Kritiek PvdA en PPR op optreden politie bij uitwijzen Turkse Paard moet niet vorm van een afdak hebben PR O MO TIEFILM „soms ben je gewoon even uitgekeken..." Overeenkomst over opvissen oesters in natuurreservaat Middelburgse bewaakte fietsenstalling open GEDEPUTEERDE OP HOORZITTING: 'Kwijtrijden' politie met drie weken bestraft IrUDAG 21 NOVEMBER 1986 IREKPAARDENKFURING IN GOES: Terugkeer Turkse vrijwel zeker HOORT. ZIET M IN MIDDELBURG filieu Weekeinde NEVENOPBRENGST VOOR STAATSBOSBEHEER PROJECT BUREAU BAANLOZEN oet Zoommeer laatste itrohalm voor landbouw IerGEN OP ZOOM - Het Zoommeer is voor de zoetwatervoorziening van de landbouw in leeland de laatste strohalm. Daarom moet er gezorgd worden voor voldoende zoet water, van Igoed mogelijke kwaliteit. Dat is trouw ens ook uit oogpunt van bijvoorbeeld oever- en water- Icreatie van belang. Voorkomen moet worden dat verontreinigd water uit Rijn en Maas via Jet Hollandsch Diep op het Zoommeer terecht komt. De bodem van het meer mag niet lang- Lm worden opgeladen met giftige stoffen en zware metalen. Deze, samengevatte, boodschap Lcht gedeputeerde J. D. de Voogd donderdag over aan de Raad van de Waterstaat, die in lergen op Zoom een hoorzitting hield over het toekomstige waterbeheer in het Zoommeer. voogd herinnerde aan het wegval- i van de verschillende zoetwater- Ikkens voor de landbouw: de Ooster- Ihelde, de Grevelingen. Hij vond dat {landbouw een laatste mogelijkheid jet onthouden kan worden. De gede- Iteerde wees erop dat Schouwen- liveland mogelijk door een pijplei- kvan zoet water uit het Zoommeer in worden voorzien. De Voogd kon- Ide aan dat binnenkort een rapport (schijnt over de mogelijkheden van lidbou watervoorziening vanuit het (ommeer ook voor andere delen van (eland. Hij pleitte voor een snelle ver leting van het nieuwe meer, waar- (or onaangename verschijnselen Itting) kunnen worden bekort. De logd was voor een vast zomer- en (nterpeil en tegen terugwinning van t water bij de Krammer- en Kree- laksluizen. mens het Deltaoverleg verkondig- Idrs J. de Vries een andere mening. Jwas zeer bezorgd over de vervuiling water en bodem van het Zoommeer (dreigt. De Vries erkende dat het op Hl houden van het meer door regen, It haalbaar is, evenmin als het zout (en. Volgens het Deltaoverleg maakt gebruikmaken van de terugwin- Igelijkheden van zoet water bij de lizen (in plaats van het de Ooster- Tielde in de lozen) een levensgroot (schil uit. Er is dan veel minder vuil (orspoelwater uit het Hollandsch nodig. Hij pleitte voor een licht- fek meer. De Vries maakte duidelijk dat het hui dige zoete visie stamt uit de tijd dat de ernstige vervuiling van de onderwater bodems nog niet scherp in beeld was. Hij was tegen geforceerd verzoeten, mede door de ongunstige gevolgen die dat heeft op de Westerschelde. De Vries verwachtte dat rottingsver schijnselen ook bij langzaam verzoe ten meevallen. Een reeks sprekers legde de commissie waterhuishouding van de Raad van de Waterstaat een mening voor. Een sa menvatting: Waterschap Schouwen-Duiveland: een zo laag mogelijk zoutgehalte is ge wenst en een zo hoog mogelijk vast wa terpeil van NAP +25 centimeter zodat voldoende zoet water voor de land bouw aanwezig is en zoute kwel wordt tegengegaan. Terugwinnen mag al leen in externe gevallen en is anders ongewenst. Het meer moet versneld zoet worden; Provincie Zuid-Holland: inlaat van vervuild