Sint steunt heroprichting speeltuin Sint Maartensdijk B en w Borsele willen toetreding tot DGD Commandovoertuig voor brandweer in Breskens Uitverkochte zaal voor amateuristische kunst Breskense vismijn is gezond bedrijf PZC/ streek 6 INTOCHT IN DORPEN VAN THOLEN OOSTBURGSE WETHOUDER THOMAES Grootscheepse alcoholcontrole Zold-Beveland: 27 rijverboden Sporthal De Zwake 1 Brandweer PER 1 JANUARI 1987 Groengordel Bromfietser (17) licht gewond bij botsing Bruinisse BURGEMEESTER VERRICHTTE OVERDRACHT Jongens aangehouden op terrein zwembad in Heinkenszand Herinrichting van Voorstraat in Colijnsplaat begint Gestolen brommer in sloot teruggevonden Hetze iedereen leest de krant altijd en overal. Jachthuisstraat 5 - Kloenn^ Tel 01 100-31865.. Outlet Jeans 'denim spijker' stone washed vanaf 39,- Walstraat 67 Vlissingen 's-Gravenpolder 01103-2345 Ookzondags geopend. N.V. Sportfondsen MAANDAG 24 NOVEMBER 1986 Sint Nicolaas bezocht Oud-V ossemeer in een open landauer en werd na een rondtocht ontvangen bij het dorpshuis De Vossenkuil. THOLEN Zaterdagmiddag bracht Sint-Nicolaas een bezoek aan ver schillende plaatsen op het eiland Tho- len. Hij arriveerde rond twee uur in een met wimpels versierde boot in de haven van Tholen, waarna het hoge bezoek op de Markt werd verwel komd door loco-burgemeester P. van Schetsen. Burgemeester H. A. van der Munnik heeft in verband met de operatie die hij onlangs onderging nog wat rust toegewezen gekregen. Hij kon daarom niet bij de officiële ontvangst aanwezig zijn. Naar verwachting is hij begin de cember, rond de verjaardag van Sint- Nicolaas, weer in functie, zo deelde wethouder J. Versluys zaterdagmid dag bij zijn welkomstwoord bij het be zoek van de goedheiligman aan Sint Maartensdijk mee. Wethouder Versluys maakte tevens van de gelegenheid gebruik de aan dacht te vestigen op de slechte staat van de speeltuin in deze kern. Sint-Ni colaas was, op zijn verzoek, bereid de bevolking de komende tijd warm te maken voor de heroprichting van een speeltuinvereniging. ,,Je moet daar al len te zamen voor zorgen. De kinderen zijn het meer dan waard", vond de Sint. In Oud-Vossemeer arriveerde de kin dervriend in een open landauer. Ge meenteraadslid H. van Gorsel en de voorzitter van het plaatselijke Sint-Ni- colaascomité J. Zwagemakers verwel komden de goedheiligman na een rondtocht voor het dorpshuis De Vos senkuil. Per boot voer de Sint met zijn gevolg later op de middag de haven van Sint-Annaland binnen. Evenals in de andere kernen drukte hij hier vele kinderhandjes en nam tekeningen in ontvangst. De zwarte pieten deelden gewoontegetrouw de hele middag han den vol snoep uit als beloning voor de liedjes die de kinderen onder begelei ding van de verschillende plaatselijke muziekverenigingen zongen. Zoals ieder jaar wisten ook nu weer enkele pieten zich aan het oog van Sint-Nicolaas te onttrekken. Zij kon den blijkbaar niet wachten met het beklimmen van daken en bleken uit eindelijk een plaatsje boven op een huis te hebben gezocht. In Sint-Maartensdijk moest zelfs de brandweer er aan te pas komen om een angstige zwarte piet langs een ladder omlaag te helpen. Hier leefden de knechten zich overigens nog uit door samen met leden van de gymnastiek vereniging WIK uit Sint-Annaland buitelingen op de lange mat te maken. In Tholen begeleidde Sint-Nicolaas de kinderen naar gemeenschapscentrum Meulvliet waar de clowns Ritsie en Rommelaar voor hen optraden. Voor de jeugd van Oud-Vossemeer was er na het officiële gedeelte een poppenkast spel. HEINKENSZAND - Het college van b en w van Borsele stelt de gemeente raad voor met ingang van 1 januari 1987 toe te treden tot de Districts Ge zondheidsdienst Zeeland (DGD). B en w achten de tijd rijp om nu toe te tre den tot de basisgezondheidsdienst en de bedrijfsgezondheidsdienst, omdat de door de wet opgelegde verplich ting tot aansluiting dichterbij komt. Daarnaast vindt het college dat aan toetreding een aantal voordelen kleeft, onder meer financiële. Het rijk neemt een groot deel van de kosten voor zijn rekening. Toetreding kost de gemeente Borsele ongeveer 16.000 gulden per jaar. Daar staat echter tegenover dat het onge veer gelijke loon van de gemeente-art sen wegvalt. De eventuele wachtgel den voor die artsen worden overgeno men door de DGD. Het voorstel komt dinsdag 2 december aan de orde tij dens een raadsvergadering in het ge meentehuis te Heinkenszand (aan vang 19.00 uur). De raad wordt verder gevraagd een be sluit te nemen over de voortzetting van een intergemeentelijke overeen komst voor het machinaal vegen van straten en pleinen in de gemeenten Reimerswaal, Kapelle en Borsele. De overeenkomst liep tot 1 mei 1986 met de firma Zegwaard uit Delft, die ook nu nog de straten veegt tot een definitieve opzegging. Het college van b en w van Kapelle heeft een prijsopgave ge vraagd onder vier bedrijven. Een be drijf uit 's-Heerenhoek bleek het goed koopst. De aanleg van de groengordel rondom het Sloegebied komt steeds dichterbij Het college stelt de raad om over te gaan tot aankoop van twee stukken grond in Nieuwdorp om de aanleg van de Sloebossen mogelijk te maken. Met de grondtransacties is een bedrag ge moeid van ruim 78.000 en ruim 63.000 gulden. De aankopen kunnen worden betaald uit de 500.000 gulden die het havenschap reeds heeft uitbetaald aan de gemeente voor de aanleg van de groengordel. GOES De rijkspolitie van Kapelle, Borsele, Reimerswaal, de verkeers- groep Middelburg en de gemeentepo litie van Goes hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een grootscheep se alcoholcontrole gehouden op Zuid- Beveland. Hiervoor werden 15 auto's en 36 agen ten ingezet. In totaal werden tussen 0.00 uur en 5.00 uur 320 automobilisten gecontroleerd op alcoholgebruik. Van hen moesten er 82 een blaasproef on dergaan. Dat leidde in 27 gevallen tot een tweede blaasproef en een bloed proef op het vermoeden van teveel al coholgebruik. Zij kregen allen een rij verbod opgelegd. BRESKENS „Hier de 593". Met de ze woorden stelde burgemeester C. T. Spijkerboer van Oostburg zaterdag het verbindingscommandovoertuig van de brandweer in Breskens offi cieel in werking. „Het zal voorlopig de laatste overdracht zijn in de ge meente", zei Spijkerboer in zijn toe spraak. Er komt volgens hem nu rust op het investeringsfront van de brandweer. „Het doel van de brand weer is het blussen van branden, maar als het aan de centraal comman dant zou liggen, zou er iedere maand iets over te dragen zijn". Hij vond het een goede zaak dat het voertuig in Breskens gestationeerd werd. „Niet alleen op historische gron den, maar Breskens verdient het". De centraal commandant C. Bron had de wagen liever in Oostburg geplaatst. „Het hulpverleningsvoertuig staat daar ook". Hij wees erop dat in het ka der van het rampenplan een verbin- dingscommandowagen noodzakelijk is. „Je moetje aanpassen aan hetgeen in de regio speelt". Regio-comman dant A. Vesseur vond de aanschaf van de wagen een goed initiatief van de ge meente Oostburg. „Na de herindeling is alles vernieuwd. De gemeente kan dan ook elke toets der kritiek door staan". De Breskense commandant J. Carels bedankte zijn manschappen voor de vele uren die zij aan de inrichting van de wagen hebben besteed. De wagen, die 11.000 gulden kost, werd door de brandweermensen zelf omgebouwd tot verbindingscommandowagen. Het is de enige verbindingscommandowa