Snuffelt U ook al kissen de Kleintjes? Israëlisch freg. at houdt [veerboot op C yprus aan 1 l/l/EEK-UIT \NEEK- Drie zwarten gedood in onderling geweld Na vier dagen gered L SPOEDIG MAATREGELEN de risK vandaag Tsjaad meldt herovering stad op Libië Devaluatie Franse franc verwacht Ruim honderd VS-tanks in depot beschadigd Overheid als bedrijfsleven lOe jaargang no. 2 tterdag 3 januari 1987 DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - Na het krachtige protest dat de Surinaamse regering bij Nederland heeft ingediend „te gen de voortdurende inmenging in binnenlandse aangelegen eden", zullen in Paramaribo „zeer binnenkort" maatregelen orden bekendgemaakt. Dit heeft de Surinaamse regerings- ider Desi Bouterse in een radio- en televisierede ter gelegen- eid van het nieuwe jaar verklaard. Verkiezingen Olie Treinstaking Tafeltennis Hein Vergeer Alcohol Brand ARRESTATIES IN DURBAN loud t*ris weer met zon. In de loop van de liddag van zee binnendrijvende \neeuwbuien. Wind kracht 4-5 uit noord, later noordwest. Middagtempe- Wratuur: 2 graden. IRNACA (AP) - De Is- Elische marine heeft ftjdag een veerboot j,,en Cyprus en Liba- o i aangehouden, om it de veerdienst Pale- Ijnse guerrillastrij- jrs naar Libanon zou Ibben vervoerd. kpitein Dmitris Vra- s van de 3.782 meten- Sunny Boat zei dat Hn schip vrijdagmiddag op twee uur varen van de Libanese christelijke ha venstad Jounieh door een Israëlisch fregat werd aangehouden in in ternationale wateren. Hij zei dat hij de op dracht kreeg terug te ke ren naar zijn thuishaven Lamaca op Cyprus. Na aankomst in Larnaca vertelde Vrakas dat de commandant van het Is raëlische fregat hem te verstaan had gegeven dat de dienst tussen Jou- nieh en Larnaca met in gang van dat moment was opgeheven, omdat de rederij Palestijnse terroristen naar Libanon vervoert. De veerdienst was de be langrijkste verbinding tussen de christelijke en clave in Libanon en de buitenwereld. outerse beschuldigt Nederland en jaar geleden had de legerleider ge- gd dat 1986 het jaar van de waarheid iu zijn. „Het jaar van de waarheid eft ons duidelijk laten zien wie onze ienden en wie onze vijanden zijn. In t jaar van de waarheid heeft Neder- nd duidelijker dan ooit zijn ware ge- cht laten zien", aldus de Bouterse onderdag. ij verwees naar de staatsgreep van 980, de „brede politieke samenwer- ing met vakbonden, bedrijfsleven en iolitieke partijen", en wees op de lioodzakelijke eenheid voor een natie vorming. Deze eenheid is wreed ver stoord door de acties van de groep- runswijk. Acties die worden uitge- oerd met steun van Nederlandse zijde n grote schade hebben aangericht an de Surinaamse economie, aldus de egerleider. outerse noemde als voornaamste orgen van de regering het oplossen an de tekorten waardoor lange rijen wachtenden ontstaan, het heropenen van gesloten bedrijven en scholen, de terugkeer naar hun woonplaatsen van levacuees en van vluchtelingen die naar Frans-Guyana zijn uitgeweken. Bouterse herhaalde wat hij twee we ken geleden op een massabijeen komst had gezegd over verkiezingen, die uiterlijk in maart 1988 zullen wor den gehouden. In dit verband is de af gelopen dagen intensief vergaderd door het topberaad. „Ik moet u meedelen dat er nog ernsti ge meningsverschillen zijn tussen de vakbeweging en de politieke partijen over de wijze van samenstelling van de volksvertegenwoording". Als voorzit ter van het topberaad zei hij afzonder lijke gesprekken te hebben gevoerd met de betrokken partijen. Daarbij is onderstreept „dat de hoogste macht moet liggen bij de volksvertegenwoor diging". De samenstelling van het par lement moet daarvan een weerspiege ling zijn, waarbij het recht van terug roeping „een essentiële plaats moet in nemen". Hij zei voorstellen aan de vak beweging en de politieke partijen te hebben gedaan, die thans worden be studeerd om nog in de eerste helft van januari uit de impasse te geraken. Het Nederlandse ministerie van bui tenlandse zaken had vrijdag nog geen reactie op de nota die de Surina&mse regering woensdag aan de Nederland se