Martin Martens gaat drukke tijd tegemoet Terneuzen kan niet zonder Robert Peters Architect Teun van Heelsbergen verslingerd aan zeilvliegen NA WINNEN VAN SCHAAKTITEL Successen voor fietscrossers ORGANISATOR MICHIEL DE POOTER: PZC/streek Schietingen UNIEKE SAMENWERKING BIJ MODEPRESENTATIE MODESHOW Zonder schroom STERKSTE BADMINTONNER van de BMW-dealer Garage VeHmigge bv VRIJDAG 27 FEBRUARI 1987 CLINGE Voor Martin Martens breekt nog een spannende tijd aan. De Zeeuwse schaakkam pioen bij de jeugd was voordat hij zaterdag de titel greep op grond van zijn prima prestatie vorig jaar opnieuw al zeker van een plaats in de finale om het Nederlands kampioenschap, maar heeft de komende maanden buiten die titelstrijd nog meer zorgen aan zijn hoofd. Martens (16) staat voor zijn eindexamen van het gymnasium en rekent erop dat hij volgend jaar in Eindhoven studeert. En dan moet Martin Martens een knoop doorhakken. De jeugdige schaker uit Clinge wordt door de kenners als een groot talent beschouwd. Hij maakt sinds oktober deel uit van een nationale selectie, die af en toe bij elkaar komt voor een trai ningsstage. Martin Martens speelde met een landenploeg in Ierland en staat nu aan de vooravond van een nieuw slopend trainingskamp. Als geen ander beseft de bescheiden scha ker dat het voor zijn ontwikkeling van groot belang is dat aan het eind van het seizoen de juiste voortzetting wordt gekozen. KOEWACHT In café De Oude Mo len in Koewacht hield een schuttersso- ciëteit De Blauwe Hoek een schieting waaraan 29 schutters deelnamen. Uitslag: hoge vogel J. Mei Vogelwaarde: eer ste zijvogel en tweede zijvogel H. d'Hondt Zuiddorpe: grootste aantal kleine vogels (6) mevrouw Koemaqns Terneuzen; extra hoge vogel J. de Waal Koewacht. LAMSWAARDE In café De Vier Jaargetijden in Lamswaarde werd door schutterssociëteit De Vrede een schieting gehouden waaraan 39 schut ters deelnamen. Uitslag: hoge vogel E. Warrens Ossenisse; eerste zij vogel A. Roels Graauw; tweede zij- voel P. Pauwels Kloosterzande; grootste aantal kleine vogels (5) Irma Hulshout Lamswaarde. AARDENBURG In Aardenburg hield schutterssociëteit St.-Sebas- tiaan een schieting waaraan 20 schut ters deelnamen. Uitsla: hoge vogel W. Scheele; eerste zij vogel idem; tweede zij vogel F. Lampaert; grootste aantal kleine vogels (3) R. de Rooze; vliegende vogel P. van Vooren. KLOOSTERZANDE In café De Kastanje in Kloosterzande waaraan 18 schutters deelnamen. Uitslag; eerste hoge vogel R. Verschoten Kloosterzande; tweede hoge vogel P. de Waal Kloosterzande; tweede zijvogel T. Cambeen Walsoorden; eerste zijvogel R. Verschoten Kloosterzande; grootste aantal kleine vogels 8mevrouw De Waal Klooster zande. KOEWACHT In café De Oude Mo len in Koewacht heeft de schuttersso ciëteit De Blauwe Hoek een schieting gehouden, waaraan 42 mensen deelna men. Uitslag: hoge vogel J. de Waal (Koe wacht), eerste zij vogel A. de Waal (Kloos terzande), tweede zijvogel R. Baert (Koe wacht), Grootste aantal kleine vogels M. Groenewegen (Koewacht) 4. HULST Dertig schutters hebben in café W. Blommaert in Hulst aan een schieting deelgenomen. De uitslag luidt: hoge vogel R. Herkx (Zei- zate), eerste zijvogel H. Geerts (Moerbe- ke), tweede zij vogel J. Dobbelaar (Bosch- kapelle). Grootste aantal kleine vogels: A. de Koster (Graauw) 4. BRESKENS De vijftien Zeeuws- Vlaamse crossers die van start gingen in het in Heijningen gehouden Open Nederlands kampioenschap fiets- cross haalden daar een aantal opmer kelijke resultaten. In de categorieën 10,11 en 14 jaar jongens gingen Daniël van Houte (Forellencrossers), Loek de Rijke (Maonetrappers) en Francois de Potter (Belfortcrossers) onbedreigd naar een titel. Met drie nationale kampioenen zou den begeleiders Bram van den Houte, Jan de Rijk en Sjaak de Maat al tevre den