water beperken en de natuur functie - vooral in het Krammer/Volke- rak - een belangrijke plaats geven. Niet versneld, maar natuurlijk verzoeten. Kiezen voor wisselende peilen, afge stemd op de natuurlijke situatie. Een Is De Vries beklemtoonde dat tegen- Ier de vermeende voordelen voor de Idbouw in elk geval de nadelen voor ■(milieu afgewogen moeten worden, (achtte het, voor- en nadelen afwe id, lang niet zeker dat zoetwater- lorziening voor de landbouw - zeker 1 dure werken in het geding zijn - lorgaat. De natuurbescherming stelt (zonodig een geheel nieuwe afwe es van de toekomst van het Zoom- ler (zout-zoet) plaats moet vinden. MIDDELBURG - De raadsfracties van PvdA en PPR in Middelburg hebben kritiek op de rol van de politie bij het uitwijzen van Nurcan Fidan, enkele weken geleden. PvdA-fractievoorzit- ter mevrouw M. van Colmjon- van der Mark zei donderdagavond, tijdens de algemene beschouwingen, „minder gelukkig" te zijn met de hele procedu re. Ze informeerde of het juist was, dat mevrouw Fidan geen gelegenheid had gekregen om wat persoonlijke be zittingen in te pakken en zich bij haar huis een politiekordon bevond. „Indien-dit juist is, dan vragen wij ons werkelijk af, of dit niet wat anders, wat menselijker had kunnen worden aan gepakt". Ze noemde het 'absurd' dat „zelfs in Nederland vrouwen niet als een zelfstandig individu worden be schouwd". „Was dit wel het geval ge weest, dan zouden mevrouw Fidan en haar zoontje vrijwel zeker nog in ons land hebben gewoond", aldus het raadslid. Haar PPR-collega J. Spek had uit me dedelingen in de commissie voor open bare orde en veiligheid begrepen, dat het uitwijzen van een buitenlander een zaak is van het ministerie van justitie en de commissaris van politie en de burgemeester daar buiten staat. Hij wilde weten, hoe kranteberichten in de wereld kwamen, dat de burgemeester van Lochem eerder deze maand een bevel tot uitzetting weigerde te teke nen. Zou dat inhouden, dat een burge meester wel degelijk invloed kan heb ben, dan wil de PPR dat de commissie voor openbare orde in gevallen als dat van Nurcan Fidan tijdig wordt inge licht. GOES - Het aantal paardenkrach ten was donderdag aanzienlijk min der dan gewoonlijk het geval is op de Grote Markt in Goes. Een gulden inde parkeerautomaat stoppen had keer geen zin; er was geen plaats voor de auto. Op de dag van de najaarskeuring trekpaarden werden alleen de één-PK's in de par keervakken toegelaten. Soms mochten ze er even uit om te laten zien hoe mooi ze wel waren. Een marktplein vol met trotse eige naars, veevervoer-wagens, balen stro, dranghekken, juryleden, ho pen uitwerpselen en natuurlijk de versierde paarden die zich door hun kaasjes lieten leiden van de rubriek drie-jarige merrie tot die van mer- 'ie met afstammelingen. Een mis sverkiezing van een totaal ander kaliber. »0ke Zeeuw kan meedoen", zegt A. Z, de Buck, secretaris van de samen werkende bonden van Zeeuwse Paardenfokkers. „Als je maar een merrie met stamboekpapieren hebt en üd bent van een bond van paar denfokkers. Opvallend is dan dat de ?roep deelnemers steeds minder 'aak uit boeren bestaat. Het zijn 'ooral particulieren met als hobby Paardenfokken die hier komen. Zo'n Paard laten ze het hele jaar in de wei '°pen en hebben er plezier van zoals iemand anders plezier kan hebben van zijn hond. Het fokken moet dan het rendement opbrengen. Het is voor burgers een vorm