in beeld Eigenlijk schrijft onze commissie geschiedenis Computercentrum ziekenfondsen wordt lam gelegd Hontenisse combineert statenverkiezingen met volksraadpleging Tasje geroofd in Terneuzen VISFRAUDE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT \OUDERS BEZETTENSCHOOL Video's gestolen bij inbraak winkel in Vlissingen PAGINA 9 BORSSELE - De leerkrachten van acht kleine Borselse openbare basisscholen en van de rooms katholieke basisschool in 's-Heerenhoek hebben maandag actie gevoerd tegen de vervangings maatregel, die minister Deetman van onderwijs ter bezuiniging per 1 januari heeft afgekon digd. Van alle scholen meldde zich de helft of meer dan de helft van de leerkrachten ziek. Bij de meeste openbare scholen in de gemeente Borsele komt dat neer op twee leerkrachten, zodat één leerkracht de hele school voor zijn rekening moest nemen. Afspraak Wereldwonder Medewerking Bezuiniging Jeugd W- J zc r ZEELAND' DINSDAG 24 FEBRUARI 1987 Leerkrachten in Borsele in actie Bij de Frank van Borsseleschool in het dorp Borssele reageerden Öe ouders maandagmiddag spontaan met «en bezetting van de school. „De maat is vol", zo verklaarden de directeuren de actiebereidheid, die voorheen nimmer bij de Borselse scholen werd waarge nomen. De actie richtte zich met name tegen de vervangingsmaatregel. Bij ziekte mag een leerkracht niet meer meteen worden vervangen maar moet de school de problemen een dag lang zelf opvangen. Pas de volgende dag wordt een vervanger door het ministerie van onderwijs betaald. Door de ziekmel ding van twee leerkrachten kregen de directeuren dus in de meeste gevallen enorme groepen leerlingen in de klas, in leeftijd variërend van 4 tot 12 jaar. „Het mag wel duidelijk zijn dat er van onderwijs geen sprake meer is, je pro beert ze min of meer bezig te houden, zo zinvol mogelijk", stelde directeur L. Bakker in Nisse. Hoewel zijn school van plan was aan de actie mee te doen, bleek dat niet nodig: één leerkracht had buitengewoon verlof en een ande re was echt ziek. „Dat toont maar weer aan dat het helemaal niet zo onwaar schijnlijk is dat op een kleine school tweederde van de leerkrachten ziek wordt. Je staat er dan alleen voor en van kwaliteit is geen sprake meer". Vooral de aantasting van de kwaliteit van het onderwijs, deed de Borselse schoolteams besluiten tot actie over te gaan. F. de Rave, directeur in Borsse le: „Juist de kleine scholen komen voor onoverkomelijke problemen te staan. Ik kon maandagochtend in m'n eentje 65 kinderen aan het werk probe ren te houden, onder wie een heleboel kleuters. Daar wreekte zich ook duide lijk het gebrek aan opleiding bij leer krachten als het gaat om de opvang van kleutergroepen. Ik verzeker je dat je aan werken niet toekomt, laat staan dat je je aan het activiteitenplan kan houden". Voor De Rave kwam de be zetting door de ouders eigenlijk als een welkome verrassing; tweederde van de ouders kwam naar de school en zorgde zelf voor het bezighouden van de kin deren. We hebben dat gevoel lange tijd zeer zorgvuldig gekoes terd; dat gevoel van trots op wat de waterbouwers in de monding van 'onze' Ooster- schelde gepresteerd hebben. Tegen een ieder die het maar horen wilde, hebben wij - chau vinistisch als we zijn - bij voort during uitgeroepen dat de Oos- terscheldewerkers een klus hebben geklaard die nauwe lijks te evenaren is. Maar sinds gisteren staan we weer met beide benen op de grond. Want toen kregen wij een kleurrijke folder onder ogen, waarin op wervende toon wordt verteld hoe boeiend én leerzaam een tochtje met een rondvaartboot op de Zeeuwse wateren kan zijn. ,Al vertellend", zo lazen wij aanvankelijk instemmend, „vaart de kapitein u langs de gigantische Deltawerken in de Oosterschelde en wordt de stormvloedkering zo dicht mo gelijk benaderd". Maar het ve nijn zat in de staart: „Een unie