huiswaarts gekeerd zijn. De Zeeuws-Vlaamse afvaardiging naar dit titeltoernooi kwam echter ook in een aantal andere categorieën erg sterk voor de dag. Met derde plaatsen voor Barbara de Ruyter (cat. 14 jaar, Maonetrappers), Jurgen de Maat (jon gens 6 jaar, EZFVA Axel), Luigi Jan sen (jongens 14 jaar, Belfortcrossers) en vierde klasseringen voor Thorsten de Maat (EZFVA) en Piet Bogaart (Ma onetrappers) sloot het gezelschap dit kampioenschap af. Advertentie „Ik ga natuurlijk in Eindhoven eens in formeren wat de mogelijkheden zijn. Ik wil daar op de clubavond gaan scha ken, maar ik kan natuurlijk niet ver langen dat ik een plaats in het eerste team krij g. Je zult j e toch eerst moeten bewijzen. Het hangt er ook vanaf wat Terneuzen doet. Als we promoveren wil ik er nog eens over denken. De der de klas landelijk is ook niet gek". Martin Martens' ster rees vooral nadat hij vorig jaar tijdens het nationaal kampioenschap in de A-groep met een vijfde plaats voortreffelijk debuteerde. Het leverde hem onder meer een uitno diging voor de centrale trainingen on der leiding van bondscoach Cor van Wijgerden op. „Dat is loodzwaar", heeft hij ervaren. „Het komt erop neer datje vier dagen achter elkaar bijna al leen maar schaakt. We krijgen eind spelen, combinaties en moeten stellin gen uitspelen. Bovendien moet je thuis opgaven maken, die op de cen trale training besproken worden. Tus sendoor is er tijd om even te sporten. Ik ga ook wel eens een eindje lopen om in conditie te blijven. Dat is nodig, want zo'n Nederlands kampioenschap Reeds velejaren werken de Zaamslagse modezaken hecht samen om met elkaar een sprankelende te brengen. Dat hen dat steeds weer goed lukt, wordt bewezen door de drie overvolle zalen, die zij per seizoen weten te trekken. Vooral ditkeerwordt het een avond vol informatie en entertainment. Plaatsen: 9 maart: Den Dullaert Hulst 10 en 11 maart: Opstandingskerk Terneuzen. Alleavonden: 20.00uur. Maison Magdalena van Westen, Buijze, Dees en van Fraeijenhove. Kaarten bestellen: 01153-1332 of 1734. (in de paasvakantie) is heel zwaar. Mijn vader ging wel eens een eindje trainen en zo ben ik ermee begonnen. Eerst op de fiets achter hem aan, later ben ik mee gaan lopen. In het begin hield ik hem altijd op. Maar vorig jaar liep ik op een Coopertest (twaalf minu ten) toch 3225 meter". Omdat hij op grond van zijn vijfde plaats vorig jaar al geplaatst was voor de eindronde van het NK, speelde Mar tin Martens in zijn tweede jaar om het Zeeuws kampioenschap zonder schroom. „Ik ga dit jaar ook met een andere instelling naar het Nederlands kampioenschap", verzekert hij. „Vorig jaar nam ik geen overbodige risico's omdat Henk-Willem van Klaveren het jaar daarvoor met 1 uit 9 was geëin digd. Het was voor mij allereerst zaak om niet af te gaan, maar ik heb mensen achter me gelaten die normaal gespro ken voor me hadden moeten eindigen. Dit jaar zal ik in elke partij op winst spelen. Mijn openingsrepertoire heb ik helemaal rond en ik weet nu al dat ik steeds (met wit) met E4 zal openen". Martin Martens: Druk met studie en schaken. TERNEUZEN Tijdens het internationale Avanti-toernooi in Middelburg kon Robert Peters zijn titel in het herenenkelspel B niet prolongeren. De Ter- neuzenaar verloor in de eerste ronde van Flying Shuttle-speler Vic de Haas. Geen schande omdat De Haas in de competitie een klasse hoger speelt. Een kwartier na zijn uitschakeling kreeg Peters al zijn revanche. Samen met Mar cel Wisse versloeg hij De Haas en partner in het herendubbel. In die spelsoort drongen de jonge Zeeuws-Vlamingen door tot de finale. Daar moesten ze echter hun meerdere erkennen in het sterke Metro-duo Ed ward van de Heuvel en Theo den Boef. Twee heren, die uitkomen in de eerste klas van de landelijke competitie. De twintigjarige