College wacht nog met itandpunt Van Himme Goede kwaliteit vee op de jaarmarkt in Axel College Terneuzen; raadslid Van Himme correct behandeld Expositie Ferdinand Slock Bouwvereniging wil huur nieuwe huizen onder 500 gulden houden Voorwaardelijk cel wegens steunfraude Eigenaars Margrette boos op gemeente eslist |Vaterschap over hstallatie [ioolzuivering ■rlgkeer sociale dienst terneuzen aanvoer groter dan in voorgaande jaren voorzitter j. de rechter in breskens: zitting politierechter PZC/streek ileisj es-dag n Breskens Volkskerstzang in het stadhuis Woningbouw laat 65-plussers toch toe in bestuur terstvolkszang Schoolschaaktoernooi IJDAG 12 DECEMBER 1986 RN'EUZEN B en w van Terneu- [dienen zich op korte termijn te be ien over een nieuw dienstverband [de Terneuzenaar A. van Himme. is het gevolg van de uitspraak van Centrale Raad van Beroep in een fstie, die speelt sinds juni '84. Toen Jloten b en w het tijdelijk dienst- Iband met Van Himme, die actief als buitendienstambtenaar bij de [leentelijke sociale dienst, niet te itinueren. Van Himme tekende be- |p aan. Het Ambtenarengerecht in Iterdam verklaarde dat beroep on- trond, maar de Centrale Raad van oep heeft de Terneuzenaar inmid- s in het gelijk gesteld. Van Himme zo verklaarde hij donderdag, ag weer aan de slag bij de sociale |nst. i woordvoerder van de gemeente neuzen liet weten dat een stand- itbepaling van b en w op z'n vroegst jende week, na het wekelijkse col- •beraad te verwachten is. Waar- ijnlijk zal eerst ook uitvoerig over- moeten worden gepleegd met juri- ;he adviseurs. tis dat, indien Van Himme terug- ,rt als ambtenaar, hij z'n raadszetel i vertegenwoordiger van 'Links Per- ctief Terneuzen') prijs moet geven, m w besloten destijds het tijdelijk nstverband van Van Himme niet irtte zetten na een 'incident' op het itoor van de sociale dienst. Van nme, toen al actief in de steunfrac- van 'Links Perspectief, meldde zijn ecte chef, het hoofd van de buiten- nst, dat de politieke groepering van n was de identiteit van de gemeen- jke sociaal rechercheur bekend te ken. Dat zou gebeuren in een :uwsbriefDe rechercheur in kwes- was bij een deel van dat gesprek ïwezig en schreef er een rapportje jr. Voor de directeur van de dienst was de hele zaak aanleiding een posi tief advies over verlenging van het dienstverband van Van Himme om te zetten in een negatief. In haar uitspraak stelt de Centrale Raad van Beroep vast dat het besluit was gebaseerd op twee motieven. Van Himme had zich direct nadrukkelijk AXEL Het echtpaar Kosters, eige naar van de manege in Magrette, voelt zich door de gemeente Axel in de steek gelaten. Donderdag arriveerde een brief, waarin b en w zeiden een vergunning voor extra activiteiten in de manege te weigeren. In de manege te Magrette worden tot nog toe aller hande evenementen buiten de paar densport om gehouden, zoals touw trekwedstrijden en hondententoon stellingen. „En dat terwijl gisteren nog in de krant stond dat b en w hopen dat de verhou dingen in Magrette verbeteren", aldus P Kosters. „Er is helemaal geen vrede meer als de gemeente op deze manier met onze belangen omspringt". Volgens Kosters kan de manege niet rendabel draaien zonder de extra acti viteiten. Kosters veronderstelt dat het college deze beperkingen heeft opge legd om de groep van boze omwonen den gunstig te stemmen. Hij is van plan om zo snel mogelijk bezwaar aan te tekenen tegen deze beslissing en wil daar ook een advocaat voor in de arm nemen. [s VAN GENT In de rk-kerk in s van Gent wordt woensdag 17 de- nber de traditionele kerst-volks- ïgavond gehouden. Medewerking raan verlenen het Kerkkoor van de derlandse hervormde kerk onder ling van W. de