hotel goes Advies gevraagd over werkgelegenheidsbeleid voor minderheden VN schrappen VS-deel Economische barometer VS gestegen in film over daklozen Veel Polen in West-Duitsland achtergebleven Irak geeft jaaroverzicht in golfoorlog Opvangcentra jonge delinquenten worden uitgebreid Oudste kardinaal R-K Kerk overleden BLAD CITEERT MEESE: PZC/ binnen-buitenland 2 V!' OUDEJAARSNACHTBAL9 WOENSDAG 31 DECEMBER 1986 Nieuwjaarsmenu COCKTAIL „HAPPY NEWYEAR" cocktail met garnalen, ananas en kiwi geserveerd met een yoghurt-cocktailsaus CONSOMME „ALL THE BEST" heldere runderbouillon met een garnituur van prei, ei en poulet ENTRECOTE „HANGOVER" gegrilde lendebiefstuk met kruidenboter geserveerd met sla, diverse groenten en aardappelgarnituren MOUSSE AU CHOCOLAT „THE LAST SKYROCKET" chocolade-mousse met mintsaus en slagroom CAFE ET FRIANDISE koffie met bonbon 'Ii.i Anthony Fokkerstraat 100, Goes, tel.: 01100-31510, telex hotgs 55039 BELFAST (UPI) - In een pub in een plaatsje ten noord westen van Belfast is dinsdagochtend een bom ont ploft. Er brak brand uit en één man verloor het leven. Een tweede man raakte lichtgewond, zo heeft de Noordierse politie meegedeeld. De schade aan het gebouw (foto) was aanzienlijk. Tot nu toe heeft niemand zich voor de aanslag verant woordelijk gesteld. Voorspellingen troef in VS ZURICH (ANP/EPA) - Mits voorzien van een aan de pols bevestigd radar- reflectieapparaatje kunnen lawineslachtoffers voortaan snel worden op gespoord. Met behulp van de zogeheten 'Recco-detector' (foto boven) kunnen red- dingploegen onder de sneeuw bedolven slachtoffers binnen een straal van 100 meter nauwkeurig opsporen. Bij de iets duurdere uitvoeringen is het reflectie-apparaatje zelfs in een horloge ingebouwd. WASHINGTON (RTR) - Ook waarzeg gers krijgen aan het einde van een jaar de geest. De meest opmerkelijke voorspellingen komen uit het land van de onbegrensde mogelijkheden de Verenigde Staten. Mary Dusina voorspelt in een krant dat 1987 twee passagiersvliegtuigen van het jumbo type boven New York met elkaar in botsing zullen komen. Hierdoor zal de luchtverkeersleiding boven New York herzien worden. Verder voor spelt de vrouw een 'briljante' Ameri kaans-Israëlische commando-actie ter bevrijding van Amerikaanse gij zelaars in Libanon De geest van wijlen de Britse acteur Richard Burton zal op het toneel op duiken tijdens een opvoering in New York van Shakespeare's 'Hamlet'. Een sprekende verschijning van Jezus zal te zien zijn op het televisiescherm tij dens een uitzending van een football- wedstrijd. De verschijning zal bij de naties aandringen op vrede. Er zullen opzienbarende geneesme thoden worden ontwikkeld voor aids en andere fatale ziekten. Waarzegger James Starr voorspelt dat Westduitse medici een geneesmiddel zullen vin den voor reumatiek, waar een eenvou dige injectie aan te pas komt. Frances Cannon voorspelt dat men verborgen geheime formules van Al- bert Einstein vindt en dat zij zullen worden ontwikkeld tot een nieuw de fensief wapensysteem. De Iraanse geestelijke leider ayatollah Khomeini overlijdt in 1987 en pro- Amerikaanse leiders zullen hem op volgen, aldus de voorspellingen. Na de afzetting en/of dood van de Cubaanse leider Fidel Castro storten de linkse re gimes in Havana en in Nicaragua in een. Aan de honger in Afrika komt een einde door nieuwe graanzaden die enorme oogsten voortbrengen. In de Verenigde Staten staat een 'poli tieke messias' op en hij zal het land als MOSKOU (DPA/AFP) - De Amerikaanse president, Ro nald Reagan en Sovjetleider Michail Gorbatsjov zullen ditmaal geen nieuwjaarsboodschappen uitwisselen via de Amerikaanse en Russische televisie. Dit heeft de woordvoerder van het Sovjet-ministerie van buitenlandse zaken, Gennadi Gerasimov, dinsdag