ONHEILS PROFEET PZC/ zeeland na(ar) 2000 oonklimaat vergrijzing SATERDAG 22 NOVEMBER 1986 Nog steeds wordt er hard gewerkt om Zeeland uit te verkopen aan industrie-giganten. Rokende schoor stenen betekenen werk. Een verouderde visie, vindt professor L. H. Klaassen in Rotterdam. Een schoon land heeft ook een schone toekomst. Een gesprek over de mogelijkheden van de aantrekkelijkste pro vincie van Nederland. en jaar geleden ontpopte de Rotterdamse professor L.H. laassen zich als industrieel ïheilsprofeet. West-Europa in het wel vergeten, het aartepunt van de ereldeconomie zou zich naar itnijvere Verre Oosten en de estkust van de Verenigde laten gaan verplaatsen, otterdam, Antwerpen en de einere Europese havens mden als vervuilde, ittakelde steden Verblijven. [lezing maakte indruk. De nelux vroeg het Nederlands lonomisch Instituut (NEI) van nfessor Klaassen een iderzoek naar industriële oeimogelijkheden uit te tren. De Zeeuws-Vlaamse ikgeverskring en Kamer van oophandel namen hem in de ir.voor het opstellen van een gionale toekomstvisie. Wie teil predikt moet ook in staat jndat onheil af te wenden, een jaar later, zit professor laassen in het oudenstein-complex van de asmus Universiteit na te aten over wat er verkeerd ng. De Benelux wilde na een ielbelovend vooronderzoek «gebruik meer maken van ndiensten, en met de :uws-Vlamingen kreeg hij nog or er ook maar iets was iderzocht onenigheid over de eet vanhet project. „Ik heb ierdaad de indruk dat mijn eeén toch niet zo aanslaan' gtde professor. leurgesteld? „Natuurlijk, ik odhet niet leuk dat het zo lopen is". [Rotterdamse prof heeft in de ipder jaren een reputatie igebouwd. Onheilsprofeet is isschien één aspect. Maar "venal geniet hij bekendheid idemanvan de grote [banden. Met het oog op eeland na(ar) 2000' wil hij zijn ekomstvisie voor de tegenheid Zeeuws inkleuren, sziet die toekomst er in oter verband uit? De nvachte doorbraak van de iden rond de Pacific en het arbij achterblijven van de derlandse handelscentra is nonderdeel. Het tweede langrijk element is het ■'breken van wat hij noemt de node zonder grondstoffen. In smaatschappij waarin alles ^computers draait worden de iditionele grondstoffen van tageschikt belang, langrijk gevolg daarvan is dat hstrieën niet langer meer odgedwongen aan diep arwater gevestigd moeten irden. tomatiserings-bedrijven Hen zich vestigen in gebieden Iar het voor het hoogwaardige tsoneel goed wonen is. tdschap en klimaat zijn crslaggevende factoren. 'den die algemene lijnen op winciaal niveau 'toetrokken, dan blijkt dand op de drempel van een »w tijdperk te staan, nfessor Klaassen: „De trek uit »ude industriegebieden is al °P aan de gang. Je ziet die 'wikkeling in heel Europa, iland ligt uiters4 strategisch sen de Randstad en België, "s een provincie met een vonder aantrekkelijk 'onklimaat. En we weten uit ontwikkelingen die zich oral voordoen dat gebieden 'aantrekkelijk zijn om in te nen ook gebieden zijn die een trekkingskracht op Wjven uitoefenen. Vooral de «nemingen met hoger 'choold personeel hebben oog orhet woonklimaat". °°rt daar toch een toekomst d Perspectief? 'P hit moment kunnen er nog "zes worden gemaakt. Als je etde Zeeuwse havens spreekt mhebje het over Vlissingen en ®euzen. In Zeeland heeft duidelijk gemikt op de "™dustrie. Dat is geloof ik "heel groot probleem: moetje voortgaan metdie ""industrie, of moetje proberen andersoortige bedrijvigheid aan te trekken. Bedrijvigheid die niet afhankelijk is van de ligging aan diep vaarwater. Ik zie volop mogelij kheden voor lichte hoogwaardige industrie. Die ondernemingen kiezen een goede woonlocatie voor hun personeel. Ik vind Zeeland één van de aantrekkelijkste provincies. Het is een ordelijke gebied, als ik het zo mag zeggen. In de goede zin des woords, en datwiljegraag bewaren. Om dan te mikken op grote industrieën met buiktransporten, grootschalige verwerking en uitgestrekte industrie-terreinen, dat vind ik met elkaar in strijd. Gezien de ontwikkelingen is het ook zeer de vraag of dergelijke bedrijven een permanente bron van werkgelegenheids-toename zullen zijn". Het roer moet dus drastisch om. Uit recente onderzoeken blijkt dat de gebieden rond de Randstad veel gemakkelijker werkgelegenheid aantrekken dan de steden zelf. Als het om bedrijven gaat die uit zijn op een goed woonklimaat heeft Zeeland belangrijke troeven in handen. Professor Klaassen: „De ontsluiting van de provincie is grotendeels voltooid. Binnenkort de dammenroute erbijJe kunt echt niet meer zeggen dat het moeilijk is om in Zeeland te komen. Nu heeft dat vooral nog invloed op de recreatiefunctie. Maar met die goede infrastructuur zal de provincie in sterke mate een belangrijk woongebied kunnen worden. Ik ben ervan overtuigd dat er een heleboel mensen zullen komen. Als men zich daar tenminste niet tegen teweer stelt. De Zeeuwse bestuurders moeten natuurlijk zelf uitmaken of er planologisch een grens moet worden gesteld. Wie het karakter van Zeeland wil handhaven, moet misschien zeggen: dat aantal, dat is voor ons de grens". Behalve