kleinties ie PZC Koekoek (74) overleden Consumentenbond eist scherpere controle op hormonen in vlees Staking oberco legonnen Zeker 42 dissidenten in Sovjet-Unie vrij Massale opkomst voor behoud van het Openluchtmuseum Muiden-Chemie genoemd als leverancier van explosieven aan Iran vandaag mmmm VOORSTEL SJVIETENLEIDER NA VERKLARING OVER IMPORT UIT BELGIE 5T/M15 FEBRUARI ■hoe jaargang no. 33 Kandag 9 februari 1987 Bewolkt, later regen \Middag-tv Liberalisering Verkiezingen Mosselpercelen Olympic Dream Goud Feyenoord Veel bewolking en plaatselijk mist. Vanmiddag van het zuidwesten uit re gen. Middagtemperatuur 7 graden. Wind uit zuid tot zuidwest toenemend naar 5 tot 6 Beaufort. kunt u telefonisch opgeven. Bel Middelburg 01180-81000 Terneuzen 01150-944571 Vlissingen 01184-84000 Hulst 01140-140581 Goes 01100-31800 Zierikzee 01110- 5380| De regeringspartijen CDA en VVD willen middagtelevisie op beide netten. PAGINA 2 Het Russische partijblad Prav- da publiceert een wetsvoorstel waarin het bedrijfsleven meer zelfstandigheid wordt toege- 1 kend. PAGINA 3 Bert de Vries, fractievoorzitter van het CDA in de Tweede Ka mer, uit felle kritiek op PvdA en VVD, die volgens De Vries een onzuiver beeld oproepen van de komende Statenverkiezin gen. PAGINA 3 Garnalen- en mosselvissers zit ten elkaar in de haren over uit gifte van mosselpercelen op het oostelijk Wad. PAGINA 5 De aanvaring op de rede van Vlissingen, waarbij de tanker Olympic Dream in brand vloog, is veroorzaakt door menselijk falen. PAGINA 5 Belli Cooman is duidelijk te vreden met haar prestaties. Tijdens de Nederlandse in- dooratletiekkampioenschap- pen in Den Haag veroverde zij het goud op de 60 meter. Ze rea liseerde op die afstand de beste wereldseizoenprestatie. Mar jan Olyslager won de 60 meter horden in een nieuwe Neder landse recordtijd. De Zeeuwse plaatste zich tevens voor de wereldkampioenschappen in Indianapolis. PAGINA 9 Feyenoord en Sparta waren dit weekeinde te zien op Zeeuwse bodem. Geen van bei de ploegen kon imponeren. Feyenoord bleef tegen Seroos- kerke op 4-1 steken en Sparta kwam in Vlissingen tegen de plaatselijke eersteklasser niet verder dan 4-0. PAGINA 11 en 16 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16 (Van onze correspondent WILLEMSTAD - Prins Willem Alexander blijkt zich op Curagao goed te amuseren. Hoogtepunt van het ko ninklijk bezoek aan dit eiland was het Tumba-festival, waar typisch Antilliaanse carnavalsmuziek ten gehore werd gebracht. De koningin had haar japon aangepast aan de gelegenheid. De rok was groen en het bovenstuk paars: echte carnavalskleuren. In een overvol voetbal stadion zag zij meer dan 10.000 inwoners van Curagao in feeststemming dansen en springen op het tumba-rit- me. Prins Willem Alexander bleek populair te zijn bij zijn vrouwelijke fans, „Kom maar hier Alexander" werd er geroepen toen hij even een wandelingetje maakte vanaf de eretribune. Iets later ging hij voor de opgestelde televisiecamera's staan en maakte daar ietwat onwennig zijn eerste Cari bische danspasjes. Maar toen hij zich eenmaal in de dansende mensenmassa had gestort, lukte het hem steeds beter om zich soepel op het Antilliaanse ritme te bewegen. BENNEKOM (ANP) - In het Streekziekenhuis in Bennekom is zondag op 74-jarige leeftijd het oud Tweede-Kamerlid H. Koekoek (Boerenpartij) overleden. Dit heeft zijn familie meegedeeld. Koekoek werd twee weken geleden opgenomen na een hartaanval. Zijn toestand was sindsdien zorg wekkend. Hendrik Koekoek werd in Hoogeveen geboren. De Drentse boerenzoon werkte aanvankelijk in het pluimveebedrijf van zijn vader. Vanuit de agra rische sector kreeg Koekoek ook de grote bekendheid die hem op het hoog tepunt van zijn politieke loopbaan met zeven zetels in de Tweede Kamer bracht. Koekoek wordt donderdag in zijn woonplaats Bennekom begraven. PAGINA 3: machteloze klompendans Israël overweegt gevangenenruil (Van onze correspondent) TEL AVIV - De Israëlische regering overweegt te