Verbod op hippische evenementen opgeheven PZC/sport Timman vast op remise Vlissingen in duel met Middelburg Vier ploegen kandidaat korfbaltitel Van Doorneveld naar Fortuna Schumacher niet in Westduitse selectie 23 Posters PROVINCIAAL KAMPIOENSCHAP VINDT DOORGANG UITGESCHAKELD IN EERSTE RONDE Virus Opluchting Spuugzat Geen excuus VRIJDAG 27 FEBRUARI 1987 Voetbal: te mooi om kapot te maken DEN HAAG (GPD) „Trap liever tegen een bal dan tegen je club. Voet bal is toch te mooi om kapot te ma ken?" Met die op honderden affiches afgedrukte tekst en een levensgrote foto van de in regenjas gestoken Jo han Cruijff hoopt de stichting 't Is weer fijn langs de lijn' de komende weken door te dringen tot de harde kern van voetbalsupporters, die met regelmaat de rust binnen en buiten de stadions verstoort met agressief gedrag. Het zogenaamde communicatie plan, dat 380.000 gulden heeft gekost en door alle belangenorganisaties van het betaalde voetbal (financieel) wordt ondersteund, is met name op gestart om een mentaliteitsverande ring onder de vandalen teweeg te brengen. ,,Ons doel is de sociale con trole van de meelopers binnen het stadion te activeren", zo lichtte mar- keting-deskundige Hans Schraders gisteren tijdens de presentatie van de campagne in Den Haag toe. „Voetbal blijft het mooiste produkt van dit heelal", meende Schraders. „Voetbal wordt over heel de wereld door twaalf miljard mensen gevolgd, dat is uniek. Daarom moeten we er voor vechten om die sport schoon te houden. En daar past deze actie uit stekend in. De harde kern suppor ters, niet groot in aantal maar toon aangevend in gewelddadig gedrag, zullen we door de affiches nooit berei ken. Dat beseffen we ook wel. Maar belangrijker is wie we er wel mee kunnen raken, en dat is de groep waar het ons juist om gaat: de meelo pers. De mensen die niet zelf het ini tiatief durven nemen, maar puur en alleen reageren op wat de harde kern onderneemt". Voorzitter André van der Louw van de sectie betaald voetbal van de KNVB gaf gisteren tijdens de discus sie met Schraders en Cruijff toe dat de campagne niet in een keer een ein de aan alle problemen kan maken. „Maar elk initiatief dat op dit mo ment wordt ondernomen om het van dalisme in te dammen is welkom", al dus Van der Louw. „Na afloop van de actie kunnen we al tij d nog kij ken hoe een en ander is uitgevallen en of we met dit soort initiatieven door moe ten gaan. Maar wat dat betreft ben ik niet somber gesteld. Het gaat hier om de beïnvloeding van de publieke opinie, en die is in het hele proces van uitnemend groot belang". Naast de posters met Johan Cruijff („Nee, ik krijg hier geen geld voor") die met name in de maand maart op alle stations en drukke verkeersa ders te zien zullen zijn, en pagina grote advertenties in de dagbladen is de stichting ook van plan de vi deo-film te gaan exploiteren. Men had haar hoop gevestigd op een plaats in het Ster-reclameblok rond het Journaal van 20.00 uur, maar de wachttijd daarvoor was te lang (an derhalf jaar) om nog enig effect op korte termijn te kunnen sorteren. De hoop is nu gevestigd op de uitzen dingen van 'Postbus 51', distributie onder de profclubs zelf en de scho len. De 380.000 gulden die moesten wor den opgehoest voor de campagne worden gedragen door alle direct be trokkenen bij het vandalisme. De KNVB doneerde 175.000 gulden, de clubs 160.000 en de wat minder draagkrachtige belangenorganisa ties als de WCS (spelers) en WON (trainers) 