et onze 7000 zandzakken redden e het hier niet in Kruibeke... Suikerproduktie dreigt uit de hand te lopen Minister overlegt met palingvissers PZC/ provincie BAGGEREN EN NATUUR GROTE BOOSDOENERS verenigde spaarbank 11 Waterspiegel URGEMEESTER VREEST OVERLAST PIJLERDAM Onderhandelen Geen reactie RAPPORT RIJN SCHELDE INSTITUUT record EEN CADEAU DAT ELKE DAG GROTER WORDT Op zoek naar een origineel geschenk voor de feest- iff dagen? Denk eens aan een Spaarcertificaat van de Verenigde Spaarbank. Een waardevolle verrassing die alleen maar méér waard wordt Met onze nieuwe Spaarcertificaten kiest u voor een veilige spaarvorm met ieder jaar een hogere rente. In het 5e en laatste jaar zelfs 83/4%. Spaarcertificaten zijn oersolide waardepapieren in 3 verschillende aankoop bedragen; van f 1000,-, f 5.000,- en f 10.000,-. Verkrijgbaar op naam of aan toonder (met registratieplicht). En altijd inwisselbaar zonder kosten, (aan toonder na 2 jaar) WOENSDAG 26 NOVEMBER 1986 Waterstand Schelde door kering nauwelijks hoger MIDDELBURG - Het gebruik van de stormvloedkering Oosterschelde heeft nauwelijks in vloed op de hoogte van de waterstanden bij Vlissingen en in de Westerschelde. Het varieert hooguit van enkele centimeters tot vrijwel niet te registreren millimeters. Dit blijkt uit onderzoek- en meetgegevens van rijkswaterstaat, directie Zeeland. Daarmee worden be weringen van Belgische zijde - met name de burgemeester van de gemeente Kruibeke heeft van zich doen horen - gelogenstraft, als zou inzet van de pijlerdam in de Oosterscheldemon- ding voor hogere waterstanden zorgen op de Schelde. Er is weliswaar sprake van hogere waterstanden op de Westerschelde en daardoor ook op de Belgische Schelde, maar die hebben niets van doen met de komst van de storm vloedkering Oosterschelde. Het hele Deltaplan, dus ook de afsluitingen van onder meer Brouwershavense Gat en Haringvliet, heeft geen in vloed op de waterstanden in de Wes terschelde. Volgens ir M. Meulblok van rijkswaterstaat zijn bij de verho ging natuurlijke ontwikkelingen in het geding en vooral het op verzoek van België voortdurend uitbaggeren van de vaargeul in de Westerschelde (ten behoeve van de scheepvaartpo sitie van Antwerpen). Meulblok maakt duidelijk dat er geen enkele twijfel bestaat over de oorzaak van de verhogingen van de waterstanden op de (Wester)Schel- de. Hij acht het niet uitgesloten dat er - wanneer alle oorzaken bij elkaar opgeteld worden - in de omgeving van Antwerpen een verhoging van het gemiddeld hoog water kan optre den die tussen 30 en 40 centimeter ligt. Verdere verdieping van de Wes terschelde, waar door België zeer op wordt aangedrongen, zal de verho ging bij gewone hoogwaterstanden doen toenemen; bij stormvloeden wordt het verschil nauwelijks groter. Wat precies de gevolgen zijn van het dieper maken van de Westerschelde op de stormvloedstanden, is alleen bekend voor het Nederlandse grond gebied. Op Belgisch aandringen is onderzoek naar de situatie die dan bij de Zuiderburen zal ontstaan, tot au toe buiten beschouwing gelaten. (Sinds de tweede helft van de vorige jeeuw worden de waterstanden bij Vlissingen (en bij een aantal andere peilstations langs de kust) vastge legd. Uit de gegevens valt een steeds terugkerende slingerbeweging af te lezen. Waterstanden ontwikkelen zich in een periode van 18,6 jaar (die tijdsduur heeft vooral te maken met de wenteling van de baan van de paan) van lager naar hoger naar la ter. Momenteel is de 'top' van zo'n |slingerbeweging bereikt en dat wil zeggen: hogere hoogwaters en lagere agwaters en derhalve een groter ge- Idjverschil (het verval is in Nederland |bij Bath het grootst en bedraagt on- [eveer 4,50 meter). Als het goed is, ïemen de hogere hoogwaters de ko- lende jaren weer enigszins af, even- ils de lagere laagwaters en wordt het itijverschil kleiner. «s van die slingerbeweging is er toch een stijging van de waterspie- lel. Ir Meulblok geeft aan dat er finds 1953 - het jaar van de waters noodramp - door natuurlijke oorza len een stijging van het gemiddeld loogwater bij Vlissingen is waarge nomen, van ongeveer zeven centi meter. Hij