HOE DUUR IS GRIEP PZC/ varia de PZC Buitenlanders met aids mogen Engeland niet in John Demjanjuk wijst op eerste procesdag beschuldigingen af Margarine duurder als gevolg hogere heffing Vier jaar voor moord skinhead Gorbatsjov wil afzien van status kernmogendheid Duitsers bang voor Spaanse mosselen ANDIJVIE EN SLAVINKEN 1.48 SSI10.90 100UAAR' vandaag BEREKENING MINISTERIE VOORSTEL BEVRIEZING LANDBOUWPRIJZEN WEER SCHERPE KRITIEK OP VS Hoofdverdachte van Delftse moord bekent Opklaringen 230e jaargang no. 40 insdag 17 februari 1987 pagina 6 Slipjes Supercomputer Onafhankelijk Ziekenhuizen Alternatief Julianafonds Afval Tracé Mineur Voetbaleer Andijvie, Slavinken, Boeren-inkomen en EG-prijzen 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Af en toe zon. Opklaringen en een en kele winterse bui. Maximum tempera tuur rond plus 2 graden. Zwakke tot matige noordenwind. PROVINCIAL EUWSE COUR Rudi Carrell zorgt voor een di plomatieke rel met slipjes voor Khomeini. PAGINA 2 De Europese Commissie start de ontwikkeling van een super computer naar model van het menselijk brein. PAGINA 3 Henny Eman Aruba eindelijk op eigen be nen. De Arubaanse premier Henny Eman over een jaar on afhankelijkheid. Hoe nabij is Nederland? PAGINA 4 Foute schattingen van de bouwkosten houden het bouw- plafond voor ziekenhuizen kunstmatig laag. PAGINA 5 De Alternatieve Konsumenten Bond ivil een hoger btw-tarief op snoep, kreeft en kaviaar. PAGINA 5 De tuchtraad van registerac countants stelt een ontslagen bestuurslid van het Juliana fonds in het gelijk in zijn klacht over het verzwijgen van specu- latieverliezen door de beleg gingscommissie van het fonds. PAGINA 7 Het afvalverwerkingsbedrijf OCS wil zich in het Sloegebied vestigen. PAGINA 9 LONDEN (AFP) - Ieder een die aan aids lijdt of het virus van de ziekte bij zich draagt, mag voortaan Groot-Brit- tannië niet meer in ten zij de autoriteiten in de lucht- of zeehaven van aankomst een verkla ring afgeven dat de per soon in kwestie geen ge vaar vormt voor de ge zondheid. Dit hebben de Britse ministeries van binnenlandse zaken en gezondheidszorg maan dag bekendgemaakt. Enkele weken geleden schreef de Britse pers dat de immigratiedienst op de Londense luchtha ven Gatwick een Ameri kaanse steward, die aan aids leed, had tegenge houden. Voor zover bekend was het de eerste keer dat de Britse autoriteiten een al lang bestaande regel, die geldt voor buitenlan ders die een besmettelij ke ziekte onder de leden hebben, toegepast heb ben op iemand die aan aids lijdt. Dit jaar niet minder werklozen DEN HAAG (ANP) Een gelijkblijven van de werkloosheid op het huidige niveau van rond 700.000 of zelfs een kleine stijging daarvan moet voor dit jaar niet worden uitgesloten. Als nog wordt uitgegaan van de laatste ramingen van het Centraal Planbureau (670.000) dan lijkt een stabilisatie van dat aantal voor 1988 het maximaal haalbare, dat wil zeggen 60.000 meer dan de 610.000 die voor volgend jaar waren voorzien. Dat blijkt uit ambtelijke berekenin- opgenomen van de stelselherziening gen die op het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid zijn ge maakt. Daarmee lijkt het voor het ka binet steeds moeilijker te worden zijn doelstelling de werkloosheid in 1990 te hebben teruggebracht tot 500.000. te verwezenlijken. In de ambtelijke bere keningen wordt een gemiddelde werk loosheid van 670.000 voor 1987, zoals het Centraal Planbureau die voorziet in zijn concept-Centraal Economisch Plan, optimistisch genoemd, omdat een aantal arbeidsmarktmaatregelen, zoals het Jeugdwerkgarantieplan en het plan Vermeend-Moor om langdu rig werklozen aan de slag te helpen, in resultaat ver achter blijft bij wat in het regeerakkoord werd aangenomen.De ambtenaren gaan ervan uit dat het Jeugdwerkgarantieplan in 1987 geen enkele extra arbeidsplaats zal opleve ren en volgend jaar niet meer dan 9000. Het regeerakkoord ging voor dit plan uit van 12.000 arbeidsplaatsen in 1987 en 24.000 in 1988. Het plan Vermeend- Moor haalt met 5000 in 1987 en 10.000 in 1988 net de helft van de in het Re geerakkoord gepande aantallen. Ook arbeidsduurverkorting levert aanzien lijk