gen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. De dichtsbijzijnde staa staat in Temeu- zen, maar die heeft een aanrijtijd van een half uur nodig. Vanaf nu kan de brandweer bij calamiteiten alvast zelf aan de slag. Na de overdracht werd een videofilm bezichtigd, die radio Delta maakte tijdens de oefening van de brandweer in samenwerking met de reddingboten Javazee en Tuimelaar. HEINKENSZAND De rijkspolitie van Borsele heeft zaterdagmiddag om 15 uur zes jongens uit Heinkenszand aangehouden. Zij waren via de toe gangspoort, waarvan het slot kapot was, het zwembadcomplex opgegaan. Omdat het zestal zich op verboden grond bevond, heeft de rijkspolitie hun personalia opgenomen, waarna zij naar huis mochten. BRUINISSE De 17-jarige M. J. J. uit Bruinisse is zaterdagmiddag om 12 uur licht gewond geraakt bij een aan rijding op de kruising van de dr De Kockstraat met de Grevelingenstraat en de Molenstraat in zijn woonplaats. De jongen kwam met zijn bromfiets te gen het middaguur de kruising oprij den vanaf de Dr De Kockstraat. Daar bij verleende hij geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door de 23-jarige A. A. H. uit Zwolle die uit de Grevelingenstraat kwam. Bij de bot sing die daarop volgde, kwam de bromfietser ten val. Hij liep verwon dingen aan beide knieën op. Na dok tersbehandeling kon de jongen naar huis. De bromfiets werd zwaar bescha digd. De auto werd aan de voorzijde beschadigd. OOSTBURG Het theater van 'Den Hoekzak' in Oostburg was zaterdag zo goed als uitverkocht tijdens optre dens van amateuristische kunste naars uit de streek. 'Den Avond', zo heet het programma dat voor het der de achtereenvolgende jaar werd geor ganiseerd door de stichting Uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit jaar was er ook voor het eerst een middagpro gramma 'Den Middag' voor de jeugd. De muziekschool gaf vier verschillen de uitvoeringen, kinderen van de volksdansgroep Avogro traden op en ook het jeugd-jazzballet onder leiding van Judith Schelinski was van de par tij. Verder gaven de judosportvereniging Breskens en de turnvereniging TIOS uit Oostburg een demonstratie. Twee leerlingen van de openbare lagere school in Oostburg lazen opstellen voor, die de titels 'Ik in het j aar 2050' en 'Ik als baby' hadden. Het ligt in de be doeling van de stichting om 'Den Mid dag' ook volgend jaar te laten plaats vinden. 's Avonds was er eveneens een goed ge vuld programma. Ballet en dans was er door de groep van Jacqueline Oost hoek en Avogro en voor muziek zorg den Nicolet Stierman met Theun van Heeksbergen, Jan Salomé en Piet Leenhouts, Jacqueline Jacobs met zelfgemaakte liedjes en Ries de Vuyst met blues. Verder droegen Robert La- terveer en Frank Leekens gedichten voor en presenteerde Willem van Vliet zich als Meneer Ledel. Ook Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen was op 'Den Avond' vertegenwoordigd. Met veel succes werden mime en dans gebracht door Marina de Blok en Mario Maas. Zij kregen een uitnodiging van Joe West om te komen optreden. 'Den Avond' werd aan elkaar gepraat door Frans Modde. den bestaan voornamelijk uit het her- leggen van de bestrating, het leggen van drainage, het herinrichten van de parkeerplaatsen en het aanbrengen van nieuwe boomspiegels. De werken worden uitgevoerd door het aanne mersbedrijf Traas en Ovaa uit Lewe- dorp. De afdeling gemeentewerken van Kortgene houdt toezicht op de uitvoe ring van het werk. Bewoners die on overkomelijke problemen ondervin den van de werkzaamheden kunnen contact opnemen met de uitvoerder op het werk of de heer J. Wiering op het gemeentehuis. SINT-ANNALAND Vrijdagavond rond elf uur ontdekte L. A. G. uit Sta- venisse dat haar bromfiets