Hasj-schip versleept naar haven Rotterdam Toekomst onzeker voor CPC in Sas van Gent MTS-leerlingen te water Schippers boos over brief van Smit-Kroes SCHADECLAIMS SCHELDE-RIJN Eversdijk trekt kandidatuur voor voorzitterschap van het CDA in PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vrouw gewond bij worsteling in Middelburg Inbrekers na tip van omwonenden aangehouden Conducteur is vermoedelijk uit trein gevallen PAGINA 15 ROTTERDAM/TERNEUZEN - De Nederlandse schippersorga- nisaties hebben donderdag verontwaardigd gereageerd op de inhoud van een brief van minister N. Smit-Kroes over noodza kelijke maatregelen op het Schelde-Rijnkanaal. De brief be helst slechts een herhaling van haar eerdere vage uitspraken in de Tweede Kamer. Begin volgende week beleggen de ver schillende organisaties een vergadering, waarin ze een geza menlijk standpunt zullen bepalen. Dat is vooral van belang met het oog op tussentijds overleg dat zij begin december heb ben met rijkswaterstaat. Pijlerdam EUROPESE BEDRIJVEN IN VERKOOP Op zelfde voet Bezoek tr Biesheuvel \jeidt delegatie Schelde- en laasverdragen ZEELAND" VRIJDAG 21 NOVEMBER 1986 Minister Smit-Kroes reageerde don derdag schriftelijk op de 'brandbrie ven', die de organisaties haar een week geleden stuurden. De schippers wilden van de minister weten hoe zij de scha devergoedingen voor het oponthoud dat zij ondervinden door de hoge stroomsnelheden op het Schelde- Rijnkanaal denkt te regelen. De schip pers stelden vast dat de minister zich, in het overleg met de Tweede Kamer, uiterst vaag had uitgelaten over de toekenning van schadeclaims en maatregelen als het inzetten van hulpsleepboten voor binnenvaart schepen met een gering motorvermo gen. Van de brief, die minister Smit-Kroes de bonden donderdag deed toekomen, werden de schippers niet veel wijzer. Reactie van de Onafhankelijke Neder landse Schippersorganisatie (ONS): de minister houdt zoveel slagen om de arm dat, normaal gesproken, niemand voor een schadevergoeding in aanmer king komt. Smit-Kroes liet al eerder weten alleen in extreme gevallen te willen praten over schadevergoedin gen. Maar de ONS wees er donderdag opnieuw op dat de minister, in en trou wens ook na het overleg met de Twee de Kamer, andere verwachtingen wek te. Toen stelde zij zich heel wat soepe ler op. Volgens de schippers loopt de schade, die de schippers op het Schelde- Rijnkanaal oplopen, nu al in de miljoe nen. De beloofde sleepboothulp (enkel in geval van nood) is volgens hen een wassen neus. De bonden overwegen nog steeds -en daarmee dreigden ze al eerder- naar de rechter te stappen, indien de minister in te dienen claims naast zich neerlegt. Daarnaast is men van plan op korte termijn de fracties in de Tweede Ka mer onder druk te zetten. TERNEUZEN - In opdracht van de of ficier van justitie in Den Haag is giste ren de kustvaarder Kathe van Ter- neuzen naar Rotterdam gesleept. Daar zal het schip, onder Panamese vlag, door de Dienst der Domeinen in bewaring worden gehouden in een spe ciale haven. Het schip blijft daar tot de rechter (waarschijnlijk over een maand of drie) het al of niet verbeurd verklaart. Volgens de Haagse officier van justitie stuurt ons min of meer door naar de di rectie Zeeland van rijkswaterstaat. Nou, daar zal men in Middelburg blij mee zijn. In 'Den Haag Vandaag', twee weken geleden, sprak de minister nog ferm over het toekennen van schade claims en het inzetten van sleepboten. Toen al roken we onraad. Uiteindelijk hield de minister zoveel slagen om de arm, dat niemand van ons nog wist waar we nu precies aan toe waren. En nu weten we dat nog steeds niet, want een duidelijk antwoord hebben we op nieuw niet