VIERT FEEST Quotering helpt onvoldoende tegen overproduktie landbouw ZEKER 20 MILLE SCHADE NA BRAND IN SPORTHAL Miniatuurauto 's Raad voor Ouderen heeft zorgen over welzijnswet Studiedag over toekomst en keuzes boer MnnTF VERZAMELEN, RUILEN EN VERBROEDEREN lERLIJKE KANS VOOR KOMENDE Symposium over gezondheidszorg m bevolking EG-COMMISSARIS ANDRIESSEN: imM w AANTAL TAKEN NAAR GEMEENTEN IRIJDAG 12 DECEMBER 1986 flLBURG - Kleine agrarische bedrijven moeten een tijdelijke inkomensondersteuning krij- |en. Daarmee hebben ze een eerlijke kans om zich de komende jaren te ontwikkelen. Voorzitter f A. J. Latijnhouwers van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (NCB) deed deze sug- lestie donderdag in Tilburg tijdens de algemene vergadering van zijn organisatie. HOORT. oorzitter NCB: kleine oer tijdelijk steunen foorzitter M. Varekamp van het Land- louwschap heeft onlangs het idee ge- Inceerd van een basisinkomen voor Edereen. Het aantrekkelijke daarvan jou zijn, met name voor kleine bedrij- nj'hf Jen dat maar een deel van het inko- u' lien uit de markt zou hoeven te wor- |en gehaald. Latijnhouwers meende Ivenwel dat zo'n algemeen basisinko men, los van andere bezwaren, finan- lieel niet haalbaar is. Hem leek het be ier aansluiting te zoeken op al be- Itaande sociale wetgeving, eventueel lis onderdeel van de uitwerking van let zelfstandigenstatuut. Een andere logelijkheid zou de toekenning van lijdelijke inkomenstoeslagen aan klei tere zelfstandige bedrijven zijn. De voorzitter van de NCB zei zich er- fan bewust te zijn dat hij gedachten voren bracht waartegen enkele ■aren geleden nog nee is gezegd. IMaar", zei hij, „dat waren andere tij- Ben, waarin we rekening hielden met Indere toekomstverwachtingen". Hij vond dat in ieder geval van gedachten moet worden gewisseld over een tijde lijke inkomensondersteuning. Latijnhouwers hield de leden van zijn bond (de NCB is met zijn 27.000 leden in Brabant, Gelderland en Zeeland de grootste landbouworganisatie in Ne derland) het naar zijn smaak meest waarschijnlijke toekomstbeeld voor. Hij zei te verwachten dat de boeren de eerstkomende vijf a tien jaar nog zul len moeten leven met vormen van produktiebeheersing in de melkvee houderij en de intensieve veehouderij IlIDDELBURG - De Stichting Ver- lleeg- en Rusthuizen Zeeland houdt (onderdag 29 januari een symposium de Middelburgse Schouwburg met lis hoofdthema 'Volumebeheersing in Ie gezondheidszorg in relatie tot de levolkingsdichtheid.' liet symposium wordt om 10.30 uur ge- ipend door de voorzitter van de SVRZ Irs. T.Westerhout. Daarvoor is er van 1.45 uur tot 10.15 uur een koffieont- langst in de hal van de Schouwburg, W. Roscam Abbing, de hoofddirec- leur van de gezondheidszorg van het Jninisterie van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur, zal als eerste een inlei- iing houden over het thema. Zijn toe- Ipraak gaat in op de nationale pro- lieemstelling over de volume-ontwik- leling van de gezondheids- en bejaar denzorg als gevolg van de vergrijzing, pij spreekt van 10.45 uur tot 11.05 uur. a hem voert J. van Mansfeit, de voor zitter van het college van Ziekenhuis voorzieningen, het woord. Hij spreekt van 11.10 uur tot 11.30 over de gevol- len van de regionale volume-ontwik- leling tegen de achtergrond van de Vergrijzing. de Vries, voorzitter van de Vereni- ling Nederlandse Ziekenfondsen, zal len inleiding houden over de wijze laarop deregulering een bijdrage kan leveren aan de totale noodzakelijke volumebeheersing. Hij houdt zijn in leiding van 11.35 uur tot 11.55 uur. ils laatse inleider