Aantal doden in verkeer in '86 met 10 gestegen Politie legt illegale zender het zwijgen op INVESTERING TWAALF MILJOEN 11 ^§i|j Bankovervaller ontsnapt uit Huis Bewaring in Middelburg PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LEM en PNEM fficieel amen in EPZ Oranje-eik vijftig jaar Inbraken in Goes itbreiding Langzaam verkeer Spreiding MET UITZONDERING VAN VLISSINGEN SRNEUZEN Het scheepvaart en havenbedrijf August de Meyer BV in Terneuzen heeft met Zweedse papierconcerns Stora Kopparberg en Korsnas Marma een contract afgesloten voor p overslag van 400.000 ton papier en aanverwante produkten per jaar. Ten behoeve van deze leuwe overslag bouwt De Meyer op haar terrein aan de Finlandweg een nieuwe loods van 1.000 vierkante meter, met de nieuwe machinerieën een investering van twaalf miljoen gul- in. Vuurwerk PZC J r ZE WOENSDAG 7 JANUARI 1987 erneuzen krijgt apieroverslag Imeuzen, waar reeds voor een klein lel het Zweedse papier werd overge- Igen, wordt met deze papiertrafiek ft centraal distributiecentrum voor |t gehele Europese continent. [oorheen had Hamburg deze functie Ivoor een deel ook Amsterdam. Deze Iden zullen het ons dan ook niet in nk afnemen", aldus adjunct-direc- rC. J. Weststrate. „Ons sterke punt bat we alles in één hand hebben. Wij |elen voor de diverse concerns alles naf de fabriek tot aan huis. In Am- |rdam of Rotterdam zit er vaak weer n expediteur tussen". In dit verband |rkt De Meyer samen met Verbrug- s Internationale Wegtransporten in imeuzen die hiermee een forse uit lading van zijn volume, voor de eind stemmingen Nederland, België, ankrijk en Duitsland krijgt. Het ver re transport van de papierproduk- i verloopt ook via binnenvaartsche- n en de trein. De nieuwe loods krijgt arom ook een binnenspoorlijn. bouw van de nieuwe loods, naar een ontwerp van het Terneuzense inge nieursbureau Bravenboer Scheers, worden begonnen. Wekelijks zullen twee ro-ro schepen vanuit Zweden met papier en cellulose naar Terneuzen varen. Ook wordt van af 1 januari maandelijks cellulose van uit Canada aangevoerd. In de loop van 1987 en 1988 wordt deze trafiek uitge breid met Portugese en Zuidameri- kaanse 'forest-products' van de Stora- groep. Stora Kopparberg is waar schijnlijk het oudste bedrijf ter wereld. Acht eeuwen geleden bestond het al en hield zich toen bezig met koperwin ning. Voor Terneuzen is volgens Weststrate gekozen omdat deze haven toch het gunstigst ligt ten opzichte van de eind bestemming van de produkten. Ook in Nederland. Omdat de papierindustrie van ons land geconcentreerd is op de Veluwe, met name nabij Eerbeek, is doorvoer altijd noodzakelijk, of de ha ven nu Amsterdam is of Terneuzen. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het Belgi sche en Franse achterland als voor deel boven andere Nederlandse ha vens. „Het had misschien ook naar Gent kunnen gaan", aldus Weststrate, „maar dat is twee en een half uur ver der varen". 1986 is in verband met de inge- uikname van de nieuwe bulktermi- 1 een de personeelssterkte met vijf- n uitgebreid. De directie van De iyer verwacht voor '87 opnieuw rsoneelsuitbreiding. Volgens West- ate zal zo spoedig mogelijk met de Adjunct-directeur C. J. Weststrate van August de Meyer op het terrein waar binnenkort de nieuwe loods wordt gebouwd. IASTRICHT (GPD/ANP) Met de dertekening van het samenwer- abantse elektriciteitsproduktie- HELFT IN ZWSCH. -VLAANDEREN latschappijen PLEM en PNEM is ïsdag in Maastricht de NV Elektri- eits Produktiemaatschappij Zuid- derland (EPZ) officieel opgericht. samenwerking heeft tot gevolg dat n de totaal 4.000 personeelsleden de moederbedrijven PLEM en IEM er 1.500 naar de EPZ gaan. lewel de samenbundeling nu een feit is er nog geen overeenstemming er de plaats waar het nieuwe hoofd- ntoor van de EPZ moet