ke gelegenheid om dit achtmil- jardste wereldwonder eens vanaf de zijkant te bekijken". Laten we het maar op valse be scheidenheid houden. kennelijk helmaal geen rekening wordt gehouden, is het voor velen makkelijker om luidruchtig aan de bel te trekken", vond directeur I. de Smit uit Oudelande. Zijn kleuters moesten hun stoelen en tafels verhuizen voor dat ze aan de grote groep konden wor den toegevoegd; de integratie van kleuter- en lager onderwijs is in Oude lande bouwkundig nog geen feit. De Borselse kring van basisschooldi recteuren heeft getracht om voor de actie ook de schoolteams van de bij zondere scholen in de gemeente mee te krijgen. Alleen de rooms katholieke school in 's-Heerenhoek sloot zich aan. De meeste bijzondere scholen kunnen de maatregel opvangen uit eigen mid delen omdat het bestuur nog beschikt over potjes. In 's Heerenhoek was de verontwaardiging over de vervan gingsmaatregel echter even groot als op de kleinere openbare scholen. De rooms katholieke school was de enige grote school onder de actievoerders. De grotere openbare scholen in Hein- kenszand en 's Gravenpolder deden niet mee. In die twee kernen draaien ook bijzondere scholen. De reacties van de ouders op de actie waren in het algemeen positief. In Borssele werd dat tot uitdrukking ge- TERNEUZEN - Twee personen, een op een racefiets en een op een 'opoe- fiets', hebben zondagavond om 22.15 uur een tasje geroofd in de Axelse- straat in Terneuzen. De daders rukten het tasje, met daarin een geldbedrag van enkele tientjes en wat papieren, van de schouder van me juffrouw M. van D. uit Terneuzen die op het trottoir wandelde ter hoogte van stomerij De Zon. De Terneuzense politie (01150-94151) zoekt getuigen van dit voorval. Mevrouw M. Kamping, voorzitter van de medenzeggenschapsraad, maakte duidelijk dat de bezetting bedoeld was om de actie van de scholen kracht bij te zetten. „We zijn zo boos op die Deetman. Niet alleen om de absurde maatregelen van nu maar ook om wat er eerder is gebeurd; de systematische afbraak van de kwaliteit van het on derwijs, de cententellerij en de vol strekte weigering om in te zien dat dit de voorziening fundamenteel aan tast". Mevrouw Kamping onder streepte de intentie om het protest ook tegen de vierjarigenmaatregel te laten gelden. In de gemeente Borsele is nooit eerder met een dergelijke eensgezindheid ac- tiegevoerd in het openbaar onderwijs. „Je maakt altijd de afweging tussen het algemeen belang en het directe be lang van de kinderen. In het onderwijs ga je nu eenmaal niet zo makkelijk sta ken of stipt doen. Nu er met het directe belang van de kinderen in Den Haag DEN HAAG - Het Zeeuwse Tweede Kamerlid drs Huib Eversdijk be leeft hectische dagen. In het kader van de campagne voor de statenver kiezingen is hij avond aan avond op pad om landgenoten te winnen voor de CDA-gedachte. Daarnaast zit hij de speciale Kamercommissie voor die druk aan het onderzoeken is of het ministerie van landbouw en vis serij sinds 1976 passief of actief be trokken is geweest bij de ontduiking van EG-visvangstquota. Een afspraak over de ervaringen die de commissie tot heden heeft opge daan tijdens de oriënterende ge sprekken met onder anderen (oud- )ambtenaren van het ministerie is niet zomaar gemaakt. Zo moet er ge zien het belang van de commissie een voorlichter van de Tweede Kamer bij het gesprek aanwezig zijn en mogen er louter vragen van procedurele aard worden gesteld. Over de inhou delijke bevindingen van de commis sie worden, hangende het onderzoek, geen mededelingen gedaan. Geheimzinnigheid? Eversdijk: „Het is pikant om te con stateren dat men onze commissie ge heimzinnigheid verwijt omdat de oriënterende gesprekken achter ge sloten deuren plaatsvinden. Maar men vergeet dat er tezijnertijd een woordelijk stenografisch verslag van verschijnt dat bij