van sport ge worden." De rubriek merrie met afstammelin gen is aan de beurt. „Even kijken welke hengst de beste afstammelin gen heeft", zegt de Buck, „of het een beetje gelijke typen zijn." De half broertjes en -zusjes doen onder het toeziend oog van de deskundige jury hun werk; draven, het stapvoets lo pen en de stilstand. Dit laatste netjes op een rij. „Nu wordt er vooral gekeken naar het exterieur", vertelt jurylid M. L. M. IJsebaert. Hij kijkt dan bijvoorbeeld of de verhoudin gen wel correct zijn. „Een paard moet niet de vorm van een afdak hebben." Ook mag het kruis van het paard niet te lang of kort zijn. En de benen moeten genoeg zijn gespierd. Afzonderlijk schrijven de juryleden hun bevindingen op en vervolgens vergelijken ze hun lijstjes met el kaar. Die komen meestal overeen. Intussen wachten de trotse eigena ren op de uitslag en houden hun vier voeter door een tikje met de zweep in bedwang. Dan valt de beslissing. De paarden met sierlijk, gevlochten manen en korte, in een rolletje opge stoken staarten, krijgen een roset opgeschoven. Ze kunnen vertrekken naar de veewagen. Tegen vier uur 's middags zet de oranje wagen van de stadsreini- gingsdienst de paardestal weer om in een schoon marktplein. Het koopavond-publiek kan de auto weer kwijt. De Buck is tevreden over de dag waarop 38 inzenders met een totaal van 91 paarden af kwamen. „Schitterend weer, veel meer publiek dan vorig jaar en een goede kwaliteit paarden. Vooral in de jeugdrubriek. Met gemak kun nen de kampioenen van vandaag meedraaien op nationaal niveau." Bovendien zijn er paarden ver kocht. „Zo'n markt is een ontmoe tingsplaats voor zowel fokkers als kopers." De uitslag is als volgt: Kampioen merrie veulens, Carla; eigenaar A. Z. de Buck uit Oostkapelle. Kampioen éénjarige mer ries, Sandy van Trullen; eigenaar M. de Jong uit Made. Kampioen tweejarige merries, Regina; eigenaar A. de Lange uit Ritthem. Kampioen driejarige merries, Charlotte van de Regenj as; eigenaar S. de Feyter uit Axel. Algemeen jeugdkam pioen, Sandy van Trullen; eigenaar M. de Jong uit Made. Kampioen vierjarig en ou dere merries, Olga de Sint Pierre; eige naar A. L. C. Brooymans en Zn uit Tholen. Kampioen erekampioenschap, Duchesse de l'Etang; eigenaar A. de Lange uit Rit them. Kampioen hengsten met afstam melingen, Gamin van Begijnenhof; eige naar A. Z. de Buck uit Oostkapelle. Kam pioen oude stalgroepen, Duchesse de l'E tang; eigenaar A. de Lange uit Ritthem. kosten-batenanalyse voor de zoetwa tervoorziening landbouw laten uitvoe ren; Gemeente Steenbergen: het water peil handhaven op NAP, omdat anders de doorvaarthoogte van de brug in de Roosendaalse Vliet te beperkt wordt. Bij een te hoog waterpeil ontstaat wa teroverlast bij bedrijven in Steenber gen. Geen geforceerde ontzilting; Visserijschap: de beroepsbinnen visserij is sterk afhankelijk van paling. De intrek stagneert door de comparti- menteringswerken en het zoet-zout- scheidingssysteem bij de sluizen. Er dienen vispassages in combinatie met lokstromen te komen en er moet aal worden uitgezet; Landbouwschap: zorgen voor zo veel mogelijk zoet water in het meer tijdens het groeiseizoen. Geen hoog peil omdat de uitmalingskosten dan te hoog zijn en kiezen voor snelle ontzil ting; Stichting Markiezaat: een vast peil is het beste. Niet terugwinnen en niet doorspoelen met vuil water. Een voor keur voor snel verzoeten; Waterschap