Wees inbrekers een stapje voor! FTREDEN 5 MINISTERS Privé gedaagd door kinderen prinses Irene VS: geen snellere invoering van SDI Kamermeerderheid tegen particuliere klinieken Vierde student in Chili nu ook vrijgelaten Stroomstoring treft Gouda en omgeving Suriname alleen op de wereld O Bewuster van AIDS-risico's Opklaringen 30e jaargang no. 37 rijdag 13 februari 1987 vrijdagkrant en ILLEMSTAD - De Surinaamse legerleider Bouterse heeft offensief aangekondigd tegen het commando van Ronnie runswijk. Hij deed dat terwijl in Paramaribo een regerings- risis was ontstaan als gevolg van het aftreden van minister an buitenlandse zaken Herrenberg. Vijf ministers, onder wie e premier, zijn opgestapt. Campagne Schouwburg Protest Vergeer Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 7 Provincie: 17, 18, 19, 21, 22 en 23 Sport: 25 Vrijdagkrant: 9, 10, 11, 13, ...VANDAAG... Clarke Grootjans Meubelen Grote operaties Aftreden ministers TWIJFEL AAN VOORUITGANG PLAN VENDEX EN UROLOOG Goedkoper Huiverig BEDRIJFS- BEVEILIGING Rustig weer. In de ochtend mistban ken. Later op de dag zonnige perioden. Zwakke wind uit richtingen tussen west en zuid. Middagtemperatuur om streeks 5 graden. pagina 9 Elke vrijdag ander nieuw.v.. PROVING! DEN HELDER (GPD) Welk klein meisje kocht zater dag in de Hema Den Helder voor 2,75 mijn trouwring?' Een advertentie met deze tekst stond gisteren in het Noordhollands Dagblad. Hij was geplaatst door me vrouw Van den Berg uit Huisduinen, een stadsdeel van Den Helder. Afgelopen zaterdag gleed een wit-gouden ring van haar vinger bij het zoeken in een bak sieraden. Toen ze de vermissing ontdekte en naar het warenhuis terugkeerde, hoorde ze dat de ring zeer waarschijnlijk voor 2,75 was verkocht aan een meisje. Mevrouw Van den Berg belooft in de advertentie het kind een heel mooi ringetje als zij haar sieraad terugge bracht krijgt. Dat is nog niet gebeurd. outerse kondigt ffensief aan (Van onze correspondent In goedingelichte kringen in Parama ribo is vernomen dat twee containers met wapens vanuit Brazilië zijn aange komen. Het is niet bekend om wat voor wapens het gaat. Legerfunctionaris- sen weigerden de zending in de haven te openen. De douane kan inzage krij gen als zij hoge medewerkers afvaar digt naar de plaats waar de containers zouden worden ontladen. Dat heeft de douane volgens informanten gewei gerd. De wapens zullen waarschijnlijk worden ingezet tijdens het nieuwe of fensief tegen het Jungle Commando. Drie milieuorganisaties zijn een campagne begonnen om het verbranden van chemisch afval op zee tegen te gaan. PAGINA 5 Burgemeester en wethouders van Middelburg willen ruim f900.000 uittrekken voor uit breiding en verbetering van de Schouwburg PAGINA 17 De gemeente Oostburg deelt de bezwaren van Vlissingen tegen de voorgestelde wijziging van de gemeentegrenzen in de Wes- terscheldemonding PAGINA 19 Titelverdediger Hein Vergeer is klaar voor het wereldkam pioenschap schaatsen in Hee renveen. PAGINA 25 14 en 15 Advertentie openenen wij in Middelburg Lange Viele 75 Vlissingen, Middelburg Zie advertentie elders in deze Krant De Surinaamse legerleider Desi Bou terse liet donderdag op een persconfe rentie in Paramaribo weten dat het le ger grote operaties in Oost-Suriname gaat uitvoeren. Nadere bijzonderhe den over de komende aanval gaf hij niet. Bouterse zei ook over nieuwe helikop ters te beschikken, maar zei niet om hoeveel toestellen het gaat en waar zij vandaan komen. Minister Herrenberg heeft intussen voor de