ambassadeur overhandigde. Deze nota bevatte een protest tegen wat ge noemd werd de voortdurende inmen ging van Nederlandse zijde in de bin nenlandse aangelegenheden van Suriname. PZC WIJCHEN (ANP) - In het Gelderse Wijchen heeft vrijdag een wonderlijke verhuizing plaatsgevonden. Burgemees ter Versteeg van Wijchen goot op het Marktplein een waterbed vol met champagne. Wijchen had wat te vieren omdat de plaatselijke waterbeddenfabrikant naar een nieuwe behuizing ging. Daarom werden in het waterbed op het Marktplein maar liefst 300flessen champagne overgegoten in het bed dat vervolgens ook de verhuizing mee maakte. Bij de nieuwe vestiging werd de drank echter weer overgeheveld in zo'n 1700 glazen. De wereldolieproduktie is vo rig jaar bijna zes procent gro ter geweest dan in 1985 en dat betekent de sterkste toeneming in tien jaar. PAGINA 2 De situatie bij de Franse trein staking is verscherpt. De rege ring beschuldigt de stakers en de bonden dat zij de staking voor politieke doeleinden mis bruiken. PAGINA 3 Met twee overwinningen en één nederlaag heeft Bettine Vriese- koop de zeventiende Top- Twaalf geopend in Basel. PAGINA 5 Drie weken voor de Europese titelstrijd schaatsen heeft Hein Vergeer de rol van kopman van de Nederlandse ploeg voor zich opgeëist. PAGINA 5 De provincie en de meeste ge meenten voelen er niets voor bij nieuwjaarsrecepties het schenken van alcoholhouden de dranken te verbieden. PAGINA 9 Een felle uitslaande brand bij een garage in Nieuw- en Sint Joosland heeft vrijdagmiddag voor enkele tonnen schade aangericht. PAGINA 9 Binnen- en buitenland: 2 en 3 Provincie: 9,10 en 11 Sport: 5 de teloorgang van baltove naar Jimmy Greaves het ro de ideaal en de zwarte markt de moord op de heilige familie speelse omgang met de filo sofen de poëzie van Annie M. G. Schmidt Cornancay en de eeuwige zoekers puzzelen voor miljoenen radio- en tele visieprogramma's voor het weekeinde. PAGINA'S 13,14,15, 17,18, 19, 21, 22 en 23 LUXEMBURG (AP/DPA) - Bij een wa pendepot van het Amerikaanse leger in Luxemburg zijn ruim 100 Ameri kaanse M-60 tanks beschadigd. De optische richtapparatuur en de stuurinrichting van de tanks bleek on klaar te zijn gemaakt, zo heeft een re geringswoordvoerder vrijdag bekend gemaakt. De sabotage werd al drie we ken geleden ontdekt. Er is nog geen spoor van de daders. Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag met een springlading een aanslag gepleegd op een transformatorhuisje in West-Ber- lijn. Naar de politie vrijdag meedeelde, ontstond in de buitenmuur van het ge bouw een gat ter grootte van een vuist. De transformator liep geen schade op. Ook het nabijgelegen Britse militaire vliegveld Gatow werd niet getroffen. N'DJAMENA (REUTER) - Het Tsjadi- sche leger heeft vrijdag de noord oostelijke oasestad Fada, die de afge lopen drie jaar werd bezet door troe pen van Libië, veroverd. Dat heeft de regering van president Habré van Tsjaad bekendgemaakt. Eerder op de dag berichtte radio- Tsjaad dat de gevechten landurig en fel waren. In sommige straten werd van man-tot-man gevochten. Diplo maten wezen erop dat de verovering van Fada de weg kan vrijmaken voor een aanval op Faya-Largeau. Dat is het belangrijkste Libische steunpunt in het noorden van Tsjaad. Libië bezet ook deze stad al drie jaar. Ondanks het bange avontuur op de Noordzee poseerden de vier opvarenden van de MN 26 na aankomst in Bever wijk even voor de fotograaf. V.l.n.r. R.G. Battersbee, B.G. Seaman, R. Hornygold en C.P. Jenkins. IJMUIDEN (ANP) - De reddingboot „Johanna Louisa" uit IJmuiden heeft de Engelse viskotter „MN 26" de haven van IJmuiden binnenge sleept, nadat deze vier dagen en nachten stuurloos had rondgedre ven op de Noordzee. De vier Engelse opvarenden werden op Nieuwjaarsdag uit hun benarde positie verlost door de passerende Westduitse kustvaarder „Maris". De 57-jarige eigenaar was door het ban ge avontuur dermate overstuur ge raakt dat hij aan boord enige tijd met geweld in bedwang moest wor den gehouden. Hij kon na behande ling in het ziekenhuis te IJmuiden terug