DON: KERNCENTRALE KRIJGT BETERE BEVEILIGING almanak Twee Arnemuidense schippers opgepakt KLM gaat de regio in voor Amerika-campagne College Oostburg zegt Shell de wacht aan Aardenburg in stenen tijdperk al bewoond Spuikanaal Bath in strijd met afspraken PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IEORGANISA TIE KOST BANEN Twee inbraken in Vlissingen Poging tot diefstal auto bij proefrit tod-burgemeester [ierikzee zwaar ewond bij val ZEEUWSE LISSINGEN Het Vlissingse hotel Britannia wordt per 1 januari overgenomen door horeca- {ploitant F. Buys. De overname heeft consequenties voor de 24 personeelsleden van het hotel- ifé-restaurant: volgens de nieuwe eigenaar Buys zullen er functies 'verdwijnen'. Over eventu- el ontslag van personeelsleden wilde hij geen mededelingen doen. Shampoo IN MIDDELBURG OP 9 MEI Ruilverkaveling SCHEPEN DEVROE: Misplaatst ZEELAND PAGINA 13 VRIJDAG 12 DECEMBER 1986 (Van onze Haagse redacteur) IeN HAAG (GPD) De veiligheid van de kerncentrale in Borssele is niet in Vaar. Wel is een aantal veiligheidsvoorzieningen verwaarloosd. De Provin cie Zeeuwse Energie-Maatschappij (PZEM), die de centrale exploiteert, zal |les doen om die voorzieningen te verbeteren. Dit zegt voorzitter W. Don van eraad van bestuur van de PZEM in een eerste reactie op het nog te verschij- |en rapport over 'Borssele' van het Internationale Atoomagentschap (IAEA), t het rapport heeft het weekblad Vrij Nederland passages gepubliceerd. 11e aanbevelingen van het IAEA zul- |n direct na verschijning en 'koste lat kost' worden opgevolgd; dat is ook afgesproken toen in oktober - naar aanleiding van 'Tsjernobyl' - werd be gonnen met de inspectie van de cen trale door een IAEA-team, aldus Don, die ook energie-gedeputeerde in Zee land is. Hij is er nu al zeker van dat de extra-kosten die daarmee voor de PZEM gemoeid zijn, in de miljoenen guldens per jaar zullen lopen. Don erkent dat binnen de kerncentra le 'een aantal verantwoordelijkheden te gemakkelijk is genomen'. „Die ver antwoordelijkheden dienen op alle ni veaus scherper gesteld te worden; er is een strakkere discipline nodig". In de bedrijfsvoering van de centrale moe ten de 'dwarsverbanden en controles' worden verbeterd. Vlak na de inspectie is door de PZEM al een aantal maatregelen genomen. Zo is de personeelsbezetting in de re- gelzaal gedeeltelijk uitgebreid. De PZEM is nog bezig haar verder uit te breiden, aldus Don. „Na het eerste signaal hebben wij meteen maatregelen genomen. In het nieuwe rapport wordt een aantal manco's genoemd die ik nog niet ken de. Wij zullen die zeer ernstig afwe gen". Al eerder liet Don weten dat de be drijfsvoering van 'Borssele' op het ni veau ligt van eindjaren '60, beginjaren '70, en nu op het peil van de jaren '80 moet worden gebracht. In dit stadium kan hij nog niet aangeven of het een zware klus wordt om de aanbevelingen op te volgen. Het is in principe moge lijk dat sluiting van de centrale de ui terste consequentie is 'als je aan be paalde eisen waarmee de veiligheid is gemoeid niet kunt voldoen'. De PZEM-voorzitter zegt dat hij nog niet officieel heeft kennisgenomen van het rapport. „Ik weet niet hoe Vrij Nederland aan de informatie komt, maar ik denk wel dat het blad juist geïnformeerd zal blijken te zijn". ritannia krijgt ieuwe eigenaar e Vlissinger wil Britannia vanaf januari tot april 1987 sluiten om een ingrijpende verbou- ing en uitbreiding door te voeren. ot het eind van dit jaar blijft Britan- a in het bezit van de Stichting Zee- artschool Belangen. Volgens inge- ijden draait het hotel de laatste tijd et verlies. Met de overname is een nd gekomen aan de jarenlange onze- trheid over de tokomst van het hotel, die periode dienden zich verschil- nde gegadigden aan, onder wie Buys, jys wil in het nieuwe jaar enkele in- ijpende veranderingen doorvoeren, wel op het personele als op