RODDEL SLAGER ...en dan is het: peng poef. ulp genoeg kerstfeest schrappen haye thomas willem j. van dam JERDAG 29 NOVEMBER 1986 ngeland en zijn koninklijke fa milie vormen een aparte relatie, edragen door een combinatie van voelens, waarin onveranderd iepe genegenheid duidelijk de eerdere is van afkeer en irritaties, et is deze combinatie die constant aximale belangstelling garan- eert. ergens ter wereld wordt deze ook ommercieel zo bruikbare thermiek ter benut dan in de eigen Engelse ers, die „Royalty" inderdaad tot een oogst intrigerende cultus heeft ver even. Dat men daarmee alle kanten ïtkan, bewijst de jongste ontwikke- ng waarin prinses Diana op basis an het bekende „Spiegeltje, spiegel- e aan de wand" wordt uitgespeeld gen de hertogin van York, of ge- oon Fergie, de spontane wederhelft an prins Andrew. et is uiteraard de populaire pers die ch daarin uitleeft. Maar zij confron- ert hun miljoenen lezers toch maar et de indringende vraag of zij ook nden dat Diana, sinds zij twee kin- ren heeft gekregen en steeds meer aar heeft laten afknippen, er niet op ooruit is gegaan. En ondanks het feit at ze pas 25 jaar is, zij zich steeds aaier kleedt. Dit in scherp contrast met de nieu- grote favoriet van de populaire ers, Fergie, die met haar weelderig ode lokken nu helemaal de show ;eelt. Vergeleken bij de „potlood- agere" Di, wordt de meer volup- ueuze Fergie met de dag aantrekke- ker", schrijven de populaire bla- en. En ze laten niet na er aan toe te oegen, dat de vrolijke ongedwongen resentatie van de hertogin duidelijk et gevolg is van haar uitstekende re- atie met prins Andrew. Die twee zijn werkelijk in de wol- en", wordt er geschreven en dus raagt de techniek van het verkopen an Royalty-roddels, dat zoiets ook liet meteen als de gewoonste zaak an de wereld moet gelden. Want al eer via de arme Di wordt meedogen- oos vastgesteld dat haar relatie met harles al lang niet meer je van het is. )at zij dikwijls apart slapen. Het huwelijk van Sarah Ferguson en prins Andrew. atuurli jk kan men op dit thema nog aanden vooruit. Al komt er uit de oninklijke familie zelf vaak hulp enoeg om de discussies over aardi- e, minder aardige en beslist onaar- ige Royalty op de been te houden, ij tal van bladen konden ze hun ge- uk niet op toen de grote rebel van ngelands koninklijke familie, prin- es Michael van Kent weer eens een enijnig mondje opendeed en het ennelijk opnemend voor prinses liana—de grote favoriet Fergie zon- er blikken of blozen nogal „ge- oontjes" noemde en iemand die ich met haar nogal informele optre- en op haar huwelijksdag, had ge- ragen als een soort Coronation treet-prinses. laar verluidt was koningin Elizabeth Is het hoofd van de koninklijke fami- e, diepgeschokt over deze gepubli- eerde opmerkingen van prinses Mi- hael van Kent. Dat geldt ook voor ergie zelf, die zich op basis van ho en, zien en zwijgen moet inhouden ils lid van de koninklijke familie, aar natuurlijk heel wat anders in aar hoofd heeft. elukkig is er ook in dit geval weer assende gerechtigheid, want prin- es Michael van Kent heeft het loodje loeten leggen tegen de advocaten an de felle historicus Daphne Ben- ett, die haar beschuldigde van ver- aande plagiaat en daarvoor genoeg- oening eiste. De advocaten hebben het onderling geregeld en afgespro ken dat de hoogte van het overeenge komen bedrag, vermoedelijk enkele ienduizenden guldens, niet bekend wordt gemaakt. Maar dat is de enige toezegging die Daphne Bennett wilde maken. Want verder heeft ze in het uur van haar overwinning enige harde dingen ge- l over de prinses, die voor de in houd van haar boek: 'Crowned in a far ountry' rijkelijk had geput uit me- rouw Bennett's biografie over het oudste kind van koningin Victoria. Pagina na pagina heeft de prinses [etterlijk overgeschreven. Toch heb ik even geaarzeld of ik wel tot actie iou overgaan. Maar toen ik haar weer eens voor de radio te keer hoorde Baan dacht ik, mens, wat ben je toch een vreselijke opschepper. En wat kan je beledigend zijn. Zij verdiende Bewoon een lesje". Alle stof voor rode koontjes en tege lijk een grote belofte