Die, het Rk-Dames- Herenkoor onder leiding van A. issens, het Jongerenkoor onder lei- ig van P. de Witte en harmonie De •eenigde Vrienden onder leiding p J. de Witte. Na afloop volgt een ge lig samenzijn in De Speye, waarbij 121.30 uur de trekking wordt ver- [ïtvan de loterij van De Vereenigde enden. moeten distantiëren van de plannen van 'zijn' politieke groepering en had ook terstond bij zijn directeur moeten aankloppen. De Raad constateert, aan de hand van de beschikbare gegevens (getuigen verklaringen etcetera), dat de conclu sies die de gemeente uit het hele ge beuren trok 'prematuur waren en een toereikende feitelijke grondslag mis ten'. Op het moment dat b en w beslo ten het dienstverband met Van Him me niet te verlengen, was nog onvol doende duidelijk welke gevolgen een eventuele publicatie zou hebben. Immers, er was nog helemaal geen sprake van een publicatie; er lag enkel een onuitgewerkt plan. De Raad ver der in haar uitspraak: „Daar komt bij dat ook over Van Himme's aandeel in de nog te concipiëren publicatie nog niets vast stond zodat er ook uit dien hoofde onvoldoende grondslag be stond voor de conclusie dat hij door die publicatie zijn functievervulling of de functionering van de dienst in on toelaatbare mate zou aantasten." De Raad vindt ook de vaststelling van gemeentezijde dat Van Himme tekort zou zijn geschoten in zijn plicht om zijn diensthoofd tijdig te informeren te ver gaan. Op dat gebied acht de Raad 'gro te voorzichtigheid geboden'. „Het be treft hier informatie waarvan een amb tenaar, met geen enkele opsporing be last, geheel buiten zijn werkkring om door zijn (privé) sociale contacten ken nis draagt." De Raad sluit niet uit dat zich situaties kunnen voordoen, die een ambtenaar bijna verplichten daar van direct melding te doen. Maar dan moet het wel om zwaarwegende zaken gaan. En daarvan was, zo stelt men vast, in dit geval nog geen sprake. De Centrale Raad van Beroep deed al op 27 november uitspraak: het besluit van b en w én de uitspraak van het Ambtenarengerecht werden nietig verklaard. Inmiddels heeft de raads man van Van Himme de gemeente la ten weten dat hij vóór 1 februari een nieuw besluit van b en w verwacht. Soms kwam het op de jaarmarkt in Axel tot wederzijdse belangstelling tussen mens en dier. DES De algemene vergadering n het waterschap Noord- en Zuid- veland staat voor een aanzienlijke Igave. Donderdag moeten de hoofd banden van het waterschap een slissing nemen over de bouw van n rioolwaterzuiveringsinstallatie de Willem Annapolder aan de Wes- :schelde onder Biezelinge. Het is de doeling dat vrijwel al het afvalwa- r uit het westelijke deel van Zuid- fveland hier zal worden gezuiverd. bouw van de zuiveringsinstallatie rgt een bedrag van 28 miljoen gul- n. Daarnaast zal globaal nog eens imiljoen gulden moeten worden be- :ed aan persleidingen en gemalen i het afvalwater bij de installatie te ijgen. Het gezuiverde water zal niet, als eerst de bedoeling was, recht reeks in de Westerschelde worden loosd. Om onder de heffing uit te ko en die het rijk op dergelijke lozingen gt, zal het water via een sloot naar de iterloop voor het gemaal Maelstede s-Gravenpolder worden gebracht idaar samen met het overtollige pol- rwater op de Westerschelde worden tgeslagen. Er worden voorzieningen IHroffen om te voorkomen dat het ge- iverde afvalwater in de polder kan landen. vergadering van het waterschap ordt gehouden in hotel Goes aan de Fokkerstraat en begint om 9.30 uur. Middags om 14 uur vangt een buiten- :wone vergadering aan in verband iet het afscheid van waarnemend ijkgraaf ir A. Minderhoud. IIDDELBURG De afdeling Zee- ind van de voetbalbond houdt zater- ag een speciale meisjesvoetbaldag i Breskens. Er hebben zich ruim 125 eisjes aangemeld in de leeftijd van 1 tot 15 jaar. fans Mewiss STK-medewerker bij de Joetbalbond in Middelburg) verdeelde lie meisjes over tien ploegen en werkt i twee poules een toernooitje af met e meisjes. laar er is nog meer die dag; de dames- 'ternational Vera Pauw komt ook en erzorgt een demonstratietraining iet het aanwezige Zeeuwse dameself- tl Die Zeeuwse dames nemen tevens llemaal een ploegje meisjes onder un hoede. 