Terneuzen moet het rijk kwart miljoen betalen Meting vervuiling van Wester schelde mislukt PZC/ provincie •MRGIEDESKUNDIGE J. J. FEENSTRA: VOOR BETER IMAGO EN MEER LEZERS Mefstal bromfiets iet 300,- beboet Forse boete achttien maal overtreden van rijtijdenbesluit In hoger beroep bevestiging vonnis inbraken geëist OPVANGTEHUIS CREEMERS OVER JAAR KLAAR 11 JTRECHT - Voor de produktie van elektriciteit in de kernenergiecentrales van Borssele en odewaard moet per jaar ongeveer 52.500 ton uraniumerts worden gedolven. Het overgrote eel hiervan is voor de centrale Borssele van de NV Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschap- ij (PZEM). De erts wordt voornamelijk in Nigeria gewonnen. De milieu-effecten van de ura- iumwinning op bodem, water, lucht en mensen zijn aanzienlijk. Verbetering van de situatie is oodzakelijk. Uitgaande van het beginsel 'de vervuiler betaalt' ligt het voor de hand dat de ernenergie-exploitanten in Nederland hiervan de kosten dragen. VOOR DIENSTEN TONEELMEESTER GREENPEACE DOET ONDERZOEK OVER Crisissituatie Amerika Misverstanden Ster-spot VOENSDAG 7 JANUARI 1987 erncentrale moet kosten raniumvervuiling betalen heden chemicaliën gebruikt en het nog altijd veel radioactieve stoffen be- bit stelt, samengevat, de energiedes- fundige J. J. Feenstra (werkzaam bij let centrum voor energiebesparing), li de jongste aflevering van het blad Jan de stichting Natuur en Milieu, die linsdag in Utrecht werd gepresen teerd, gaat hij uitvoerig in op de ura- liumwinning die nodig is om in Neder- hnd kerncentrales aan de gang te hou ten Feenstra vindt dat niet alleen ge leken moet worden naar de effecten kerncentrales en de problemen |iet de opberging van het radioactief val. De winning en de bewerking van let splijtingsmateriaal verdienen vol lens hem tenminste zoveel aandacht, pe (milieu)gevolgen hiervan moeten i de menings- en besluitvorming over neer) kernenergie worden meegeno men, aldus Feenstra. be kleine, experimentele centrale van Ie NV Gemeenschappelijke Kerncen trale Nederland (GKN) te Dodewaard leeft een reactor die 11 ton splijtstof levat, waaronder licht verrijkt uraniu- Jioxide van 2,5 procent. Dodewaard lerbruikt per jaar 2,3 ton uraniumoxi- le, hetgeen met 21 ton zuiver uranium Ivereenkomt. De PZEM-centrale in Borssele bevat 39 ton splijtstof, waar- fnder 3,3 procent verrijkt uraniumoxi- le. De kerncentrale heeft jaarlijks 15 Ion uraniumoxide, ofwel 13 ton zuiver Verrijkt uranium nodig. In totaal heeft Nederland dus 15 ton uranium per jaar lodig en dat komt overeen met een loeveelheid erts van ongeveer 52.500 Ion Feenstra geeft aan dat de beno- ligde hoeveelheid erts beperkt kan korden, wanneer verrijking van ge bruikte brandstofstaven wordt toege past. Hij acht dat, gelet op de lage fclIDDELBURG - De 19-jarige E. R. V. Lit Den Haag stond dinsdag voor het nekje van de politierechter in Middel burg voor het wegnemen van een bromfiets. Dat gebeurde in juni in Goes, toen V. na afloop van een avond- stappen nog terug moest naar zijn toenmalige woonplaats Oost-Sou- purg. Aanvankelijk ging hij te voet op weg, naar al snel realiseerde hij zich dat het (och wel erg ver lopen was en toen hij pij een woning een geparkeerde brom- ner zag staan bedacht hij zich niet |ang. Hij was van plan de motor wat Verderop te staarten om te voorkomen pat de eigenaar van het voertuig wak ker zou worden, maar terwijl hij met het voertuig aan de hand door de Goe ie buitenwijk wandelde werd hij op he- (erdaad door de politie betrapt. Officier van justitie mr S. Tempel zei ïigenlijk het voornemen te hebben ge- ïad een gevangenisstraf tegen V. te ei- ;en in verband met