PRESTIGE VAN ISRAEL STAAT OP HET SPEL Afweging Iran-affaire is onnavolgbaar Indianenverhalen rond verdwenen goud in Tweede Wereldoorlog Zuivelconcerns traden EG-regels met voeten PZC/°Pinie en achtergrond De gevolgen van Israëls be trokkenheid bij het schandaal rond de geheime wapenleveranties aan het Iran mogen niet worden on derschat. Want op twee fron ten dreigt het onlangs opge vijzelde prestige van Jeruza lem weer eens te knakken. In de Verenigde Staten zelf en ten aanzien van Egypte en de rest van de gematigde Arabi sche wereld. In beide gevallen kan het tot ernstige politieke complicaties leiden. Uit de gratie Egypte Drie échte Parker Vectors om precies te zijn. schrijft, ontdekt de geperfectioneerde Parker 'Uitgevoerd in een combinatie van edelstaal techniek. De rollerball combineert het schrijf- en diverse kleuren hoogglanzend kunststof. comfort van een vulpen met het gemak van een Samen in een luxueuse geschenkverpakking. ballpen en het nieuwe type Vector ballpen Tijdelijk voor een speciaal gereduceerde Sin- geeft kilometers-langer schrijfplezier. Wie de terklaasprijs. Dus samen voor een prijs waar je ze set Parkers in z'n schoen vindt, zal roepen: normaal gesproken hoogstens 'n paar gewone "Oh, kom er 'ns kijken" en "Dit zijn geen pen pennen voor kan kopen. Wie met de vulpen nen, dit zijn Parkers!" PARKER Goudmijn Rost Afgekocht Dwarsliggers VRIJDAG 28 NOVEMBER 1986 Reagan Peres Door Taco Slagter) Israël is een groot bondgenoot van de Verenigde Staten. En niet alleen om dat Washington de j oodse staat als een belangrijk platform in het Midden Oosten ziet voor politieke en militair- stragische doeleinden. De innige vrienschap is wederzijds waarbij de nadruk ligt op de liefde uit Jeruzalem. Maar de voornaamste respons daarop moet uit het Amerikaanse Congres ko men. In de vorm van miljarden dollars, wapenleveranties, handelsverdragen en andere belangrijke zaken waar Is raël niet buiten kan. Loyaliteit en soms gehoorzaamheid zijn de voor waarden die het Congres aan die mas sale steun verbindt. Maar aan een pro- Israëlische opstelling van de Ameri kaanse volksvertegenwoordigers zit ten grenzen. En dat is hoogstwaar schijnlijk tengevolge van de affaire Iran nu het geval. Uit alles is duidelijk dat Israël niet zo maar de rol van tussenpersoon in de wapeldeal heeft gespeeld. Congresle den lezen ook kranten en tijdschriften en daar is uitvoerig in gemeld dat Is raël oorspronkelijk het plan had geop perd toenadering tot Teheran te zoe ken. Met wapens zouden de ayatol- lah's wel te paaien zijn, zo suggeerde Israël. Reagan „kocht" het idee en ging buiten het Congres om aan de slag. Daarbij naar zijn zeggen slecht geadviseerde door raadgevers van de nationale veiligheidsraad, maar dat doet er in de beoordeling van Israël niet toe, zo hebben al Congresleden la ten weten. Het kan er van komen het Congres vindt dat Peres en consorte een te nadrukkelijke rol in het geheel hebben gespeeld en dat sancties die af keuring moeten illustreren. En daar zijn ze in Jeruzalem op dit mo ment behoorlijke benauwd voor. Het Congres heeft de bevoegdheid te snoeien in de jaarlijks te verstrekken financiële steun ten behoeve van Is raëls nog steeds krakende economie en kan op het essentiele punt van mili taire hulp, in de vorm van technologie, leveranties van geavanceerd wapen tuig militair-strategische samenwer king, restricties stellen. De Amerikaanse volksvertegenwoor diging zal niet overhaast handelen, maar als uit het aangekondige parle mentaire en justitiële onderzoek naar het schandaal nog ernstiger feiten over Israëls medewerking naar boven komen en dat is niet uitgesloten vanwege nog vele onopgehelderde vragen dan is het congres alleen al aan de publieke opinie in de VS ver plicht maatregelen te nemen. En als blijkt tegen het uitdrukkelijke ver bod van het Congres dat Israël in de kwestie van de gelden aan de contra's er ook nog eens tot de nek toe in zit, dan is de sympathie zeker voor een lange periode verspeeld. Uit verschillende door Israël veroor zaakte schandalen uit