het be- ijfsmatige vlak. in de 24 werknemers hebben 16 per- nen een vaste dienstbetrekking, de deren werken op tijdelijke basis. iys voerde donderdag individuele 'ormatieve' gesprekken met het me- deel van de werknemers, lgens hen werd verteld dat enkele rknemers te maken krijgen met een ictieherziening. Dit zou betekenen itde betrokkenen lager worden inge haald en dus minder gaan verdie- jn. Ook zou het tijdelijk dienstver- ind van een aantal werknemers niet irden verlengd. De functies van bij- prbeeld de schoonmakers komen te allen omdat die werkzaamheden de toekomst zullen worden uitbe- ed. I een reactie wilde Buys niet spreken Ier de gevolgen voor de individuele Irsoneelsleden. Het is daarvoor nog lel te vroeg, zo deelde hij mee. IERIKZEE De oud-burgemeester n Zierikzee, T. H. de Meester, is ensdag ongelukkig gevallen en met aar hoofdletsel opgenomen in het [jkzigt Ziekenhuis te Rotterdam. De iester was aan het werk in de loods m de jachtwerf van de gebroeders n Ast in Brouwershaven, toen hij jn een steiger viel. |j is per ambulance vervoerd naar het eedse Rode Kruisziekenhuis te Zie- zee en vandaar doorgezonden naar jkzigt. Het was, voor de D-pupillen van de vv Wolf aartsdijk, een belangrijke wedstrijd. Naar Goes moesten ze. Tegen SSV. De belangen waren groot. Want de voetballertjes van Wol/aartsdijk moésten winnen, wilden ze aanspraak blijven maken op een koppositie op de ranglijst. Helaas, na een sportieve en vooral spannende partij liepen ze met gebogen hoofden het veld af. Verloren, met 2-1. Gedesillusioneerd verdwenen ze onder de douche, waar de te leurstelling al snel van hen werd afgespoeld. En toen ze de fles shampoo van hun keeper ontdekten, was het leed hele maal geleden. Want zulke lek kere shampoo hadden ze nog nooit geroken. En al spoedig 9ing defies van hand tot hand en stond het gehele elftal zich vrolijk in te zepen. Verloren, zuchtte de doelman toen hij thuis kwam en zijn tas uitpakte. „Oh ja mam, wil je nieuwe shampoo kopen, want deze is op". Verbijsterd staar de z'n moeder naar de lege knijpfles die haar zoon op tafel had gezet: weg peperdure bo dy-lotion die zij een paar da gen eerder voor haar verjaar dag gekregen had. De kampioenskansen van de D-pupillen van de vv Wol- faartsdijk zijn geheel verke ken. Maar er is geen elftal ter wereld dat zo lekker ruikt. Hij wilde wel bevestigen dat er wordt gereorganiseerd. „Dat is in het belang van alle betrokkenen, omdat anders de continuiteit van het hotel in ge vaar komt." Districtsbestuurder B. C. Francooy van de Horecabond FNV liet desge vraagd weten dat de bond afwacht tot in januari bekend is wat er precies met de werknemers gaat gebeuren. „Nu zijn er alleen mededelingen in de infor mele sfeer gedaan." In januari wordt eveneens begonnen met een ingrijpende verbouwing. Buys laat -vanaf de Westerschelde gezien- aan de linkerzijde van het hotel een vleugel bouwen waar feesten en partij en kunnen worden gehouden. Intern zullen ongeveer acht conferentiezalen worden aangelegd. Verder wil hij een 'kwalitatief goed' restaurant in exploi tatie nemen, en een café-achtige ruim te waar eenvoudiger maaltijden wor den geserveerd. De 35 hotelkamers zullen worden gerenoveerd. Ook zal Britannia 'catering-service' gaan ver lenen. Volgens Buys is nog niet bekend of het Centraal Bureau voor de Rijvaardig heid in het gebouw blijft gevestigd. „Daar hebben we nog niet over ge sproken." ARNEMUIDEN - Twee Arnemuidense schippers zijn woensdag ingesloten op verdenking van fraude. Enkele maanden geleden werd de boekhouding van de schippers, J. M. en J. S„ die beiden enkele vissersboten bezitten, door de Alge mene Inspectie Dienst in beslag genomen. Die inval deed toen heel wat stof opwaaien in het dorp. De Middelburgse officier van justitie mr.S.Tempel bevestigde donderdag de aanhouding van de twee Arnemuidenaren. M. en S. wordt valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Hun zaak kwam aan het rollen bij het doorlichten van de boek houding van de Vlissingse vismijn. Het is niet bekend waar de schippers vastgehouden worden. MIDDELBURG Middelburg is één van de 17 Nederlandse steden waar de KLM de komende maanden met een 'Amerika-dorp' zal neerstrijken in het kader van de promotiecampagne 'Amerika nu of nooit'. Doel van de campagne is het toerisme vanuit Nederland via de Noordatlantische vliegroutes naar het land van de onbegrensde mogelijkheden te bevorde ren. Eén van de onderdelen is een toernee door de 'regio'. Voor Middel burg is als voorlopige datum zaterdag 9 mei 'geprikt'. De Middelburgse Markt zal die dag KLM zich extra ingespannen het decor vormen van een grote Amerika-manifestatie, met als grootste blikvanger een 20 meter hoog opblaasbaar vrijheidsbeeld. Het dorp wordt verder opgebouwd met een fotogalerij en tal van stands met informatie over onder meer de KLM-vliegtarieven en arrangemen ten van tour-operators. De 'Ameri can way of life' krijgt verder gestalte met hamburgers en coke, door de binnenstad paraderende cheergirls en opvallende posters. Hoofdmoot van het toeristisch KLM-informatiepakket vormt een speciaal USA-magazine, met daarin bijdragen van min of meer bekende Nederlanders die hun 'draai' in Amerika hebben gevonden. Met een investering van 3,5 miljoen gulden hopen de luchtvaartmaat schappij en zes touroperators in 1987 zo'n 15.000 toeristen meer naar de VS te vervoeren dan in het afge lopenjaar. Bij de presentatie van de campagne liet de directeur van KLM-Nederland, T. Woltman, geen twijfel bestaan over de noodzaak om iets extra's te doen om toeristen te stimuleren hun vakantie in de VS door te brengen. Dit jaar al heeft om het luchtvervoer op de Noordatlan tische routes op peil te houden. „De markt stagneert. Als we niets Mad den gedaan, was het vervoer onge twijfeld iets teruggelopen". Volgens de KLM is het aangeboden programma ook voor de consument meer dan de moeite waard. „Het is een weergaloos vakantieland, dat bovendien nu beter bereikbaar is dan ooit", aldus Woltman. Pluspun ten zijn een lage dollarkoers, de lage prijzen en een enorme variatie aan reizen die de touroperators in hun programma hebben opgenomen. Het vervoer naar de VS en Canada is voor de KLM zeer belangrijk. We kelijks vliegen 41 Boeing 747's van de maatschappij op zes 'gateways' in de VS. Vorig jaar vervoerden die toestellen ruim één miljoen passa giers, waarvan ongeveer 85.000 toe risten. „We mikken op een groei van bijna 18 procent. Dat is een onge kend percentage in de luchtvaart", aldus de KLM-directeur. Ook het vrachtvervoer tussen de VS en Ne derland weegt voor de KLM zwaar. Sinds 1974 heeft dat vervoer zich meer dan verdubbeld. In 1986 ver wacht de KLM 105.400 ton vracht te vervoeren. OOSTBURG - B en w van Oostburg hebben aan de oliemaatschap pij Shell een brief ge stuurd, waarin ze aan kondigen geen benzine en diesel van Shell-pom- pen meer te betrekken. De Shell krijgt van het Oostburgse college twee maanden de tijd om een bevredigend antwoord te geven op de vraag, wat Shell in Zuid-Afri- ka te zoeken heeft. De gemeente Oostburg heeft zo'n vijftien auto's. In totaal tanken die voor ongeveer 100.000 gulden per jaar. Een deel van de Het Vlissingse hotel Britannia. benzine en diesel is van Shell afkomstig. Het Verbond van Nederland se Ondernemingen Zee land heeft protest aange tekend tegen de brief van het Oostburgse ge meentebestuur. B en w willen de zaak in januari aan de raad voorleggen. De Leidse archeoloog H. van Klaveren aan het werk in de buurt van Aardenburg. AARDENBURG - In de omgeving van Aardenburg hebben voor 4000 jaar voor Christus al mensen ge woond. Daarover is volgens de Leidse archeoloog H. van Klaveren geen twijfel. Hij is zes weken op zoek geweest naar