Drie doden op overweg Libië begint nieuw offensief in Tsjaad Studenten Peking stellen leider Deng Xiaoping ultimatum Ir Het schip in Sovjet-onderzeeër met kruisraket om SDI te omzeilen Geboorte in lift de PZC vandaag leagan voor tperatie in liekenhuis reinongeval n VS kost cht levens I ■H Mats Wilander ondanks Zweedse protesten in Zuid-Afrika getrouwd Politici worden gehoord in visfraude Lauwersoog INCIDENT MET KLEURLINGEN m msêêê 30e jaargang no. 3 I aandag 5 januari 1987 )HANNESURG Dominee Allan Hendrickse, die leider is lan de Arbeiderspartij in het kleurlingenparlement en tevens uinister zonder portefeuille in de regering-Botha, heeft ge dreigd uit de regering te stappen als de regerende Nationale jartij van Botha niet dit jaar de omstreden apartheidswet fan gescheiden woongebieden' intrekt. Hij uitte dit dreige- lent op het congres van zijn partij in Port Elizabeth. Presi- lent Botha reageerde snel. In een persverklaring benadrukte lij dat het uitgangspunt van 'eigen woongebieden' en 'groepsi- |entiteit' niet uit de wetgeving geschrapt zou worden. Onderscheiding Orkaan Terrorisme Windmolens Schaatsen Peter Roeland Zwemrecords Hogerop ïtrandincident 'amp Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. TOKIO (AP) - Een 35-jarige vrouw uit Tokio heeft zaterdag in een zieken- huislift het leven geschonken aan een gezonde dochter. De vrouw en een verpleegster waren vast komen zitten in de lift naar de derde verdieping waar de verloskamers zich bevinden. Een arts riep de verpleegster in structies toe van buiten de lift. De verpleegster wikkelde het kind in haar jurk en verzorgde de moeder zo goed en kwaad als dat ging op de vloer van de lift. Ongeveer een halfuur na de bevalling wisten te hulp geroepen politieagenten en brandweerlieden de weigerende liftdeur te forceren. reuk dreigt n kabinet otha (Van onze correspondent WOERDEN (ANP) - Bij een ongeluk op een spoorwegover gang in Woerden zijn zaterdagochtend de drie inzittenden van een personenauto om het leven gekomen. De auto waarin de slachtoffers zaten, werd tegen tien uur 's ochtends aangereden door de sneltrein van Utrecht naar Rotterdam. Volgens een politiewoordvoerder in Woerden is de auto op onverklaarbare wijze tegen de trein gebotst. Het ongeluk gebeurde op een onbewaakte spoorwegovergang beveiligd met knipperlichten tussen Harmeien en Woerden De slachtoffers zijn de 31-jarige C. Ekelschot uit Harmeien, zijn 28-jarige echtgenote J.M. Ekelschot-de Wissel en hun anderhalfjaar oude dochtertje Fanny. Acteur/auteur Albert Mol is zater dag koninklijk onderscheiden op de dag dat hij 70 jaar oud werd. PAGINA 2 De Cook-eilanden zijn zaterdag ge troffen door een zware orkaan die duizenden mensen dakloos heeft gemaakt en voor miljoenen schade heeft aangericht. PAGINA 3 De aanslag die in september werd gepleegd op een synagoge in Istan- boel is wellicht een gezamenlijke actie van Iran, Libië en Syrië. PAGINA 3 In Hontenisse loopt niet iedereen warm voor het plan van burge meester A.A.L. G. M. Kessen tot op richting van een windmolenpark. PAGINA 5 De suprematie van Hein Vergeer verbleekte gisteren bij de strijd om het Nederlands schaatskampioen schap op de 1500 meter. Niet Ver geer maar Leo Visser bleek verras send de snelste. Bij de dames was het meeste succes voor Yvonne van Gennip. PAGINA 9 Peter Roeland van MZ was opper machtig in het Zeeuws kampioen schap tafeltennis. In de finale ver sloeg hij Michiel Heeren, die de re velatie van het toernooi was. Bij de dames ging de eindzege naar Vi vian Blanckaert van Sint-Aloy. PAGINA 11 Patrick Braam blijft de Zeeuwse zwemweréld en zichzelf verbazen. Hoewel hij nog maar net was 'uitge ziekt' verbeterede hij gisteren weer twee Zeeuwse zwemrecords. PAGINA 13 De voetballers van Lewedorp wil len hogerop en daarom bezoeken zij de Oostenrijkse bergen. PAGINA 14 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Provincie: 5, 6 en 7 Sport: 