nhrcncJ Tuinbeurs geopend Kansen voor middenstand in oude stadscentra □hrDncJ Ouderen en zieken ontsteld over duurder lokaal bellen Jachtbouwer vertrok met de noorderzon Artsen eisen in kort geding hogere tarieven FNV wil fonds voor steun 'arme' bonden nhrcncJ eboorte melkweg n VS waargenomen Russische uitnodiging Greenpeace AHREND! EN WEEK WERK AHREND! AHREND! DA-senator Kiers iet betrokken -■ü bouwfraude PERSONEEL PERPLEX Van Kemenade voorzitter PvdA-bureau ENDAM (GPD) De Rijksdienst voor het Wegverkeer in endam gaat deze week controleren hoeveel automobilisten Nederland onverzekerd rijden. De rijksdienst kan dit doen alle verzekeringsmaatschappijen sinds september vorig r hun informatie in het computerbestand in Veendam heb- gestopt. Het juiste adres voor een vorstelijk of een voordelig bureau? PZC/ binnen-buitenland 5 Het juiste adres voor een nieuwe raadzaal? Het juiste adres voor teken- auto matisering? ontrole op nverzekerd utorijden controleren van de (verplichte) •verzekerden betekent dat zo'n 5,5 [joen kentekens nagelopen moeten den. Met deze hardere aanpak kan titie het opsporingsbeleid aanpas- i. Igens het hoofd van de afdeling cen- |le registratie, de heer A. L. W. Post- is de controle van de 5,5 miljoen [tekens niet zoveel werk. „Al met al at ik dat het een week duurt". Ook politie beschikt over deze gegevens, lar die controleert alleen steek- lefgewijs. Ie merken echter heel goed dat, las de politie toegang tot deze gege- Is heeft, er meer wordt gecontro- Ird. Daaruit blijkt dat vooral in lui ten waar veel oude auto's zijn, het ptal onverzekerden erg groot is", al- Postma. politie vermoedt dat tussen de 10 12 pocent van de automobilisten Jverzekerd rijdt. Uit het werk van de csdienst moet nu blijken of dit per- ptage klopt. Postma sluit niet uit t de rijksdienst in de toekomst zelf t proces-verbaal naar de overtreder (urt. Dit gebeurt nu al als een auto- bilist z'n auto niet volgens de APK- htlijnen tijdig heeft laten keuren. leinongeluk Het treinongeluk 1 Baltimore met 15 doden en 175 ge- Inden van zondag werd veroorzaakt ordat een een konvooi van drie bchtlokomotieven door een rood In reed en van achteren werd ge ïnd door een aanrazende passagiers- lin van de Amtrak-expres, aldus een pport van onderzoek. Het Centraal Bureau Motorrijtuigen belasting controleert op deze wijze ook al duizenden keren per dag het aantal „zwartrijders". Dit gebeurt vanuit Apeldoorn. (Advertentie) Pres. Rooseveltlaan 737 in VLISSINGEN Tel. 01184-17540. Waar u bureaus vindt in soorten, klas sen en maten. In staal, in hout, als een enkel bureau of voor een komplete inrichting. Als het om bureaus gaat, bent u bij Ahrend aan het juiste adres. Mensen werken met Ahrend lASTRICHT (ANP) - De rechtbank Maastricht heeft dinsdag de 68-jari- oud-CDA-wethouder en thans )rzitter van de CDA-fractie in de d van Stein, H. van M„ tot een and voorwaardelijke gevangenis- af met een proeftijd van twee jaar s een geldboete van 2.000 gulden oordeeld. rechtbank acht het wettig en over- gend bewijs geleverd dat Van M. bij gemeenteraadsverkiezingen in art 1986 gebruik heeft gemaakt van vervalst volmachtformulier, t vonnis is conform de eis van de of- er van justitie mr. P. van Hilten. De dediger mr. Marchal heeft hoger be- p tegen het vonnis aangetekend, gens hem is de officier van justitie t ontvankelijk in diens eis en had i cliënt vrijgesproken moeten wor- Advertentie De sterkste man van Nederland maakte dinsdag de weg vrij voor de vakbeurs voor de tuinbranche VTK '87 in de Hollandhal van de RAI in Amsterdam. Ab Wolters hakte in minder dan zeven minuten de 35 centimer dikke boom stam door. De beurs du urt tot 6 n met vrijdag. AMSTERDAM (ANP) - De invoer van milieuvriendelij ke bestrijdingsmiddelen kan in belangrijke mate bevorderd worden als hiervoor een stimuleringsbeleid gevoerd zou worden. Ook de toelatingseisen voor de in voering van deze produkten op de markt zouden ver soepeld moeten worden. Dr. F. J. Ritter van TNO in Zeist pleitte hiervoor dinsdag tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van