WK HANDBAL ...na elfstedentocht duurste televisie- sportreportage. PZC/ week-in 33 gratis oting 'emanend WERELDKAMPIOENSCHAP ZAALHANDBAL DAMES schwein klein mestkar vruchten peter de jonge ZATERDAG 13 DECEMBER 1986 Dinsdagmiddag in Almere. De polderstad ligt er lusteloos bij. Er is leen een opmerkelijk groot aantal auto's net buitenlands kenteken dat Nederlands jngste stad doorkruist. Op zoek naar een porthal, waar die avond de eerste •edstrijden van de hoofdronde van het ereldkampioenschap zaalhandbal voor lames worden gespeeld. De meeste nwoners zijn één en al vraagteken als de eg naar sporthal Waterwi jk wordt evraagd. Begrijpelijk, want ook al is die rijze steenkolos wel verrezen, gebruikt ordt hij nog niet. Dat zal pas in de eerste aaanden van het volgend jaar gebeuren, oor één a vond is de sporthal echter pengegaan. Provisorisch zijn er in de naar ieuw ruikende hal wat sloten aangebracht ideuren van kleedkamers en toiletten. Hier ndaar staat wat meubilair, de kartonnen eschermhoezen er nog omheen. Inderhaast angeschaft om de gasten te kunnen ntvangen. Aan de VIP-ruimte is pmerkelijk veel aandacht besteed. Voor de assa, de stand met publiciteitsmateriaal en jidere bij een wereldkampioenschap «horende voorzieningen is eigenlijk ouwelijks materiaal voor handen, lit Almere zo krap in zijn iportaccommodatie, dat noodgedwongen noest worden uitgeweken naar het net jereedgekomen sportpaleisje? „Nee, hoor", neldt een vertegenwoordiger van de ;emeente, „er zijn hier nog drie hallen", ïaarom daar niet voor werd gekozen? „Ach, ie belijning moest er toch nog worden langebracht en daardoor konden we heel luidelijk een handbalveld uitzetten. Anders iadden we misschien lijnen moeten ifplakken". Dat de hal op zo'n belangrijk Tenement nog niet was ingericht, moet naar op de koop toe worden genomen. nDen Haag is diezelfde dag ook al een ipvallende keus gemaakt. Het landbalmekka van de Randstad heeft een laar prachtige, op topevenementen «rekende hallen. Toch wordt bijvoorbeeld leontmoeting Nederland-Sovjet-Unie ifgewerkt in de veel minder goed ;eoutilleerde hal Overbosch. De gemeente leeft die namelijk gratis ter beschikking lesteld. Voor de veel betere Vliegermolen of )uyvesteijn-hal moest betaald worden. Jrganiseren op een koopje. Onder portbonden, die een evenement binnen inze landsgrenzen willen krijgen, lijkt oberheid het codewoord te zijn geworden. letNederlands Handbal Verbond blijft daar liet bij achter. Begrijpelijk, want het NHV leeft grote financiële problemen en moest net minimale middelen een ereldtitelstrijd organiseren, volgens een nodel dat anderen op kosten jaagt. Het esultaat van die twee onverenigbare lemen ten is een sportgebeurtenis die af en oede indruk geeft dat goedwillende, en mitengewoon hardwerkende amateurs met en enorm improvisatievermogen zich er en tikje aan vertild hebben. imateurs. Het woord viel al in de oorbereiding. „Nergens ter wereld is het landbal zo'n amateuristische bedoening ils in Nederland", liet de Tsjechische coach an Oranje, Jan Kecskemethy, in een nterview weten. Het verheugt hem veliswaar dat zoveel mensen zich voor die port willen inzetten, maar hij constateert lan de andere kant dat zijn ploeg „de lechtste voorbereiding achter de rug heeft an alle zestien deelnemende landen", lovendien kwam het dilletantisme nog eens «jnlijk tot uitdrukking tijdens de loting, 'ederland lootte zo ongunstig dat het nog pel eens kans had tot de hoofdgroep door te Iringen. maar dan onherroepelijk bij opnaties als de Sovjet Unie en de DDR zou omen. „Ik hou van eerlijkheid, maar dan el overal. Bij alle lotingen wordt itsioemeld, behalve in Nederland", aldus takemethy. In zijn vaderland wist hij itijd maanden voor de loting al tegen welke anden hij zou moeten spelen, Nederland liet iet écht van het lot