het eindrapport wordt gevoegd". De gesprekken zijn nodig om alvast 'riqhting te geven' aan wat er op korte termijn tijdens de openbare verhoren van (oud-)be- windslieden - Van der Stee, Ploeg, Braks - aan de orde komt; een werk wijze die de enquêtecommissie voor de bouwsubsidies ook toepast. Ondertussen is duidelijk gewor den dat de commissie veel later met de hoorzittingen zal begin nen dan de bedoeling was. Wat is de oorzaak van deze ver traging? „We waren van plan het karwei begin maart af te ronden, maar dat lukt in ieder geval niet. De stapel dossiers die we moeten doorworstelen is veel hoger dan we dachten en de lijst met kandidaten voor de gesprekken blijkt uit te dijen. Deze week hopen we het besloten gedeelte af te ron den. Daarna begint het krokusreces, zodat we pas op 9 maart weer verder kunnen. Om binnen het tijdschema te blijven zouden we dan in een mum van tijd de verhoren plus de samen stelling van het eindrapport moeten afronden. Dat is onmogelijk. We zijn op z'n vroegst pas half april klaar". Tot nu toe heeft de commissie - die niet de zware status van een enquê tecommissie heeft - alle medewer king gekregen van betrokkenen die zij heeft uitgenodigd. Ze heeft zelfs niet hoeven overwégen om de Ka mer te verzoeken op een individuele onwillige alsnog het enquêterecht Drs. Huib Eversdijk: ...op z'n vroegst pas half april klaar.. toe te mogen passen zodat hij of zij wel móet opdraven en wordt ver plicht onder ede op de vragen te ant woorden. „Niemand heeft geweigerd te ko men", zegt Eversdijk. „We hebben zelfs geen aandrang hoeven uit te oe fenen. Tot heden is iedereen zonder aarzeling op onze uitnodiging inge gaan". Ook. hebben de Kamerleden alle ge wenste stukken van landbouw en visserij en het Permanent Overlegor gaan Visafslagen (POV) ontvangen. In tegenstelling tot de eerdere ge sprekken wordën ambtenaren deze week in aanwezigheid van minister Braks aan de tand gevoeld. Het kabi net heeft dat geëist en Huib Evers dijk constateert dat die eis terecht was. Hier wreekt zich het feit dat de commissie visquoteringen geen en- quëte-status heeft; ze moet zich hou den aan de normale regels voor het contact tussen Kamer en ambtena ren en dat betekent dat die ambtena ren altijd onder ministeriële verant woordelijkheid staan. „Braks heeft het volste recht om mee te komen". Bent u niet bang dat ze daardoor minder vrijuit kunnen spreken? „Nee. Ik denk dat de ambtenaren eerder belemmerd zouden worden als hun 'directe chef - de secretaris generaal - aanwezig zou zijn. Braks is politiek verantwoordelijk en dat is heel iets anders". Eversdijk kan 'nog geen zinnig woord' zeggen over wat er gaat ge beuren als blijkt dat het departe ment de grijze en zwarte aanvoer van vis bij de veilingen inderdaad bewust heeft bevorderd. Hij wil het werk van de commissie niet onnodig belasten of collega's 'voor de voeten lopen' door daar op vooruit te lopen. „Het eindrapport gaat naar de Kamer en die moet uiteindelijk beslissen wat er mee wordt gedaan". Hoe ervaart u het karwei van de commissie persoonlijk? Is het te gengevallen? „Het is inderdaad een hele klus. Erg tijdrovend. Maar uit parlementair oogpunt is het een zeer goede zaak. Het parlement moet zijn controle rende taak verrichten en je moet be reid zijn daar veel tijd voor vrij te ma ken. Ik heb er geen spijt van". „Het klinkt misschien wat protse rig, maar eigenlijk schrijft onze commissie een heel klein beetje ge schiedenis. We steunen niet op de grote groep stafmedewerkers, maar wel op de erecode van een enquête commissie". Jan-Dirk van Scheyen bracht door de bezetting maar in an dere kernen hielden veel ouders hun kinderen 's middags, tegen de regels in, thuis. Ook van de kant van de ge meente Borsele, in wezen het school bestuur, kregen de schoolteams steun. Wethouder van onderwijs drs P. J. Vollaard: „Nu wordt in een keer duidelijk wat de gevolgen zullen zijn. En dat die niet gering zijn, daarvan Ouders van leerlingen van de openbare Frank van Borsseleschool haakten (Slot zie pagina 13 kolom 2) maandag in op de actie van de leerkrachten met een'bezetting'van de school. Directeur L. Bakker van de openbare basisschool in Nisse, maandag voor een overvolle klas als enige overgebleven leerkracht... BREDA/MIDDELBURG - De Dien stenbond FNV heeft met ingang van vandaag (dinsdag) een staking voor onbepaalde tijd uitgeroepen bij het Computercentrum Ziekenfondsen Zuid-West Nederland in Breda. De verwerking van computergegevens voor drie ziekenfondsen in Zeeland en West-Brabant met 500.000 verzeker den komt daardoor vrijwel stil te lig gen. Inzet van het conflict is de invoering van de 36-urige werkweek bij het cen trum, dat 23 mensen in dienst heeft. Volgens districtsbestuurder Jan van den Brink van de Dienstenbond liepen de onderhandelingen met het bestuur van de stichting, die de centrale com puterbestanden beheert, maandag middag vast omdat de ziekenfondsen in ruil voor 36 uur werken en het invoe ren van een vrije vrijdagmiddag eisten dat de medewerkers 5 van hun 25 vakantiedagen inleverden. De FNV vindt dat onaanvaardbaar. Volgens de districtsbestuurder zijn de drie organi saties (het Ziekenfonds voor Noord- en Midden-Zeeland in Middelburg, het Algemeen Ziekenfonds voor West-Bra bant en Zeeuwsch-Vlaanderen in Bre da en het Algemeen Ziekenfonds MZB in Bergen op Zoom) in hun optreden bovendien niet eensgezind. Zo zou het Ziekenfonds voor Noord- en Midden- Zeeland gedreigd hebben met een schadeclaim tegen het computercen trum, wanneer daar vrijdagmiddag niet wordt gewerkt. Directeur B. W. Meij ontkent dat laatste, maar vindt wel, dat het invoeren van arbeidstijd verkorting niet ten koste mag gaan van de dienstverlening. handelingen kon blijven, maar dat de bonden water in de wijn moesten doen op het punt van de herbezetting. In de praktijk leidde dat tot onderhandelin gen bij de afzonderlijke fondsen. Het eindbod van de overkoepelende orga nisatie (korter werken per 1 april in ruil voor 17 roostervrije dagen plus nog 3 roostervrije dagen op 1 april volgend jaar) is voor de Dienstenbond van meet af aan onaanvaardbaar geweest: de organisatie wil 25 roostervrije da gen. De ziekenfondsen in Zeeland en West- Brabant, die het bestuur van het com putercentrum vormen, kwamen maandag in Bergen op Zoom met een voorstel dat volgens Van den Brink „nauwelijks afwijkt" van wat de Ver eniging van Nederlandse Ziekenfond sen wil. Voor zijn organisatie is dat aanleiding om een staking voor onbe perkte tijd uit te roepen. Het Bredase centrum zal vanmorgen dinsdagniet worden opgestart. Daar mee komt de electronische admini stratie van de drie fondsen zo goed als stil te leggen. Dat kan vooral op de lan ge termijn „vervelende gevolgen" heb ben, voorziet Meij. Zo kunnen zieken fondsverzekerden niet worden inge schreven en treedt vertraging op bij de betalingen. Van den Brink denkt dat het zo'n vaart niet loopt: „Het gaat al leen om betalingen in het groot". Het invoeren van een 36-urige werk week per 1 april van dit j aar werd in '85 vastgelegd in de cao voor de zieken fondsen. De bonden gingen er aanvan kelijk vanuit, dat 70 procent van de vrijkomende arbeidsplaatsen op nieuw zou worden bezet. De Vereni ging van Nederlandse Ziekenfondsen, inmiddels geconfronteerd met een be zuinigingsoperatie van het kabinet Lubbers, zag achteraf weinig in het plan. Tijdens een kort geding, in de cember, bepaalde de rechter dat de 36- urige werkweek inzet van de onder- VLISSINGEN uit een elektronica winkel aan de President Roosevelt- laan in Vlissingen zijn afgelopen weekeinde drie videorecorders en ge luidsapparatuur gestolen. Het was de politie niet bekend welk bedrag de ge