In Zeeland zeven 'risico-bedrijven' opslag chemicaliën Leerkrachten in Borsele in actie Opnamen Zeeuwse ideeënbank in stadhuis van Middelburg Negentiende week in cijfers PZC/streek UITZENDING WOENSDAG 4 MAART Straêfeest in Ellemeet Aanhouding zaak inwoner Zierikzee na nieuw verweer Straling Weer inbraak café bij 's-Heerenhoek Viskraam op Koningsbrug 13 INVENTARISATIE: OUD-VOSSEMEER MET HULP VLISSINGS RAADSLID Herkeuring Toneel Nel Kars in Wemeldinge Zeeuwse ideeën DINSDAG 24 FEBRUARI 1987 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Bij zeven Zeeuwse be drijven die bestrijdingsmiddelen op slaan kan een groot ongeluk met ern stige gevolgen voor het oppervlakte water tot de mogelijkheden behoren. Drie bedrijven, die organische halo geen-verbindingen in depot hebben, lopen dat risico ook. Dit blijkt uit een inventarisatie die minister Nijpels (milieubeheer), mede namens zijn col lega Smit-Kroes (verkeer en water staat), naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De namen van de bedrijven zijn nog niet bekend. Het onderzoek is verricht door de re gionale inspecties voor de milieuhy giëne in samenwerking met het inge nieursbureau Tebodin. In heel het land zijn ruim 200 bedrijven en chemicaliën-depots geïnventari seerd, die grootschalige watervervui ling zouden kunnen veroorzaken. Daarvan zijn er 80 - waaronder de tien Zeeuwse - ingedeeld in de categorieën bestrijdingsmiddelen en gehaloge- neerde organische verbindingen. In Zeeland werden in totaal veertien be drijven bekeken (bestrijdingsmidde len-opslag, tankopslag en chemische industrie). In een tweede fase van het onderzoek zal worden bekeken of er voldoende maatregelen en voorzieningen zijn ge troffen om een milieuramp te voorko men. Deze fase richt zich op de tachtig bedrijven en wordt komend najaar af gerond. In eerste instantie worden de bedrijven in het afwateringsgebied van de Rijn geïnspecteerd. De overige 120 bedrijven worden niet verder onderzocht. Het gaat hier onder meer om opslag van arseen, cadmium, kwik, sterke zuren, basen en alifati- sche en aromatische koolwaterstoffen. Deze bedrijven vormen een minder groot risico of hebben opvangvoorzie ningen voor een deel van de opslag. Wel erkent Nijpels dat de gevolgen van een ramp met zuren en basen in het op pervlaktewater plaatselijk zeer ern stig kunnen zijn. GOES Prins van Oranje, 20 uur: 'Glazen speelgoed', toneel met o.a. El len Vogel, Josine van Dalsum Hans Cornelissen. BERGEN OP ZOOM Roxy I, 20 uur: Blonde Dolly, 16 jr. ftoxy II, 20 uur: Top gun, a.l. Cinem'Actueel I, 20 uur: Labyrinth, a.l. Cinem'Actueel II, 20 uur: Flodder, a.l. Cinem'Actueel III, 20 uur: Ferris Buel- lers day off, a.l. GOES Grand, 20 uur: Flodder, a.l. HULST De Koning van Engeland, 20 uur: Blonde Dolly, 16 jr.; 20 uur: Flodder, a.l.; 20 uur: The fly; 20 uur: Kinky business. MIDDELBURG Meccano, 20.30 uur: She's gotta have it. Electro, 20.30 uur: El Frida. OOSTBURG Ledel, Shanghai sur prise, a.l. