kleintjes \OMMISSIE ALBEDA: Ontslag officier KGB wegens corrupt gedrag Protest tegen Turks sluierverbod Oosterse Tapijten Helft v.d.prijs vandaag 'erkloosheid boven 700.000 Evacuatie na brand in landbouwbedrijf CAMPAGNE GORBATSJOV De ambities van Dries van Agt Koud en mistig IRECHT (ANP) - De ministers van binnenlandse zaken en Ititie moeten 20 miljoen gulden meer uittrekken voor de in- Iveniëntenregeling voor onregelmatig en onaangenaam pk bij gemeente- en rijkspolitie. Politie-ambtenaren die jn onregelmatig of onaangenaam werk verrichten, moeten prtaan buiten de inconveniëntenregeling vallen. Uessures Hanologie ifslanken [Noodplan Vegetarisch Stank I De stank van de industrie in ihet Antwerpse havengebied is ivergelijkbaar met die in het Rijnmondgebied. Voetbalpasje Rekenfout QÜily ',Yf ftf «fff MOSKOU (UPI/DPA/RTR) - De anti-corruptiecampagne van partijleider Michail Gorbatsjov is uitgebreid naar de geheime dienst KGB. De Russische partijkrant Pravda maakte donder dag voor het eerst melding van disciplinaire maatregelen te gen een functionaris van de KGB. Wachten op ijs Stormloop op bananen „Het lijkt wel of ze nooit van z'n leven bana nen hebben gezien", zei een handelaar in de Oostenrijkse stad Linz, die don derdag deelnam aan de gratis uitde ling van overrijpe bananen. De han delaren moesten de politie laten ko men om de orde te handhaven. In drie uur tfjd waren de 20 ton bananen in do zen van 20 kilo weg. wolkenvelden en op enkele plaatsen hardnekkige mist. Middagtempera- Jyr net onder het vriespunt. Eerst Ieinig wind, in de middag een zwakke If matige oostenwind. je jaargang no. 7 kjdag 9 januari 1987 PROVINCIALE IhAAG (ANP) - De werkloosheid is in december gestegen tot 705.300, een Ing met 13.400 in vergelijking met november. Over het hele jaar 1986 wa- femiddeld 710.700 mensen als werklozen ingeschreven, 50.300 minder dan |85, aldus het ministerie van sociale zaken donderdag. lecember werden 56.800 mensen Tloos en verlieten 43.400 het werk- fbestand. De stijging van de werk meid deed zich alleen voor bij de pen imet 15.900). Bij de vrouwen de de werkloosheid met 2500. Ge- Igeerd voor seizoensinvloeden de werkloosheid met 2100 tot lbo. Bij de mannen bedroeg de stij- JlOOO, bij de vrouwen 1100. ^aantal vacatures dat bij de ar- ^bureaus openstaat daalde in de- ber ten opzichte van november met 2200. Gecorrigeerd voor seizoens invloeden is er bij de vacatures sprake van een lichte daling met 100. Door een technische storing waren op het departement nog onvoldoende ge gevens beschikbaar om een verklaring te geven voor de bewegingen in de werkloosheid in december. De daling van het jaargemiddelde over 1986 met 50.300 komt bijna geheel door de ontwikkeling van de werkloosheid onder mannen. beslag voor olitie moet eel hoger PZC Dit advies heeft de commissie-Albeda uitgebracht in het conflict tussen bei de ministers en de bonden over het budget voor de inconveniëntenrege ling. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft dit donderdag meege deeld. Ministers en bonden verschillen van mening over het bedrag dat jaarlijks voor deze regeling beschikbaar moet zijn: de ministers willen uitgaan van de 250 miljoen gulden die bij de tot standkoming van de in 1985 ingevoer de regeling is afgesproken, terwijl de bonden uitgaan van de 300 miljoen gulden die de regeling daadwerkelijk kost. IEen voorstel voor een aparte Iziektekostenverzekering voor Igrote sportevenementen krijgt Igeen voet aan de grond. PAGINA 3 IWordt Zeeland een vrijplaats Iwaar planologisch alles moge- lijk wordt? PAGINA 4 IDe 'lijners'treuren: veel van de I nieuwe dieetprodukten helpen \slechts tijdelijk. PAGINA 6 |Er ontbreekt een noodplan Iroor de kerncentrale in Bors- \sele. PAGINA 15 I Het enige Zeeuwse vegetari- I sche eethuis in Hulst gaat per 1 maart dicht. PAGINA 17 PAGINA 19 Een veiligheidscommissie van de KNVB adviseert