Enquête: coalitie zakt weg de PZC vandaag Demonstratie in San Salvador IJspret zorgt overal voor verstopte wegen Bommelding verstoort lezing Willem Frederik Hermans Nijpels stimuleert verkoop Euro-super 'OORUITZICHTEN ZEER GUNSTIG EVEN NAAR JAC. HERMANS RODE KOOL OF WITTE KOOL GEHAKT HALFOM HALF Aanhoudende vorst Aftreden Wateroverlast Ontslag lEEUWARDEN (GPD/ANP) Het Elfstedenbestuur zal van- ag in de loop van de dag opnieuw overleg voeren met de yonhoofden in de „probleemgebieden" van Friesland over ijsaangroei van de afgelopen nacht. Het hangt af van de ijs- likte, met name in het noordelijk deel van de Elfstedenroute, fer vandaag nog een datum wordt bepaald voor de 15e Elfste- Voorbereidingen entocht. De vooruitzichten zijn zeer gunstig. Als er een tocht ordt gehouden zal deze, aldus voorzitter ir. Jan Sipkema, onderdag of vrijdag worden verreden. Hoofdrol lot ijs i'an Bouterse mag er leer een ambassadeur |iit Nederland komen 'vdA vraagt geld voor slachtoffers van de kou Iran zou bijna havenstad Basra hebben bereikt Brand kilo kilo MlNl-PRUS&Wtoa-KEUS yeel bewolking; misschien later op de dag kleine opklaringen. Zwakke oos- tenioind. Vanmiddag min 4 en de ko mende nacht min 7 graden. |30e jaargang no. 15 flaandag 19 januari 1987 Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. PROVINCIAL HILVERSUM (ANP) - CDA en VVD zjen hun zetelaantal slinken maar behouden toch met 77 zetels de meerderheid. Dat komt door een verlies van één zetel voor het CDA (van 54 naar 53) en drie zetels voor de VVD (van 27 naar 24). Dat blijkt uit de Rooie Haan/Interview-en- quête. De PvdA is in de enquête goed voor een zetel winst van zes ze tels en komt op 58. De enquête, waarvan de resultaten zaterdag bekend werden gemaakt in I het programma „De Rooie Haan", wijst ook voor D66 op verlies van één zetel: van negen naar acht. Van de kleine partijen geeft alleen de PPR een verandering te zien: een terug gang met één zetel: van twee naar één. Een onderzoek van de TROS en NSS geeft echter een ander beeld. Uit de ze peiling, waarvan de resultaten za terdag bekend zijn gemaakt in het programma Kamerbreed, blijkt dat wanneer nu verkiezingen zouden worden gehouden CDA en WD hun Kamermeerderheid kwijt zijn. De coalitie zou er van de huidige 81 ze tels 74 overhouden. De CPN, die bij de kamerverkiezin gen in mei werd weggevaagd, zou blijkens de enquête een come-back maken met twee zetels. Het CDA houdt in de peiling 50 van de huidige 54 zetels over, de VVD verliest er drie en komt uit op 24. De PvdA blijft het goed doen: met een winst van één zetel ten opzichte van mei worden de socialisten de groot ste partij met 53 zetels. Ook D66 blijft in de lift: een winst van twee brengt de partij op 11 zetels. Bij de kleine fracties zijn weinig veranderingen te bespeuren. Alleen PSP en GPV zouden hun huidige ene zetel verdubbelen. Voor SGP (3), PPR (2) en RPF (1) verandert er vol gens de opiniepeiling niets. lfstedentocht ind deze week De politieke oppositie in Ecua dor eist het aftreden van presi dent Cordero. PAGINA 3 Gesprongen waterleidingen hebben het afgelopen weekein de nogal wat overlast en scha de veroorzaakt, vooral flatbe woners in Middelburg en Vlis- singen kwamen in moeilijkhe den door gesprongen leidingen van bovenburen. PAGINA 5 De demonstratie in San Salvador. koude-inval". Het KNMI in De Bilt voorspelt voor vannacht, dinsdag- en woensdagnacht al dagenlang aanhou dende matige tot strenge vorst. Over dag zou het dan licht vriezen, aldus het KNMI. [et Elfstedenbestuur besloot gister- iddag rond één uur geen vergadering |et de 21 rayonhoofden uit te schrij- n. De toestand van het ijs in de Dok- imer Ee, de Blikvaart en de Finku- ervaart liet nog steeds te wensen er. Behalve de ijsdikte is ook de aliteit van het ijs een teer punt, al rklaarde ijsmeester ir. Henk Kroes indag dat het hem absoluut niet om kwaliteit van het ijs te doen is. oed ijs of slecht ijs, als het maar dik noeg is. Dat er op sommige stukken ganzepas gereden moet worden, is ize zorg niet". digheden waarin Paping onvergete lijk werd. Niettemin stijgen de kansen op een Elfstedentocht met de nacht. Het heeft vannacht