Geen kolencentrales bij lokaties kerncentrale Kruidentuin Middelburg mocht 'op de Ideeënbank' Schap trekt miljoen uit tegen stankoverlast Directeur hoopt op terugkeer vai Triton-lijn via een kort geding Zeeuwse Prijs mogelijk naar een popgroep PROJECTGROEP VOND GEEN OPLOSSING Geluidsapparatuur gestolen uit huis 'Islam en woestijn' lezingencyclus van volksuniversiteit HOOGHEEMRAADSCHAP: ZONODIG NOG 6 MLN Betrapt bij poging inbraak supermarkt Expositie van Scheldeschatten in Bergen op Zooir PZC/ provincie 18. VLISSINGEN De Vlissingse MDGO-schooI zal vooralsnog voor wat de stageplaatsen in de ziekenhuissector betreftaangewezen blijven op ziekenhuizen in België. Dit blijkt uit een rapport dat de projectgroep Zeeland voor de MDGO-opleiding Verpleegkunde onlangs heeft gepresenteerd. In de projectgroep hadden verschillende vertegenwoordigers uit de wereld van de Zeeuwse gezondheidszorg en het onderwijs zitting. Schaakveld in Beurs Zierikzee CDA EN WD AKKOORD MET UITSLUITING Minstens twee Geduld op SEETOURISTIK VERBRAK OVEREENKOMST VRIJDAG 27 FEBRUARI 1987 Zeeuwse ziekenhuizen: geen MDGO-stagiaires De afdeling Verpleegkunde van de MDGO-school leidt leerlingen op tot 'verzorgers' in onder meer ziekenhui zen en verpleeghuizen. De Zeeuwse ziekenhuizen (inclusief het Psychia trisch Ziekenhuis Zeeland in Goes) weigeren echter stagiairs van de school aan te nemen. De leiding van de MDGO-school had gehoopt dat de projectgroep de stage- problematiek voor het MDGO zou op lossen. In-haar rapport stelt de project groep echter dat in Zeeland -door de houding van de ziekenhuizen- geen kans op werk in die sector bestaat voor afgestudeerde verpleegkundigen van het MDGO. Voor wat betreft de stageproblema- tiek neemt het rapport geen duidelijk standpunt in. Aan de ene kant zou het zinloos zijn leerlingen in een instelling stage te laten lopen waar ze later, zoals het er op het moment uitziet, niet kun nen worden aangenomen. Maar aan de andere kant acht de projectgroep het niet uitgesloten dat de ziekenhuizen hun standpunt zullen veranderen. Zelf al zou dit niet gebeuren, dan kunnen de leerlingen tijdens hun ziekenhuis- stage nuttige dingen leren voor hun la tere loopbaan in andere instellingen binnen de gezondheidszorg, zo staat in het rapport te lezen. De projectgroep stelt echter onom- ZIERIKZEE De gemeente Zie rikzee heeft een veld voor open lucht-schaken laten aanleggen in de tevens vernieuwde plavui- zenvloer van de Beurs aan het Havenplein. Donderdag 5 maart om 19.00 uur verricht burge meester mr J. J. P. M. Asselbergs de opening. Hij neemt de eerste zet voor zijn rekening van een schaakpartij tussen de achtjarige Preek Groo- tenboer, jongste lid van de Zie- rikzeese schaakvereniging, en het erelid, tevens oud-voorzitter J. J. van den Ende. De ingebruik name van de permanente open- lucht-schaakvloer in de Beurs vindt tevens plaats in het kader van het vijfenzeventigjarig be staan van de schaakvereniging Zierikzee. wonden dat het MDGO de houding van de ziekenhuizen op het moment zal moeten accepteren. Voorlopig wordt de stageproblematiek dus niet opgelost. Volgens docent en stage-coördinator P. Sarneel laat het MDGO het hierbij niet zitten. De school zal de ziekenhui zen in Zeeland opnieuw benaderen met de vraag of zij hun beleid willen aanpassen aan dat van andere zieken huizen in het land. Daar kunnen MDGO'ers namelijk wèl stage lopen en in een later stadiumeen baan krijgen. Ook zal de minister benaderd worden over de stage-problematiek. Sarneel: „De