kleintjes Fors banenverlies bij Verkeer en Waterstaat Twee Duitsers met explosieven bij Vaals aangehouden Bewakers van Hans Kok worden niet vervolgd de r&V vandaag I Wapenbeheersing PvdA en PSP: kamerdebat over rapport kerncentrale 220 BANEN WEG Van Eekelen accepteert afwijzing extra Patriots Prins Bernhard geopereerd aan dubbele liesbreuk Opec-top Ziektekosten Q8 mag Overname Ambtenaren Mühren Oranje \\anmiddag zon 29e jaargang no. 293 Irijdag 12 december 1986 Schelde RAPPORT: GEEN STRAFBARE FEITEN Doodsoorzaak II kunt u telefonisch opgeven. Bel Middelburg Vlissingen Goes 01180-81000 01184-84000 01100-31800 Terneuzen Hulst Zierikzee 01150-94457 01140-14058 01110- 5380 De NAVO-landen willen samen met het Oostblok het mes zet ten in de conventionele bewa pening in geheel Europa. PAGINA 3 Opmerkelijk eensgezind be gonnen de olie-producerende landen aan een nieuwe overle gronde over prijsverhoging en produktiebeperking PAGINA 4 Alleen een volksverzekering kan leiden tot efficiënte kosten beheersing in de gezondheids zorg. PAGINA 5 Kuwait Petroleum mag de merknaam 'Q8' blijven voeren. Het Amsterdamse Gerechtshof vernietigde gisteren een eerder vonnis. PAGINA 6 Hotel Britannia in Vlissingen heeft een nieuwe eigenaar: er komt een reorganisatie waar bij enkele functies zullen 'ver dwijnen'. PAGINA 13 Ontslagen voor ambtenaren zijn onontkoombaar, meent minister Brinkman. PAGINA 15 Kinus Michels haalt de vete raan Arnold Mühren van stal voor het Nederlands voetbal elftal. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 6 Vrijdagkrant: 7, 8, 9, 10 en Provincie: 13,15,17 en 19 Sport: 21 I \'eel bewolking, maar vanmiddag op- I klaringen. Zwakke tot matige I zuidelijk wind. Temperatuur 8 graden. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG De fracties van PvdA en PSP in de Tweede Kamer willen op korte termijn met de regering debat teren over het rapport van het Inter nationaal Atoomagentschap waarin kritiek wordt geuit op de veiligheid van de kerncentrale Borssele. Donderdag tijdens de regeling van werkzaamheden in de Kamer liet PSP- fractievoorzitter mevrouw A. van Es mede namens haar PvdA-collega K. Zijlstra weten dat de regering het rap port zo snel mogelijk naar het parle ment moet zenden, zodat eventueel volgende week al een plenair debat kan plaatsvinden. De Schelde krimpen in VLISSINGEN Bij Hoechst Holland NV in Vlissingen-Oost en bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen zul len binnen afzienbare tijd meer dan 200 arbeidsplaatsen ver dwijnen. Bij Hoechst Holland gaat het om 100 banen. Bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde worden volgend jaar 120 arbeidsplaatsen geschrapt. Dat hebben de vakbonden don derdag te horen gekregen. In beide gevallen zal worden ge tracht gedwongen ontslagen te voorkomen. De inkrimping van het aantal werkne mers van Hoechst Holland NV vloeit voort uit het voornemen van Hoechst om één van de vier produktie-eenhe- den van de fosfordivisie in Vlissingen stil te leggen. In verband met de terug lopende afzet van fosfor werd zoals eerder gemeld half augustus al één eenheid tijdelijk uit de produktie ge nomen. Omdat er de laatste maanden geen zicht is gekomen op een verbete ring van de situatie overweegt Hoechst Holland de tijdelijke maatre gel om te zetten in een definitieve. Als gevolg hiervan zal de personeelsterkte van de Vlissingse vestiging van Hoechst Holland NV met ongeveer 100 werknemers moeten worden vermin derd. Hoechst Vlissingen heeft op het ogenblik ruim 900 werknemers in dienst. Woordvoerder M. Mondeel van Hoechst Vlissingen verklaarde don derdagmiddag dat het uitgangspunt is dat er geen gedwongen ontslagen val len. De directie streeft ernaar de perso neelsvermindering via natuurlijk ver loop en interne overplaatsingen gelei delijk te verwezenlijken. De onderne mingsraad, vakbonden en werkne mers zijn inmiddels op de hoogte