overblijfselen uit de tijd voordat de Romeinen in Aardenburg waren. Zijn speurtocht heeft een aantal vuurstenen uit de late steentijd (7000 tot 4000 voor Christus) opgeleverd. Hoewel voor Van Klaveren duidelijk is dat er in de steentijd bewoning in de grensstreek is geweest, kan hij de plaatsen nog niet aanwijzen. „Dat is mij niet gelukt in die paar weken. Zoiets is erg van toeval afhankelijk". De archeoloog uit Leiden heeft één krabber en enkele zogenaamde af slagen gevonden. „In de steentijd werden scherp gerande laagjes van vuurstenen afgeslagen. Die werden gebruikt als krabbertjes voor hui den, mesjes, boortjes, pijlpunten, beitels en dergelijke". Van Klaveren heeft sinds het begin van november systematisch perce len akkerland uitgekamd. De perce len lagen langs de grens ten Zuiden van Eede, Sint-Kruis, Aardenburg en Heille. „De methode is heel een voudig. Je loopt gewoon meter voor meter het land af in de hoop dat je wat tegenkomt. Aan weerszijden kun je ongeveer twee meter bekij ken. Op die manier verwerk je zo'n twee tot drie hectare per dag. Maar je gaat uiteraard niet zo maar ergens lopen zoeken. Er moet toch een be hoorlijk vermoeden bestaan dat er iets te vinden is." Van Klaverens vermoeden was ge baseerd op meldingen van amateur archeologen en op het werk van de voormalige provinciale archeoloog A. Trimpe Burger. Verder gebruikt Van Klaveren de archeologische kaart van Nederland en een rapport van het ministerie van landbouw over de geologie in Nederland. Dit laatste rapport leert dat de zuidkant van de gemeente Aardenburg nog één van de weinige plekken in ons land is waar dekzand aan de opper vlakte ligt. Elders in Nederland is dat veelal onder lagen klei en veen verdwenen. Voor het onderzoek heeft Van Kla veren opdracht gekregen van de Rijksdienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek in Amers foort. Voordat de ruilverkaveling, die over enkele jaren in Aarden burg uitgevoerd zal worden, moge lijke vindplaatsten definitief ver woest, wil de ROB die vindplaatsen kennen. Die kunnen beschermd worden en op het moment dat er gegraven wordt kan de ROB claimen dat er eerst een archeologisch onderzoek uitgevoerd moet worden. Van Kla verens onderzoek van de afgelopen weken leidt tot een inventarisatie van de vindplaatsen. De provinciaal archeoloog R. M. van Heeringen houdt de ontwikkelingen in het ge bied van de vindplaatsen in de ga ten. Wanneer er grondwerk bij een vindplaats gepland wordt, komt hij in actie en start een onderzoek. „Het is erg belangrijk", zegt Van Klave ren, „dat dergelijke vindplaatsen niet verloren gaan, want pas bij op gravingen komt een maximum aan gegevens naar boven". Behalve enkele vuurstenen heeft Van Klaveren Romeins aardewerk gevonden en materiaal uit de late Middeleeuwen. Ook trof hij veel gra naatscherven uit de Tweede Wereld oorlog aan, „in zulke hoeveelheden dat het niet te tillen was". Uit de pe riode tussen de steentijd en de Ro meinse tijd heeft Van Klaveren niets gevonden. In deze periode vallen de bronstijd en de ijzertijd. Het is ech ter niet verbazingwekkend dat uit deze periode geen overblijfselen zijn aangetroffen. „De tijdperken waren in de eerste plaats maar kort. De kans datje ijzer aantreft is klein, om dat ijzer snel vergaat. Uit die periode zou je dan ook scherven aardewerk moeten vinden. Brons is resistenter dan ijzer, maar het was zeer schaars. Dat ik daar geen spoor van heb ge vonden kan te maken hebben met een arme, marginale bevolking, die weinig werktuigen had. Omdat het een schaars produkt was werd het vrijwel zeker ook omgesmolten om er nieuwe werktuigen van te maken. In het algemeen geldt dat veel is ver dwenen onder bebouwingen en door ontginningen". (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM1ANTWERPEN Het Antwerpse gemeentebestuur vindt dat het Bathse Spuikanaal in strijd met het