minister heeft toestem ming gegeven voor oprichting van on ze school. Hij moet nu dus ook zorgen dat de leerlingen stage kunnen lopen." De stage-coördinator vindt dat het mi nisterie geld moet geven aan de zie kenhuizen zodat daar stagebegelei ders kunnen worden aangesteld. ,,Ik denk dat de ziekenhuizen op die basis wèl met ons in zee willen." Sarneel acht het niet uitgesloten dat de stage-perikelen leerlingen af schrikt om zich in te schrijven voor de studie-richting Verpleegkunde. Maar er dreigt volgens hem geen gevaar dat leerlingen Verpleegkunde door de Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De fracties van CDA en VVD in de Tweede Kamer - samen een meerderheid - gaan ermee akkoord dat minister R. de Korte van economi sche zaken drie mogelijke vestigings plaatsen voor kerncentrales waaron der Borssele voorlopig uitsluit voor de bouw van kolencentrales. Naast Borssele gaat het om de Maasvlakte en de Eemshaven. Dit bleek donderdag tijdens een mon deling overleg in de Kamer over het ontwerp-Elektriciteitsplan van de Sa menwerkende Elektriciteits Produk- tiebedrijven (SEP). Zoals bekend heeft de PZEM meermalen laten weten over ruimte in Borssele te beschikken voor nieuwe kolencentrales. Regering en parlement hebben beslo ten de besluitvorming over de bouw van nieuwe kerncentrales te 'bevrie zen' na de kernramp in Rusland. In de zomer van 1988 moet de regering dui delijk maken of er alsnog wordt door gegaan met kernenergie. Vóór de Rus sische ramp had het kabinet besloten dat de drie lokaties het meest geschikt waren voor kernenergiecentrales. „Onze fractie heeft met het vrijhouden van de plekken geen moeite", zei woordvoerder A. Lansink van het CDA. Ook zijn collega R. Braams (WD) vond het reserveringsbeleid een goede zaak. Hij zei desgevraagd dat het de tegenstanders van kernenergie in de kaart speelt als van dit beleid wordt afgezien. „Zij maken er dan ge bruik van door die plekken een andere bestemming te willen geven". De heer K. Zijlstra (PvdA) had kritiek. Door de reservering bestaat het ge vaar dat de beste plaatsen voor de bouw van nieuwe kolencentrales on benut blijven, waardoor de kilowat tuur-prijs van elektriciteit fors gaat stijgen, meende hij. Minister De Korte zei dat het reserve ringsbeleid verlaten zal worden indien in de zomer van '88 blijkt dat de rege ring voorlopig van verdere toepassing van kernenergie afziet. De SEP heeft in het Elektriciteitsplan aangekondigd in het begin van de ja ren negentig minstens twee nieuwe kolencentrales te willen bouwen: in Geertruidenberg en Amsterdam. De ze moeten verouderd kolenvermogen vervangen. Eventueel wil de SEP zelfs nog een derde kolengestookte centrale, maar CDA en VVD voelden Presentator Bob Loeven in gesprek met Ella Beun (m) en Ada Lilipaly ir). MIDDELBURG - In de trouwzaal van het Middelburg se stadhuis werden donderdag voor de tweede en laat ste dag opnamen gemaakt voor het telvisieprogramma De Ideeënbank. In dat programma komt begin maart een aantal Zeeuwse initiatieven aan de orde, die vol gens de makers navolging verdienen. Woensdag werden de massale scènes geschoten van het Zeeuws Seniorenorkest en het bejaardenvervoer in Goes. Donderdag mochten Se initiatiefnemers voor de camera in het kort vertellen, hoe het allemaal begonnen was. Eén van de onderwerpen was de Middelburgse open kruidentuin in de Griffioen. Ada Lilipaly en Ella Beun, die zes jaar geleden met de tuin zijn begonnen, kregen een paar minuten de tijd om hun verhaal te doen. De voorbereidingen