eerder door hem legane misstappen, maar omdat hij le laatste twee jaar geen problemen neer heeft gehad met justitie en op het igenblik zijn militaire dienstplicht 'ervult het hij het bij een boete van 600 gulden. Politierechter mr J. D. C. J. lanzen-Van Oosten legde vanwege A's karige soldij de helft van dit be- Irag voorwaardelijk op. TERNEUZEN Voor het acht tien maal overtreden van het rij tijdenbesluit legde kantonrech ter mr H. A. R. de Mul dinsdag in Terneuzen P. H. uit Hoek, eige naar van transportbedrijf H. in Terneuzen, een geldboete op van 5300 gulden. Daarvan de helft voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. Officier van justitie C. Nijmijer had dezelfde boete geëist, maar dan geheel onvoorwaardelijk. J. H., een broer van de verdachte, reed in de maanden september en oktober 1985 in een vrachtwa gen van het bedrijf en toen von den de overtredingen plaats. De overschrijdingen van de rijtijd liepen uiteen van twee tot vier uur. P. H. verweerde zich tegen de ten lastelegging door te stellen dat zijn broer niet in alle gevallen het rijtijdenbesluit had overtreden. Deze zou regelmatig zijn gaan tanken in Boerengat, waarbij hij koffie dronk bij een familielid. Ook ging hij met de bewuste auto naar zijn tuintje. De tachograaf liep dan door, terwijl J. H. niet reed. De officier was van dit verhaal niet onder de indruk. Hij bestem pelde de huishouding van het be drijf als een rommeltje. Bij con trole bleken nog schijven in de bewuste vrachtwagen te liggen, die toen reeds lang ingeleverd hadden moeten zijn. De verdach te kreeg de raad mee zijn zaken beter te regelen. De eigenaar vond de eis van de of ficier aan de hoge kant en zei dat zijn eenmansbedrijf met een der gelijke boete in de problemen zou geraken. Kantonrechter De Mul toonde begrip voor zijn proble men. Hij hield het erop dat het al lemaal een beetje uit de hand was gelopen, woog mee dat P. H. nooit eerder voor het hekje had moeten verschijnen en besloot de helft van de gevraagde boete voorwaardelijk op te leggen. 1 marktprijzen voor uranium en de hoge opwerkingskosten, niet aannemelijk. De medewerker van het centrum voor energiebesparing noemt het 'lastig' te achterhalen waar Nederland zijn 52.500 ton uraniumerts vandaan haalt. Uit het combineren van ver schillende bronnen leidt hij uiteinde lijk af dat het Afrikaanse Nigeria de 'hoofdleverancier' is. In het Airgebergte zijn daar onder Frans toezicht uraniummijnen in ex ploitatie gebracht. Naast de winning van het erts vindt ook de bewerking plaats. Daarbij worden grote hoeveel- vattende afval wordt bovengronds ge dumpt. De effecten van de activiteiten op mens en milieu zijn naar de mening van Feenstra zéér aanzienlijk. Zo heeft ontwatering van de bodem voor de uraniumwinning ernstige gevolgen voor de toch al kwetsbare waterhuis houding. De schaarse flora en fauna worden ongunstig beïnvloed. De men sen in het Airgebergte staan bloot aan nadelige 'uitstralingen'. Feenstra concludeert dat de schadelij ke effecten van de uraniumwinning slechts ten dele kunnen worden terug gedrongen. Hij acht het desalniette min noodzakelijk dat er geld voor maatregelen op tafel komt. De moge lijkheden van Nigeria zélf zijn beperkt. Het land heeft een minderheidsbelang in de mijnbouw. En milieubescher mingsprogramma's zullen de kosten van uraniumwinning verhogen, wat de economische positie van het land be nadeelt. De mijnen leveren erg veel in komsten op en de concurrentiepositie ten opzichte van andere uranium-leve- rende landen mag niet teveel worden aangetast. Feenstra: „Als Nederland - onver hoopt - haar kernenergiebeleid wil voortzetten, dienen de extra