Ipzc/ jaarHjït □tijde jaar-in BEREKENING van jubelklok tot schrikkelseconde DUVALIER voor zijn tijd vertrokken terug blik zimmertoren vernuft ijkwezen ook afstand piepjes nog nauwkeuriger vrijheid fanfare partij schatkist 25 WOENSDAG 31 DECEMBER 1986 Lier, tijdwerk Zimmertoren fotografie wim riemens De tijd wordt al jarenlang bij gehouden. Vroeger met een voudige instrumenten en voor die tijd uiterst ingewikkelde be rekeningen. Tegenwoordig met behulp van computers en ver nuftige apparatuur. Maar ook al waren de hulpmiddelen vroeger primitief, men was toen ook al in staat tot opmerkelijke resul taten te komen. De wetenschap van vandaag borduurt voort op de theoriën van gisteren. Ze kunnen, ook al staan ze in schril contrast, niet zonder elkaar. In België stroomt de rivier de Ne- te traag door het stadje Lier. Het zeer fraaie Begijnhof ligt vredig en gehuld in stilte in het stads centrum. Of zoals de Vlaamse schrijver Felix Timmermans over zijn geboorteplaats schreef: „d'amandelboom van Lier, waar stilte en eenzaamheid glijden over de bleeke kasseikens in de witte straten.' De tijd heeft er stilgestaan. Zo'n uitdrukking over de tijd is in Lier wel zeer op haar plaats. Want niet alleen Timmermans zag er het levenslicht, ook Lode- wijk (Louis) Zimmer kwam daar ter wereld. En zijn naam is onlos makelijk aan het begrip tijd ver bonden. Zimmer is de uitvinder van drie unieke klokken. Dat zijn de Jubelklok, de Astronomi sche Studio en de Wonderklok. Op het Zimmerplein in Lier staat de Zimmertoren. Meteen al aan de buitenkant is te zien dat in die toren geen gewoon uur werk hangt. De Jubelklok, want zo heet het apparaat, heeft 13 wijzerplaten. Slechts de middel ste geeft op het eerste gezicht aan hoe laat het is. De andere wijzerplaten laten achtereenvol gens zien: de zonnetijd, de die renriem, de zonnecirkel (een pe riode van 28 jaar), de week, de wereldbol, de maanden, de data, de jaargetijden, de watergetij den. de ouderdom van de maan, de schijngestalten van de maan en de maancirkel (een periode van 19 jaar). In de rechterzij gevel van de to ren staan vier automaten die het slagwerk verrichten. Ze verbeel den de vier levensfasen van de mens: het kind, de jongeling, de volwassene en de bejaarde. De afbeeldingen zijn gekozen uit de Lierse kunstwereld. Om het kwartier slaan ze op een klok. En af dat allemaal nog niet genoeg is verschijnen om 12.00 uur in de middag in een vierkant venster inde zijgevel onder meer het Bel gische en Lierse wapen en de zes burgemeesters die Lier kende tijdens de eerste 100 jaar onaf hankelijkheid van België. Dat is alleen nog maar de buiten kant van de Zimmertoren. In de Astronomische Zimmerstudio in de toren wordt er nog eens een schepje bovenop gedaan. De ruimte is gevuld met wijzerpla ten, afbeeldingen van planeten en aan het plafond een sterren hemel, zoals die op het noorde lijk halfrond te zien is. En dat al les aangedreven door slechts één moederklok. Enige toelichting is. zeker voor een leek, op zijn Plaats. Daarin wordt voorzien ®et behulp van een cassette handje dat de bezoekers alle we tenswaardigheden over de Zim mertoren toeroept. De uitleg die de voorzitter van het Zimmertorenkomitee, voor- malig-gemeentesecretaris K. Roofthooft, geeft is echter vele malen sympathieker, maar niet voor iedereen weggelegd. Hij heeft Zimmer nog persoonlijk gekend en kan urenlang hoeiend vertellen over diens Lier, Zimmertoren werken. Zo voert hij belangstel lenden niet alleen door de Zim mertoren, maar ook naar het daarnaast gelegen Zimmerpa- viljoen waar het derde wereld werk van Louis Zimmer staat, de Wonderklok. Hier wederom allerlei wijzerplaten (in totaal 93), uurwerken, klokken en als klap op de vuurpijl de complete werkkamer van Louis Zimmer. Tot in het laatste detail is de in houd van de werkkamer na het overlijden van de uurwerk-ma ker in 1970 naar het paviljoen overgebracht. Dat Zimmer een genie was blijkt niet alleen uit de fraaie en vernuftige klokken en uurwer ken. Meer nog wordt zijn grote kennis van zaken bewezen door de vele berekeningen die hij zo'n vijftig jaar geleden met pri mitieve hulpmiddelen maakte. Berekeningen die nu in het tijd perk van ruimtevaart en com puters allemaal tot in de fines ses bleken te kloppen. Iedere