afhangen. Terwijl de aethodes kinderlijke eenvoudig en wijd en ijd bekend zijnstop de kokertjes met de wakke landen een tij dj e in de vrieskast oordat ze uit de hoge hoed getrokken noeten worden, of gebruik voor de zwakste earns een licht geribbeld doosje. Het NHV pilde er niet aan. ie bond voer een eigen koers en volgde niet 'elijn, die met de kennis van een loorgewinterde professional ook had unnen worden ingeslagen. Het was niet de nige keer dat het beleid van de 'tganisatoren haaks stond op de ideeën, die aderen over de opzet van het ereldkampioenschap hadden. Zo hield jien vast aan de filosofie dat topsport naar Ie mensen toegebracht moet worden, harom werden negentien locaties ■"gekozen, waardoor handballiefhebbers in leverste uithoeken van het land „life" een rnntal duels konden zien. Een begrijpelijke jedachte van een sport met de maat „extra mall". Althans, bekeken vanuit het eigen vereldje. Als het handbalverbond over de «huttinghad geblikt, zouden ongetwijfeld 'e ontevreden gezichten van de e'evisiebazen zijn opgevallen. 'tijdens de jubileumvergadering van het HV in Amsterdam hief Studio Sport-baas 4 van Liempt de vermanende vinger. Het andbalverbond had de NOS met een groot robleem opgezadeld. Verplaatsingen 'aakten een goede verslaggeving niet 'leen bijna onmogelijk maar vooral hreem kostbaar. Terwijl het toernooi )0Pt en zijn omroep, „dankzij een "venmenselijke inspanning van alle 'f bewerkers toch voor een goede e!?istratie zorgt van een kampioenschap at televisie-onvriendelijk kan worden enoemd" stelt hij vast dat het WK handbal voor dames „voor NOS sport na de Elfstedentocht het duurste evenement van dit jaar is". Dat is niet gering voor een sport, waar 63 procent van de kijkers tijdens een onderzoek in 1984 van zei het niet graag op het scherm te zien. „Voor ons is zo'n onderzoek geen criterium als er besloten moet worden over de vraag of we iets wel of niet uitzenden. Zeker niet als het gaat om een wereldkampioenschap dat het buitenland ook wil hebben", aldus Van Liempt. De geografische spreiding betekende echter dat lang niet alle buitenlandse geïnteresseerden tevreden konden worden gesteld. Tijdens de voorronden leek de opzet van de handbalbond zijn doel bovendien voorbij te zijn geschoten, toen de publieke belangstelling in de hallen zeer gering bleek. In Heerlen, midden in handbalminnend Limburg, passeerden op de openingsavond slechts 250 bezoekers de kassa. Terwijl daar toch olympisch kampioen Joegoslavië en titelkandidaat Sovjetunie speelden. „Het is koopavond en zo vlak voor Sinterklaas hebben de mensen het te druk met andere dingen", wil een lid van het plaatselijk organisatie comité de goedheiligman de Het A-wereldkampioenschap handbal voor dames nadert zijn einde. Dit weekeinde worden in Utrecht en Rotterdam de finalewedstrijden ge speeld. Het is de afsluiting van tien dagen tophandbal voor vrouwen in ons land. De beste teams van de wereld hebben anderhalve week lang Nederland doorkruist. Hoogtepunt van de jubileumviering van het Neder lands Handbal Verbond, al was het goud met een zwart randje. Want het gaat niet goed met het handbal, dat met een fiks ledenverlies te maken heeft. In zo'n zes jaar tijd daalde het ledental van 106.000 naar 81.000. Daarom meent de bestuurlijke top van het NHV dat de titelstrijd op een mooi moment is gekomen. Stiekem wordt er gehoopt op een enorm pro motioneel effect van deze mondiale titelstrijd. De toeschouwers kwamen dan weliswaar niet massaal naar de negentien hallen (met een gezamen lijke capaciteit van 42.000 toeschouwers), de televisie besteedde zo royaal aandacht aan het WK, dat het voor NOS-sport na de Elfstedentocht het duurste evenement van dit jaar werd. Op deze pagina wordt een tus senbalans opgemaakt van dit voor het Nederlandse begrippen giganti sche