onderhandelen met islamitische groeperin gen in Libanon. Dat melden betrouwbare bronnen in Jeruzalem nadat de sji'itische leider Na- bih Berri dit weekeinde vanuit de Syrische hoofdstad Damascus een voorstel had gedaan een vorig jaar oktober door diens Amalbeweging gevangengenomen Israëlische piloot vrij te laten in ruil voor 400 Palestijnse gedetineerden. Volgens Berri zouden de islamitische zullen doden als Israël aan de eisen niet tegemoet komt. De Israëlische mi- extremisten in Beirut bereid zijn in de tweede fase de vier gegijzelde Ameri kaanse hoogleraren in vrijheid te stel len. Intussen is de Britse onderhandelaar Terry Waite nog steeds in handen van zijn ontvoerders. Berichten dat de al 20 dagen vermiste Anglicaanse bemid delaar de afgelopen dagen in Beirut en in de Beka'a-vallei zou zijn gesigna leerd, blijken ongegrond. Nabih Berri verklaarde in Damascus goede hoop te hebben dat Waite mogelijk al binnen 48 uur zal worden vrijgelaten. Zondag dreigden de verschillende islamitische groepen in Libanon de ontvoerde Amerikanen vandaag (maandag) te nister van buitenlandse zaken Peres verklaarde zondag dat in ieder geval niet onder druk van een ultimatum zal worden onderhandeld. Het Israëlische kabinet heeft tijdens de wekelijkse ministerraad van zon dag het voorstel van Berri besproken. Daarmee week het kabinet af van een eerder ingenomen standpunt, dat er met terreurorganisaties geen onder handelingen worden gevoerd. Zegslieden van de legerleiding in Tel Aviv bevestigden zondag, dat onder handelen over de vrijlating van Israëli sche krijgsgevangenen 'zeer welkom' zou zijn, maar benadrukten dat dit zorgvuldig en in het geheim moet wor den voorbereid. „Israël zal geen enkele moeite sparen haar in de strijd verlo ren soldaten weer thuis te brengen", aldus een zegsman tegenover de Jeru zalem Post. Behalve de luchtmacht militair worden drie andere Israëli sche soldaten vermist. Dit drietal raakte tijdens de Libanon-oorlog in handen van Libanese moslims. Als voorzorg tegen een escalatie van het gijzelingsdrama heeft de Ameri kaanse Zesde Vloot dit weekeinde de militaire druk op de kust bij Libanon, Nabih Berri ter hoogte van Beirut, verder vermin derd. De in Beiroet verschijnende krant An Nahar meldde zondag, dat de islamiti sche Jihad-groep en de pro-Iraanse groep 'Revolutie en Rechtvaardig heid' echter blijven rekenen op een Amerikaanse militaire aanval op kor te termijn. TRECHT (ANP) - De staking voor ^bepaalde tijd bij de Coberco-zui- velfabrieken in Arnhem en Eefde (sa- iBen zo'n 400 werknemers) is zondag avond begonnen. Uit protest tegen de voorgenomen sluiting van beide be- Tjijven is de eerste ploeg niet opgeko- Wen, zo heeft een woordvoerder van Voedingsbond FNV meegedeeld. Pe Coberco-directie is van plan de pro- Pfiktie in de Nijkerkse vestiging te fncentreren. Het sluiten van de be- Jijven in Arnhem en Eefde gaat naar ■êrwachting zo'n driehonderd ar- Bidsplaatsen kosten. Vorige week Raakten de werknemers al een dag om P6 directie tot andere gedachten te Brengen. De directie houdt echter vast ■®n haar standpunt. ■Jeen de leden van de CNV-bond bij ■pberco Arnhem moeten zich nog over ■Jt staking uitspreken. De bonden heb- Rn met de directie afgesproken dat de If ie miljoen liter melk die beide bedrij- Bp wekelijks verwerken bij Coberco ILochem tot volle melkpoeder wordt |verwerkt. Schade aan het milieu is dus Het aan de orde, zo benadrukte de Woordvoerder van de voedingsbond. DEN HAAG (ANP) - De Consu mentenbond wil dat minister Braks (landbouw en visserij) de controle verscherpt op de aanwezigheid van verboden groeihormonen in vlees, voor al uit vlees dat uit België geïmporteerd wordt. De bond reageert hiermee op een uit zending van Avro's Radiojournaal van zondag. Daarin zei prof. Hendriks, hoogleraar in de toxicologie (leer van de vergiftigingen) aan de universiteit van Gent, dat de 35 miljoen kilo rund en kalvervlees die Nederland jaarlijks uit België importeert „bijna