VARA schrapt Iran-fragment Rudi Carrell Abdallah weigert nog voor rechter te komen Afslanken waar wilt. 01180 - 33601 HEUS m - Geen loon voor 500 werknemers van ECT Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? ZUURKOOL EN VARKENSLEVER de PZC vandaag De Korte houdt vast aan bezuinigingen \LAGE BTW OP LEVENSMIDDELEN Zoutendijk voert WD aan Hoofddader gijzelingszaak tienjarige Valérie bekent lOOÜAAR* I Rotterdam: het mes op tafel Getuige Actie Kamperen Actie Tafeltennis IdEN HAAG (ANP) - Uitbreiding van de fraudebestrijding tot I het gebied van de obligatierente moet een verhoging van de I rentevrijstelling van 700 naar 1000 gulden mogelijk maken I (voor een gezin van 1400 naar 2000 gulden). Bovendien moet er een aparte vrijstelling komen van 500 gulden voor rente over spaartegoeden voor kinderen. Rustig weer 230e jaargang no. 46 Dinsdag 24 februari 1987 Zuurkool hutsmert naturel, pak 500 gram Varkenslever, 500 3r25 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Wc Tijdens een emotionele zitting van het proces tegen de ver meende oorlogsmisdadiger Demjanjuk heeft een overle vende van het vernietigings kamp gezegd hem te herken nen. PAGINA 3 De leerkrachten van acht Bor- selse openbare basisscholen en van de r.k. basisschool in 's- Heerenhoek hebben maandag actie gevoerd tegen de plannen van minister Deetman. PAGINA 9 Uit een onderzoek onder bezoe kers van de Zeeuwse Gastvrije Campings blijkt dat veel men sen op advies van vrienden en kennissen een campingkeuze maken. PAGINA 10 De rijkspolitie in Zeeuwsch- Vlaanderen en de gemeentepo litie van Terneuzen starten op 1 maart een grote inbraakpre ventie-actie. PAGINA 11 Bij het WK-tafeltennis in New Delhi werd het Nederlandse damesteam door Zuid-Korea in een flitsend tempo van de ta fel geveegd. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 9,10,12,12 en 13 Sport: 14 en 15 ZWOLLE (GPD) Vice-premier De Korte vindt dat de afslanking van de ministeries met 20.000 ambtenaren in deze kabinetsperiode moet worden afgerond. De Korte reageerde gister avond op uitspraken van premier Lubbers die meent dat de operatie een a twee jaar zal worden vertraagd. „Wat afgesproken is in het regeerak koord moet ook werkelijk worden uit gevoerd. Je moetje niet bij voorbaat al gewonnen geven", aldus De Korte gis teren tijdens zijn verkiezingsbijeen komst in Zwolle. „De bezuinigingen van 1 miljard gulden die in het regeer akkoord zijn afgesproken moeten wor den gehaald", aldus de bewindsman. Van den Broek DEN HAAG/HILVERSUM (GPD) De VARA heeft gisteravond op uit drukkelijk verzoek van minister Van den Broek van buitenlandse za ken het omstreden fragment uit de Tagesshow van Rudi Carrell over de Iraanse leider Khomeiny, niet uitge zonden. Een minuut voor de actualiteitenru briek Achter het Nieuws dit onder deel uit de show, waarin met dame sondergoed naar Khomeiny wordt gegooid, wilde uitzenden, belde Van den Broek met eindredacteur Witte- man. Hij zei duidelijke aanwijzingen te hebben dat het herhalen van deze uitzending voor de Nederlandse tele visie consequenties zou kunnen heb ben voor Nederlanders in Teheran. De minister zei zeker niet mee te wil len werken aan welke vorm van druk op de publieke media in Nederland dan ook. „Maar aan de andere kant is het duidelijk dat na de gebeurtenis sen in Duitsland, een dergelijke uit zending door de Iraanse autoriteiten wordt opgevat als een diepe beledi ging". Dit zijn zaken, aldus Van den Broek, die alleen maar begrepen kun nen worden wanneer men enige ken nis heeft van de Iraanse cultuur, de Iraanse gewoonten en godsdienst. „Daar reageert men buitengewoon emotioneel op. De vraag op mijn beurt is dan: is ons dat waard en kun nen we niet beter met Iraanse verte genwoordigers een keer een apart ge sprek hebben om uit te leggen wat voor ons persvrijheid betekent". De ambassade van Iran had de VA- RcCICtiCS RA eerder op de dag al laten weten ontstemd te zijn over het voornemen om het bewuste fragment uit te zen den. De minister had gistermiddag van de ambassadeur in Teheran gehoord dat uitzending van de Khomeiny-persi- flage consequenties zou kunnen heb ben voor de Nederlanders in de Iraan se hoofdstad. De Nederlandse ambas sade in Teheran heeft een staf van ze ven