voor de tweede Prinses Michael van Kent. druk van het boek van de prinses, waarin zij in een voorwoord een dui delijk eerbetoon moet brengen aan haar veelgebruikte bron: Daphne Bennett. Want niemand die er meer aan twijfelt of het wordt met al die publiciteit een onverbiddellijke bestseller. Met inkomsten die ruim voldoende zijn om aan de minnelijke schikking te kunnen voldoen. De grote vraag die hier nu iedereen stelt is: mag prinses Michael van Kent na al haar controversies straks nog wel komen op de jaarlijkse tradi tionele kerstbijeenkomst komen van de gehele koninklijke familie in Wind sor Castle? De prinses heeft de konin gin sinds haar terugkeer uit Amerika en de geruchten dat haar huwelijk met prins Michael op springen stond, niet meer ontmoet. En met alle publi citeit over haar provocerende loslip pigheid, zou men zich heel goed kun nen voorstellen dat de koningin niet erg te wachten zit op het gezelschap van prinses Michael van Kent. Maar er heerst nog zoiets als noblesse oblige. Dat bleek ook weer eens toen deze week in het Londense Drury La- ne-theater de jaarlijkse grote konink lijke variété-show werd gehouden, onder meer opgeluisterd met de aan wezigheid van de Engelse koningin moeder en natuurlijk de joviale, on vermoeibare Fergie. Voor deze show had de conferencier-zanger Max By- graves gedacht zich best een actuele mop te kunnen veroorloven. De mop luidde: „De laatste persoon die werd onthoofd in de Tower, was Anne Bo- leyn. Maar als de bookmakers gelijk krijgen wordt prinses Michael van Kent de volgende". V.V Lady 'Di'. De hoge heren van de BBC, die de show organiseerden, wilden op het laatste moment een stokje steken voor het ondeugende plan van Max Bygraves. „Ten eerste was Anne Bo- leyn niet de laatste die in de Tower werd terechtgesteld en ten tweede maak je nu eenmaal geen moppen over de koninklijke familie", luidde het koele commentaar. Max Bygra ves kon de mop maar beter schrap pen, vond de BBC-leiding. Maar Bygraves voelde daar niets voor. Hij bracht een programma in clusief de mop, met grote inzet. Maar het kwaad was door alle voor-publici- teit al geschied. En gedurende zijn optreden, dat toch écht geen aangele genheid was voor lange gezichten, heerste er in de koninklijke loge juist een ijzige stilte. Bij de hoge gasten kon er, ondanks het doelwit van de mop, prinses Michael van Kent, geen lachje vanaf. En ook dat volgens de ij zeren regels van noblesse oblige. Dat 'mag het een ietsje meer zijn?'Zelfben ik niet zo'n rekenaar. Maar er zullen collega's zijn, die dat bewust doen. Die zeggen dan: als ik in plaats van een half pond vijfeneenhalf ons verkoop, da's dan mooi tien procent meer. En als je dat bij iedere klant doet, heb je toch tien procent meer omzet." „Ach ja, ik weet hetjongetjes op die leeftijd willen meestal piloot worden, brandweerman of bij de politie. Maar toen ik een jaar of tien was, wist ik al zeker, dat ik slager wilde worden. Dat komt: mijn vader is veehandelaar. Als jochie kwam ik dus al veel bij slagers en zo. Ik heb het altijd een prachtig vak gevonden." „Het slachten, dat is het mooiste, zonder meer. Dat spul komt binnenstappen en daar werkje de hele week mee. En geen beest is hetzelfde. Ze zeggen vaak: het is allemaal hetzelfde lappie. Maar dat is niet waar. Je komt elke keer weer want anders tegen; alleen de kleur van het vlees al. En de botten, die lopen ook vaak anders. Het is net als met mensen. We hebben allemaal een hart, we hebben allemaal een lever. Maar de een heeft een groot hart, de ander heeft een kleine lever. Soms kom je dingen tegen, waarvan je zegt: hé...." ,,'s Maandagsmorgens, dan slacht ik altijd. Meestal een rund en vier varkens. Dat hangt er vanaf. In het toeristenseizoen slacht ik vaak een rund extra. Nou gewoon, dat doe ik met een penschietapparaat. Je slaat ze grofweg gezegd de hersens in. Je bezorgt ze een soort schedelbasisfractuur en je vernietigt meteen de hersenfuncties. Die beesten hebben er absoluut geen dol mee. Je zet zo'n ding tegen z'n voorhoofd en dan is het peng, poef. Ze voelen absoluut geen pijn. Dat zou ik ook niet