45.000 gulden. „Het wach ten is op de bijdrage van de over heid", aldus Gerard Slager van de FBO. „Iedereen is het er nu wel over eens dat het voetbalvandalisme een maatschappelijk verschijnsel is dat gezamenlijk aangepakt moet wor den, maar we kunnen niet zeggen dat de overheid de initiatieven van onze stichting serieus ondersteunt. Het betaalde voetbal zit nu met het pro bleem opgezadeld, maar stel je eens voor dat we erdoor verdwijnen. Dan gaan de vandalen toch ergens anders rotzooi trappen. Dat zou de overheid zich ook eens moeten realiseren". REYKJAVIK (ANP) - Jan Timman is in de zevende ronde van het interna tionale schaaktoernooi van Reykja vik niet verder gekomen dan remise tegen de IJslander Helgi Olafsson. De Britse grootmeester Nigel Short, die een dag eerder nog van Timman won, verspeelde voor de eerste maal na zes overwinningen een half punt. Dat gebeurde tegen de Hongaar Lajos Por- tisch. Uitslagen: afgebroken partij zesde ronde: Petursson(Ijsl)- Portisch (Hon) 0-1: zevende ronde: Timman (Ned) - Olafsson (Ijsl) 1/2-1/2; Portisch (Hon)-Short (Eng) 1/2-1/2; Poloega- jevski (Sov) - Arnason (Ijsl) 1/2-1/2; Agde- stein(Noo)-Ljubojevic (Joe) 1/2-1/2; Hjartar- son (Ijsl) - Petursson (Ijsl) afgebroken; Tal (Sov) - Kortsjnoi (Zwi) afgebroken Stand na zeven ronden: 1. Short 6 1/2 pun ten, 2. Timman en Portisch 41/2,4. Kortsjnoi 4 en 1 afg., 5. Tal 3 1/2 en 1 afg., 6. Poloega- jevski en Arnason 3 1/2, 8. Agdestein 3, 9. Olafsson enLjubojevic2 1/2, ll.Hjartarson2 en 1 afg., 12. Petursson 1/2 en 1 afg. De tweede partij voor de tweekamp tussen Anatoli Karpov en Andrej So- kolov is donderdagavond in Linares afgebroken. De met zwart spelende Sokolov gaf zijn 41e zet onder couvert af. Het duel wordt vandaag (vrijdag) vervolgd. De eerste partij was dinsdag- in remise geëindigd. SITTARD (ANP) - Hans van Doorne veld zal het nieuwe seizoen Fortuna Sittard gaan trainen. De club en de oefenmeester, die nu nog werkzaam is bij Haarlem, hebben een overeenkomst voor twee seizoenen ge tekend. Van Doorneveld (46) is opvol ger van Bert Jacobs, die eind vorig jaar vertrok, waana Han Berger het werk als interim-trainer voor de rest van het voetbaljaar afmaakt. André van der Louio. voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal en Johan Cruijff tonen de poster behorend bij de actie tegen voetbalvandalisme. SEW DELHI (ANP)- De medische commissie van de wereldtafeltennis-federa- te (ITTF) heeft een resolutie aangenomen, waarin zij de ITTF aanbeveelt in de toekomst voorzichtiger te zijn met de aanwijzing van landen als India als or ganisator van grote evenementen. De commissie maakte donderdag in New Delhf, op de eerste dag van het indivi duele toernooi van de 39e wereldkampioenschappen, de balans op en kwam tot de slotsom dat ongeveer 500 rechtstreeks betrokkenen meer of minder last heb ben ondervonden van maag-en darmstoornissen. ,,De malaise heeft epidemische vormen aangenomen", aldus Peter van Schie, fysiotherapeut van de Nederlandse ploeg en één van de acht leden van de medi sche commissie. „Slecht voedsel, slechte hygiene, vele ziekteverwekkers en mi cro-organismen bepalen hier het toernooibeeld. Alle niet-Aziatische landen kla gen er over." VLISSINGEN - Vlissingen speelt zon dag op eigen veld een oefenwedstrijd tegen Middelburg. De derby tussen de beide Walcherse 'aartsrivalen' van weleer begint om 14.30 uur. De leiding is in handen van scheidsrechter Wim Broekhoven. Meeuwen