kleintjes Goudsmokkel helpt groep Brunswijk aan wapens In '87 rook ik niet meer in bed. ROKEN MOET MÓGEN. Onzekerheid prijs benzine en diesel ONTROLE OPGAAF RENTE de vandaag Grote oefening Honduras en VS bij Nicaragua DA-senator nogelijk betrokken ij fraude-zaak 1986: stoije in de tijd Winderig 229e jaargang no. 307 fVoensdag 31 december 1986 )EN HAAG (ANP) - Het aantal sociale rechercheurs, die tot aak hebben fraude met en misbruik van sociale zekerheidsre gelingen op te sporen, wordt uitgebreid tot ongeveer 700. Dit >etekent één sociale rechercheur op de 1000 uitkeringsrechtig- len. Israël Streekvervoer Industrie Windmolens Tafeltennis Toch wel in bad? Natuurlijk! We houden't gezellig. Wisselend, bewolkt en overwegend droog. Middagtemperatuur 8 gr. en in de avond toenemende bewolking, rond de jaarwisseling gevolgd door regen Een westenwind 6-7, afnemend 5-6 Beaufort. INSCHEDE (GPD) De oliehandel heeft dinsdag beslo- en de prijzen van benzine en dieselolie niet voor 5 januari verhogen. Aanvankelijk had men verwacht dat de bei- j produkten per 1 januari 2 cent per liter duurder zouden orden. Dat houdt vooral verband met de gestegen prij- ;n voor ruwe olie na het akkoord van het oliekartel )PEC over een produktiebeperking. oorts gaan de accijnzen volgend jaar omhoog en er komt een milieuheffing op gelode benzine. Hierdoor wordt benzi ne ruim een kwart cent per liter duurder. Omdat de dollar maandag twee cent goedkoper werd en daardoor het laagste niveau sinds zes jaar bereikte van 2,20 gulden, nam de handel aan dat de benzineprijs zou moeten dalen. Gisteren was de dollar echter in herstel, waardoor in feite weer een verhoging van de prijzen noodzakelijk werd geacht. In verband met de onzekerheid over de verdere ont wikkeling is besloten nog te wachten. Meer sociale rechercheurs legin dit jaar waren er ongeveer 175 an deze opsporingsambtenaren ac- ief. Het rijk neemt de kosten van de litbreiding van het aantal sociale re- hercheurs, die in gemeentelijke lienst zijn, voor zijn rekening. De kos- en worden geraamd op 55 miljoen gul len. lat blijkt uit het overzicht van de aatregelen die ertoe moeten leiden at deze kabinetsperiode 2 miljard ;ulden wordt bespaard door misbruik n oneigenlijk gebruik in de sfeer van 10TTERDAM (ANP) - Het Eerste Ka nerlid J. Kiers van het CDA is moge- ijk betrokken geweest bij de miljoe- lenfraude die zich heeft voorgedaan lij de Stichting Verantwoord Wonen. fiers is in het verleden bestuurslid ;eweest bij de woningbouwcorpora- lijn naam komt voor op het lijstje van even voormalige en huidige bestuurs- eden tegen wie ernstige verdenking lestaat bij de fraude betrokken te zijn ;eweest, zo is uit betrouwbare bron 'ernomen. De bewindvoerder van de itichting Verantwoord Wonen, mr. J. ilentink, heeft ruim twee weken gele ien aangifte van de fraude gedaan bij ustitie. )e totale fraude zou een bedrag van laar schatting zes miljoen gulden be- lragen. Als gevolg van het betalen van iteekpenningen bij de projecten van 'erantwoord Wonen zijn het ministe- ie van vrom en de huurders bena- leeld. Los van de aangifte van mr. «ientink is er ook bij justitie een voor- inderzoek gaande in verband met raude. Bij het onderzoek van justitie ;omt de naam van CDA-senator Kiers iverigens niet voor, zo deelde officier 'an justitie mr. D. Hart dinsdag desge- 'raagd mee. belastingen en sociale zekerheid te be strijden. Voor beide terreinen moet de besparing in 1990 iets meer dan een miljard opbrengen. Een van de maatregelen om fraude te gen te gaan is een verruimde mogelijk heid voor de fiscus om bij banken in- RIO DE JANEIRO (AP) - Uit veel delen van de wereld komen de laatste dagen berichten over al dan niet ernstige wateroverlast. Niet alleen in Neder land en andere delen van Europa wordt de bevolking geplaagd door overvloedige regenval. In Brazilië is het zelfs zo erg dat er sprake is van tropische stortregens. AMSTERDAM (ANP- Aan de vooravond van oud en nieuw is er niet alleen het nodige vuurwerk maar ook al weer de traditionele oliebollen. Oudejaar en vaak grillig gevormde versnaperingen horen immers voor veel mensen onverbrekelijk bij elkaar. Menigeen deed zich dan ook dinsdag te goed aan oliebollen en dat gold zeker niet alleen voor de mensen die bij een kraampje op de Amsterdamse Dam (foto) een voorproefje namen. formatie over rente-betalingen te ver krijgen. Deze maatregel zal waar schijnlijk per 1 januari 1988 ingaan. Daarnaast zal de belastingdienst meer mensen op de controle