Noord- en Zuid-Beve land: sterke voorkeur voor een zomer- peil van NAP +25 centimeter. Een zo laag mogelijk chloridegehalte. Conti nu terugwinnen wordt afgewezen. J. Buuron uit Bergen op Zoom twijfel de aan de oprechtheid van rijkswater staat. Hij vond dat er willens en we tens voor een nieuw vervuild meer wordt gezorgd, als water uit het Hol landsch Diep wordt ingelaten. „Rijks waterstaat wil de strijd tegen de ver vuiling niet serieus nemen, uit fatalis me, geldgebrek en vermeend land bouwbelang", betoogde hij. „De van zelfsprekendheid waarmee een nieu we milieuramp wordt geaccepteerd, stoort mij bijzonder" 1 van de deelnemende paarden dravend met zijn baas over de Goese Grote Markt. Slot van pagina 1 ik erop dat zij vandaag de beschikking zal tekenen die terugkeer mogelijk maakt. Vast staat in ieder geval dat we in het eindstadium van deze zaak zijn beland". De heer Vos, die bij het onderhoud aanwezig was omdat hij samen met PvdA'er Stemerdink Nurcan twee keer in Istanbul heeft opgezocht, is nog stelliger. „Bij mij heeft de over tuiging al postgevat dat de vrouw op humanitaire gronden terug mag, als alles meezit al het komend weekein de". Volgens Vos tart de uitzichtloos heid van haar situatie iedere beschrij ving. „Als ze in Turkije blijft wordt ze in de prostitutie gedreven". Ook de heer Te Veldhuis kan niet an ders concluderen dan dat mr Korte zal zwichten voor de druk uit de Kamer. Hij constateert dat de situatie van me vrouw Fidan 'onhoudbaar' is gewor den. Overigens wijst Beinema erop dat de beslissing van Korte tot gevolg heeft dat de zaak van de Turkse verder indi vidueel zal worden bekeken. Het her zieningsverzoek gold zowel Nurcan als haar ondergedoken illegale vriend Burhan Yilmaz. Een individuele bena dering houdt in dat ze 'niet meer af hankelijk is van de bewijslast tegen Yilmaz', zegt het Kamerlid. Zoals ge meld heeft de ondergedoken Yilmaz strafbare feiten gepleegd en is het uit gesloten dat hij in ons land mag blij ven. MIDDELBURG - Omdat de 33-jarige Terneuzenaar geen rechte koers kon houden toen hij 's nachts met zijn snelle sportwagen door de Alvarez- laan in zijn woonplaats reed, wilde de politie, die achter hem reed, hem la ten stoppen om zich ervan te overtui gen of er misschien alcohol in het spel was. De N. zag het 'stop politie' wel achter zich oplichten, maar reageerde daarop door het intrappen van het gaspedaal. Er volgde toen een wilde jacht, waarbij de politie niet tegen de Jaguar opge wassen bleek. De N. scheurde met snelheden van meer dan honderd km door de bebouwde kom, kwam op de kruising Bachlaan-Rooseveltlaan al slippend dwars op de weg te staan, maar wist zijn achtervolgers toch voor te blijven en schudde hen in Axel van ■zich af. Vandaar reed hij naar Antwerpen en keerde toen weer terug naar huis. Bij Zaamslagveer kreeg hij opnieuw een stopteken dat hij aan zijn laars lapte. Ook de politie die hem bij zijn woning opwachtte wist hem niet te grijpen. De N. stond donderdag voor het hekje van de politierechter in Middelburg om zich te verantwoorden voor het ne geren van een stopteken van de poli tie. Hij zei dat het allemaal het gevolg was geweest van oververmoeidheid. Bovendien zou hij zo'n haast gehad hebben omdat hij om vijf uur 's mor gens in Antwerpen moest zijn. Officier van justitie mr C. M. P. Nij- meijer, die toch wel wat gewend is op het gebied van verkeersdelicten, zei met