spreekt A. Aertssen, te adjunct-algemeen directeur van de Stichting Verpleeg en Rusthuizen. Hij feaat van 12.00 uur tot 12.20 uur in op de V'olumebeheersing in de sub-regio aan te hand van het experiment Tholen/ Bint Philipsland. Na de lunch is er van 13.30 uur tot 14.30 liureen forumdiscussie over het onder werp. Het symposium wordt aangeboden tan M. Almekinders, de scheidende al gemeen directeur van de SVRZ. Hij zal per 1 februari met pensioen gaan, na- pat hij meer dan 37 jaar zijn functie pervuld heeft. Na het symposium wordt hem een afscheidsbijeenkomst fen een receptie aangeboden. De afscheidsbijeenkomst vindt plaats ban 15.15 uur tot 16.00 uur. Gedepu teerde W. Don en drs F. Vissers, oud- Voorzitter van de Nationale Zieken huisraad, zullen de scheidend alge neen directeur toespreken. Daarna houdt Almekinders zelf zijn afscheids bede. Na een theepauze volgt daarop van 6.15 uur tot 18.30 uur de receptie. Daar kan afscheid genomen worden ban Almekinders. Tevens kan men kennis maken met de nieuw benoem de algemeen directeuren A. Aertssen jen C. de Bruijn. OOES/BIEZELINGE Het Zeeuws I Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) I houdt woensdag 17 december vanaf 14.00 uur een studiedag voor jonge Iagrarische mensen in de Caisson in I Biezelinge. Het thema is 'Kiezen of de- I 'en: tijd voor een goed beleid', waar- Ibij zaken als toekomst, inkomensmo gelijkheden en de verschillende (an- I dere) keuzes die de jonge boer of boe- I rin kan maken worden aangesneden. Eén van die keuzes die ter sprake zal komen, is de combinatie van een part- Itime-baan buitenshuis met het werk op het eigen bedrijf. De heer J. van der Aa (sociaal-economisch voorlichter Ivan de Noordbrabantse Christelijke I Boerenbond (NCB) zal ingaan op be- drijfovername en bedrijfsaanpassing. Hij adviseert het publiek hierover te gen de achtergrond van de huidige ontwikkelingen in de landbouw. Me vrouw E. van Beek (agrarische vrou wen in de land- en tuinbouw) belicht de mogelijkheden en de positie van de jonge agrarische vrouw op het bedrijf. NCB-voorzitter ir A. Latijnhouwers zal onder meer spreken over de wenselijk heid van een markt- en gezinsbedrij- vengericht beleid. De studiedag is verder bedoeld om agrarische jongeren uit Zeeland en I West-Brabant met elkaar in contact te brengen. MIDDELBURG - Het Zeeuwse uitblad Mooie Moeite bestaat één jaar. Om dat te vieren treden dinsdag in café Meccano aan het Middelburgse Dam plein Hans Dorrestein en de band Sint Juttemis op. Het optreden van Dorrestein begint om 21.00 uur. Hij zingt liedjes uit zijn nieuwste programma. Dat heet 'Dorrestein zingt liederen van wanhoop en ongeloof. Hans Dorrestein is schrijver en theatermaker. Voor de VPRO maakt hij momenteel de 'merkwaardige nieuwsberichten'. Sint Juttemis begint om ongeveer halfelf. De Zeeuwse band zal onder meer een compositie spelen van Dies le Due, die hij heeft gemaakt in opdracht van de provincie voor een Haarlemse manifestatie in het kader van de Ne derlandse muziek. en mogelijk ook in de suikerbieten teelt. Door de produktie van overschotten en de beperkte beschikbaarheid van fi nanciële middelen in de Europese Ge meenschap achtte hij een meer markt gericht beleid in de EG met lagere prij zen onontkoombaar. Hij meende dat het op de langere termijn het beste is te streven naar afbraak van de produk tiebeheersing en de markt zijn werk te laten doen. Om kleinere bedrijven daarbij 'een eerlijke kans' te geven droeg Latijnhouwers zijn idee van een tijdelijke inkomensondersteuning aan. Overigens blijft het volgens de voorzit ter van de