kosten die voortvloeien uit een meer verant woorde winningsmethode door de kernenergie-exploitanten te worden opgebracht. De overheid kan dat be werkstelligen door bij de vergunnin- gafgifte een milieu-effectrapport en het uitvoeren van deugdelijke herstel werkzaamheden te eisen". TERNEUZEN - De arrondissements rechtbank van Middelburg heeft op verzoek van de landsadvocaat de ge meente Terneuzen veroordeeld tot een nabetaling van 250.000 gulden aan het rijk. De kwart miljoen gulden zijn volgens het ministerie van onderwijs in de loop der jaren teveel betaald aan het Zuidlandtheater voor de diensten van zijn toneelmeester. Die besteedt een deel van zijn werktijd als concier ge voor de rijksscholengemeenschap Petrus Hondius, die in hetzelfde com plex is gevestigd. Wethouder W. van Walraven (cultuur) zei dinsdag dat het gemeentebestuur volgende week met zijn advocaat, mr J. J. van der Weel in Middelburg, over legt over een eventueel hoger beroep tegen deze uitspraak. „We zijn niet van plan om dit zomaar te betalen", aldus Van Walraven. „We gaan nu kijken of een beroepszaak zin vol is". Volgens de wethouder gaat het om de vraag of er indertijd (eind jaren zestig) afspraken zijn gemaakt tussen rijk en gemeente over het laten verrichten van werkzaamheden door de toneel meester van het theater voor de school. Die afspraken zijn er volgens hem wel, zij het mondeling. „Waarom anders was de rector van de school be trokken bij de sollicitatieprocedure voor de toneelmeester?" In 1981 con stateerde een nieuwe rector dat de to neelmeester niet een derde van zijn werktijd aan de school besteedde, maar minder. Het ministerie van on derwijs vindt nu dat het teveel betaal de aan het Zuidlandtheater, ongeveer 250.000 gulden over de loop der jaren, terug moet komen. Inmiddels is er een goede regeling ge maakt, waarbij de toneelmeester zijn uren voor zijn beide 'bazen' noteert, zodat over een ieders aandeel geen misverstand meer kan bestaan. DEN HAAG De procureur-generaal mr P. Bos bij het gerechtshof in Den Haag heeft dinsdag vijftien maanden gevangenisstraf met aftrek geëist te gen de 21-jarige Middelburger M. M. wegens een reeks diefstallen en mis handeling. De eis was gelijk aan het vonnis van de rechtbank in Middel burg De man stal op 24 november '83 met enkele maten een videorecorder en twaalf videobanden uit een flatwoning aan de Middelburgse Westerschelde- straat. Op 2 december '83 was hij me deplichtig aan brandstichting in een woning aan de Poelendaeleweg in Mid delburg. Drie dagen later stal hij met twee anderen in Middelburg uit de kantine van de sporthal 'De Kruitmo- len' aan de Kruitmolenlaan sigaretten en drank ter waarde van ruim twee honderd gulden en bijna zestig gulden aan contanten. Op 16 maart '84 mis handelde hij in Goes C. W„ die daarbij een gebroken neus en een lichte her senschudding opliep. Op 11 juni van dat jaar stal hij in Oost-Souburg met enkele maten een gasfornuis, tv, fo totoestel en een klok van E. K. uit een flatwoning aan de Beukenstraat. Uitspraak 20 januari. TERNEUZEN Greenpeace heeft de metingen van de vervuiling van de Westerschelde in augustus 1986 ver keerd aangepakt. Daarom zijn er ook nauwelijks tastbare resultaten van de monsternames. Dat zegt E. Stuik, coör dinator van de milieuvereniging Greenpeace in Amster dam. „Ik moet de hand in eigen boezem steken, we hebben het onderzoek onvoldoende voorbereid", aldus Stuik. Greenpeace wil dit jaar een tweede onderzoek naar de kwa liteit van het Scheldewater instellen en dan de fouten van het eerste onderzoek vermijden. Zo wordt er bij veel rusti ger weer monsters genomen. „Daar hebben we ons wel een beetje