minder banen op dan was voor zien. De ambtenaren tekenen bij hun cijfers aan dat hierin nog niet de effecten zijn sociale zekerheid en „andere registra tie-effecten". Voor dit jaar kunnen al deze effecten op zich de werkloosheid met 35.000 verhogen en voor 1988 met 50.000. Volgens de ambtenaren kan het alge mene economische beeld voor vol gend jaar niet langer als optimistisch worden aangeduid. Voor het derde achtereenvolgende jaar is de export in mineur met zichtbare gevolgen voor de economische groei, die in het regeerakkoord nog op twee procent per jaar werd gesteld. De ambtenaren zien in de ontwikke ling van de loonkosten sinds vorig jaar een duidelijke omslag in de verbete ring van de concurrentiepositie ten op zichte van het buitenland. Verbeterde die in 1984 nog met 9 procent en in 1985 met 0,5 procent, vorig jaar verslechter de die met 4,5 procent. Hieraan is de stijging van de loonkosten in samen hang met de waardevermeerdering van de gulden met name ten opzichte van de dollar debet. Deze factoren leiden tot een verslech tering van de concurrentiepositie on danks wat de ambtenaren een naar historische maatstaven gematigde loonontwikkeling in 1987 noemen. De 66-jarige Demjanjuk (r) hief zijn handen boven het hoofd en riep 'boker tov' (Hebreeuios voor 'goedemorgen') naar de 400 belangstellenden en journalisten op de publieke tribune, toen hij tot rechtzaal omgebouwde bioscoop zaal binnenkwam. JERUZALEM (RTR/DPA/UPI) - Op de eerste dag van het proces tegen de vermeende oorlogsmisdadiger John Demjanjuk in Jeruzalem heeft zijn advocaat ver klaard dat de beklaagde het slachtoffer is geworden van persoonsverwisseling en tijdens de oorlog nooit kampbewaker is geweest. Demjanjuk wordt ervan beschuldigd medeverantwoor delijk te zijn voor de moord op meer dan 850.000 joden in het vernietigingskamp Treblinka in Polen. Als de recht bank hem schuldig bevindt, kan hij de doodstraf krij gen. Het is het eerste nazi-proces in Israël sinds de be rechting van Adolf Eichmann, die in 1962 de strop kreeg voor zijn aandeel in de vernietiging van de joden. Demjanjuks Amerikaanse advocaat, Mark O'Connor, bestreed dat de beklaagde de kampbewaker is die we gens zijn wreedheid in Treblinka bekend stond als 'Iwan de Verschrikkelijke'. De in de Oekraïne geboren Demjanjuk werd vorig jaar door de Verenigde Staten aan Israel uitgeleverd nadat hem zijn staatsburgerschap was ontnomen wegens het verbergen van zijn oorlogsverleden. Openbaar aanklager Yona Blattmann vertelde het hof hoe de beklaagde in Treblinka de joden naar de gaska mers joeg. „Twee mensen in Treblinka duwden de joden in de gaskamers. De een heette Nicholas. De ander was Iwan de Verschrikkelijke", zo zei Blattmann. Pagina 4: moeilijke rechtzaak (Van onze correspondent) BRUSSEL - De prijzen van de meeste landbouwprodukten zullen het ko- De Zeeuwse staten kunnen het niet eens worden over een tra cé voor een vaste verbinding over de Westerschelde. PAGINA 9 Ruud Gullit wordt geëerd door zijn medevoetballers. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Varia: 6 Provincie: 9,11,12 en 13 Sport: 15 j AMSTERDAM (ANP) De rechtbank i in Amsterdam heeft maandag de 24- jarige F.K. uit Amstelveen conform de eis veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf wegens het doodsteken van de 23-jarige Michael Poyé uit Huizen. Deze werd vorig jaar op het station in Hilversum zonder enige aanleiding aangevallen door vier kaalgeschoren zogenoemde „skinheads", waar de verdachte deel van uitmaakte. De drie andere betrokkenen werden maandag door de rechtbank, eveneens conform de eis, veroordeeld tot twaalf weken gevangenisstraf of tuchtschool, waarvan tien weken voorwaardelijk. Een van hen moet ook 500 gulden boe te betalen voor deelname aan een mis handeling twee maanden voor de ge beurtenis op het station. Daarnaast kreeg een van hen als de bijzondere voorwaarde het volgen van een cursus sociale vaardigheden opgelegd. De vier betrokkenen hebben overigens hun haar laten groeien en zijn geen skinheads meer. Zij hebben inmiddels veel spijt over het gebeuren betoond. MOSKOU (ANP) - Een ontspannen Gorbatsjov schudt