bekend- gemaakt.De Verenigde Staten betreuren het dat de Sovjet unie niet meer wil meewerken aan een uitwisseling via de televisie. De Amerikaanse president zal zich nu via de radio tot het volk van de Sovjetunie richten. Zijn toespraak wordt woensdagavond uitgezonden door de Voice of Ame rica. Volgens Gerasimov heeft Moskou besloten van de televi sie-boodschappen af te zien wegens de toestand van de Sovjet-Amerikaanse betrekkingen. „Wij zien momenteel geen aanleiding tot vreugde. Waarom zouden wij de illusie wekken dat alles koek en ei is?", zo vroeg Gerasimov zich af. Dit jaar wisselden Reagan en Gorbatsjov voor het eerst via de televisie een mondelinge nieuwjaarsgroet uit. DEN HAAG (ANP) - De Rijksinrich tingen voor jeugdige delinquenten worden de komende jaren met 73 plaatsen uitgebreid. Door nieuw bouw, verbouw en uitbreiding komen er in de jaren '87, '88 en '89 plaatsen bij in Amsterdam (22), in Nijmegen, Bre da en Zeist (samen 40) en nog eens elf door nieuwbouw van de meisjesin richting De Lindenhorst te Zeist. Dat antwoordt staatssecretaris Korte- Van Hemel (justitie) op vragen van PPR-kamerlid Lankhorst over de op- vangproblemen van minderjarige ge detineerden, met name tijdens de Kerstperiode. Volgens de staatssecre taris verbleven er daags voor Kerst twaalf jongeren in cellen op politiebu reaus. Hun leeftijd was gemiddeld 16,1 jaar en de verblijfsduur gemiddeld 4,5 dag. De staatssecretaris zegt geen maatre gelen te hebben getroffen om in de Kerstperiode geen jeugdigen in poli- tiebureau's gedetineerd te hebben. Zij wijst erop dat dergelijke maatregelen vorig jaar veel praktische problemen met zich mee brachten. Telefoon samenwonenden De PTT zal de verschillen tussen gehuw den en duurzaam samenwonenden zo veel mogelijk opheffen waar het gaat om de overschrijving van de te lefoonaansluiting op naam van de partner. Dat antwoordt minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) op schriftelijke vragen van PvdA-kamer- lid Castricum. Advertentie VATICAANSTAD (AP) - Pietro Paren te, de oudste rooms-katholieke kardi naal, is maandag na een langdurig ziekbed in zijn woning overleden, zo heeft het Vaticaan dinsdag bekendge maakt. Hij is 95 jaar geworden. Parente, een deskundige op het gebied van dogmatische theologie, doceerde ruim 30 jaar aan de Pauselijke Univer siteit van Rome, totdat hij in 1955 werd benoemd tot aartsbisschop van Perugia. Van 1959 tot 1967 was hij de nummer twee in de Vaticaanse Con gregatie voor de Geloofsleer. Paus Paulus VI bevorderde hem tot de rang van kardinaal in 1967. Het aantal rooms-katholieke kardina len is met de dood van Parente ge daald tot 143, van wie er 35 de 80-jarige leeftijd zijn gepasseerd en derhalve on verkiesbaar zijn in pausverkiezingen. De oudste kardinaal is nu Julians Va- voids, kardinaal van Riga. Hij is 91. WASHINGTON (RTR) - De economi sche barometer van de Verenigde Sta ten, de index van de op korte termijn te verwachten bedrijvigheid, is in no vember met 1,2 procent gestegen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van handel dinsdag bekendgemaakt. In oktober nam de barometer met 0,5 procent toe. De toeneming in november is de hoog ste sinds april van dit jaar toen even eens sprake was van een stijging met 1,2 procent. In acht van de twaalf maanden tot en met november steeg de barometer. De stijging in november voldoet aan de verwachtingen van de economen. Volgens hen zal de Ameri kaanse economie in de komende maanden langzaam, maar gestaag, blijven groeien. president van zowel de democraten als de republikeinen in 1988 binnenleiden in een nieuw tijdperk van vrede en voorspoed. Reagan is dan afgetreden naar aanleiding van het Iraanse wa penschandaal en opgevolgd door vice- president George Bush. Contra-connectie