stolen goederen vertegenwoordig den. Verder deed de heer L. J. W. bij de poli tie aangifte van het leksteken van een van zijn autobanden. De wagen stond geparkeerd aan de Deltaweg achter de Boulevard Bankert. Het vernielen van de band moet in de nacht van zondag op maandag zijn gebeurd. KLOOSTERZANDE Burgemeester mr. A. A. L. G. M. Kessen van de ge meente Hontenisse beschouwt het re ferendum als de vervolmaking van de democratie, zoals die in het Neder lands staatsbestel is neergelegd. Om die reden is de burgemeester van Hon tenisse dan ook van plan om van een volksraadpleging over het wel of niet bouwen van een sporthal binnen de gemeentegrenzen een serieuze zaak te maken. De gemeentelijke bevolking kan dan ook een dezer dagen een bro chure in de bus verwachten, waarin het gemeentebestuur nauwkeurig zal uitleggen wat de bedoeling van het re ferendum is. Het college van b. en w. hecht voorts veel waarde aan de be trokkenheid van de schooljeugd. Van daar het verzoek van burgemeester en wethouders aan de scholen in de ge meente om de komende weken aan dacht aan het gebeuren te schenken. Een sporthal in Hontenisse is een wens die dateert van jaren her. Jaarlijks kwam tijdens de begrotingbehande ling de wenselijkheid van een dergelij ke voorziening in de gemeenteraad ter sprake, maar telkens bleek de finan ciële draagkracht van de gemeente te gering te zijn. Ook nu nog leeft de wens onder een deel van de bevolking en po litici. Inmiddels heeft de gemeente raad een werkgroep in het leven geroe pen die als opdracht heeft meegekre gen een haalbaarheidsstudie uit te voeren. Die werkgroep is vorige week begonnen met haar werkzaamheden en heeft al een kijkje genomen in de ge meente Wieringermeer, waar een sta len is gebouwd. Om er nu zonder veel moeite achte te komen hoe de bevolking over de komst van een sporthal denkt, is het referendum in leven geroepen. Het ge meentebestuur kreeg donderdag van binnenlandse zaken toestemming om het onderzoek te houden tegelijk met de provinciale statenverkiezing op 18 maart. Voorwaarde is wel dat de en quêteformulieren niet in de stemloka len worden ingevuld. Voor het college vormde dit geen onoverkomelijk pro bleem en besloten werd het idee verder uit te werken. De bedoeling van b. en w. is de bewo ners van Hontenisse op zo kort moge lijke termijn te informeren over het doel van de volksenquête, over de aard van de vragen en wijze van stemmen. Dit gebeurt door middel van de bro chure die huis-aan-huis wordt ver spreid. Voorts worden de scholen be naderd met het verzoek aandacht te besteden aan het referendum en de ko mende staten verkiezingen. Vervolgens kunnen dan alle Honte- nissenaren van 10 jaar en ouder enke le dagen voor 18 maart, een oproep kaart in de brievenbus verwachten. De reden van het gemeentebestuur om de jeugd in de opiniepeiling te be trekken is tweeledig. „Wij vinden het voor de hand liggend, omdat ook de leeftijdsgroep van 10 jaar en ouder van een sporthalaccommodatie ge bruik zal gaan maken", schrijft het college in een persbericht. „Boven dien", wordt er aan toegevoegd, „is het toch ook nog zo dat de jongerern voldoende zullen worden voorbereid om een doordachte stellingname in te nemen. Voorts kan de jeugd niet vroeg genoeg kennismaken met het grooste democratische recht: stemmen". Het gemeentebestuur verwacht dat het gemeentelijk referendum ook posi tief van invloed zal zijn op de opkomst voor de statenverkiezingen. De kans dat op 18 maart mensen op een sport hal stemmen in plaats van op kandida ten voor de staten acht het college uit gesloten. „Wij zijn de stellige mening toegedaan dat het hier gaat om twee zo verschillende onderwerpen dat van verwarring of van vermening van be langen geen sprake kan zijn", aldus b. en w. Burgemeester Kessen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 9