ge steld. Districtsbestuurder Tj. Hoekstra van de Industrie- en Voedingsbond CNV verklaarde desgevraagd dat de bon den donderdagmorgen zijn geïnfor meerd over de plannen om het perso neelsbestand met 100 werknemers in te krimpen. Volgens Hoekstra is die mededeling voor de bonden niet vol slagen onverwacht gekomen. Het was, aldus de vakbondsbestuurder, al ge ruime tijd bekend dat Hoechst Vlissin gen te kampen heeft met afzetproble- men. Hij maakte duidelijk begrip op te kunnen brengen voor de maatregelen die de Hoechst-directie wil treffen. „Het is geen verhaal waarmee wij niet uit de voeten kunnen.". Hij toonde zich tevreden over de toezegging van de directie dat de voorgenomen ver mindering van de personeelssterkte gerealiseerd zal worden via natuurlijk verloop en interne overplaatsingen. De vakbonden hebben gisteren van de directie van de Koninklijke Maat schappij De Schelde de boodschap ge kregen dat het aantal arbeidsplaat sen bij de KMS volgend jaar met onge veer 120 wordt verminderd. Evenals bij Hoechst zal dat zoveel mogelijk door natuurlijk verloop gebeuren. Districtsbestuurder Ron Jacobs van de Unie BLHP heeft dat donderdag verklaard na afloop van een gesprek dat de bonden gisteren met de directie van De Schelde hebben gehad, naar aanleiding van uitspraken die KMS- directeur drs A. B. A. de Smit eerder deze week in de Provinciale Zeeuwse Courant deed. De Smit had in een vraaggesprek met de PZC aangekon digd, dat zeer binnenkort duidelijk heid ontstaat over de vraag of het aan-; tal arbeidsplaatsen bij De Schelde zal worden verminderd. Hij zei in dat in terview niet te kunnen garanderen dat daarbij geen gedwongen ontslagen zouden vallen. De bonden voelden zich overrompeld door die uitspraken en eisten woedend opening van zaken. Donderdagmid- (Slot zie pagina 14 kolom 4) RIANO (ANP) Terwijl bewoners (links boven) nog op het dak van hun huis zitten maakt een bulldozer de woning ernaast met de grond gelijk. De inwoners van het Spaanse Riano moeten hun huizen verlaten omdat het dorp als gevolg van de bouw van een dam binnenkort onder het water zal verdwijnen. Het sloopwerk gebeurt onder politie toezicht omdat de bewoners zich al geruime tijd heftig tegen de plannen verzetten. DEN HAAG (GPD) Een nog onbe kend aantal ambtenaren op het de partement van verkeer en waterstaat zal moeten afvloeien als gevolg van de op handen zijnde reorganisatie op de afdeling verkeer. Daarnaast zal een groot aantal ambtenaren van hun functie worden ontheven en belast worden met afzonderlijke 'taakop drachten'. In totaal gaat het daarbij om 900 man. Minister Smit-Kroes heeft inmiddels haar goedkeuring gehecht aan de hoofdlijnen het plan, dat door een ambtelijke werkgroep met het advies bureau Klynveld, Bosboom en Hege- ner is opgesteld. Het plan moet medio volgend jaar afgerond zijn. Secretaris-generaal Den Besten van het departement wilde nog niet zeggen hoeveel ambtenaren moeten af vloeien. Met de ambtenarenbonden zal overlegd worden over een sociaal plan. Bij de afvloeiing speelt ook de af slankingsoperatie 10 procent) van het gehele departement een rol. Maar naar verluidt zou voor 200 tot 250 man van de afdeling verkeer geen werk meer zijn. De ambtenarenbonden hebben inmid dels hun ontstemming over de reorga nisatieplannen laten weten. joen gulden, maar ook met Deetmans verdeling daarvan over de instellingen en per discipline. In het nog komende bilateraal overleg kunnen zich nog ver schuivingen binnen of tussen de universiteiten voordoen, maar, zo zei Deetman, „één ding staat als een paal boven water, de 130 miljoen moet op tafel komen". De universiteiten gingen verder akkoord met de verder te volgen procedure en de sociale beleidskaders voor perso neel en studenten. IDJSIV HAAG (ANP) - Prins Bern- \hard is donderdagmorgen in het I Academisch Ziekenhuis in 1 Utrecht geopereerd aan een dub belzijdige liesbreuk. De