Robert Peters, wiens va der, moeder en zus ook actief in de bad- mintonsport, speelt nu op de kop af tien jaar. De laatste vier jaar deed hij dat op landelijke niveau, waarvan drie jaar in het eerste team van BC Terneu zen. In het afgelopen seizoen behaalde het team een heel verdienstelijke tweede plaats in de derde klas lande lijk. „Ik hoop, dat we volgend seizoen weer in de top meedraaien en misschien zelfs kampioen kunnen worden", al dus een voorzichtige Peters. Of hij zelf weer van de partij zal zijn, blijft voor alsnog een vraagteken. Na het vervul len van zijn militaire dienstplicht ver trekt hij mogelijk naar Assen om na te dienen. „Dan kan ik niet iedere week naar huis komen en zal ik me daar bij een club aan moeten sluiten". Want dat hij als badmintonner actief blijft, is wel zeker. In het gunstigste geval wordt Robert Peters echter aangeno men voor de opleiding tot beroepsmili tair. „Dat wil ik graag worden. En dan kan ik vanuit Weert wekelijks naar Terneuzen om een partijtje mee te draaien". In Terneuzen zullen ze dat zeker toe juichen, omdat het vlaggeschip van de vereniging de talenten van Peters moeilijk zal kunnen missen. Hoogte punten in tien jaar badminton waren voor Peters deelname aan het Neder lands kampioenschap („ook al maak te ik daar niets klaar") en het drie jaar Michiel de Pooter AXEL - Het wielerjaar 1985 werd voor de organisatoren van verschil lende Zeeuws-Vlaamse wedstrijden een dieptepunt in hun bestaan. Vooral bij enkele amateur-wedstrij den was het qua deelname bedroe vend gesteld. Schoondijke en Phi lippine waren daar schrijnende voorbeelden van. Terwijl de organi satoren er alles aan hadden gedaan om hun wedstrijd 'rond' te krijgen, lieten de renners de mensen behoor lijk in de kou staan. Beide wedstrij den gingen met amper twintig man van start. Het gevolg was onder meer dat Schoondijke het niet meer zag zitten en geen wedstrijd meer op de agenda liet plaatsen. Voor het Axelse jurylid Michiel de Pooter nog altijd een onverkwikkelijke zaak. Nog voordat het jaar 1985 ook maar ten einde was, had hij zijn plannen al op papier staan. Een klassement met aantrekkelijke prijzen, zoals er dat inmiddels weer al jaren geleden ook was. Daarmee meende De Pooter meer renners naar de Zeeuws-Vlaam se wedstrijden te kunnen lokken. De Pooter zocht en vond een sponsor; de organiserende comité's betaalden mee, terwijl ook de Zeeuwse wieler verenigingen startgelegenheid voor hun renners in eigen provincie be langrijk vonden. Ook deze drie clubs waren bereid een bijdrage te storten. Tenslotte deed De Pooter ook een be roep op zijn collega juryleden uit Zeeuwsch-Vlaanderen; een groot aantal van hen droeg eveneens een steentje bij. En het resultaat was er naai-. Een groot aantal coureurs bleek toch wel bereid te zijn, in ruil voor een geld prijs, de reis naar Zeeuwsch-Vlaan- deren te maken. „En achteraf beke ken is het zonder meer een succes ge worden. De deelname aan de ver schillende wedstrijden was goed te noemen. Dieptepunten als Schoon dijke en Philippine zijn er gelukkig niet meer geweest", aldus De Pooter, die daaruit -terecht- concludeerde dat een klassement een aantrekkelij ke zaak is, voor zowel renners als or ganisatoren. Het systeem dat De Pooter hanteerde was simpel: niet al leen punten geven bij een goede pres tatie, maar ook voor het van start gaan. En daarbij kregen de 'noodlij dende' organisatie's nog iets extra's: in die wedstrijden werden de 'start'- punten verdubbeld. „Dat succes was het bewijs, dat het klassement niet een éénmalige zaak mocht zijn. Vandaar, dat ik alweer snel ben gaan werken om ook voor dit jaar iets dergelijks op touw te zetten", zegt De Pooter, die echter met een groot probleem kreeg af te rekenen. De hoofdsponsor van vorig jaar trok zich terug uit