zes seconden gebeurt er iets met het uurwerk in de Zim mertoren. Dan is er een tik te ho ren die allerlei hefboompjes, stangen, tandwieltjes en andere mechanismen in beweging zet. Voor het ene mechaniek moet die beweging exacter zijn dan voor de anderen. Zo zijn er bij voorbeeld planeten in het plane tarium, uitgevoerd op een schaal van 1:637.800.000, die maar eens in de 248,8 jaar om de zon wente len zoals pluto. Voor een bezoe ker die na een jaar nog eens in de Zimmertoren gaat kijken lijkt het alsof het kleine bolletje dat Pluto voorstelt niet van zijn plaats is gekomen, toch zit daar wel degelijk beweging in. Ongeveer 200 kilometer ten noorden van het gemoedelijke Belgische Lier zit ing. G. de Jong in een van de kantoorruim tes van het Nederlandse IJkwe zen te Delft. Het is nogal een sprong van de klokken in de his torische Zimmertoren naar de strakke vormen van het IJkwe zen, waar de ruimten gevuld zijn met moderne technieken, computers en wetenschappers die pas tevreden zijn als hun in formatie tot vele cijfers achter de komma nauwkeurig is. De Jong zit niet alleen eenzaam in zijn kantoortje, hij is ook een zaam als het om collega's gaat. Want die heeft hij eigenlijk niet. Hij beheert de officiële Neder landse tijd. Atoomtijd wordt die genoemd, want de gegevens zijn afkomstig van Cesiuma- toomklokken. In een van de werkruimten van de heer De Jong staan 3 Cesiu- matoomklokken. Die werken onder streng bewaakte condi ties, zoals een nauwkeurig gere gelde temperatuur. In zo'n klok zit een Cesiumoven die uiteinde lijk de Cesiumatomen in een be paalde specifieke trillingstoe stand brengt. Daarna worden de atomen opgevangen en vormen ze de basis voor een zeer stabiele elektrische trilling, die gedeeld door het aantal trillingen per se conde, juist één elektrische puls per seconde geeft. De seconde- pulsen worden in een digitale klok opgeteld, waarmee de atoomtijdschaal is gerealiseerd. Dat is wel even iets anders dan het waarnemen van de bewegin gen van de hemellichamen om daarmee de tijd te berekenen. De nauwkeurigheid van een ce- siumatoomklok kan 1 op 10 tot de dertiende bedragen. Dat wil zeggen dat de klok 1 seconde fout loopt over 300.000 jaren. Nederland is niet het enige land waar de tijd nauwkeurig wordt bijgehouden. De lengte van een seconde is internationaal vast gelegd. Ook daar bestaat een in gewikkelde definitie voor. Deze luidt: De seconde is de tijdsduur van 9.192.631.770 perioden van de straling overeenkomend met de overgang tussen de twee hy- perfijnniveaus van de grondtoe stand van het atoom Cesium 133. Dergelijke formuleringen be ginnen aardig problematisch te worden voor iemand die al moeite heeft met het juist afle zen van de tijd op een digitaal horloge. De vraag rijst dan ook wie eigenlijk in dit soort zaken geïnteresseerd is. Dat blijken nog aardig wat mensen en in stellingen te zijn, vertelt De Jong. De klanten van de heer De Jong zijn bijvoorbeeld elektriciteits maatschappijen die de oorzaak van een storing na willen lopen. Voor hen is het van belang te we ten op welke moment en op wel ke plaats de storing zich het eerst voordeed. Omdat een sto ring met stroom vaak uit een kettingractie bestaat en erg snel gaat, komt het er op aan over een nauwkeurige tijdmeting te be schikken. Dan is er nog de PTT die precies aan wil geven hoelang iemand getelefoneerd heeft. Het staat zo slordig als de abonnee op de re kening moet lezen 'u heeft onge veer 14 uur getelefoneerd en dat kost dus bij benadering een X- bedrag'. In Parijs is het Bureau Interna tional de l'Heure gevestigd. De verschillende landen die hun ei gen tijd bijhouden sturen hun re sultaten naar Parijs. Daar wor den die gegevens vergeleken en een gemiddelde bepaald. Dit wordt het UTC, Universal Time Coordinated, genoemd. De ge middelden gaan weer terug naar de aangesloten landen die het vergelijken met hun eigen tijd en nagaan of hun atoomklokken geen al te grote afwijkingen ver tonen. Een manier om achter de precie- se tijd te komen is het afstem men van een ontvanger op een bepaalde golflengte. In de Duit se plaats Mainflingen staat zo'n zender die een signaal met een vaste golflengte uitzendt. Daar mee kunnen de bezitters van een ontvanger hun klokken ij ken. Ook de NOS bezit een