'e toernooiwedstrijden beginnen 's torgens om 10.00 uur. Om 12.00 uur aat de demonstratietraining ge land en om één uur wordt er een cir- aitpenaltyschieten opgezet met Rob 'tuben van Breskens, de jeugdkeeper an Breskens AI, Martin Boone, en de eeuwse doelvrouwen Lydia Wijg- lanvan Vlissingen en Jolanda Bosse- iar van Kloetinge. Tussendoor wor- «1 er dan nog spelwedstrijden geor ganiseerd, videofilms van WK en ande- 5 toppers gedraaid. TERNEUZEN Het Terneuzense raadslid A. van Himme (Links Per spectief) heeft burgemeester C. Oc- keloen ten onrechte verweten dat hij -tijdens de begrotingsvergade ring van de raad op donderdag 27 november- het reglement van orde onjuist toepaste. Van Himme be klaagde zich, een dag na de raads vergadering, schriftelijk bij b en w over het feit dat hij geen kans kreeg een nadere toelichting te geven op een door hem ingediende motie over Zuid-Afrika. B en w zijn tot de conclusie geko men dat de raadsvoorzitter het reglement van orde voor de raad correct heeft toegepast. In dat reglement namelijk wordt welis waar een extra termijn toegestaan aan de indiener van een voorstel of degene die met de verdediging van zo'n voorstel is belast, maar zo'n ex tra (laatste) termijn wordt alleen toegestaan, wanneer de indiener ook van eerdere termijnen gebruik heeft gemaakt. B en w in een schriftelijk antwoord aan Van Himme: „Deze motie -op zich reeds een uitvoerige motive ring bevattend ten aanzien van de voorgestelde uitspraak van de raad- werd integraal door de voorzitter voorgelezen en door het college in eerste termijn ontraden. Vervol gens werd uwerzijds in tweede ter mijn niet nader gereageerd. Uiter aard stond het u echter vrij in deze tweede termijn alsnog een nadere toelichting te geven op de door u in gediende motie. Aangezien dat ach terwege bleef, concludeerde de voorzitter dat het onderwerp vol doende was toegelicht en sloot hij de beraadslagingen." En dat ge beurde volgens het college met inachtneming van wat over derge lijke situaties in het reglement van orde te lezen staat. AXEL - De 38ste naoorlogse jaar markt in Axel mocht zich gisteren verheugen in een grote aanvoer vee van uitstekende kwaliteit. In totaal werden gisteren ongeveer 200 stuks vee ter keuring aangeboden, wat ruim 30 procent meer betekende dan vorig jaar. Mede door het prachtige weer, bestond er ook grote publieke belang stelling voor dit jaarlijkse gebeuren. Behalve de veekeuring trok de door het Zeeuws Rundvee Syndicaat (ZRS) gehouden verkoop van een aantal hoogdrachtige vaarzen veel belang stelling van vee-houders en handela ren. Voorzitter Ben Ysebaert van het Axelse jaarmarktcomité toonde zich na afloop dan ook uiterst tevreden. Ysebaert: „Na een paar jaar van terug lopende aanvoer kunnen we nu spre ken van een groei die alle verwachtin gen overtrof. Ook was er weer een le vendige handel, iets wat onze markt altijd heeft gekenmerkt. Vooral de sla gers eisten weer een belangrijk deel op met hun uitstekend slachtvee". Van ver buiten de provincie waren, vooral houders van melkvee, naar Axel geko men om een bod te doen op de hoog drachtige vaarzen, vee dat bekend TERNEUZEN - In de Grote Kerk in Terneuzen vindt woensdag 