Snuffelt U ook al kissen de Kleintjes? Rijk verzekert SHV niet tegen terreur President van Ecuador ontvoerd M/EEK-UIT \NEEK-IN Wet tegen kopiëren platen KAMER STEUNT KABINET <PG duurder Protest fonds kunstenaars de PZC vandaag Winterse prijsstunt lugubere vondst D MacFarlane voor Senaat: Reagan ging akkoord met wapenleveranties Vlissingen als speerpunt i UHMllSHMMhE Aanhoudende vorst Oe jaargang no. 14 terdag 17 januari 1987 Hu treedt af als secretaris van Chinese partij DEN HAAG (GPD) CDA en VVD hebben met instemming ge reageerd op het besluit van het kabinet om actieve euthanasie niet toe te staan. Daarmee kan het rekenen op steun van een meerderheid in de Tweede Kamer. Advies Overmacht eagan speelt )or Sinterklaas LUBBERS: ADVIEZEN GENEGEERD COUPPOGING IN QUITO Binnenschippers Kampioen Activiteiten yrij veel bewolking maar geen neer slagZwakke oostelijke wind. Middag- temperatuur min 6 graden. PROVINCIALE ZEEUW )EN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft vrijdag besloten en wetsontwerp om advies naar de Raad van State te turen, waarin platenmaatschappijen worden be- chermd tegen het kopiëren van platen zonder hun toe- temming. De wet is een uitwerking van het verdrag an Genève. De Nederlandse regering besloot al in 1982 ot dit verdrag toe te treden. iet kabinet ging verder in grote lijnen akkoord met het verdrag van Rome inzake de bescherming van uitvoe rende kunstenaars, producenten van fonogrammen en omroeporganisaties. Op grond van dit verdrag moet er onder meer een vergoeding aan de platenmaatschappij worden betaald voor muziek die in een winkelcentrum wordt gedraaid. Het kabinet vindt dat alleen producen ten uit landen die zich bij het verdrag hebben aangeslo ten recht moeten krijgen op een dergelijke vergoeding en heeft op dit punt een voorbehoud gemaakt. ken archieffoto van Hu Yaobang 'EKING (AFP) - Hu Yaobang is ifgetreden als secretaris-gene- aal van de Chinese communis- ische partij. Hij is vervangen loor premier Zhao Ziyang, zo naakte de Chinese staatstelevi- iie vrijdag bekend.Volgens het lersbureau Xinhua heeft Hu er- iend dat hij tijdens zijn ambts- )eriode fouten heeft gemaakt, /olgens Xinhua is premier Zhao ïiyang voorlopig tot opvolger fan Hu Yaobang aangesteld. Er leden in Peking al enkele dagen ;eruchten de ronde dat Hu poli- ieke problemen had omdat hij ie recente studentendemonstra- ;ies voor meer democratie en lersvrijheid niet had weten te /oorkomen. Hu is sinds eind de- :ember niet in het openbaar ver- ichenen. Officieel heette het dat lij overwerkt was. 3u (71) was sinds 1981 partijse- :retaris, als opvolger van Hua 3uofeng die door Mao Zedong vas uitgekozen als zijn opvolger :n sinds diens dood in 1976 de post bezette. in het officiële communiqué staat verder dat het besluit inza- (e het ontslag van Hu en de be- loeming van Zhao ter goedkeu- ing zal worden voorgelegd aan ie volgende plenaire zitting van het centrale partijcomité. Het is Techter onduidelijk wanneer deze bijeenkomst zal plaatsvinden en evenmin of Zhao is afgetreden als premier. Hu Yaobang blijft wel lid van het permanente comité van het politburo, dat fungeert als het dagelijkse bestuur van de partij. Verbod op actieve euthanasie Actieve euthanasie blijft wettelijk ver boden. Wel wil het kabinet in de wet vastleggen welke door medici uitge voerde handelingen niet onder eutha nasie moeten worden gerekend. Bo vendien zullen in de wet enkele zorg