MEDICIJNEN DE CEL Herinrichtingsplan voor kust van West-ZeeuwschVlaanderen GASTRONOMIE Smullen in Zeeland met Pieter Taselaar TEGENOVER NIEUWBOUW ZIEKENHUIS Herstel oever bij Nummer Een kost 4,5 miljoen Bromfietser gewond bij aanrijding Minister opent ■vrouwenvakschool PLANOLOGISCHE COMMISSIE: Axelse Vlakte veel eocces veel euccee veel eocceb boccee TERNEUZEN Het Psychiatrisch Ziekenhuis Zeeland (PZZ) in Kloetinge kan begin 1987 aan vangen met de bouw van twee afdelingen in Terneuzen. Het betreft een hostel of afdeling reso cialisatie met 16 plaatsen en een afdeling deeltijdbehandeling, eveneens met 16 plaatsen. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft onlangs de definitieve vergunning verleend voor de nieuwbouw. PZC/provincie SUCCES ^an borstzak-model tot bureau-planner. In fijn rundleer of fraaie kunststof. Het slimme, losbladige systeem. De maandoverzichten. Zn ABC. notitiepapier en talloze 'facts figures'. Zo'n agenda maakt zichzelf onmisbaar. m 1985 is al in principe toestemming gegeven. Beiden panden komen tegen over het nieuw te bouwen algemeen ziekenhuis te liggen aan de Zelden- rustlaan. Met de realisatie van dit plan OOSTBURG De herstelwerkzaam heden aan de Westerschelde-oever bij Nummer Eén kosten bijna 4,5 miljoen gulden. Dit deelde dijkgraaf Th.P. Cambier mee in de algemene vergade ring van het waterschap Het Vrije van Sluis. Volgens de dijkgraaf zullen de werkzaamheden, die onlangs zijn begonnen, in februari gereed zijn. De problemen van de oever bij Num mer Eén zijn een gevolg van een grote zandplaat die zich langzaam maar ze ker naar de oever verplaatst. In de geul tussen de plaat en de oever heeft daar door een stroomversnelling plaats ge vonden. Volgens J.A.J. Boekhout, hoofd technische dienst, was het zeer dringend dat de oever grondig afge dekt zou worden. Bij een volgende oe- verval wordt de Deltadijk tot aan de kruin aangetast, aldus Boekhout. De algemene vergadering van het wa terschap besloot om het dijkgeschot niet te verhogen. Voor ongebouwde ei gendommen blijft het geschot 167 per hectare en voor gebouwde eigendom men bedraagt het geschot 56 procent van de belastbare opbrengst. De laat ste keer dat het dijkgeschot van Het Vrije van Sluis werd verhoogd was vier jaar geleden. MIDDELBURG - De bromfietser A. T. (16) uit Vrouwenpolder raakte donder dagmiddag om kwart voor twaalf ge wond bij een aanrijding met de auto van H. K. (41) uit Middelburg. Het on geluk gebeurde op de kruising Van de Nadorstweg met de Churchillaan in Middelburg. K. reed op de Nadorstweg en had voorrang. De bromfietser na derde de kruising zonder vaart te min deren en de botsing was het gevolg. De iongen werd overgebracht naar het Gasthuis, zijn brommer werd zwaar beschadigd en de auto liep een deuk op aan de linkervoorzijde. TERNEUZEN - De Janneke Dierx- school in Terneuzen zal maandag 1 de cember niet, zoals woensdag in onze krant vermeld, om 10.30 uur geopend worden, maar om 15.00 uur. De vrou wenvakschool wordt geopend door minster J. de Koning van Sociale Za ken en Werkgelegendheid. Het pand is gevestigd aan de De Jongestraat 8. is een totale investering van ongeveer twee miljoen gulden gemoeid. Directeur algemene zaken M.A. Bie- rens van het PZZ schat het aantal nieuwe arbeidsplaatsen op twintig. De werknemers zullen vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen worden ge zocht. De directie noemt de komst van de twee afdelingen in Terneuzen een belangrijke verbetering voor de psy chiatrische voorzieningen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Zo kunnen op de afdeling resocialisatie patiënten worden behandeld die worden voorbe reid op hun terugkeer naar de maat schappij. In de praktijk betekent de komst van de nieuwe afdelingen, aldus de directie, dat een aantal psychiatri sche patiënten in hun eigen omgeving behandeld kunnen worden. Nu zijn ze voor hun behandeling nog aangewe zen op het PZZ in Kloetinge. De afdelingen zullen intensief gaan sa menwerken met het nieuwe algemeen ziekenhuis en de regionale vestigingen van het Regionaal Instituut voor Am bulante Geestelijke Gezondheidszorg (Riagg) en het Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs (Zcad) en Beschermende Woonvormen. De sa menwerking betreft met name de per sonele bezetting. Enkele deeltijdwer kers