gekregen. De hele handel wijze van Smit-Kroes steekt toch schril af bij haar daadkrachtig optre den na de recente vervuiling van de Rijn. Toen had ze de mond vol over schadeclaims. Maar ja, die konden dan ook bij derden worden ingediend..." De MTS-leerlingen klimmen op de kant na hun zwempartij in het Kanaal door Walcheren. Het hoofdbestuur van de schippers vereniging 'Schuttevaer' vindt dat waterstaat niet moet schromen op nieuw gebruik te maken van de pijler- dam, indien de omstandigheden op het Schelde-Rijnkanaal daartoe aan leiding geven. De schippersvereni ging vreest vooral voor mist. Het Zeeuwse hoofdbestuurslid W.G. de Meijer: „Hoewel de begeleiding van de scheepvaart momenteel goed is, zal die in mistperioden niet toerei kend blijken te zijn. Dan zal water staat daadwerkelijk iets moeten doen aan de stroomsnelheden, wil men on gelukken voorkomen. Tijdens het eerstvolgende overleg over de situa tie op het Schelde-Rijnkanaal, bin nenkort in Middelburg, zullen we wat dat betreft duidelijke eisen stellen. Volgens ons is er maar één mogelijk heid: 'flipperen' met de stormvloed kering." Ook 'Schuttevaer' ontving donderdag een schrijven van Smit-Kroes. De Meijer teleurgesteld: „De minister De CPC-vestiging in Sas van Gent. mr F.W.M. van Straelen is het onder zoek in het schip, waarin vorige week 8000 kilo hasj werd gevonden, geheel afgerond. Sinds deze vangst en de aan houding van de buitenlandse beman ning en enkele Nederlanders uit de Randstad zijn er geen nieuwe aanhou dingen meer verricht. In het belang van het onderzoek naar deze drugs smokkel wil de officier niet zeggen of er nog nieuwe aanhoudingen zullen vol gen. Het vertrek van het vrachtschip Kathe, waarin 8000 kilo hasj werd gevonden, uit de haven van Terneuzen. SAS VAN GENT/BRUSSEL - Met de voorgenomen verkoop van de indus triële tak van CPC-Europa is de toe komst voor deze voedselindustrie on zeker geworden. Bij de vestiging in Sas van Gent, waar uit mais en tarwe onder meer zetmeel wordt vervaar digd, kon gisteren niet gezegd worden of het bedrijf in zijn huidige vorm wordt voortgezet. „Dat ligt helemaal aan de nieuwe eigenaar", aldus hoofd personeelszaken C.M. van der Klis, „maar we gaan zo goed mogelijk ver der." Het moederbedrijf in de Verenigde Staten, dat snel tot verkoop wil over gaan, heeft toegezegd dat de vestigin gen aan deze zijde van de oceaan 'on going' verkocht zullen worden. Dat wil zeggen, aan een gegadigde die de in dustriële activiteiten in hun volle om vang wil voortzetten. De raad van be stuur heeft besloten zich te concentre ren op de divisie consumentenartike len en de Amerikaanse maisverwer- kingssector. De Europese maisverwer- kende bedrijven vallen dus uit de boot. Noch in Sas van Gent, noch in het hoofdkantoor van CPC-Europa in Brussel kan echter een naam van een eventuele koper worden genoemd. Evenmin een verkoopprijs. Het gaat in Europa om vestigingen in zeven lan den. Het zijn elf produktiebedrijven met 5500 werknemers en een omzet in 1985 van 800 miljoen dollar. Het con cern is in 47 landen actief en heeft in totaal 115 fabrieken en 40.000 werkne mers. De wereldomzet bedroeg in 1985 4,21 miljard dollar. Daarmee behoort het tot de grootste levensmiddelen concerns ter wereld. Op het gebied van maisverwerking staat CPC nu num mer één. De vestiging in Sas van Gent telt 400 personeelsleden en maakt deel uit van de divisie Benelux met het hoofdkan toor in Breda. CPC (Corn Products Corporation) In ternational Incorporated wil tot ver koop overgaan omdat het op korte ter mijn geld nodig heeft. In oktober na melijk werd in de Verenigde Staten een poging ondernomen het bedrijf over te nemen door massale aankoop