komen. Oor- "onkelijk ging de voorkeur uit naar burg, toen de Zeeuwse elektrici- tsmaatschappij PZEM nog van in was deel uit te maken van het :uwe samenwerkingsverband, en stad in de toenmalige opzet het «st centraal lag. Zoals bekend akte Zeeland af mede door de kri- kvan de Raad van State op de nieu- ontwerp-elektriciteitswet. De iad van State heeft twijfels over de tag waarom goed geleide en goed ge- ntroleerde energiebedrijven zouden «ten fuseren. wel de commissaris van de koningin Noord-Brabant, mr A. van Agt als uverneur dr J. Kremers van Lim- rg (beiden tevens president-com- ssaris van de stroombedrijven in n provincie) leverden gisteren kri- k op het huidige voorstel voor de :uwe elektriciteitswet. Voornaam- i punt van bezwaar van beide direc- s tegen de ontwerpwet is dat de oomproduktie en -distributie vol- ekt gescheiden worden en gestreefd »rdt naar één landelijk elektriciteits- oduktiebedrijf. beide stroomproducenten zullen h zoals bekend nu samen sterk ma il om een kolenvergascentrale te igen bouwen. Kandidaat vesti- igsplaatsen daarvoor zijn Moerdijk Buggenum. Een vriendelijke lezer uit Ka- pelle zond ons deze week de verpakking van enig in China gefabriceerd knalwerk. .Buiten gebruiken en afstand beworen", stond erop. „Mpoi hè", schrijft die lezer ons, „zoals zein China de Zeeuwse taal proberen mees- lor te worden". Wel zo aardig vonden we, dat de gebruiksaanwijzing ook nog déze waarschuwing be helsde: „VUURWERK. Niet in de hond houden". Echte dierenvrienden, daar in China. VLISSINGEN In vergelijking met 1985 is vorig jaar een toegenomen aantal mensen in het verkeer op de Zeeuwse wegen dodelijk veronge lukt. Bij ongelukken op de weg in de provincie kwamen in 1986 in totaal 55 mensen om. Dat is aanzienlijk meer dan in 1985, toen 45 mensen gedood werden in het verkeer; in 1983 waren dat er achtenvijftig, in 1982 vijfen veertig en in 1981 zesenveertig. Zeeuwsch-Vlaanderen was de regio waar evenals in voorgaande jaren in 1986 verhoudingsgewijs de meeste verkeersslachtoffers vielen. Het waren er zevenentwintig, bijna de helft van het totale aantal. Op Schouwen-Dui- veland verongelukten 10 mensen, evenals op Zuid-Beveland, op Walche ren waren dat er zes, op Noord-Beve land één en op Tholen eveneens één. Van de 48 ongelukken met dodelijke afloop waren er zes, als gevolg waar van meerdere mensen om het leven kwamen. In vier van die gevallen was er sprake van frontale botsingen, waarbij auto's tijdens of na inhaalma noeuvres op tegemoetkomend snel verkeer reden. Dat was ook het geval bij de botsing, waarbij het grootste aantal namelijk drie doden viel. De drie slachtoffers kwamen om na een ongeluk op'de N58 tussen Oost burg en Draaibrug op 5 oktober, toen een automobiliste met haar wagen bij het inhalen op de linkerweghelft reed en op een tegemoetkomende auto bot ste. Bij een inhaalmanoeuvre op de rijksweg tussen IJzendijke en Bier vliet kwamen op 3 november een auto mobiliste en een motorrijder om. Twee frontale botsingen met meerdere do den ook op Schouwen-Duiveland. Twee inwoners van Kerkwerve veron gelukten op 13 februari bij een inhaal- poging op de provinciale weg van Zie- rikzee naar Haamstede bij Moriaans- hoofd. Een frontale botsing na een in haalmanoeuvre kostte op de Grevelin- gendamop 12 juli ook twee mensen het leven. Bij de twee andere ongelukken met twee doden was sprake van eenzij dige ongevallen: in Zeeuwsch-Vlaan deren in beide gevallen raakten, in Sas van Gent en Koewacht, auto's van de weg en botsten tegen een boom. Minder dan in vorige jaren was lang zaam verkeer voetgangers, fietsers, bromfietsers, trekkers betrokken bij dodelijke ongelukken. Bij tien on gevallen was daar sprake van. Groot was echter het aantal eenzijdige onge lukken, waarbij automobilisten in een slip en van