perfecta chemie b.v. één lijmsoort voor alle klusjesnee, dat kan niet. vrijdagkrant 8 wonen/auto 10 denksport 11 uit 9 voeding PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT signalement levensbelang eenvoudig klussen thuis alleen lijmen let op bij het kopen van een huis op de eventuele verplichtingen die er al op rusten de verkiezing van de-auto van het jaar hersenwerk met schaken, dam men, bridgen en de wekelijkse postzegelrubriek de agenda met uit-tips in zeeland, de videorubriek en het overzicht van de zeeuwse bioscopen een eenvoudig maar smakelijk avontuur met wild recept van de week: variaties met kool advertentie en administratie vrijdagkrant Naam: Perfecta Chemie Adres: VanDoomestraat 10 Plaats: Goes Branche: Chemische fabriek van lijm en anti-vocht produkten, waaronder Bison Kit en Gluton Aantal personeelsleden: 135, inclusief tien in Belgie Afzetgebied: Europa, Midden Oosten, Zuid-Oost Azie, Midden-Amerika en Afrika ie cirkel is rond. Kort voor 'de tweede wereldoorlog akte Perfecta Chemie in es voor 't eerst furore met lijm om schoenen te lareren. Nu, bijna een halve iw later, is een geheel nieuwe a voor de reparatie van. [oenen het nieuwste cesprodukt van de fabrikant nde overbekende Bison Kit. 1 uurlijk zit er tussen Cyclop, lsde eerste schoenenlijm tte, en Marathon - de jwste - een wereld van Ischil. Cyclop was een lijm op luurrubberbasis, waarmee in ltijd van schaars gevulde (temonnees oude leren Jppertjes konden worden lelapt. Marathon Irentegen is een synthetisch Idukt, waarmee het nmende deel van de lolking zelf zijn 'rtschoenen kan herstellen, tussen de oude en de nieuwe oenenlijm heeft Perfecta nog rndere lijmsoorten en dertien i vocht-produkten op de rkt gebracht, n. Elk Nederlands gezin iptjaarlijks gemiddeld éen etje van deze substantie om gebroken schoteltje te areren, een foto in een album lakken of een zeepbakje aan vand te bevestigen. Maar dat ital zou nog vele keren men toenemen. „Want bij Irveel karweitjes in en om het s, staat het publiek er roonweg niet bij stil dat ïen een veel betere oplossing an boren, schroeven, meren, naaien of lassen", ent J. N. van Hartesveldt, rketing manager van fecta Chemie BV in Goes, geeft een paar voorbeelden: mten plinten kunnen met buormachine, pluggen en roeven worden vastgezet op betonnen wand. Maar met paar dotjes Bison ntagekit zit zo'n lat ook ffikbaar aan de muur. Met ulp van een naaimachine men leren kniestukken op eken worden gezet of dijnen worden omgezoomd, armet Jutex, onze elastische ivoor textiel, jute en vilt, thet veel makkelijker. Een ein een benzinetank kan, na nemen van veel igheidsmaatregelen, worden ist. Maar dat lek kan veel Herworden dichtgedrukt teen stukje Bison Kneedbaar al". Van Hartesveldt zit vol tdeze voorbeelden. Hij wil iee duidelijk maken, dat het efom in plaats van eedschap, gebruik te maken 'lijm, in zijn ogen nog matig wikkeldis. fecta Chemie doet er veel aan zowel de doe-het-zelvers als enen met'twee lerhanden' te laten zien, dat mielende moertjes weliswaar men worden vastgezet met borgringen en splitpennen, maar ook met een druppeltje Bison Moer Vast. En om aan te tonen dat de achterruitverwarming van een auto niet direct hoeft te worden weggegooid, maar kan worden gerepareerd met de stroomgeleidende Bison Electro Kit. „Het probleem is echter, dat mensen zich pas interesseren voor lijm, op het moment dat ze het nodig hebben. Daarom richten we ons niet alléén op de STER-reclame, maar vooral op de doe-het-zelver. Informatie over al onze lijmsoorten hebben we gebundeld in een bijna dertig bladzijden tellend boekje, dat bij elke doe-het-zelf-zaak kan worden meegenomen". Het boekje bevat onder meer een 'lijmwijzer' die laat zien welke van de zestig Bison-lijmen bij welke toepassing het best kunnen worden gebruikt. Uit het feit, dat het publiek bij een willekeurig karwei niet meteen aan lijm denkt, kan worden afgeleid dat de meeste