verbazing het verslag van Van N.'s wilde rit in het proces-verbaal te heb ben gelezen. Hij eiste zes weken gevan genisstraf waarvan de helft voorwaar delijk tegen hem. Politierechter mr G. H. Nomes vonniste conform. Jaap Wolterbeek: „Middelburg heeft alles al Jaap Wolterbeek zegt het zo losjes. „Middelburg heeft alles al. Als filmer hoef je niets te forceren. Iedere toerist kan hier direct mooie plaatjes maken. De stad komt gewoon op je af." Toch heeft hij voor zijn nieuwe film van 25 minuten meer dan één jaar door die makkelijk te filmen stad gesjouwd. Met camera en fototoestel en zijn vrouw Linda in zijn kielzog met geluidsapparatuur. Wolterbeek maakte in opdracht van de gemeente Middelburg een pro- motiefïlm met de titel 'Middelburg 1000 jaar jong'. Die film, enkele daar op gebaseerde korte 5-minuten pro- dukties en een voorlichtende diase rie over de gemeente, beleefden don derdag de première in de Zeeuwse Bibliotheek. Wolterbeek registreer de vier seizoenen lang het wel en wee van Middelburg en de Middelbur gers. Resultaat: een wervelende reeks beelden, variërend van de in tocht van Sinterklaas tot luchtop namen van het centrum. „Dat vind ik eigenlijk gewoon eng", bekent hij verlegen, als het over luchtfilmen gaat. „Je hangt voor een heel diep gat en dan moet je nog naar beneden kijken ook. Ik hou er helemaal niet van. „Maar", verzucht hij opgelucht, „het is gelukkig goed gegaan, hé." Naast het hangen uit een vliegtuig, heeft Wolterbeek zich in nog meer vreemde bochten moeten wringen om zijn film tot stand te brengen. Om rijdende opnamen te kunnen maken van de Zeeuwse Bibliotheek moest hij bijvoorbeeld, met de ca mera op zijn schouder, in een invali denwagentje voortgeduwd worden. Dat was precies op de goede snel heid. Het filmen was ook lang niet altijd zo avontuurlijk als het lijkt. Van het prachtige VOC-schip dat in de film te zien is, wordt bijvoorbeeld gezegd, dat het in de haven van Nagaski ligt. Nog eens extra komt de aan het schip bevestigde Japanse vlag in beeld. Dat is dus fake. Wolterbeek reisde er enkel voor naar het Friese Makkum, waar het schip toen net van de werf kwam. Jaap Wolterbeek is geen geboren Middelburger, maar hij is wel heel sterk met de stad vergroeid. Naast cineast is hij ook persfotograaf. In opdracht van de gemeente maakte hij 11 jaar geleden ook de film 'Mid delburg Monumentenstad'. „Het was allemaal zo vanzelfspre j* kend voor me, dat ik me deze keer soms echt afvroeg waar ik mee bezig was", zegt Wolterbeek. „Soms ben je gewoon even uitgekeken." Jaap Wolterbeek werd bij het maken van de film ook flink gehinderd door zijn eigen perfectionisme. „Dan heb je bijvoorbeeld een geveltje gefilmd, je komt de volgende dag langs hetzelf de punt en dan is de lichtinval in eens veel mooier. Je weet voor jezelf dat het altijd beter kan", verzucht hij. In totaal heeft de filmer meer dan tien keer zoveel opnamen ge maakt, dan er nu in de film ver werkt zijn. „De keuze is vreselijk moeilijk", zegt Wolterbeek. „Wat moet je snijden en wat niet, als je aan de montagetafel staat. Het is knippen in je eigen vlees en bloed." De begeleidende tekst van de film werd gemaakt door journalist Rob van Hoek. „De combinatie van tekst en beelden blijft toch een duel", zegt Wolterbeek. „Het is een creatief pro ces. Het lijkt wel iets op verf mengen. Heb je een mooi beeld dan pas je de tekst daarbij aan. Zo werkt dat