17 decem ber een kerstconcert plaats. Medewer kenden zijn: de hervormde cantorij onder leiding van Arie Karreman, harmonie 'De Vliegende Hollander' onder leiding van Piet Eekman en Wim van de Wege op orgel. Het programma vermeldt onder meer samenzang. Het kerstconcert is een initiatief van de harmonie. Het is de bedoeling er een jaarlijks terugkerend gebeuren van te maken, mogelijk met wisselende deel nemers. Het concert begint woensdag avond om 20.00 uur. staat om zijn hoge melkproductie. „Zeeland is landelijk lang de districts lijstaanvoerder geweest van dit hoog waardig vee en bekleedt nu de tweede plaats. Mede daardoor trok deze markt nogal wat belangstelling. Bo vendien is het geen alledaags gebeu ren dat melkveehouders vee van deze kwaliteit te koop aanbieden. Door de aanschaf van dit soort vee kan men zijn melkproductie aanmerkelijk ver hogen, waardoor de noodzakelijke ren tabiliteit toeneemt. Vooral in Brabant is zijn deze vaarzen op dit moment erg in trek, het is dan ook niet verwonder lijk dat het overgrote deel vaandaag naar veehouders in die provincie is verhuist", aldus Ysebaert. Of ook bij een volgende editie van de Axelse jaar markt dit aantrekkelijk Zeeuws pro duct te koop zal worden aangeboden staat volgens Ysebaert nog niet vast. „Dit moet intern nog worden bespro ken en bovendien ben je daarbij afhan kelijk van de ZRS. Dat het een ge slaagd experiment was, waar wij met genoegen op terug zien staat wel vast", alsdus Ysebaert tot besluit. Kampioenen Axelse jaarmarkt: Stieren: Slagerij Van Ham, Axel: Ossen: Slagerij Ulijn, Groede; Kruisingen: Slagerij E. Bies- broeck. Hulst; Ardenners: Slagerij Den Ha mer. Hulst; Dikbil vaarsen: Slagerij Ulijn, Sluis; Dikbil stieren: Slagerij Van Laere, Axel: Algemene kampioenen: Mannelijk vee: Slagerij Van Laere. Axel: Vrouwelijk vee: Slagerij Ulijn, Sluis; Fokvee: M. Vinke- den Hamer. Axel; Paarden en ponny's: A. van Asselt, Westdorpe: Schapen: J. Ingels, St. Jansteen. SAS VAN GENT Sas Promotion houdt zaterdag 13 december een her denkingsexpositie over Ferdinand Slock met schilderijen en tekeningen van zijn hand. Dit gebeurt met hulp van de heemkundige kring en de cul turele commissie. De idee voor de ex positie is in 1985 ontstaan. Ferdinand Slock zou met zoon en kleindochter in De Speije gaan exposeren in het na jaar van 1986. De heer Slock werd ech ter ernstig ziek en overleed. De ge plande tentoonstelling is daardoor toentertijd niet meer doorgegaan. Sas Promotion heeft nu samen met de heemkundige kring en de culturele commissie de organisatie van de ten toonstelling overgenomen. Ferdinand Slock, op 16 juli 1910 geboren te Sas van Gent en op 31 augustus 1986 ge storven te Terneuzen. heeft van 1924 tot 1928 de Hoogere Decoratieve Kunstschildersschool te Gent be zocht, van 1971 tot 1983 de Academie voor Schone Kunsten te Sint Niklaas. Zijn gebruikte technieken zijn teke nen en schilderen. Naast een aantal so lo-tentoonstellingen heeft hij ook groepstentoonstellingen gehouden. In 1950 kreeg hij de opdracht de olie verfschilderijen te maken voor het zie kenhuis Charitas in Palembang. In 1980 zorgde hij voor het gedenkboek van oorlogsslachtoffers in Sas van Gent. In 1934 mocht hij de zilveren me daille van de Hoogere Decoratieve Kunstschildersschool in Gent ontvan gen. Hij was vooral schilder van land schappen en schilder van sfeer en ruimte. Zaterdag 13 december om 15.00 uur wordt de tentoonstelling in cultureel centrum De Speije geopend door de heer F. Puylaert. De expositie zal van 13 december tot en met 4 januari 1987 dagelijks geopend zijn van 14.00 tot 17.00 uur, (op 25 december en 1 januari gesloten). Naast deze expositie zorgt Sas