Surinaamse televisie ver klaard dat hij zijn ontslag heeft inge diend omdat hij niet langer kon func tioneren binnen de ministerraad van premier Radhakishun. In het topbe- raad, dat woensdagnacht plaatsvond, bleek dat de premier niet langer het vertrouwen geniet van de meerderheid in dit beleidsbepalende orgaan. Slechts twee van de vertegenwoordig de organisaties, de Verenigde Hin- doestaanse Partij en de Nationale Par tij Suriname van Henck Arron spra ken naar verluidt hun steun uit voor de premier.De premier heeft daaruit zijn conclusies getrokken en is opgestapt. In een reactie hierop hebben de drie andere ministers Arthur Jessurun van volksgezondheid, Soebhas Mun- gra van financiën en Willem de Miran da van handel en industrie gezegd dat zij om persoonlijke redenen samen met de premier vertrekken. Prinses Irene in 1984 met haar kinderen Margarita (r), Jaime (l) en M aria-C ar olina. AMSTERDAM (ANP) - De vier kin deren van prinses Irene hebben het weekblad Privé gedagvaard in een kort geding om een einde te maken aan het „belagen en achtervolgen van de kinderen door roddelbla den". Dit heeft de advocaat van de kinderen, mr. G.J.Kemper, donder dag bevestigd. Het kort geding dient op 26 februari in Amsterdam. Volgens de dagvaarding worden Carlos, Margerita, Jaime en Maria- Carolina de Bourbon-Parma, in het geding vertegenwoordigd door hun vader Carlos Hugo de Bourbon-Par- ma, evenals hun moeder prinses Ire ne sinds jaar en dag belaagd en ach tervolgd door medewerkers van Pri vé. In 1981 bracht dit prinses Irene ertoe Privé foto's te laten maken van haar en haar kinderen, waarna Privé een verklaring tekende de kinderen en prinses Irene verder met rust te laten, niet meer te volgen of te foto graferen. Ondanks die toezegging kwam vorige week weer, zonder toe stemming van de prinses of haar kin deren, een verhaal met foto's van de oudste zoon Carlos (16 jaar) in het weekblad. Daaraan voorafgaand was bij de school van Carlos in Ommen een fo tograaf van Privé gesignaleerd. Twee dagen later werd prinses Irene door Privé gebeld met de medede ling dat Privé in de toekomst niet meer naar de school van Carlos zou gaan mits de prinses en haar zoon gesprekken zouden voeren met Pri vé. Het voorstel van Privé werd afge wezen. Omdat Privé kenbaar heeft ge maakt zich niet te zullen storen aan de rechten van de kinderen en zich niet gebonden acht aan de eerdere afspraak hen met rust te laten, eisen de vier kinderen een publicatiever bod voor de toekomst of het aantas ten van hun persoonlijke levenssfeer door enig andere gedraging. De dwangsom hiervoor stellen de kin deren op een half miljoen gulden per overtreding. De hoofdredaktie van Privé wenst geen commentaar te geven op het kort geding, zolang zij geen dag vaarding ontvangen heeft. PARAMARIBO - De Surinaamse legerleider Desi Bouterse links) kondigde gisteren een nieuw offensief tegen het jungle commando van Ronnie Brunswijk aan. Naast Bouterse het lid van de militaire raad Ivan Graanoogst. (Advertentie) joggingbroek in de kleuren marineblauw, grijs en wit. Maten 5 t/m Adviesprijs 39.95 Bristolprijs 25.