het recente verleden is gebleken dat het Ameri kaanse publiek daarop impulsief rea- geerd. De Pollard-affaire ligt nog vers in het geheugen. De Amerikaanse ma rine-officier van joodse afkomst spio neerde lange tijd voor Israël en dat zet te kwaad bloed. Diens verraad aan het vaderland werd door miljoenen Ameri kanen geprojecteerd op de totale jood se gemeenschap en indirect op de pro- Israëlische lobby in het Congres. Maar ook de veronderstelde diefstal door Is raëli's van militaire geheimen, zoals de technologie van de fragmentiebom en het illegaal aankopen van ontstekers die geschikt zijn voor atoombommen schaadde de relatie met de Ameri kaanse patriotistisch ingestelde bur gers en als gevolg daarvan de goede band met het Congres. Maar ook binnen de Amerikaanse re gering is Israël afhankelijk van haar welgezinde ministers. Behalve de pre sident aan de blinde steun van Rea gan hoeft Jeruzalem nog niet te twijfe len is bijvoorbeeld de pro-Israëli- sche minister van buitenlandse zaken van groot belang. George Schulz is er zo een. Hij dreigt echter tengevolge van de Iraanse kwestie van het politie ke toneel te verdwijnen. Jeruzalem jammert al bij voorbaat, want dienst beoogde opvolger, minister van defen sie Casper Weinberger, zou het aan zienlijk minder met Israël op hebben. Waartoe een vriendendienst, zoals Is raëls minister van buitenlandse zaken Sjimon Peres deze ongelukkig geko zen dienstverlening maar blijft noe men, niet kan leiden. Ten opzichte van Egypte, het enige Arabische land waarmee Israël vrede heeft gesloten, is het prestigeverlies niet alleen groter, maar kan de episo de met Iran ook direct voelbare poli tieke consequenties hebben. De eer lijkheid gebied te melden dat Cairo al lang van de wapenlevernaties aan Te heran op de hoogte was, maar zolang dat zich in het geheim voltrok, voelde president Hosni Moebarak zich niet geroepen Israël daar openlijk over te kapittelen. Nu het echter allemaal is uitgelekt en toegeven kan hij voor het oog van de gematige Arabische we reld niet anders dan Israël scherp ver oordelen. Maar dat zal zeker niet vol doende zijn. Op de eerste plaats heeft Egypte in de Golfoorlog politiek, militair en mate rieel partij gekozen voor de Arabische broeders in Irak. Dat Israël uitgespro ken een vijand van Egypte een logi sche gevolg van het bondgenootschap met Bagdad met wapens onder steunt kan Moebarak gewoon niet ne geren. En in de tweede plaats heeft Israëls be trokkenheid bij de Iraanse kwestie Moebaraks vredespolitiek behoorlijk ondergraven. Het blijft een groot raadsel waarom Washington en Jeruzalem al deze con sequenties niet zorgvuldig hebben af gewogen. Advertentie Parker Pen Benelux B.V., Breda, Tel. (076) 710160. Door Reinier Hopmans) In fictie-verhalen na de oorlog duikt het gegeven van enorme ge heime nazi-vermogens herhaalde lijk op. In die verhalen worden die vermogens steevast bestemd voor pogingen van de nazi's om opnieuw een duizendjarig rijk te stichten. De Zwitserse historicus dr. Werner Rings heeft zojuist een boek gepubli ceerd, waarin hij op grond van on derzoek beweert dat er inderdaad een grootscheepse uitvoer van kost baarheden heeft plaatsgevonden. En daarbij zit een deel van het vermo gen van de Nederlandse staat in de oorlog. Rost van Tonningen zou als president van de Nederlandsche Bank bereid zijn geweest een aan zienlijke hoeveelheid van de goudre serves aan de Duitsers te geven als 'betaling voor de bezettingskosten'. Nederland had aan het begin van de oorlog een aanzienlijke goudvoor raad. Die lag gedeeltelijk op het hoofdkantoor van De Nederlandsche Bank in Amsterdam, maar er lag ook een deel op het bijkantoor van die bank in Rotterdam. Vanuit Amster dam is, voordat de bezetters er ge bruik van konden maken, een grote hoeveelheid baren goud net op tijd het land uit gehaald. Dat goud werd als eigendom van de Nederlandse au toriteiten in ballingschap, in bewa ring gegeven bij banken in Londen, Pretoria, New York en Bern. Maar het lukte niet om de hele voorraad tijdig het land uit te krijgen. Op de