handen van deelnemers aan het vredesforum in Moskou. MOSKOU (AFP-DPA-RTR-TASS) - De Sovjet-Unie is bereid af te zien van haar 'status van kernmogend heid' en de overige bewapening tot een „zinvol minimum" te beperken. Dit heeft de Russische leider Mi- chail Gorbatsjov maandag ver klaard. Gorbatsjov hield een toe spraak tot de honderden deelne mers aan een internationaal vre desforum in Moskou. De partijleider verklaarde zich een tegenstander van de doctrine van nucleaire afschrikking en kritiseer de opnieuw het Amerikaanse Stra tegische Defensie Initiatief SDI. De militarisering van de ruimte werkt destabiliserend en veroorzaakt een crisissituatie, zei Gorbatsjov. Het gevaar dat er per ongeluk een oorlog uitbreekt zal „drastisch" worden vergroot. De zogeheten „ruime in terpretatie" van het ABM-verdrag voert tot het einde daarvan. (Bij de „ruime interpretatie van het ABM- verdrag krijgen de Verenigde Staten verregaande mogelijkheden om het 'star wars' plan te beproeven). Tijdens een directe uitzending van uit de conferentiezaal in het Krem lin bracht de televisie enkele malen ook de dissidente nobelprijswinnaar Andrej Sacharov in beeld. De rede van Gorbatsjov lijkt op het gebied van de wapenbeheersing niets nieuws te bevatten. Dat heb ben Amerikaanse regeringsfunctio narissen gezegd. Een officiële reac tie was er maandagavond nog niet. Het viel in Washington wel op dat volgens Gorbatsjov de Amerikaanse onderhandelaars in Genève officieel hebben voorgesteld om over te stap pen naar een ruimere interpretatie van het ABM-verdrag. Een deskun dige zei dat als dit werkelijk het ge val is de regering-Reagan „echt in moeilijkheden is". „Onze bondgeno ten zullen het niet aanvaarden en het Amerikaanse Congres zal het ze ker niet accepteren. Het wordt een groot gevecht". mende landbouwjaar vrijwel zeker bevroren worden. Toch zullen de Ne derlandse boeren als gevolg van het afbreken van een EG-subsidierege- ling minder voor onder meer hun melk, graan en rundvlees ontvangen. De prijs van margarine zal omhoog gaan omdat de Europese Gemeen schap vanaf 1 juli een forse heffing wil leggen op plantaardige oliën en vet ten, die de grondstof voor margarine zijn. Konsumentenkontakt (KK) is fel ge kant tegen het voorstel om een belas ting te heffen op oliën en vetten. De be lasting die EG-landbouwcommissaris Andriessen voorstelt is volgens KK bijna even hoog als de huidige grond- stofprijzen voor oliën en vetten. Voor (Slot zie pagina 3 kolom 6) FRANKFURT (AP) - In heel West-Duitsland zijn politie en gezondheids instanties maandag be dolven onder duizenden potten met mosselen. Gealarmeerde consu menten gaven daarmee gevolg aan een oproep om de mosselen in glas in te leveren omdat een on bekend aantal, uit Span je afkomstig, het gif sa- xotoxine zou bevatten. In Noordrijn-Westfalen werd een alarmnummer voor de bevolking inge steld en in Beieren wer den een paar honderd geconserveerde blikken tijdens het weekeinde in pizzeria's en andere res taurants in beslag geno men. Bij de importeur van de mosselen, de firma Kat- tus uit Ratingen, werden 33.000 glazen in beslag genomen. Het gif saxotoxine ver oorzaakt hoofdpijn, sto- ringen in de bloedsom loop, verlammingsver schijnselen, braaknei gingen of diarrhee en is bij een grotere hoeveel heid (vanaf 1 milligram) dodelijk. Er waren gis teravond nog geen slachtoffers bekend. Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. kilo Europees t commissaris Ivoor de landbouw Frans Andriessen verkocht zijn pakket prijsmaatregelen voor de groene producenten gisteren nogal lakoniek: „We hebben het geweten; het móest er een keer van komen." Menig boerengezin zal anders denken over de zoveelste tamelijk for se ingreep in het inkomen van de ge middelde landbouwer in de Europese Gemeenschap. Opnieuw kostenverho gingen en minder garanties voor de af zet van een groot aantal produkten; opnieuw onzekerheden als gevolg van veranderende marktverhoudingen. De reacties uit de hoek van de land bouworganisaties op het laatste nieuws uit 'Brussel' waren op zich dan ook volkomen voorspelbaar. Toch klonk er tegelijk een flinke portie be grip