- alléén vandaag en morgen bij Bristol schoenen en vrijetijdskleding Middelburg - Markt 45 I (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 I donderdag koopavond tot 21.00 uur J DEN HAAG (GPD) Een kamermeer derheid bestaande uit CDA en PvdA is tegen de plannen van het Vendex-con- cern en de Nijmeegse uroloog J. Boe- rema om binnen enkele jaren tien par ticuliere centra voor algemene ge zondheidzorg op te richten. De VVD vindt dat de plannen een kans moeten krijgen. Het college voor ziekenhuis voorzieningen heeft staatssecretaris Dees van volksgezondheid al laten weten de oprichting van dergelijke centra af te wijzen. De staatssecreta ris zal dit advies waarschijnlijk over nemen. De gezondheidscentra zijn bedoeld voor patiënten die door de huisarts zijn doorverwezen en krijgen afdelin gen die gespecialiseerd zijn in onder zoek op het gebied van hart- en vaat ziekten, longen, maag en darmen. Ver der is het de bedoeling dat er afdelin gen komen die gespecialiseerd zijn in oogheelkunde, röntgendiagnostiek en echografie. Boerema en Vendex verwachten dat de centra de kosten van de gezond heidszorg flink zullen verminderen. Vooral de extra zorg voor de patiënt buiten het ziekenhuis, drukt de kos ten, stellen zij. Boerema richtte vorig jaar in Nijmegen al zijn Medisch Diag nostisch- en Adviescentrum op, het eerste in ziin soort. Een woordvoerder van staatssecreta ris Dees betwijfelt of de kosten in de gezondheidszorg door de centra voor gezondheidsservice inderdaad omlaag kunnen. De kans bestaat, aldus WVC, dat bijvoorbeeld onderzoek dubbel wordt gedaan. Dat werkt niet kosten verlagend, maar juist verhogend. Ook de organisatie van ziekenfondsen VNZ ziet geen brood in de plannen en dan vooral niet in de kostenbesparin gen. De VNZ is over het algemeen hui verig voor commercialisering in de ge zondheidszorg. Ervaringen in het eer ste diagnostisch centrum van Boere ma in Nijmegen, wijzen ook duidelijk in die richting, aldus een VNZ-woord- voerder. De ziekenfondsen vrezen dat er wildgroei zal ontstaan in de gezond heidszorg als particuliere bedrijven als Vendex zich ermee gaan bemoeien. Het CDA wil dat staatssecretaris Dees de Tweede Kamer uitlegt hoe hij tegenover deze nieuwe ontwikkeling staat. „Wat Boerema en Vendex wil len opzetten, is in strijd met de wetge ving", aldus het Tweede-Kamerlid Lansink. De VVD meent dat deze nieuwe ont wikkelingen een kans moeten krijgen, mits ze aan bepaalde voorwaarden voldoen. „Ik vind dit een uitdaging, die de verstarring in de gezondheids zorg kan doorbreken", aldus het Twee de-Kamerlid Nijhuis. „De doelstelling die erachter zit, is goedkopere zorg en vooral de mensen langer in de eerste lijn houden, minder snel naar zieken huizen. In die zin vind ik het een ont wikkeling die positief moet worden beoordeeld". Mevrouw Muller-Van Ast van de PvdA is faliekant tegen. „Ziek wor den overkomt je. Wij vinden niet dat er winst moet worden gemaakt uit de ellende van anderen. Trouwens die centra profiteren dan van de bestaan de voorzieningen, want wie verzorgt de opleiding van artsen en deskundi gen?" TOKIO (RTR) - Er is geen spoedig be sluit te verwachten over versnelde plaatsing van een SDl-defensiesys- teem in de ruimte. Dit heeft de Ameri kaanse onderminister van buiten landse zaken Michael Armacost de westerse bondgenoten verzekerd. Ook minister Shultz liet zich in soort gelijke bewoordingen uit, kennelijk in een poging de bondgenoten gerust te stellen. „Er is hog geen standpunt bepaald en ik verwacht geen besluit in de nabije toekomst", zo verklaarde onderminis ter Armacost in Tokio tegenover de Japanse ambassadeur in Washington. Japan en de Europese bondgenoten van de VS zijn bezorgd dat Washing ton de interpretatie van het ABM-ver- drag over anti-raketsystemen zal op rekken om snelle plaatsing van een SDI-verdediging tegen vijandelijke ra ketten mogelijk te maken. De West- duitse