ook andersom. Het introduceren van Sinterklaas in de film was bijvoor beeld een idee van Rob. De film is natuurlijk voor een deel ook bedoeld om toeristen naar Middelburg te lokken. Toen dacht Rob gelijk aan de oudste buitenlandse gast die we hebben. Dan ga je dus Sinterklaas filmen." De historische beelden die in de film verwerkt zijn hangen allemaal nauw samen met de recente opnamen. Zo zijn er beelden van de Middelburgse binnenstad in de oorlog te zien. De stad lag toen helemaal in puin. „Er is geen stad in Europa, die zo netjes weer opgebouwd is als Middelburg", vindt Wolterbeek. „Daar is de stad sterk in, dat laatje zien." Sommige dingen kon hij ook niet in de film kwijt. „Ik had een aantal prachtige opnamen van oude docu menten over de slavenhandel", zegt hij. „Daar heeft Middelburg zijn rijk dom aan te danken. Die schitteren de monumenten zijn met geld van duistere praktijken gebouwd. Het blijft een promotiefilm", verklaart hij de reden waarom hij de beelden niet opnam. Het werk van Wolterbeek zal door de gemeente gebruikt worden bij activiteiten in binnen- en buiten land. Naast de Nederlandse versie zijn er van de korte filmpjes ook Duitse, Engelse en Franse versies in omloop. INEKE VAN WALLENBURG YERSEKE Staatsbosbeheer in Zee land en de firma 'De Samenwerking' in Yerseke hebben een overeenkomst gesloten, die inhoudt dat het bedrijf oesters uit de Grevelingen mag opvis sen. De schelpdieren liggen op een diepte van 1,5 tot 5 meter onder de wa terlijn in het natuurreservaat 'Dijk- water' nabij Sirjansland. Het geld dat staatsbosbeheer ontvangt met de handel in oesters wordt in de danig geslonken pot onderhoud gestopt. Het is niet de bedoeling, laat district- hoofd C. Mol van staatsbosbeheer na drukkelijk weten, dat staatsbosbe heer zich mengt in de Zeeuwse oester visserij. Staatsbosbeheer is eigenaar van 41 hectare water in het natuurreservaat 'Dijkwater'. Dat is destijds voor enkele tonnen gekocht met het doel het na tuurgebied veilig te stellen. Een paar jaar geleden is al onderzoek gedaan naar de wildgroei van oesters. Daaruit bleek dat in een kleine zóne oesters lig gen. De firma 'De Samenwerking' was dat ter ore gekomen en nam vervol gens contact op met staatsbosbeheer. In overleg met de directie visserijen van het ministerie van landbouw en visserij in Den Haag en de inspectie der visserijen is besloten de oesters te verkopen voor eenzelfde bedrag als de Dienst der Domeinen ontvangt van de oestervissers. „We hebben gevraagd aan de directie visserijen wat we met de oesters kun nen doen", zegt de heer Mol desge vraagd. „De oesters als nevenop brengst verkopen is ons goed recht, zo werd ons verteld. Die opbrengst is meegenomen. Wij zitten aan de zijlijn, maar hét is zonde om het te laten lig gen". Het districthoofd vertelt dat het niet de bedoeling van staatsbosbeheer is om in de Grevelingen oestercultuur te bedrijven. Wel wordt binnenkort on derhandeld met de Vereniging van Oesterexporteurs (Vervoex) uit Yerse ke om het opvissen van oesters struc tureel te maken. De heer Mol: „We doen dit niet vanuit visserij-technisch belang. Het is interessant te weten wat het vissen met korren voor invloed heeft op de vegetatie in het natuurge bied". Inmiddels zijn de afgelopen weken drie partijen van 6000 tot 7000 stuk opgevist. De Yersekse firma betaalt per oester 55 cent aan staatsbosbe heer. Die betaalt weer een dubbeltje