noemt als reden hiervoor in het bijzonder een klimaatsveran dering in de zin van enkele graden hogere temperaturen. Meulblok zegt dat het zogenaamde broeikaseffect (warmer worden van de atmosfeer door milieuvervuiling en daardoor sneller smelten van Noord- en Zuidpool) nog maar nau welijks merkbaar is. De gevolgen daarvan op de zeespiegel moeten zich nog nadrukkelijk manifesteren. Een natuurlijke stijging van het ge middeld hoogwater bij Vlissingen heeft extra gevolgen verderop de Westerschelde. Dat heeft te maken met de trechtervorm van de enig overgebleven zeearm in Nederlands Delta. Daardoor krijgen de golven achterin een duwtje omhoog. Uit gaande van een verhoging van zeven centimeter bij Vlissingen, komt er een toename van drie tot vier centi meter bij Terneuzen en van tien tot twaalf centimeter bij Bath tevoor schijn. Tot zover de natuurlijke gang van zaken. Maar er is méér, laat ir Meublok weten. Omstreeks 1968 zijn in de Wester schelde vrij grootscheepse bagger- werken begonnen. België wilde gro tere zeeschepen in Antwerpen kun nen ontvangen en als goede nabuur verleende Nederland medewerking. Resultaat van de verdiepingen is wél een duidelijk effect op de waterstan den. Lager laag water en hoger hoog water. Bij stormvloedsituaties is het effect bij Bath circa drie centimeter hoger hoog water en bij gemiddeld hoogwater ongeveer tien centimeter meer (gerekend over de periode 1960- 1980). Meulblok: „Het baggerwerk geeft een bewijsbaar aandeel in de veran dering van de waterstand en de stroomsnelheden. Het water komt gemakkelijker de Westerschelde binnen en gaat makkelijker eruit". Met name bij laag water is het effect van het afslanken van de drempels sterker merkbaar; het water trekt sneller weg dan voorheen. In het kader van het Deltaplan be schikt Nederland inmiddels over veel informatie die te maken heeft met de invloed van afsluitwerken. Aan de hand daarvan kan ir Meul blok verklaren dat een afsluitdam meestal slechts een lokaal effect ver oorzaakt op de waterstanden. Er is wel enige zijdelingse uitstraling, maar de golf die vanaf een afsluit- werk terugkaatst verliest naar opzij heel veel energie en derhalve ook het vermogen het water een opzetje te geven. Vandaar Meulbloks stelling dat 'een afsluitwerk voor een naast liggend estuarium maar een zéér ge ring effect heeft'. Een dichte Oosterscheldekering be tekent maximaal één tot drie centi meter verhoging bij Vlissingen (door de terugkaatsgolf). Daar komt een stukje verlies aan komberging bij: als de pijlerdam dicht is, kan het wa ter de Oosterschelde niet in. Het ef fect van het grotere aanbod aan wa ter op de Westerschelde is ten hoog ste één tot drie centimeter. Bij een gedeeltelijke sluiting van de pijlerdam is het effect op de Wester schelde te verwaarlozen. „Dat is mil limeterwerk", betoogt ir Meulblok. Hij voegt eraan toe dat het precieze effect van de stormvloedkering al leen met zuiverheid te constateren is na een reeks van jaren, juist omdat het om zo weinig centimeters gaat. Een verhogend effect door baggeren van zo'n tien centimeter bij Bath houdt een verhoging van 13 centime ter bij gemiddeld hoogwater ter hoogte van Antwerpen in. Verdere verdieping levert bij Bath een stij ging van drie tot vijf centimeter op. In dit verband wijst Meulblok er nog op dat bij Bath sinds 1970 (invloed baggerwerk merkbaar) het gemid deld getijverschil 'gigantisch' is toe genomen, wel met ongeveer 25 centi meter. Vooral het laag water is lager worden doordat de forse vaargeul in feite ebgeul is geworden. Voor de goe de orde tekent ir Meulblok aan dat Zeeland met zijn bijna overal op Del tahoogte gebrachte Westerschelde- dijken ruimschoots aan de veilige kant zit. Bij het maken van de plan nen is met de rijzing van de zeespie gel rekening gehouden. Sluiting van de Oosterscheldedam veroorzaakt wateroverlast waartegen de zandzakken op de dijken bij Kruibeke onvoldoende bescherming bieden, zo zeggen de Vlamingen. iVan een onzer verslaggevers) KRUIBEKE „Als Nederland ons len meter meer water bezorgt, door Ie stormvloedkering in de Ooster- Ichelde te sluiten, dan kunnen wij let