vooraf namen meer tijd in beslag. Het spontane gesprek op de bank was al enkele weken van te voren voorbereid. Ook vóór de opnames werden de vragen en antwoorden nog eens duidelijk doorgespro ken. Het programma wordt woensdag 4 maart vanaf 17.40 uur uitgezonden door Teleac/Feduco via Nederland 2 en nog eens herhaald op zondag 8 maart om 10 uur 's och tends. boycot van de ziekenhuizen hun ver plichte stage de mist zien ingaan. „Ze kunnen immers in de ziekenhuizen van Knokke en Brugge terecht. Als in de toekomst blijkt dat daar te weinig ruimte is dan kunnen we bovendien in Rotterdam terecht." Hij heeft er vertrouwen in dat de Zeeuwse ziekenhuizen op termijn overstag zullen gaan. „Andere zieken huizen in Nederland hebben goede er varingen met MDGO'ers. De Zeeuwse ziekenhuizen kunnen niet volhouden dat onze leerlingen te laag zijn opge leid: Ze hebben onze stagiairs immers nooit uitgeprobeerd.". Het MDGO ontvangt vandaag, vrij dag, een aantal Belgische vertegen woordigers van het ministerie en de ziekenhuizen waar mee wordt samen gewerkt. Ze zullen ervaringen uitwis selen over het samenwerkingsproject. Beide partijen zijn daar tevreden over. De verpleegkundigen van het MDGO worden ook opgeleid voor functies in verpleeghuizen en het Kruiswerk. Bij deze instellingen kunnen de leerlingen in Zeeland wel terecht. daar niets voor. Wel konden deze par tijen akkoord gaan met het aantal van twee. Lansink vond een terughoudende op stelling gerechtvaardigd, gezien de berg kolenafval die zich in Nederland aan het vormen is. Hij benadrukte dat goede opslagmogelijkheden bij de nieuwe centrales een eerste vereiste zijn. Braams vond dat kolen maximaal veertig procent van de totale elektrici- teitsproduktie mogen uitmaken. In dat kader achtte hij twee centrales verantwoord, mede met het oog op het feit dat deze door toepassing van de nieuwste technieken aanzienlijk min der schadelijk zullen zijn voor het mi lieu dan de centrales die ze vervangen. D. Tommei (D66) bepleitte niet meer dan één nieuwe centrale te bouwen (in Geertruidenberg). Hij maakte een re kensom waaruit bleek dat een dergelij ke optie haalbaar is in combinatie met een ambitieus energiebesparingspro gramma, ontwikkeling van warmte/ kracht-koppeling en gascentrales. Ook Zijlstra vond dat de warmte/ kracht-koppeling onderbelicht wordt in het SEP-plan. Maar hij erkende dat 'ondanks de nadelen' aan nieuwe ko lencentrales niet te ontkomen valt. VLISSINGEN Uit een woning aan de Sottegemstraat te Vlissingen is in de nacht van dinsdag op woensdag ge luidsapparatuur gestolen. Het ging om een tuner/versterker, een platen speler, een cassettedeck, een kleuren televisie, twee geluidsboxen en 10 cassettes. Verder wordt een klok ver mist. Men is vermoedelijk binnegeko- men met behulp van een valse sleutel. Verder is bij de gemeentepolitie aan gifte gedaan van de vernieling van twee autobanden. Het gaat om het voertuig van J. H. N. dat aan de Kom- medijk te Vlissingen geparkeerd stond. De linker voor- en achterband werden vernield. Uit een woning aan de Gerbrandy- straat werden woensdag tussen 10.30 uur en 21.30 uur een fototoestel en een hoes ter waarde van 450 gulden gesto len. GOES - De stichting Zeeuwse Volksu niversiteit (ZVU) begint volgende maand aan een lezingencyclus met de titel 'Islam en woestijn'. Aanleiding daarvoor is het feit dat de Nederlan ders sinds de komst van de gastarbei ders uit Noord-Afrika en Turkije steeds meer te maken hebben gekre gen met de culturen van de bewoners van deze