de weg raakten en met hun wagen in een sloot of tegen een boom 'terecht kwamen. Bij twintig van dergelijke ongevallen werden 22 mensen gedood. Het niet verlenen van voorrang was in twaalf gevallen oor zaak van een botsing met dodelijke af loop,'bij negen botsingen was sprake van inhaalmanoeuvres; bij drie fron tale botsingen vielen veertien van de vijfenvijftig verkeersdoden. De ongevallen-statistieken van de vier gemeentelijke politiekorpsen in Zee land (Vlissingen, Middelburg, Goes en Terneuzen) tonen in totaliteit enige te ruggang van het aantal geregistreerde ongelukken, van ruim 2700 tot ruim 2600. In Goes werden over heel 1986 614 on gelukken geregistreerd (626 in 1985), 84 lichtgewonden (98) en 25 zwaargewon den (15). In Terneuzen schommelde het aantal gemelde ongevallen met 614 stuks ook rond de aantallen van 1985 (toen 601), er liepen 76 mensen let sel bij op (90 in 1985). In Middelburg lag het aantal verkeersongelukken met 650 iets hoger dan de 626 stuks van 1985. In Vlissingen was er sprake van een duidelijke daling in het aantal on gelukken: van 858 naar 753, met 92 lichtgewonden 85) en 17 zwaargewon den (8 in 1985). Filatelist-kunstenaar Hans Gray zet het stempel van Middelburg op zijn kunstwerk. MIDDELBURG In Middelburg is dinsdagmiddag een uniek poststuk afgestempeld. Hans Gray uit Alme- re stempelde in het PTT-sorteercentrum in de Zeeuwse hoofdstad zijn kunstwerk af. Het was het derde stem pel dat hij die dag op zijn creatie een tableau met postzegels plaatste. In totaal wil Gray twaalf stem pels in iedere hoofdstad één verzamelen. Alle stempels dragen de datum '7 januari', de dag dat prinses Juliana en prins Bernhard hun 50-jarig huwelijk vieren. En in dat kader is ook het kunstwerk gemaakt. Als enthousiast filatelist heeft Gray het plan opgevat om een kunstwerk te maken dat uitsluitend bestaat uit postzegels die betrekking hebben op het koninklijk huis en die, in combinatie, allemaal op het getal vijftig uitko men. Het werkstuk is aangebracht op een tableau met een formaat van 80 x 50 centimeter met de Nederlandse driekleur als ondergrond. De verzameling zegels, waar van de oudste uit 1827 een afbeelding van Koning Wil lem III dateert, is over het gehele vlak aangebracht. De verzameling zegels is gegroepeerd rond de speciale 'herinneringsenvelop' die de filatelistische dienst uit geeft ter gelegenheid van het gouden huwelijksfeest van het koninklijk paar. Om die envelop zijn twaalf combi naties 'postfrisse' zegels gerangschikt afkomstig uit ze gelboekjes uit automaten. Iedere combinatie om die herinneringsenvelop krijgt een stempel van één van de kantoren in de provinciale hoofdsteden; twaalf dus. Gray kon zijn voornemen om alle steden in één dag af te werken niet realiseren. Dinsdag begon hij in Maastricht, deed vervolgens Den Bosch aan, reisde door naar Mid delburg en sloot zijn tocht af in Den Haag. Vandaag, woensdag 7 januari, probeert hij de overige acht steden te bezoeken. Als laatste van zijn 'twaalfstedentocht' is Groningen, de hoofdzetel van de filatelistische dienst van de PTT, aan de beurt. Gray wil zijn 'post-kunstwerk' verkopen aan de hoogste bieder. Het geld wil hij beschikbaar stellen voor een goed doel. Hij denkt daarbij aan het Internationaal Mo netair Fonds. „Die kunnen het dan weer besteden aan ontwikkelingswerk of iets dergelijks. Wat mij betreft kunnen ze het ook gebruiken om de discriminatie te be strijden, want dat gebeurt nog maar al te vaak op deze wereld", vindt de uit Indonesië afkomstige Gray. Om zijn monstertocht langs alle provinciehoofdsteden 'in vlot tempo' te kunnen afwerken, kreeg de Almeerder bij alle PTT-kantoren een 'voorkeursbehandeling'. Het echtpaar Barends voor de 50-jarige eik. GOES De één verzamelt borden met afbeeldingen van het konink lijk