idee van Israël PARIJS (AP) - Enkele duizenden stakende werknemers van de Franse spoorwegen hebben dinsdag in Parijs (fo to) en andere grote steden gedemonstreerd. Op de belangrijkste spoorverbindingen reed maandag 40 procent van het normale aantal treinen. De Franse regering is inmiddels tussenbeide gekomen in het arbeidsconflict bij de spoorwegen met de bekend making dat het omstreden nieuwe salarissysteem - waarbij meer nadruk ligt op prestatie dan op dienstja ren - opgeschort werd en dat een bemiddelaar was aan gewezen. De CGT en de andere vakbonden blijven ech ter bij hun eis dat het nieuwe salarissysteem geheel van de baan moet. De staking ging dinsdag de twaalfde dag in. NEW YORK (AP) - De Verenigde Sta ten hebben de Verenigde Naties ii stilte overgehaald om Amerikaans beelden te schrappen uit een film ove daklozen in de hele wereld. Het jaar 1987 is uitgeroepen tot Jaa van hulp aan de Daklozen en de filmt in verband daarmee gemaakt, in op dracht van de VN. In de oorspronkeli ke versie kwamen twee hulpproject* voor armen en daklozen in New Yor! voor. In maart van dit jaar werden de Amer kaanse 'bijdragen' echter geschrapt nadat een Amerikaanse afvaardigin de VN had gewaarschuwd dat so mm ge leden van het Congres zich wellich tegen de film zouden verzetten. Woordvoerster Rose Berstein van i Amerikaanse VN-delegatie verklaard dat de Amerikaanse vertegenwoord gers het gevoel hadden dat de fik voorbijging aan het feit dat sommige van de gefilmde mensen geestelijk ge handicapt waren of zelf hadden geko zen voor een dakloos bestaan. De beslissing om de Amerikaans beelden eruit te knippen, riep scherp kritiek op van de twee Newyorkse oi ganisaties die in de film geportretteen zouden worden, Habitat for Humanit en Urban Homesteading Assistanc Board. Herstel relaties Groot-Brittanni en Guatemala hebben na een breul van 23 jaar hun diplomatieke betrek kingen hersteld. De verbroken relati werd maandag weer opgevat en vol gens een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken zou mei binnenkort over en weer ambassa deurs benoemen. DEN HAAG (ANP) - Minister De Ko ning van sociale zaken en werkgele genheid heeft mede namens een aan tal collega-ministers de Sociaal-Eco nomische Raad om advies gevraagd hoe de werkgelegenheid voor etni sche en culturele minderheden kan worden verbeterd. Aan de verbetering van de kans op werk voor onder anderen Surinamers, Antillianen, Molukkers, Turken en Marokkanen moeten volgens de be windsman de sociale partners (werk gevers en werknemers) een bijdrage le veren. Daarnaast moet de overheid volgens hem een voorwaardenschep pende en ondersteunende rol vervul len. De ontwikkeling van de werkloosheid onder minderheden is volgens de be windsman zorgwekkend. De Koning maakt zich bovendien zorgen over de oververtegenwoordiging van leden van minderheidsgroepen in lage tot zeer lage functies. Doorstroming naar hogere functies vindt volgens hem nauwelijks plaats. Als deze ontwikke ling voortduurt en zich voortzet in vol gende generaties ontstaan een uiter mate onwenselijke situatie, zo meent hij. De Koning wil van de SER, het liefst voor 1 maart 1987, onder meer weten hoe de werkgelegenheid voor minder heden kan worden uitgebreid, hoe de sociale partners daarbij op vrijwilli ge basis kunnen worden betrokken en wat daarbij de bijdrage van de over heid kan zijn. Ook wil hij weten of de Sociaal-Economische Raad nadere wetgeving of aanvullende regelge ving gewenst acht. Na een grote aardbeving rijst het ver loren continent Atlantis uit het noor den van de Atlantische Oceaan op. De maan botst met een enorme meteoor en wordt de helft kleiner en uit de ber gen van Tibet meldt zich een "lang uit het oog verloren ras van super-intelli gente wezens, dat