Stunts van Miro 1.98 1.50 0.98 Van Agt genoemd als EG-ambassadeur Japan Lubbers feliciteert prinselijk paar met gouden huwelijk Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? vandaag Tbc-explosie in Uithuizermeeden ÏNQUÊTE BEROEPSBEVOLKING Afghanistan ANC 75 Belgisch leger Politiedwang Gastouders Us Veel lager KAISER- BRÖTCHEN Uit eigen bakkerij, 10 stuks BROCCOLI 500 gram ANDIJVIE 500 gram 20 uur of meer Chaos regeert in Frankrijk 'Minder koud B0e jaargang no. 6 onderdag 8 januari 1987 TERDAM (ANP) - De [prijs van een liter zine gaat morgen, idag, voor de tweede Br deze week omhoog. benzineprijs stijgt Jjb met twee cent, na- Et woensdag al eenzelf- je ing van kracht was geworden. Dit heb ben de oliehandelaren in Rotterdam bekend gemaakt. De verhoging is nodig in verband met de doorgaande stijging van de olieprijs. Na de verhoging vrijdag kost een liter superben- zine aan de zelftank- pomp dan 1,59 gulden, gewone benzine 1,53 gul den en een liter diesel 93 cent. LPG gaat met drie cent omhoog en kost vanaf vrijdag 47 cent per liter. BS moet erklozen eter tellen N HAAG (ANP) De verantwoordelijkheid voor de samen hing van de werkloosheidscijfers gaat in de loop van dit ir over van het ministerie van sociale zaken en werkgelegen- id naar het Centraal Bureau voor de Statistiek CBS). Daar- heeft minister De Koning besloten. Tot die tijd blijft het nisterie de gegevens maandelijks verstrekken op basis van gegevens van de arbeidsbureaus, aldus een woordvoerder lan zijn departement. CBS zal de werkloosheidsgege- ïs samenstellen op basis van de ge- 'ens van de arbeidsbureaus en van h doorlopende enquête onder de be- De Sovjet-Unie verklaart te willen onderhandelen over te rugtrekking van troepen uit Afghanistan. PAGINA 3 Het Afrikaanse Nationaal Congres bestaat 75 jaar, maar het einde van de strijd tegen de apartheid is nog niet in zicht. PAGINA 4 Belgische vrouwen voortaan vrijwillig plicht' vervullen. PAGINA 5 kunnen 'dienst- De wintersport vormt een steeds grotere bedreiging voor de natuur in de Alpen. PAGINA 5 Commissaris Boertien wil des noods onder politiedwang de aanleg van een camping in Co- lijnsplaat stopzetten. PAGINA 11 De Stichting Europa Kinder hulp kampt met een nijpend te kort aan gastouders. PAGINA 13 Ijsmeester Henk Kroes over de kritische dikte van het Elfste- denijs. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 11,13,15 en 17 Sport: 19 Advertentie Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 10 januari a.s. Mint maakt goedkoop hoodsriiapprn doen neer leuk. IMIIIRIOI Een arrestatieteam van de rijkspolitie dringt een flatwoning binnen. roeps bevolking. Aangezien de gege vens van de arbeidsbureaus ook voor de CBS-cijfers zullen worden gebruikt is het noodzakelijk te blijven werken aan verbetering van de registratie, al dus de woordvoerder. De enquête van het CBS komt in de plaats van de tweejaarlijkse arbeidskrachtentelling en zal maandelijks worden gehouden onder 10.000 huishoudens. Het voor stel moet nog worden uitgewerkt. Zo moeten sociale zaken en het CBS het nog eens worden over de exacte defini ties, de frequentie van publikatie van de gegevens en over het antwoord op de vraag met welk werkloosheidscijfer van start moet worden gegaan. DELFT (GPD) Ondanks een snelle en spectaculaire actie van een arresta tieteam van de rijkspolitie, woensdag in Delft, zijn twee gewapende ban kovervallers ontkomen. Wel kon een 27-jarige vrouw worden aangehou den, die wordt verdacht van medeplichtigheid. Bij de overval werd een bedrag van 120.000 gulden buitgemaakt. Twee met bivakmutsen uitgeruste mannen van ongeveer 24 jaar drongen woensdagochtend een filiaal van de RABO-bank in Delft binnen en hielden vier personeelsleden en een klant onder schot. De cassière koos ondanks haar met glas beschermde ruimte eieren voor haar geld en liet de overvallers