der gelijke ontvanger voor de piep jes van de radio-nieuwsdienst. Deze piepjes zijn tot 10 milise- conden nauwkeurig. Die van de telefoondienst tot ééntiende se conde. Al eeuwen lang houdt de aard bewoner zich met de tijd bezig en steeds worden de berekenin gen nauwkeuriger. Vanzelfspre kend kan pas een exactere tijd berekend worden als weer nieu we instrumenten ontwikkeld worden die nauwkeuriger zijn dan de vorige. Dan schrijdt de tijdmeting weer een stapje ver der. Zo zijn Australiërs momen teel bezig met de ontwikkeling van een saffierklok die naar ver wachting eens in de 100 miljard jaar een seconde achter loopt. Ondanks al die nauwkeurigheid is het echter nog regelmatig no dig de tijd bij te stellen. Iedereen kent wel het begrip 'schrikkel jaar'. Zo'n jaar is 1 dag langer dan de gewone jaren en wel de 29-ste februari. Het schrikkel jaar komt iedere vier jaar terug. Een jaar is evenwel een nogal lange periode als we zien dat de wetenschap al over schrikkelse- conden praat. Die moest worden ingesteld, 10 jaar nadat interna tionaal in 1965 de definitie voor de seconde was afgesproken. Op dat moment ontdekten de we tenschappers dat ze bij die inter nationale afspraak een foutje ge maakt hadden. Die ontdekking werd gedaan met, hoe kan het ook anders, nog weer nauwkeu riger apparatuur. Om de fout te herstellen wordt eens in de 12 of 18 maanden een schrikkelsecon de aan de tijd toegevoegd. De laatste keer dat dat gebeurde was 1 juli 1985. Hoe precies het IJkwezen ook is met het berekenen van tijd, het blijft een relatief begrip. De Jong heeft zijn eigen horloge exact gelijkgesteld met zijn Ce- siumatoomklokken. Maar een ander kijkt niet op een minuut. Anderen hebben niet eens een horloge en zijn tevreden met de talrijke klokken die overal in de wereld te zien zijn. rené schrier Het was een Lange nachtwake. Vrijdag 7 februari was nog niet begonnen of de halve wereldpers was samengedrongen op het internationale vliegveld van de Haitiaanse hoofdstad Port-au-Prince om getuige te kunnen zijn van het historische vertrek van Jean-Claude Duvalier, de „President a vie". En om 03.46 uur was het eindelijk zover. Jean-Claude verdween samen met zijn vrouw Nicole Bennett en een keur van handlangers in een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht. De Haitianen zelf wilden het eerst niet geloven. Het duurde uren voordat het grote volksfeest daadwerkelijk losbarstte. Alle bezittingen van de Duvalier-clan moesten het ontgelden, inclusief dé graftombe van Papa Doe, Francois Duvalier, de man die de tirannie in 1957 was begonnen. Honderden Tontons Macoutes, leden van Duvaliers politieke politie, werden gelyncht. Negen maanden na het vertrek van de dictator is en blijft het in Haiti onrustig. Generaal Henri Nampy, het nieuwe staatshoofd, heeft geen kans gezien om het vertrouwen van het volk te winnen. Potoprens of Port-au-Prince, that's the question. Na 29 jaar van bikkelharde onderdrukking eisen de dik 5 miljoen Haitianen een absolute vrijheid, willen ze zelf over hun toekomst kunnen beslissen. En het Creole, de taal van het volk, is de meest typische uiting van die eigen nationaliteit. Wordt het straks Ayiti, zoals de Haitianen zelf lijken te willen, of blijft het Haiti? Bij aankomst op het vliegveld een eerste verrassingeen modern, gecamoufleerd vrachtvliegtuig zonder enig zichtbare identificatie. Een Hercules met straalmotoren, een kist die besist niet van de Haitianen zelf zal zijn. De officiële krant van de volgende dag, door de regerende militairen „Haiti Libèrée"gedoopt, brengt opheldering. Het gaat om een C-141 van de Amerikaanse luchtmacht. Het vliegtuig is 3000 uniformen komen brengen, 2000paar legerlaarsen, 2 ambulances radioapparatuur en reserve-onderdelen voor verschillende voertuigen. Port-au-Prince is sinds het vertrek van Duvalier eigenlijk maar weinig veranderd. Uit de voortuin van het majestueuze Nationale Paleis, „La Maison Blanche", zijn de twee stukken luchtafweergeschut verdwenen. En je mag nu voor het paleis langs lopen en rijden. De verplichting om tijdens het hijsen en het zakken van de nationale vlag stram in de houding te gaan staan heeft plaatsgemaakt voor bijna dagelijkse militaire optochten, compleet metfanfare. Ook al klinkt het