de opening; van de vijfde vakbeurs voor de tuinbranche in de RAI in Amsterdam. Hij gaf daar een overzicht van de laatste resultaten van het onderzoek naar de toepassingsmoge lijkheden van insecten-lokstoffen in bestrijdingsmidde len. Met behulp van deze middelen kunnen insecten worden weggelokt, zonder dat daarbij een insecticide aan te pas komt. BREDA (ANP) - Vooral de oudere his torische middelgrote binnensteden bieden grote kansen voor het midden- en kleinbedrijf. Het zijn, mede dank zij hun toeristische functie, in wezen de sterkste winkelgebieden van Ne derland. Dat staat in een dinsdag in Breda gepresenteerd rapport van het Koninklijk Nederlands Onderne- mersverbond (KNOV) over de kansen van het midden- en kleinbedrijf in de binnensteden. Volgens het onderzoek zitten ook de grote binnensteden in de lift maar blijft met name de slechte bereikbaar heid een handicap. Ander nadeel is de slechte situering van „trekkers" (grote warenhuizen, mode-ketens), die te dicht bij elkaar liggen in vaak zeer gro te loopgebieden in de binnensteden. Desondanks heeft vooral de jeugd, aangetrokken door de modesector, de weg terug naar de binnensteden ont dekt. Volgens de onderzoekers kan het midden- en kleinbedrijf het grootwin kelbedrijf overtroeven op het gebied van vindingrijkheid, creativiteit en persoonlijk advies. Volgens algemeen secretaris Kruiderink van het KNOV laat het rapport zien dat de pessimisti sche kijk op de binnensteden van een aantal jaren geleden geen werkelijk heid is geworden. „De binnenstad is in zijn algemeenheid nog springlevend en biedt volop perspectief voor de toe komst". De woonfunctie van de bin nenstad keert terug, terwijl het koop gedrag verandert, evenals het vesti gingsgedrag van de bedrijven. De branche-ontwikkeling in de binnen steden is sterk gericht op de wijziging in het consumentengedrag. Die is uit op wat Kruiderink als 'fun-shopping' omschrijft: plezierig winkelen. Dat is meer dan winkelen of boodschappen doen. Uit het onderzoek komt naar voren dat voor het midden- en kleinbedrijf voor al persoonlijke verzorging, horeca, dienstverlening en sportartikelen groeimarkten zijn. TOKIO (ANP) Tijdens de jaarlijkse brandweer parade in de Japanse hoofdstad Tokio presen teerde de brandweer de ze zelf ontwikkelde blus- robot, de Rainbow Five. Het voertuig wordt ge heel draadloos bediend en zal later dit jaar kun nen worden ingezet. ENSDAG 7 JANUARI 1987 lADENA (UPI) - Amerikaanse sterrenkundigen zijn ervan overtuigd dat zij r het eerst in de geschiedenis het ontstaan van een zeer ver van onze aarde rijderd melkwegstelsel hebben waargenomen. nieuweling is inmiddels wel hoog- iard, want zijn radiogolven hebben ailjard lichtjaren nodig gehad om arde te bereiken. De groep astro- len stond onder leiding van profes- 3yron Spinrad, hoogleraar aan de ersiteit van Californië in Berke- sinds kort beschikbare enorm ge- ige elektronische apparatuur heb- de sterrenkundigen een radiobron lekt die sterren ter grootte van de produceerde met de hoogst onge- e snelheid van enkele duizenden jaar. Ter vergelijking, onze melk- produceert jaarlijks maar één De lichtgolven die op aarde wer den ontvangen waren zo zwak dat de sterrenkundigen ze vergeleken met een lampje van 25 watt dat men op de maan zou plaatsen. De ontdekking betekent dat de theo rieën over de vorming van het heelal veranderd moeten worden. Tot dusver werd verondersteld dat alle melkweg stelsels zich in ongeveer dezelfde span ne tijds van zo'n 200 miljoen jaar heb ben gevormd. Als na verder onderzoek de ontdekte radiobron inderdaad een melkwegstelsel blijkt te zijn dan bete kent het dat de vorming van deze stel sels zich over een veel langere periode van enkele miljarden jaren heeft uitge strekt. ar kk in ►re Pres. Rooseveltlaan 737 in VLISSINGEN Tel. 01184-17540. Vaar u een showroom vindt met ifels en fauteuils voor raadzalen, hrend heeft alles voor kantoren, edrijven, instellingen of tehuizen. Als et om een nieuwe raadzaal gaat, bent bij Ahrend aan het juiste adres. Mensen werken met Ahrend GRONINGEN (GPD) Bij de organi