uit Zoutelande speelt dins dag op eigen veld een lichtwedstrijd tegen het Limburgse MVV, dat het car navalsgedruis is ontvlucht en enkele dagen in Zoutelande verblijft. De wed strijd begint om 19.00 uur. MVV speelt zondag overigens in Oost-Souburg te gen RCS (14.30 uur). Morgen (zater dag) oefent Meeuwen tegen Zeelandia. De wedstrijd in Zoutelande begint om 14.30 uur. VLISSINGEN - Als het even meezit heeft Zeeland morgen (zaterdag) vier (zaal)korfbalkampioenen. Districts eersteklasser Swift Middelburg ont moet in de uitwedstrijd in de Dordtse Deetoshal (15.40 uur) Oranje Wit en heeft aan een gelijkspel genoeg om met de titel naar de overgangsklas te promoveren. Tweedeklasser Tjoba uit 's Heer Hen drikskinderen heeft een riant uitzicht op kampioenschap en promotie gekre gen nu concurrent KOAG de laatste weken van slag is. Tjoba moet uit de resterende wedstrijden tegen De Meer- vogels uit Zoetermeer (28/2) en ODO Maasland (datum nog nader vast te stellen) twee punten zien te halen en wordt dan voor alle andere ploegen in deze klas onbereikbaar. Zuidwesters kan het seizoen morgen wat dichter bij huis bekronen: TOP Arnemuiden- Zuidwesters wordt om 16.50 uur in de Middelburgse sporthal De Voorborch gespeeld. Bij winst is Zuidwesters kampioen, bij elk minder resultaat krijgt de Oost-Souburgse ploeg een week later een herkansing in de thuis wedstrijd tegen Ondo 's Gravezande. Als die ploeg morgen tenminste niet van Sagitta verliest. In dat geval is Zuidwesters eveneens kampioen, om het even welk resultaat de ploeg tegen TOP ook haalt. Om het afdelingskam pioenschap van IA en promotie naar het district komen Atlas Ritthem en Luctor Terneuzen morgen in de sport hal Souburg tegen elkaar uit. Dat duel begint om 16.00 uur. Beide ploegen hebben in de achterliggende wedstrij den evenveel (15) punten behaald. FRANKFORT (SID) - De Westduitse voetbalselectie zal de eerste centrale training van 1987 afwerken op 6 en 7 maart zonder doelman Harold Schu macher. „Der Toni", die in het nieuws kwam door voorpublicaties uit zijn boek „AnpfifF' waarin hij een boekje opendoet over de voetballerij, is door bondscoach Franz Beckenbauer niet uitgenodigd. Een aantal internationals had al laten weten niet meer met Schumacher in een elftal te willen spelen wegens zijn uitlatingen in het boek. Door zijn ver eniging l.FC Köln was Schumacher ook al geschorst. Het niet opnemen van Schumacher in de voorlopige se lectie, duidt volgens de bond niet op het einde van zijn interlandloopbaan. Volgende week zal het bondsbestuur zich beraden over eventuele andere maatregelen. Bettine Vriesekoop op de voorgrond in actie tijdens het dubbelspel metJose Bakker. Het Nederlandse duo overleefde de eerste ronde in deze spelsoort wel door de Indonesische dames Sumendap en Mulatsih met 2-1 te kloppen. VLISSINGEN - Het verbod om de eerstkomende twee weken in midden Zeeland hippische evenementen te houden is gisteren weer ingetrokken. Woensdag was daartoe besloten na dat een virusaandoening bij vier drachtige merries een abortus had veroorzaakt. De faculteit der dierge neeskunde van de rijksuniversiteit in Utrecht liet gisteren echter weten dat het afgelasten van wedstrijden een zinloze maatregel is. Het gaat name lijk om een vrij veel voorkomende aandoening (rinopneumonitis). „Een stevige verkoudheid, waar wel een hele nare kant aan kan zitten. Met na me voor de vrucht", zet dierenarts An dré Bil uit Vlissingen uiteen. De