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Flod der, a.l.; 20 uur: De ratelrat, a.l. VLISSINGEN Alhambra I, 20 uur: Blonde Dolly, 16 jr. Alhambra II, 20 uur: Flodder a.l. Het belangrijkste criterium voor de landelijke inventarisatie was de vraag, welke zwarte lijst-stoffen zich in grote re hoeveelheden dan toegestaan bij de bedrijven bevonden. Van bestrijdings middelen mag maximaal tien ton wor den bewaard, van organische halo- geen-verbindingen vijftig. Voorts speelde een rol of het bedrijf nabij op pervlaktewater lag van waaruit grote verspreiding mogelijk was, en of het maaiveld van de opslag hoger lag dan het water. DEN HAAG „Heel serieus met uw beroep neemt u het toch niet. Er is met u al heel wat voorgevallen op het ge bied van verkeersmisdrijven". Dat zei de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof, mr P. Bos, maan dag tegen de 38-jarige L. N. uit Zierik zee. In hoger beroep vertelde deze ver dachte, dat hij moeite had met een vonnis wegens rijden onder invloed, dat hem was opgelegd door de Mid delburgse politierechter. Die veroordeelde de man tot 1250 gul den boete en ontzegging van de rijbe voegdheid voor zes maanden. N. had met 1,28 promille alcohol in zijn bloed achter het stuur gezeten. Verder werd hij verdacht van doorrijden na een aanrijding en rijden zonder verzeke ring. Bij het hof vertelde de verdachte, dat hij zijn baan als vrachtwagen chauffeur zou verliezen, als hij zes maanden niet zou mogen rijden. Van die klaagzang was de procureur- generaal niet onder de indruk. Hij her innerde N. eraan, dat hij al regelmatig wegens het plegen van verkeersdelic ten in aanraking was geweest met jus titie. Het vonnis van de politierechter noemde mr Bos 'onbegrijpelijk mild'. De zaak kreeg echter een andere wen ding toen de verdachte met een nieuw verweer kwam voor wat betreft het doorrijden na een aanrijding. Die affai re speelde op 15 september 1985 in de woonplaats van de verdachte: „Ik moest iemand wegbrengen naar het voetballen. Toen ik thuis kwam, zei mijn vrouw: je hebt tegen de auto van de buurman aangezeten". Na de mededeling van zijn vrouw zou de man naar de buren zijn gegaan en zou het tot een regeling zijn gekomen. Daarop ontstonden er strubbelingen. Verdachte had weliswaar beloofd de schade te zullen vergoeden, maar de buren wensten zijn bankrekening te zien. Die weigerde hij te tonen. De vol gende actie van de buren zou een tele foontje aan de politie zijn geweest. Het hof besloot de zaak aan te houden om tijdens een volgende zitting de bu ren als getuigen te horen. Biljarten In de competitie van de Oud-Vossemeerse biljartvereniging De Treffers heet Jan Burgers het beste resultaat geboekt met een partij van 17 beurten met een gemiddelde van 2.64 en een hoogste serie van 17 caram boles. De uitslagen waren: Jan Bur gers Wim Pons 2-0, Leo van Wezel Ko Geuze 0-2, Piet de Leeuw Jan Verhees 0-2. Een hijskraan plaatste de zeven tanks maandag op een binnenvaartschip. MIDDELBURG - „Als hier straks een vaste brug zou komen, moet ik een deel van m'n bedrijf toch op een lager pitje zetten". Tonnie Leijnse, directeur van het naar hem genoemde schrootverwerkend bedrijf op het industrieterrein Arnestein in Middelburg, is nu nog wat voorbarig. De derde kruising over of onder het Ka naal door Walcheren is er nog niet en welke vorm die krijgt (vaste brug, bewegende brug of tunnel) is even min bekend. „Maar", zo denkt Leijnse, „een schot voor de boeg is nooit weg". Leijnse kwam tot zijn ontboezeming bij het op zichzelf vrij spectaculaire transport van zeven gigantische tanks. De tanks worden verscheept naar Rotterdam, vanwaar ze naar door Nederland verspreide