gezin. Een ander knipt krante artikelen uit om zijn liefde voor het koningshuis kenbaar te maken. Op de dag dat prinses Juliana en prins Bernhard in het huwelijk traden - vandaag precies vijftig jaar gele den - plantte A. A. Barends uit Goes een eikeboom in zijn achtertuin. Het boompje kreeg hij van een oude vrouw, die op de dag van de verlo- A ving van het prinselijk paar een ei- k - keltje in een bloempot had gepoot. Een symbolische betekenis heeft de inmiddels volwassen boom niet voor de Goesenaar. „Ik vond het een leuk idee, omdat het zo'n kleim boompje was en omdat het op de dag van de verloving was geplant", vertelt de heer Barends. Het boompje werd in de achtertuin van de woning van het echtpaar aan de Voorstad gepoot. Eén maal per jaar moest het boompje worden gesnoeid. De trouwfoto's zijn voor de boom ge maakt. Zo'n twintig jaar geleden verhuisde het echtpaar Barends een tiental woningen verder. De eikeboom bleef staan, omdat de tuin bij de nieuwe woning te klein was. De nieuwe huurder van het pand heeft nog een poging ondernomen om de boom te kappen, maar die strandde uiteinde lijk. „Toen we pas verhuisd waren ben ik nog wel eens terug geweest om de tuin op te ruimen. En als ik voorbij fiets, kijk ik altijd even of-ie er nog wel staat. Zeker na een storm", aldus de heer Barends. MIDDELBURG Eén van de over vallers van de Nederlandse Midden stands Bank in Zaamslag, de Maas trichtenaar R. I. (32), is in de nacht van donderdag 1 op vrijdag 2 januari ont snapt uit het Middelburgse Huis van Bewaring. Hij is nog steeds voort vluchtig. I. is ontsnapt door het raam van zijn cel waar hij de tralies van had doorge zaagd. De man heeft volgens waarne mend directeur J. Bos van het Middel burgse Huis van Bewaring, kans ge zien met behulp van aan elkaar ge knoopt elektriciteitssnoer van zijn ra dio, tv en schemerlamp over de zes me ter hoge gevangenismuur te klimmen. I. werd in december vorig jaar samen met zijn medeplichtige de Hulstenaar A. G. J. de M.(29) door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot 4 jaar ge vangenisstraf. Op 3 september van dat jaar was hij samen met De M. 's nachts binnengedrongen in de Zaamslagse bank door een raam aan de achter kant. Ze wachtten toen de komst van het personeel af, dat onder bedreiging van een vuurwapen de kluis voor hen opende. De inbrekers gingen er met een buit van 37.220 gulden vandoor, maar werden enkele straten verder al aangehouden door de politie. De be heerder van de bank had ongemerkt kans gezien het alarm in te drukken. De overvaller verbleef in het huis van bewaring in afwachting van een plaat sing in een gevangenis en van het die nen van zijn zaak in hoger beroep. Zijn ontvluchting werd door bewakers ont dekt. MIDDELBURG De sinds twee we ken vanuit Middelburg opererende il legale radiozender Centrum Radio is sinds dinsdag uit de lucht. De gemeen tepolitie deed gisterenmiddag in sa menwerking met de radiocontrole dienst van de PTT een inval in een pand aan de Noordpoortstraat en nam daarbij de zendapparatuur in beslag. Centrum Radio zond 24 uur per dag uit op de FM-band (102,5 Mhz). Daarbij ging het vooral om popmuziek. De amateurs hadden het plan opgevat om via de zender informatie te gaan bie den over gebeurtenissen in Middel burg en omgeving en uit te groeien tot een professioneel lokaal radiostation. Er werden ook reclameboodschappe n uitgezonden. Een woordvoerder van de recherche zei na afloop dat over het algemeen al leen na klachten tegen illegale zenders wordt opgetreden. De betrokkenen bij Centrum Radio waren volgens hem in verschillende opzichten in overtre ding. Het in bezit hebben van de appa ratuur en het ermee zenden zijn straf baar en hetzelfde geldt voor het uitzen den van reclame. „Het kan best zijn dat mensen streven naar