geruststellende berichten uit Utrecht hebben er toe geleid dat de ge westelijke bond voor Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rijverenigingen heeft besloten de provinciale titelstrijd springen van aanstaande zaterdag in Westkapelle toch door te laten gaan. Alleen mogen er geen paarden deelne men, die gestald zijn in de maneges Scheldestad in Vlissingen en Wol- phaarstdijk, waar zich de gevallen van abortus hebben voorgedaan. „Om dat", vertelt dierenarts Bil, „er bij zo'n abortus veel virus vrij komt". Boven dien acht men het psychologisch niet verstandig om dieren uit die maneges in contact te brengen met andere paar den. De opwinding rond het virus is vooral ontstaan door de abortussen, terwijl er geen direct verband bestaat tussen de geconstateerde ziektegevallen in Vlissingen, anderhalve week geleden, en die doodgeboorten. „Bij een abor tus kan de besmetting al twee tot drie weken, ja zelfs wel twee tot drie maanden tevoren hebben plaatsge vonden", zegt André Bil. Het gaat om een herpes-virus, dat via de witte bloelichaampjes door het lichaam wordt getransporteerd en zo bij de vrucht komt, het vruchtvlies aantast en vervolgens (meestal rond de acht ste maand) een abortus tot gevolg kan hebben. „De mensen denken dat het een epidemie is, die op heel korte ter mijn een abortus veroorzaakt. Dat is dus niet het geval", aldus Bil. Dat het om het rinopneumonitis virus ging wist hij anderhalve week terug al. In zijn commentaar naar buiten toe noemde hij bewust niet die naam en hield hij het op een stevige verkoud heid. „En dat is het in feite ook. Negen tig tot vijfennegentig procent van de koerspaarden heeft antistoffen tegen deze ziekte. Alleen jone paarden zijn wat kwetsbaarder. De ziekte uit zich dan met wat snotteren, een koortspiek en een korte lusteloosheid. Niet eens vergelijkbaar met een griep, waarvan je ziek bent", laat hij weten. Dat hij de naam van het virus niet noemde was om paniek te voorkomen. „Virussen muteren af en toe wel eens een beetje en een aantal jaren terug heeft zich een variant voorgedaan, die neurologische problemen met zich meebracht. Er raakten paarden verlamd". Om dat vi rus gaat net nu echter niet. EINDHOVEN (ANP) - Met minimale krachtsinspanning van de vedetten en maximale medewerking van Veen- dam is PSV donderdaga zond de twee de helft van de competitie begonnen met een ruime overwinning (4-0). De paradepaardjes kenden voor eigen publiek een koude start, maar konden de eerste competitie-verplichting sinds ruim twee maanden vooral met een zege afronden omdat de inmid dels gereputeerde defensie van Veen- dam de motor helemaal niet aan de gang kreeg. De overwintering van PSV rechtvaar digde de hoop op een aardige partij. De topclub speelde de eerste oefenwed strijd gelijk (1-1) tegen Leverkusen en scoorde er in de daaropvolgende zes duels flink op los. Veendam is echter een geheel andere tegenstander dan Ajaccio, RBC of Wilhelmina. Oostgro ningers zijn stugge lieden en zo voet ballen ze ook. Daar had PSV voor de rust duidelijk moeite mee. De trouwe aanhang van PSV zal dit seizoen zelden zo'n slechte eerste helft hebben meegemaakt als donderdag avond. In het spel van de thuisclub zat geen enklele lijn. Koolhof moest uit wijken naar de linkerkant omdat trai ner Hiddink zijn beste man Gullit in de punt van de aanval had geposteerd. Van der Gijp en Vanenburg liepen in het eerste deel storend in de weg en Thoresen, teruggekeerd na een