op verkeken", geeft Stuik toe. „We zijn als Greenpea ce niet zo bekend met de Westerschelde. We dachten dat het een soort binnenwater was, maar het kan daar behoor lijk spoken". Een volgend onderzoek wordt ook anoniem en onaange kondigd. Greenpeace vermoedt dat veel bedrijven bij het verschijnen van het onderzoeksschip Beluga gauw alle verontreinigende activiteiten hebben gestaakt. Het nieu we onderzoek zal daarom gebeuren met een schip waaraan niet te zien is dat het van Greenpeace is. „Toch was ik ook teleurgesteld in de prestaties van de Be luga zelf. Ik dacht dat de apparatuur in staat was om de lozingspijpen te traceren, maar dat bleek niet te kunnen. De bedrijven die we wilden onderzoeken vertelde ons dat natuurlijk niet zelf'. Het bleek daarom voor Greenpeace erg moeilijk om mon sters te nemen van het slib onder de afvoerpijpen. Het eni ge concrete resultaat dat hier werd bereikt was de vondst van aluminium voor het terrein van de aluminiumfabriek Pechiney in het Sloegebied. Dat is echter niet nieuw want ook het Fliessende Welle-on- derzoek van Nederlandse en Belgische milieubewegingen, in 1983 naar aanleiding van het Watertribunaal, toonde al hetzelfde aan. Het commentaar van Pechiney was toen dat in de fabriek alumimium wordt gemaakt om te verkopen, niet om in de Westerschelde te gooien. Ook het monstername-apparaat voldeed niet. Het bleek te licht om goed op de bodem te worden neergelaten om grond te 'happen'. Mede door het hoge zoutgehalte van het water was het ook moeilijk om vervuiling te ontdekken en aan te geven in welke hoeveelheden het voorkomt. Wel is aangetoond dat er zich in het Scheldewater in ieder geval gechloreerde koolwaterstoffen bevinden. Van Dow Chemi cal kreeg Greenpeace toestemming op het Dow-terrein in Terneuzen monsters te nemen: uit het afvoerputje dat leidt naar de Westerschelde. Hetzelfde putje waaruit Rijkswa terstaat monsters neemt om te zien of Dow zich wel aan de milieuwetgeving houdt. Stuik: „We hebben daarin vrijwel geen vervuiling gevonden. Maar ja, ze wisten ook wanneer we zouden komen". Achter deze schutting aan de Westdijkstraat in Amemuiden bouwt Raph Creemers zijn opvangtehuis. ARNEMUIDEN - De bouwplannen van Raph Creemers hebben al heel wat stof op doen waaien. Tegenstanders lieten het niet alleen bij woorden. In de oudejaarsnacht joeg een dronken Arnemuidenaar een kogel door Cree mers' autoportier en door de ruit van zijn huis in een Arnemuidense nieuwbouwwijk. De schutting rond de bouwplaats van het opvangtehuis aan de Westdijkstraat midden in het dorp, zit met palen van 1,5 meter diep in de grond verankerd, omdat de Arnemuidense jeugd op zaterdagavon den de losse hekken die er eerst stonden door het hele dorp smeet. Op de houten schutting staan obscene tekeningen en dreigende leuzen aan Cree mers' adres. Ondanks alle tegenstand bouwt Creemers door aan zijn ideaal. Hij schat nog een jaar nodig te hebben voor zijn opvangtehuis kan gaan draaien. Het is de bedoeling dat er een drie verdiepingen hoog gebouw komt op het hoekje van de Westdijk straat, waarvan de benedenverdie ping zaalruimte wordt, de eerste ver dieping ingericht wordt met drie slaapkamers voor gasten, een bad kamer, een huiskamer en een kan toor en de tweede verdieping be woond zal worden door het gezin Creemers. In totaal zullen er in het opvangte huis in Amemuiden ongeveer zes mensen kunnen verblijven. Hoewel het centrum niet uitsluitend be doeld is voor mensen die problemen hebben met hun homoseksuele ge voelens verwacht Creemers dat er, gezien zijn achtergrond, waarschijn lijk wel veel hulpvragenden met moeilijkheden op dat gebied zullen aankloppen. Creemers