vuldigheidseisen worden geformu leerd, waaraan een arts moet hebben voldaan, wil hij met kans op succes een beroep kunnen doen op een algemene strafuitsluitingsgrond. Over deze lijn is het kabinet het vrij dag eens geworden. Hierover zal nu eerst advies worden gevraagd aan de Gezondheidsraad. Bovendien zal de minister van justitie overleggen met de procureurs-generaal over de voor stellen. Over enige maanden zal het kabinet dan moeten beslissen over wetgeving. Het CDA toonde zich duidelijk ver heugd over het kabinetsbesluit. Het toestaan van actieve euthanasie is de ze fractie altijd een gruwel geweest. Ook de WD is tevreden. Deze fractie is blij dat het kabinet de door de Raad van State voorgestelde opzet volgt. „Deze aanpak is een goede weg om tot een in brede kring aanvaarde oplos sing van het euthanasie-vraagstuk te komen", aldus het WD-kamerlid Loek Hermans. Bij handelingen die niet onder eutha nasie gerekend moeten worden, denkt het kabinet aan het staken van een be handeling op verzoek van een patiënt, het staken van een behandeling die geen redelijk doel meer dient en ver snelling van de dood als bijkomend ge volg van pijnstillende middelen. Volgens voorzitter W.H. Cense van de artsenorganisatie KNMG wordt de klok met de kabinetsbeslissing over euthanasie teruggedraaid. Hij vindt het zeer vreemd in een wet vast te leg gen wat géén euthanasie is. Het stop pen van een zinloze behandeling en het bestrijden van pijn, ook als de pa tiënt daardoor eerder overlijdt, beho ren volgens hem tot het normale me disch handelen. „Anders zou je geen goede dokter zijn". De KNMG vindt het onzin om verschil te maken tussen passieve en actieve euthanasie. Volgens de KNMG zijn er maar drie mogelijkheden: euthana sie, een natuurlijke dood of moord. DELFT (GPD) Bij de ingang van de Makro-vestiging in Delft staat een videocamera die elke bezoeker regi streert. Personeel voert ook extra controles uit. l Van onze correspondent) lX/CO-SrA£> Ronald Reagan \dt er blijkbaar van om voor Sin- Klaas te spelen. Dat is althans de er- ing van Jose Azcona, de president Honduras, die vanwege zijn voor- Idige gedrag deze Kerst een geblin- 'rde limousine mocht ontvangen, ordvoerders van het presidentiële eis in Tegucigalpa hebben deze '■li toegegeven dat de zwarte Cadil- net een marktwaarde van rond de 100 dollar, „een persoonlijk ge- enk" is van president Ronald Rea- i. Honduras is Reagans trouwste idgenoot in Midden-Amerika. PSSEM (GPD) De rijkspolitie fff gistermiddag in het kanaal Wes- pt Neder weert een lugubere vondst Paan. In een auto, die op de kop in f water lag, bevonden zich twee pletten. Nadat het kenteken van de p onder de modder vandaan was paald, konden de lijken worden gei- Jitificeerd. Het bleken de broers |d (22) en Steven (17) Van den Dries 1 Dronten te zijn. Zij waren op 11 Jart 1979 om 7 uur vanuit Dronten ■trokken om een bezoek te brengen 1 een motorcross in Wijnandsrade. |öj daar ooit zijn aangekomen, is |t bekend. Op de plaats waar het |ak werd gevonden is een bocht in |weg. TTERDAM (ANP) - Autogas (LPG) rdt maandag 2,9 cent per liter duur- r Dit is vrijdag in Rotterdam be rd gemaakt. De prijs van autogas I nt dan op 49,9 cent per liter. De I ^stijging is het gevolg van de explo- I l.e Nijging van de gasprijs op de we- dmarkt, die mede het gevolg is van strenge winter in Europa. DEN HAAG (GPD) Het SHV-con- cern heeft adviezen van de politie en brandweer over