medewerkers en onderhoudt om vangrijke handelsrelaties met dat land. CDA-kamerlid Hans Gualthérie van Weezei vindt de beslissing van de VARA verstandig: „Liever nog had ik gezien dat de VARA al in eerste in stantie van het uitzenden van de re- (Slot zie pagina 6 kolom 6 Rente tot duizend gulden onbelast Dit voorstel van een brede kamer meerderheid - WD, CDA en PvdA - maandag gedaan tijdens een commis sievergadering over de begroting van financiën, fl/erd niet door minister Ru- ding van de hand gewezen. Volgens de drie grote partijen zal de verruimde in formatievoorziening door het bankwe zen aan de fiscus over rente-inkomsten uit giro- en bankrekeningen, spaarte goeden, deposito's en dergelijke, ook voor obligatierente moeten gelden. Naar schatting van het CBS wordt zo'n 60 procent van deze soort rente verzwegen. Punt van zorg was, is en blijft de kapitaalvlucht, die door een dergelijke maatregel vermoedelijk groter zal worden, aldus Ruding. Staatssecretaris Koning liet de ka mer weten de wens van een ruime ka mermeerderheid tot overheveling van levensmiddelen en geneesmidde len van het hoge naar het lage BTW- tarief uit te voeren, met gelijktijdige verhoging van het lage tarief van 6 naar 7 procent. Medio december vorig jaar had de UTRECHT (ANP) - Dr. G. Zoutendijk is maandagavond door het hoofdbe stuur van de VVD voorgedragen als lijstaanvoerder bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer op 9 juni. Aan deze voordracht kan alleen nog maar getornd worden door een speciale verkiezingsraad van de VVD-Kamer- centrales, kort na de provinciale sta tenverkiezingen van 18 maart. Die wordt belegd op 21 maart in Scheve- ningen. De opstelling van de kandidatenlijst was een moeilijke bevalling. Zouten dijk en partijvoorzitter Ginjaar, die de zevende plaats op de kandidatenlijst inneemt, moesten urenlang, tot na half elf's avonds, buiten de vergaderzaal in het Utrechtse Jaarbeursgebouw wach ten op de uitslag van de beraadslagin gen over hun kandidatuur. De tegen kandidaat van Zoutendijk, ir. D. Lu- teyn, bezet de derde plaats. Tweede op de kandidatenlijst is de zit tende senator Van der Werff. Heijne Makkreel, in het dagelijks leven rech ter in Haarlem, bezet de vierde plaats. Oud-partijvoorzitter Kamminga is op de twaalfde plaats gezet. CDA-fractie nog aarzelingen over dit voorstel van PvdA en VVD. De chris ten-democraten dachten toen een ver hoging van het lage tarief nog te kun nen voorkomen door koffie, thee en zeep- en wasmiddelen naar het 20 pro centstarief te brengen. CDA-woord- voerder Van Muiden liet echter weten dat zijn partij nu de zijde van PvdA en VVD had gekozen. Wel zou het CDA de frisdranken bij de overhevelingsopera tie betrokken willen zien, terwijl de an dere partijen daar niet zo veel voor voelen. Kombrink bepleitte een vereenvoudi ging van de tarieven in de horecasec- tor. Als alcoholische dranken en fris dranken in het lage tarief worden on dergebracht, met gelijktijdige verho ging van de accijns, zou een nagenoeg uniform BTW-tarief ontstaan. Koning gaf toe dat zijn voorstel tot in voering van eén, Uniform tarief voor de omzetbelasting, schipbreuk had geleden. Hij zal zich nu naar de wens van de kamer voegen en ongeveer be gin april met wetgeving komen. Al thans, indien de ministerraad ermee akkoord gaat. Dr. Zoutendijk HILVERSUM (ANP/GPD) - De hoofd verdachte in de zondag afgelopen gij zelingszaak van de 10-jarig Valérie Albada Jelgersma uit Laren, de 37-ja- rige R. G. uit Etten-Leur, heeft maan dag een volledige bekentenis afge legd. Volgens een politiewoordvoer der bedacht hij de ontvoering pas en kele dagen daarvoor nadat hij enkele vrachtwagens van het bedrijf van de vader van het meisje had zien rijden. Hij won informatie in over het bedrijf en de familie, onder andere door een telefoongesprek met het huis van Al bada Jelgersma. Op maandag 9 fe bruari huurde hij een auto met de tweede hoofdverdachte A. H. (27) uit Zevenbergen om de volgende dag naar Laren te rijden en de woning te bekij ken. Toen zij daar waren besloten zij meteen aan te bellen. Valérie deed open en werd meegenomen. Uit het verhoor van de verdachten is gebleken dat geld de enige drijfveer is geweest. De vier andere verdachten zijn nog niet verhoord