9,10,11,13 en 14 ïotha maakte meteen gebruik om I ijn' minister op andere punten aan te I allen. Volgens Botha had Hendrickse ii; het verleden er zelfs bij hem.op aan drongen om 'de wet op gescheiden oongebieden' intact te laten. Dit om eer grondgebieden voor zijn kleur- genaanhang te verkrijgen. ïendrickse zorgde met zijn partijcon- res dit weekeinde ook nog voor een kicident. Zondagochtend ging hij, ge- jteund door enige tientallen aanhan gers en collega's uit de 'kleurlingen- ïamer' van het parlement naar een Ixclusief 'blankenstrand' in Port Eli zabeth. Hij wilde hiermee protesteren |egen de discriminatie op stranden, ie in bepaalde gevallennog steeds an kracht is. iterst-rechtse blanken uit de opposi tionele Herstigte Nationale Partij NP) van Jaap Marais hebben inmid- els een officiële aanklacht ingediend gen deze 'wetsovertreding' van de abinetsminister. Hoewel de politie londagochtend ruim vertegenwoor- I igd was op het bewuste strand en er I oor een speciale video-eenheid van I e politie opnamen werd gemaakt, zal I r naar alle waarschijnlijkheid niet tot I ervolging worden overgegaan. gekondigd, bewijzen, dat Zuid-Afrika hard op weg is naar een vorm van blan ke NP-dictatuur. Zaterdagmiddag ontplofte er in het centrum van Johannesburg een klei ne bom, die zeker drie mensen ver wondde. Deze bomaanslag was de eer ste sinds 12 december, toen president Botha verscherpte noodtoestandsbe palingen afkondigde, 'omdat het ANC op het punt zou staan een terreurcam- pagne te beginnen die de kerstdagen tot een bloedbad zouden moeten ma ken'. De ontploffing deed zich voor in de buurt van een groot nieuw hotel, de Johannesburg Sun. Op het moment van de ontploffing waren slechts wei nig mensen op straat. N'DJAMENA (AP/AFP) - Het opperbe vel van het Tsjadische leger heeft ver klaard dat de noordelijke plaatsen Zouar en Fada door Libië worden ge bombardeerd met napalm en dat op Zouar een nieuw Libisch offensief is ingezet. Bij de strijd om de oase Fada zijn vol gens het Tsjadische opperbevel 748 Li bische soldaten ongeveer de helft van het garnizoen, gedood en zijn grote hoeveelheden militair materieel op de Libiërs buitgemaakt. Er werd geen op gave gedaan van de verliezen aan de kant van Tsjaad. Het Franse ministerie van defensie (Slot zie pagina 4 kolom 6) folgens de scheidende professor in de [oliticologie van de UNISA-universi- eit, de omstreden voormalige NP-er, Idllem Kleynhans, staat Zuid-Afrika |it jaar een regelrechte ramp te wach- en, wanneer de regering-Botha niet |esluit tot een multi-raciaal parle- ïent, waarin ook de zwarte gemeen- chap is vertegenwoordigd. Kleyn- [ans, die in 1955 de NP verliet uit pro est tegen de apartheidswetgeving, zei lit weekeinde onder meer, dat de se- pctie verkiezingen voor de blanke folksraad, zoals Botha die heeft aan- ASHINGTON (Reuter) - President eagan is zondag in een ziekenhuis 'genomen. Hij zal daar aan zijn pro- ■taat geopereerd worden en tevens Jet halfjaarlijkse onderzoek onder- ijaan van voormalige patiënten die Ten behandeling wegens kanker heb- I en ondergaan. Bij de president werd 1985 een gezwel aan zijn dikke larm verwijderd. §ilgens medici is een prostaatopera- 3 zoals bij Reagan normaal voor annen boven de 50. Reagan heeft be aten ditmaal niet zijn presidentiële woegdheden tijdelijk over te dragen an vice-president George Bush, zoals T ij deed vóór zijn operatie in juli 1985. PEKING (REUTER) - Via illegale muurkranten, die sinds kort weer ver schijnen op de universiteit van Pe king, hebben Chinese studenten za terdag leider Deng Xiaoping een ulti matum van tien dagen gesteld om te antwoorden op hun democratise- ringseisen. Tegelijkertijd werden stu denten opgeroepen het dagblad Pe king Daily van de communistische partij te verbranden wegens „oneer lijke" berichtgeving. Volgens ooggetuigen waren er min stens drie muurkranten. Functionaris sen zouden alle kranten op één na van de muur hebben