in het noorden op nieuw matig tot streng gevroren. „De ijsvloer groeit. De weersvooruitzich ten zijn gunstig", aldus gisteren secre taris jhr. Gustaaf Witsen Elias van de vereniging De Friesche Elf Steden. Weerman Hans de Jong uit Gorredijk gelooft heilig in de kansen op een nieu we Elfstedentocht: „Er ontwikkelt zich in de hogere niveaus een nieuwe In Friesland worden inmiddels op gro te schaal voorbereidingen getroffen voor de 15e Elfstedentocht. Veel hore cabedrijven sloegen al extra voorra den in. Uit vrees voor ongeregeldhe den met publiek, verdacht geen schaatsliefhebber te zijn, heeft burge meester Brouwer van Ferwerdadeel, waar Bartlehiem onder ressorteert, honderd man extra politiepersoneel aangevraagd. De politie van Leeuwar den hoopt wanordelijkheden bij de start van het looptraject bij de Fries landhal en bij het beginpunt op het ijs van de Zwette te vermijden door twee maal zo veel agenten in te zetten en reeds vanaf twaalf uur 's nachts aan wezig te zijn in de Zwettehaven. (Van onze correspondent) MEXICO STAD In de Salvado- riaanse hoofdstad San Salvador heb ben dit weekeinde tienduizenden mensen geprotesteerd tegen het be wind van de christendemocratische president Jose Napoleon Duarte. Het protest was georganiseerd door de UNTS, de belangrijkste overkoepe ling van vakbonden. Sprekers beschuldigden Duarte ervan geen daadwerkelijke pogingen te on dernemen om de al zeven jaar durende burgeroorlog te beëindigen. Een reeks recent genomen economische maatre gelen werd gepresenteerd als een nieuw bewijs dat Duarte de oorlog slechts wil voortzetten. De economische maatregelen zijn ook op hevige kritiek gestuit in conserva tieve kringen. Op radio en televisie zijn oproepen te horen geweest die het leger uitnodig den om een staatsgreep te plegen. Ultrarechtse parlementariërs verlam men sinds anderhalve week het con gres door middel van een prikstaking.- Dinus Vos, coach van de Ne derlandse damesschaats ploeg, heeft na afloop van een voor ons land teleurstellend verlopen Europees kampioen schap in Groningen zijn ont slag ingediend. Vos was bezig aan zijn eerste seizoen als bondscoach. Yvonne van Gen- nip zorgde in Groningen voor het enige lichtpuntje, door ach ter de Oostduitse Ehrig het zil ver te veroveren. p 9 laterdag werd het traject van de Elf- ledentocht in zijn geheel gereden Toor een zevental toerrijders. Piet |eldenrust uit Sneek was na afloop uidelijk over de zwaarte van het hui- Ige traject. Na ruim twaalf uur ploe- Iren zei hij: „Het zuiden is mooi, laar vanaf Harlingen over Franeker laar Dokkum en terug naar Leeuwar- len is het rotijs. Een ramptoestand let kwalster, stof, zand, water, Iheuren en barsten". Volgens het lyonhoofd op het traject richting lartlehiem en Dokkum, zo'n vijftig llometer voor de eindstreep, heeft let „kwalsterijs" aldaar veel weg van pt in 1963 met de barbaarse omstan- 4RAMARIBO (ANP) - De Surinaam- legerleider Desi Bouterse heeft in 'aramaribo verklaard dat Nederland lt maar moet vragen als het een an- pe ambassadeur in Paramaribo wil fenoemen, „en dan is er niets aan de Ind". Hij beklemtoonde tevens dat J van Surinaamse zijde beslist geen Irake van is dat Nederland wordt ge jaagd het niveau van de ambassade i Paramaribo terug te brengen tot fct van zaakgelastigde, puterse sprak zondag op een verga ping met vertegenwoordigers van de ptricten, zogenoemde ressortbestu- i, over de nieuwe democratische ucturen die in de maak zijn. buterse wees er verder op dat onder huidige omstandigheden geen ge- pek met Nederland mogelijk is op |t huidige politieke niveau door de puding van ambassadeur D.J. van outen. Het besluit Nederland te ver leken hem terug te roepen is geno- |en om de weg te effenen voor verbe- Iring van de betrekkingen met Den aag, zei Bouterse. jet Surinaamse persbureau SNA Beidde zaterdag dat vrijdag twee mili- |iren van het Surinaamse leger zijn I-dood bij een aanval van het jungle pnmando van Ronnie Brunswijk op |n militair zieken transpoort. De actie pid plaats in het Blakawatra-gebied 160 kilometer ten zuiden van Para- laribo. NIEUWKOOP Bij wijze van proef zal de Nieuwkoopse rijkspolitie op de plassen gebruik gaan maken van een 'ijsmobiel'. Het voertuig is bedoeld om toezicht te houden op het ijs en de schaatsers. Voor zijn taak op het ijs zullen er kettingen om de banden worden gelegd; het is de bedoeling dat het 's-zomers ans 'strandmobiel' wordt gebruikt. Rechts: schoonrijders uit Zeeuwsch-Vlaanderen, West-Friesland en Hindelopen, die naar Nieuwkoop waren ge komen om ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de ijsclub Nieuwkoopse Landsijsbaan in hun diverse diverse klederdrachten figuren uit te voeren. 