over hun aan deel in de gijzeling, die twaalf dagen heeft geduurd. Minister Korthals Altes (justitie) heeft maandagavond tijdens een spreekbeurt voor de VVD in Westzaan zijn lof uitgesproken over de ambte naren van politie en justitie, die be trokken waren bij de opsporing van de ontvoerde Valérie. Verbijstering en vreugde heersten gis teren in de buurt waar Valérie woont. Een ontvoering, hier in deze buurt? Sommige mensen waren daarvan nog niet op de hoogte. De directeur van de Gooische School in Laren, waar Valé rie in de zevende groep zit, was dat wel. „Ze was ziekgemeld. Op school is het bange avontuur van Valérie het ge sprek van de dag." Ook bij het levensmiddelenbedrijf Umgro in Utrecht, waarvan Albada Jelgersma directeur is, heerste giste ren een enthousiaste stemming. Slechts een aantal mensen van het be drijf was op de hoogte van de ontvoe ring. Albada Jelgersma werd veertien da gen geleden midden in de nacht door de Nederlandse ambassadeur in Span je ingelicht over de ontvoering. Hij ver trok direct naar Laren. Het nieuws over de ontvoering lekte uit aan de Spaanse lokale krant 'Diario de Jerez'. Enkele verontruste, in Spanje wonen de leveranciers zochten naar aanlei ding van het bericht contact met Uni- gro. De firma verzocht om geheimhou ding. Dat gebeurde ook. Ook een aantal kranten in eigen land had vorige week donderdag al de tip binnengekregen, dat er een ontvoering plaatshad in het Gooi. De Dordtenaar hoorde dat er een meisje uit Laren zou zijn ontvoerd. Toen de rijkspolitie om informatie werd gevraagd, kreeg de hoofdredacteur van deze krant geen bevestiging, maar ook geen ontken ning. Hem werd verzocht de grootst mogelijke terughoudendheid te be trachten bij publikatie. Na intern be raad bij de Dordtenaar werd besloten niet tot publikatie over te gaan „om dat de consequenties ervan niet waren te overzien", aldus de hoofdredacteur gisteravond in het programma Sonja op Maandag. Volgens de Larense hoofdinspecteur Bijlsma hadden er door publicitaire druk „gekke dingen kunnen gebeu ren". Er waren aanwijzingen dat de mannen er niet voor zouden schromen geweld te gebruiken. De weduwe van Charles Ray arriveert bij het gerechtshoj in Parijs. (Van onze correspondent) PARIJS Georges Ibrahim Abdallah zal aan zijn proces niet meer deelne men. Al meteen de eerste dag wekte hij de gramschap op van de president van het speciale Hof in Parijs, en werd hij geboeid uit de zwaarbewaakte zaal naar zijn cel teruggebracht. Abdallah liet weten het verdere ver loop van het proces aan zijn advocaat, maitre Vergès, te zullen overlaten. Ver- gés had maandagochtend in een radio interview verklaard dat zijn cliënt 'on schuldig' was en ook geen terrorist, maar een 'Arabische verzetsstrijder'. De terrorist wordt ervan verdacht de aanvoerder te zijn van de FARL, het zogenaamde Revolutionaire Libanese Leger. Bij bomaanslagen in Parijs in maart en september van het vorig jaar, die erop waren gericht Abdallah vrij te krijgen, waren elf Parijse burgers om het leven gekomen en waren er tiental len gewonden gevallen. Abdallah wordt verdacht van mede plichtigheid aan de moord in Parijs op de Amerikaanse diplomaat Charles Ray en de Israëlische diplomaat Ya- cov Barsimentov in '82 en de mislukte aanslag op de Amerikaanse consul in Straatsburg in '84. De Amerikaanse re gering heeft zich als civiele partij in het proces laten vertegenwoordigen door een Parijse advocaat. (Advertentie) FNV-onderhandelaar Kees van Nimwegen (voorgrond) aan de onderhandelingstafel met werkgevers van ECT. ROTTERDAM (GPD) Zo n 500 van de 1400 werknemers van het containe roverslagbedrijf ECT in de Rotter damse haven ontvangen vandaag geen loon. De Vervoersbond FNV is woedend en wil een kort geding aan spannen om te proberen de maatregel ongedaan te maken. Met het stopzetten van de loonbeta- ling voert de ECT-directie een eerder in het weekeinde geuit dreigement uit. Tot het niet meer betalen van loon is besloten omdat er voor de havenarbei ders geen werk is. Dat komt volgens de ECT-directie omdat schepen door de (Slot zie pagina 6 kolom 7) Droog met zonnige perioden. Maxi mum temperatuur rond 2 graden. Zwakke zuidoosten wind. rekenlang nu al weer on derhandelen werkge vers en vakbonden in de