operatie lis goed verlopen. Verwacht I wordt dat prins Bernhard binnen leen week het ziekenhuis kan ver haten. Dat heeft de rijksvoorlich- I tingsdienst donderdagmorgen I meegedeeld. I Prins Bernhard (75) is de afgelo- I pen vijfjaar drie maal in een zie kenhuis opgenomen geweest li oor een operatieve ingreep. In 11982 werd hij in het academisch l ziekenhuis in Utrecht behandeld I op de afdeling urologie. Injanua- Iri 1985 werd hij eveneens in 1 Utrecht geopereerd aan een vin- I geren in april 1985 werd hij in het 1 academisch ziekenhuis in Leiden I geopereerd aan zijn alvleesklier. (ANP) - Minister Deetman (onderwijs en heeft donderdavond met de universitei- overeenstemming bereikt over zijn aangepaste bezui- tingsplannen in de sectoren sociale wetenschappen, let- en, tandheelkunde en geneeskunde van het weten- appelijk onderwijs. I universiteiten stemden in het overleg met de minister lt alleen in met de voorgestelde bezuiniging van 130 mil- Hoechst en MAASTRICHT (AP) - In de buurt van het drie landenpunt bij Vaals heeft de marechaussee donderdagochtend vroeg twee jonge Duit sers gearresteerd die in bezit bleken te zijn van explosieven. Dat heeft de Maastricht se persofficier van justi tie donderdagavond be vestigd. De twee man nen zijn in verzekerde bewaring gesteld en er is contact opgenomen met de Westduitse autoritei ten. Het Westduitse dagblad Die Welt meldde donder dag dat een van de twee mannen bij de politie be kend zou zijn. Volgens Die Welt waren de twee mannen een 25-jarige Berlijner en een 19-jarige uit Aken. Persofficier J. Nabben zei donderdagavond dat de aangetroffen explo sieven de kwalificatie „bom" verdienen. Over een mogelijk tijdmecha- nisme zei hij echter: „Ik weet alleen dat er draad jes aan zaten." Die Welt schreef dat de beide mannen uit links extremistische kringen afkomstig waren, maar Nabben kon dat nog niet bevestigen en zei daar over werd overlegd met de Westduitse autoritei ten. Van Houwelingen Staatssecretaris en de Kamer werden het niet eens over het gebrek aan kostenbeheersing bij grote projecten als F-16, M-fregatten en Patriot-raketten. Volgens Van Hou welingen is er sprake van een normale stijging in de loop der jaren van gemid deld drie a vier procent door inflatie en dergelijke. Hij zegde de Kamer toe uit gesplitste cijfers nog eens op een rijtje te zullen zetten. De bewindsman wil nog dit jaar over gaan tot aankoop van MLRS-syste- men voor de landmacht, raketwerpers die nodig zijn voor de modernisering van de artillerie. Volgens de staatsse cretaris is hiervoor, ook bij tegenval lers in de kosten van de eveneens noodzakelijke modernisering van de Leopard-I-tank, voldoende geld bin nen de begroting aanwezig. Van den Bergh (PvdA) wil voor 250 mil joen bezuinigen op de defensiebegro ting, een voorstel dat volgens Van Ee- kelen zou leiden tot een drastische in krimping en afstoting van taken. Dinsdag wordt gestemd over moties en de begroting. BRUSSEL (ANP) De ecologische toestand van de Rijn moet rond de eeuwwisseling zodanig zijn dat hoog waardige vissoorten zoals de zalm, er weer in kunnen terugkeren. Ook het slib op de bodem moet tegen die tijd weer gezond zijn. Daartoe zullen de zout- en chemiever- dragen versneld moeten worden uitge voerd en zal zo spoedig mogelijk een verdrag tegen verdere opwarming van het rivierwater door koelwater moeten worden opgesteld. Tot deze overeenstemming kwamen de delegatieleiders van de Rijn-oever- staten in de internationale Rijncom missie, die donderdag in Brussel ver gaderde. Op voorstel van de Neder-* landse afvaardiging werden de deelne mers aan het overleg, ter voorberei ding van de ministersconferentie over de Rijn volgende week vrijdag in Rot terdam, het erover eens dat de sane ring van de Rijn in een versneld tempo moet worden uitgevoerd. De internationale Rijncommissie zal haar suggesties voorleggen aan de be windslieden, die daar uiteindelijk over moeten beslissen. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Ee kelen van defensie heeft zich donder dagavond tijdens de behandeling van de defensiebegroting door de Tweede Kamer neergelegd bij het feit dat er geen extra Patriot-raketten voor luchtverdediging komen. Eerder ai werd duidelijk dat PvdA en CDA hiermee niet wilden instemmen. De bewindsman ging akkoord met een voorstel van Frinking (CDA) na 1988 enkele tientallen miljoen per jaar aan de begroting toe te voegen waardoor de taken van de F-16 kunnen worden uitgebreid. AMSTERDAM Uit protest tegen wat 'doofpot-politiek' werd genoemd plakten Amsterdamse krakers donder dagavond affiches met daarop aanklachten tegen de politie, die verantwoordelijk wordt gesteld oor de dood van kraker Hans Kok. Het niet vervolgen van de bewakers van Kok betekent volgens de krakers dat zij in handen van de politie vogelvrij zijn. DEN HAAG (ANP) - Er komt geen strafvervolging tegen drie bewaarders in de zaak-Hans Kok. De conclusie uit het donderdag gepubliceerde rap port van het onderzoek van de rijksrecherche naar de dood van de Amster damse kraker luidt dat geen enkel vermoeden bestaat van enig strafbaar feit. Het verslag van het gerechtelijk vooronderzoek is door minister Korthals Altes naar de Tweede Ka mer gestuurd. Hans Kok overleed op 25 oktober 1985 in een cel op het hoofdbureau van politie in de hoofd stad na krakersrellen. Burgemeester Van Thijn van Am sterdam maakte donderdag tegelij kertijd bekend dat hij geen aanlei ding ziet tot disciplinaire maatrege len tegen de gevangenbewaarders. In zijn notitie aan de gemeenteraad spreekt Van Thijn wel duidelijk over fouten die destijds in het cellenblok zijn gemaakt. Ook de minister meent dat de in structies bij het in bewaring stellen en houden van drugsverslaafden moeten worden aangescherpt en dat die aanwijzingen ook beter moeten worden nageleefd. In het rapport wordt grote aan dacht geschonken aan de mogelijke doodsoorzaak van Hans Kok. Zijn overlijden wordt verklaard „als ge volg van het gebleken gecombi neerde gebruik van methadon en al cohol, mogelijk bevorderd door het gebruik van librium". Het ontbre ken van een matras en de koude in de cel zijn volgens deskundigen niet de oorzaak van het overlijden ge weest, maar hooguit factoren die hebben meegespeeld. De betrokken gemeente-arts gaat volgens het rapport vrijuit. Deze had op de avond van Kok's arrestatie nog geen indicaties dat de kraker er zo slecht aan toe was. Minister Kort hals Altes zegt in het rapport dat het overlijden van Kok hem met diep leedwezen vervult. Hij meent echter ook, dat „niet aanwijsbaar" is wie in de zaak van de dood van Kok heeft gefaald. De rijksrecherche heeft in haar rap port evenwel veel kritiek op de situa tie in het cellenblok op het hoofdbu reau. De korpsleiding wordt verwe ten te weinig gedaan te hebben aan het personeelstekort daar. Burge meester Van Thijn zei dat naar aan leiding van de dood van Kok al veel maatregelen -zijn genomen om de structurele problemen in het cellen blok op te lossen, maar wil nog een aantal zaken aanpakken. De woongroep Staatsliedenbuurt en andere krakers met hun sympathi santen hebben inmiddels aangekon digd zich niet te zullen neerleggen bij de conclusies van het rapport. De advocaat van de familie Kok, H. Kersting uit Amsterdam, onder zoekt de mogelijkheid de drie be waarders alsnog te laten vervolgen door in beklag te gaan bij het ge rechtshof. De commissies voor justitie en poli tie uit de Tweede Kamer willen 17 december nog mondeling overleg over de zaak met de ministers Kort hals Altes en Van Dijk (binnenland se zaken). Pagina 4: Wrange nasmaak blijft Minister Korthals Altes De kraker Hans Kok vorig jaar tij dens zijn arrestatie, 15 uur voordat hij dood in een politiecel werd geon- den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1