NCB een vurige wens dat de overheid eindelijk eens een beleid gaat voeren dat meer is afgestemd op het kleine zelfstandige bedrijf. In dit ver band wees hij erop dat onlangs bekend is geworden dat van de 2.8 miljard gul den lastenverlichting over de jaren 1980-1986 slechts een onevenredig klein gedeelte bij de kleine zelfstandi gen terecht is gekomen. Latijnhouwers vond het ook nodig dat de overheid de land- en tuinbouw sti muleert en steunt. „Een economisch zo belangrijke bedrijfstak, die een pro duktie vertegenwoordigt van 87 mil jard gulden (12 procent van de natio nale produktie), 70 procent van het platteland beheert en direct en indi rect 10 tot 12 procent van de beroeps bevolking werk geeft, heeft daar recht op", stelde hij vast. TILBURG - EG-landbouwcommissa- ris mr F. H. J. J. Andriessen houdt vol dat de overproduktie in de Europese landbouw niet tot staan kan worden gebracht door quotering, dat wil zeg gen, vaststellen welke hoeveelheid mag worden geproduceerd. „Niet één systeem van quotering zoals we in de Europese Gemeenschap nu kennen werkt goed", zei hij donderdag tij dens de algemene vergadering van de Noordbrabantse Christelijke Boeren bond (NCB) in Tilburg. „Niet voor de tafelwijn, niet voor suiker, niet voor Italiaanse tomaten en niet voor melk". Voor quotering van graan zei hij dan ook niets te voelen. De basisprincipes om de overproduktie van dit gewas te rug te dringen bestaan voor hem uit een terughoudend prijsbeleid, een me deverantwoordelijkheidsheffing en een nog nader te formuleren antwoord op de vraag op welke manier het ge bruik van het produktiemiddel grond kan worden beperkt. Wat dat laatste betreft zijn minder intensief telen en braak laten liggen de mogelijkheden. Andriessen merkte op dat quota altijd te hoog worden vastgesteld. „Het blijkt politiek en praktisch onmogelijk te zijn om het juiste niveau vast te stel len", zei hij. Andere nadelen van quo tering zijn: de prijzen gaan omhoog en de ontwikkelingen komen stil te lig gen. En in de akkerbouw geldt dan nog wat anders. Andriessen: „Als je mor gen graan contingenteert, heb je mor gen de hele akkerbouw in quota, want de boeren schakelen dan steeds over op gewassen waarvan de produktie nog niet is beperkt. Om dat allemaal te regelen, krijg je een enorme bureau cratie. Dat leidt tot situaties die onuit voerbaar zijn en ook ongewenst". De landbouwcommissaris noemde de zuivelsector als een voorbeeld van te ruim vastgestelde quota. In deze sec tor bestaan al meer dan tien jaar over schotten. De EG-ministerraad voor landbouw heeft volgens Andriessen niet alleen de vergissing begaan de hoeveelheid waarvoor een gegaran deerde prijs zou worden betaald op een te hoog niveau vast te stellen, ook zijn na verloop van tijd allerlei verfijnings regelingen vastgesteld, waardoor het ontmoedigende effect van de superhef fing nog werd verminderd. Het resul- Andriessen taat: het overschot aan melk in de EG ligt vandaag de dag nog steeds ergens tussen 9,5 en 15 miljoen ton. De Europese Commissie heeft daarom voorgesteld de gegarandeerde hoe veelheid melk in twee jaar met zo'n 9,5 miljoen ton terug te brengen: 7,5 miljoen ton met ingang van 1 april en nog eens 2 miljoen ton een jaar later. Andriessen meende ook dat dit uitein delijk in het belang is van de Neder landse melkveehouders. „Nederland is een zuivelland bij uit stek", zei hij. „Slechts met het vooruit zicht op een beter marktevenwicht kan onze zuivelspecialisatie optimaal tot zijn recht komen. Zonder dat voor uitzicht zullen we tot in lengte van da gen met een quotasysteem moeten