slepen de blessure, voelde zich op het nu eens lege, dan weer volle middenveld duide lijk niet op zijn gemak. Gullit, de eredivisievoetballer van het jaar 1986, speelde voor dirigent, maar zijn orkest speelde vals. Bij de hernieuwde kennismaking met het publiek bleek dat de vedette door zijn waarschijnlijke vertrek naar AC Mi lan en zijn gedraai omtrent de medi sche keuring in Italië er niet populair der op is geworden. Ook Gullit speel de niet foutloos en het geroep om diens vervanging was al hoorbaar na twintig minuten. De wat statische defensie van Veen- dam grossierde vooral in de tweede helft in misverstanden. Daardoor werd het de landskampioen heel gemakke lijk gemaakt de zestiende seizoen overwinning te behalen. Nadat Vanen burg al twee keer oog in oog had ge- staan met doelman Hoekstra, leidde hij vijf minuten voor de rust het lang verwachte doelpunt in. De lichtvoetig- ste speler op het deels bevroren veld zette voor op Van der Gijp, die vanuit een schijnbare buitenspel-positie doel trof. Scheidsrechter Bakker leek de noorderlingen aanvankelijk gelijk te geven, maar kende de treffer na over leg met de grensrechter toe. Nijgh, die luidkeels protesteerde, kreeg de gele kaart. De doelpunten kwamen in het tweede deel toch in ruime mate. Vanenburg boekte in de 51ste minuut een per soonlijk succesje toen hij de bal, nadat deze bij een schot van Koolhof van richting was veranderd, voorbij Hoek stra kopte. Gullit verraste de ongeluk kige doelman een kwartier later toen hij opdook temidden van de stilstaan de Veendammers en simpel raak schoot: 3-0. Koolhof zorgde voor de fraaiste treffer. Gerets verlengde de bal na een hoekschop. De ras-egoist - met Italiaanse aspiraties in navolging van Gullit en Van der Gijp - dook op als een duveltje uit een doosje en maakte met een rake kopbal de overi ge missers van de avond goed. De ruim zeventienduizend toeschou wers hoopten op flitsend voetbal en doelpunten. Aan de tweede factor ont brak het niet. aan de eerste des te meer. PSV - Veendam 4-0 (1-0). 40. Van der Gijp 1-0, 51Vanenburg 2-0. 65. Gullit 3-0.76. Koolhof 4-0. Scheidsrechter: Bakker. Toeschouwers: 17.200. Gele kaart: Nijgh (Veendam) Er bestaat dus geen reden om de woensdag afgekondigde maatregel te handhaven, liet voorzitter Anton Han- se van de gewestelijke bond daarom gisteren weten. Opluchting bij de lr&pc Vroonruiters uit Westkapelle, die maandenlang heeft gewerkt aan de voorbereiding van het provinciaal kampioenschap dat men voor het eerst in de geschiedenis van de club or ganiseerde. Zaterdag worden de wed strijden dus toch gehouden, al vreest men dat ondanks alle bezwerende woorden van de medische stand, er mogelijk toch nog al wat wegblijvers zullen zijn. Het kampioenschap begint om negen uur met de B-pony's, om 11 uur ge volgd door de L-rubriek paarden. Na de pauze is het om 14.00 uur de beurt aan de M-klasse en de Z-klasse sluit het programma om 16.00 uur af. Er is nog een extra stijlprijs. Het provin ciaal kampioenschap wordt gehou den in manege de Zandbooi. Ziekte sloopt de krachten V riesekoop NEW DELHI (ANP) - Bettine Vriesekoop behoeft niet te reke nen op een automatisch toegangsbewijs voor de Olympische Spelen in Seoel. De 25-jarige Hazerswoudse verloor haar rech ten door op de eerste dag van het individuele toernooi van de wereldkampioenschappen tafeltennis te sneuvelen. Verzwakt door ondervoeding en ziekte ging ze donderdag in New Delhi in de tweede ronde