allemaal" is behandeld met verboden groeihor- momen. Directeur Westendorp van de Consu mentenbond sprak zondag van „een zorgwekkende situatie". „Het wordt hoog tijd dat de controle op met name geïmporteerd vlees uit België ernstig wordt verscherpt. Consumptie van vlees dat bewerkt is met groeihormo- men levert grote risico's op voor de ge zondheid van de gebruiker. Nederland kent niet voor niets een algeheel ver bod voor de toediening van groeihor monen aan kalveren en runderen. Bij dit verbod hoort echter een zeer scher pe controle waaraan het in hoge mate ontbreekt",, aldus Westendorp. Dr. Stephani, hoofd laboratorium van het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid en Milieuhygiëne, bevestig de in de AVRO-uitzending dat de con trole op verboden groeihormomen niet voldoende effectief meer is. Dat komt doordat runderen met steeds meer en steeds andere hormomen worden be handeld. De controle-instituten lopen daardoor steeds achter de feiten aan, Advertentie zei hij. De spuitplekken (waar de bees ten de hormooninjecties krijgen) wa ren vroeger makkelijk te vinden maar dat wordt steeds moeilijker. De groeihormomen zijn schadelijk voor de volksgezondheid, aldus prof. Van Rossum, hoogleraar farmacolo gie aan de universiteit van Nijmegen. Vooral zwangere vrouwen, kinderen in de pubertijd en bepaalde kanker patiënten lopen een verhoogd risico. Afhankelijk van de hoeveelheid met hormonen behandeld vlees die men eet, kan de lever worden beschadigd of kan leverkanker optreden. Hij pleitte ervoor de urine van de runderen en kalveren te controleren op de aanwe zigheid van groeihormonen. Deze me thode wordt al gebruikt voor de con trole op het beruchte DES-hormoon. Volgens de hoogleraar heeft de Neder landse consument geen garantie dat hij vlees krijgt dat niet met groeihor momen behandeld is. „Zogenaamde hormoonvrije certificaten zeggen wei nig of niks". Minister Braks toonde zich zeer be zorgd over de informatie uit de radio uitzending en zei dat hij zich gaat be raden over mogelijke maatregelen. Het geknoei met groeihormomen in Nederland komt volgens hem relatief gezien weinig voor. Geopend 10-17 en 19-22 uur. Zaterdag en zondag 10-17 uur. Toegang fl. 13,-, 's avonds 11.10,-. AMSTERDAM ral Trein Toegangbiljetten bij NS-stations. Ondanks het trieste weer en de treurige reden was er ook plezier in het Openluchtmuseum: wethouder Klaverdijk (Arnhem, cultuur), commissaris van de koningin in Gelderland M. de Bruijne en burgemeester Drijber van Arn hem maken met een dansgroep uit Wageningen een volksdansje. ARNHEM (ANP) - Met een alle voorspellingen overtref fende massale opkomst van meer dan 100.000 bezoe kers heeft het Nederland zich dit weekeinde onomwon den uitgesproken voor behoud van het Openluchtmu seum in Arnhem. „Nederland heeft gezegd: blijf daar vanaf', zei een duidelijk geëmotioneerde directeur F. van Puijenbroek van het Nederlands Openluchtmu seum in Arnhem zondag, kort nadat de 100.000ste be zoeker van zijn museum, een gezin uit Landgraaf, vlak voor sluitingstijd feestelijk was binnengehaald. Minister Brinkman maakte vorige week bekend dat het Openluchtmuseum in Arnhem dicht gaat. Het voorne men houdt verband met de door de overheid gewenste afslanking van het ambtenarenapparaat, onder meer in de culturele sector. De 120 vaste en parttime-medewer kers van het museum, van wie er door de voorgenomen sluiting zeker 75 met ontslag bedreigd worden, besloten donderdag het museum gratis voor het publiek open te stellen. Dat leidde zaterdag tot de komst van ruim 41.000 bezoekers. Zondag werden, ondanks het regen achtige weer, ruim 59.000 bezoekers geregistreerd. Het Openluchtmuseum hoopte voor het hele weekeinde op de komst van zo'n 30.000 bezoekers gerekend. Zaterdag rond één uur brak het museum zijn topdag-record van ruim 9.000 bezoekers. De enorme drukte leidde zaterdag tot verkeers- en par keerproblemen in de wijde omgeving van het museum. Zondag was er volgens de