afnemers gaan. Bijna tien meter hoog zijn de tanks, die een diame ter van vier meter hebben. Zeven gingen er maandag middag op een binnenvaartschip, richting Veerse Meer. Volgens Leijnse was het „het mooiste voorbeeld van het belang dat de Middelburgse industrie heeft bij goede vaarverbindingen" Eerherstel voor DDR-vluchteling VLISSINGEN - Detlev Blosz, de der tigjarige DDR-vluchteling die vanuit Vlissingen vocht voor genoegdoe ning, is volledig in ere hersteld. Het hooggerechtshof van de Westduitse deelstaat Beieren heeft bepaald, dat Blosz volkomen ten onrechte vijf jaar lang opgesloten is geweest in een psy chiatrische inrichting in de Zuidduit- se plaats Haar bij München. Begin maart doet de Commissie voor de Rechten van de Mens van het Euro pees Parlement in Straatsburg een uit spraak waarin de autoriteiten in Beie- rpn schending van de mensenrechten wordt verweten. En dan staat Blosz de mogelijkheid open om een beschei den bedrag aan smartegeld te eisen. Als al die procedures naar wens verlo pen, wil Blosz politiek asiel aanvragen in Nederland. Bij Amnesty Internatio nal in Amsterdam wil hij zich gaan in zetten voor lotgenoten die waar ook van hij er twaalf uitzat. Toen werd hij 'geruild' en overgebracht naar West- Duitsland, waar hij in een opvang kamp in Beieren belandde. Daar wees een keuring uit, dat hij psychisch ge stoord zou zijn en Blosz kwam terecht in een gesloten inrichting. Het keu ringsrapport heeft hij nooit onder ogen gekregen en de pro deo-advocaat die hem was toegwezen, speelde met de doktoren onder één hoedje, meent Blosz. Het zou de particuliere kliniek vooral om het geld te doen zijn ge weest, dat ze voor de verpleging van de 'psychisch gestoorde' bij de overheid in rekening kon brengen. Door de advocaat van een van zijn me depatiënten in de arm te nemen, kreeg Blosz na vijf jaar een herkeuring, op grond waarvan hij de kliniek mocht ter wereld zonder noodzaak een psy- verlaten. Hoewel bij Blosz sprake is chiatrische behandeling moeten on dergaan. Detlev Blosz woonde in Weimar (DDR) toen hij in 1977 werd opgepakt wegens het deelnemen aan een verbo den vredesdemonstratie in Jena. Hij werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van achttien maanden waar van een onbeduidend syndroom, heeft de herkeuring uitgewezen dat hij be slist niet schizofreen is. En juist schi zofrenie werd in eerste instantie als reden voor zijn opsluiting gebruikt. Tentoonstellingen BERGEN OP ZOOM Markiezenhof, 14-17 uur: 'Salon van Bergse kunste naars' (t/m 8/3). Etcetera: 'Vastenavond door 22 kunst ogen' (t/m 8/3). BIERVLIET Art House, 9-12 uur: zandschilderijen van Rijnhard Schre- gardus (t/m 28/2). BRUINISSE Hal stadhuis, -12 en 14- 16 uur: objekten van Mieke Bijkerk- Hanse. BURGH-HAAMSTEDE De Bewaer- schole, 13.30-16.30 uur: werken Mari- nus van Dijke. GOES Museum, 10-16 uur: Kees Keyzer, metaal-plastiek (t/m 14/3). MIDDELKBURG Zeeuws Museum, 10-17 uur: werken van Paul Bartels, Bob Pingen en Piet Dieleman (t/m 26/ 3). Zeeuwse bibliotheek, 10-21 uur: 'Er gaat een dominee voorbij' 'Kristal groei: orde en chaos' (foto's van Niek Haak) 'Vrijheidsstraf. Kunstuitleen, 13-17 uur: werken Paul ien Hollander, Eric van Straaten en Wout Berger. OOSTKAPELLE Zeeuws Museum Natuurhistorie, 10-17 uur: 'Vleermui zen'. TERNEUZEN Galerie