gaan zetten. De derde maatregel in de fiscale sfeer is de invoering van de Wet bestuurdersaan sprakelijkheid per 1 januari 1987. Die wet maakt het mogelijk bestuurders van vennootschappen en andere rechtspersonen in bepaalde omstan digheden, met name wanneer er spra ke is van fraude, persoonlijk aanspra kelijk te stellen voor belasting- en pre mieschulden. De ramp met de kerncentrale in Tsemobyl (kleurfoto) schokte de wereld in 1986. Deze tragedie reikte verder dan Rusland en was er 'slechts' één uit een reeks waarbij de wereld de adem inhield. In de PZC-bijlage bij deze jaarwisseling een overzicht van 12 bewogen maanden onder het motto TERUGBLIK. PAGINA 24, 25, 26, 27, 29, 31, 33, 35, 36, 37, 39 en 41 Het zou een Israëlisch idee zijn ge weest om de winst van de wapenle veranties aan Iran aan de contra's in Nicaragua te geven. PAGINA 2 Het kabinet zal de komende jaren de tarieven van het stads- en streekver voer opnieuw verhogen. PAGINA 3 De chemische industrie heeft finan cieel gezien een goed jaar achter de rug. PAGINA 5 Drie gebieden in Zeeland komen in aanmerking voor een milieupremie die minister Nijpels beschikbaar stelt voor windmolenprojecten. PAGINA 13 Bij Vivian Blanckaert speelt tafel tennis nog steeds een grote rol in haar leven. PAGINA 17 Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 7 Beurs en financiën: 5 Kunst en pop: 9 Provincie: 13,14 en 15 Sport: 17 Oud en nieuw: stilstaan bij de TIJD. Wat betekent die factor Tijd in ons dagelijks bestaan? Op de drempel van weer een nieuwjaar besteedt de PZC in een bijlage aandacht aan en kele aspecten van het verschijnsel: klok en kalender, seizoenen, getij den, teveel of te weinig tijd.. Hoe gaan we ermee om? PAGINA 23, 24, 25, 26, 27, 29, 31, 33, 35, 36, 37, 39 en 41 De man op de foto -een inwoner van Rio de Janeiro- zag het allemaal niet meer zitten toen de straat waarop hij reed veranderde in een soort rivier. Hij zocht in zijn wanhoop toevlucht op het dak van zijn auto, terwijl naast hem een halfgezonken auto al was verlaten. In Brazilië heeft de zware regenval al een onbekend aantal levens gekost en delen van het land zijn overstroomd. DEN HAAG (ANP) - De autoriteiten in Paramaribo hebben „duidelijke aan wijzingen" dat de groep Brunswijk in Brazilië wapens als bazooka's heeft gekocht met uit Suriname gesmok keld goud. Dit heeft C. Spier, de zaak gelastigde van de Surinaamse ambas sade in Den Haag, dinsdagGevraagd naar de aard van die aanwijzingen verklaarde Spier slechts te kunnen zeggen dat Paramaribo is „getipt" vanuit Belem, waar de wapens zijn aangeschaft. Goud komt voor in de Oostsurinaam- se rivieren de Marowijne en de Lawa, in een gebied dat onder controle is van het junglecommando van Ronnie Brunswijk. Tot nu toe wijst niets erop dat het junglecommando over antitank-wa pens beschikt. Een escalatie van de strijd, waarbij met mortieren en ba zooka's wordt geschoten, zou dramati sche gevolgen hebben. Maar het demo cratiseringsproces dat door Bouterse op gang is gebracht „zal daardoor niet in het gedrang komen", aldus Spier. Alles zal worden gedaan om de verkie zingen te laten doorgaan. De bevolking klaagt intussen over de verslechterende economische situatie in het land, maar een reactie valt vol gens de zaakgelastigde niet te ver wachten. Essentieel voor het binnen komen van deviezen in Suriname is dat de bauxietmijnen bij Moengo weer open gaan. Daarvoor moet het gebied in Oost-Suriname niet alleen onder controle van het nationale leger staan, maar moet het ook vrij zijn van „prikacties" van het junglecomman do. Hij schatte dat de bauxietfabrie ken in Paranam nog slechts enkele we ken draaiend kunnen worden gehou den met de reserves aan grondstoffen. De Suralco, Suriname's grootste bau- xietonderneming, heeft dinsdag beslo ten ingaande 22 januari geen loon meer te betalen aan de ongeveer 500 werknemers. Ook worden de secundai re voorzieningen gestaakt. De Surinaamse regering heeft dinsdag het besluit bekendgemaakt het be drag in deviezen dat ingezetenen per jaar voor een buitenlandse reis mogen (Slot zie pagina 6 kolom 5) VOORLICHTINGSBUREAU SIGARETTEN EN SHAG. WASSENAARSEWEG 80. 