de beveiliging van de Makro-bedrijven niet opgevolgd. In het Wetboek van Strafrecht be staat de mogelijkheid van beroep op overmacht, om aan straf te kunnen ontkomen. Er kunnen, zo is de redene ring van het kabinet, omstandighe den zijn waaronder de arts niets an ders meer kan doen dan het leven van een patiënt beëindigen. Als een arts beroep doet op die algemene strafuit sluitingsgrond van overmacht, moet hij in elk geval voldoen aan een aan tal zorgvuldigheidseisen, zoals het raadplegen van een andere arts. Met deze opzet heeft het kabinet geko zen voor een minimalistische uitleg van het regeerakkoord. Er komt geen wettelijke regeling voor actieve eutha nasie op uitdrukkelijk verzoek van een ondraaglijk lijdende patiënt. Een der gelijke wettelijke regeling willen PvdA en D66 wel en aanvankelijk de WD ook. Het D66-kamerlid Jacob Kohnstamm noemt de door het kabinet gekozen weg een 'ordinaire uitsteloperatie'. „Het kabinet is er kennelijk niet uitge komen en vraagt dus maar advies aan de Gezondheidsraad, die nota bene al in 1982 heeft geadviseerd, juist over die zorgvuldigheidseisen". Kohnstamm zal nu op korte termijn overleggen met PvdA en WD om te kijken of zijn ini tiatief-wetsontwerp alsnog op een meerderheid zal kunnen rekenen. Ge zien de reactie van de WD lijkt daar weinig kans op. DEN HAAG (GPD) Het bestuur van het Voorzieningsfonds voor Kunste naars in Den Haag heeft zijn werk zaamheden opgeschort. Dit besluit is genomen uit protest tegen de weige ring van de rijksoverheid om duide lijkheid te verschaffen over de finan ciële perspectieven voor dit fonds. Het ministerie van sociale zaken stopt op 1 januari 1988 de steun (1,1 miljoen gulden) aan het fonds dat duizenden kunstenaars uit alle sectoren, die een minimum-inkomen hebben of van een uitkering leven, van een beroepskos tenvergoeding voorziet. De vergoedin gen worden gebruikt voor kunste naarsmateriaal, atelierhuur en andere onkosten. Maar volgens premier Lubbers had de overheid wellicht ook actiever kun nen zijn. Lubbers, die dit gisteravond zei na afloop van het kabinetsberaad, wilde geen details geven. De minis ters van justitie en binnenlandse za ken hebben gisteren met de SHV afge sproken gezamenlijk moeite te doen om de veiligheid te vergroten. Lubbers liet verder weten dat de SHV niet bij het rijk terecht kan voor een verzekering van de Makro tegen poli tieke terreur. Het kabinet wijst het overnemen van bedrijfsrisico's af. Het SHV-concem wil pas maandag reage ren op het standpunt van het kabinet. De ministeries van justitie en binnen landse zaken zullen samen met de werkgeversorganisaties onderzoeken welke maatregelen nodig zijn om de gevolgen van gewelddadig activisme te beperken, zodat de verzekerbaar heid wordt bevorderd. Ook zal worden nagegaan welke aanvullende voorzie ningen de verzekeringsmaatschappij en zelf kunnen treffen, zoals bijvoor beeld het instellen van een soort Waar borgfonds. Als desondanks onverze kerbare risico's ontstaan, komt er nieuw overleg. QUITO Opstandige parachutisten hebben vrijdag de president van Ecuador, Leon Febres Cordero, gegijzeld. Zij eisen zijn aftreden. WASHINGTON (Reuter) President Reagans voormalige adviseur voor de nationale veiligheid, Robert McFar- lane, heeft opnieuw gezegd dat Rea gan tevoren zijn goedkeuring had ge hecht aan het leveren van Ameri kaans wapentuig aan Iran. Hij verklaarde vrijdag tegenover de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken dat de president begin augustus 1985 het groene licht had gegeven, on danks verzet van minister van buiten landse zaken George Shultz en diens collega van defensie, Caspar Weinber ger. McFarlane verdedigde vrijdag te genover de commissie de wapentrans acties met kracht. President Reagan heeft de Nationale Veiligheidsraad (NSC) opgedragen zich niet meer bezig te houden met ge heime operaties of'andere speciale ac tiviteiten' als hij daarvoor niet expli ciet opdracht heeft gegeven. Alleen de geheime dienst (CIA) en de strijd krachten zijn gemachtigd tot 'speciale activiteiten'. De grote rivieren in ons land zijn dichtgevroren, waardoor de binnenschippers hun be stemmingen niet meer kunnen bereiken. PAGINA 3 Hïlbert van der Duim werd Ne derlands kampioen marathon- schaatsen op natuurijs. PAGINA 7 De Stichting Nieuwe Muziek Zeeland kan haar activiteiten de komende driejaar voortzet ten. PAGINA 15 Krimispecialist Jürgen Ro land over de toegevoegde waarde van Tatortt in de Let terkundige Kroniek het Boek der Moraal Schrijver Pierre H. Dubois bedient zich van veel franje omstreden biografie van Vestdijk toch op de pers Vlaams-Waalse twisten om het songfestival radio- en te levisieprogramma's voor het weekeinde. PAGINA 19, 20, 21, 23 en 25 over de gevoelswaarde van koude cijfers om het rende ment van cultuur en recreatie mannentekort?geen nood: vrouwen in militaire dienst! illuster Heineken-duo voor de rechter angst regeert Bartlehiem niet-voetballers over volkssport nummer één. PAGINA 29, 31, 33 en 35 Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Opinie en achtergrond: 4 Beurs en financiën: 5 Provincie: 11, 12, 13, 15, 16 en 17 Sport: 7 en 9 Vlissingen kan voor de verdere uitbouw van zijn recreatieve activiteiten vrij wel zeker rekenen op een miljoenensubsidie van het rijk, zo werd deze week in Den Haag bekend. Deze 'opsteker' is in de Scheldestad met vreugde ontvangen; eindelijk lijkt er schot te komen in de plannen Vlissingen meer allure te ge ven op recreatief gebied. De aanwij zing van Vlissingen als toeristische speerpunt-gemeente werpt al onmid dellijk vruchten af: de in principe toe gezegde drieëneenhalf miljoen gulden is een fors bedrag, waarmee de komen de twee jaar een groot aantal projecten langs de zeekant kan worden verwe zenlijkt. Het stadsbeeld wordt daar door gevarieerder en aantrekkelijker, hetgeen een positieve uitwerking zal hebben op de verblijfsrecreatie. Het betekent tevens, dat ruimte wordt ge schapen voor nieuwe arbeidsplaatsen in de dienstensector. In een tijd van nog altijd grote werkloosheid is dit een niet te verwaarlozen aspect. Nog maar nauwelijks vier maanden geleden gaf gedeputeerde J. B. Ventevogel (recreatie) Vlissingen 'een laatste kans' om de aan de gemeente toebedeelde functie van toeristisch speerpunt waar te maken. De gedepu teerde eiste bij die gelegenheid 'goede en gemotiveerde plannen' van Vlissin gen, want anders kon de Scheldestad haar speerpunt-functie wel vergeten. Krachtige taal van een man, die nieu we initiatieven in de toeristische sec tor van harte ondersteunt. In het geval van Vlissingen heeft Ventevogel niet geschroomd zich zonodig hard op te stellen tegenover het gemeentebe stuur. Maar daar bleef het niet bij. De gedeputeerde onderkende wel dege lijk het belang van een substantiële rijksbijdrage aan de Vlissingse plan nen. Zijn 'laatste waarschuwing' aan het Vlissingse