losgemaakt van goes GAK zelfstandig in teeuwsch-Vlaanderen „Stop stop ticht-pi laag in en om iïiddeli burg" Prijzen zeven Zeeuwse kernen waar pit in zit Promotie Middelburg niet ten koste inwoners Organisatie gemeente Middelburg doorlichten CDA-raadslid milt hondepoep voor heuse bolus PvéA jMdéetburg wü uitspraak raad over Shell in Zuid-Afrika weetal aangehouden a poging diefstal enzine in Veere WD EN CDA IN BESCHOUWINGEN: 'En binnen 4 jaar hebben we die Radson er dubbel en dwars uit.' Roulatiesysteem personeel biedt soulaas voor de gezondheidszorg Amnesty houdt volleybaltoernooi in Oostkapelle IRIJDAG 21 NOVEMBER 1986 PZC/ provincie 17 ERNEUZEN - Met de aanbouw van een nieuwe vleugel ach- ;r het GAK-kantoor aan de Axelsestraat in Terneuzen is de asis gelegd voor het zelfstandig worden van het GAK- eeuwsch-Vlaanderen. Het GAK in Zeeuwsch-Vlaanderen lijft echter een onderdeel vormen van het district Zeeland, 'aarvan het hoofdkantoor in Goes staat. Langzaam maar ze er wordt echter de hele Zeeuws-Vlaamse administratie uit lie van de rest van Zeeland gelicht en in Terneuzen onderge- racht. LIJST DEELNEMERS POSTERAKTIE T00NDAGK0EIEN |22 november 1986. Radson. Op ons kunt u rekenen. CDA-FRACTIEVOORZITTER DOUWES. CDA EN WD: e nieuwe vleugel van het GAK-kantoor in Terneuzen, waarin voortaan de alle GAK-werkzaamheden voor Zeeuwsch- laanderen worden verricht. e medische keuring in het kader van jn arbeidsongeschiktheidskeuring erd al in Terneuzen uitgevoerd. De ïrplaatsing van de werkzaamheden EERE - De rijkspolitie groep Veere eeft een 22-jarige Vlissinger aange raden die ervan werd verdacht zon- jgnacht 16 november benzine te heb- in willen stelen uit een in Veere ge- irkeerd staande auto. De Vlissinger, ,K.t heeft bekend. e rijkspolitie trof zondagnacht een rrycan met een slang aan naast een parkeerde auto. Bij nader onder- iek bleek dat bij verschillende ande auto's ook pogingen waren onderno- en benzine over te hevelen. In één in de auto's in de buurt, waarvan het irtier openstond, werd nog eenjerry- in gevonden. De auto werd mee naar it bureau genomen. Een dag later ram de eigenaar van de auto, P. K., in voertuig ophalen. Hij bekende, sa- en met de 18-jarige J. V., eveneens t Vlissingen, benzine te hebben wil- n stelen. Advertentie naar Terneuzen betekent op dit mo ment een uitbreiding met zo'n 24 ar beidsplaatsen. Volgens adjunct-direc teur F.A. Pieters van het GAK-Zee- land betekent het echter niet een ver lies van arbeidsplaatsen in Goes. Daar werd de laatste tijd, met het oog met het zelfstandig worden van Zeeuwsch- Vlaanderen, gewerkt met tijdelijke krachten. Door de uitbreiding van de werkzaamheden (meer gezinnen die een beroep op het GAK doen) zijn ve len hiervan zelfs in vaste dienst geno men. Ook de herziening van het socia le zekerheidsstelsel per 1 januari aan staande heeft een uitbreiding van het personeelsbestand tot gevolg. „Het ging ons om de cliëntgerichtheid, het produkt zo dicht mogelijk bij de cliënt te brengen", aldus projectleider C.M. Blomaard van het GAK-Terneu- zen. Het werd in het verleden als be zwaarlijk ervaren dat mensen die op het kantoor van het GAK moesten zijn de hele weg naar Goes moesten afleg gen, vaak mensen ook die te kampen hadden met een handicap. Volgens Pieters heeft de verzelfstandiging van Zeeuwsch-Vlaanderen geen grote kos ten met zich meegebracht. De verbou wing van het kantoor aan de Axelse straat - er is een ruimte van 300 vier kante meter achter gezet - is door het centrale GAK-kantoor in Amsterdam geregeld en betaald. „Een bijkomend voordeel van zo'n lo kale vestiging is dat het een toege voegde waarde geeft. Dat is een unit waarin de mensen sterker op elkaar zijn