eerste oorlogsdag zou vanuit Rotterdam ook een transport met 937 baren goud naar een Engels fregat ge bracht worden dat bij Hoek van Hol land lag te wachten. Loodsboot 19, met 22 mensen aan boord, onder wie drie Engelsen die de lading zouden begeleiden, liep echter op de Nieuwe Waterweg even voorbij Vlaardingen op een magnetische mijn. Het schip ontplofte. Het goud verdween naar de bodem van de Nieuwe Waterweg. Van de 22 opvarenden bleven er zes in le ven. De anderen verdronken, onder wie de drie Engelsen. Op een bejaardenflat, negen hoog, in Maassluis, woont vermoedelijk de enige overlevende van die scheeps ramp. Wim Goos, nu 91 jaar, was des tijds stuurman op loodsboot 19. Tij dens de vaart van Rotterdam naar Hoek van Holland stond hij op de voorplecht van het schip, toen de ex plosie kwam. Goos werd meters ver door de lucht geslingerd en kwam met zware been- en hoofdwonden in het water terecht. De bemanning van een toegesnelde roeiboot pikte hem op en na een verblijf van vele weken in een ziekenhuis, kwam hij er weer bovenop. Goos weet nog dat de kistjes waarin het goud was opgeborgen, vijftig kilo wogen. Na de ramp is hij ondervraagd door de bezetters over het doel van de tocht. Over de lading moest hij zwij gen. Niemand mocht weten dat de loodsboot goud vervoerde. Toch heeft hij de indruk dat de Duitsers er wel lucht van hadden, want er zijn na derhand duikers bezig geweest om te kijken of ze nog iets van die schat te rug konden vinden. Volgens Goos hebben ze weinig suc ces gehad, want hij zegt dat na de oor log het meeste goud weer boven wa ter is gekomen bij baggerwerkzaam- heden. Er gaat zelfs een verhaal dat veel later een baggerbedrijf nog een keer een kist goud vond en die vondst nooit heeft gemeld. Volgens de Nederlandsche Bank, die de feiten door een historicus heeft la ten uitzoeken, is reeds in juni en juli naar de goudstaven gebaggerd. Daar bij kwamen er 816 boven water. Van de overige 111 werden er twee jaar la ter 107 teruggevonden. Van de onbre kende vier werd later vastgesteld dat zij waren gestolen. De bank heeft die vier staven nooit weergezien, maar wel via de rechter de waarde ervan te ruggevorderd. Rost van Tonningen was vlak na de bezetting, baas geworden van De Ne derlandsche Bank. In die functie kon hij legaal goudvoorraden van de hand doen, ook aan de Duitsers. Van wege dat legale karakter, zouden de Zwitserse banken ook weinig moeite hebben gehad om dat goud in een la ter stadium in de oorlog onder hun hoede te nemen, meent Werner Rings, die zich intensief met die za ken heeft bezig gehouden. De Zwit serse banken zouden veel meer moei te hebben gehad met Belgische goud reserves die via omwegen en zonder deugdelijke papieren, ook in dat neutrale land terecht waren geko men. Volgens de Nederlandsche Bank heb ben de Duitse bezetters onmiddellijk na het opbaggeren de goudstaven in beslag genomen als oorlogsbuit. De Nederlandsche Bank heeft zich daar tegen verzet, maar het Prisengericht in Hamburg kwam in maart 1941 tot de uitspraak dat het goud de Duitsers inderdaad toekwam als oorlogsbuit. Op 30 april 1941 heeft de bank, vol gens de huidige woordvoerder 'met tegenzin' aan het vonnis voldaan. Er is nog hoger beroep aangetekend, maar dat heeft tijdens de oorlog niet meer tot een behandeling geleid. Nederland maakt geen kans om grote goudreserves die in de oorlog naar Zwitserse banken zijn gesluisd, terug te krijgen. De Nederlandsche Bank is jaren bezig geweest dat goud terug te vorderen, maar de kansen zijn vol gens de Zwitserse schrijver Werner Rings nihil. Na 1946 is geen enkele aanspraak meer geaccepteerd door de Zwitsers. Nederland heeft altijd het recht bestreden van die banken om de goudreserves in te pikken. In 1947 werd in Nederland ontdekt dat de goudreserves die niet tijdig het land uitgevoerd konden worden, voor een belangrijk deel naar Duits land waren verdwenen. De Duitsers hebben aan het eind van de oorlog grote vermogens en goudvoorraden in het neutrale Zwitserland onder gebracht. Volgens Werner Rings heeft Neder land te