Trouvaille, 9- 18 uur: schilderijen van Willy de Houc- ke. Galerie Nummer 7, 14-18 uur: 'Batik: zijde en katoen'. Hal Stadhuis, 8.30-12 en 13.30-16 uur: staaltouwplastieken van Anneke Ruimschotel. VLISSINGEN Galerie Bellamy 19 (Stedelijk Museum), 10-12.30 en 13.30- 17 uur: Jos Vulto, accent tekenen. Reptielenzoo 'Iguana', 14-17.30 uur: expositie levende reptielen, amfibieën en insekten. IJZENDIJKE Streekmuseum, 10-12 en 13-17 uur: werken van Jaap Boek hout. ZIERIKZEE De Eenhoorn, 9-12 en 13-17 uur: 8 werken Theo Voorzaat. (Slot van pagina 9) waren we al langer overtuigd. Het is volstrekt duidelijk dat aan deze maatregel geen enkele onderwijskun dige gedachte ten grondslag ligt, slechts een rekensom en een heleboel bezuinigingsdrift. Het onderwijs staat met de rug tegen de muur en ik kan me goed voorstellen dat er heel hard stop geroepen wordt". Vollaard verklaarde zich al eerder fel tegenstander van de maatregel. Hij constateerde het onstaan van allerlei praktijken die 'op z'n minst grijs' te noemen zijn. „Leerkrachten worden, noodgedwongen, inventief. Wie zich niet best voelt, meldt zich ziek en blijft een dag later pas thuis. Of de leer kracht meldt zich na een ziekteperiode een dag na de hervatting van de werk zaamheden weer beter. Het is ook niet onmogelijk dat vervangers gewoon een dag voor niets komen; ze willen im mers graag werken". Op de Bevelan- den hebben zich al werkloze onderwij zers met een rondschrijven aangebo den om vrijwillig die ene gewraakte dag te komen lesgeven. Volgens de wethouder is de maatregel een aanzet voor een vergaande normvervaging. „En dat voor een kabinet dat de kleine criminaliteit wil tegengaan. Ook dege ne die de gelegenheid schept voor een misdrijf, is strafbaar", aldus Vollaard. Vanaf dat moment heeft Detlev Blosz politici en juristen in verschillende landen benaderd om genoegdoening te krijgen en om te worden erkend als politiek vluchteling. Via Amsterdam raakte hij in 1985 bij toeval verzeild in Vlissingen, waar hij het PvdA-raadslid Manus Nelemans ontmoette. Nele mans heeft hem lange tijd opgevangen en begeleid bij het uitvoeren van de ve le procedures. In die tijd heeft Blosz vergeefs gepro beerd politiek asiel te krijgen in Neder land. Blosz is van mening dat destijds nogal lichtvaardig over dat verzoek is geoordeeld. „Het ministerie van justi tie in Den Haag had met een uitspraak moeten wachten tot alle procedures in West-Duitsland waren afgesloten". Nu hij door de magistraten in München van alle smet is gezuiverd, wil hij bin nenkort opnieuw een poging wagen om in ons land als politiek vluchteling te worden erkend. Tot het zover is blijft Blosz in de West duitse hoofdstad Bonn, waar hij sinds kort werk heeft gevonden in een uitge verij. Op de vraag waarom hij, nu hij een woning en een baan in de Bondsre publiek heeft, toch naar Nederland wil komen, zegt hij: „Westduitsers kun nen moeilijk tegen hun verlies. Of schoon ik nu officieel volledig 'rehabi- litiert' ben, word ik toch nog overal ge discrimineerd en met de nek aangeke ken..." Het Westduitse weekblad Quick brengt in de eerste week van maart een 'exclusieve reportage' over de lot gevallen van Blosz en roept daarin ook de arts ter verantwoording, die Blosz ten onrechte in de kliniek in Haar heeft laten opsluiten. Detlev Blosz in 1985 in