roemloos in vijf games onderuit tegen de Tsjechoslowaakse Elena Safarova. De solidariteit in de Nederlandse ploeg was opvallend groot. Zeven van de acht deelden het lot van Vriesekoop. Alleen Gerdie Keen doorstond het eerste schiftings proces. Zij behoort tot de laatste 64 in het damesenkel. Door haar nederlaag zal Vriesekoop na dit wereldkampioenschap niet tot de acht uitverkorenen behoren, die zich zorgeloos kunnen voorbereiden op Seoel. De tienvoudig nationaal kampioene zal, net als Mirjam Klop penburg, deelneming moeten afdwin gen in het Europese kwalificatietoer nooi, dat begin december in West- Duitsland zal worden gehouden. "Jammer, maar het zal me een zorg zijn", was haar onverschillige reactie. "Zet mij maar op het vliegtuig. Ik ben het hier spuug- en spuugzat." Bleek, met een ingevallen gezicht, be gon de troef in de Nederlandse ploeg donderdag fysiek en mentaal ver zwakt aan het individuele toernooi. De beroepsspeelster, toch al niet het pro totype van een oergezonde Hazers woudse boerendochter, was in tien da gen India enkele kilo's afgevallen. "Ik heb hier meer op het toilet gezeten dan games gespeeld", zei ze voor de wed strijd. "Ik voel me slap, heb voortdu rend last van maagkrampen en ben nauwelijks in staat te spelen. Als het vijf games gaat duren, wordt het heel moeilijk." In het duel tegen de bepaald niet weer galoze Safarova bezat Vriesekoop niet de kracht het spel naar haar hand te zetten. Eigenlijk kwam ze niet verder dan een vertwijfelde poging de bal zo lang mogelijk op tafel te houden in de hoop dat haar tegenstander een af zwaaier zou produceren. ook mentaal", oordeelde coach Bak ker na afloop. „Maar dit is geen ex cuus, de anderen zijn ook ziek en win nen wel. Zij had in haar laatste we- réldtoernooi tot de laatste snik moe ten doorgaan. Dit is het slechtste we reldkampioenschap in tien jaar. Nog nooit heeft het individuele toernooi zo kort voor haar geduurd." Met Vriesekoop verdween ook Mirjam Kloppenburg uit de arena. Na de winst op de Zweedse Eliasson (3-0) vormde haar trainingsmaatje in China, Li Hui- fen, een te grote hindernis. Gerdie Keen had een verlenging nodig om te winnen. Tegen de Russin Raisa Timo- fejeva, die wonderbaarlijk snel her steld was van haar val in de landen- wedstrijd tegen Nederland, demon streerde dat ze tot meer in staat was dan ballen langs en over de tafel ram men. In vijf games werd Timofejeva uitgeschakeld. Keen benutte het der de wedstrijdpunt. Vrijdag speelt ze in de tweede ronde tegen de Japanse Uchiyama. De heren konden niet overweg met de onfortuinlijke loting. Paul Haldan, Henk van Spanje en Ron van Spanje sneuvelden in hun eerste partij. De belangrijkste uitslagen van donderdag zijn: Heren enkelspel, tweede ronde: Ulf Carlsson (Zwe) - Ron van Spanje 21-13,20-22, 21-18,21-16, Dames enkelspel, tweede ronde: Elena Sa farova Tsj- Bettine Vriesekoop 19-21,21-18, 13-21, 21-19, 21-6, Li Huifeng (Chi) - Mirjam Kloppenburg 21-13, 21-8, 21-10. Heren dubbelspel, eerste ronde: Georg Böhm/Thomas von Scheele WDl/Zwe) - Hal- dan/Henk van Spanje 21-13, 21-12, Hui Jun/ Teng Yi (Chi) - Ron van Spanje/Renversé (Ned/Fra) 21-14, 21-14. Dames dubbelspel, eerste ronde: Vriese- koop/Bakker - Mulatsih/Lydia Waluyan (Ino) 15-21, 21-12, 22-20, Noor/Keen - Liana DoumeiniKaterinSpanou(Gri) 19-21,21-16, 21-7. „Als je tien dagen niet normaal eet, word je slap. Niet alleen fysiek, maar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 25