hier wel vergeten. Dan houden l»ij het water met onze 7000 zand- iakken gewoon niet tegen en zullen leien van Rupelmonde, Bazel en Kruibeke drie dorpen op een peenworp afstand van Antwerpen lp de linkderschelde-oever onder Jater komen te staan". Burgemees- Ier Antoine Denert vreest voor de loekomst van zijn gemeente. |Sinds de afgelopen 20e oktober kent man, die in 1983 aan het roer jswam in de gemeente Kruibeke, leen rust meer. Op die dag sloeg het pater van de Schelde in grote golven i'er de kademuur van Rupelmonde. fe aanlegsteigers van de veerponten Jaar Hoboken en Hemiksen stonden flank en op verschillende plaatsen Pjpelde het rivierwater door de dij- fffl. Zandzakken moesten de bewo ners van de Blauwe Gaan weg in Ba- beschermen tegen een waters nood. „Het water was in een onge looflijk snel tempo opgestuwd en ik [-baasde mij erover dat ik geen ;aarschuwingssein kreeg van de zee- laartdienst in Antwerpen. Dat is zo "et gebruik wanneer er extreem hoge [aterstanden verwacht worden, paar niks, niet eens een telegram Jet staatsvoorrang. Het water had f 6en de avond het peil bereikt van pen meter 26 boven Tweede Alge- Jene Waterpassing (TAW), terwijl de Memuur in Rupelmonde slechts f'kt tot zeven meter 20". ;en inwoner van Rupelmonde herin nert zich de stormdag nog als de dag gisteren. In het bijzijn van burge meester Denert, gemeentesecretaris f Blanquaert en de heer Cornelis, Munct-kabinetschef van de minis- Fran binnenlandse zaken, die dins- M op inspectie was in Kruibeke, [frtelt hij hoe die winderige dag de folgen over de kademurens loegen. f en van de spitsen daar kwam door •extreem hoge waterstand op de fer te liggen, zodat ze dagen nadien "jet een sleepboot het schip terug in ftwater hebben moeten trekken. Ik 3 mijn hele leven nog nooit zo iets Ingemaakt". Voor de man staat als een paal boven water dat 'die Hollanders met hun stuw' voor de consternatie in het Scheldeland hebben gezorgd. Ook Denert is daarvan overtuigd, on danks ontkenningen van rijkswater staat en de Antwerpse scheepvaart deskundigen. „Als die Hollanders zeggen dat door het sluiten van de stuw geen hoge waterstanden ver wacht moeten worden in het Schel- debekken, waarom zijn ze dan hier komen kijken. Dat vraag ik mij dan af. De laatste dagen zijn hier bijkans honderd Nederlanders een kijkje ko men nemen". „Kijk, ik kan best begrijpen dat Ne derland zich tegen de zee wil wape nen en beschermen, maar dat mag niet ten koste van ons gaan, want dat zou ik een vijandige daad vin den. Aangezien de Belgische over heid zelf geen stormstuw in de Schelde bij Antwerpen wil bouwen iets waar we al jarenlang voor vechten en ook niet in overleg wil treden met de Nederlandse overheid om die stuw in de Oosterschelde dicht te houden zullen wij als ge meentebestuur zelf moeten gaan on derhandelen met Nederland", rede neert Denert. De Kruibeekse burgemeester, die ook al sinds het begin van de jaren tachtig ageert tegen de vorming van gecontroleerde overstromingsgebie den (potpolders) binnen zijn gemeen te, voelt zich in de steek gelaten door de Belgische overheid. „Het plan Sig ma, dat in 1977, een jaar na de cata strofe in Ruisbroek, gelanceerd werd door minister Olivier van openbare werken als de zegen voor de Vlaamse Waterhoek, is uitgelopen op een fias co", vindt Denert. Het plan behelsde indertijd de bouw van een stormstuw bij de stad Antwerpen, het aanleggen van 2530 hectare potpolders en de versteviging en verhoging van de Scheldedijken over een afstand van 580 kilometer. Eind 1983 bleek dat de financiële mo gelijkheden voor de Belgische over heid om de stormstuw aan te leggen niet voor handen waren. De aan dacht van de plannenmakers en de bewindslieden werd van het project afgewend en gericht op de Schelde- polders oostelijk van Kruibeke en Bazel. Deze polders, die van oudsher dienen als boezem voor de opvang van grond- en oppervlaktewater uit de hoger gelegen gemeentelijke ge bieden en regelmatig gedeeltelijk on der water staan, moesten ingericht worden als potpolder. Dit ter com pensatie van de niet gebouwde stuw. Denert: „We hebben met het comité 'Neen tegen de