gescheurd. Één muur krant was een open brief aan Deng, on dertekend door Guo Jichuan, een stu dent wiskunde. In deze brief staat dat de studenten Deng tien dagen de tijd géven om te antwoorden op hun ver zoeken tot democratisering voordat zij tot nieuwe acties besluiten. Deng en andere leden van het Politbu ro hebben zich tot dusver niet uitgela ten over de studentenprotesten, wat leidde tot speculatie dat de leiders van de communistische partij verdeeld zijn over de kwestie. In Guo's brief wordt Deng een goede gezondheid toe gewenst en beklemtoond dat de stu denten de door hem op gang gebrachte hervormingen ondersteunen. Naast de brief hingen twee anonieme muurkranten waarin de Peking Daily wordt beschuldigd van „oneerlijke verslaggeving" en stemmingmakerij. De studenten wordt verzocht maan dagmiddag een openbare verbranding van de krant bij te wonen. De officiële Amerikaanse radiozender „Voice of America" (VOA) heeft zater dag ontkend dat hij met zijn uitzendin gen de Chinese studenten heeft willen aanzetten tot demonstraties. De kritiek van de Chinese autoriteiten op VOA, die in China wordt beluisterd door ongeveer 50 miljoen mensen, is niet gerechtvaardigd, zo verklaarde directeur Richard Carlson. „Wij zijn zeer voorzichtig geweest. Wij willen de demonstranten niet ophitsen". Vrijdag had het Chinese persbureau Nieuw-China VOA impliciet bekriti seerd om zijn „vlammende" commen taren op de recente studentendemon straties in verscheidene Chinese ste den. !SSEX (AP) - Een passagierstrein is ti de Amerikaanse staat Maryland in lotsing gekomen met drie locomotie- 'en en daarna ontspoord. Bij het on- (eluk zondag zijn zeker acht mensen jm het leven gekomen en raakten zo'n 00 passagiers bekneld in de wrak- |tukken. de trein die op weg was van Was hington naar Boston zaten 350 men iën. Het ongeluk gebeurde op een plek raar vier sporen samenkomen. De Irie locomotieven moesten eigenlijk rachten totdat de passagierstrein [oorbij was. Mats Wilander met zijn Zuidafrikaanse bruid. JOHANNESBURG (GPD) De Zweedse tennisspeler Mats Wilander is zaterdag in de havenstad Durban in het huwelijk getreden met de een jaar oudere Zuidafrikaanse schoonheid, het fotomodel Sonya Mulhol- land. De 23-jarige Wilander, die uit protest tegen de apartheid altijd ge weigerd heeft om in Zuid-Afrika te spelen, negeerde daarmee bezwaren van de Zweedse anti-apartheidsorganisaties, die van hem hadden geëist dat hij zijn huwelijk in een ander land zou laten plaatsvinden. De huwelijksplechtigheid vond in besloten kring plaats. De binnen- en buitenlandse fotografen kregen slechts tien minuten de gelegenheid om foto's van het jonge paar te ma ken. Wilander, die derde staat op de in ternationale ranglijst, leerde zijn vrouw ruim een jaar geleden op een cocktailparty in New York kennen. Sonya Mulholland was in 1982 het 'Zuidafrikaans gezicht van de ja ren 80' en sindsdien een veelge vraagd internationaal fotomodel. Voor zijn huwelijk moest Wilander overigens de Davis Cup-finale tus sen Zweden en Australië laten schieten. Een beslissing die Zweden duur kwam te staan aangezien de Australiërs vorig weekeinde de fina le wonnen. De getuige van Wilander afgelopen zaterdag was zijn Zweed se teamgenoot, Joakim Nystrom, die aan het hoofd van een dertig per sonen tellend internationaal tennis- gezelschap tijdig uit Australië in Zuid-Afrika arriveerde. Wilander verdedigde zijn beslis sing om in Zuid-Afrika te trouwen met „dat het heel gewoon is dat een man in het huis van zijn bruid trouwt". De Muihollands komen oorspronkelijk uit Zambia, waar Sonya ook geboren is. Maar zij heeft bijna haar hele leven in Dur ban gewoond. Haar familie, die ui terst gefortuneerd is, heeft daar on der meer een paardenfokkerij. Het jonge echtpaar zal deels in New York, Parijs of Monaco gaan wo nen. GRONINGEN (GPD) De Groninger rechter-commissaris mr. K.H.J. Puite zal een flink aantal kopstukken uit de politiek