Vlissingen. WEMELDINGE Op uitnodiging van alle vrouwenverenigingen in de ge meente Kapelle brengt de actrice Nel Kars woensdagavond in het dorpshuis in Wemeldinge haar solotoneel 'Ik, jij, zij'. De toneelavond, die ook toeganke lijk is voor niet-leden, begint om 20.00 uur. De kaarten worden verkocht aan de zaal. Hulpcentra Noord- en Midden-Zeeland, tel. 01184-14444 (ook voor milieuklachten). Zeeuwseh-Vlaanderen Alarmnummer 01150-12200 (brandweer en ambulance). SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, tel. 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor mensen in nood, tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur weekends van 20.00-24.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. Stichting 'Vrouwen bellen vrouwen', tel. 01100-32233. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 01180-38080, dag. van 16-20 uur. MIDDELBURG - Het historische stad huis van Middelburg vormt woens dag en donderdag het decor voor tele visie-opnamen van de Ideeënbank. De 'Zeeuwse aflevering' van dit pro gramma van Teleac en Feduco, dat in samenwerking met de redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant wordt gemaakt, speelt zich vrijwel geheel af in de Vleeshal van het stadhuis. Het is de eerste keer dat de programma-ma- kers twee dagen uittrekken voor het maken van een aflevering. De afstand Hilversum-Zeeland en de aard van de gekozen onderwerpen maken het on mogelijk, alles op één dag op verant woorde wijze af te werken. Woensdag middag worden al twee onderwerpen opgenomen: een optreden van het se niorenorkest Zeeland en bejaarden- vervoer in Goes. De Zeeuwse uitzending komt woens dag 4 maart, om 17.40 uur, op de televi sie (de herhaling is zondag 8 maart, 10.00 uur). Waar gaat het bij de Ideeën bank om? Eenvoudig gesteld: bekend heid geven aan leuke en maatschappe lijk zinvolle ideeën van mensen en or ganisaties, met de bedoeling dat ande ren er hun voordeel mee kunnen doen. Het zijn niet allemaal 'wereldpri meurs' die op de veelkleurige ideeën bank van presentator Bob Loeven aan de orde komen. Integendeel, het gaat de programma-makers er juist om ini tiatieven die hun waarde in de praktijk hebben bewezen en die een brede toe passing kunnen hebben, voor het voet licht te halen. „We kunnen altijd wel iets van elkaar opsteken", is in feite het belangrijkste uitgangspunt van de serie. Door het televisie-produktieteam van de Ideeënbank en via de PZC zijn men sen en organisaties opgeroepen zich met hun inspirende initiatieven te melden. Dat is vrij massaal gebeurd. Daarom is een selectie noodzakelijk gebleken. Niet alle ideeën waren bruikbaar voor het programma. En een aantal initiatieven was al aan bod geweest in eerdere uitzendingen uit andere regio's. Ook is gekeken naar enige variatie in de onderwerpen die 'aan het volk' worden doorgegeven. Dus bijvoorbeeld niet allemaal ideeën die speciaal voor oudereh van toepas sing kunnen zijn. Omdat het unieke niet voorop hoeft te staan, is vooral aandacht besteed aan de manier waar op bepaalde plannen in de praktijk zijn aangepakt. Een restauratiepro ject is op zichzelf niet zo'n geweldig in spirerend idee; restaureren gebeurt massaal in het land. Door een speciale wijze van uitvoering kan een restaura tieproject juist heel geschikt zijn om in het programma gepresenteerd te wor den, als 'aangever' voor anderen. In de 'Zeeuwse' ideeënbank komen Ella Beun en Ada Lilipaly uit Middel burg vertellen over de kruidentuin die bewoners van de wijk Griffioen samen met de plantsoenendienst van de gemeente Middelburg hebben op- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder dui delijke opgave van adres en woonplaats wor den niet in behandeling genomen. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 350 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendin gen te bekorten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespondeerd. In het artikel Straling (PZC 10-2-1987) beschrijft de auteur de kritiek, die het ontwerp Besluit Stralenbescherming in de Tweede Kamer ondervond. Hij citeert uitspraken van Verspaget (PvdA, milieuspecialiste). Zij stelt, dat het schadelijk is, indien 19-jarigen in een omgeving met straling werken, want een artikel uit het blad 'Energie spectrum' zegt, dat 80 van de jaar dosis in Borssele door tijdelijk perso neel wordt ontvangen. Wie dit be grijpt, mag het zeggen! Zij beweert eveneens dat het besluit geen reke ning houdt met onderzoeken, die aan tonen dat sommige organen stralings gevoeliger zijn dan andere. Nu is dit besluit juist gebaseerd op het meest recente rapport van de Internationale Commissie voor Stralingsbescher ming (ICRP), waarin de laatste resul taten op dit gebied zijn verwerkt. Het oude besluit steunde ook op ICRP- normen en niet op Amerikaanse, zoals Verspaget beweert. De maximaal toegelaten totale li chaamsdosis voor beroepsmatige stra ling, voor personen vanaf 18 jaar was en blijft 50 milliSievert per jaar. Bij de werkindeling moet eveneens rekening worden gehouden met een lagere kwartaaldosis. Bovendien is men ver plicht, zo ver mogelijk beneden deze maxima te blijven en dit zijn de voor naamste redenen, waarom soms extra personeel moet worden aangetrokken. Ik kan daarbij uiteraard slechts uit ei gen beroepservaring spreken. Uitzendkrachten worden dus niet 'op gebrand' (Verspaget), een uitdruk king, die ik geheel voor haar verant woording laat. Ik heb deze in mijn ca. 25-jarige beroepsleven nooit gehoord en ik betwijfel, of de verantwoordelij ken in Borssele deze onzinnige term gebruiken. Heeft het kamerlid haar ondeskundige uitspraken in onschuld gedaan of om politieke redenen? Tekenen ze het ni veau van haar informatiebron? De geciteerde kamerleden Verspaget en Lankhorst (PPR) moeten eens luis teren naar wat de IAEA-deskundige Konstantinov (Ja: Tweede man bij het Weense atoombureau, dat het Borsse- le-rapport opstelde!) zei: „Een ding weet ik heel zeker, een aantal landen kan de bouw van kerncentrales uit stellen, maar de mensheid kan niet zonder kernenergie". Ik teken daarbij aan: Voorlopig nog niet. Het is te betreuren, dat de behande ling van deze belangrijke sociale wet door nonsensverhalen van tegenstan ders van kernenergie als Verspaget en 'vlammende betogen' van Lankhorst worden ontsierd en dat wij als lezers daar zo'n eenzijdig verslag van kregen. J. P. Vaane, Grevelingenlaan4, Haamstede Voormalig Hoofd Stralingsbescher ming bij Euratom OVEZANDE Voor de tweede maai binnen enkele weken is in de nacht van zondag op maandag een inbraak ge pleegd in een café tussen 's-Heeren- hoek en Borssele. In de drankgelegen heid aan de 