bondskanselier Kohl en de Brit se premier Thatcher hebben Washing ton in brieven gewaarschuwd tegen een versnelde en gefaseerde invoering van Star Wars, zoals SDI ook wel wordt genoemd. Op grond van de goede voortgang die zou zijn geboekt bij de SDI-research denkt het Amerikaanse ministerie van defensie dat mogelijk reeds rond 1993 de eerste fase van een SDI-sys- teem kan worden geïnstalleerd. Dat is zes jaar eerder dan verwacht. De New York Times schreef donderdag echter dat een groeiend aantal deskundigen betwijfelt of binnen tien jaar zelfs maar een beperkt en relatief eenvou dig raketafweersysteem kan worden gestationeerd dat effectief is. DEN HAAG (ANP) - De laatste van de vier Chileense studenten die in sep tember door de Chileense geheime po litie uit Nederlandse ambassade-au to's werden gesleurd is donderdag op vrije voeten gesteld in aanwezigheid van een Nederlandse diplomaat. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. De andere drie studenten waren eind september al op vrije voeten gesteld nadat Nederland had gedreigd met di plomatieke stappen als de vier niet zouden worden vrijgelaten. De vier, die een zitstaking wilden hou den om de aandacht te vestigen op de arrestaties van studenten en docenten op universiteiten, vluchtten begin sep tember de ambassade in. Minister Shultz GOUDA (ANP) - Een groot deel van Gouda en omstreken is don derdag getroffen door een ernsti ge stroomstoring. Ongeveer ge lijktijdig met het uitvallen van de elektriciteit brak brand uit in het schakelcentrum van het GEB aan de rand van de stad. Vast staat dat er zich een explo sie voordeed op het moment dat de centrale in werking werd ge steld. Een personeelslid van het GEB heeft daarbij tweedegraads brandwonden opgelopen. De ma teriële schade is aanzienlijk. De stroomstoring in Gouda was omstreeks 18.00 uur zo goed als opgeheven. In Waddinxveen, Nieuwerkerk aan den IJssel, Moordrecht en Bodegraven was toen alles weer normaal, maar Gouderak, Haastrecht en Oude water zouden -naar gisteravond werd verwacht- mogeüjk tot van daag van stroom verstoken blij ven. De storing heeft het openbare le ven van Gouda niet ernstig ver stoord. Het verkeer stroomde on danks de uitgevallen verkeers lichten vlot door. Hier en daar moesten enkele mensen die uit gestrande liften worden bevrijd maar verder waren er geen pro blemen. pnieuw is in Suriname aan de crisis, die het land nu al zeven j aar - sinds het aan treden van Bouterse - teis tert. Alleen is die crisis op het ogenblik dieper dan ooit. Suriname heeft geen geld meer, nauwelijks eerste levensbe hoeften meer, geen ongestoorde elek triciteitsvoorziening meer, vrijwel geen werkgelegenheid meer, bijna geen kranten meer. En sinds gisteren dus ook geen complete regering meer. Bovendien zit het land vooral econo misch in de ijzeren greep van een guer rilla-leger, verscholen in het oerwoud. Pogingen van Bouterse om deze rebel len van Brunswijk met een snelle actie uit te schakelen zijn tot nu toe mislukt. In korte tijd is de toestand volledig uit de hand gelopen. De ontploffing van het kabinet-Radakishun is de laatste klap. Overigens een klap, die niet meer kon uitblijven. De regeringsclub, die de steun had van de oude politieke partijen, zat er om een aanloop naar het herstel van democratische verhou dingen voor te bereiden. Maar ze kwam daar niet aan toe, omdat ze zo intern verdeeld bleek dat ze nauwe lijks zichzelf op de been kon houden. De kabinetscrisis van gisteren in Suriname laat het ontredderde land