van aandelen. De directie heeft dit voorkomen door zelf aandelen op te kopen. Zij was bereid maximaal tien miljoen van de meer dan 48 miljoen aandelen te kopen. De directie is tot vier miljoen aandelen gegaan en toen bleek dat daartussen ook al aandelen waren van mensen die tot de groep van de 'take-over' hadden behoord. Daar mee was weliswaar de dreiging van de overname afgewend, maar de prijs was inmiddels van 65 tot meer dan tachtig dollar per aandeel gestegen. Het geld hiervoor werd gefinancierd door ban ken. Om de schuld aan die banken af te lossen dient de verkoop van de Euro pese dochters. CPC-Europa is van plan om zoveel mogelijk op dezelfde voet door te gaan, maar in het hoofdkantoor in Brussel kon niet gegarandeerd wor den dat dat in dezelfde vorm zal ge beuren. Twee maanden geleden opende CPC in Sas van Gent nog een nieuwe tar- wezetmeelfabriek, geheel door com puters gestuurd. Dat was een investe ring van een miljoen gulden. Een maand geleden nog werd in Sas van Gent het 75-jarig jubileum van de ves tiging aldaar gevierd. Van het geza menlijke personeel kreeg het bedrijf een grote natuursteen aangeboden met daarin de naam 'CPC' gebeiteld. De steen dient als ornament van de nieuwe hoofdingang. Het voortbestaan van deze naam wordt echter door Van der Klis in twij fel getrokken. De directie van het be drijf in Sas van Gent heeft al gespro ken met de ondernemingsraad. Op korte termijn is volgens Van der Klis een gesprek met de bonden te ver wachten. Uitspraken over de gevolgen van de verkoop noemde Van der Klis 'speculatief en wilde hij daarom niet doen. MIDDELBURG - De 54-jarige me vrouw J. van de S. uit Middelburg raakte woensdagmiddag omstreeks tien over vijf gewond bij een worste ling met een jongen die probeerde haar boodschappentas af te pakken. Het gebeurde aan het eind van de Nieuwe Burg waar de jongen de vrouw van achteren benaderde en aan haar tas begon te trekken. De vrouw sloeg de jongen met haar pa raplu, maar werd daarna tegen de grond gegooid. Zij liep daarbij een ge broken arm en een beschadigde knie op en werd in het ziekenhuis behan deld. De Middelburgse politie vraagt men sen die het voorval hebben gezien zich te melden bij het bureau, telefoon nummer 01180-88000. Het signalement van de jongen luidt: omstreeks vijftien jaar, donker haar, gekleed in een lichte broek en een blauw jack. Vermoedelijk was er nog een tweede jongen bij be trokken. Zijn signalement is: om streeks achttien jaar, blond golvend haar en hij droeg donkere kleding. VLISSINGEN Een voorlopig onder zoek van de spoorwegrecherche naar de toedracht van het incident rond de woensdag gewond geraakte treincon ducteur bij Kapelle, doet vermoeden dat de man uit de trein is gevallen. Hoe dat is gebeurd is nog onbekend omdat de conducteur, de 27-jarige R. van H., zich niets van het gebeuren kan herinneren. De conducteur werd zoals gemeld woensdagmiddag rond 16.45 uur vrij ernstig gewond naast de rails op het baanvak Kruiningen-Kapelle gevon den. De man werd met een zware hoofdwond overgebracht naar het Bergzichtziekenhuis in Goes. Zijn toe stand was donderdag redelijk. Volgens een woordvoerder van de NS in Utrecht is uit het onderzoek geble ken dat de man zich op het moment van het ongeluk bevond in het dienst vertrek van de trein. Dit comparti ment is uitsluitend bestemd voor NS- personeel. Het vertrek heeft een deur, waar alleen de conducteur een sleutel van heeft. VEERE Oplettendheid van om wonenden heeft geleid tot de aan houding van twee mannen die in de nacht van 1 op 2 november een inbraak pleegden in een woning in Veere. Uit de woning werden voor 35.000 gulden aan sieraden en een stereo-installatie