de invoe ring van een pasjesregeling om ■supporters van de velden te kunnen weren. PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 jj Varia: 6 Financiën, economie: 7 Vrijdagkrant: 9, 10, 11, 12 en 13 i Provincie: 15,17,19 en 21 Sport: 23 Volgens de commissie is bij de kosten raming van de huidige regeling een re kenfout gemaakt van ongeveer 20 mil joen gulden. De commissie vindt het onjuist deze fout op de pplitie-ambte- naren af te wentelen en stelt daarom voor, het bedrag bij het „budgettaire kader" van 250 miljoen gulden te voe gen. Voorzitter G. Koffeman van de Al gemeen Christelijke Politiebond zei dat het advies van de commissie-Albe- da aanzienlijk tegemoet komt aan zijn kritiek. Uitgangspunt van de bonden bij het overleg met de ministers zal zijn dat niemand er qua inkomen op achteruit gaat. De bonden zullen vol gens Koffeman dan ook proberen de discussie over de inconveniëntenrege ling te betrekken bij overleg over een herwaardering van de salarissen bij de politie.Ook de voorzitter van de Ne derlandse Politiebond Van der Linde toonde zich ingenomen met het ad vies. Een woordvoeder van het minis terie van binnenlandse zaken kon don derdag nog geen reactie geven. SPRANG CAPELLE (ANP) - In ver band met een brand in een landbouw bedrijf in Sprang Capelle zijn donder dagavond twintig gezinnen uit hun woning geëvacueerd, n een schuur van het bedrijf lagen landbouwvergiften opgeslagen, waar door mogelijk giftige rook is vrijgeko men. De gezinnen zijn tijdelijk onder gebracht bij familie en kennissen en in een buurthuis. De oorzaak van de brand is niet bekend. Of de rook inder daad giftig was, is evenmin duidelijk. Vast staat dat sommige mensen er misselijk van zijn geworden. De geëva cueerde mensen mogen naar hun wo ning terug zodra de brandweer de rookwontwikkeling onder controle heeft.Dat was rond middernacht nog niet het geval.De brand zelf was vrij snel bedwongen. Tijdens de bluswerkzaamheden zijn maatregelen getroffen om te voorko men dat het bluswater met de eventu eel daarin opgeloste landbouwvergif ten in de sloten terecht zou komen. Bij de brand hebben zich voor zover gis teravond bekend geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Advertentie WEGENS RUIMTEGEBREK TIJDENS DE VERBOUWING NU 50 en 60% KORTING NANOUK SIERADEN 50% KORTING 50% KORTING OOSTSTRAAT 8- DOMBURG-01188-2121. mm Jl' t 'Ma 't V -I I 4- m x VJ -M X 'ui P*t i i, 4> i -.lil* if'. Klaas de Jonge protesteert vanuit zijn ballingsoord. JOHANNESBURG/LUSAKA (RTR/UPI/AFP/ANP) - Het African National Congress (ANC) heeft donderdag zijn 75e verjaardag gevierd met een op roep aan de blanken in Zuid-Afrika samen met de zwarten een front te vor men tegen het apartheidsysteem. Belangrijke anti-apartheidsorganisaties hebben gezamenlijk in diverse Zuidafrikaanse kranten een paginagrote advertentie geplaatst waarin werd opgeroepen tot legalisering van het ANC. Op een viering in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka riep de voorzitter van de zwarte nationalistische beweging, Oliver Tambo, op tot een „strategisch of fensief tegen de bolwerken van vijand in de steden", maar vroeg hij de aan hangers van het ANC tegelijk de burgers te sparen bij hun strijd tegen het blanke minderheidsbewind in Pretoria. Klaas de Jonge, die al 18 maanden in vrijwillige ballingschap in de Neder landse ambassade in Pretoria verblijft, heeft gisteren voor de ramen van zijn kamer zelfgemaakte protest-affiches opgehangen. Eén van de aanplakbiljetten riep op tot de vrijlating van Nelson Mandela terwijl de andere de 75-jarige verjaardag van het ANC herdacht. 