van de huidige PAAZ van het Ter- neuzense ziekenhuis (psychiatriche af deling algemeen ziekenhuis) en het Riagg zullen deels ook in de nieuwe af delingen van het PZZ gaan werken. De directie verwacht dat dit, samen met de afstemming van het behandelbe leid, een goede gezondheidszorg ten goede komt. Een politieman bekijkt de in beslag genomen medicijnen. KLOOSTERZANDE De rijkspolitie in Kloosterzande heeft de afgelopen dagen erg veel tijd besteed aan het in ventariseren van de geneeskundige kruiden, pillen, poe ders, capsules en vloeistoffen die afgelopen dinsdag bij een inval bij natuurgenezer W. F. V. in Kloosterzande in beslag werden genomen. Het is de bedoeling dat de 'wondermiddelen', die donder dag werden opgeslagen in een lege cel in het politiebureau, binnenkort voor nadere analyse worden overgebracht naar het gerechtelijk laboratorium. Naast de medicijnen werd ook een deel van de administratie van de zich professor noemende V. in beslag genomen. Persofficier mr. S. Tempel van justitie liet donderdag weten dat afhankelijk van de resultaten van het nader onderzoek door de rechter-com- missaris beslist zal worden of er al dan niet een strafzaak tegen V. zal worden ingesteld. De natuurgenezer uit Kloos terzande gaf naar aanleiding van het onverwachte politie- bezoek woensdagavond te kennen 'geen verdere conflicten met justitie te wensen'. De man, die naast de natuurgene- zing, ook in andere medische randgebieden werkzaam is zei zijn oude beroep van magnetiseur, hetgeen hij tot voor drie maanden terug ook in België praktiseerde, weer op te zul len nemen. VRIJDAG 28 NOVEMBER 1986 Psychiatrisch Ziekenhuis breidt uit naar Terneuzen MIDDELBURG - Een meerderheid in de Provinciale Planologische Com missie (PPC) kiest voorshands voor een herinrichting in het kustgebied van West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Ge let op de verstrengeling van belangen (recreatie/natuur en landschap/land bouw) wordt daaraan voorkeur gege ven boven een ruilverkaveling. In het nieuwe streekplan Zeeland moet dan ook herinrichting worden opgeno men, overigens met de mogelijkheid tot een ommezwaai, als nader onder zoek daartoe noopt. Dit bleek donder dag tijdens een bijeenkomst van de PPC in Middelburg. Aan de orde was het ontwerp-streekplan. Met name vertegenwoordigers uit de agrarische hoek keerden zich tegen herinrichting (alle belangen wegen ®ee). Mr J. Oggel, secretaris van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij, zei dat ruilverkaveling (boerenbelang voorop) het beste is, omdat de kust strook nog altijd een overwegend agra risch gebied is. „Recreatie en natuur spelen zich maar op een heel kleine op pervlakte af'. Ir W. Z. van der Meer, di recteur landelijke gebieden en kwali teitszorg in Zeeland, vond dat de be slissing voor welke vorm van landin richting gekozen wordt, af moet han gen van de argumenten die op tafel ko men. Ir C. A. C. J. Oomen, directeur land bouw en voedselvoorziening in Zee Gastronoom Pieter Taselaar, auteur van het boekje 'Smullen in Zeeland', temidden van vele heerlijkheden in de keuken. land, stelde dat in elk geval de recrea tieve voorzieningen in een herinrich ting meegenomen moeten worden, zo niet dan koos hij voor ruilverkaveling. Ir M. A. Geuze pleitte voor nadere stu die van beide mogelijkheden. Direc teur ir R. M. T. Adriaansens van de Provinciale Planologische Dienst gaf aan dat gedeputeerde staten bewust voorlopig voor een herinrichting kie zen. Hij noemde het 'een wezenlijk punt', waarvan niet zomaar afgeweken kan worden. „Er is daar een groeiend recreatief belang. Dat heeft zich tot nu toe beperkt tot het neerplompen van wat campings. Het moet beter worden opgepakt. Er is duidelijk een agrarisch gebied aan de orde, waar andere belan gen een rol spelen". Ir Adriaansens be schouwde een vergelijking met Wal cheren - waar wel gekozen is voor een ruilverkaveling - 'een vals argument'. In de vergadering pleitte de vertegen woordiger van het ministerie van eco nomische zaken, consulent handel, ambacht en diensten mr J. F. Wijsma, voor een nadrukkelijker 'waarbor- gingsbeleid' ten behoeve van de bouw van nieuwe kerncentrales in het Sloe- gebied. Hij erkende dat de voorberei dingen voor nieuwe kerncentrales na de ramp in Tsjernobyl zijn opgeschort, maar vond desalniettemin