8lL\ ERSUM (ANP) - De PvdA wil dat ct kabinet de gemeenten financieel f staat stelt onmiddellijk de meest Podzakelijke hulp te bieden aan ou- pen, alleenstaanden en thuislozen le de dupe zijn van de koudegolf. Iet PydA-kamerlid Buurmeijer wenst •erover spoedoverleg met minister |e Koning van sociale zaken en diens patssecretaris De Graaf. AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse politie heeft zondagavond Theater De Balie bij het Leidseplein na een bommelding laten ontruimen De enige honderden bezoekers van het vernieuwde theater luisterden op dat moment haar het slot van een le zing van de schrijver W.F. Hermans- .Na de bommelding moesten de bezoe kers het pand uit, maar zij konden weer naar binnen toen er niets werd gevonden. Het optreden van Hermans was om streden vanwege diens bezoeken in het verleden aan Zuid-Afrika. Een handvol demonstranten liet aan het begin van de avond weten, dat de in Parijs wonende schrijver niet welkom was. Hermans was al in het theater, voordat de (vreedzame) betogers arri veerden. Hermans was uitgenodigd door de Stichting Literaire Activiteiten Am sterdam SLAA. Het gemeentebestuur van Amsterdam was daar niet geluk kig mee, omdat Hermans voorkomt op een zwarte lijst van de Verenigde Na ties in verband met Zuid-Afrika. De door de gemeente gesubsidieerde SLAA werd echter niet verboden Her mans naar Amsterdam te halen. Hij ging zondagavond niet in op Zuid- Afrika en beperkte zich tot het onder werp, waarvoor hij was gekomen: de eerste zinnen van romans. AMSTERDAM-De schrijver W. F. Her mans gaf zondagavond een lezing in Amsterdam die door een valse bom melding korte tijd werd onderbroken. DEN HAAG (ANP) - Het wat mildere winterweer zorgde dit weekeinde niet alleen voor ijspret op grote schaal, maar ook voor de nodige wate roverlast door gesprongen waterlei dingen en verwarmingsbuizen. In di verse plaatsen moesten politie en brandweer vanwege wateroverlast in actie komen. „We houden ons hart vast als het werkelijk gaat dooien", verzuchtte een woordvoerder van de Haagse politie zondag. In die plaats moesten medewerkers van waterleidingbedrijf, GEB, brand weer en politie er ruim 200 keer wegens wateroverlast op uit. Het betrof even als in Amsterdam (400 keer) vooral wo ningen en panden die niet bewoond of verlaten waren. Ook in Rotterdam had men het verschrikkelijk druk met mel dingen van lekkages uit gesprongen waterleidingen. De talloze schaatsliefhebbers bezorg den de rijkspolitie in diverse delen van het land handenvol werk. Op weg naar plassen en meren kwam het ver keer hier en daar in het land volko men vast te zitten doordat automobi listen hun wagen zomaar ergens neer zetten of verkeerd parkeerden. Het district Amsterdam van de rijkspoli tie sprak van een gekkenhuis in het Gooi, in de omgeving van De Rijp, Landsmeer en Ankeveen. In Loos- drecht was zondagmiddag nog nau welijks verkeer mogelijk vanwege de horde mensen die op weg waren naar de Loosdrechtse Plassen en maar in het wilde weg parkeerden. Ambulan ces en andere hulpvoertuigen konden daardoor niet uitrukken. Bij Giet hoorn zat het volgens de politie zon dagmiddag op de weg ook helemaal vol. Tot ernstige verkeersongelukken is het niet gekomen, terwijl het op het ijs bleef bij wat valpartijtjes. Het schaatsplezier van zes mensen, onder wie vijf kinderen, viel zondag in Limburg in het water doordat zij door het ijs op de grintgaten langs de Maas bij Gennep en Mook zakten. Ze kon den op het nippertje worden gered. Volgens een woordvoerder van de poli tie is het schaatsen op grintgaten le vensgevaarlijk omdat het waterpeil van de