Rot terdamse haven met het mes op tafel. De conflicten in de stukgoedsector en bij het container overslagbedrijf Europe Container Ter minus (ECT) zijn bijzonder hoog opge lopen. Zo hoog dat de verhoudingen tussen de 'sociale partners' wel eens voor lange tijd ernstig beschadigd kunnen blijken. Centraal staan in bei de gevallen vrij ingrijpende plannen tot bezuiniging op personeelslasten. In het stukgoed gaat het om voorne mens van de werkgevers tot ontslag van 350 werknemers. Bij ECT, het grootste overslagbedrijf ter wereld met een personeelsbestand van 1400 mensen, wil de directie een herstelplan doorvoeren om het verlies van lading pakketten op te vangen. De vervoers- bonden van FNV en CNV werden daar in geconfronteerd met flinke kortin gen op de arbeidsvoorwaarden of ont slag voor 250 man. Voor grote conster natie in de sociale oorlog bij het con taineroverslagbedrijf zorgde de aan kondiging van de directie dat met in gang van vandaag geen loon meer zal worden uitbetaald aan werknemers voor wie geen werk voorhanden is. De woedende reactie van de bonden op deze klap van de tegenpartij maakt één ding extra duidelijk: het gaat in de Rotterdamse haven hard tegen hard. De oorzaak van het verbeten ge vecht langs de kades, waar meer en meer schepen wegblijven, ligt veel dieper dan een meningsverschil over de sociale rechtmatigheid van ontslag aan enige honderden werknemers. Het gaat in feite om een wederzijds gebrek aan vertrouwen tussen werkgevers en vakbonden over de vraag waar het met de haven van Rotterdam in de toe komst heen moet. Na de tweede we reldoorlog heeft Rotterdam zich enke le tientallen jaren 'wereldhaven-num- mer-één' gevoeld. De poort van Euro pa lag aan de Nieuwe Waterweg: een haven waar efficiënt en snel werd ge werkt, waar letterlijk alles kon, waar verbindingen met het achterland geen problemen gaven. Rotterdam heeft overal in de wereld een naam, die met respect wordt uitgesproken. Trots kwamen de haven en het bedrijfsleven in de Rotterdamse haven dan ook elk jaar naar buiten met cijfers, waarin het eigen record steeds werd gebroken. In Rotterdam lukte veel. Maar als er ooit een gevoel is geweest dat het allemaal vanzelf ging, dan is de Rotterdamse haven er inmiddels achter dat dit al lang niet meer het geval is. De positie van Rotterdam staat ter discussie: er is zoveel concurrentie op de markt dat de Maasstad - om een tegenstrijdige beeldspraak te gebruiken - alle zeilen zal moeten bijzetten, wil ze de eerste plaats op ranglijst kunnen blijven be zetten. Dat sociale onrust zeker niet bevorderlijk is voor de concurrentie positie van Rotterdam weet natuurlijk een kind. Toch is de keiharde opstelling over en weer in de Rotterdamse haven geen kwestie van een emotioneel opge pookt conflict. Werkgevers en vakbon den gaan er per traditie weinig zacht zinnig met elkaar om. De samenwer kende havenwerkgevers voelen zich aan handen en voeten gebonden door in het verleden gemaakte afspraken over behoud van werkgelegenheid. Ze willen daarvan af en hebben daarom de zaak op scherp gesteld. Het is het omgekeerde van wat zich in de hoogtij jaren van de Rotterdamse haven voor deed. Toen er in de jaren '60-'70 een groot tekort aan arbeidskrachten was in het Rijnmondgebied hadden de werkgevers het min of meer voor het zeggen hoe de arbeidvoorwaarden konden worden geregeld. Maar juist het dreigend verlies aan werkgelegen heid in de haven, en dan nog in de sec toren die ervoor het zwakst en gevoelig zijn, heeft de vakbonden zo argwanend gemaakt. De verwijten over en weer dat beide partijen bezig zijn de haven kapot te maken, klinken niet zo erg ge loofwaardig. Het is niet de eerste keer dat schepen naar elders moeten uitwij ken omdat de haven van Rotterdam op vitale plaatsen plat ligt. Maar van al die venijnig uitgevochten conflicten hebben de werkgevers kennelijk maar weinig geleerd. En hebben de vakbon den alleen de diepe achterdocht over gehouden dat het gaat om een gevecht waarin 'alles of niks' zo lang mogelijk overeind moet blijven. Het mes op ta fel: anders kan het kennelijk niet in de Rotterdamse haven. vdM Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Eindredacteur Paul Witteman

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1