willen. Ik heb hier wel eens ritueel slachten gehad; Turken en Marokkanen. D'r zijn erbijdie kunnen het fantastisch. Als ze de goede keelsnede toepassen, is het één streep. Maar er zijn er ook bij die moeten drie of vier keer snijden." „Je hoort wel 's zeggen, dat die Een mooie boterham worst, daar kan hij ly risch over worden. Of een lekkere ham maken, dat vindt-ie ook leuk. Maar een rund slachten is toch het mooiste wat er is. „Dat spul komt bin nenstappen en daar werk je de ,hele week mee". Slager Dick Krij ger (36) uit Wolphaarts- dijk. beesten het aanvoelen als ze naar het slachthuis gebracht worden. Dat zijn fabeltjes. Ze zijn écht zo stom als een koe. Maar het is wel zo het ene beest is makkelijker dan het andere. D'r zijn beesten, daar kun je bij wijze van spreken onder gaan liggen, zo mak zijn ze. Maar er zijn d'r ook, waarbij je goed moet opletten. Je moet altijd attent wezen, altijd. Want er hangt hier nu eenmaal een andere geur dan die ze in de stal gewoon waren. En daar willen ze wel eens wat agressief van worden. Maar als je ze blinddoekt, heb je geen last van ze. En als ze echt héél lastig zijn, is het een kwestie van: een touw rond de hals en de poten vastbinden. Één keer heb ik het gehadkwam er een grote stier met de veewagen. Die was die auto al aan het afbreken. Ik zeg: houd de klep maar dicht en breng hem maar naar abbatoir in Middelburg. Want ik laat mijn spulletjes niet afbreken." „Ik weet nog wel ik was een jaar of negen toen ik voor het eerst in een slachthuis kwam. En toen ik daar van die kerels met die maskers zag lopen, ben ik hard naar buiten gerend. Want dat vond ik toch een beetje eng. En later, ik was veertien of vijftien, toen ik pas als slagersknecht werkteals er een beest geslacht moest worden, wist ik altijd wel een smoesje te verzinnen om daar niet bij te hoeven zijn. Maar dat slijt." „Een rund slachten is veel mooier dan een varken. Als ik een mooi rund geslacht heb, het is goed rond en het hangt er leuk bij, dan denk ik: kijk, dat heb ik keurig gedaan. Een varken is veel viezer werk, je moet de haren afbranden, je moet afkrabben. Maareenrund—alleen de vilsnede al; het is de kunst om zo te snijden datje er in drie of vier keer de hele wand afhaalt. „Het aantal slagers, dat zelf slacht wordt steeds minder. Want het is toch vrij arbeidsintensief. En je moet een slachtplaats hebben. Dat is een hele investering. Als je een slachtplaats op moet zetten, een ton zie je niet staan. Maar daar staat wel tegenover: je verdient de slachtkosten zelf, je bespaart transportkosten en ten derde heb je een veel beter produkt. Varkensvlees bijvoorbeeld. De varkens die in een abbatoir geslacht worden, worden in volle wagens aangevoerd. Die beesten komen in een soort stress-situatie aan. Ze hebben vier, vijf, zes maanden in afzondering geleefd; eten, drinken, slapen, voor de rest niks. En die worden dan met honderden tegelijk in een auto gezet. Maar de varkens die ik slacht, komen uitgerust aan. Ik durf mijn varkens gerust een week in de koeling te hangen, daar gebeurt niks mee, daar zie je niks aan. Maar als ik een varken uit een abbatoir een week in de koeling laat hangen, dan plakt het, het vlees wordt donkerder en er zit ook een andere smaak aan. In een abbatoir is het gauw-gauw-werk. Maar als j e zelf slacht, kun j e er alle aandacht aan besteden. Dat is het echte ambacht." „Biefstuk, dat is een mooi produkt. En ham; om daar net een andere melange aan te geven dan een ander. Ik mag ook heel graag boterham worst maken. Die doe ik niet in van die rechte darmen, die doe ik in de natuurlijke darmen die ik van de slacht overhoud. En als ik die worst dan zo in mijn winkel zie liggen, kan ik fluitend door mijn zaak lopen, dan ben ik zeer tevreden." „Wolphaartsdijk is voor mij net groot genoeg. Het is wel zo: als ik dat toeristenseizoen niet had, geloof ik dat ik minder personeel zou moeten nemen. Maar ik mag niet mopperen. Ik heb er een goed belegde boterham aan. Ja precies, met mijn eigen boterhamworst." Dick Krijger foto wim riemens y

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 29