'Away with apartheid' en 'Viva Mandela' lazen de politiemannen die de ambassade 24 uur per dag bewaken. Nadat hij de affiches had opgeplakt bracht hij de groet van de zwarte strij ders: de opgeheven vuist (zie foto). Het Zuidafrikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren hier over bij de Nederlandse ambassade in Pretoria geprotesteerd. De ambassa de zou zich inlaten met propaganda. Na daarom te zijn gevraagd, haalde De Jonge de affiches weg. AMSTERDAM GPDDe Zilveren Koksmuts, Nederlands hoogste on derscheiding op culinair gebied, is donderdag op de Horecava in Amster dam gewonnen door Florian Webhofer, chef-kok van het Utrechtse hotel restaurant Des Pays Bas. Voor Florian Webhofer kwam die eerste prijs niet helemaal als een verrassingBij diverse andere wedstrijden haalde hij ook al enkele keren de hoogste eer weg. Bogend op zijn Duitse en Neder landse titel Meesterkok was het winnen van die Zilveren Koksmuts wel zijn doel. De Pravda meldde dat KGB-officier A. Ditsjenko is ontslagen wegens de ille gale arrestatie van de journalist Berk- hin, die plaatselijk misbruik van macht in de Oekraïne aan de kaak had gesteld. Het artikel was ondertekend door het hoofd van de KGB, Viktor Tsjebrikov, die sinds 1982 de geheime politie leidt en volledig lid is van het Politburo. Het bericht in de Pravda ontlokte commentaren als 'opzienbarend' en 'verbazingwekkend' van westerse des kundigen. Tsjebrikov heeft als hoofd van de KGB waarschijnlijk geen ande re keus gehad dan 'de fakkel te dragen' en het artikel te ondertekenen waarin corruptie binnen de KGB werd er kend. Al'eerder zijn reorganisaties doorge voerd in de staf van andere staats-, partij- en juridische instellingen - zoals het ministerie van binnenlandse za ken, het bureau van de Procureur-ge neraal of de 'militsia', de geregelde geüniformeerde politie - wegens in ge breke blijven bij het opsporen van mis drijven of betrokkenheid daarbij. Het ontslag van Ditsjenko is het gevolg van Gorbatsjovs 'glasnaost'-beleid om over ernstige gebreken in de Sovjet maatschappij publiekelijk te discus siëren. ROTTERDAM! ANPhAls het winterweer een paar dagen aanhoudt kan op verschillende plaatsen in het land het moment aanbreken waar ook de zejongen naar verlangt- .Met alvast de schaatsen in de hand test hij het overigens nog te dunne laagje ijs in de vijver voor zijn huis in Rotter dam. ANKARA (AP) - In Turkije is donder dag het in december aangekondigde verbod van kracht geworden op het dragen van tulbanden, hoofddoeken en sluiers in de collegezalen van de universiteiten. De maatregel is be doeld om het toenemend islamitisch fundamentalisme in het land zoveel mogelijk uit het straatbeeld te ver drijven. President en oud-juntaleider Kenan Evren noemde het fundamentalisme donderdag in een toespraak tot stu denten in de stad Adana „net zo ge vaarlijk voor Turkije als het commu nisme". Aan verschillende universitei ten in het land werd het verbod door studenten overtreden en in Erzurum werden de colleges geboycot door on geveer 200 fundamentalistische stu denten. Al direct na het bekendworden van het verbod, dat ook geldt voor politieke onderscheidingstekenen als (linkse) spijkerbroeken en (rechtse) snorren kwam het tot protesten en demonstra ties. De fundamentalistische studenten be roepen zich op de vrijheid van gods dienst en zeggen zich verplicht te voe len de wetten van Allah en de Koran te volgen. Maar voor de regering schuilt in het Oud-premier mr Dries 'van Agt blijft een be weeglijk man. Ruim driejaar geleden werd hij benoemd tot commissaris der konin gin in Noord-Brabant. Nu (al) is hij kandidaat voor de post van EG-am- bassadeur in Japan. Een naderend vertrek dat bepaald niet als een ver rassing komt, want het was algemeen bekend dat Van Agt verder reikende ambities heeft dan het provinciehuis in Den Bosch. Tokio geldt als een vrij zware vestiging van de Europese Ge meenschap. De permanente delegatie daar staat voor de taak de moeilijk binnen te dringen Japanse markt toe gankelijk te maken voor het Europese bedrijfsleven. Van Agt wordt gezien als een geschikte opvolger van mr Lau rens Jan Brinkhorst, de vroegere Ne derlandse