laat ontdekt heeft dat die goudreserve in Zwitserland was be land. Er zijn na de ontdekking in 1947 pogingen gedaan om dat geld terug te vorderen, maar de Zwitsers hebben de Nederlandse aanspraken afgewe zen op grond van een overeenkomst die zij direct na de oorlog, op 25 sep tember 1946, met de geallieerden heb ben gesloten. In die overeenkomst werd bepaald dat Zwitserland, dat wel nattigheid voelde omtrent de herkomst van de grote vermogens die aan het eind van de oorlog uit Duitsland werden over gemaakt, een afkoopsom zou betalen aan de geallieerden. De Zwitsers be taalden circa 250 miljoen dollar en de tegenprestatie was dat de geallieer den af zouden zien van verdere aan spraken op de Duitse vermogens bij de Zwitserse banken. De Zwitsers hebben zich op die overeenkomst be roepen toen Nederland naderhand alsnog het opgespoorde goud terug wilde vorderen. Nederland twijfelde destijds aan het recht van Zwitserland om zich op die overeenkomst te beroepen. In het in ternationale verkeer was een grotere zorgvuldigheid vereist vond men, want de Zwitsers hadden kunnen aannemen dat het ingevoerde goud niet allemaal rechtmatig eigendom van de Duitsers was. Dr. Lou de Jong is terughoudend over de informatie van de Zwitser Rings. Hij weet niet op welke bronnen de schrijver zich beroept. Volgens De Jong is Rost van Tonningen niet per soonlijk betrokken geweest bij de goudtransacties van de nazi's aan het eind van de oorlog. Ook de directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie, drs. A.H. Paape, zegt niet in te zien dat de goudstaven- kwestie van belang kan zijn voor de discussie over het pensioen van de weduwe Rost van Tonningen. De woordvoerder van de Nederland sche Bank ontkend dat Rings con tact heeft gehad met de bank om de gebeurtenissen rond het goud te on derzoeken. Wel heeft een collega van hem twee jaar geleden toestemming gevraagd voor het raadplegen van documenten. Dat is toen geweigerd, omdat de bank de zaken zelf nog niet had uitgezocht. Overigens werkt de Nederlandse historicus prof. Johan de Vries aan een boek over de ge schiedenis van de Nederlandsche Bank, dat in 1989 moet verschijnen. (Door Hans de Bruijn) De Nederlandse EG-landbouwcommissaris mr. Frans Andriessenl de vijf grote zuivelconcerns in ons land behoedt voor een grote fi ciële aderlating. In de Europese Commissie heeft vooral hij zich de af| pen weken verzet tegen het opleggen van een enorme boete van tienta miljoen guldens aan de bedrijven, die zich aan kartelvorming en melkd ping hebben schuldig gemaakt. Woensdag legde de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EG, een boete van totaal bijna 16 mil joen gulden op aan Melkunie Hol land in Rotterdam, de Verenigde Coorperatieve Melkindustrie 'Cober- co', de Coöperatieve Melkunie Be drijven 'DOMO Bedum', DMV Cam- pina BV en Menken-Landbouw, be drijven die te samen goed zijn voor 90 procent van de Nederlandse melk- produktie. Algemeen was op een veel hogere boete gerekend. De zaak tegen deze bedrijven kwam aan het rollen door een actie van de Vlaamse Europarle mentariër Pol Marck, die driejaar ge leden ontdekte dat de vijf concerns op de Belgische markt aan 'dum ping' van melk deden, het verkopen van Nederlandse melk tegen prijzen die zo laag waren dat de fabrieken er onmogelijk winst op konden maken. In België geldt een maximum-melk prijs voor Belgische melk, en de Ne derlandse concerns doken daar door hun praktijken ver onder. Gevolg: de Belgische consument, die momen teel minimaal f 1,15 voor een liter melk moet betalen, kon goedkopere Nederlandse melk kopen. Maar de Belgische melkfabrieken en melk- verkopers waren woedend. De Nederlandse melkgiganten ver kochten in België zowel verse dag melk als de hier veel meer in trek zijn de gesteriliseerde, lang houdbare UHT-melk. De vijf spraken onderling af dat zij de verliezen die zij op de Bel gische operatie leden gezamenlijk zouden dragen. Ook met het Westduitse, maar ook in België en Nederland gevestigde Aldi- supermarktconcern werd afgespro ken dat het niet langer