politie hier en daar zelfs spra ke van een chaos. Volgens directeur Van Puijenbroek heeft de onver wacht massale belangstelling voor zijn museum dit weekeinde onomwonden duidelijk gemaakt, dat Neder land een sluiting van het Openluchtmuseum niet pikt. Hij toonde zich wat de toekomst van zijn museum be treft na afloop van het actieweekeinde veel hoopvoller dan daarvoor. MOSKOU (REUTER/UPI) - De Sovjet-Unie heeft de afgelopen week ten minste 42 dissidenten vrijgelaten uit werkkampen en gevangenissen. De invrijheids telling lijkt deel uit te maken van een beperkte amnestie voor politieke gevan genen, zo is zaterdag in kringen van dissidenten vernomen. De vrijgelaten mensen zijn afkomstig uit alle geledingen van de dissidentenbe weging in de Sovjet-Unie. Onder hen bevinden zich joden, kunstenaars, acade mici en geestelijken. De namen van de 42 vrijgekomen dissidenten zijn verzameld door de nobelprijs- winnaar Sacharov en zijn vrouw Jelena Bonner op grond van telefoontjes en telegrammen van de gevangenen zelf, hun familie of hun vrienden. Volgens dissidenten moesten sommige gevangenen een papier ondertekenen met de belofte dat zij in de toekomst geen Sovjet-wetten zouden overtreden. Dit was een voorwaarde voor hun vrijlating. De meest vooraanstaande dissident op de lijst is de wiskundige Joeri Sjichano- vitsj (53), die tot vijfjaar gevangenis en vijfjaar binnenlandse verbanning was veroordeeld wegens het uitgeven van een ondergrondse publikatie waarin het mensenrechtenbeleid van het Sovjet-regime werd bekritiseerd. DEN HAAG (GPD) Het ministerie van economische zaken wenst geen mede delingen te doen over aanwijzingen dat de Nederlandse kruitfabriek Muiden- Chemie is betrokken bij een omvangrijke smokkel van springstoffen naar het oorlogvoerende Iran. Uit een rapport van de Zweedse douane blijkt dat Mui den-Chemie en de Verenigde Kruitfabriek in België in samenwerking met het Zweedse bedrijf Bofors leveranties aan Iran hebben verzorgd. Muiden-Che mie was zondagavond niet voor commentaar bereikbaar. Een handelaar in springstoffen heeft in Europese exportbepalingen. Volgens Zweden bevestigd als tussenpersoon te zijn opgetreden in de transacties. De Zweed zei dat Iran hem had benaderd met het verzoek om 1,7 miljoen kilo kruit. Verscheidene scheepsladingen zijn daarop door Bofors, Muiden Che mie en de Verenigde Kruitfabriek on der andere naar een Joegoslavische haven en de Turkse havenplaats Sam- sun getransporteerd. Van daaruit zou den de schepen naar Iran zijn gevaren. Voor een transport van springstoffen naar het buitenland is een zogenaam de 'eindverbruikersverklaring' nood zakelijk. In Nederland wordt zo'n ver klaring door het ministerie van econo mische zaken verstrekt. Een woord voerder van het ministerie verklaarde echter dat „over individuele transac ties nooit mededelingen worden ge daan". Het douanerapport van de Zweedse autoriteiten meldt dat de bedrijven de documenten om de transporten te dekken zelf hebben vervalst om de au toriteiten om de tuin te leiden. Zo ont trokken zij zich aan de nationale en die bepalingen zijn leveringen van wapentuig aan landen in oorlog ver boden. De Economische Controle Dienst (ECD) heeft een onderzoek verricht naar de beweerde leveranties. Het rap port van de Zweedse autoriteiten is naar de Belgische en Nederlandse douane verstuurd. Op grond van het rapport en de inval vorig jaar door de ECD en justitie bij Muiden-Chemie, waarbij de boekhouding van het be drijf in beslag werd genomen, bekijkt de Amsterdamse officier van justitie De Wit of Muiden-Chemie zal worden vervolgd. In Stockholm kwam vorige maand de belangrijkste getuige in de affaire om het leven. De Zweedse materiaalin specteur Algernon vond, een week voor het begin van de juridische proce dures tegen Bofors, de dood toen hij onder een treinstel van de ondergrond se terecht kwam. De Zweedse politie onderzoekt of het hierbij om moord gaat. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1