nog een andere, uiterst lastige erfenis na: verziekte buitenlandse be trekkingen. Voor een belangrijk deel zijn die op het conto te schrijven van minister van buitenlandse zaken Henk Herrenberg. Een man met een soort blaaskaak-diplomatie, die er in geslaagd is om bovendien de verhou dingen met vrijwel het enige land dat nog belangstelling heeft voor Surina me - en dat blijkt Nederland te zijn - tot het absolute nulpunt terug te bren gen. Het gedwongen vertrek van de Nederlandse ambassadeur Van Hou ten vorige maand is een persoonlijke actie van Herrenberg geweest. Een ac tie die niet vrij was van rancune over zijn eigen kortstondige ambassadeur schap in Den Haag, waar hij zich in re cordtempo onmogelijk wist te maken. Het resultaat van Herrenbergs buiten sporig buitenlands beleid is dat Suri name niet alleen binnen de eigen gren zen in de chaos is terechtgekomen, maar ook nog min of meer alleen op de vereld is komen staan. Met op het ogenblik uitsluitend nog donkere vooruitzichten. Bewuster omgaan met het gevaar van AIDS: dat is het doel van een toegespitste en bredere voorlichtings campagne in Nederland. De massame dia (kranten, radio en televisie) zullen daarbij worden ingeschakeld. Het is niet alleen een goede zaak. maar bitte re noodzaak dat ook ons land er alles aan doet om de bevolking nadrukke lijk te betrekken bij de grote risico's van besmetting met het Aids-virus, dat het lichamelijk afweersysteem van de mens lamlegt. De verwoestende epidemie - ook wel 'de pest van de 20ste eeuw' genoemd - verspreidt zich sneller en langs veel meer sluipwegen dan aanvankelijk werd verondersteld. Volgens recente cijfers is het aantal Aids-gevallen in de landen van de Eu ropese Gemeenschap tussen eind 1983 en eind 1986 gestegen van 232 tot 3.354. En de prognoses van de aantallen Aids-patiënten in de wereld tussen nu en de eeuwwisseling zijn alarmerend. Intussen wordt met de dag duidelijker dat het roekeloos is om te blijven ver onderstellen dat het gevaar van Aids zich beperkt tot bepaalde risico-groe pen. De ervaringen in Afrika zijn waar schuwing genoeg: op grote schaal en in snel tempo waaiert de ongeneeslijke ziekte uit. De aankondiging van de Neder landse campagne komt gelijktij dig met een EG- voorstel om in Brussel een speciaal centrum op te zetten, dat dit soort van activiteiten in de twaalf lidstaten van de Europese Gemeen schap moet bundelen. Voorzorgs- en veiligheidsmaatregelen op grote schaal zijn bij de huidige stand van de medische wetenschap op dit terrein de enige wapens tegen een explosieve verspreiding van Aids. Informatie daarover en opvoeding tot 'veilige sex' spelen daarin de hoofdrol. Andere lan den zijn ons met campagnes in deze sfeer voorgegaan. In Engeland bijvoor beeld is gekozen voor een vrij agressie ve en harde methode. De initiatiefne mers in Nederland geven de voorkeur aan een mildere aanpak met een op bouwend karakter. Angst aanpraten kan een averechtse uitwerking heb ben, is de redenering. Eind vorig jaar was de top van Europese regeringslei ders in Londen voor een belangrijk deel gewijd aan een gezamenlijke aanpak van het Aids-vraagstuk. De eerste signalen van activiteiten zijn nu te herkennen. Er is haast bij: Aids rukt razendsnel op. vdM. (Advertentie) Toegangscontrole, bewegings detectie, video-observatie etc. Percep werkt ongemerkt Bel Radio-Holland voor alle informatie. Dr. Staverman- straat 61-63 4382 LE Vlissingen Tel. 01184-12862. RADIO-HOLLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1