saties van bejaarden, zieken en eenza me mensen is met ontsteltenis gerea geerd op de drastische verhoging van het tarief voor lokaal telefoneren. Per 2 januari is de -overigens al eerder bekendgemaakte- maatregel van kracht geworden waardoor voor vijf tien cent niet meer onbeperkt kan wor den gebeld binnen het eigen basisge bied. De PTT rekent voortaan vijftien cent per vijf minuten. Tussen 18 en 8 uur en van vrijdag-avond 18 uur tot maandagochtend 8 uur bedraagt het tarief vijftien cent per tien minuten. Wie gewend is lange lokale telefoonge sprekken te voeren kan dus straks een veel hogere telefoonrekening tege moet zien. „Een schandalige maatregel", zegt voorlichter Wim Scheurer van de Alge mene Nederlandse Bond voor Oude ren in Utrecht. „Opnieuw worden de bejaarden gepakt die toch al van een minimaal inkomen moeten zien rond te komen. Ik durf te zeggen dat deze hogere tarieven de eenzaamheid ver groten. Want veel oudere mensen zijn voor hun contacten voornamelijk op de telefoon aangewezen. „Andere mensen die het met een over heidsmaatregel niet eens zijn, hebben vaak een wapen. Voor bejaarden is er geen strijdmiddel", zegt ANBO- woordvoerder Scheurer. „Ze kunnen moeilijk gaan staken". De ouderen bond overweegt om tezamen met an dere bonden stelling te nemen tegen de verhoging van de telefoontarieven. Mevrouw T. D. Postma, coördinatrice van de Rode-Kruistelefooncirkels voor alleenstaanden, bejaarden, zie ken en invaliden: „In Nederland doen zo'n achtduizend mensen aan deze te lefooncirkels mee. Velen van hen zijn erg eenzaam. Ze worden elke dag een keer gebeld en moeten op hun beurt een ander bellen. Zulke gesprekken moeten in principe niet langer dan vijf minuten duren, anders moeten ande ren te lang op hun beurt wachten. Maar er wordt buiten de cirkels om ook enorm veel gebeld en daar zitten de problemen. Volgens de Centrale Directie van de PTT in Den Haag is de verhoging van het lokaal telefoontarief een 'budget tair neutrale maatregel'. Het levert weliswaar enkele tientallen miljoenen guldens op, maar die wor den weer opgeslokt door het goedko per worden van intercontinentale tele foongesprekken via de satelliet. De maatregel is volgens de PTT inge voerd om lokale telefoonlijnen die door bedrijven met computers vrijwel permanent in beslag worden geno men, vrij te maken. Zulke bedrijven moeten voortaan (veel duurdere) uur- lijnen nemen. HOOGEZAND (ANP) - Eigenaar D. Klein van de gelijknamige jachtbouwwerf uit Hoogezand blijkt in het afgelopen weekeinde zijn bedrijf op slot te hebben gedaan en met zijn vrouw en twee kinderen met de noorderzon te zijn vertrok ken. Het achttien man tellende personeel stond maandag voor een gesloten poort. Nog onduidelijk is hoe hun toekomst en dat van het bedrijf eruit ziet. Advocaat mr. J.Sj. Dijkstra uit Hooge zand bevestigde het overhaaste ver trek van zijn cliënt. Hij kon geen enke le reden opgeven waarom deze spoor loos was vertrokken. „Voor zover mij bekend kende het bedrijf geen structu rele problemen en had Klein de bank mee om het bedrijf goed draaiende te houden. Achteraf zijn er kleine aanwij zingen geweest, waaruitje zou kunnen afleiden dat er iets stond te gebeuren. Maar over zijn plotselinge vertrek heeft hij tegen mij met geen woord ge rept", aldus mr. Dijkstra. De advocaat deelde desgevraagd mee dat de bedrijfsleider van de werf zon dagavond telefonisch door de echtge note van Klein op de hoogte was ge steld van het vertrek. „We zijn weg en we blijven weg", was de boodschap. Maandagochtend bleek dat Klein wat gereedschap en kantoorapparatuur had meegenomen. De jachtwerf kwam ruim een jaar gele den in het nieuws toen Klein de faillie te scheepswerf voor een half miljoen gulden kocht en zijn eigen werf in Sap- pemeer verplaatste naar Hoogezand. Sinds die overname kwamen tal van orders binnen voor de bouw van luxe zeiljachten, die per stuk zo'n half mil joen gulden kosten. Krakerpamflet De Amsterdamse politie heeft bij een inval in het beken de krakerscafé De Gulden Koevoet vier Amsterdammers aangehouden. Aanleiding voor dit optreden