gestolen. De in brekers, de 30-jarige C. J. J. M. uit Middelburg en de 27-jarige P. J. L. D. uit Vlissingen, hebben de in braak bekend. Een woordvoerder van de rijkspoli tie vertelde dat omwonenden enige dagen voor de inbraak een ver dachte auto bij de woning hadden gesignaleerd. Hiervan werd het kenteken genoteerd. Na de inbraak werd het kenteken aan de rijkspoli tie doorgegeven. In samenwerking met de gemeentepolitie van Mid delburg en Vlissingen leidde dat uiteindelijk tot de aanhouding van de twee verdachten. Bij één van hen werd de gestolen stereo-instal latie aangetroffen en tevens kon het merendeel van de sieraden wor den achterhaald. Éen van de ver dachten bekende vervolgens de diefstal van vier magnesium velgen van een BMW, die in -de nacht van 18 op 19 oktober eveneens in Veere waren gestolen. Het tweetal is inge sloten. VLISSINGEN - Dertien leerlingen van de MTS in Vlissingen zijn don derdag omstreeks twaalf uur het Kanaal door Walcheren overge zwommen. Dit gebeurde tijdens de gymnastiekles, die buiten werd ge houden, omdat de gymzaal tijdelijk in gebruik is voor examens. De meeste leerlingen van bouwkun de 3 liepen het voorgeschreven 'rondje Souburg', maar Riny Kasse bedacht dat het traject flink kan worden afgestoken als ze kort na de Keersluisbrug te water zouden gaan. De dertien MTS'ers waren in derdaad aanzienlijk sneller terug dan de rest. Het water was bijzonder koud. Het KNMI in Vlissingen, dat bij de slui zen is gevestigd, was zo vriendelijk speciaal voor deze gelegenheid de temperatuur van het kanaalwater te meten. Het was 9,8 graden Celsius. Last hadden de MTS'ers er niet van: ze waren allen gestoken in windsurf- pakken. De zwemmers waren - naast Riny Kasse - Wim Boot, Marco van Keu len, Marcel Minheere, John van Rijs wijk, Willem Schreijenberg, Bob de Wolf, Marco Oggel, Jan-Gilles Goed hart, Johan Dieleman, Paul Meijers, Hans Kasse en Kees van Loenhout. Er viel overigens nog een sportieve prestatie te noteren: Huib Lievense had beloofd per fiets het 'rondje Sou burg' - dat is bijna vijf kilometer - tweemaal af te leggen binnen twin tig minuten. Hij deed er zestien mi nuten over en haalde een gemiddel de van 31,3 kilometer per uur. Volgens sportleraar Bart de Koning worden ludieke ideëen bij de MTS altijd aangemoedigd. „Uiteraard bekijken we of wat men van plan is niet te gevaarlijk is". Om aan te ge ven dat MTS'ers niets te dol is, ver telt hij het verhaal van de keer dat een groep leerlingen het kanaal per kabelbaan wilde oversteken. „Rijkswaterstaat was al akkoord, maar het plan strandde uiteindelijk op het tijdstip waarop de jongens wilden overbruggen. Het kon niet in verband met de scheepvaart". Vooruit maar. Weer een in sintsferen vandaag. Ons aan geleverd door een mevrouw uit Terneuzen, die herinnert aan een bezoek van de grote kin- iervriend bij haar aan huis. Vader moest die avond ergens heen, had ze het kroost voorge houden, daarom zou ze samen net de kinderen de hoge gast ontvangen. gulle grijsaard bleek bij bin nentreden over precies hetzelf de schoeisel te beschikken als ie toevallig net even afwezige neer des huizes, zo stelde de wouw direct vast. °e kinderen ontging deze fra- Ponte gelijkenis. Die hadden zich vol ontzag op enige af stand van het bisschoppelijk oezoek opgesteld. Vol verwachting keken ze uit naar wat er uit de juten zak te voorschijn zou worden ge toverd. Maar eerst dienden er n°g wat vermanende opmer- htngen te worden geplaatst. Wm-Jan van vijf moest toch vooral eens wat meer de tand- f s Poetsen en Lisette van zes f hoorde haar jongere broer- I ntet zo te plagen. f nJH", zo sprak de sint streng °t Remco van acht, ,jij moet 's ovonds in bed niet