dat duide lijk moet worden aangegeven in het nieuwe streekplan dat er geen dingen bij Borssele mogen gebeuren die méér atoomstroom in de weg staan. In het ontwerp-streekplan is wel aangegeven dat er geen kerncentrale-blokkades mogen worden opgeworpen, maar daar blijft het bij. Richtlijnen, locaties en afstanden ontbreken bijvoorbeeld. „Economische zaken hecht bijzonder aan de toevoeging van een waarbor- gingsbeleid", aldus Wijsma. „Dat be leid is een soort minimum en kan even tueel verscherpt worden. De besluit vorming moet naar alle kanten open blijven". PPD-directeur ir Adriaan sens beklemtoonde dat juist het waar- borgingsbeleid met inbegrip van de veiligheidseisen zwaar in discussie is. Hij wilde die discussie afwachten. „Als we nu het waarborgingsbeleid overne men, erkennen wij het ook". Drs G. J. Beijen, inspecteur milieuhy giëne in Zeeland, had veel moeite met het reserveren van de Axelse Vlakte als terrein voor zeehavenindustrie. Hij wees op de omvangrijke milieu problemen die er in de kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen zijn en meende dat nieuwe terreinen niet zonder voorafgaande studie mogen worden aangewezen.'De inspecteur betoogde dat reservering bovendien buitenge woon voorbarig is, omdat er geen hond belangstelling heeft voor vesti ging op de Axelse Vlakte. Drs Beijen onderstreepte dat niet te snel allerlei opties - met de erbij behorende belem meringen voor de betreffende plek - in het streekplan opgevoerd moeten worden. Ook mr Oggel noemde het 'nonsens' de Axelse Vlakte niet als agrarisch maar industrieel gebied aan te duiden. Commissaris van de koningin dr C. Boertien erkende dat weinig verwacht wordt van een spoedige ontwikkeling op de Axelse Vlakte. Hij liet weten dat er, als zich wat aandient, in elk geval eerst nadere (milieu)studies gedaan zullen worden. Dr Boertien merkte op dat door de provincie met het rijk zee havenindustrie op de Axelse Vlakte is overeengekomen en dat geeft zijns in ziens verplichtingen. Van verschillende kanten werden op merkingen gemaakt over de keuze voor spreiding van de bevolking: in be ginsel naar woonvoorkeur, waarbij el ke kern in de provincie mag groeien als er belangstelling voor is. Rijksverte genwoordigers toonden zich voorstan der van een beleid waarbij met name de grotere kernen, met veel centrale voorzieningen, ondersteund worden. Gedeputeerde E. Maris-Koster van ruimtelijke ordening, achtte dat in de Zeeuwse situatie niet haalbaar. Ze at tendeerde op een verschillend beleid dat rijk en provincie voeren. „In Zee land is geen grote kernenbeleid ge wenst", zei ze. Directievoorzitter drsA. B.A.de Smit van De Schelde overhandigt de schaar aan commodore J. Green van de Canadese marine. Uiterst rechts directeur J. Shepherd van de Canadese scheepswerf Saint John Shipbuilding. VLISSINGEN De koninklijke maatschappij 'De Schel de' in Vlissingen heeft donderdagmorgen de eerste van een serie van zes tandwielkasten, bestemd voor de Cana dese marine, officieel overgedragen. Bij die overdracht was commodore J. Green van de Canadese marine aanwe zig evenals directieleden van de Canadese scheepswerf Saint John Shipbuilding. Deze werf bouwt de schepen. De tandwielkasten zijn tandwieloverbrengingen voor de voortstuwingsinstallaties van de schepen, volgens een ont werp van de KMS. De Canadezen waren voor een bliksem bezoek in Nederland. Desondanks wilde de KMS de buiten landse gasten met het nodige respect ontvangen, omdat de Vlissingse werf op een vervolgorder voor de tandwielkasten aast. In Canada is er namelijk sprake van dat de marine nog eens zes fregatten bij Saint John Shipbuilding wil be stellen en ook dan wil de Schelde graag de tandwielkasten leveren. De officiële overdracht donderdagmorgen ging met enig ce remonieel gepaard. De heer Green en directeur J. Sheperd van de Canadese werf knipten een lint voor de eerste tand wielkast door. Later volgde de ondertekening van de papie ren. Directievoorzitter drs A. B. A. de Smit van De Schelde hield een korte toespraak waarin hij onder meer wees op de goede samenwerking tussen de Vlissingse en de Canadese werf. De produktie van deze zes kasten zal in 1989 zijn afge rond. kakte fijnproever ben, want een ste vige boerenkool of de sucadelapjes van mijn moeder zijn niet te versma den". Dan