Promo tion ook voor een optreden van de bal letschool Lillianne Butler. Dit optre den wordt vrijdag 19 december om 19.00 uur gehouden in De Speije. Zoals' Jan Sanderse van Sas Pormotion ook zegt 'het is een stukje cultuur wat wij niet zo goed kennen'. Aan het optre den doen 49 kinderen uit groot Sas van Gent mee in de leeftijd van 5 tot 15' jaar. Het is hun eerste optreden. De voorstelling heet 'De Toverdoos' en is gericht op het kerstgebeuren. BRESKENS De algemene woning bouwvereniging West-Zeeuwsch- Vlaanderen zal geen woningen bou wen, waarvan de maandhuur de vijf honderd gulden te boven zal gaan. Ook zullen geen inferieure materialen worden verwerkt om de prijs van hui zen te drukken. Dat zei voorzitter J. de Rechter van de woningbouwvereni ging donderdagavond tijdens de alge mene ledenvergadering in Breskens. De Rechter vroeg zich verder af of het nog langer verantwoord is om in de kleine kernen woningen te bouwen. Wanneer er in één kern een heel com plex huizen gebouwd kan worden is dat voor de woningbouwvereniging goedkoper. De woningbouwvereni ging heeft nog niet met leegstand te maken, maar vreest daar in de toe- Ouderen aan de lunch tijdens de adventviering in Hulst. HULST - Honderden Zeeuws-Vlaamse bejaarden waren donderdag afge reisd naar Hulst om deel te nemen aan de traditionele adventviering van de rooms-katholieke bond voor ouderen in gemeenschapscentrum 'Den Dullaert'. Omstreeks halfelf arriveerden de eerste bejaarden in het centrum waar ze met koffie en gebak werden opgewacht door districtsbestuurder P. Weemaes die de mensen welkom heette. Toen de grote zaal van 'Den Dullaert' geheel gevuld was en de koffiekopjes geleegd waren werd er een eucharistieviering gehouden. Na de mis volgde de gebruikelijke koffiemaaltijd. Het programma na de middagpauze stond in het teken van het amusement. Rond halftwee werden de planken van de zaal in beslaggenomen door de toneelspelers van het amateurgezelschap 'Weldoen door Vermaak' uit Clin- ge, die de klucht 'Toontje wint een miljoen' uitvoerden. Het dialectstuk, waarin een postbode plotseling 'gepromoveerd' wordt van arme goeierd tot rijke Toon, met allerlei verwikkelingen van dien, oogstte bij het publiek veel succes. komst wel voor in de kleinere kernen. „Het zou zo kunnen zijn dat we tegen de gemeente moeten zeggen: in die be paalde kern zien we het niet zitten om huizen te bouwen", aldus De Rechter. Dat zou volgens hem jammer zijn en de coöperatie zal er dan ook naar streven een compromis te vinden. „Het zal wel moeiüjk zijn", aldus de voorzitter. Over de lijn die staatssecretaris Heer- ma van volkshuisvesting volgt is De Rechter niei te spreken. „Het is een lijn die afbreuk doet aan de kwaliteit van de woningen. Er wordt gesteld dat een woonkamer niet groter hoeft te zijn dan 10 vierkante meter. Vroeger was dat meer dan 20 vierkante meter. Wat ze in Den Haag doen is niet leuk meer". De Rechter deelde verder mee dat de gemeente Oostburg een huurovereen komst voor tien jaar zal aangaan met de woningbouwvereniging voor het dienstencentrum 'Goedertijt' in Bres kens. Zoals bekend moet de huidige hliurder, de stichting Welzijn voor Ou deren in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, het dienstencentrum verlaten en ver huizen naar Oostburg. „Het gebruik van het centrum door de ouderen is door de gemeente gegarandeerd. De gemeente neemt de condities, die wij hebben gesteld, over", aldus De Rech ter. OOSTBURG De schaakvereniging Sluis en schaakvereniging West- Zeeuws-Vlaanderen houden morgen, zaterdag, het schaakkampioenschap voor leerlingen van de basisscholen in de streek. De openbare basisschool Oostburg, vorig jaar derde bij het