en de ambtenarij horen in verband met zijn onderzoek naar ver meende fraude bij de visafslag Lau wersoog. Of ook minister Braks van landbouw en visserij wordt gehoord, is nog niet zeker. Vast staat in ieder geval wel, dat de voormalige staatsse cretaris van visserij, Ploeg, zal wor den ondervraagd. Directeur mr. B.B. van der Meer van de afdeling visserij op het ministerie is hetzelfde lot beschoren. Evenals de heer Westerduin van het ministerie, hoofd van de Algemene Inspectie dienst (AID) De Boer, de secretaris van het visafslagbestuur S. Jonker, plaats vervangend directeur van de afslag J. van Wieren en verder vijftien ambte naren 'in de uitvoerende sfeer', onder meer werkzaam bij de AID, bevestigde Puite gisteren desgevraagd. Bovendien zullen de twee Friese gede puteerden drs. Frans Steenmeijer (WD) en drs. Cock van der Horst (PvdA) en de twee Groninger gedepu teerden Johan Remkes (WD) en drs. Bos (PvdA) door Puite worden ver hoord. Alle vier zitten in het bestuur van de afslag en worden door het Openbaar Ministerie (OM) aange merkt als medeplichtig aan de fraude. Directeur Jaap Zwartveld van de af slag, die wordt verdacht van valsheid in geschrifte en vorig jaar in verband met het onderzoek door het OM twaalf dagen in de cel zat, is al eerder door Puite verhoord. De rechter-commissa ris achtte het daarom niet nodig Zwartveld opnieuw te verhoren. Het onderzoek van de rijksrecherche en het OM in de affaire is eind vorig jaar afgesloten. Puite verwacht dat zijn uit voerige onderzoek ongeveer een maand in beslag zal nemen. De valsheid in geschrifte bij de afslag Lauwersoog betreft het voeren van een dubbele boekhouding om vangst beperkende maatregelen voor vissers te omzeilen. De verdediging wil graag politici en ambtenaren laten horen. Er wordt beweerd dat zij op de hoogte waren van dubbele boekhoudingen bij visafslagen. Verder zouden politi ci en of ambtenaren deze dubbele boekhoudingen, al dan niet ooglui kend, hebben toegelaten of zelfs heb ben aangemoedigd. HURWENEN - Deze mevrouw uit het Gelderse Hurwenen is -zoals dat heet- het schip in gegaan toen zij haar hondje ging uitlaten. Zij parkeerde haar auto in de uiterwaarden en om de hond eens lekker te laten draven. Bij terugkomst bleek echter dat de wielen van haar wagen door het wassende water waren omspoeld. Een poging weg te rijden bracht haar nog verder van huis: de auto zakte weg en kwam scheef te staan. Uiteindelijk moest de brandweer eraan te pas komen om de mevrouw en haar (overigens niet zichtbare) hondje naar het droge te bren gen. LONDEN (UPI/AP) - De Sovjet-Unie bouwt een nieuw type moeilijk op te sporen onderzeeërs, die ontworpen zijn om een Amerikaans raketafweer systeem (SDI) in de ruimte te omzei len. De onderzeeboten kunnen kruis raketten afvuren die laag over het zeeoppervlak scheren en gericht kun nen worden op ieder willekeurig doel in de Verenigde Staten. Dat meldde zondag hét Britse weekblad „Sunday Telegraph". Desmond Wettern, marinecorrespon- A dent van het Londense blad, schreef dat op plannen voor grote oppervlak teschepen voor de Russische marine is gekort ten gunste van de nieuwe on derzeeër. De onderzeeër zou zijn be doeld om het Amerikaanse Strate gisch Defensie Initiatief voor een ruim teschild tegen raketten te omzeilen en om de enorme kosten voor de bouw van oppervlakteschepen te drukken. Voor Sovjet-militairen zijn de door on derzeeërs te lanceren kruisraketten onder meer aantrekkelijk, aldus de Sunday Telegraph, omdat het vrijwel onmogelijk is ze accuraat te rang schikken in de rekenspelletjes van de wapenonderhandelaars. „Deze belangrijke wijziging" in het Sovjet-denken zou het geesteskind zijn van de nieuwe commandant van de Sovjet-marine, admiraal Vladimir Tsj erna vin. Hij ontwikkelde de plan nen oorspronkelijk als antwoord op de stationering van Amerikaanse kruis raketten in West-Europa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1