le ven, waarvan het keurslijf alleen maar nauwer kan worden". In de graansector hebben de tegenval lende graanoogsten van dit jaar, de goede kwaliteit van het graan en het exportprogramma van de EG wat druk van de ketel genomen. De land bouwcommissaris verwachtte dan ook dat de uitkomsten van de Nederlandse akkerbouwbedrijven dit jaar beter zu- len zijn dan in 1985. Maar dat is slechts ogenschijnlijk een rooskleurige situa tie. Hij vestigde er de aandacht op dat in de Verenigde Staten 200 miljoen ton graan ligt opgeslagen. En in de EG be draagt de voorraad zo'n 20 miljoen ton. De prijzen op de wereldmarkt zijn in nauwelijks meer dan een halfjaar ge halveerd. Andriessens conclusie luid de daarom: „Ook in de graansector moet het beleid in de richting van marktevenwicht worden voorgezet". Brandweerlieden controleren of het vuur op het dak van de sporthal inderdaad bedwongen is. MIDDELBURG - Een uitslaande brand heeft donder dagmiddag een deel van de isolatie op het dak van de gemeentelijke sporthal De Kruitmolen jn Middelburg vernield. De schade wordt geschat op minstens 20.000,- Het vuur ontstond iets voor 13 uur als gevolg van over verhitting. Op dat moment werd er op het dak van de sporthal gewerkt. In het gebouw was niemand aanwe zig. De Middelburgse brandweer -die later assistentie zou krijgen van de blusgroep Nieuw- en Sint Joosland- rukte uit met groot materieel. Bij de brand ontstond nogal wat rookontwikkeling. Omstreeks kwart over twee kon den de brandweerlieden terug naar de kazerne. De sporthal was de rest van de dag gesloten voor het herstel van rook- en waterschade. Dies Jeremiasse 'links) en Rob van den Bovenkamp met hun mooiste modellen miniatuur auto's. Wij zijn de fanatiekste miniatuurauto-verzamelaars van Zeeland." Een boute uitspraak van Rob van den Bovenkamp uit Krabbendi j- lté en Dies Jeremiasse uit Rilland, enigszins geflatteerd maar met een kern van waarheid. De twee gepassioneerde liefhebbers van wat in de volks mond met 'kinderspeeltjes' wordt afgedaan, mogen in het speelgoedmu seum in het Belgische Mechelen een ruilbeurs voor miniatuurauto's, trei nen en oud speelgoed organiseren. Het moet een gebeuren van internatio nale allure worden, dat bij succes zijn vervolg krijgt in nog drie edities. De première in „het grootste speelgoedmuseum van de Benelux" is vastge steld op 1 februari 1987. Ruilbeurzen van miniatuurau tootjes blijken de spreekwoordelijke strooppotten te zijn, die naast au tochtone verzamelaars veel buiten landers aantrekken. Op jacht naar bijzondere modelletjes, waarvan de prijzen variëren van twee kwartjes tot twee 'snippen', reizen ook Van den Bovenkamp en Jeremiasse naar België, Frankrijk, Engeland en de Bondsrepubliek. Uit de eigen collec tie verdwijnen dan een aantal au tootjes in de koffers: als je iets leuks ziet, moetje kunnen ruilen. Maar zij scheppen er ook genoegen in zelf beurzen te organiseren, zoals elk jaar in Bergen op Zoom (zaterdag 13 december vanaf 10.15 uur in restau rant J an den Ronden). Maar het ver- zamelaarsbloed zal straks in Meche len ongetwijfeld gaan koken. „Als de tijd het toelaat, gaan we even zelf snuffelen", aldus Van den Bo venkamp. Het internationale karak ter van ruilbeurzen heeft het voor deel dat de verwoede verzamelaar, die in eigen land onderhand wel weet waar Abraham de mosterd placht te halen, eerder op curiositei ten stuit. „De Belgen, maar ook de Fransen hebben vaak leuke dingen die je in Nederland niet vaak ziet, zo als Septoy. Dat is een zeer eenvou dig modelmerk uit de jaren vijftig, dat meer als speelgoed en niet