het legalise ren van dergelijke stations, maar dit is niet de goede manier. Zo blijft het een spel van kat en muis en deze keer wa ren zij duidelijk de muis". De woord voerder achtte het uitgesloten dat de amateurs niet stoorden, zoals zij zelf beklemtoonden. „Voor storingsvrij zenden is dure apparatuur nodig, met een hoge zendmast en de nu in beslag genomen spullen (geschatte waarde hooguit 1500 gulden) voldoen daar niet aan". GOES - Uit een grotendeels leeg staand kantoor aan de Edisonstraat in Goes is het afgelopen weekeinde een intercominstallatie met een waarde van ongeveer 800 gulden ge stolen. De inbraak is maandag ont dekt. De voordeur was geforceerd. Van een binnendeur waren de schar- nierpennen verwijderd. Uit de etalage van een fiets- en motor winkel aan de Van de Spiegelstraat in Goes zijn vijf bromfietscylinders ge stolen. Ze zijn samen 750 gulden waard. De etalageruit was vernield. De verkeersongevallen met dodelijke afloop op de Zeeuwse wegen waren vorig jaar als volgt gespreid: Zeeuwsch-Vlaanderen (27 doden); Ter neuzen (2), Sluiskil (2); Zaamslag (2); Biervliet (1); Hulst (1); Koewacht (3), Sas van Gent (2), Philippine (1), IJzen dijke (4); Oostburg (5), Hoofdplaat (1), Aardenburg (1), Sluis (1), Axel (1). Walcheren: 6 doden: Middelburg (3), Grijpskerke (Hoogelande 1), Westka- pelle (1), Koudekerke (1). Zuid-Beveland: 10 doden: Yerseke (3), Waarde (1), Kattendijke (1), 's-Heer Arendskerke (1), Heinkenszand (1), Le- wedorp (1), Nieuwdorp (2). Schouwen-Duiveland: 10 doden: Scharendijke (incl. Brouwersdam) (2), Kerkwerve (3), Serooskerke (1), Zierik- zee (1), Bruinisse (3). Noord-Beveland: Kortgene (1). Tholen, Oud Vossemeer (1). VLISSINGEN De inning van les geld van leerlingen in het middelbaar en voortgezet onderwijs levert in Zee land vrijwel geen problemen op. In te genstelling tot de Randstad -met na me in Amsterdam- hebben bijna alle leerlingen van 18 jaar en ouder in de cember hun lesgeld betaald. Alleen in Vlissingen onderhandelt de gemeente nog met tien tot vijftien leerlingen over de betaling van de verschuldig de 1030 gulden. Scholieren van 18 jaar en ouder moe ten dat bedrag dit schooljaar voor het eerst betalen. In Amsterdam bleven honderd leerlingen in gebreke, zodat hen na de kerstvakantie de toegang tot de school is ontzegd. In Zeeland is het zo ver niet gekomen. Een woord voerder van de Vlissingse onderwijs afdeling sluit niet uit dat het daar nog zo ver kan komen. „Met leerlingen in het technisch en beroepsonderwijs moeten er nog afspraken worden ge maakt. Komen we niet tot overeen stemming over de betaling, dan moe ten we op een gegeven moment de ui terste consequentie trekken. In feite is het van school verwijderen van leerlin gen een absurde situatie, maar als er niet wordt betaald, dan kunnen we niet anders", aldus de woordvoerder. Hij verwacht in de loop van deze maand duidelijkheid over de afspra ken met de betrokken leerlingen. Op de onderwijs-afdelingen van de overige gemeenten zijn geen 'wanbeta lers' aangemeld. Directies van scholen hebben wel geconstateerd dat de in ning van het lesgeld soms moeizaam verliep. In veel gevallen moesten er be talingsregelingen worden getroffen. Inning lesgeld scholieren levert weinig problemen op Op Schouwen-Duiveland is de inter gemeentelijke sociale dienst meerdere keren bemiddelend opgetreden. In Goes benadrukte directeur J.J. Ruster van de Christelijke scholengemeen schap voor beroepsonderwijs Ter Wel le dat de lesgeldregeling veel extra werk met zich meebrengt. „Ik ben heel benieuwd of we die onkosten vergoed krijgen", aldus de directeur. „Ik schat dat de inning ons per leerling 2,50 gul den kost. We hebben van 200 leerlin gen lesgeld moeten innen, dus wie gaat dat betalen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 9