aangewezen. Misschien heeft dat wel als effect dat wij hier een beter produkt leveren", aldus Pieters. Het GAK, dat de sociale wetgeving uitvoert namens zestien grote bedrijfs verenigingen en ook in opdracht werkt van de Gemeenschappelijke Medische Dienst, wil binnenkQrt bneginnen met de overplaatsing van de diensten die nu vanuit Goes voor Zeeuwsch-Vlaan deren worden verricht. Op korte ter mijn komt de administratie van de AAW/WAO naar Terneuzen en vol gend jaar volgen de afdelingen Ziekte wet en Werkloosheidswet. MIDDELBURG - Middelburg moet snel iets doen aan het verkeerslich tensysteem. Dat is niet alleen veel weggebruikers maar ook de raads fracties van VVD en CDA een doorn in het oog. „Het stopt alles maar laat niets doorstromen", zei VVD-fractievoor- zitter mevrouw C. de Dreu-Koster donderdagavond tijdens de algeme ne beschouwingen over de begro ting voor volgend jaar. Ze wil dat de hoofdstad het gebruik van de processor -die de lichten op elkaar moet afstemmen- snel verbe tert „zodat eindelijk de verkeersaf wikkeling op een doeltreffende wijze kan plaatsvinden met, als het even kan, een groene golf'. Het WD-raadslid A. Riemens haal de deskundigen aan, die zeggen dat door een teveel aan verkeerslichten de irritatie van de weggebruiker toe neemt en hij roekelozer gaat rijden. Resultaat: er wordt nog wel eens „een oranje lichtje gepakt", onder meer op plaatsen waar fietsers en bromfietsers door 'rood' rijden. Lely stad en Velzen zijn volgens Riemens plaatsen waar al een terughoudend stoplichtenbeleid is ingevoerd. Mevrouw E.M.J. van Brummelen- van Wilgen (CDA) signaleerde nog steeds verkeersproblemen op „ons bekende knelpunten" als tangent en kanaalbruggen. Wellicht valt er te denken aan het aanleggen van ro- tondes-met-voorrang. Ze wees erop, dat Leiden een proef neemt met 'voetgangers door oranje licht' en was nieuwsgierig naar het resultaat. De PPR bepleit aanleg van een fiets/ voetgangerstunneltje ter hoogte van de stationsbrug en wil onder zoek naar de verkeersdoorstroming op de tangent. Het tracé van de Dammenroute -en in samenhang daarmee de aanleg van een derde kanaalverbinding- moet pas worden vastgesteld als er meer duidelijk is over een vaste oeververbinding Wes- terschelde, vindt de radicaal J. Spek. Het kruispunt Nieuwe Vlissingseweg-Poelendaeleweg in Middelburg. Middelburg moet snel iets doen aan het ver- keerlichtensysteem, vinden VVD en CDA. (Advertentie) MIDDELBURG - De PvdA wil dat de raad van Middelburg zich - in navolging van die in Groningen - uitspreekt tegen de aanwezigheid van Shell in Zuid-Afri- ka en Namibië. Fractievoorzitter M. Colmjon-van der Mark overhandigde burge meester mr C. G. J. Rut ten donderdagavond, tijdens de eerste ronde van de begrotingsbe handeling, een tekst daarover, met het ver zoek die later in stem ming te brengen. Ze verwees naar een lan delijke advertentiecam pagne op initiatief van het Komitee Zuidelijk Afrika, de NOVIB, Pax Christi en de werkgroep Kairos. Dezelfde organi saties hebben de ge meenteraadsleden in ons land gevraagd om hun collega's in Gronin gen tot voorbeeld te ne men en een publiek be roep te doen op de direc tie van Shell zich uit Zuid-Afrika terug te trekken en alle banden met het apartheidsre giem te verbreken. „De PvdA wil hieraan gaarne gevolg geven", aldus het raadslid. LangeVorststraatCasteieijn v. d. Berge Bevahuis Han Meerhof New York Wim Jeremiasse Fotiek Opus 7 Berco Elektra lange Kerkstraat Goese Boekhandel Foto Back Phildar Fabery de Jonge Drog. v. Alphen Flerenmode Steutel 't Goudoppertje Drog. Fassaert Sigarenmag. v. d. Kuijl Meulbroek Lady Bird GanzepoortstraatSchoenh. Piouvier Sinke Lederwaren b.v. De Pottenkijker Sporthuis Olympia Radio 't Westen Meneer Kees Jeremiasse Antiekgalerij Goes 't Hartje van Goes Koningsstraat 't Hoekje van Goes »3C.Valckestraat Restaurant Bellevue KOlveniershot Albert Heijn C en A Nederland uBrllBroteMarkt De Vlijt Mode van Vliet Klokstraat VersVIJt (Hollander, V. d. Horst, de Hek, Moby Dick, Magnetti) Schoenm. v. d. Reepe van Opdorp Fa. W. Verburg en zn. 