lijmsoorten niet direct ontstaan door de vraag van de consument. Van Hartesveldt beaamt dat. „Technische ontwikkelingen in de industrie liggen vaak ten grondslag aan het samenstellen van een nieuwe lijm. De industrie is voor ons van levensbelang. De eisen die van die kant aan lijmsoorten worden gesteld, variëren enorm. Het zou Laboranten van Perfecta Chemie controleren de polyrethaanlijm. natuurlijk mooi zijn, als er één lijmsoort zou zijn die voor alle toepassingen geschikt zou zijn. Maar dat kan niet." Sommige lijmsoorten moeten direct droog zijn; anderen mogen juist absoluut niet snel drogen. Sommige lijmsoorten moeten de ruimte tussen twee delen opvullen; andere mogen juist helemaal geen plaats innemen. Sommige lijmsoorten moeten bestand zijn tegen extreem koude temperaturen; andere moeten bij bepaalde temperaturen hun kleefkracht verliezen. Sommige lijmsoorten moeten dun als water zijn; andere zijn het best verwerkbaar als ze zo dik als pek zijn. En dit rijtje eisen kan bijna tot in het oneindige worden uitgebreid. Om voor elk doel de precies juiste lijmsoort te kunnen ontwikkelen, beschikt Perfecta Chemie BV over een laboratorium, waar vijf afgestudeerde chemici dag in dag uit bezig zijn met het ontwikkelen van nieuwe lijmsoorten en met het verbeteren van de huidige lijmen. Bij het testen van nieuwe lijmen wordt zo nu en dan ook de buitenwacht ingeschakeld. Bison Marathon bijvoorbeeld is niet alleen uitgeprobeerd op een groot aantal aangekochte sportschoenen, maar ook op die van het personeel. Zelfs heeft Perfecta Chemie een aantal gerenommeerde sporters uit de regio gevraagd het spul in de dagelijkse praktijk te testen. Tubes met Bison Montage Kit rollen van de produktielijn en worden in dozen verpakt. Lijm is in feite een relatief eenvoudig produkt. De grondstoffen zijn onder andere neopreen; stukjes synthetische rubber en synthetische hars, alsmede toeslagmiddelen. Die harsen -evenals de synthetische rubber een aardolieprodukt- zorgen voor het plakkend vermogen van de lijm. Aan beide grondstoffen wordt een oplosmiddel toegevoegd dat nodig is om de rubber en de harsen vloeibaar te maken. Zo'n oplosmiddel kan aceton zijn, of benzine, maar ook terpentine of water. De precieze samenstelling van de lijm is afhankelijk van de uiteindelijke toepassingsdoeleinden. De Goesenaar Leen van de Reepe legde in 1938 samen met zijn vader de grondslag van het inmiddels 135 personeelsleden tellend bedrijf. Van der Reepe senior was groothandelaar in schoenen en lederwaren en zag, door de contacten die hij in die branche had, goede mogelijkheden voor een lijm waarmee schoenen konden worden gerepareerd. Vader en zoon trokken een chemicus aan en gingen in een garagebox in Goes aan de slag. Na een voorspoedige start gooide de oorlog roet in het eten. Leen van der Reepe overleed in 1944 en zijn vader ging samen met administrateur Noordhoek verder. Dat tweetal maakte het assortiment lijmen voor de schoen- en lederwaren compleet en verdiepte zich in de overgang van natuur- naar synthetische rubber; een ontwikkeling die in de j aren vijftig in volle gang was. De grote 'knaller' was de ontdekking, dat de schoenenlijm ook geschikt was voor het lijmen van formica platen, die in het kader van de in sneltreinvaart opgezette woningbouwprogramma's merknaam worden genoemd als het produkt zelf wordt bedoeld. Alleen aspirine, martini en vim hebben het eveneens zover ge bracht... Een tweede 'groeistuip' maakte Perfecta Chemie BV door, toen het 'klussen thuis' aan het eind van de jaren zestig tot grote bloei kwam. Een aantal maatschappelijke ontwikkelingen was daarvan de reden. Mensen kregen meer vrije tijd om hun huizen te verfraaien met een nieuwe keuken, een open haard of een nieuwe badkamer. Ook het geld daarvoor was aanwezig. Een paar jaar later zorgde de oliecrisis voor een ware isolatierage. Door die nationale vanuit Groot-Brittannië naar ons land werden