die zij in de Voorstraat in Sint-Annaland had weg gezet, was ontvreemd. Zondagmiddag is de brommer in een sloot nabij Stave- nisse teruggevonden. OOSTBURG - „De Nederlandse vis serij is de nek omgedraaid en nu pakken ze de landbouw." Met deze woorden karakteriseert wethouder Hanny Thomaes (VVD) van Oost burg het Europese visserij- en land bouwbeleid. Door het overlijden van wethouder J. Vergouwe krijgt Thomaes anderhalf jaar eerder dan de bedoeling was de verantwoorde lijkheid voor de vismijn in Bres kens. Ondanks de vele problemen in de visserij, ziet Thomaes nog wel een toekomstperspectief voor de vismijn in Breskens. Ook al gaat het met de vismijn goed, de problemen in de visserij gaan ui teraard niet aan de mijn voorbij. „Net als de vissers hebben gedaan is de vismijn er ook van uitgegaan dat het niet zo'n vaart zou lopen met de vangstbeperkingen. Daardoor zit ten we nu met een overcapaciteit van dertig procent." De Europese Gemeenschap heeft in het midden van de jaren '70 vangstquota inge steld, omdat gevreesd werd dat ver schillende vissoorten in hun bestaan bedreigd werden. Volgens de vissers is dat biologische argument onzin, en Thomaes sluit zich daar van har te bij aan. „Er is geen sprake van dat de zee leeggeroofd wordt. Al die ja ren is er gewoon door gevist en nie mand heeft gemerkt dat er minder vis is. Het is een gezocht argument. Kijk, de vissers zeggen: er is te veel vis in de zee, en te weinig op het land. Je moet het vergelijken met de land bouw. Watje bewerkt is vruchtbaar. Er is vis genoeg en er is voldoende vraag. Dan zijn er helemaal geen quoteringen nodig." De Nederlandse visserij klaagde steen en been over de quota die aan Nederland werden toegewezen. On danks het geklaag viste men toch gewoon door en veel meer dan vol gens de EG-afspraken mocht. Dat kon gebeuren, omdat de controle op de vangsten weinig voorstelde. Ge steund door de overheid is er veel geïnvesteerd in nieuwe en grotere schepen. Eind '84 komt er verande ring in de situatie. Het ministerie be sluit om de controle te verscherpen. Er worden eisen gesteld aan de ad ministratie. Drie uur na aankomst moet het logboek worden ingele verd. En de vissersschepen moeten minimaal tien weken per jaar aan de wal liggen. Vooral deze stilligregeling is de vis sers een doorn in het oog. Thomaes legt uit waarom. „Dat de schepen tien weken stil moeten liggen, om ze op die manier te dwingen zich aan de quoteringen te houden, is niet zo'n punt. Maar de weken die opgelegd worden kunnen heel slecht uitko men. Bovendien wordt er geen reke ning gehouden met bijvoorbeeld motorpech of verwaaidagen. Dat be tekent in de praktijk dat een schip veel langer dan tien weken aan de kant ligt." Mijnmeester P. de Baare vertelt dat de stilligregeling voor de afslag in Breskens een omzetdaling van zeker 1,2 miljoen gulden bete kent. De overheid krijgt pas de laatste we ken enig zicht op de mate, waarin de Nederlandse vissers de quota over schreden hebben. De controledienst ontdekte in Lauwersoog dat er met een dubbele boekhouding werd ge werkt. Uit onderzoek bij andere af slagen bleek vervolgens dat het bij na gemeengoed is om er twee boek houdingen op na te houden. De tweede, onofficiële markt is dertig procent groter dan de officiële, zo verklaarde minister Braks in het overleg met de kamercommissie voor de visserij. Volgens Thomaes is er bij de Bressiaanse afslag geen sprake van een dubbele boekhou ding. „Dat heeft misschien te maken met het feit dat de mensen ten Zuiden van de Schelde gezagsge trouwer zijn dan erboven." Nu is vastgesteld dat er te veel vis gevangen wordt, heeft de minister voorgesteld om de vissers te ver plichten al hun gevangen vis