naar het schip. De drie andere opvarenden waren volledig uitge put. De vier kochten het negen meter lange viskottertje zondag in Londen en zetten die dag koers naar hun woonplaats Kingslynn ten noorden van de Engelse hoofdstad. Op circa negen kilometer uit de kust vielen de motor en de stroomvoorziening uit, waardoor het viertal zonder ra dio kwam te zitten. Zware stormen bliezen het scheepje vervolgens naar de Nederlands kust. De rijkspolitie te water is verbolgen over het feit dat een aantal -overi gens onbekende gebleven- schepen ondanks het aanvankelijk wel rea geren op noodfakkels uiteindelijk toch geen hulp bood. JOHANNESBURG (AP/REUTER/ AFP/UPI) - In het zwarte woonoord Soweto in Zuid-Afrika zijn drie men sen levend verbrand. Voorts werd een soldaat neergeschoten en liep een man zware brandwonden op, zo heeft de Zuidafrikaanse regering vrijdag bekend gemaakt. In Soweto werd een zwarte man en een bij hem wonende vrouw door 20 zwar ten in brand werden gestoken. Een zwarte vrouw werd door een menigte van ongeveer 90 mensen aangevallen en vervolgens in brand gestoken. Alle drie de slachtoffers kwamen om het le ven. In Alexandra bij Johannesburg werd op Nieuwjaarsdag een lid van de orde troepen ernstig gewond, toen "een on bekend aantal radicalen" het vuur op hen opende. Vrijdag werden in Durban tien zwar ten gearresteerd in verband met de gewelddadigheden die op Nieuw jaarsdag op de stranden daar plaats vonden, aldus een bericht van de Zuidafrikaanse radio. Bij de ongeregeldheden in Durban raakten elf mensen gewond, onder wie een politieman die steekwonden op liep. Op het terrein van het kamp Umgaba- ba ten zuiden van Durban vuurde de politie traangas af op een 60-tal zwarte jongelui die amok maakten. Zij ver nielden een theesalon, gooiden met stenen naar voertuigen en probeerden benzinepomen in brand te steken. De Verenigde Staten peilen de me ning van de leiders van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) over een plan voor de deling van de macht in Zuid-Afrika. Dit heeft de Amerikaanse onderminis ter van buitenlandse zaken Michael Armacost gezegd in een gesprek met de Washington Post dat donderdag werd gepubliceerd. De minister van buitenlandse zaken, George Shultz, zal dit punt waar schijnlijk naar voren brengen wanneer hij eind januari de voorzitter van het ANC, Oliver Tambo, spreekt, aldus Ar macost. Zuid-Afrika heeft dergelijke voorstellen echter al eerder afgewezen en ook het ANC heeft zich weinig en thousiast getoond. PARIJS (RTR/ANP) - De Franse centrale bank heeft vrijdag haar belangrijkste rentetarief, de „taux directeur", verhoogd van 7,25 tot 8 procent, zo is in Parijs bekendgemaakt. Het monetaire wapen is in de strijd gebracht om de koers van de Franse frank te steunen. De koers van de frank staat al en kele weken onder druk. Het ren tetarief werd op 16 december met 0,25 procent verhoogd. Sindsdien zijn de problemen alleen nog maar groter geworden, vooral on der invloed van de spoorwegsta king in Frankrijk. Er is een om vangrijke kapitaalvlucht naar West-Duitsland op gang geko men en binnen het Europese Mo netaire Stelsel (EMS) is de koers van de frank de laatste dagen zeer dicht bij het onderste inter- ventiepunt gekomen. Er wordt dan ook al druk gespeculeerd over een devaluatie van de frank in het kader van een aanpassing van de EMS-koersen na de West duitse parlementsverkiezingen van 25 januari. Op de effectenbeurs van Parijs kelderde de beursindex vrijdag onder invloed van de sociaal-eco nomische problemen met 2,24 procent. Gezaghebbende uitleg gers van de economi sche barometer zijn zeld zaam. Nederland kent er een paar, die op gezette tijden de publiciteit zoeken en naar wie dan meestal goed wordt geluisterd. Ze ge ven bij die gelegenheden een pittige analyse van de sociaal-economische stand van zaken van ons land en een vooruitblik, vrij van partijpolitieke bijbedoelingen. Eén van hen is prof. dr. F. W. Rutten, secretaris-generaal van het ministerie van economische za ken. Voor de dertiende keer nu al weer heeft hij een