landen. De Islam en haar tra dities leiden soms tot onbegrip of zelfs botsingen. Met de lezingen wil de ZVU eraan bij dragen dat meer begrip en erkenning ontstaan voor de uit Islamitische lan den afkomstige Nederlanders. De We- meldingenaar P. K. Hack verzorgt de lezingen. Hij besteedt onder meer aan dacht aan de cultuur, de geschiedenis en de j ongste ontwikkelingen van en in de Noordafrikaanse landen. Rode draad is daarbij het spanningsveld tussen de oorspronkelijke cultuur en de westerse waarden. Verder komen aan de orde: het gastarbeiderschap, de positie van de Islamitische vrouw, de oprukkende woestijn, oaselandbouw en de invloed van het toerisme. De lezingencyclus 'Islam en woestijn' neemt vijf avonden in beslag en begint dinsdag 10 maart. De plaats is het Buys Ballotcollege aan de Bergweg in Goes. Aanvang 19.30 uur. De zuiveringsinstallatie bij Bath. BREDA - Het hoogheemraadschap West-Brabant verwacht dat de stankoverlast, die wordt veroor zaakt door de zuiveringsinstallatie bij Bath, over twee a drie weken aanzienlijk minder zal zijn. Een deel van de open slibopslagbak, met een inhoud van 3000 m3, wordt binnenkort provisorisch met een laag folie afgedekt. De algemene vergadering trok donderdag in Bre da 35.000 gulden uit voor de afdek king. Daarnaast ging zij akkoord met een bedrag van twee miljoen gulden voor het afdekken van acht nabezinktanks. De 'snuffelploeg' zal een maand lang intensiever rui ken naar geurtjes. Mochten die maatregelen onvoldoende vruch ten afwerpen, dan volgt nog een in vestering van zes miljoen gulden. De leden van de algemene vergade ring volgden met dat besluit de lijn van het dagelijks bestuur van het schap, dat heeft gekozen voor een aanpak waarbij eerst de stankbe strijdingsmaatregelen worden geno men die de laagste investeringen vergen. Dat besluit ging overigens niet van harte, omdat een aantal le den aanzienlijk moeite had met het krediet. Burgemeester A. Mater van Oosterhout, die namens de gemeen ten zitting heeft in de algemene ver gadering, trok de noodzaak van het krediet in twijfel. Omdat binnenkort een grote 'leverancier' aan de zuive ringsinstallatie in Bath afhaakt, wil de hij eerst de mogelijke gunstige ge volgen weten. Daarnaast vroeg Mater zich af of de gemeente Reimerswaal zich bereid heeft verklaard om - nadat de twee voorzieningen zijn getroffen - een punt te zetten achter het volgens hem 'starre' vasthouden aan de be palingen in de hinderwetvergun ning. Volgens die bepaling moet de reukgrens op een afstand van 500 meter worden bepaald. Momenteel valt er nog op afstanden tussen de 1800 en 2000 meter hinderlijke geur waar te nemen. Mater: „Het zal toch wel duidelijk zijn dat we dan alles hebben gedaan, zodat we eindelijk een punt kunnen zetten achter deze problematiek". Al sinds de ingebruikname van de rioolzuiveringsinstallatie aan het begin van de jaren tachtig, regent het klachten bij de gemeente Rei merswaal en bij het hoogheemraad schap. Chemische geuren of een rot- te-eierenlucht zijn slechts twee van de dampen die de zuiveringsinstal latie afscheidt. In 1985 werd al beslo ten tot afdekking van een aantal voorbezinktanks, bestaande uit een draaiende laag schuim. Kosten: to taal drie ton. Vanaf april vorig jaar wordt al het vuile water door de afge dekte tanks geleid. Dat heeft echter niet geresulteerd in een oplossing. De gemiddelde geurgrens in de pe riode april tot en met oktober 1986 bedroeg 2036 meter. De verwachting was dat de grens zou worden verlegd naar 1500 meter. Namens het