in door. De prijsvoorstellen voor het nieuwe landbouwjaar 1987-'88 zijn een logisch vervolg op de ingrijpende verlaging van de zuivel- en vleespro- duktie, waartoe de twaalf EG-minis- ters van landbouw in de laatste weken van 1986 besloten. Wat nu op tafel ligt is bedoeld als een nieuwe poging om de gigantische overschotten waarmee de Europese landbouw zit opgescheept stukje bij beetje terug te dringen. Met die overschotten kan agrarisch Euro pa namelijk niet langer verder. Daar om ook zou ieder ander pakket met prijsvoorstellen weer ergens anders pijn hebben gedaan. De boer leeft en werkt al veel te lang bij de gratie van het onverkoopba re teveel van zijn produkten. De Euro pese koelhuizen zitten tot de nok toe volgestouwd met boter, melkpoeder en andere zuivelprodukten. Er zijn vleesbergen en overschotten aan broodgraan, sommige groenten en fruit; er is teveel aan olijfolie. Jaren achtereen was er het besef dat er aan die overschotsituatie iets moest wor den gedaan, maar in de praktijk kwam er weinig van terecht. Ingewikkelde handelsverhoudingen met de Verenig de Staten waren daar mee oorzaak van. Toch wist iedereen dat het zó niet kon doorgaan, dat de politiek van uit stellen en het probleem camoufleren de Europese Gemeenschap eens zou opbreken. De landbouwuitgaven wa ren bezig om de EG-fundamenten te ondermijnep. En dat juist op een mo ment dat de gemeenschap zelf-via toe treding van landen als Griekenland, Spanje en Portugal - de weg opging van een eenheid, waarmee op de we reldmarkt steeds nadrukkelijker reke ning moet worden gehouden. Gp de jongste Europese topconferentie in Londen stond het dan ook voor ieder een vast: wanneer de EG-landen niet snel tot harde afspraken komen over de financiering van hun gezamenlijke landbouwbeleid, dan is de EG-kas leeg en valt de gemeenschap uiteen. Met al le fatale gevolgen daarvan. De nieuwe prijsvoorstellen van An driessen maken - naast het directe effect op de inkomens - ook nog eens pijnlijk duidelijk waar de kern van het probleem zit: de boeren in de Europese Gemeenschap zijn samen met teveel. Vandaar dat er nu steeds meer druk op Brussel komt om verantwoorde af vloeiingsregelingen te ontwerpen voor oudere boeren die hun bedrijf willen stoppen of hun melk- en graanproduk- tie willen beëindigen: een Vut-regeling op vrijwillige basis naar het model zo als dat ook geldt voor werknemers in het bedrijfsleven en ambtenaren. Be staande regelingen voor bedrijfsbeëin diging in de landbouw hebben nooit veel opgeleverd. Wil het probleem van de produktieoverschotten ooit worden opgelost, dan zal er landbouwgrond uit produktie moeten worden geno men. De cijfers geven in wezen de weg aan. In de komende vijfjaar zullen 2,3 miljoen landbouwers in de EG (27 pro cent van het totaal) behoren tot de groep van 55- tot 65-jarigen. Naar schatting heeft ongeveer de helft van de Europese boeren in deze categorie geen opvolger. Een gezonde Vut-rege- ling voor boeren kost eveneens veel geld. Daar is geen misverstand over. Toch zal het een nuttiger bestemming krijgen dan de bodemloze put waarin het totnogtoe verdween terwijl de pro duktieoverschotten alleen maar gro ter werden. In het Brusselse pakket van gisteren hebben de boeren voor stellen in die richting gemist. Daarom spelen hun organisaties de de bal naar Andriessen terug: hij kan het weten, het zal er een keer van moeten komen. vdM. DELFT (ANP) - De 23-jarige In donesische student F.R. uit Delft heeft maandagavond tegenover de Delftse politie bekend één van de daders te zijn van de moord op twee eveneens in Delft studerende landgnoten twee we ken geleden. Volgens zijn verklaring hebben hij en zijn vriend beiden een slachtoffer gedood. Als motief noemt hij roof van onder andere geluidsapparatuur en een perso nal computer waardoor hij finan cieel onafhankelijk zou worden. Het huis is na het misdrijf opzet telijk in brand gestoken met ben zine die speciaal daarvoor was meegenomen. Over een mogelij ke ruzie heeft de verdachte niets verklaard. Dit heeft een woord voerder van de Delftse politie maandagavond medegedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1