zozeer als verzamelobject werd vervaar digd", weten beide heren. Behalve het kijk- en ruilgenot geldt de beurs als een plaats van internationale verbroedering. Van den Bovenkamp zegt op het Britse eiland immer te lo geren bij verzamelaars en bij een te genbezoek aan het 'continent' doen zij Krabbendijke aan. Dies Jeremiasse mag bogen op een collectie van ongeveer tweeduizend miniatuurauto's, waarbij Citroën (140) en Fiat (120) de boventoon voe ren. Alleen luxe personenauto's, van vrachtwagens is hij weinig gechar meerd. Geheel in de aard van de fa natieke en ontegenzeggelijk trotse verzamelaar, heeft hij zijn metalen, blikken en plastic vierwielers in gla zen vitrines uitgestald. Zijn even knie Van den Bovenkamp stapelde zijn 1500 modellen - de legendari sche Dinky Toy is zijn specialisme - drie rijen dubbeldik op elkaar in kas ten. „Ik moet nog eens vitrines bou wen, maar dat komt er maar niet van. En het geld dat daar mee is ge moeid, kun je even zo goed besteden aan miniatuurauto's." Zijn hart heeft hij verpand aan auto's van de jaren veertig en vijftig, toen elke wa gen nog „een eigen identiteit had". Een bruinmetallic Humber Supers- nipe uit 1948, het 'vlaggeschip' van zijn collectie, komt op tafel. „Een stoere auto met brede spatborden en treeplanken, een stukje nostalgie net zoals de Citroën Traction Avant", verklaart Van den Bo venkamp, waaraan Jeremiasse toe voegt dat hij een echte Traction on- middelijk zou kopen als hij wat meer bemiddeld was. Van den Bovenkamp ontdekte opnieuw zijn kinderjaren, na dat hij in een Brits museum oude Dinky Toys tentoongesteld zag. „Die heb ik ook", dacht hij en haal de vervolgens zijn vroegere speel tjes van zolder bij zijn ouders. Het verzamelsyndroom gaat ver: hij handelt in en vervaardigt onderde len en bandjes voor modellen. „Ik word er niet rijk van, verdien daar mee een droge boterham. Je ope reert op een kleine selecte markt. Maar ik exporteer zelfs naar Zim babwe; grappig dat ze daar ook be hoefte hebben aan autobandjes." Dies Jeremiasse reed acht jaar te rug - en nog steeds - Citroën, kocht logischerwijze een model van dat merk, waarmee de basis voor zijn latere hobby was gelegd. Zo verging het ook Charrel Linssen uit Goes, een soortgelijke 'francofiel' die vergaand geobsedeerd is door het merk Renault (waarbij ook Ber- liet en Saviem worden gerekend). De rasechte themaverzamelaar presen teert zich professioneel via een 'self- designed' visitekaartje. Modelletjes vergaren is slechts een onderdeel van het verzamelen. Linssen volgt alles op het gebied van het Renault- management, de bedrijfspolitiek, vi deobanden van Renault-presenta- ties. Als hij in auto- of modelvakbla den een buitennissige uitvoering van een bepaald model ziet, haast hij zich dit na te bouwen. Een ver lengde Renault 25 prijkt in de glazen vitrine in zijn woonkamer. „Die heb ik gemaakt uit twee vrij goedkope miniatuurauto 's De mooiste exemplaren uit zijn ver zameling, die 680 Renaults telt, zijn van Zwitsers fabrikaat. „Het merk heet Ma Collection en na honderd modellen van een bepaalde type, wordt de mal vernietigd. Het zijn handgebouwde, zeldzame dus pe perdure auto's, maar elk detail is gaaf en dat levensechte grilletje en deurknopje„.",jubeltLinssen.Opde eerste verdieping bevindt zich het 'walhalla', dat wordt aangekondigd met een op de deur aanbracht bord 'Renault 5th Avenue'. Het tot mini- museum omgetoverde slaapkamer tje is een waar paradijs voor de mi niatuurliefhebber. Een veelvoud aan Renault-documentatie - zoals folders, instructieboekjes, kran- tenknipels - is naar type