een greep in de kas doen. Bij hun vertrek vuurden de mannen een waarschu wingsschot af en verdwenen in een gereedstaande auto. Een voorbijganger die de overval vanaf de straat gadesloeg, waarschuwde de politie. Enkele minuten later trof een surveillancewagen van de Delftse politie de vluchtauto bij een flatgebouw aan. Volgens de getuigenverklaring van de bediende van een tegenover de flat gelegen pompstation waren twee man nen, die voldeden aan het signalement van de overvallers, een woning bin nengegaan. Het flatgebouw werd omsingeld en een arrestatieteam van de rijkspolitie drong het huis binnen. Daar werd alleen een vrouw aangetroffen, die ontkende de overvallers te hebben binnengelaten. De vrouw werd gear resteerd, omdat de politie iet twijfelde aan de juistheid van de getuigenverklaring van de pompbedien de. In de woning vond de politie aanwijzingen dat de vrouw relaties onderhield met de bewoners van een twee etages lager gelegen flat. De rijkspolitie viel toen ook die woning binnen, maar ook daar was geen spoor van de overval lers te vinden. Volgens de politie hebben de overvallers kans gezien het flat gebouw ongemerkt te verlaten, op het moment dat de bemanning van sur veillancewagen de pompbediende ondervroeg. Volgens de laatste cijfers van het mi nisterie bedraagt de werkloosheid thans ongeveer 690.000. Het CBS heeft onlangs verklaard dat de werkloos heid vorig jaar ruim een kwart mil joen lager lag dan de opgave van de arbeidsbureaus. Het verschil is vol gens het CBS vooral te wijten aan de zogenaamde bestandsvervuiling die onder meer ontstaat doordat werklo zen zich niet laten uitschrijven als ze weer aan het werk zijn. Werkgevers- en werknemersorganisa ties hebben woensdag verdeeld gerea geerd op de bekendmaking. Terwijl de vakcentrale FNV zich tevreden toon de, zei het werkgeversverbond VNO te vrezen dat de verwarring over de werk loosheidscijfers nog meer gaat toene men. „Zolang in de telling ook de cijfers van de arbeidsbureaus worden meegeno men, kunnen wij onze instemming be tuigen. Het CBS is een onafhankelijke instelling, dat is pure winst", aldus FNV-beleidsmedewerker H. Wegge- laar. VN O-secretaris arbeidsmarktzaken drs. H. Klooster zei dinsdag dat in het geval de overdracht aan het CBS de af spraken van mei 1986 tussen de Stich ting van de Arbeid en het kabinet over de werkloosheidscijfers doorkruist, dat een kwalijke zaak is waaraan het VNO consequenties zal verbinden. Sociale partners en kabinet hebben afgesproken dat wordt uitgegaan van de bestaande definitie van werkloos heid: een werkzoekende moet direct beschikbaar zijn, een baan van 20 uur of meer willen en ingeschreven staan bij het arbeidsbureau. Ook is afge sproken actie te ondernemen om de registratie te verbeteren door de ter-1 mijn van inschrijving te bekorten en de werklozen te gaan indelen naar de mate waarin zij bemiddelbaar zijn en om cijfers over de bewegingen in het werklozenbestand boven water te krijgen. Volgens VNO-secretaris Klooster moeten al deze afspraken worden waargemaakt. Het CBS moet daar niet op eigen houtje doorheen fietsen, aldus Klooster. Ook de christelijke vakcentrale CNV liet zich woensdag in deze zin uit. Mr A. A. M. van Agt. DEN BOSCH (GPD) Er is een kans dat mr. Dries van Agt, commissaris van de koningin in Noord-Brabant, nog dit jaar naar Japan vertrekt om daar hoofd te worden van de perma nente EG-delegatie. De Europese Commissie heeft hem gevraagd of hij zich voor die ambassadeurspost be schikbaar wil stellen. Van Agt beves tigde gisteren dat hij daar 'in principe geen nee tegen zal zeggen'. Van Agt zou bij benoeming in Japan de post overnemen van mr. Laurens Jan Brinkhorst, de vroegere voorzitter van de Tweede Kamerfractie van D66. Brinkhorst is sinds 1 januari directeur- generaal voor milieu, consumentenza ken en nucleaire veiligheid bij de