ingevoerd. En in die tijd is -al brainstormend- de naam Bison Kit ontstaan. Bison Kit werd in grote hoeveelheden geleverd aan de bouwmaterialenhandel en de naam was binnen de kortste keren bij professionele bouwers en doe-het-zelvers bekend. Het succes in de bouw had zijn uitstraling op het grote publiek, die de lijm ontdekte voor allerlei huis-tuin-en keuken-klusjes. Dat leidde tot de introductie van kleine tubes met Bison Kit, die in de daaropvolgende j aren in vele miljoenen exemplaren in binnen- en buitenland over de toonbank zouden gaan. Bison Kit behoort nu tot de selecte groep van artikelen, die bij hun isolatiegolf werd het inzakken van de nieuwbouw, waar ook Perfecta Chemie onder leed, grotendeels opgevangen. In de thuismarkt is het Goese bedrijf nu op twee fronten actief: een aantal produkten is vooral bedoeld voor reparatiewerkzaamheden; een andere serie is ontwikkeld voor het verfraaien van woningen. Ruim zeventig produkten, die uitsluitend worden vervaardigd in de fabriek in Goes. De recepten zijn geheim. Een bezichtiging van het produktiegedeelte laat wel zien, hoe de verschillende grondstoffen vrijwel automatisch uit tanks worden toegevoerd naar de mengketels; in welke verhoudingen dat gebeurt blijft onzichtbaar. Aan het eind van de produktielijnen vinden de verschillende lijmsoorten computergestuurd hun weg naar de jerrycans, blikken en tubes, die uiteindelijk met de hand worden ingepakt. Tot de afnemers behoren landen in Europa en het Midden-Oosten, het Verre Oosten, Midden-Amerika en Afrika. Perfecta Chemie is in veel landen vertegenwoordigd door een agent of handelshuis; alleen in Belgie staat een eigen verkoopkantoor met tien personeelsleden. Bison Kit en de vele tientallen andere lijmen, waaronder Gluton, worden allang niet meer gemaakt in het schuurtje van de heren Van der Reepe. In 1970 maakt Perfecta Chemie de sprong over de spoorlijn en vestigde zich in een pand aan de Van Doomestraat op het eerste deel van industriegebied De Poel. Zes jaar later vond de eerste uitbreiding plaats; in 1979 gevolgd door een tweede. De derde uitbreiding van het fabrieks- en kantorencomplex diende zich in 1983 aan en nog vorig jaar werden het laboratorium en de afdeling marketing vergroot. Perfecta Chemie verkeert absoluut niet in een monopoliepositie. Wel is het het enige bedrijf, dat zich alléén met lijmen bezighoudt. Andere lijmfabrikanten bewegen zich ook op het terrein van verf, vulmiddelen en bouwmaterialen. De heer Van Hartesveldt meent, dat Perfeca zo'n sterke positie heeft kunnen opbouwen, door zich op lijmsoorten en antivocht-produkten te concentreren. De Goese lijmfabrikant hoort tot de categorie chemische industrie. Chemische bedrijven worden nog wel eens geassocieerd met licht ontvlambare grondstoffen, explosieve eindprodukten en een milieubedreigend produktieproces. „Niets van dat alles", zegt Van Hartesveldt gedecideerd op de vraag of Perfeca Chemie als onvriendelijk voor de omgeving kan worden beschouwd. „Onze grondstoffen zitten in ondergrondse tanks en met die grondstoffen doen we niets, behalve mengen. Er wordt niets verwarmd of afgekoeld; er vinden geen chemische processen plaats. Om die reden komt er dus geen enkele stof in het milieu terecht. Het is dan ook geen enkel probleem, dat we hemelsbreed maar op een paar honderd meter van een woonwijk zitten..." KOEN VAN DIJEN redactie V/alstraatpromenade 56-60 PZC-biilaeen 4381 EG Vlissingen tel. 01184-84000 toestellen 217 en 218 Middelburg: Markt 51 1331 LK Middelburg tel. 01180-81000 Vlissingen: 1381 EG Vlissingen Walstraat 56-60 tel. 01184-84000 Goes: Grate Markt 2 1161 AJ Goes tel. 01100-31800 Terneuzen: Nieuwstraat 22 4351 CW Terneuzen tel. 01150-94457 Hulst: Steenstraat 6 4561 AS Hulst tel. 01140-14058 opening kantoren: Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. VRIJDAG 12 DECEMBER 1986

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 7