potpolders' als Vlaamse leeuwen gestreden tegen het hele plan, omdat dit een ont wrichting zou inhouden voor het le ven in de dorpe". Volgens de burge meester beschermen de in de polders gelegen bossen de woonkernen tegen de vervuiling van de metallurgische industrie aan de andere kant van de Schelde. De Belgische overheid verrichtte na de overstroming van Ruisbroeck, ge legen op de rechteroever van de Schelde tegenover Rupelmonde, veel werk aan de dijken langs de ri vier. Ruim 400 kilometer dijk werd verstevigd en verhoogd. Voorts wer den er vier kleine potpolders, in to taal 245 hectare ingericht. „Alleen de dijken in de gemeente Kruibeke heb- Burgemeester Antoine Denert. ben ze laten liggen, daar is, met het oog op de totstandkoming van de grote potpolder niets maar dan ook niets aan gedaan. Ze zijn veel te laag en verkeren in een slechte staat van onderhoud. Ze zijn ondergraven door ratten en ander gedierte en de koeien veroorzaken hier en daar verzakkin gen". „Daar moet nodig iets aan verande ren, maar ja, we voeren al maanden lang correspondentie met minister Olivier van openbare werken, maar die laat niets van zich horen. Nu ge loof ik niet dat we aan hem ook veel zullen hebben, want die man spreekt niet eens onze taal en dat zegt al genoeg", klinkt het strijdlus tig. De burgemeester, die de laatste weken regelmatig tijd doorbrengt op de bedreigde dijken, is het beu om steeds door de Belgische over heid genegeerd te worden. „De protesten uit Kruibeke zijn in middels toch doorgedrongen tot in Brussel, anders zou de heer Cornelis toch niet langs zijn gekomen. Of zijn bezoek iets zal bijdragen aan onze zaak moeten we afwachten. We heb ben wel vandaag een brief gestuurd naar koning Boudewijn waarin we hem uitnodigen om een bezoek te brengen aan onze gemeente. Als hij snel reageert, dan zullen we niet ge noodzaakt zijn om hem net als in 1976 in Ruisbroeck met een roeiboot door de straten te voeren. Het is nu nog droog", aldus Denert. De vrees voor een overstroming blijft. Op 3 december moeten de Scheldedijken verstevigd zijn met zandzakken, omdat enkele dagen la ter springtij verwacht wordt. Zeven duizend zandzakken, bestemd voor de bevolking van Kruibeke, zijn in middels door het gemeentebestuur bij het ministerie van binnenlandse zaken in Brussel besteld, de kosten bedragen ongeveer 4.000 gulden. De burgemeester hoopt dat de Belgi sche overheid nu eindelijk eens in de bres springt voor de Kruibeekse be volking. „Gebeurt dit niet, dan over wegen we harde acties. Zoals bij voorbeeld het blokkeren van de au tosnelweg Gent-Antwerpen". Een boer bij IJzendijke laadt zijn wagens vol met suikerbieten. MIDDELBURG Er staat de komen de jaren heel wat te gebeuren op het gebied van de suikerproduktie. De voedingsmiddelenindustrie lonkt naar goedkopere zoetstoffen, het sui keroverschot op de wereldmarkt neemt toe. De EG probeert via allerlei nieuwe regels het marktaandeel en daardoor de inkomens van boeren en industrie te behouden. De indeling in A-, B- en C- bieten is daar een gevolg van. Voor de A- en B-suiker gelden be paalde EG-garantieregelingen, C-sui- ker moet de fabrikant zelf op de we reldmarkt zien kwijt te raken. Om enige orde te scheppen in de duis tere landbouwverordeningen en de ontwikkelingen op de afzetmarkten, heeft het in Middelburg gevestigde Rijn-Schelde Instituut een rapport geschreven getiteld "Zeeuwse suiker, de Europese Gemeenschap en de Der de Wereld". De studie is half door de EG en half door het instituut zelf be taald. Drs Willem Polder heeft het onderzoek verricht. De verbinding met de Derde Wereld is gelegd omdat er volgens Pol der een vergelijkbare ontwikkeling te zien is bij alle suikerboeren. „Zowel de boeren hier als die in ontwikkelings landen dreigen het slachtoffer te wor den van ontwikkelingen in de voe dingsmiddelenindustrie, waardoor suiker langzaam vervangen wordt door andere zoetstoffen." Een andere donkere wolk die hij boven de toekomst van de bietsuiker- en riet- suikerboeren ziet hangen is de over- produktie, waardoor de prijzen dalen. Eén van de grootste dumpers op die wereldmarkt is de EG. De