Euro pese Commissie. Bij verschillende gelegenheden heeft Van Agt laten doorschemeren er wel voor te voelen iets anders te willen gaan doen, buiten de directe invloed van de politiek. Hij heeft ook nooit ge zegd zijn ambt van commissaris in Brabant als zijn eindstation te be schouwen. Volgens ingewijden zijn er geen tegenkandidaten. „Toestanden zoals met Ruding zijn dus uitgeslo ten", zo heette het gisteren in Den Bosch. Een EG-woordvoerder ver klaarde echter dat de procedure nog niet is afgerond. Het is niet gebruike lijk dat een land tweemaal achtereen deze post bezet. Nu Brabant gelet op de uitkomsten van een landelijke enquête van de Ka mers van Koophandel voorop loopt in het economisch herstel, zou Van Agt zijn voornaamste missie om 'Brabant aan de kop van het peloton' te bren gen, langzamerhand hebben voltooid. CDA maar ook de VVD in de Brabant se staten zouden het vertrek van Van Agt betreuren. Geduld is de afgelopen dagen goud waard in Frankrijk, waar de chaos re geert en het openbare leven nog steeds op een verlengde kerstvakantie lijkt. Nu zijn Fransen nogal wat gewend als het erom gaat ongemakken en vertragingen te door staan als gevolg van stakingen en an dere vormen van sociale onrust. Maar toch begint de uitwerking van het nu al weken durende arbeidsconflict tus sen premier Chirac en de treinbestuur ders van de SNCF (de Franse spoorwe gen) danig verlammend te worden. Jongste probleem is de koersval van de Franse franc, gisteren zelfs tot het laagst toegestane niveau binnen het Europese Monetaire Stelsel (EMS). Om het hardst hebben verschillende Franse ministers zich nu uitgesproken tegen een waardevermindering van de franc; ze vinden dat de Duitsers tot een revaluatie van de mark moeten over gaan. Maar dat laatste riekt toch vrij sterk naar een afleidingsmanoeuvre van de moeilijkheden die Parijs op het ogenblik teisteren. Problemen die in korte tijd een opvallende olievlekwer king hebben gekregen. Het eind ervan lijkt voorlopig nog niet in zicht. Want beide partijen zijn koppig bezig. Pre mier Chirac heeft zich vastgebeten in hervormingsplannen, die hij conse quent en tamelijk hardhandig wil uit voeren. Stakers en activisten van wis selende herkomst hebben zo hun eigen methodes om de snelle beslisser Chi rac af te remmen. En ze zijn daarin niet zonder succes. Na maanden van bedrieglijke rust is de Franse politiek bezig te ontspo ren met een experiment, dat van het begin af weinig kans maakte om op de rails ver te komen. De gedwongen 'sa menwoning' (cohabitation) van de so cialistische president Mitterrand en de centrum-rechtse premier Chirac heeft het zo'n negen maanden uitge houden. Tot veler verbazing overi gens. En dat kwam dan misschien om dat de kiezers het perse zo wilden. Op 16 maart vorig jaar verwezen ze de so cialisten in het parlement onverbidde lijk naar de oppositiebanken. De poli tiek van de socialisten van de afgelo pen jaren had diepe sporen nagelaten in de Franse economie. Het land was in Europa behoorlijk achterop geraakt. Er was alle aanleiding voor een flinke ruk in de andere richting. De samen werking tegen wil en dank kon in ieder geval rekenen op royale steun. Voor Chirac een aansporing om vliegend van start te gaan en veel haast te ma ken met een programma van vrij grootscheepse economische hervor mingen. Toch is vooral die haast de premier inmiddels stevig opgebroken. Het studentenoproer van december vorig j 'lar zal hem nog lang heugen. Buigend voor het protest van de straat moest Chirac een op zichzelf gedurfde wet op hervormingen in het hoger on derwijs intrekken. Het had volledig ontbroken aan overleg. De studenten lieten zich die wet niet door de strot duwen. Voor Mitterrand was dat het sein om flink terug te slaan. Slim en met een scherp gevoel voor het juiste mo ment heeft hij de afgelopen weken op de sociale onrust