Duitse, maar wel Nederlandse melk zou verkopen die het tegen uiterst gunstige condi ties bij de vijf bedrijven kon inkopen. Doel van hun optreden was niet zo zeer het veroveren van een nieuwe markt ze verdienden er immers niets aan als wel het dwarszitten van buitenlandse (lees: Belgische) melk-exporten naar Nederland. In steeds meer supermarkten in ons land is de laatste jaren Belgische dagmelk in de verkoop gebracht te gen prijzen die soms wel een dubbel tje per liter goedkoper waren dan de Nederlandse melk. Belgische merken als Stassano en Stabilac zijn alom ingeburgerd. De Belgische melk is weliswaar niet he lemaal van dezelfde kwaliteit als de Nederlandse, maar de consument had dat kennelijk graag over voor een besparing van tien cent. Sinds kort zijn er zelfs Nederlandse super markten, zoals het Haagse Konmar- concern (onderdeel van V D), die Belgische melk onder een Neder landse naam verkoopt zonder de her komst van de melk te vermelden, wat verplicht is. De vijf melkconcerns geven toe dat zij op de Belgische markt hebben ge dumpt. De lang-houdbare melk zou zijn geproduceerd door Campina en Coberco, en in België zijn verkocht door de Melkunie. Maar, zo zeggen zij, dat is slechts korte tijd in 1983 ge beurd en sindsdien niet meer. De Melkunie exporteert nog wel melk naar België, maar houdt zich daarbij aan de EG-regels. Die regels stellen dat dumping boden is, omdat daarmee oneerl concurrentie wordt bedreven. I het onderzoek dat de Europese C missie naar die praktijk insti kwam echter ook aan het licht de vijf melkconcerns in Neder] ook aan kartelvorming doen, andere woorden: dat onwettigi spraken zijn gemaakt om con rentie door derden tegen te gaai De vijf industrieën zouden een menwerkingsverband hebben o richt ('Meldoc'), waarin afsprc werden gemaakt over de melkpri Nederland, en de verkoop van am zuivelprodukten. De Nederlai markt zou tussen de vijf zijn o deeld op basis van de verkope 1977. Als een van de leden het afgespro quotum niet haalde, of juist te produceerde, dan kreeg het com] satie van de andere vier, of ra juist een extra-bijdrage betalen 1978 beheersten de vijf bedrijvei 68 procent van de Nederlandse m markt, maar in 1983 was dat al ge gen tot 90 procent. Eerst verantwoordelijke voorde actie tegen de Meldoc-bedrijven de Europese commissaris voor i currentie-aangelegenheden, de Peter Sutherland. Een maand den stelde hij de Commissie vooi de vijf Nederlandse zuivelbedri; een totale boete van meer dan 60 joen gulden op te leggen. Hij had berekend dat de vijf conci ongeveer 30 miljoen gulden voor hadden gehad van de operatie een verdubbeling van dat bedrai boete leek hem op zijn plaats. Ji tegen dat idee is de laatste we flink verzet gerezen. Niet alleen driessen maar ook Europees C missie-voorzitter Jacques De remde Sutherland af. De EG str kwistig met boetes in concurrei zaken, en dreigt zo een boeman: het bedrijfsleven te worden, zo M de waarschuwing. Dat er een flinke boete moest koi was echter onbetwist. Begin week zette Sutherland nog sleclt op 18,5 miljoen gulden, en in Commissie-overleg van woens ging daar nog eens drie miljoen den vanaf. Daarbij heeft de Comi sie verzachtende factoren laten t tellen, zoals de situatie in de zu: sector, het feit dat vier van de vij drijven coöperaties zijn, de toch! ge minimum-melkprijs in Nederli en de grote macht die supermark tens tegenwoordig bij de melk koop hebben. 'Marktverdelende quota, samen compensatiesystemen, verkoop prijsafspraken op landelijk nivea de afscherming van de natioi markt tegen importen zijn ec overduidelijke schendingen var EG-concurrentieregels', zo r donderdag in Brussel betoogd Hoewel de boete formeel alleen trekking heeft op de onderbiel op de Belgische markt, beteken in feite ook een waarschuwing de melkconcerns een einde te ma aan hun afspraken over prijzei verkoop in Nederland. Op korte mijn zal er vrijwel zeker niets anderen. Het is nog .niet beken hoeverre de vijf concerns in ber zullen gaan tegen de nu opgele boete.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 4