kleintjes Ziekenfondsraad nog steeds verdeeld over ombuigingen Interieur Keelaml Beschuit met muisjes Handelsoorlog voorkomen vandaag Tientje meer moet middag-tv redden )E GRAAF: OVER ENKELE JAREN !Elcr_^5 VOORLOPIG NOG GROEI ECONOMIE VS Concentratie van de waterschappen ARCHITECT HITLERS ARENDSNEST OVERLEDEN I Inzet-openhaarden 5 x zoveel rendement van uw bestaande openhaard 5e WOONBEURS Vandaag 13.00-22.00 uur morgen 10.00-18.00 uur Defensie Onderwijs Krammersluizen Stormvloedkering Gullit hoe jaargang no. 25 vrijdag 30 januari 1987 Reorganisatie X i POLITIEK AKKOORD MET VS Je komt natuurlijk ook weer naar Zeelands grootste woonbeurs. Om in alle vrij heid en blijheid te zien, horen, ruiken en te proeven, wat ruim 70 kiene onderne mers op 4000 m2 onder één dak presenteren. Goes Zuidvlietstraat 75 telafoon 01100-12420 Openingstijden toonzaal: werkdagen 9.00 12.00 u 13.00 17 00 u donderdagavond 19.00 - 21.00 u zaterdag 9.30 - 12.30 u De Initiatiefgroep „Stop het eigen risico" demonstreerde voor het gebouw van de Ziekenfondsraad met spandoe ken („de patiënt is geen melkkoe"). AMSTELVEEN (ANP) - De vakbeweging, de zieken fondsen en enkele kroonleden (samen 146 stemmen) hebben zich er donderdag in de Ziekenfondsraad voor uitgesproken de bezuinigingen in de gezondheidszorg - 1,2 miljard gulden tot en met 1990 - zoveel mogelijk te zoeken aan de „aanbodkant" van de hulp. Degenen die voor dat aanbod zorgen, artsen, ziekenhui zen en apothekers, alsmede de werkgevers (103 stem men) vonden dat onaanvaardbaar. Ook als de 1,2 miljard niet helemaal uit de aanbodkant kan worden gehaald, blijft de vakbeweging, gesteund door twee kroonleden, tegen eigen bijdragen. De overi ge groeperingen in de raad vinden eigen bijdragen dan de minst slechte oplossing. In dat geval zal wel herverze kering mogelijk moeten zijn voor wie dat wil. 28 T/M 31 JANUARI ZEELANDHALLEN GOES Minister Van Eekelen Volgens minister Van Eekelen van defensie moeten binnen drie jaar ruim 3600 burgerba- nen worden geschrapt. PAGINA 3 Minister Deetman van onder wijs zal een nieuwe onderwijs- voorrangswet ontwerpen die uiterlijk 1 augustus 1989 in de Tweede Kamer moet zijn aan genomen. PAGINA 5 «fePZC kunt u telefonisch opgeven. Bel 'Middelburg 01180-81000 Terneuzen 01150-944571 Vlissingen 01184-84000 Hulst 01140-140581 Goes 01100-31800 Zierikzee 01110- 5380| De scheepvaart krijgt binnen kort te maken met een nieuwe sluispassage, vanaf 2 februari worden de Krammersluizen in gebruik gesteld. PAGINA 17 De weg over de stormvloedke ring Oosterschelde krijgt een speciaal en uitgebreid ver- keers-waarschuwingssysteem. PAGINA 19 De Italiaanse pers weet het nu zeker, Ruud Gullit en Marco van Basten gaan naar AC Mi lan. PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Kunst en pop: 11 Provincie: 15,16,17,19, 20 en 21 Beurs en financiën: 7 Sport: 23 Vrijdagkrant: 9,10,11, 12 en 13 0 Mooi winterweer Droog en vrij zonnig maar koud. Maxi mum temperatuur rond het vriespunt. Zwakke tot matig oostenwind. DEN HAAG (ANP) - De omroepbij drage kan met tien gulden worden verhoogd, zo blijkt uit een toelich ting van het ministerie van WVC op de memorie van antwoord van mi nister Brinkman op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer op het mediawetsvoorstel. Brinkman stelde in zijn antwoord dat er geen extra financiële ruimte voor herstel van middagtelevisie kon zijn. Uit de toelichting van het ministerie blijkt echter dat de be windsman hiermee bedoelt niet uit te willen gaan boven het „tientje" dat in september 1985 was uitge trokken voor de financiering van het derde televisienet. Nadat het NOS- bestuur met een plan was gekomen om het derde net via uitbreiding van de STER-reclame te financieren, werd er niet meer over verhoging van de omroepbij drage met een tien tje gepraat. Met de introductie van een zwevend reclameblok op Nederland 1 zou