en zijn vrouw zullen leiding geven aan het tehuis. Daarnaast houdt Creemers zijn baan als vertegenwoordiger gewoon aan. „Wij willen open staan voor mensen di« in een crisissituatie zitten en rust nodig hebben", zegt Creemers. „Zij kunnen dan bij ons in een christelijke sfeer en in een dorp met een schitterende omgeving tot rust komen. Daarnaast kunnen ze, wan neer ze dat willen, ook hun verhaal aan ons kwijt. Het COC heeft mij wel afgeschilderd als iemand die homoseksuelen wil hersenspoelen, maar dat is absoluut uit de lucht ge grepen. Mensen met problemen kunnen bij ons aankloppen. Wij zijn maar doodgewone mensen en wil len als christenen hulp verlenen wanneer daar om gevraagd wordt, mensen te laten delen in onze erva ringen. Wij dringen niemand iets op". Creemers is lid van de Volle Evange lie Gemeente. Hij is min of meer toe vallig in het hulpverleningscircuit terecht gekomen. „Het begon in het klein", zegt hij. „In onze kerk is het gebruikelijk dat mensen voor de he le gemeente getuigen over wat God voor hen gedaan heeft. Ik heb ook over mijn ervaringen verteld. Zo wis ten een stuk of 50 mensen wat ik be leefd had. Zij vertelden dat verder en steeds vaker kwamen er mensen naar me toe na een dienst die zelf in de problemen zaten met hun homo fiele gevoelens en daarover met mij wilde praten. Ik werd ook in andere gemeenten gevraagd om mijn getui genis af te leggen. Soms kwamen er mensen van ver. Die bleven dan wel eens logeren". „Ik had nooit kunnen voorzien dat mijn getuigenis dit allemaal teweeg zou brengen", zegt hij. „Die explo sieve groei hadden we niet verwacht. Ik zag zelf niets in de hulpverlening aan homofielen. God had echter an dere plannen. Na de publicatie van Raph Creemers is 26 jaar. Hij vestig de zich twee jaar geleden met zijn ge zin in Amemuiden met de bedoeling daar een christelijk hulpverlenings centrum op te zetten. Sindsdien haalde hij frequent de pers met zijn ideeën omtrent hulpverlening aan christelijke homofielen. Creemers is lid van de Volle Evangelie Gemeen te. Hij is zelf homofiel geweest, maar keurt die levenswijze nu op grond van zijn geloof af. Creemers is van mening dat homofilie in de jeugd aangeleerd gedrag is wat ook weer om te buigen valt. Door de publicatie van een boekje over zijn verleden en door een optreden op televisie kreeg hij landelijke bekendheid. mijn boekje 'Vader, vergeef het mij' ongeveer 3 jaar geleden, waarin ik schrijf over mijn homofiel verleden en hoe God mij veranderd heeft en de daarop volgende tv-uitzendig kwamen er enorm veel reacties". Door zijn tv-optreden kreeg Cree mers niet alleen landelijke bekend heid. Het programma werd ook in Amerika uitgezonden. Via via kwam Creemers in contact met christelijke hulpverleningsorgani saties daar, die voor homofielen werken. Hij verbleef een aantal maanden in Amerika en keerde te rug met een compleet lesprogram ma voor christenen die van hun ho mofiele gevoelens af willen komen. Naast zijn activiteiten voor het op vangtehuis leidt hij momenteel een groep van vijftien mensen aan de hand van dat programma. De bij eenkomsten worden eens in de maand gehouden in een bijbelstu- dieschool in het midden van het land. Door bijbelstudie, gebed en praten over problemen geeft Cree mers als ervaringsdeskundige lei ding aan de groep. „Met alleen bid den en bijbel lezen ben je er niet", zegt Creemers. „Je moet zelf aan je verandering mee willen werken. Eén van de facetten waar in de groep aandacht aan wordt besteed is bij voorbeeld het op een niet seksuele manier omgaan met mensen van de eigen sekse. De lessen zijn nog niet allemaal vertaald, maar we hebben bijvoorbeeld al