evenement. Wel hard, maar weinig blessures is de op vatting van de kenners, die het wereld kampioenschap handbal volgen. fotografie roei custers vijftienjarige dochter Natasja, die er waarschijnlijk tijdens het Olympisch toernooi van Seoel bij zal zijn. Als de Russische bond tenminste nog niet heeft ingegrepen. Want Toertsjin maakt het af en toe erg bont en dat is een doorn in het oog van de officials uit dat land, dat zeker in de presentatie naar buiten toe ijzeren discipline eist van elke ingezetene. In Sittard wilde hij topscoorster Natalia Kirtschik vanwege haar tegenvallende optreden direct na de wedstrijd een oorvijg geven en sprong zijn vrouw er tussen om dat te voorkomen. Woensdagavond ging hij in Apeldoorn zijn boekje ver te buiten. Nadat zijn echtgenote een rode kaart had gekregen, liep ook Igor tegen een diskwalificatie aan „wegens", zo noteerden de Deense scheidsrechters Mortensen en Knudsen op het wedstrijdformulier, „belediging van de scheidsrechters met het woord SCHWEIN". De staatsbegeleiders, die als waakhonden op het team letten, zullen het niet leuk vinden. Toertsjin weet hoe hij ze de pas af kan snij den als het om zijn positie gaat: wereldkampioen worden. Al zal hij zijn ploeg daar niet vanaf de bank naar toe kunnen leiden, want het IHF schorste hem voor de rest van het toernooi. Behalve zijn kleurrijke optreden heeft hij nog andere, wezenlijker zaken aan het wk handbal toegevoegd. Landen als de DDR en Sovjet-Unie zijn toonaangevend voor nieuwe ontwikkelingen. Daarom zou een dergelijk toernooi een „must" behoren te zijn voor elke handbal trainer. Uit Zeeland waren er niet veel die een zo groot mogelijk aantal ontmoetingen bijwoonde. John Jansen uit Vrouwenpolder, trainer van het damesteam van GSC uit Goes, echter was wel regelmatig in één van de hallen te vinden. Net als trouwens trainer en selectiespelers van EMM. Hun kennersblik registreerde iets anders dan wat de argeloze televisiekijker, die de moeite nam tot tegen middernacht op te blijven, op het netvlies opving. De doorsnee sportliefhebber moet ongetwijfeld afschuw over de meedogenloze charges, vooral op plaatsen waar de bal niet is, hebben afgewisseld met grenzeloze bewondering voor de onnavolgbare, atletische manier waarop sommige speelsters toch nog kans zagen door die levende muur van plukkende en rukkende armen heen te breken om vervolgens vrijstaand de arme keepster bijna in de armen te springen en te passeren. De kenners beoordeelden het anders. Sinaida Toertsjina (midden) voorkomt dat haar opgewonden echtgenoot topscoorster Natalia Kirtschik een oplawaai geeft. zwarte piet toespelen. In de kantine treurt de uitbaatster, een blondine van het zuiverste peroxyde, over de geringe interesse. „Bij een oefentoernooitje van onze eigen club komen er meer mensen kijken", meesmuilt ze. „Daar laatje dan extra personeel voor komen...". Ook op andere plaatsen klinkt geweeklaag. Voor de eerste 24 duels kochten zevenduizend bezoekers een kaartje a 15,-. Omdat per hal steeds twee wedstrijden werden gespeeld, komt dat neer op een gemiddeld aantal toeschouwers van 600 per wedstrijd. Wanneer alle hallen tijdens die eerste wedstrijdenreeks uitverkocht waren geweest hadden er 18.300 mensen moeten komen. Toch is de organisatie niet pessimistisch. Begrijpelijk, want al bij 19- tot 20.000 betalende bezoekers is de begroting sluitend. Omgerekend komt het neer op één derde Rotterdamse Kuip voor 54 uur handbal. En dat aantal zo wordt al vrij snel duidelijkzal moeiteloos gehaald worden. De schatting van het NHV is bescheiden, maar wel een realistische. Handbal immers is een kleine sport. Niet alleen in Nederland, zo heeft dit wereldkampioenschap wel aangetoond. De Verenigde Staten spant wat dat betreft de kroon. Dat land telt slechts 250 beoefenaars en zette desondanks nog