's-Heerenhoeksedijk werd, evenals vorige keer, een complete ste reo-installatie van enkele duizenden guldens gestolen. Verder zijn er rook waren ontvreemd, alsmede een onbe kend bedrag aan geld. ELLEMEET - Zaterdag 7 maart wordt het jaarlijkse straöfeest in Ellemeet gehouden. De ruiters verzamelen om 12.30 uur op het dorpsplein, waar een jury de combinaties zal beoordelen. Om 13 uur begint de rit naar het strand voor het traditionele spoelen van de paardebenen. Daarna maken de ruiters, vergezeld door de muziek vereniging Luctor et Emergo een rondgang dor het dorp. Bij het dorpshuis zal burgemeester W. den Boer vervolgens de prijzen voor de mooist versierde paarden uitreiken. Verder staan nog op het programma een ringsteekwedstrijd en een dans avond in het dorpshuis met muziek van het Delta Combo. Het bericht in de PZC van 19 februari over het viskraam op de Middelburgse Koningsbrug vermeldde niet of burge meester Rutten onaangenaam verrast of blij was met het besluit van de Raad van State. Gezien het feit dat een haanloze, ondanks tegenwerking, op eigen kracht via een schier eindelo ze weg, zoiets tot stand brengt, moet dit een blije, aangename verrassing zijn geweest voor de burgemeester. Toch alweer enkele jaren geleden mocht ik voor mijn baanloze buurman en via het PvdA-ombudswerk tegen dezelfde negatieve gemeentelijke be slissing in beroep gaan. Echter zonder succes. Helaas hebben wij toen de Raad van State niet gehaald, doordat betrokkene als gevolg van het ontbre ken van de nodige gemeentelijke me dewerking Middelburg teleurgesteld heeft verlaten. Ook hij was baanloos. Hij was voldoende inventief een eigen bestaan op te bouwen. Voor de heer Langendonk ben ik blij dat het hem is gelukt een onwillige overheid tot me dewerking te dwingen. Was burge meester Rutten daarom verrast? Als baanloze zal ik voortaan mijn vis op de Koningsbrug halen; hopelijk doet de burgemeester dat ook en stuurt hij na mens de gemeente Middelburg mijn ex-buurman uit diezelfde kraam een pondje paling. Als verrassing. Ton Besselink Kruitmolenlaan 82 Middelburg VEILING BARENDRECHT komkommers 104.000 st.: 61/76 197-200; 51/ 61 174-190; 41/51 143-162; 36/41 108-120; 31/36 72-92; 26/31 62-67: komkom, krom: 1.000 kg: 204-250; komk. stek 2.000 kg: grof 245; mid del 176-181: fijn 74-76; radijs 5.000 bs: middel 87-103: rabarber 8.000 kg: rood 152-194; nor maal 161-179; sla glas 79.000 St.: eenm. fust: 23/24 58-62; 21/22 49-57; 19/20 46-47; 17/18 36- 45; 15/16 35-39; 13/14 19; meerm. fust: 25/27 53-69; 23/24 51-63; spruiten. 96.000 kg: AI 242- 286; BI 281-303: Dl 425-460; DII 141-349; EII. 64-206; kavel: All 35-200? BII 35-130. Toma ten 300 kg: A1-1599-625; C1-1527-557: CC 1-1 384-400; veldsla: 1.500 kg: 250-360; kavel, kort, 150-160; witlof 49.000 kg: kort fijn 1154- 217; kort grof 1157-171; Lang grof I 160-178; kleinverp. fijn 232-246; Kleinverp. grof 240- 272; kort fijn II 105-128: kort grof II104-119; Lang grof II91-101; D 67-121; III50-80. Aard appelen, 32.000 kg: bintje bonken 24-36; bin tje groot 17-24; eigenheimer 19-24; irene 36- 37; andijvie 8.000 kg: A 221-332; B 164-207; bleekselderij 750 st. 43-115; knolselderij 20.000 st.: 10 st.p.bk. 31-52; 12 27-47; 15 12-29; witte kool 3.000 kg 15-58; rode kool 10.000 kg 10-36; peterselie 6.000 bs 90-198; prei 6.000 kg 