Zeeuws kam pioenschap, is voor de vierde achter eenvolgende maal titelverdediger. De school komt dit jaar uit met zeven teams, de openbare basisschool Sluis met drie teams, de rk school uit Eede met twee en de Christelijk Nationale school Oostburg met één team. Er wordt gespeeld volgens het Zwitserse systeem met drie voorrondes en drie fi nale-rondes. De eerste drie teams krij gen een beker. Het laagste team van de school die als laatste eindigt krijgt een aanmoedigingsprijs. Alle deelnemers krijgen een vaantje. Het kampioen schap wordt bevochten in de openbare basisschool in Oostburg. De wedstrij den beginnen om 13.00 uur en eindigen om 17.30 uur BRESKENS Het bestuur van de al gemene woningbouwvereniging West-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft be sloten mensen die ouder zijn dan 65 jaar toch zitting te laten nemen in het algemeen bestuur. Volgens de statu ten is dat nu niet mogelijk. Zodra een bestuurslid 65 jaar is moet hij opstap pen. In de algemene ledenvergadering van vorig jaar liet ere-voorzitter W. van der Hooft weten dat geen goede zaak te vinden. Daarom had het bestuur zich over deze materie gebogen en kwam donderdagavond met haar besluit in de algemene ledenvergadering naar buiten. Van der Hooft was nog niet tevreden, want het bestuur had als voorwaarde gesteld dat de 65-plussers niet in het dagelijks bestuur zitting kunnen ne men. „Ik vind dat discriminerend en ik hoop dan ook dat dit voorstel aan de minister wordt afgewezen", aldus Van der Hooft. De voorzitter van de wo ningbouwvereniging J. de Rechter meende dat het pijnlijk kan zijn wan neer je iemand uit het dagelijks be stuur moet worden gezet en hem ver teld moet worden dat hij niet meer functioneert. „De coöperatie is geen duivenvereniging of sportvereniging, maar een bedrijf', aldus De Rechter. Van der Hooft was het er niet mee eens, „Je laat ze toe of helemaal miet", was zijn mening. Het tijdstip dat de 65-plussers zitting kunnen nemen in het bestuur zal, als de algemene ledenvergadering het goedkeurt, pas eind volgend jaar in gaan. Er stond donderdag geen voor stel om die statuten op dit punt te wij zigen. MIDDELBURG De Middelburgse politierechter mr G. H. Nomes heeft donderdag de 26-jarige D. W. uit Mid delburg conform de eis veroordeeld tot 2 weken voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van 2 jaar wegens steunfraude. W. genoot een sociale uitkering en het geld -1867 gulden- dat hij in de periode juni/juli 1985 via een uitzendbureau had verdiend had hij niet op zijn in komstenbriefje vermeld. Op de zitting verklaarde W. uitvoerig waarom hij het verzwegen had. „De eindafreke ning van de PZEM kwam binnen en bovendien moesten de riool- en onroe- rendgoedbelasting betaald worden". Bovendien ging zijn broer trouwen en daar moest 'gepaste' kleding voor ge kocht worden. „Hoe het ook zij, het blijft van twee wallen eten en dat kan natuurlijk niet", stelde mr Nomes, die W. voorhield nu een 'gewaarschuwd man' te zijn. De 23-jarige W. B. uit Vlissingen moest eveneens terechtstaan wegens steun fraude. Hij had in de periode juli tot en met september van het vorige jaar bij een conservenfabriek 1309 gulden en bij een uitzendbureau nog eens 159 gulden verdiend, zonder dat aan de so ciale dienst van zijn woonplaats op te geven. Officier van justitie mr Nijmeij- er: „Het zijn wel niet van die grote be dragen, maar u had het beter kunnen opgeven. Dan had de sociale dienst re kening kunnen houden met de hoogte van uw uitkering". Het vonnis was conform de eis: twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf met een proef tijd van twee jaar. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 31