on geveer 43 miljoen gulden binnenge haald kunnen worden, volgens de NOS voldoende om het derde net te financieren. De omroepverenigin gen kwamen echter onlangs in het geweer tegen de procedure rond de invoering van dat derde net, omdat dit ten koste zou gaan van de mid dagtelevisie. Verhoging van de om roepbijdrage betekent dat de om roepen alsnog in staat zullen zijn middagtelevisie te financieren. Im mers, de extra inkomsten van de Ster-reclame blijven gehandhaafd. Die extra Ster-inkomsten plus het tientje komen neer op een extra in komen voor de omroepen van circa 100 miljoen gulden, genoeg om bij drie televisienetten de middagtele visie volledig te herstellen. ieuwe inspectie in kerncentrales Van onze Haagse redacteur [)EN HAAG - Staatssecretaris L. de Graaf van sociale zaken ril dat het Internationale Atoomagentschap (IAEA) in Wenen fcver twee a drie jaar opnieuw naar Nederland komt om de Iwee kerncentrales op hun veiligheid te inspecteren. Tijdens Bat bezoek zal moeten blijken of de aanbevelingen die het ge- lolg zijn van de IAEA-inspecties van Borssele - vorig jaar ok tober - en Dodewaard - vanaf 27 april aanstaande - naar beho- |en zijn opgevolgd. en de SGP vond dat te ver gaan. Deze partijen konden ermee instemmen dat de centrale medio maart weer in ge bruik wordt genomen. (Van onze correspondent WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren, in zijn jaarlijkse rapport over 's lands economie, gezegd dat er ook dit jaar nog sprake zal zijn van verdere econo mische groei, maar dat die groei in de verdere toekomst bedreigd wordt. Reagan's boodschap heeft in het alge meen een optimistische toonzetting. Hij verwacht dat de Amerikaanse eco nomie dit jaar met 3,2 procent zal groeien, tegen een groei van 2,5 pro cent het jaar daarvoor. Als dat waar is en tal van economen denken dat het dit jaar in ieder geval om een aanzienlijk geringere groei zal gaan dan de Amerikaanse regering verwacht dan zou Amerika vanaf december 1982 een onafgebroken pe riode van groei hebben meegemaakt. De bewindsman zei dit donderdag in fceTweede Kamer tijdens een monde ling overleg met de vaste commissies loor sociale zaken en milieubeheer pver het eindrapport van de IAEA- ïissie die het Borsselse onderzoek lerrichtte. Naar aanleiding van de inmiddels fcpenbaar gemaakte ontwerp-versie tan dit stuk, dat tal van feilen aan het leiligheidssysteem van de centrale pan het licht brengt, werd door de linkse fracties ernstige kritiek gele- lerd. be grootste oppositiepartij, PvdA, als mede D66 en PPR meenden dat de Kerncentrale - die momenteel stilligt - las weer in gebruik mag worden geno ten als alle geconstateerde gebreken jijn verholpen, inclusief die waarmee langere tijd (een tot twee jaar) gemoeid Een Kamermeerderheid bestaande |üt de regeringsfracties CDA en WD (Advertentie) Mevrouw R. Beckers-de Bruijn (PPR) vond het 'verbijsterend' dat de eerst verantwoordelijke instanties voor de kerncentrale de afgelopen jaren 'zo slordig, laks en zelfgenoegzaam heb ben geopereerd'. „Het getuigt van minachting voor de bezorgdheid van de bevolking over de toepassing van kernenergie". K. Zijlstra (PvdA) sprak van een 'ver nietigend' rapport voor de staf van de kerncentrale en de toezichthoudende overheidsinstanties, in het bijzonder de Kernfysische Dienst, het orgaan dat jaarlijks rapporteert over het func tioneren van de centrale. R. Braams (WD) vond dat op grond van het IAEA-rapport een 'aanzienlijke verbe tering' van de bedrijfsvoering mogelijk zal zijn. A. Lansink (CDA) ontving het stuk 'met gemengde gevoelens'. Hij constateerde naast 'veel tekortkomin gen' een aantal positieve punten, zoals de deskundigheid van het personeel en de goede staat van onderhoud van de centrale. Zijlstra zei dat bij de Kernfysische Dienst een 'drastische reorganisatie' nodig is omdat hij 'zichzelf in de hui dige vorm heeft