nieuwjaarsartikel ge schreven in het economenblad Econo misch Statistische Berichten (ESB). Daarin neemt hij het overheidsbeleid vrij onverbloemd op de korrel. De uit spraken van Rutten hebben door gaans een breder bereik dan de lezers van het vakblad en dat onderstreept het gewicht ervan. Op een pikant mo ment - dat van de goede voornemens bij de jaarwisseling - houdt hij over heidsdienaren en politici de spiegel voor. Ditmaal is dat de spiegel van het bedrijfsleven. Rutten vindt dat de overheid veel doelgerichter bezig zou moeten zijn. „Er is niet zozeer behoefte aan een alomvattende, grootse nieuwe visie. Concrete, voor de hand liggende verbeteringen kunnen op veel beleids gebieden binnen niet al te lange tijd worden verwerkelijkt", schrijft hij. Langs die weg kan de rijksdienst in omvang verder worden afgeslankt. Een overheid geschoeid op een leest naar het model van het bedrijfsle ven. Volgens Rutten is er veel te zeg gen voor een 'Voortgang met de nieu we zakelijkheid', zoals ook de titel van zijn nieuwsjaarsartikel in ESB heet. De gang van zaken in Nederland on dernemersland - sinds de economi sche rampjaren 1981 en 1982 met sprongen verbeterd - heeft deze top ambtenaar van het ministerie van eco nomische zaken kennelijk sterk geïn spireerd. De uitslag van de enquêtes naar de resultaten in 1986 in de indus trie en het midden- en kleinbedrijf ge ven aan dat er spectaculaire verbete ringen zijn te melden. De kamer van koophandel voor Midden- en Noord- Zeeland omschreef de sfeer bijvoor beeld met „het bedrijfsleven heeft er weer zin in". Rutten is erg onder de in druk van die wending in de goede rich ting. Hij vindt dan ook dat de overheid daarop moet inspelen met een duide lijk verlaging van de belasting- en pre miedruk. In de landen om ons heen gaat het snel die richting op. Uitzicht op een lastenverlichting voor iedereen werkt volgens hem in verschillende opzichten positief. Het is goed voor het ondernemingsklimaat. Goed voor de werkgelegenheid. En goed voor een positieve grondhouding (waar hebben we die term eerder gehoord?) bij werk nemers en werkgevers tegenover de plannen tot belastingvereenvoudi ging. De ideeën van Rutten maken een gezonde indruk en ademen een sfeer die aansluit op de lessen uit de ja ren '70. Het overheidsbeleid is veel te omslachtig en te ingewikkeld. De over heid in Den Haag bemoeit zich met veel te veel details, die elders kunnen worden geregeld en uitgevoerd. Het overheidsapparaat is - mede daardoor - veel te groot geworden. Rutten is overtuigd voorstander geworden van meer ruimte voor eigen initiatief en be stuur op lager niveau. Hij vindt dat de rijksoverheid zich meer moet bezig houden met haar eerste taken (justitie, onderwijs, wegen en defensie), maar minder met subsidies en andere be moeienis in de markteconomie. Er is al sprake van zo'n ontwikkeling, maar het gaat Rutten allemaal niet snel ge noeg. Zijn verhaal komt erop neer dat er bij de overheid op korte termijn heel wat verbeterd en gesaneerd kan wor den. Daarover moet niet te lang en te ingewikkeld worden gepraat en ge daan. Maar er moeten maatregelen worden genomen waar die als het ware voor het grijpen liggen. Het bedrijfsle ven heeft het voorbeeld gegeven hoe dat kan. Rutten wil de deur openzet ten. Frisse geluiden vanuit de top van het overheidsapparaat zelf. vdM Meer Amerikanen - Op 1 januari 1987 waren er naar schatting 242.100.000 Amerikaanse staatsbur gers, een kleine 2.200.000 meer dan op Nieuwjaarsdag van vorig jaar. De Amerikaanse bevolking is sinds de volkstelling van april 1980 gegroeid met 15.500.000 zielen, of 6,9 procent. (Advertentie) it>Vlï9 \iaai Oo^ Wij bivakkeren op ons nieuwe adres. Wie de VIP-bus nodig heeft, een slaapbus, een luxe touring car, een verenigingsbus, een rond- reisbus, moet nu in Middelburg zijn: Carlier, Electraweg 9,4338 PK Middel burg, 01180-15015. Voor het boe ken van complete reizen blijft het reisbureau van Carlier gewoon in Goes zitten: Opril Grote Markt 2, 01100-20280.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1