de wieler sport. Maar De Pooter ondervond al snel dat de wielersport toch behoorlijk blijkt te leven in Zeeuwsch-Vlaande- ren. „Na enkele gesprekken met een adspirant-sponsor konden we al snel overeenstemming bereiken. De Ver enigde Spaarbank bleek enthousiast te zijn voor de wielersport: het ver liep daardoor allemaal erg positief. En we kunnen de toekomst ongetwij feld met vertrouwen tegemoet zien. We kunnen de renners hetzelfde bie den als vorig jaar. In zowel het voor- jaars als het najaarsklassement zal de hoofdprijs opnieuw een race-fiets zijn en daarnaast zullen er weer ver schillende geldprijzen te verdienen zijn". De Pooter hoopt daarbij weer op de medewerking van de comité's („Maar dat lijkt me geen probleem; er zijn al comité's, die ondanks dat ze nog niet benaderd zijn, hun bijdrage al hebben gestort. Hierdoor ben ik ze ker gesterkt in mijn mening, dat we hiermee door moeten gaan".), de Zeeuwse wielerclubs en de Zeeuws- Vlaamse juryleden. Evenals vorig seizoen zullen de klas sementen worden verreden bij de amateurs. „Op die categorie is uit eindelijk toch de meeste aandacht gericht. We hebben nog wel met de gedachte gelopen om ook bij de ju nioren iets dergelijks op touw te zet ten, maar dat is uiteindelijk niets geworden. Voor het overige zal alles op de oude formule voort gezet wor den. Die is aangeslagen en waarom daar nu al van afstappen. Misschien dat die hier en daar wat zal worden bij geschaafd. Vorig jaar ging het nog op zijn boerefluitjes; dit jaar krijgen we een meer professionelere aanpak", besluit De Pooter. met foto Schelstraete achtereen behalen van het clubkam pioenschap. In oktober '86 drong hij nog door tot de halve finale van het Zeeuws kampioenschap. „Daarmee was ik dik tevreden, temeer omdat ik al een jaar geen mogelijkheid meer heb om te trainen", aldus Peters. Volgend seizoen zal Peters zijn trainin gen weer hervatten. „Zonder training ga je meer achter- dan vooruit en bo vendien zou ik mijn naam graag nog eens op de A2-lijst zien staan". Met be hulp van pa Peters, die al die jaren zoon Robert onder zijn hoede heeft ge had, moet dat zeker lukken. De Zeeuwse toppers zullen volgend seizoen een zware dobber hebben aan de twintigjarige Terneuzenaar, die zeker een gooi zal doen naar de dis- trictstitel. Maar zijn eerste streven is het terugpakken van de wisselbeker, die hij afgelopen weekeinde verloor. i Advertentit i AARDENBURG De gemeente Aar denburg heeft zijn vliegende archi tect. Zonder de hulp van een motor of een zweeftoestel, maar vliegen met gebruik van de eigen spierkracht. „Je hangt echt als een vogel in de lucht. Het vliegen het los zijn van de grond dat is een grandioos gevoel", aldus Teun van Heelsbergen, die in de ban van het zeilvliegen is geraakt. Het enige hulpmiddel is de driehoek- vormige buizenconstructie waarover een zeil is gespannen. Modernere ont werpen hebben meer de vorm van een grote vleugel en worden daarom ook wel 'wings' genoemd. Onder het geheel hangt de zeilvlieger in een harnas. De sport is in Zeeland nog vrij onbekend. Teun van Heelsbergen: „De dichtsbij- zijnde zeilvliegschool is die van John van Beek in Rotterdam. Vroeger was er ook één in Zoutelande, maar die be staat niet meer. De opleiding voor Bre- vet-1 gaat over 5 a 6 lesdagen en kost 450 gulden. De eerste dag ben je alleen maar een beetje aan het hardlopen met dat ding. Zo leer je het zeil aan te voelen en de zaak in balans te houden. Want lukt dat niet dan is het gevolg de zogenaamde 'nose-in'. De neus van het toestel duikt hierbij voorover en boort zich in de grond. Iets wat veel voor komt en bepaald niet prettig is. Het ge beurt ook vaak bij het landen als men vergeet te gaan hardlopen. Vooral dat kan hard aankomen". Gevaarlijk dus? „Het is gevaarlijker dan ik in het begin