dagelijks bestuur van het hoogheemraadschap, ant woordde dr C. Kammeraat (belast met waterkwaliteitszaken) dat de stank in ieder geval nog aanwezig is. „We kunnen niet nog een half jaar wachten. Het geduld van Rei merswaal is op. Bovendien moeten we gewoon haast maken om subsi die van het rijk te krijgen. Het hoog heemraadschap is bestuurlijk en moreel verplicht om die 500-meter- grens te halen. Het schap wordt ook wel eens een milieuverbeterende organisatie genoemd. Dan kunnen we niet twaalf vierkante kilometer onleefbaar maken". Als de afdekking van de slibopslag en de acht nabezinktanks geen ef fect heeft, zal de algemene vergade ring moeten besluiten tot de afdich ting van de zogeheten beluchtings tanks waar een biologisch zuive ringsproces plaats heeft. Kosten: ongeveer 6 miljoen gulden. Het hoogheemraadschap rekent overi gens op enige clementie van Rei merswaal als na de nu besloten in vesteringen de 500-metergrens met bijvoorbeeld 100 meter wordt over schreden. Volgens het dagelijks be stuur is een investering van 6 mil joen gulden voor het verleggen van de grens met 100 meter niet 'maat- schappelijk aanvaardbaar'. In een eerste reactie op de besluit vorming van donderdag toonde wet houder I. N. Lindenberg van Rei merswaal (milieu), die als toehoor der aanwezig was in Breda, zich voorlopig tevreden. „Het schap heeft zich tegenover de leden goed verdedigd. Er zijn afspraken ge maakt en die moeten worden nage komen. 't Is te hopen dat deze inves tering de laatste is. Het schap valt niets te verwijten". Op enige tege moetkoming van de kant van Rei merswaal hoeft het hoogheemraad schap voorlopig niet te rekenen. Lindenberg: „De intentie van het gemeentebestuur is 500 meter. We zijn daar niet voor niets jaren over bezig. Ze zullen aan die 500 meter moeten voldoen. En een blanco-che que geven dat we na de huidige in vesteringen akkoord gaan met de dan behaalde reukgrens, dat doen we nooit". VLISSINGEN Directeur W. Frenkel van de Shipping Company Triton wil per 15 april de Triton-Line tussen Vlissingen en Zeebrugge opnieuw openen. Frenkel wil dat de verbin ding weer wordt onderhouden met het schip Poseidon van de Duitse re derij Seetouristik. Zoals bekend func tioneerde de Triton-Line in de zomer van 1986 amper een maand. Seetouris tik trok zich onverwacht uit de onder neming terug en nam de Poseidon mee. De rederij liet haar compagnon Shipping Company Triton weten dat de schriftelijke joint-venture over eenkomst wat haar betreft niet meer bestaat. „Maar", zegt Frenkel nu, „dat gaat zo maar niet". De overeenkomst kan vol gens hem uitsluitend door tussen komst van een rechter worden verbro ken. „En Seetouristik heeft de zaak op eigen houtje beëindigd. Haar besluit is dus niet geldig." Bovendien hebben, volgens Frenkel, de directeur van Seetouristik G. Bec ker, en twee andere aandeelhouders de joint-venture overeenkomst elk óók als afzonderlijk rechtspersoon onder tekend. Die overeenkomsten gelden in elk geval nog. zo vindt Frenkel. TERNEUZEN - De gemeentepolitie van Terneuzen heeft in de nacht van dinsdag op woensdag twee jongeman nen aangehouden die een poging tot inbraak ondernamen in het winkel centrum Serlippens. Toen A. R. uit Sint-Jansteen en B. van V. uit Terneu zen de supermarkt Prymo wilden bin- nenklauteren ging het alarm af en de politie kon hen tijdig in de kraag grij pen. Zij bekenden dat ze in de super markt hadden willen inbreken. De drie aandeelhouders en Seetourtis- tik'zijn volgens Frenkel's redenering in feite gelijk