zo lang blij- I vcnlezen. Is dat begrepen?" ■Va-pap", zei Remco braaf. IVan onze Haagse redacteur DEN HAAG - Oud-premier mr B. Biesheuvel zal de delegatie leiden die voor Nederland met België moet onderhandelen over Ide Schelde- en Maasvraagstuk- |ken. Dit heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat donder dagavond bekendgemaakt. Het besluit is een uitvloeisel van Ide in oktober vorig jaar versche pen intentieverklaring van de Belgische en Nederlandse minis- er van Buitenlandse Zaken om 11986 een begin te maken met leen definitieve en voor beide par tijen aanvaardbare oplossing Ivan de kwestie. Verder maken van de delegatie Jdeel uit drs R. den Besten, secre- paris-generaal van het ministerie tn Verkeer en Waterstaat en mr C. van der Burcht van Lich- tenbergh, adviseur voor onder handelingen met de buurlanden pij Buitenlandse Zaken. De directeur-generaal van Rijks waterstaat ir J. van Dixhoorn is als adviseur toegevoegd en prof r A. H. A. Soons, hoofd van de afdeling zeescheepvaartwegen havens bij de hoofddirectie Ivan de Waterstaat, treedt op als |secretaris. Vat betreft de Schelde gaan de Ivraagstukken over de opstelling pan een verdrag inzake verdie ping van de Westerschelde en de kwaliteit van het Scheldewater. Bovendien wil de delegatie een ■actualisering van het in 1975 ge parafeerde ontwerp-verdrag over van het Baalhoekkanaal. Voor de Maas is een regeling no- voor de verdeling van het Maaswater en de waterkwaliteit de Belgisch-Nederlandse |grens. Nederland en België hebben af gesproken dat de verdragen over Ide verdieping van de Wester- Ischelde en het Baalhoekkanaal ■gelijktijdig met het Maas-ver- Idrag in werking moeten treden. iVan onze Haagse redacteur DEN HAAG - Het Zeeuwse Tweede Kamerlid drs H. Eversdijk trekt zijn kandidatuur voor het partijvoor zitterschap van het CDA in. Hij verwacht dat zijn op initiatief van een aantal Friese afdelingen tot stand ge komen voordracht toch zal leiden tot een richtingen strijd binnen het CDA. „Dit zal eerder toenemen dan afnemen", schrijft hij in een brief aan het partijbestuur en de partijraad. Niet zijn opponent Wim van Velzen of Eversdijk zelf zal die strijd aanwakkeren, maar vooral de 'buitenwereld'. „Die zal niet nalaten het verschil in 'richtingen' te benadrukken", aldus de brief. Eversdijk acht dat schadelijk voor het CDA en voor de start van de nieuwe voorzitter. Hij heeft steeds gesteld dat hij de kandidatuur alleen wilde aanvaarden als hij niet zou worden betrokken bij een richtingenstrijd. Het Kamerlid vindt de beslissing spijtig en spreekt van een moeilijke afweging. Hij wijst er op dat velen binnen de partij steeds hebben gepleit voor een meervoudige voordracht om 'iets te kiezen' te hebben. Nu de Zeeuw afvalt blijft Van Velzen, die unaniem door een commis sie onder leiding van P. Steenkamp en het partijbestuur is voorgedragen, als enige kandidaat over. Hij constateert ook dat de steun voor zijn kandidatuur binnen het CDA de laatste tijd is toegenomen. Zoals ge meld was ook een aantal Zeeuwse afdelingen van me ning dat Eversdijk voorzitter moest worden. Voordat hij tot zijn besluit kwam heeft Eversdijk over leg gevoerd met een aantal kopstukken binnen het CDA. Afgelopen dinsdag had hij een gesprek met de af deling Wonseradeel, de initiatiefneemster voor zijn kan didatuur. Morgen, zaterdag, zal de partijraad in Utrecht de voor dracht van Van Velzen definitief bekrachtigen. Dan zal tevens mevrouw G. W. van Montfrans-Hartman, burge meester van Veere, worden herkozen als vice-voorzitter van het CDA. De andere vice-voorzitter, dr G. J. Fleers, wordt vervangen. Eversdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 15