190-221; KI. II 38-154; selderij 25.000 bs 52- 116; snijbonen 12 kg 1280; spinazie 3.000 kg 324-395; spitskool 2.000 kg 81-122; uien 21.000 kg: grof 21-31; middel 18-23; drieling 10-12; geschoond 70-87; waspeen 70-87; was- peen 7.000 kg 26-31; winterpeen 7.000 kg 8- 25; div. sla srt. 1.000 st.: eikebladsla 10-12; lollo rosso 37; kiwi's 2.500 st. 11-47. Aardappeltermijnmarkt Datum 23/2. bintje 35-50 mm opw., laten april 11,80, bieden april 11,50, slot april 11,50. Stemming april kalm, openstaande posities april: ondervanderd blijft 387. Omzet april 2x1100, 2x1150. Dag april 4. AARDAPPELTERMIJNMARKT AMSTERDAM - ïn Bintje 35-50mm werden 4 contracten verhandeld voor levering apr tegen f 11,00 tot f 11,50 per 100 kg. De stem ming was kalm. In Bintje 50mm werden 268 contracten verhandeld voor levering apr bij een prijs van f29,20 tot f 28,10 per kg, 330 con tracten levering mei tegen f 30.90 tot f 29,90 en 3 contracten levering nov tegen 24,50. De stemming was apr/mei flauw, nov kalm. PAARDENMARKT UTRECHT Op de paardenmarkt in Utrecht zijn maan dag 278 dieren aangevoerd. De prijzen luid den als volgt: (in gulden per stuk, slacht- paarden per kg geslacht gewicht). Luxe paarden 3000-4400, werkpaarden 2250-3000, oude paarden 2250-2750, 3-jarige 1750-2950, 2-jarige 1750-2750, veulens 700-1250, hitten 850-1500, pony's 500-1250, oude slachtpaar- den 4,50-6,25 en jonge slachtpaarden 5,25- 7,00. De handel was voor gebruikspaarden matig en voor slachtpaarden redelijk. Marktbericht van de coöperatieve tuin bouwveiling Zeeland, Groenteveiling d.d. 23-02-'87. Spruiten ongeschoond, 20 kg, KL I A 1,24, witlof 90 kg: KL 2 A 1,40, prei KG, 150 kg, KL I A 1,12-1,54, B 0,82, KL 2 B 0,58. Rode kool kg, 260 kg: KL IB 0,08, C 0.10, witte kool 190 kg: KL 2 B 0,08. Winterpeen, 430 kg: KL I 0,16, 20 0,09, 30 0,11, KL 2 20 0,05. Uien kg 50 kg, KL 2 DR 0,06. Late aardappelen 490 kg: KL I 0,20, KL 2 MI 0,05-0,14. gezet. Initiatiefnemer H. van Hoffen uit Goes komt uitleggen hoe een pro ject bejaardenvervoer in Goes en Kloetinge met succes draait. Het Sa menwerkingsverband voor Keuzebe geleiding en Onderwijs-Arbeids Kon takten (SKOA) geeft informatie over het project docentenstages. In de gemeente Goes wordt al enkele jaren gewerkt aan het recreatieproject Hollandse Hoeve. Onderdeel van het project is onder meer een ambachts centrum. Ing W. J. J. de Koning van de gemeente geeft een toelichting. Over emoties in het verpleeghuis en hoe daarmee omgegaan wordt is een to neelproject gemaakt. Sitah Lampert, Roeli van de Velde en Anke Tanihatu geven hun ervaringen weer. Enkele ja ren geleden is begonnen met een ge spreksgroep voor weduwen en weduw naars in Middelburg. L. Duyzer vertelt erover. Voor de 'muzikale omlijsting' van het programma zorgt het Zeeuws Seniorenorkest, dat in de Vleeshal een kort optreden geeft. Normaal verbruik Streefverbruik 16-2 t/m 22-2-87 Totale streef verbruik 13-10-86 t/m 22-2-87 800 m3 35 492 1000 m3 43 616 1200 m3 52 738 1400 m3 60 862 1600 m3 69 984 1800 m3 78 1107 2000 m3 86 1229 2200 m3 95 1353 2400 m3 104 1476 2600 m3 112 1600 2800 m3 121 1721 3000 m3 129 1845 3300 m3 142 2030 3600 m3 155 2214 3900 m3 168 2400 4200 m3 181 2584 4500 m3 194 2766 5000 m3 216 3078 5500 m3 237 3382 6000 m3 259 3693

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 23