komt de koffie met Armagnac en een sigaar. Taselaar: „Het is een dubbele corona van Nederlandse makelij. Ik geloof heilig in de pro- dukten die ons land te bieden heeft. Veel mensen denken dat wat van ver komt, lekkerder is. Maar dat is ge woon niet zo". Hij promoot het ro kertje ook als voorzitter van het Gil de van de Nederlandse Sigaar. Terug naar het boekje 'Smullen in Zeeland'. Hij schreef het op verzoek van de provincale VW en er komen 65 bedrijven in voor. Van gerenom meerde restaurants tot campings nackbars. „De verschillen tussen de Zeeuwse eilanden vind je terug in de keuken. Het boekje is ook meer een leidraad, waarin je kunt lezen waar het goed is, goedkoop of kostbaar. Welk bedrijf geschikt is voor het eten van wild en waar er een zeer in teressant wijnaanbod is. Dat soort dingen staan erin. Ik heb geen beoordeling in cijfers gegeven. Dat is onmogelijk vanwege de grote ver schillen tussen de eetgelegenhe- den". „Zo werd ik helemaal lyrisch van een broodje paling in de snackbar van een camping in Yerseke". Hij is na tuurlijk wel verwend op culinair ge bied, maar kan zoals gezegd een 'eenvoudige hap' net zo waarderen als een portie rivierkreeftjes. „Kijk, het hoeft helemaal geen haute cuisi ne te zijn, als het maar lekker is. Neem de aardappel, daar kun je heerlijke gerechten mee maken. Maar het gaat er wel om hóe je zo'n aardappel benadert...". IngridRussel Hij stopt zijn neus in het glas, ruikt, laat de wijn heen en weer rollen, ruikt weer, houdt het glas schuin, ontwaart een paars randje en zegt: „Dit is een uitstekende Beaujolais Primeur". Hij neemt een slok en slikt 'm langzaam door. „Je proeft het fruit en hij is koel. Een prima tempera tuur. De meeste mensen in Nederland drinken de wijn te warm, omdat ze denken dat het zo hoort. Doodzonde". Pieter Taselaar kan het weten. Hij is wijnhandelaar en -kenner bij uit stek, een liefhebber van lekker eten en culinair journalist. De 45-jarige gastronoom uit Maastricht vindt de ze provincie 'het meest culinaire deel van Nederland' en schreef een boekje met de veelzeggende titel 'Smullen in Zeeland'. Vandaag wordt het om twaalf uur gepresen teerd in het Middelburgse etablisse ment De Mug. Hij eet in diverse landen en moet dat vaak - uit hoofde van zijn beroep - kritisch doen. Maar wie denkt dat hij zijn neus ophaalt voor een bal ge hakt heeft het mis. „Als het maar een goeie is". Hij kookt zelf ook graag. „Met veel groenten. Ik hou het meest van een onopgesmukte keuken. Eentje waarin je kunt zien wat je eet, gewoon wat de natuur biedt. Niet teveel tralala er om heen". Een van de gerechten die hij het liefst zelf maakt is kalfsschenkel in dragonsaus, „maar dan is de dra gon nog duidelijk herkenbaar". We zitten in een restaurant in Ber gen op Zoom en Taselaar prikt een Zeeuwse oester aan zijn vorkje. Hij doet er een beetje peper op en weg is ie. De oester dan. Hierbij wordt een gekoelde witte Muscadet gedron ken. „Ik ben gek op vlees en vis. Maar deze oesters zijn verrukkelijk. Weet je wat heel simpel en ook zo lekker is: Hollandse garnaaltjes. Je smeert een bruine boterham en je duwt 'm gewoon in die garnaaltjes, hmmmm". Voordat de kalfsentrecote op ta fel komt vertelt Pieter Taselaar hoe hij in 'eet- en drinkland' terecht kwam. Hij werd geboren in Oud- Beijerland waar zijn vader wijnko per was. Na de middelbare school ging hij naar de hotelschool in Maastricht, waar hij nu ook woont omdat het 'een heerlijke stad is'. „Ik heb in restaurants gekookt en geo- berd en woonde een aantal jaren in Amerika. Van daaruit stuurde ik verhaaltjes met zelfgemaakte teke ningetjes naar een blaadje in Neder land. En dat beviel nogal, zodat er op den duur steeds meer mensen aan me vroegen of ik iets voor hun blad, folder of boekje wilde schrij ven". „Dat doe ik nu nog steeds en ik heb ook een aantal boeken gemaakt, zo als 'Goede wijn behoeft geen krans'. Ik ben nu bezig met de gouden wij nen uit het zuiden van de Bordeaux streek". De entrecöte wordt geser veerd en het mes glijdt er doorheen. „De kwaliteit is buitengewoon", vindt Taselaar. „Maar nu moet je ook weer niet denken dat ik een be- "TRANSFER OF CRF-oi GEAR TRANSMISSION SYSTEM NOVEMBER 271986 VUSSINGEN ROYAL SCHELDE THE NETHERLANDS Advertentie) socces r T t 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 29