dacht. Je moet niet denken: dat doe ik even. Het gaat er om dat je goed weet wat je doet. Het mag geen routine worden, want daar mee vergeet je ook de gevaren. Vooral het goed opbouwen en controleren van het toestel is belangrijk. Want het grootste gevaar ontstaat als de con structie kapot gaat... Naast een zeer gevoelige kwestie, is zo'n geval ook in de portemonnee pijn lijk. Van Heelsbergen: „Ikzelf heb nog geen wing. Maar voor een nieuwe be taal je zo'n 3500 tot 7000 gulden. Twee dehands ben je tweeduizend gulden kwijit. Een noodzakelijk harnas komt op duizend gulden. Vergeleken met het zweefvliegen is een eigen toestel hier nog betaalbaar. Een ander voor deel is dat je overal kunt starten en landen. Met hulp van een auto-lier wordt je dan aan een kabel in de lucht getrokken. Zo'n lier is eenvoudig op de auto te monteren". Zijn interesse voor deze sport bestaat eigenlijk al van voor de tijd dat het zeilvliegen ontstond. Samen met een vriend, een student vliegtuigbouw- kunde, geraakte hij meer dan 20 jaar geleden gefascineerd door de 'Rogal- lo-wing'. Deze was door de gelijkna mige Amerikaanse NASA-ingenieur ontworpen om de Apollo-capsules te rug op de aarde te brengen. Maar werd daar nooit voor gebruikt. Van Heelsbergen: „Wij dachten daar kun je ook mensen aanhangen en be gonnen schaalmodellen op halve grootte te maken. Daaraan hingen we bakstenen of zandzakken en zo renden we ermee over de hei. Maar die dingen bleken niet te deugen en klapten dicht of gingen in duikvlucht". Ook achter de speed-boat bleek het geen succes. Zodoende werd van verdere experi menten afgezien. Maar jaren later op vakantie in heuvelachtig Frankrijk kroop het bloed toch weer waar het niet kon gaan. „Ik dacht nu moet het gebeuren. En met boerenplastic, PVC- pijpen en tape zette ik mijn toestel in elkaar. Vanaf de heuvel nam ik mijn aanloop. Maar toen ik één meter van de grond was herinnerde ik mij die proefmodellen van vroeger. Ik dacht bij mijzelf eruit of het is gepiept met jou. Razendsnel heb ik dan het zaakje verlaten". Daarmee was hij weer voor enige tijd van zijn zeilvlieg-obsessie verlost. Ook de ervaringen van een studiemakker, die op een cursus in Duitsland dwars door een schuur land de, hielp hem daarbij. De sport ontwikkelde zich verder en de periode van experimenten ging voorbij. Deze zomer kwam hij een kennis tegen die aan zeilvliegen deed. „Ik dacht waarom hij wel en ik niet". Toen hij later bij een tennistoernooi Fred Eliott evenals Van Heelsber gen een verdienstelijke C-speler sprak, die er ook wel voor voelde, was de kogel door de kerk. Het tweetal meldde zich aan voor de cursus die- leidt tot het Brevet-1. Deze hebben ze bijna achter de rug. Als de weersom standigheden het toelaten wil Van Heelsbergen proberen deze week dat brevet te behalen. „Daarvoor moet je vanaf een 25 meter hoge duin een ge slaagde vlucht en goede landing uit voeren. Dat betekent ongeveer 25 se conden vliegen". Als dat lukt begint het echter pas. „Voor Brevet-2 ben je zeker een jaar bezig. Men leert dan onder andere thermiekvliegen en 'soaren'. Dat is de mogelijkheid in Nederland om bij een strakke wind uit zee boven de duin te vliegen. Door gevorderden kan dat onder gun stige omstandigheden uren worden volgehouden. Aan het eind van de cur sus ga je dan voor hoogtevluchten naar Frankrijk". Zover is het nog niet. Menige verre reis naar Rotterdam zal nog moeten wor den ondernomen. „We proberen daar om in Zeeuwsch-Vlaanderen een veld te vinden waar we met toestemming van de eigenaar en met een vergun ning terecht zouden kunnen. Zodat we ook in onze eigen omgeving onze sport kunnen beoefenen". (ADVERTENTIE) Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon 01150-81121 Teun van Heelsbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 35