overleefd'. „Deze dienst liet jaren achtereen toe dat er onduidelijkheid bestond over het functioneren van de noodkoeling van de kern", aldus de socialist. „Mijn ver trouwen in zijn functioneren en in het functioneren van de raad van bestuur van de Provinciale Zeeuwse Energie maatschappij is beschaamd". Me vrouw Beckers vond dat de onder ver- (Slot zie pagina 21 kolom 6) TNe redactionele kolom- 'V^lI men van deze krant heb- ben de laatste weken bol ge- staan van nieuws over de wa- terschappen. Vrijwel alle be richten en artikelen hadden dezelfde teneur: de voorgenomen concentratie van Zeeuwse waterschappen van ze ven naar twee - dat is het voorstel van gedeputeerde staten van Zeeland - wordt in brede kring afgewezen. De Zeeuwse waterschappen, hun verte genwoordigers en al degenen die be roepsmatig met de schappen te maken hebben en die de kleinschaligheid hoog in het vaandel voeren, zijn in op stand gekomen. Een korte bloemle zing uit de kritiek: concentratie is ui terst ongelukkig; een verarming van de streek; een uitholling van de regio; een ingreep die verdriet en smart ver oorzaakt. Het kon niet op. Het water schapswezen is diepgeworteld in de Zeeuwse samenleving. Conclusie: 'de opstand' is algemeen. Slechts een en kele stem beweert dat het samengaan van de zeven waterschappen tot twee - één onder en één boven de Wester- schelde - een goede zaak is. Voorlopig behoren die stemmen mét een ver deeld dagelijks bestuur van de provin cie tot een kleine minderheid. Provin ciale staten van Zeeland, die vrijdag 6 februari over de plannen van gedepu teerde staten moeten oordelen, weten het ook niet meer. De oordeelsvorming in dit gezelschap loopt dwars door de partijen heen. Het begint er zo langza merhand op te lijken dat ieder indivi dueel statenlid wat anders wil. Het sleutelwoord in de discussie is 'integraal waterbeheer'. Dat wil zo veel zeggen als de op elkaar afgestem de zorg voor de kwantiteit en de kwali teit van het oppervlaktewater. Deze taak is betrekkelijk nieuw; zij is in feite gegroeid met de verdergaande bodem en waterverontreiniging in de laatste tientallen jaren. Het heeft de water schappen aan middelen en deskundig heid ontbroken een passend antwoord te geven op deze nieuwe uitdaging. De traditionele, al eeuwenoude taken van het waterschap zijn niet in het geding. Vriend en vijand zijn het erover eens, dat nergens ter wereld met zoveel toe wijding en zorg de zeeweringen zijn be heerd, de afwatering is geregeld en de polderwegen zijn onderhouden als in Zeeland. Uit dien hoofde ligt geen druk op fusie, al moet wel worden vastge steld dat de huidige minister van ver keer en waterstaat, mevrouw Neelie Smit-Kroes, graag grotere eenheden ziet. In haar visie maakt de nieuwe si tuatie langs de Noordzeekust - het ge reedkomen van de stormvloedkering in de Oosterschelde - het noodzakelijk bestaande waterschappen samen te voegen wegens de grotere spankracht. Voeg daarbij het zo zeer bepleite sa menhangend waterbeheer en de zeven Zeeuwse waterschappen zien de drei gende fusiebui levensgroot op zich af komen. Het boeiende, in een samenleving als de Zeeuwse is dat de water schappen, gesteund door tal van orga nisaties, wijd en zijd hun medestan ders hebben. Ook de leden van provin ciale staten zijn zeer nadrukkelijk bij de zelfstandigheid van de waterschap pen betrokken. Zij nemen uiteindelijk de beslissing. Gedeputeerde staten kunnen voorstellen wat zij willen, de dames en heren statenleden beslissen. Dat is nu eenmaal de werking van de democratie. Een goede zaak, laat daar geen twijfel over bestaan. Hoe de keu ze van de staten zal uitvallen, is bij lan ge na niet te voorspellen. De afgelopen weken is tijdens vergaderingen van di verse statencommissies gebleken dat er volstrekt geen eenheid is van opvat ting, zelfs niet binnen de politieke par tijen. Dat is tekenend voor de betrok kenheid van