terug voor het opvissen. De uiteinde lijke prijs van 45 cent is overeenkom stig het bedrag dat de Dienst der Do meinen per oester vraagt van de oes terkwekers. De heer Mol: „We confor meren ons daarmee met de prijs van de Dienst der Domeinen. Het heeft geen invloed op de prijszetting. Je moet er niet te veel drukte over ma ken. Alles gebeurt volkomen legaal". Mol ziet in de verkoop van oesters een overeenkomst met bijvoorbeeld het verkopen van boomstammen, wat staatsbosbeheer ook doet. „Oesters- kweken is ons metiér niet. Daar heb ben wij geen verstand van". Het geld dat staatsbosbeheer met de verkoop van de oesters verdient, krijgt een goe de bestemming, aldus De heer Mol. „We hebben altijd geld te kort. Wat we met de verkoop verdienen, komt in het potje onderhoud. Het gaat misschien om enkele duizenden guldens". Mol zegt dat de oesters niet van uitsteken de kwaliteit zijn vanwege een slechte doorspoeling, door een groot deel van de schelpdieren onder de grond blijkt te zitten. Toch komen er meer oesters naar boven dan staatsbosbeheer aan vankelijk dacht. „De hoofdfunctie van het gebied blijft natuur, maar het zou kunnen dat de oestervisserij een posi tieve invloed heeft op de vegetatie. Ik sluit dat niet uit. Dat zullen we onder zoeken", aldus het districtshoofd. MIDDELBURG - Burgemeester mr. Chr. G. J. Rutten heeft donderdagmid dag op het Zusterplein in Middelburg een bewaakte fietsenstalling officieel geopend. Hij gaf er als eerste zijn fiets in bewaring. Het geld hiervoor - drie kwartjes - moest hij 'even lenen' van wethouder A. Bergshoeff van financiën. Het voor beeld van de heer Rutten - het stallen dus - werd gevolgd door onder anderen wethouder mevrouw S. Boersma- Smitskamp en een aantal gemeente raadsleden. Voor de vijf 'bewakers' was het een goede dag. De stallers be taalden allen met een gulden en lieten het wisselgeld 'zitten'. Burgemeester Rutten noemde zowel de fietsenstal ling als de plaats 'iets unieks en een 'behoeftig plekje'. De ingang van de fietsenstalling is tevens de doorgang naar de openbare toiletten. Het initiatief voor de fietsenstalling in de Zeeuwse hoofdstad komt van het Bereau Baanlozen Service en wordt gesubsidieerd door het ministerie van wvc. Aanvankelijk hadden zich negen vrijwilligers in de leeftijd van 18 tot 25 jaar aangemeld om dit werk met be houd van uitkering te verrichten. Bij de opening waren er echter nog maar vijf over. De andere vier gegadigden hebben een baan gevonden in de regu liere werksfeer. Het vijftal, twee meisjes en drie jon gens, zullen bij toerbeurt de fietsen stalling bewaken. Voor hun inzet krij gen ze van het Middelburgse gemeen tebestuur een vergoeding van maxi maal vijfentwintig gulden per week. Behalve het laten bewaken van rijwie len is het ook mogelijk om er een lekke band te laten repareren en er zijn ook lampjes en andere fietsbenodigdhe- den te koop. De Middelburgse fietsen stalling is een kwartier voor en een kwartier na sluitingstijd van de hoofd stedelijke winkels open; ook tijdens de donderdagse koopavond, 's Zondags en op maandagmorgen is de 'zaak' ge sloten. De vijf vrijwilligers die bij toerbeurt de fietsenstalling runnen zijn Hilde Ba- ronner, Janneke van Loo, Jacco Egge- been, Gerard Mentzij en Kees Bloks. De ruimte - er kunnen 72 rijwielen ge plaatst worden - is voor uitbreiding vatbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 31