ingespeeld. Terwijl premier Chirac in het conflict met de spoorwegmensen geen millimeter ruimte overliet, ontving de president een deputatie van de stakers en beloof de hun bezwaren aan de regering over te brengen. En nu de moeilijkheden toch op straat liggen is er voor Mitter rand weinig aanleiding om nog langer erg bescheiden te zijn. De conservatie ve regering van Chirac heeft in het be gin veel indruk gemaakt met een ui terst ambitieus programma: grote schoonmaak op allerlei terrein waar dat hard nodig was. Maar dezelfde Chi rac gleed uit over zijn eigen doortas tendheid. Hij rekende zich rijk aan succes dat er in feite niet was. Op die vergissing, zichtbaar gemaakt in de chaos van vandaag met de bekende verlamming van het openbare leven, bouwt Mitterrand aan het podium voor zijn herverkiezing tot president, uiterlijk april 1988 aan de orde. Of die datum niet aanzienlijk zal worden ver vroegd hangt af van de vraag hoeveel geduld de Fransen nog zullen hebben met het wonderlijke experiment, dat ze wèl nadrukkelijk hebben gewild, maar waarvan ze wisten dat het tot mislukken was veroordeeld. vdM Het gouden huwelijk is door duizenden Nederlanders aangegrepen om het prinselijk paar een felicitatie te sturen. De Baarnse PTT reed woensdagmorgen bijna 3000 wenskaarten naar paleis Soestdijk. In drie vrachten was de immense hoeveelheid post verwerkt in het Baarnse hoofdpostkantoor. Recent portret van prinses Juliana en prins Bemhard (foto Max Koot). HILVERSUM (ANP) - Minister-pre sident Lubbers heeft prinses Juliana en prins Bernhard woensdagavond via radio en televisie gelukgewenst met hun 50-jarig huwelijksfeest. „Hun gouden feest is nu eenmaal ook voor een stukje een viering voor ons allen. In lief en leed hebben zij en wij immers altijd nauw met el kaar meegeleefd", aldus Lubbers. Zijn toespraak werd op Radio 1 en 2 en op beide televisienetten uitge zonden. Prinses Juliana en prins Bernhard zijn volgens Lubbers ondanks hun hoge functies twee mensen samen geweest die veel voor het Nederland se volk betekenen. Op 29 april wordt de zilveren munt van 50 gulden in omloop worden ge bracht. Het 50-jarig huwelijk wordt officieel op 30 april (Koninginnedag) gevierd. De munt is gewijd aan het gouden huwelijksfeest. Staatssecre taris Koning (Financiën) heeft het ontwerp van de Schiedamse beel dend vormgever Gerard Hadders ge kozen voor de munten. Dat heeft het ministerie van financiën woensdag bekendgemaakt. Er zullen 1,5 mil joen stuks worden geslagen van zo genoemde circulatiekwaliteit. Daar naast zullen exemplaren voor verza melaars worden geslagen. UITHUIZERMEEDEN (ANP) In het Noordgroningse Uithuizermeeden en omgeving zijn 24 gevallen van tuber- culosebesmetting geconstateerd. Dat heeft de districts tuberculose-arts te Groningen, J. Veen, woensdag meege deeld. Enkele weken geleden werd bij een 23- jarige man uit dat dorp een geval van open tuberculose ontdekt. Daarop werd een bevolkingsonderzoek inge steld waarbij 190 mensen werden on derzocht. Dat onderzoek heeft uitge wezen dat nog twee mensen een ernsti ge besmetting hebben opgelopen. Bij zeven andere mensen is een beginnen de tuberculose vastgesteld, terwijl ook nog veertien besmettingen konden worden geconstateerd. Ook is gisteren bekend geworden dat kortgeleden op één van de standaard fregatten van de Koninklijke Marine een geval van open tbc is geconsta teerd. Om welk fregat het gaat, wil men niet zeggen. De marineleiding heeft haar militair personeel dat de af gelopen weken de Helderse bars Odeklonje en Citadel heeft bezocht, uit preventieve overwegingen opge dragen zich te melden voor een me disch onderzoek. Ivanmorgen zonnige perioden maar Vanmiddag vrij veel bewolking, maar Wjeen neerslag van betekenis. Tempe- fratuur omstreeks 3 of 4 graden. Matige Iwestenwind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1