stadsbestuur liep synchroon met een niet aflatende stroom van positieve signalen richting Den Haag. Dat de miljoenensubsidie in zo'n korte tijd (vrijwel) rond is geko men, is voor een belangrijk deel te dan ken aan de inspanningen van Ventevo gel. Het woord en de daad zijn nu aan het gemeentebestuur van Vlissingen, dat voor een vlotte uitvoering van de plannen moet zorgen. Op die weg mo gen geen obstakels meer liggen. Ook de subsidie verstrekker moet duidelijk worden dat het geld goed is besteed. e ontwikkeling van de Vlissingse (Van onze correspondent) MEXICO STAD Parachutisten van de Ecuadoriaanse luchtmacht hebben vrijdagmiddag de conservatief gezin de president Leon Febres Cordero ontvoerd. Inmiddels heeft de luchtmacht in een communiqué geëist dat Febres Corde ro aftreedt als president. Ook eisen de rebellerende militairen de vrijlating van generaal Frank Vargas. Febres Cordero heeft via een radio boodschap van 15 seconden het volk opgeroepen om kalm te blijven. Naar het lijkt staat de landmacht, verreweg het belangrijkste legeronderdeel, ach ter de ontvoerde president. Generaal Frank Vargas, de man rond wie de crisis lijkt te draaien, was tot be gin vorig jaar de commandant van de Ecuadoriaanse luchtmacht. Hij be landde in de gevangenis toen hij vorige jaar maart voor een tweede keer in op stand was gekomen tegen corruptie praktijken van de legertop in samen werking met de regering. President Febres Cordero woonde vrij dag een militaire ceremonie bij op de luchtmachtbasis van Tauro in de ha venstad Guayaquil. Onverwacht sloeg een commando parachutisten aan het muiten. Na een korte schermutseling, waarbij volgens ooggetuigen vier do den zijn gevallen, werd de Ecuado riaanse president afgevoerd door de rebellerende militairen. Vrijwel onmiddellijk na het bekend worden van de ontvoering is in het he le land de noodtoestand afgekondigd. Voor het presidentiële paleis in de hoofdstad Quito zijn troepen van de landmacht samengetrokken. Vice- president Blasco Pena Herrera heeft tijdelijk de macht op zich genomen. die van het rijk kan de eerste aanzet zijn voor de stad aan de Schelde om uit het dal omhoog te krabbelen. Uitvoe ring van de plannen voor bijvoorbeeld alleen al het Arsenaalgebied zullen niet nalaten een positieve invloed te hebben op het gehele binnenstad-ge- beuren. Op die manier ontstaat een wisselwerking tussen de speerpunt functie en de voorgenomen ontwikke ling van de binnenstad. De toeristi sche nota sluit in dit opzicht goed aan bij de nota Binnenstad 1986 van de ge meente, waarin met visie een nieuw beleid voor de binnenstad wordt geïn troduceerd. Dat was hard nodig, want de binnenstadsfunctie is de afgelopen vijftien, twintig jaar sterk aangetast. Zo kan 1987 het jaar van de ommekeer worden voor Vlissingen. Het zal duide lijk zijn dat nog een lange weg moet worden afgelegd, maar het begin is er. Dat is in elk geval bemoedigend. Dim (Advertentie) Advertentie Let op: Waals komt met een winterse prijsstunt, die véél meer is dan een gewone seizoenopruiming Als afsluiting vandeze pe riode gaan wij onze hele w voorraad slechts kor-, te tijd voor té gek ke prijzen uitverkopen. U betaalt slechts de helft van de originele prijs PLUS btw. Voordeliger kan het niet. Alléén donder dag. vrijdag en zaterdag a.s. Kom profiteren. Lange Delfl 14 16 Middelburg Telefoon 01180120 36 inter- Robert McFarlane.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1