de mensheid ter hulp snelt". WASHINGTON (GPD) Het was een Israëlisch idee om de winst van de wapenleveranties aan Iran naar de Contra's door te sluizen, zo meldde dinsdag het Amerikaanse blad New York Ti mes. In een hoorzitting achter gesloten deu ren voor een van de commisisies van het congres heeft minister van justitie Meese volgens het blad verklaard dat de voormalige direkteur-generaal van het Israëlische ministerie van buiten landse zaken David Kimche kolonel North de suggestie aan de hand heeft gedaan om de prijs van de wapens op te voeren en de aldus gemaakt winst aan de Contras in Nicaragua door te spelen. Meese heeft deze informatie FLENSBURG (AP) - Tijdens de kerst dagen zijn in West-Duitsland 287 Poolse toeristen van drie cruisesche pen achter gebleven. Zeker 15 van hen hebben al politiek asiel aangevraagd en verwacht wordt dat veel anderen dat nog zullen doen, zo vertelde een woordvoerder van de Westduitse grenspolitie in Flensburg dinsdag. De drie cruiseschepen, de Lancut, de Pomerania en de Wilanow, waren tus sen 23 en 26 december de haven van Travemünde binnengelopen. De sche pen hadden in totaal 600 passagiers aan boord. Volgens de woordvoerder was nog niet bekend hoeveel van de achterblijvers wilden blijven en hoevelen alleen maar hun verblijf in West-Duitsland met een paar dagen of weken wilden verlengen. In het verleden heeft ongeveer de helft van achterblijvende toeristen politiek asiel aangevraagd, aldus de woord voerder. volgens de New York Times van North zelf gekregen voor hij ontslagen werd. Op de persconferentie waar Meese de zogeheten Contra-connectie bekend maakte zei Meese indertijd dat 'verte genwoordigers van Israël' erbij betrok ken waren Israël heeft steeds ontkend iets met de contra-connectie te maken te hebben gehad. Kimche noemt het verhaal be lachelijk en noemt North 'een onver beterlijke leugenaar, als hij dat ten- ministe heeft verklaard'. Kolonel North heeft tot dusver geweigerd een AMSTERRDAM (ANP) - Schoon maakmiddelen krijgen binnenkort een nieuw waarschuwingsvignet. Op de verpakking van dergelijke artike len komt het 'niet-mengen'-symbool te staan. verklaring af te leggen voor de ver schillende onderzoekscommissies van het congres. De Israëlische contra-connectie komt niet uit de lucht vallen. Amerika en Is raël werken nauw samen op strate gisch gebied. Op grond van die samen werking laten de Amerikanen veelal de Israëli's karweitjes op te knappen die zij zelf niet kunnen of willen doen. De strategische samenwerking tussen Israël en de Verenigde Staten was on dermeer de basis voor de Israëlische connectie in de Amerikaanse contac ten met Iran. Ook in Midden-Amerika hebben de Is raëli's op Amerikaans verzoek aan verschillende landen wapens ver kocht. Er circuleerden al lang voor dat het Iran-Contra schandaal be kend werd berichten dat de contra's onder meer over Israëlische wapens beschikken. BAGDAD (RTR) - Iraakse militaire vliegtuigen hebben in het afgelopen jaar 31.154 aanvalsvluchten op mili taire en economische doelwitten in Iran uitgevoerd en in de Golf 124 olie- en koopvaardijschepen bestookt. Dit berichtte dinsdag het in Bagdad ver schijnende dagblad al-Thawra. In een verslag over de activiteit van de luchtmacht in de Iraans-Iraakse oor log in 1986, schreef al-Thawra dat de intensiefste luchtaanvallen zich con centreerden op het belangrijkste olie- laadstation op het eiland Kharg in de Golf, dat 60 keer werd aangevallen. De Hooizolder organiseert op woensdagavond 31 decem ber vanaf 23.00 uur tot zo lang het duurt Donderdag 1 januari nieuwjaarreceptie. Geopend vanaf 21.00 uur. dU Directie en personeel van FRAPO B.V. wensen al onze cliënten T* een gezond en voorspoedig 1987. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 2