Schelde-Rijnverdrag is aangelegd en maakt zich ernstig zor gen over negatieve effecten op de Wes terschelde door toekomstige water en sliblozingen via dat kanaal. Rijks waterstaat is daarom gevraagd ui terst terughoudend met de spuislui- zen bij Bath om te springen. Dat zegt havenschepen Jan Devroe van Antwerpen. Woordvoerders van de directie Zeeland van Rijkswater staat wijzen de Belgische kritiek van de hand. Hun reacties komen neer op: 'onzin'. Het Bathse Spuikanaal is de afgelopen twee jaar, parallel lopend aan het Schelde-Rijnkanaal, gegraven van de Kreekraksluizen naar Bath. Tegelijk met de voltooiing van de Philipsdam in de Krammer, wordt het kanaal ko mend voorjaar aan de Brabantse kant opengebaggerd. Het dient voor de af watering van het Zoommeer. Schepen Devroe haalt aan dat in het Schelde-Rijnverdrag, dat België en Nederland in 1963 sloten, bepaald is dat er naast het scheepvaartkanaal al leen een bescheiden afwateringsboe zem voor de polders in de Westbra bantse Zuidwesthoek zou komen, uit komend op de Westerschelde. Over een twintig keer zo breed kanaal voor de afwatering van het Zoommeer is volgens Devroe nooit overleg ge weest tussen beide landen. „Ik stel dus vast dat Nederland het verdrag eenzij dig open heeft gebroken", aldus de ha venschepen. Volgens het Bouwbureau Comparti- menteringswerken van Rijkswater staat in Bergen op Zoom, dat ook de supervisie heeft over de aanleg van het spuikanaal, is de Antwerpse ergernis misplaatst. „De Oester- en Philipsdam komen er zowel ten bate van het Oos- terscheldemilieu als om een getijloze vaarweg tussen Antwerpen en Rotter dam te maken. Dat is in het Schelde- Rijnverdrag afgesproken. Het Bathse Spuikanaal is een puur Nederlandse zaak en staat buiten dat verdrag", rea geert voorlichter Jan van Gorp. De bewering van de Belgen dat er straks verontreinigd water en slib in de Westerschelde komt, verwijst dr. ir. Jan Leentvaar naar het rijk der fabe len. Hij is bij Rijkswaterstaat verant woordelijk voor het milieu in het Del tagebied. Volgens Leentvaar zullen kwalijke stoffen in het Rijnwater en -slib het Zoommeer amper bereiken, laat staan het Bathse Spuikanaal. „De meeste stoffen bezinken in het Hollandsch Diep en in het Haringvliet. En wat er toch de spuisluis bij Willemstad pas seert, zakt in het ruime water van het Volkerak naar de bodem. Er gaat dus niets alarmerends door het sas bij Bath heen". Door het spuien uit het Zoommeer schuift, beaamt Leentvaar, de zoet- grens in de Westerschelde op. „Er moet dus alleen op een andere plaats gebaggerd worden. Vpor het milieu verwachten we als enig nadelige ef fect, dat enkele vogelsoorten een stuk van hun voedselgebied met zoutwa terbeestjes kwijt raken". VLISSINGEN In woningen aan de Irislaan en de Schaepmanstraat in Vlissingen werden in de nacht van woensdag op donderdag inbraken ge pleegd. De buit bestond uit een kleu rentelevisie en geld. In de woning aan de Irislaan'werd toe gang verschaft door het forceren van een deur. Daar werd een portefeuille met honderd gulden en een tv meege nomen. Ook bij de woning aan de Schaepmanstraat werd een deur open gebroken. De buit bestond daar uit spaarzegelboekjes (waarde tweehon derd gulden) en een geldbedrag van 250 gulden. BRUINISSE De eigenaar van een Mercedes had woensdag rond 15.00 uur het nakijken toen de potentiële koper van zijn auto ermee vandoor ging in Bruinis- se. De eigenaar, W. P. uit Haam stede, wilde zijn auto voor 70.000 gulden verkopen aan A. van de P. uit Rotterdam. Gedurende de proefrit vroeg Van de P. of hij even achter het stuur mocht zitten. De eigenaar liep om de auto heen, toen de Rotter dammer ermee vandoor ging. P. waarschuwde de politie, die de Mercedes bij Barendrecht klem- reed. Van de P. is in voorlopige hechtenis gesteld op het politie bureau in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 13