keurig op geborgen in archiefladen. Alles wat maar enigszins met zijn geliefde Franse automobielmerk van doen heeft, maakt deel uit van zijn totaal verzameling. Van een luciferdoosje tot een onlangs van Sint Nicolaas gekregen stripboek, waarin Renaul- tjes voorkomen. Net als Van den Bovenkamp en Jeremiasse is de Goese verza melaar 'trés' actief. Samen met Jaap van Paasschen organiseert hij de welbekende ruilbeurzen in het Kruiningse dorpshuis. Er bestaat een vriendschappelijke rivaliteit tussen hen en eerder genoemde he ren, die immer bereid zijn af te ge ven op de 'spuuglelijke' Renaults van voor de oorlog. Linssen kan er hartelijk om lachen. Verder fabriceerde hij een maquette van een soort rai-stand, die hij ge bruikt bij presentaties, openingen en 'open dagen' van bedrijven en ga rages, waarvoor hij door dealers nog al eens wordt gevraagd. „Met zo'n verzameling ben je nooit klaar. Al leen geldt: hoe meer je hebt, des te moeilijker het wordt er iets aan toe te voegen. Maar je blijft op zoek naar exclusief spul.Hoe reageert de 'bui tenwacht' op zijn hobbyfanatisme, dat voor hem echter „een stuk ont spanning betekent"? „Ach, ik ben wat voor gek verklaard, maar ik zie geen wezenlijk verschil tussen post zegels of autootjes verzamelen." Frank Balkenende MIDDELBURG - De Zeeuwse Raad voor Ouderen (ZRO) maakt zich ern stig bezorgd over de invoering van de welzijnswet. Die heeft tot gevolg dat een aantal taken van het rijk en de provincie worden overgeheveld naar de gemeenten. Zo zal de plaatselijke overheid de verantwoordelijkheid krijgen voor het gecoördineerd oude renwerk, een deel van. het flankerend beleid en de zogenaamde woontussen- voorzieningen, aanleunwoningen naast bejaardenoorden, serviceflats en dergelijke. ZRO-voorzitter mr F. G. A. Huber pleitte woensdag, tijdens een vergade ring van de raad, voor overleg met pro vincie en gemeenten. Hij voorziet gro te problemen om de dertig Zeeuwse gemeenten op één lijn te krijgen. De nieuwe welzijnswet is inmiddels aangenomen door de Tweede Kamer en zal begin volgend jaar de senaat passeren. Rond de nieuwe wetgeving bestaat nog een groot aantal onduide lijkheden, vindt de Zeeuwse Raad voor Ouderen. Zo is het nog steeds niet zeker hoe het geld voor het flankerend beleid zal worden verdeeld tussen pro vincies en gemeenten. De regering ziet 1987 als 'overgangsjaar'. Inmiddels hebben ook de provinciebe sturen al in Den Haag aan de bel ge trokken. Zij verwijten de overheid een wetsvoorstel te hebben gemaakt, dat formeel-juridisch niet klopt en in deze vorm eigenlijk niet naar de Eerste Ka mer kan worden gezonden. Op 17 de cember is er overleg met het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur. In de ZRO-vergadering klonk van ver schillende kanten kritiek op de gang van zaken. Zo vrezen de ouderenbon den dat de gemeenten het geld voor voorzieningen voor ouderen voor an dere doeleinden gaan gebruiken, wan neer die bijdrage in het gemeentefonds zou belanden. Seniorenraden op plaat selijk niveau kunnen een belangrijke adviesfunctie vervullen. Het gecoördi neerd ouderenwerk in Zeeland mist „sturingselementen" in de nieuwe wet. Verworvenheden als lage prijzen voor warme maaltijden, de mogelijkheid tot dagverzorging en alarmering drei gen zo verloren te gaan. De Zeeuwse Raad voor Ouderen wil na de besluitvorming in de Eerste Ka mer een studiedag over de gevolgen van de welzijnswet organiseren. Deze bijeenkomst is bestemd voor gemeen ten en instellingen maar staat ook open voor andere belangstellenden. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 33