een bijeenkomst ge houden over verzoeking en over minderwaardigheidsgevoelens". Creemers heeft van een Nederlandse christelijke organisatie het aanbod gehad om samen met zijn vrouw een grootschalig opvangtehuis te star ten op een centrale plaats in Neder land. Hij wil echter niet weg uit Ar- nemuiden. „In de stad mis je de rust, die de hulpvragers hard nodig heb ben", vindt hij. Over de tot nu toe weinig vredige ontvangst in Amemuiden zegt Creemers: „Er waren in het begin een hoop misverstanden. De men sen dachten dat er juist een homo fielencentrum zou komen. Vooral de jeugd hier is erg gekant tegen ho mofielen". „Ook het COC heeft veel misver standen in de wereld gebracht, dat ik bijvoorbeeld de prententie had om homoseksuelen in twee weken even om te turnen en dat ik homofi lie als een soort ziekte zou beschou wen en ouders schuldig zou vinden aan het gedrag omdat zij de kinde ren verkeerd hadden opgevoed". Creemers meent wel dat homofilie aangeleerd gedrag is. Hij denkt dat er verschillende factoren tot dat ge drag kunnen leiden waarbij opvoe ding, omgeving en karakter een do minante rol kunnen spelen. „Een scheefgroei", karakteriseert hij ho mofilie. Creemers loopt met het idee rond ook over de oorzaken van ho mofilie nog eens een boek te schrij ven". Om wat meer duidelijkheid te scheppen over zijn bedoelingen met het opvangtehuis in Amemuiden houdt hij morgen, donderdag, een voorlichtingsbijeenkomst in de Mid delburgse Schouwburg. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Regionale dagbladen twee jaar in Ster -m* MIDDELBURG Vele kleintjes maken één grote. Onder dat motto slaan ruim 65 regionale dagbladen waaronder de PZC de handen ineen voor een grootscheepse advertentie-campagne. In januari wordt een begin gemaakt met de uitzending van televisie- en radio-commercials. De campagne duurt twee jaar en kost in totaal 5 miljoen gulden. Met de gezamenlijke presentatie hopen de regio-bladen het abonnee-bestand uit te breiden en het image van de streekgebonden kranten op te vijzelen. De laatste jaren is regelmatig de steeds onmogelijk om de rijen te slui ten, altijd viel een bepaalde groep uit de boot. Nu hebben we ze vrijwel alle maal. Met 2,5 miljoen lezers, dat is veel meer dan de landelijke dagbladen sa men", aldus de directeur. Hij stelt vast dat samenwerking pure noodzaak is. „Stel je voor dat de PZC een reclamespotje voor de televisie zou laten maken, dat zou een enorme verspilling zijn". Omdat nu zo veel kranten hun schouders onder de cam pagne zetten ligt dat anders. Iedere deelnemer draagt in principe één gul den per abonnee bij in het reclame budget. Het Amsterdamse bureau Pu- blicis Intermarco tekent voor de orga nisatie. De slagzin, waaraan het gehele project wordt opgehangen: „Je had 't kunnen lezen in de krant voor je eigen stuk van Nederland". PZC-directeur W. F. de Pagter: Zonder regionaal dagblad kun je maatschappe lijk niet goed functioneren. is alarmklok voor de regionale bladen geluid. Een dalend aantal abonnees gekoppeld aan een vermindering van het advertentie-volume bracht ver schillende kranten in de problemen. Het afgelopen jaar geeft voor het eerst sinds lange tijd weer een positief resul taat te zien: het lezersbestand van alle provincie- en regio-kranten groeide ge middeld met 0,2 procent. Daar staat echter tegenover dat de landelijke bla den 1,5 procent abonnee-winst boek ten. Dus is er voor de regionale nieuws- voorzieners in feite nog sprake van marktverlies. Hoogste tijd derhalve voor de 'kleintjes' om te proberen het tij te keren. Het is voor het eerst dat de regio-bla den er in geslaagd zijn één front te vor men. Bijna alle