2596 CZ DEN HAAG. Geschiedkundigen zullen veel later dan op oude jaarsdag bepalen welke plaats het jaar 1986 zal krij gen in de vloeiende lijn van de tijd. Was het een jaar van één of meer belangrijke keerpunten in de ge spannen internationale verhoudingen aan de staart van de 20ste eeuw? Een jaar waarin de wereld eindelijk iets heeft geleerd van haar eigen miskleu nen en feilen? Of passeerden vier sei zoenen, waarin veraf en dichtbij veel gebeurde zonder we er met z'n allen iets wijzer van zijn geworden? Heeft 1986 ervoor gezorgd dat verdraag zaamheid, ontluikende democratieën, mensenrechten en het natuurlijk mi lieu weer een beetje meer kans hebben gekregen? Of was het een jaar vol inci denten zonder wezenlijke betekenis? Ieder die vandaag een poging onder neemt om de grote en kleine gebeurte nissen van 1986 te overzien op de inter nationale podia en slagvelden, in Eu ropa en eigen land, in de eigen straat en eigen huis, heeft er zo eigen kantte keningen bij. Brengers van nieuws - kranten, radio, televisie - hebben op de laatste dag van het jaar de neiging hun eigen weergave van de feiten uit de voorbije twaalf maanden te wegen op zoiets als de gemiddelde indruk die hoofdpunten uit dat nieuws hebben nagelaten. Veel meer dan een eenzijdi ge, toevallige beoordeling kan deze daarom niet zijn. Iedere terugblik op weer een afgeslo ten jaar gaat mank aan onvoldoen de afstand nemen in de tijd. Waar die afstand bij de kijk op de dingen, óók van 1986, ontbreekt is het haast on doenlijk om de samenhang te ontdek ken. De tijd ontvouwt vaak later die pere achtergronden, verbanden; de tijd geeft zicht op beweegredenen en bedoelingen, waarover op het moment van de gebeurtenissen zelf soms een hardnekkige nevel hangt. Maar wie is in staat het begrip tijd naar zijn of haar hand te zetten? In de loop van de tijd is er veel over het verschijnsel tijd gefilo sofeerd. De Griekse wijsgeer Aristote- les bediende zich van deze begripsbe paling: de tijd is het getal van de bewe ging naar vroeger en later. Velen na hem hebben de tijd proberen onder te brengen in een definitie. Maar zelden was er een omvattende bij. Want de tijd heeft zo veel verschillende karak ters, zo veel vormen, zo veel kleuren, dat ze zich tegelijk overal en nergens in laat herkennen. In deze oudejaarsbij- lage hebben PZC-redacteuren de tijd op allerlei plaatsen en verschijningen proberen te betrappen. Het jaar 1986 in de ruimte van de tijd. Maar is het aan de andere kant wel eerlijk om de waardebepaling van een voorbij jaar als 1986 over te la ten aan de geschiedkundigen, de boek houders van de tijd? Tenslotte heeft ie der zijn/haar eigen, zeer persoonlijke motieven en gevoelens om de gebeur tenissen van een jaar aan de tijd te me ten. Het belang van een jaar hangt dan af van de vraag hoeveel tijd iemand nog is toegemeten; hoe iemand met zijn/haar eigen tijd en die van anderen is omgegaan. Gezondheid, vrijheid, veiligheid, werk, een inkomen om van te leven, licht, een betrouwbaar milieu en een huis om in te leven, familie, vrienden en kennissen, vrije tijd en ontspanning, - het zijn de eerste graadmeters voor de waarde van op nieuw een jaar. Wat er in de wereld op vele duizenden kilometers afstand en vlak om de hoek gebeurt, speelt op de ze persoonlijke beleving in. Of liever: is er mee in wisselwerking. Niets is daar om zo sterk privé-bezit als juist bele ving van tijd. Het jaar 1986 is in de tele visiejournaals en op de voorpagina's van de kranten gemarkeerd door veel rampzalig en betrekkelijk weinig op beurend nieuws. Op de laatste dagen van het aflopende jaar worden de be langrijkste gebeurtenissen nog eens uit de archieven gelicht. Nu nog zijn trefwoorden voldoende voor een herin nering eraan: Challenger, Aquino, Li- bye, Tsjemobyl, Kurt Waldheim, Zuid- Affika, Reykjavik, de Rijn. Straks wordt de herkenning ervan minder vanzelfsprekend. 1986 een stofje in de tijd? Of toch een jaar van onschatbare betekenis? Eigenlijk kan iedereen dat op een dag als vandaag het best zélf be palen. Vergezeld van de beste wensen voor 1987 van anderen. Waarbij ook de onze. vdM. TEGUCIGALPA (AP) - Hondurese sol daten hebben zich maandag bij zo'n 3.000 Amerikaanse militairen ge voegd voor een grote oefening bij de grens met Nicaragua, die vier maan den zal duren. De oefening zou vooral gericht zijn op verbetering van lan dingsstroken. Voorts wordt volgende week de voor hoede van nog een groep van 4.500 Amerikaanse revervisten verwacht. Zij zullen een afzonderlijke oefening houden die eveneens vier maanden in beslag neemt. Aan deze oefening ne men ongeveer 2.000 Hondurezen deel. Volgens de Nicaraguaanse president Daniel Ortega bereiden de Verenigde Staten een invasie in zijn land voor en gebruikt Washington Honduras daar bij als basis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1