't Modehuis Sporthuis Pieterse Papegaaistraat Korte Kerkstraat Sfote Markt Magdalenastraat Bestuurslid J. Kraak van de Vlissingse wijkvereniging Bossenburgh (l) neemt de prijs in ontvangst van de commis saris der koningin dr C. Boertien. MIDDELBURG - Zeven Zeeuwse 'kernen waar pit in zit' kregen don derdagmiddag een prijs in de leef baarheidswedstrijd 1985-1987 van de Vereniging Koninklijke Neder landse Heidemaatschappij. De prij zen werden overhandigd in de Sta tenzaal van het Middelburgse Ab dijcomplex. De winnaars kregen elk een predikaat en een cheque van duizend gulden. De commissaris van de koningin in Zeeland, dr C. Boertien, reikte de predikaten en de cheques uit. Ing. A. D. Kusse van de Heidemaatschappij toonde zijn bewondering voor de prijswinnaars, die stuk voor stuk hebben bijgedragen aan de verbete ring van de leefomgeving in hun wijk of buurt. Van iedere winnende kern werd vervolgens het juryrapport voorgelezen. Het Zeeuws-Vlaamse Eede viel in de prijzen voor het samenstellen van een informatiegids waarin alle be langrijke personen en adressen ver meld staan, met een speciale ver melding voor de aandacht die is be steed voor de informatie van net over de grens met België. De speeltuinvereniging Ellewouts- dijk verdiende de duizend gulden voor het opnieuw opzetten van een speeltuin met ontmoetingsplaats voor zowel de jeugd als de ouderen. In Vlissingen werden twee kernen 'bekroond'. De wijkvereniging Bos senburgh leverde een bijdrage in de recreatieve sportbeoefening in de open lucht, zoals het aanschaffen van een koek en zopietent en instal laties voor volleybal, badminton en basketbal en voor het organiseren van allerlei evenementen in de wijk. De Scheldebuurt in Vlissingen werd beloond voor de realisering van een buurthuis dat geheel met eigen mid delen en mankracht tot stand kwam. De Scheldebuurt was overi gens al eerder voor een prijs van de Heidemaatschappij in aanmerking gekomen. De aanleg van een speelweitje in de Jachthuisstraat in Kloetinge beoor deelde de jury eveneens positief voor een prijs. Het doorzettingsvermogen van de werkgroep stond hierbij cen traal. De actiegroep 'Op de Wip' in Anna Jacobapolder realiseerde een speeltuintje en verbeterde naar het oordeel van de jury daarmee de leef baarheid in deze kern. Ook 'een kern waar pit in zit' en goed voor een prijs. De zevende en laatste Zeeuwse kern is de speeltuinvereniging Poortvliet. Ondanks een bijdrage uit het WVC- project Jongeren voor Jongeren ver minderde de inzet van de bewoners niet. Zij maakten hun voornemen waar en kregen daarmee tevens het predikaat 'Een kern waar pit in zit' eveneens goed voor de prijs van dui zend gulden. Een ongedwongen samenzijn, waar bij onder het genot van een drankje en een hapje ervaringen en gedach ten werden uitgewisseld, besloot de prijsuitreiking. "Vrienden van ons hebben 'n Radson staan. Het is er altijd lekker warm en ze betalen gemiddeld ca. f 500,- minder dan toen ze nog een oude CV-ketel hadden. Nu hebben we zelf een huis en natuurlijk gaat er 'n Radson in. Kwestie van rekenen." Radson verlegt de norm. Telkens weer. Zo als met de ER Electronic. Zonder waakvlam. Zuiniger dan zuinig. Radson kent nog meer geldbesparende variaties. Met ketels, boilers en talloze kombi-ketels. Vul de bon in. Naam: Straat: Postkode: Plaats: Gooi ook uw oude CV-ketel