de statenleden bij het wel en wee in de regio waar zij vandaan ko men. In alle objectiviteit moet worden vastgesteld dat een statenlid een 'Zeeuwse vertegenwoordiger' is. Met andere woorden: hij is geen represen tant van zijn streek of van een belan gengroepering. Juist de identificatie van statenleden met het gebied van hun herkomst wijst op gebondenheid met de bevolking, waarvan zij, los van politieke partijen, de vertegenwoordi gers zijn. Zoals de zaken er thans voor staan is sprake van een Babylonische spraakverwarring onder de statenle den. Het zoveel hoofden zoveel zinnen, doet opgeld. Wat kan men onder deze omstandigheden anders doen dan de statenleden wijsheid toewensen. Twee of vier waterschappen of toch de zeven van nu? Het gaat nadrukkelijk niet om een avondje bingo, waar het lot mag beslissen. De belangen die op het spel staan zijn groot. De oplossing is de af gelopen weken niet dichterbij geko men. Dim DUSSELDORF (AFP) - Hermann Giesler, een van de prominentste ar chitecten van de nazi's, is op 20 janua ri in Düsseldorf overleden, zo is don derdag door familieleden bekendge maakt. Hij was 88 jaar. Giesler werd in 1939 hoofd van de ste- debouwkundige dienst van München, waar hij een leidende rol speelde bij de uitbreidingsplannen van de stad. Adolf Hitler vertrouwde hem later de bouw toe van zijn 'arendsnest' op een berg bij Berchtesgaden, aan de Duits- Oostenrijkse grens. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Het handelsgeschil tus sen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten is uit de wereld. On derhandelaars van beide partijen be reikten donderdagmorgen overeen stemming over een pakket maatrege len dat de VS moet compenseren voor het exportverlies dat ze lijden als ge volg van de uitbreiding van de EG met Spanje en Portugal. De EG is daarbij ver tegemoet geko men aan de Amerikaanse wensen. Eu ropees commissaris voor buitenlandse zaken Willy De Clercq sprak in Brussel desondanks over 'een eervolle oplos- (Slot zie pagina 3 kolom 7) DEN HAAG Staatssecretaris De Graaf en het Kamerlid Elske ter Veld laten zich de beschuit met muisjes ter ere van de geboorte van de zoon van minister Nijpels goed smaken. De minister zelf was niet aanwezig tijdens het mondeling overleg met de Kamercommissie van sociale zaken en werkgelegenheid over de veiligheidssituatie van de kerncentrales dat gisteren plaatsvond. iAdvertentiet sing voor beide partijen'. Volgens hem is sprake van een politieke oplossing, en is het niet zo dat de VS recht had den op de Europese concessies. Het akkoord moest gisteravond door de vertegenwoordigers van de twaalf lidstaten nog worden goedgekeurd. Bij dat overleg tussen de EG-ambassa- deurs bleek dat enkele EG-landen nog forse problemen hebben met het ak koord. Er circuleerden zelfs geruchten dat er vanmorgen een extra minister raad nodig zou zijn om die problemen de wereld uit te helpen. Afgesproken is dat Spanje de komen de vier jaar twee miljoen ton mais en 300.000 ton gierst uit niet-EG-landen zal invoeren, waarop verlaagde in voerheffingen van toepassing zullen zijn. Het aandeel van de Verenigde Staten daarin zal ongeveer 1,5 miljoen ton be dragen. Dat is een groot deel van het marktaandeel dat de Amerikanen aanvankelijk in Spanje verloren. Op die hoeveelheden wordt in minde ring gebracht wat Spanje en Portugal de komende vier jaar aan graansubsti- tuten, brouwerij afval en citruspulp uit niet-EG-landen zullen invoeren. Voorts is de Amerikanen toegezegd dat de EG de invoerheffingen op een lijst van 24 industriële en veredelde landbouwprodukten zal verlagen. Het gaat daarbij om produkten als ge droogde uien, noten, appel- en grapef ruitsap, bloemenzaad, Amerikaanse whiskey (bourbon), sigaren, polyester grondstoffen en een reeks chemische produkten. De EG voert momenteel jaarlijks voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1