gek, Duvalier vertrok eigenlijk voor zijn tijd. Maanden van onrust, dat wel, demonstraties, nationale stakingen. Maar nog net geen echte volksopstand, geen revolutie. Het waren de Amerikanen die, bang dat de zaken voor hen werkelijk uit de hand zouden lopen, Duvalier dwongen om op te stappen. Haiti ligt uiteindelijk maar op een steenworp afstand van het revolutionaire Cuba. Eind oktober besloot een handjevol vroegere handlangers van Duvalier om Erick Contave te vertellen, „daarom sturen ze meer militaire dan economische hulp. In feite willen ze dat de zaken blijven zoals ze zijn". Cantave is een jonge vrouwenarts die zich de afgelopen maanden heeft ontpopt als woordvoerder van het KID, het Comité van Democratische Unie. De club, die in maart werd opgericht „om de democratie te verdedigen", heeft een vooraanstaande rol gespeeld bij de golf van protesten van de afgelopen weken. Tuberculosis, tyfus, dysenterie, gele koorts, Aid's. Zonder een golf van economische hulp heeft geen enkele regering kans van slagen in Haiti. Om het vertrouwen van het volk te kunnen winnen zullen er daadwerkelijke sociale verbeteringen moeten komen. Bijna tachtig procent van de bevolking is zwaar ondervoed e eigen Vin IUU». vrijdagn»®'' h „chuoestel "J" rtkaans Duvalier S«11" tand ontv,ucht u Frankrijk insUntie ^kwani- «2, bil vr»j-M»v°«- *^N.u0. Een voorlopige J^ua»* uit sS3tas« -SlESSS 2SSS.--- ven -n werd vernomen soonll)ke po gemaakt van uapouuebmnnenwe^ Ook >s er melding dat hij een,^?il de oever van het TalUoiies. tong* m de Haute Meer van Annecy Sï'lïw-e •^ASS^ kenlt het het armste 'a radio en televi- Strond vrijdag viarad^ ^g ïïdatdemen«nr^n worden in acht dal de overgang»- Verwacht "°^V^ erk voor demo regermg een opwWn. crauache ve'"ffe^de van het jaar die nog voor «orden Namphy gehouden Hamaanse heeft verklaard d politie- strijdkrachten atr dat z« ke ambitie e ^omen omdat tussenbeide dJhg öe afgrond heilandaande«rrte mogellJkheid S,»reer*»'"«""":f8, wertoP an MT awfefjsss W- -""-SSSSSS® - een eigen politieke partij op te richten, de Hereniging voor Nationale Vér standhouding Samen met de verdwijning van Chariot Jacquelin, de alfabetiseur, en een golf van mysterieuze en minder mysterieuze moorden een buschaffeur kreeg een kogel in zijn kop in een militaire kazernevormde dat op 7 november de aanleiding voor de grootste manifestatie sinds het vertrek van Duvalier. Tenminste 150.000 mensen in de straten van Port-au-Prince en soortgelijke beelden in de provinciesteden. Toevallig genoeg was het ook juist op die dag dat het Amerikaanse vrachtvliegtuig met hulp voor het Haitiaanse leger arriveerde. „De Amerikanen zijn niet geinteresserd in een daadwerkelijke ontwikkeling van Haiti", zo weet Danois Duvalier en zijn vrouw kort na hun aankomst in Frankrijk. en heeft geen of bijna geen werk. Onmetelijke krottenwijken als Cite Soleil en Salines zijn broeinesten van epedimieën. Onder Namphy is de situatie in eerste instantie alleen maar verslechterd. Inflatie en nog meer werkloosheid. Verschillende klein-industrièlen, angstig voor de onzekere toekomst, besloten hun bedrijven te sluiten. Maar ook twee staatsbedrijven gingenplat: Enarol, een fabriek van huishoudolie, en Doubonne, een van de belangrijkste suikerfabrieken. Het ministerie van financiën schermt met rapporten van de Centrale Bank, die uitwijzen dat Duvalier slechts een half miljoen dollar in de schatkist had achtergelaten.Alleen al voor de import van brandstof is maandelijks meer dan 5 miljoen dollar nodig"aldus een woordvoerder van minister Lesly Delatour, „daarom moesten we onmiddelijk toezeggingen doen aan instanties als de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds". „Wat door de eeuwen heen is scheef gegroeid kan niet van de ene op de andere dag worden hersteld". Met dergelijke uitspraken probeert generaal Namphy zich keer op keer te verdedigen. Maar tevergeefs. Bij het volk, van wie men in het begin het voordeel van de twijfel had gekregen, heeft de huidige regering inmiddels al zijn krediet verspeelt. Maar wat wil je als er nog altijd upiksplintemieuwe oankbiljetten worden uitgegeven met het portret van Jean-Claude en de leuze „President a Vie". rob sprenkels

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 25