vormde het verschijnen van nieuwe pamflet ten gericht tegen de politie en burge meester Van Thijn voor de ramen van het krakerscafé in de Staatslieden buurt. De vier mensen, onder wie de beheerster, die werden aangehouden, zijn ingesloten. DEN HAAG (ANP) - De Landelijke Huisartsen Vereniging en drie individuele huisartsen hebben dinsdag in een kort geding tegen de staat een verhoging geëist van de particuliere huisartstarieven. Ze vroegen de president van de recht- het aantal consulten en visites per par- bank in Den Haag, mr. M.A. Wijnholt, ticuüere patiënt jaarlijks gemiddeld te bepalen dat de overheid het overleg 2,3 is. Omdat het particuliere tarief is met de huisartsen binnen vijf dagen na gebaseerd op 3,5 verrichtingen per de uitspraak moet hervatten en dat ze jaar, halen de huisartsen volgens de uiterlijk zes weken daarna een zoge- LHV niet het bij de normpraktijk naamde aanwijzing moet geven aan (2.350 patiënten) horende norminko- het Centraal Orgaan Tarieven Ge- men. zondheidszorg (COTG) om de tarieven Omdat de rechter niet de inhoud van te verhogen. Dit alles op straffe van een aanwijzing aan het COTG kan een dwangsom van 100.000 gulden per voorschrijven, vroegen de huisartsen dag. de president de overheid alleen een De raadsman van de huisartsen, mr. aanwijzing te bevelen, waarin het on- A.G. Maris, beriep zich op afspraken juiste uitgangspunt van 3,5 verrichtin- die in maart 1985 zijn gemaakt in het gen wordt rechtgezet. Of dat dan 'convenant' een overeenkomst tus- wordt verlaagd tot bij voorbeeld 3 of sen de overheid en de LHV en op een 2,5 is een zaak van overheidsbeleid, onderzoek van de Economische Con- Mr. Wijnholt zal op 20 januari vonnis trole Dienst (ECD) waaruit blijkt dat wijzen. AMSTERDAM Het cu ratorium van de Wiardi Beckmanstichting in Amsterdam heeft dr. J.A. van Kemenade gekozen tot zijn nieuwe voorzit ter. Van Kemenade zal' per 1 februari de plaats innemen van ir. A.P. Oe- le, commissaris van de koningin in de provincie Drenthe, zo is dinsdag bekendgemaakt door de stichting. Het curatorium vormt het bestuur van het we tenschappelijk bureau van de Partij van de Ar- Van Kemenade beid. AMSTERDAM (GPD) De vakcen- Het geld komt waarschijnlijk uit de trale FNV gaat een fonds stichten centrale stakingskas van de vakcen- waaruit bonden die krapt bij kas zit- trale of wordt via een speciale regeling ten geld kunnen putten voor leden- afgestaan door de „rijke" bonden. De werf-projecten. Het fonds zal ettelijke Bouw- en Houtbond FNV heeft zich al miljoenen guldens gaan bevatten. De- bereid verklaard te betalen, ze zomer valt een definitief besluit over omvang en financieringswijze. Een reeks van kleine FNV-bonden be schikt over te weinig geld om zelf dure ledenwerf-projecten op te zetten. Zo zit de Dienstenbond FNV bijzoder krap bij kas, terwijl deze bond wel in de snel groeiende commerciële diensten sector moet werken. Advertentie Pres. Rooseveltlaan 737 in VLISSINGEN Tel. 01184-17540. Waar u veel vindt over tekenelectro- mca. Met een keur van futuristische tijdbespaarders, die ook financieel gezien geen toekomstdroom meer hoeven zijn. Als het om tekenautoma tisering gaat, bent u bij Ahrend aan het juiste adres. Mensen werken met Ahrend AMSTERDAM (GPD) De Sov jet-Unie heeft de milieuorgani satie Greenpeace onlangs uitge nodigd om het laboratorium schip Beluga in Moskou te to nen. Volgens woordvoerder Hans Guyt zal de uitnodiging al leen worden aanvaard, als Greenpeace ook toestemming krijgt om de kwaliteit van de Russische rivieren te analyse ren. Greenpeace is vooral benieuwd naar de verontreiniging van de Dnjepr, die door Kiev loopt en door de ramp in Tsjemobyl zwaar is besmet. Besprekingen met de Sovjet-autoriteiten zijn nog gaande. Greenpeace bezocht eind vorig jaar als enige Westeuropese orga nisatie een milieubeurs in Mos kou voor een diashow van het la boratoriumschip, dat watermon sters direct kan analyseren. De Russen waren daarover zo en thousiast, dat Greenpeace werd gevraagd met het schip naar Moskou te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 5