kranten doen mee aan de advertentie-campagne. Gezamen lijk vertegenwoordigen ze 2,5 miljoen lezers. Alleen het Limburgs Dagblad, de Dordtenaar en Rijn en Gouwe laten verstek gaan. PZC-directeur W. F. de Pagter werd voorzitter van de commis sie voor de Collectieve Campagne van de Regionale Dagbladen (CCRD). Hij is blij dat bijna alle regio-kranten op één lijn zitten. „In het verleden was dat wel anders. Toen waren er ook samen werkingsverbanden, maar het bleek Er zijn drie Ster-spotjes opgenomen van elk dertig seconden, die tachtig keer worden uitgezonden. De eerste is vrijdag 9 januari te zien voor de nieuwsuitzending van 19 uur. Direc teur De Pagter is uitermate te spreken over het werk van de jonge Belgische regisseur Eric Bastin. „Elke spot is een speelfilm in het klein. Ik vind ze ontzettend sterk". De commercial gaat over een ontsnapte circusleeuw. Dreigende beelden van een uitgestor ven stad, de politie koortsachtig op zoek. Dat alles met onheilspellende muziek en een angstaanjagend ge grom op de achtergrond. Het laatste beeld: een vrouw die een schoteltje melk voor de deur zet en 'poes-poes' roept. Ze had 't kunnen weten... De tweede reclamespot toont het on derzoek van gifgrond. De begeleiden de tekst: „Als er gifgrond is ontdekt in een woonwijk, dan is dat nieuws. Maar als de gifgrond in je eigen achtertuin ligt, dan wil je natuurlijk wél precies weten wat daarvan de gevolgen kun nen zijn. Je had het kunnen lezen in de krant voor je eigen stuk van Neder land. Je regionale dagblad". De derde t.v.-spot gaat in op de bezuinigingen op de gezondheidszorg. Het vervoer van een vrouw, die in de ambulance ligt te bevallen, laat de mogelijke ge volgen zien van de sluiting van een na bijgelegen ziekenhuis. Voor de radio zijn acht reclamebood schappen samengesteld, die het hele jaar door een paar honderd keer wor den uitgezonden. De campagne op ra dio en televisie worden ondersteund door advertenties in de betrokken bla den. Daarnaast worden er op grote schaal affiches verspreid. Het hele pro ject is met veel zorg opgezet. Uit voor onderzoek bleek bijvoorbeeld dat de slogan 'de krant voor je eigen stukje Nederland' niet aansloeg, omdat veel lezers daarbij aan landelijke kranten denken. Dus werd het 'je eigen stuk van Nederland'. Volgens directeur De Pagter is het niet de bedoeling dat er tegen de lan delijke bladen wordt aangeschopt. „Het accent wordt gelegd op datgene waarin we ons duidelijk onderschei den. We maken geen rechtstreekse vergelijking met de niet-regionale kranten. We zeggen alleen dat we net iets extra's bieden. De boodschap is eigenlijk dat je maatschappelijk niet goed kunt functioneren zonder regio naal dagblad". Of de reclamecampagne het tij kan doen keren moet over twee jaar duide lijk zijn. Eind dit jaar wordt de eerste balans opgemaakt. Naast het behoud van de huidige lezersgroep wordt er naar één procent groei gestreefd, wat neerkomt op ongeveer 30.000 abonne menten. Verder wordt ook gepeild oi het imago van de regionale krant ver beterd is. Of het dagblad als een vol wassen nieuwsbron wordt beschouwd, en niet als het plaatselijke suffertje. In september 1988 worden de eindresul taten beoordeeld. Afhankelijk daar van besluiten de deelnemende bladen de campagne al dan niet voort te zet ten. De Pagter had in feite liever met een een termijn van vijfjaar afgespro ken. „Een mentaliteitsverandering kost veel tijd", zegt hij. Desondanks heeft hij goede hoop op tastbare resul taten binnen twee jaar. „Als we in 1988 besluiten door te gaan met de campag ne, dan mag je rustig van een succes spreken". I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 11