staatssecretaris van buiten landse zaken met de Europese zaken in zijn portefeuille. Dat de Europese Commissie in Brussel het oog heeft la ten vallen op een oud-premier is niet zo bijzonder: een land ais Japan is voor een dergelijke achtergrond nogal ge voelig. En Van Agt heeft in de voorbije jaren aangetoond dat hij met die sta tus aardig uit de voeten kan. Bij een eerder bezoek aan Japan in zijn huidi ge functie (met de bedoeling Noord- Brabant in Tokio te 'verkopen') heeft hij naar zijn zeggen veel voordeel ge had van zijn voormalig premierschap. Een gewone commissaris der koningin zou - alweer volgens Van Agts eigen in schatting - lang niet zoveel belangrijke deuren geopend hebben gevonden. Het is Van Agt ten voeten uit. Op zijn vele wonderlijke wandelingen door politiek en bestuurlijk Nederland heeft hij nooit verzuimd flink de aan dacht op zichzelf te vestigen. Met de vooropgezette bedoeling via dergelij ke wegen de zaken waarvoor hij stond uit de grijze middelmaat te tillen. Van Agt wist allure te scheppen en belan gen te onderlijnen op een manier, die vaak wat archaïsch, wat on-Neder- lands overkwam. Daar stond tegen over dat er in ieder geval naar hem werd geluisterd. De Europese Com missie ziet in de ervaring en de presen tatie van Van Agt kennelijk zoveel waarde voor de vervulling van de am- bassadeurspost in Tokio, dat ze hem ervoor heeft gepolst. Bij Van Agt zelf bestaan er weinig aarzelingen. Zijn voorkeur voor buitenlandse reizen en zaken heeft hij nooit onder stoelen of banken gestoken. De korte periode, waarin hij zelf nog is opgetreden als minister van buitenlandse zaken heeft hij volgens eerdere uitspraken steeds als de aantrekkelijkste uit zijn carrière ervaren. Het nieuws over Van Agts kandida tuur voor Tokio is in Noord-Bra bant met gemengde gevoelens ontvan gen. De provincie beleeft de kleurrijk ste naoorlogse commissarisperiode. Van Agt gaat in Den Bosch zijn eigen gang, heeft zo zijn eigen opvattingen over het ambt van eerste burger, is veel op pad in het buitenland en vindt dat Brabant zijn kansen op een andere manier moet grijpen dan in het verle den gebeurde. Zonder soms forse kri tiek is dat optreden niet gebleven. In provinciale staten is hem de laatste tijd nogal eens de oren gewassen. Maar Van Agt was ervan overtuigd dat zijn onconventionele methode het beste was dat hij Noord-Brabant had te bie den. Die eigenzinnigheid is bewon derd, maar hem tegelijk niet steeds in dank afgenomen. Buiten de formele kaders om laat het ambt van commis saris der koningin tamelijk wat ruimte voor een zeer persoonlijke invulling. De één timmert daarin meer aan de weg dan de ander. Van Agt heeft zich in de voorbije drie jaar voornamelijk een soort reizend ambassadeur voor Noord-Brabant getoond. De provincie moest daar aan wennen. En zal waar schijnlijk pas veel later kunnen beoor delen waar de verdiensten van Van Agt liggen. In ieder geval is Noord-Bra bant met deze commissaris der konin gin niet in de vergeethoek terechtge komen. vdM. (Advertentie) fundamentalisme een politiek gevaar, met name in het sleutelbegrip 'Irtica', dat zoveel wil zeggen als 'terugkeer'. De studenten bedoelen daarmee een terugkeer naar het Ottomaanse verle den en de islamitische identiteit van Turkije die ruw werden verstoord door Mustafa Kemal Atatürk, de generaal die in 1923 de moderne Turkse repu bliek stichtte. Vrijdag 9 en zaterdag 10 januari houden wij een exceptionele ver koop van een zeer aantrekkende partij oosterse tapijten, in grote en kleine maten. Hoewel dit artikel niet behoort tot onze standaardcollectie noch zal gaan behoren hebben wij ge meend u dit aanbod niet te mogen onthouden. Alle tapijten zijn voor zien van certificaat van oorsprong. Verkoop uitsluitend tegen contan te betaling. Tapijt centrum Zeeland Couwervestr. 51, Goes. tel. 01100-13525.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1