Maas, en daarmee dat van de grintgaten, flink is gedaald als gevolg van het strijken van de stuwen vorige week. Ook op de uiterwaarden langs de IJssel is het levensgevaarlijk schaatsen geworden door de sterke stijging van het water van de IJssel. Het eilandje Tiengemeten in het Ha ringvliet is, evenals vorig jaar, door de aanhoudende vorst van het vasteland afgesloten. Een helikopter van de Rijkspolitie zet vanochtend negen schoolgaande kinderen in de Hoek- sche Waard af. De rest van de week blijven de kinde ren bij familie of kennissen in Oud- Beijerland en Numansdorp om aan het eind van de week weer te worden te ruggevlogen naar huis. Rianne Bruynzeel uit Krab- bendijke speelde dit weekeinde een hoofdrol op het EK dames biljarten. De Zeeuwse speelster eindigde op de tweede plaats. PAGINA 14 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5, 6 en 7 Sport: 9,10,11,12,13 en 14 TEHERAN (RTR) - Iraanse troepen hebben de voorsteden van de Iraakse stad Basra bereikt. Dit heeft een mili taire woordvoerder zondag in Tehe ran meegedeeld. Volgens de woordvoerder zijn Iraanse eenheden op de tiende dag van het of fensief tot op 500 meter van de buiten wijken van deze belangrijke Iraakse stad gekomen. Irak heeft dit bericht echter tegengesproken. Een Iraakse hoge militaire functiona ris verklaarde zondag dat tienduizen den Iraanse militairen waren vernie tigd. De situatie is stabiel en de Iraak se troepen hebben haar volledig onder controle, zei hij. DEN HAAG (GPD) Minister Nijpels (milieu) gaat zich inspannen voor een grotere verkoop van loodvrije benzi ne en voor wasmiddelen zonder fos faat. Dit zei hij zaterdag voor de radio. Nijpels erkende dat er een beetje de klad is gekomen in de verkoop van loodvrije benzine. Normaal is wel lood vrij, maar met super lukt het nog niet best. Tegen het eind van het jaar zou den er duizend verkooppunten voor super moeten zijn; nu zijn het er 250. Hij gaat daarover met de benzine maatschappijen praten. We zitten volgens de minister in een vi cieuze cirkel: Er is niet voldoende su per te koop, omdat er te weinig auto's geschikt voor zijn. Maar er komen ook weinig geschikte auto's op de markt, omdat er onvoldoende loodvrije super te koop is. Deze situatie moet worden doorbroken. Eventueel zou kunnen worden gewerkt met lagere accijns, maar daartoe is nog niet besloten. De sterke toeneming van het aantal auto's dreigt inderdaad allerlei mi lieumaatregelen ongedaan te maken, zei Nijpels. Samen met collega Smit- Kroes beraamt Nijpels maatregelen om vooral het gebruik van de auto in het woon-werkverkeer terug te drin gen. Welke wilde hij nog niet zeggen, er komen binnenkort voorstellen naar de Tweede Kamer. De Belgische suggestie om in de hele EG de maximumsnelheid op 130 km te brengen, wijst Nederland van de hand, aldus Nijpels, dat is niet haalbaar. In ons land wordt gemikt op verschillen de snelheden voor verschillende we gen, variërend van 80 tot 120 km. Het is niet gelukt alle wasmiddelen per 1 januari 1987 fosfaatvrij te krijgen, er kende de bewindsman. Hij wil binnen kort met de wasmiddelenindustrie gaan overleggen om het gewenste doel tegen het eind van dit jaar te hebben bereikt. Nijpels overweegt maatrege len als er geen overeenstemming komt. Of we hiermee vorderen hangt volgens de minister trouwens ook van het pu bliek af. Dat is evenzeer het geval met proefnemingen om batterijen en lege blikjes in te leveren. Over deze zaak wil Nijpels dit jaar ook besluiten nemen. Hij denkt wel aan het opleggen van maatregelen. (Advertentie) Ook dit weekend moest de brandweer uitrukken om een brand als gevolg van de kou te blussen. Een boerderij in Oud Annerveen, gemeente Anloo in Drenthe, brandde tot de grond toe af doordat de bewoner om bevriezing van de waterleiding te voorkomen, een heteluchtkanon in zijn schuur had gehangen. Door de warmte van dit toestel vatte het opgeslagen hooi vlam. Twee dekstieren kwam in de vlammen om. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. 49 Aanbiedingen geldig dinsdag 20 en woensdag 21 januari 1987 en alleen geldig in filialen met versafdeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1