industrie liggen er voor de provincie nog andere markten in het verschiet. Iedereen maakt zich tegenwoordig zorgen over de vergrijzing. De Rotterdamse prof verbaast zich over de angst voor de ouderdom. „Het wordt altijd een beetje gek gevonden", zegt hij, „maar wat denk je van een woongebied voor gepensioneerden? Voor de gepensioneerden in goede, wel te verstaan. Neem bijvoorbeeld Fiorida, dat is opgebloeid door de komst van ouderen uit New York. Eerst kwamen die mensen vooral in de wintervakantie. Later, toen ze gepensioneerd werden, gingen ze zich daar vestigen. Die tendens zie je ook bij ons met bejaarden die naar Spanje gaan, dat is in feite precies hetzelfde. Je kunt je afvragen: zijn er gebieden in Nederland waar die gepensioneerden kunnen wonen? Waarom eigenlijk niet? Zulke mensen hebben een hoop voordelen. Je hoeft geen arbeidsplaatsen voor ze te hebben. Integendeel: met hun uitgaven scheppen ze eerder werkgelegenheid. Ze zijn niet crimineel, want de criminaliteit houdt op bij dertig jaar. Ze hebben een stabiel inkomen en het zijn mensen met veel vrije tijd. Verenigingsleven, gezelligheids-clubjes en weet ik wat nog meer, ze kunnen alle mogelijke activiteiten organiseren". En de zorgen over ontgroening en vergrijzing dan? „De angst voor vergrij zing vind ik gewoon knots. Dat is zoiets kinderlijks. We weten natuurlijk allemaal dat één van de moeilijkheden van de vergrijzing is dat er relatief veel geld voor de bej aarden moet worden uitgegeven. Ik zeg met opzet: relatief. Kijk maar eens hoe het aantal jeugdigen in ons land afneemt. In Rotterdam liggen vijftig sportvelden ongebruikt, en er moeten veel scholen gesloten worden. Zet die twee zaken tegenover elkaar, fotografie wim riemens dan zie je dat de totale uitgaven voor jeugdigen en bejaarden samen ongeveer constant blijven. Daarover hoeven we ons echt geen zorgen te maken. Ik heb al meer gemerkt, men schrikt een beetje van die bejaarden. Ze worden merkwaardig genoeg niet als een groeimarkt gezien. Wel als een bedreiging, een aardbeving die op je afkomt. Kijk, toen er nog niet zo veel bej aarden waren wees iedereen trots op de internationale statistieken, waaruit bleek dat Nederlanders het oudst werden in de hele wereld. Samen met Nieuw-Zeeland, Noorwegen en Japan scoren we nog hoog, maar nu is het opeens niet leuk meer dat ze niet dood willen gaan". Voor Zeeland tot DE woonprovincie van Nederland uitgeroepen wordt moet de leefbaarheid meer aandacht krijgen. Hebben kerncentrales invloed op de kwaliteit van het wonen? „Zeker, maar dat is een zeer persoonlijke mening. De hele gang van zaken rond de kerncentrales is zo ongelooflijk onvoldragen en onvolwassen. Allerlei lekken en afschuwelijke rampen kunnen niet worden uitgesloten, niemand weet waar het afval naar toe moet. Dan zeg ik gewoon: die ingenieurs hebben hun huiswerk niet goed gedaan. Ze schotelen cijfers voor. Een ramp zoals in Tsjemobyl komt eens in de 10.000 jaar voor. Om heel Europa van kernenergie te voorzien zijn er duizend centrales nodig. Heb je dus eens in de tien jaar een Tsjernobyl-ramp. Als je gemiddeld tachtig jaar wordt, maak je acht rampen mee. Ik vind het allemaal zo eng, het is een ontzettend onvoldragen techniek. De zekerheid moet honderd procent zijn, dan heb ik niet zo veel bezwaar. Hoewel zo'n centrale toch een behoorlijke horizon-vervuiling kan geven. Zijn er in Zeeland wel geschikte vestigingsplaatsen, het is daar één en al horizon". VOW In dat opzicht speelt de aanleg van een vaste oeververbinding over de Westerschelde ook een rol. Vierbaanswegen door een gebied waar rijke bejaarden van hun rust willen genieten, bijt dat elkaar niet? „Misschien dat een brug of een tunnel bij kan dragen aan de Zeeuwse ontwikkeling. De toegankelij kheid wordt er in ieder geval mee vergroot. Je moet wel oppassen datje alleen maar iets door je provincie heen krijgt waar je verder niets aan hebt. Ik zou ook niet durven zeggen waar de brug precies moet komen te liggen. Voor de Randstad is het op zich wel van belang dat er een directe verbinding komt met de tunnel tussen Engeland en Frankrijk". De landbouw is naast automatiserings-industrie een bedrijvigheid die zonder gevaar voor de 'woonkwaliteit' uitgebouwd kan worden. Professor Klaassen ziet volop mogelijkheden in de agrarische wereld. „Het kweken van producten die een input kunnen zijn voor bedrijven die niet noodzakelij k in het Zeeuwse gevestigd moeten zijn. Dat is aantrekkelijk. Een gebied als Zeeuwsch-Vlaanderen heeft duidelijk kansen om producten te leveren die als grondstof voor de industrie kunnen dienen. In verband met de huidige overschotten moetje die kant uit". Technisch hoogwaardige industrie, landbouw en bejaarden. Drie pijlers waarop verder gebouwd kan worden. Een goed leefklimaat is van fundamenteel belang voor de toekomstige ontwikkelingen. Zeeland opgestuwd in de vaart der volkeren, zonder vervuilende fabrieken en ontsierende snelwegen. Wie kan daar iets op tegen hebben? jan van dairsme

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 39