emit! Stuur mij komplete informatie over alle Radson CV-ketels en boilers. Opsturen - in open envelop - aan Radson, Antwoordnummer 67, 5960 WJ Panningen. Bellen kan ook (04760) 88580. spaart uenen^e MIDDELBURG - Het 'promoten' van Middelburg als centrumgemeente mag niet ten koste gaan van de leef baarheid voor de eigen inwoners. Het CDA heeft de indruk, dat die grens nu wel eens wordt overschreden. CDA- fractievoorzitter mr J.A.R.M. Douwes zei dit donderdagavond bij de alge mene beschouwingen. Hij ziet burgemeester mr C.J.G. Rut ten als duidelijke 'trendsetter' van het promotiebeleid. „Of de onderwerpen, waaraan deze stellingname werd ge koppeld, daarvoor altijd zo geschikt zijn geweest, wagen wij te betwijfelen", aldus Douwes, doelend op het verrui men van de openingstijden van de ca- fees in de wintermaanden. De CDA'er: „Wij vinden dat de doelstellingen van ons beleid moeten passen binnen onze zorg voor de Middelburgse burger, waar ook woonachtig en wie dan ook". Hij drong aan op een samenhangende visie op het promotie- en verkeersbe leid, nu een nieuwe ontsluiting van Walcheren voor de deur staat via de weg over de stormvloedkering. „Mid delburg vormt daarin een centraal punt", meende Douwes. Worden er geen ideëen ontwikkeld, dan leidt de bezoekersstroom tot 'verstopping', niet alleen in het verkeer maar ook op het punt van voorzieningen en cul tuurbeleving „in de ruimste zin van het woord". Het PPR-raadslid J. Spek lanceerde het voorstel om toeristenbelasting te heffen van „het toenemend aantal toe risten dat Middelburg bezoekt". Uit de opbrengst kan de recreatie worden ge financierd. Als het SGP/RPF/GPV ligt, maken de Walcherse gemeenten afspraken over het handhaven van de rust. „We zijn met zoveel toerisme op ons mooie ei land erg kwetsbaar", zei fractievoor zitter L.A. Kodde. MIDDELBURG - Middelburg moet de organisatiestructuur van de gemeen telijke diensten laten doorlichten door een onafhankelijk bureau vóór er een organisatie-adviseur wordt in geschakeld. Dit zei donderdagavond het CDA-raadslid P. van Mourik tij dens de algemene beschouwingen. Een onderzoek naar het reilen en zei len van het gemeentelijk apparaat moet antwoord geven op vragen „of al les wel zo functioneert als het dient te functioneren" en hoe het met de orga nisatorische opzet van de diverse over heidsdiensten is gesteld. Het doorlichten van de organisatie-op- zet heeft volgens Van Mourik sneller resultaat dan een opdracht aan een or ganisatie-adviseur. „De diensten zijn dan op hun organisatiestructuur ge toetst en men kan, meer dan nu waar schijnlijk het geval is, de juiste man of vrouw op de juiste plaats zijn werk la ten verrichten", aldus de CDA'er. Zijn WD-collega W.G. Uythoven is na drukkelijk tegen een organisatie-advi seur in gemeentedienst. Van een der gelijke functionaris kan niet worden verwacht, dat hij objectief kan oorde len over zijn collega's. Anderzijds zul len zij hem beschouwen als „koppen sneller" en als een bedreiging zien. Als het aan de WD ligt, wordt het ambte lijk apparaat dan ook kritisch tegen de loep gehouden door „een onafhankelij ke derde", die alleen voor die taak wordt ingehuurd. Is het onderzoek achter de rug, dan moeten de diensten „geruime tijd" met rust worden gela ten om zich in te werken en efficiënter aan de slag te gaan. „Zo niet, dan zal dit leiden tot wanorde in het werk en onrust onder het personeel", waar schuwde Uythoven. Het PPR-raadslid J. Spek verwonder de zich over de dagelijkse bespreking tussen de gemeentelijke afdeling voor lichting en de afdeüng kabinetszaken „over de afstemming van taken". „Zijn de taakomschrijvingen zo weinig dui delijk, dat er dagelijks behoefte aan overleg is?", informeerde