bijna gastland Nederland de voet dwars. Hoe zo'n jonge handbalnatie daarin slaagt? Haal gewoon bij andere sporten, zoals basketbal en volleybal, een paar goede speelsters weg en oefen daar enkele maanden intensief mee en je komt een heel eind, was het recept dat trainer Claes Hellgren had. Is voor het waarnemen van het handbal in de USA een microscoop nodig, in de Sovjet Unie past bij die sport een vergrootglas. Handbal op het allerhoogste niveau blijkt een familie-aangelegenheid te zijn. Coach is Igor Toertsjin een kalende bullebak, die zijn ploeg vanaf de zijlijn tijdens de wedstrijd voortdurend loopt te verwensen. Regelmatig laat hij even een speelster bij zich komen om haar persoonlijk de mantel uit te vegen. Er is er één die iets terug zegt: z'n veertigjarige vrouw Sinaida Toertsjina, de aanvoerdster van het nationale team. In de wachtkamer (jong Rusland) zit hun De hardheid van het handbal valt hen nauwelijks op, zoals de bestuurder van de mestkar op het laatst niet meer merkt dat hij eigenlijk gewoon poep vervoert. „Handbal is niet zo hard", is de opvatting van Jansen. „Hoeveel ernstige blessures zijn er tijdens dit toernooi ontstaan?", is de maatstaf van zijn hardheidsmeter. Leon Luysterburg, ex-trainer van EMM en dit toernooi behorend bij een groep oefenmeesters die van elke wedstrijd een schriftelijk verslag maakt van minuut tot minuut, meent bijvoorbeeld dat speltechnisch de defensieve defensie hét opvallendste gegeven is van het toernooi tot nu toe. John Jansen sluit zich bij die visie aan. „Er is hard gewerkt om het verdedigende geweld aan banden te leggen en nu zie je juist dat de aanvallers veel harder inkomen". Verder vindt Jansen dat er van de speelsters meer individuele kwaliteiten worden geëist, terwijl er minder sprake is van afgebakende taken binnen de lijnen. „Een opbouwspeelster moet niet alleen kunnen schieten van afstand. Alle speelsters moeten universeler geschoold worden. Verder valt op dat fysieke kracht is gekoppeld aan techniek". Rest de vraag wat het effect zal zijn voor het handbal in Nederland. Voor het gastland is het toernooi geen afgang geworden, zoals werd gevreesd, maar hoewel de troostronde net werd ontlopen zullen overwinningen tegen de USA en Oostenrijk (een veredeld clubteam) bij het grote publiek niet echt tot de verbeelding spreken. John Jansen beseft: „Ledenwinst na zo'n wereldkampioenschap is gekoppeld aan succes en een negende of tiende plaats is voor het Nederlands team prachtig, maar dat vindt niemand echt bij zonder". Niet ten onrechte vroeg Diana Niemantsverdriet, meervoudig international die voor het WK met zwangerschapsverlof ging en in de dagen van de titelstrijd met de kleine Mervin in de kinderwagen door een Vlissingse nieuwbouwijk wandelde, zich tevoren af of een hele serie nederlagen van oranje juist geen averechts effect zou hebben op de waardering bij het publiek. Het is een vraag die onbeantwoord zal blijven. Nu ze een keer naar de wedstrijden is geweest en vooral alles op televisie heeft bekeken, heeft ze haar mening herzien: „Ik denk dat dit kampioenschap toch zijn vruchten zal afwerpen. In het algemeen zijn de media er heel positief over en ook de televisie brengt veel meer dan ik had gedacht". „Bovendien heeft Nederland goeie dingen laten zien en zijn sommige speelsters veel vooruit gegaan. Carla Kleintjes is nog beter geworden dan ze al was, Ursula Dekeling springt er bovenuit en ook Cecile Leenen speelt opvallend goed. Wat de andere landen betreft blijven de Oosteuropeanen krachthandbal spelen. Daarom zijn die Aziatische landen weer zo verfrissend. Die snelheid en balvaardigheid... Ze hebben nog een achterstand, maar het is wel heel leuk om hun spel te zien", besluit de tweevoudig handbalster van het j aar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 33