dus wil hij de rederij per kort geding dwingen deze zomer door te gaan met de scheepvaartverbin ding. De zaak dient maandag 23 maart voor de Middelburgse rechtbank. Seetouristik lijkt vooralsnog niet van plan te zijn opnieuw met Shipping Company Triton in zee te gaan. Advo caat S. Reuling weigerde gisteren commentaar te geven op het voorstel van directeur Frenkel. Ze zei nog geen dagvaarding te hebben ontvangen voor het kort geding. In het verleden heeft Seetouristik la ten weten dat ze overwoog zelf een lijn dienst tussen Vlissingen en Zeebrugge op te zetten waarbij de passagiers tij dens de zeereis belasting vrij inkopen MIDDELBURG De kans bestaat dat de pro vinciale aanmoedi gingsprijs voor Jong Zeeuws Talent dit jaar wordt uitgereikt aan een popgroep. Gedepu teerde Staten van Zee land hebben in principe positief gereageerd op een verzoek daartoe, af komstig van de Zeeuw se Culturele Raad. Voor waarde is dat de uitver kiezing in handen wordt gegeven van een jury, bestaande uit landelijke deskundigen. Deze jury heeft de vrijheid om in het geval dat geen enke le popgroep kan worden gevonden met voldoen de kwaliteiten, tot een negatief advies te ko men. G.s. hebben dit aan de Zeeuwse Culturele Raad laten weten. De Raad heeft inmiddels voorgesteld om de jure ring te koppelen aan de finale van het 'Hit'm Or Lose'-concours, die op 30 juli wordt gehouden in het Nollebos te Vlissin gen. Aan deze finale gaan zes voorrondes vooraf. Het is de bedoe ling dat de winnaar van het concours de aanmoe digingsprijs krijgt uitge reikt. Er zijn nog wel en kele problemen die met de provincie en organi satoren moeten worden uitgepraat. Zo kost een deskundige jury geld en moet overeenstemming bestaan over een aantal organisatorische aspec ten. De culturele raad behan delt donderdag 5 maart een reeks aanbevelingen van zijn sectie muziek, die zouden moeten lei den tot provinciale steun aan de Zeeuwse popmuziek. Het gaat daarbij om de subsidië ring van deskundig heidsbevordering (werk weekeinden en cursus sen) en een podium-cir cuit (een toernee van Zeeuwse bands langs een aantal zalen, dit en kele malen per jaar). kunnen doen. Volgens Frenkel is niet mogelijk. „Zelfs niet als zou b ken dat Seetouristik de overeenkon rechtmatig heeft verbroken. Dan ge. namelijk de bepaling dat de verb kende partij driejaar na de opheffmi datum van het contract niet op h zelfde traject voor zichzelf mag beg nen." Frenkel heeft overigens geen woord over voor de handelwijze van Duitse rederij. „Ze probeert Shippi Company Triton willens en wetens I pot te maken." Toch wil de Triton- recteur deze zomer weer samenwerk met zijn Duitse rivaal. „Ach, u m< het zo zien: Het is net als in een huv lijk. Het is mijn ervaring dat de huv lijken waarbij in het begin het mei wordt geruzied, op termijn het lang) stand houden. Zo zal het ook tuss Seetouristik en Shipping Compa Triton gaan." BERGEN OP ZOOM Drs R. M. v Heringen, provinciaal archeolo van Zeeland, opent zaterdag 14 ma: de tentoonstelling 'Schatten uit Schelde' in gemeentemuseum M kiezenhof in Bergen op Zoom. Voor gaande aan de openingshandeling! 16.00 uur, houdt een der organisa ren, de heer G. Groeneweg, een inl ding. De expositie is er een uit een ree rond de herdenking '700 jaar Heerli heid van Stad en Land van Bergen Zoom'. 'Schatten uit de Schelde' ge een overzicht van de voorwerpen de afgelopen zeven eeuwen tevo> schijn zijn gekomen uit het Verdn ken land bij Bergen op Zoom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 18