hij donder dagavond zoet-zuur. Om er vervolgens geen geheim van te maken dat naar de mening van de radicalen er beter één afdeling (voorlichting) in het leven kan worden geroepen. GOES - Invoering van 'jobrotation' - het laten rouleren van medewerkers over verschillende afdelingen - kan in de gezondheidszorg stimulerend werken op het personeel. Die mening is de heer C. J. Friesema, hoofd perso neelszaken van het streekziekenhuis Walcheren, toegedaan. Jobrotation kan volgens hem een nieuwe impuls voor sociaal (personeels)beleid zijn. Friesema sprak donderdag over dit onderwerp tijdens een bijeenkomst van de provinciale contactgroep Zee land van de Nationale Ziekenhuis raad, die in het Psychiatrisch Zieken huis in Goes werd gehouden. Kern van de zaak is de uitwisselbaarheid van medewerkers binnen de eigen dienst of afdeling en verder nog tussen verschil lende afdelingen. Een externe variant is de uitwisseling van personeel bin nen een bepaalde sector of sectoren. Tijdens de bijeenkomst bleek dat de gezondheidszorg kampt met een hoog verloop van personeel. Jobrotation kan volgens Friesema het tij enigszins keren. Doelstellingen zijn scholing en training, kennisverbreding, tegen gaan van het hoge verloop, motivatie opkrikken, capaciteiten van mensen aanwenden die niet worden benut, la ger ziekteverzuim, wegnemen van on rustgevoelens en tenslotte kwaliteits verbetering. Friesema: „Het mes snijdt aan twee kanten. Een tevreden medewerker heeft meer nut voor de in stelling of organisatie". Aan dit sys teem zijn ook nadelen verbonden. On der meer de kosten, de inwerktijd en lagere efficiency door aanloopproble men. Friesema stelde dat jobrotation niet een doel, maar een middel is. Het kan een bepaalde verstarring in een or ganisatie doorbreken en leiden tot een flexibeler inzet van medewerkers. OOSTKAPELLE - Amnesty Interna tional houdt zaterdag een volleybal toernooi voor dames- en herenteams in sporthal De Halve Maan in Oostka pelle. Deelnemende ploegen bij de da mes zijn: Provincie, Oostkapelle, Ma rathon, Zonneveld en Astrow. De he renteams zijn: Oostkapelle, Amnesty International, WWVMZA, Kruitmo- len/Dauwendaele en Gemeente Mid delburg. Het toernooi begint om 9.00 uur en duurt tot omstreeks 15.00 uur. MIDDELBURG - Een 'milieuzakje' met Zeeuwse bolus. Dat kreeg donderdagavond burgemeester mr C.G.J. Rutten van Middelburg van het CDA-raadslid mevrouw E.M.J. Brum- melen- van Wilgen in het kader van een speel se actie om aandacht te vragen voor de honden poep in de hoofdstede lijke straten. Ze deed er een gedicht bij met een vermaning aan 'van die vrijbuiters en schurken, dollend door park en plantsoen, waar dat zo uitkomt hun behoefte doen. Schijt aan hen, die in 't gootje hurken'. Het WD-raadslid A. Riemens pleitte in zijn algemene beschouwing voor het automatiseren van de straatreiniging. „Met name na festivitei ten, maar ook in de nor male weekends, is het dikwijls een enorme troep in de binnenstad". Met een voorlichtings campagne voor bezoe kers en bedrijven is vol gens de fractie al veel ge wonnen en het speet hem dan ook, dat Mid delburg voor dat doel geen geld had uitgetrok ken. Riemens vond ten slotte dat de gemeente onverwijld moest over gaan tot het sluiten van de (smerige) openbare toiletten op het Zuster plein „gezien de uitwas sen in en rondom deze plaats". De accommoda tie kan wellicht beter worden verplaatst „naar drukkere en beter ver lichte plaatsen, zoals bij voorbeeld de Markt of Plein 1940". Komen b en w er niet uit, dan kunnen ze een reisje maken naar het Belgische Knokke: „een voorbeeld van zo'n vernieuwing en verbete ring". Mr. J.A.R.M. Douwes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 29