boeren en de suikerproducenten krijgen via de EG bepaalde garantieprijzen. De prijzen op de wereldmarkt liggen veel lager. De overtollige tonnen die de suiker producenten daar afzetten worden zwaar gesubsidieerd door de EG. De boeren leveren aan die exportsubsidie een belangrijke bijdrage, door diverse heffingen die van de hun gegarandeer de minimumprijs wordt af gehouden. De heffingen zijn nu 1150 gulden per hectare. De opbrengst van een hectare is gemiddeld 5700 gulden. Polder. „De verwachting is dat Neder land ongeveer 1,1 miljoen ton produ ceert. We consumeren hier zelf maar 550.000 ton. We hebben dus de helft maar nodig en de rest is overschot. De zaak dreigt echt uit de hand te lopen. De suikerproduktie moet afgeremd worden, want uiteindelijk betaalt niet Brussel voor de overschotten, maar betalen de boeren er zelf voor." De oplossing van het probleem ligt echter niet zo eenvoudig. „Zelfs wan neer de EG niet meer zou exporteren, zijn niet alle problemen opgelost", zegt Willem Polder. „Het is wel zo dat de overschotten van de EG de zaak er ger maken." Hoewel de EG de helft van het onderzoek gefinancierd heeft, is Polder niet erg te spreken over die instelling. „De prijzen voor suiker zijn de laatste tien jaar wereldwijd voor al le boeren achteruit gegaan. Dat is toch gedeeltelijk een gevolg van het Euro pese landbouwbeleid, dat direct of in direct de produktie gestimuleerd heeft, waardoor de grote overschotten ontstonden en de prijzen zakten. Polder schaart zich voor wat betreft de toekomst achter de visie van de kriti sche boeren. „Veel landbouworganisa ties denken de overschotten weg te kunnen werken door het marktmecha nisme te laten werken. Ik denk dat het verstandiger is om een redelijke prijs voor de boer te bedingen voor zijn vas te quotum. Er moet een meer stabiele situatie gecreëerd worden." Hij wil niet pretenderen dat het hem allemaal zo klaar als een klontje is. „Belangrijk is dat boeren en suikerin dustrie met elkaar in discussie gaan", zegt hij. „Ik heb in de studie gepro beerd het probleem zo helder mogelijk te schetsen. Gezien de huidige ontwik kelingen is er zeker aanleiding om die discussie aan te gaan. Ik hoop dat er dan in het eindresultaat rekening ge houden wordt met de collega's in de Derde Wereld." Polder presenteert zijn studie van avond, woensdag, in de wereldwinkel in gebouw Dam 47 in Middelburg. Naar aanleiding van een diaserie zal hij op het onderwerp ingaan. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Het rapport is te verkrijgen op hetzelfde adres. „Deze bietencampagne belooft weer een record-suikerproduktie", zegt (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Minister ir G. Braks van landbouw en visserij gaat over leggen met de palingvissers over de problemen die zij voorzien nu defini tief is besloten de Grevelingen zout te houden. Voorts zal, na eerdere ver kennende gesprekken, het overleg met de mosselsector worden voortge zet over de mogelijkheden van de kweek van mosselen in dat water. Dit laat Braks de Tweede Kamer we ten. De palingvissers in de Grevelingen hebben na het recent genomen besluit hun zorgen kenbaar gemaakt aan zo wel Braks als aan minister drs N. Smit- Kroes van verkeer en waterstaat. De, oestercultuur die in een zoute Greve lingen kan floreren brengt volgens de palingvissers schade toe aan hun be drijfstak. Bovendien dreigen door het spuiregime dat - mede ten behoeve van de oestersector - wordt toegepast om het zoutgehalte op peil te houden, teveel palingen naar zee te zwemmen als de sluizen open staan. Tenslotte maken de vissers voor het in stand houden van de aalproduktie veel meer kosten dan voorheen wegens het uit zetten van de zeer dure glasaal. Omdat de Grevelingen-palingvissers (het zijn tien a elf bedrijven) 'destijds tonnen hebben geïnvesteerd in de kweek van paling willen ze er bij minis ter Braks nadrukkelijk voor pleiten dat er geen inbreuk wordt gepleegd op hun verkregen rechten', zo laat hun advocaat mr A. A. den Hollander des gevraagd weten. (Advertentie) JE ZIET JE GELD HAAST GROEIEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 11