via de afslagen te verhandelen. Dit zal er volgens critici toe leiden dat de vis sers dan naar Engeland, Denemar ken of België zullen gaan. De minis ter wil ook de controle verder ver scherpen. Thomaes vreest dat de kleine visserijbedrijven hier de dupe van worden. „De grote redden het wel. Die zullen dan de quoteringen van de kleinere overnemen. Uitein delijk zal dat tot verlies aan werkge legenheid leiden. lende initiatieven ontwikkeld om del mijn te moderniseren en om buiten-j landse vissers naar Breskens te krij-I gen. „De afslag wordt verder geautol matiseerd. Dat wordt een investel ring van 140.000 gulden. De mijnl meester krijgt daardoor meer tijA om de mijn te promoten in het buif tenland. Inmiddels zijn er al wat Enl gelse vissers die hier regelmatiJ naar toe komen, maar het is zaak dal we een stabiele aanvoer krijgen uil het buitenland. We hopen in de toefc komst ook Belgische vissers voo| Breskens te interesseren." Verder is Thomaes van plan om dj vismijn nadrukkelijker als toeristil sche trekpleister te presenteren. ZË worden op de Salon voor Gastronol mie en Toerisme, die vrijdag is gl opend, dagelijks toostjes geserveerf met garnalen uit Breskens. „Verdel moeten we eens kijken of we nog vl ker rondleidingen in de mijn kunne organiseren, zoals dat nu al gebeur voor de busreizen uit Boekhoute i België. Dat is voor de mijn wel ee last, maar voor de handel er om hee is het een goede zaak. We moete toch zien dat de mijn een gezond bf drij f blijft. Per slot van rekening heil ben ongeveer 400 mensen direct el indirect werk door de visserij. Evel tueel moeten we daar gemeen schapsgeld in stoppen. Als dat n et het Ledeltheater kan voor 1,5 of 2 ai beidsplaatsen, dan moet dat zekj ook voor de vismijn kunnen." De visserijwereld vindt dat de con troles al veel te scherp zijn. Mijn- meester De Baare wees in een over leg met het kamerlid Te Veldhuis op een EG-rapport. Eén van de con clusies van dat rapport was dat de controle in andere EG-landen nog slechter was dan in Nederland. „Er is hetze gevoerd tegen Nederland, omdat hier de modernste kotter- vloot is opgebouwd", aldus De Baare. Thomaes is het met De Baare eens. „Doordat ze in het buitenland nauwelijks controle hebben kun nen ze daar ongestoord extra vis sen." Scherpere controles zullen er vrij ze ker toe leiden, dat er minder vis wordt aangevoerd in Breskens, zegt Thomaes. Niettemin zijn er verschil- Thomaes zou pas in het voorja,' van 1988 de visserij-portefeuil overnemen als Vergouwe zijn we houderschap zou neerleggen. Daa op vooruitlopend was hij al enke maanden geleden begonnen zich te werken in de visserij. Dat gebeu de vooral op aandrang van Vergo| we, aldus Thomaes. In een herinnering in de Rode Kt rier, het orgaan van de PvdA Oo; burg, schrijft Thomaes hierovi, „Een maand geleden zijn we na het Noorden geweest om vismijn te bezoeken. Na zijn geplande scheid zou ik zijn taak bij de visml overnemen. Hij zei dan: Hanny, weet niet eens het verschil tuss| peken en vissers. Als je daar zo begint, kom er niks van terecht enj|J gaat maar eens een tijdje met de J we mee." De vismijn in Breskens een gezond bedrijf, zegt Thom^ „Dat is vooral te danken aan de te inzet van Jan Vergouwe, aan de vismijn kwam, kwam je hem." Frans Bosscli De leden van de volksdansgroep Avogro zetten hun beste beentje voor tijdens de optredens van amateuristische kunste naars in theater 'Den Hoekzak' in Oostburg. KORTGENE In Colijnsplaat begint vandaag (maandag) de herinrichting van de Voorstraat. De werkzaamhe- Wethouder H. Thomaes (VVD) in de vismijn van Breskens, waarvoor hij als wethouder verantwoordelijkheid draagt. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 18