een subsidie voor it in Zeeland Ook conventionele oorlog catastrofe in industriegebied Duiktochten naar Bommenede: schoonheid tussen puinhopen m-499r ITEM WD-WETHOUDER MOET DOORSLAG GEVEN VROOMS DREESM ANN IdONDERDAG 20 NOVEMBER 1986 laders van inbraak liddelburg gepakt PROVINCIE VERLEENT ONTHEFFING Bedrijfsvolleybal in Middelburg VENDOAAATIC 248 PZC/streek bOSTKAPELLE lloedafname Het Rode Kruis, (deling Walcheren noord-west en de IHBO, afdeling Oostkapellè, houden londerdag 27 november een bloedaf- neavond in sporthal 'De Halve laan' in Oostkapelle. Deze avond is edoeld voor donors uit Oostkapelle, |omburg en Aagtekerke. Er wordt dit ajaar gééen bloedafnameavond in lomburg gehouden. De donors kun- In tussen 19.00 en 21.00 uur hun bloed Klasse MIDDENSCHOUWEN: Jsbaan \chuitvaartgracht yotesteert tegen wkeermaatregel SYMPOSIUM ANTWERPEN: mmrn Mooi duikstuk music' op toernee Feestavond harmonie Vliegende Hollander Met deze naaimachine kunt u wel erg voordelig met de mode meegaan. Geen andere naaimachine biedt voor deze prijs zoveel mogelijkheden. Zelf mode maken? Makkelijker dan ooit, dankzij de knoopsgatautomaat, de stikkende zigzag, de blind zoom, de overlock-steek, de straight stretch, de instelbare steek/engte en- breedte. Verstellen of repareren? Geen kunst met de losse verlengtafel, de vrije arm en de handige persvoetdrukregelaar. Deze lichtgewicht naaimachine wordt geleverd met een afdekhoes/n Nederlandse gebruiksaanwijzing en talloze accessoires. Op het mechanische gedeelte krijgt u maar liefst 3 jaar garantie. Op 't electrische 1 jaar. Gespreide betaling is mogelijk via Euro-(Betaal-) cheques of Girobetaalkaarten. Deze aanbieding is geldig zolang de voorraad strekt urn w iedereen leest de krant altijd en overal. aad Veere verdeeld over nroerend-goedbelasting fEERE - De gemeenteraad van Veere is verdeeld over het voorstel van b en w om de onroerend- (oedbelasting volgend jaar met 2 procent te verhogen. PvdA/PPR, WD en SGP/GPV/RPF -sa- nen goed voor 6 van de 11 zetels, al is nog onduidelijk hoe WD-wethouder A.T.J. Bax-Broec- Uert zal stemmen- vinden dat het college andere middelen moet zoeken om de reserves te [ergroten. Veere heeft voor '87 een post voor onvoorziene uitgaven van bijna 35.000,- B en w [inden 50.000,- een absoluut minimum. Woensdagmiddag, tijdens de algeme- I beschouwingen over de gemeente- legroting, adviseerde SGP/GPV/RPF lm niet de onroerend goedbelasting laar de afvalstoffenheffing met 5 pro- fcnt op te trekken. Samen met een be- Jparing op openbare werken (waar een jude MB-track is vervangen) levert latcirca 13 mille op, genoeg om het be- lrotingsgat te dichten, fractievoorzitter J. van Nieuwenhui- Jn van PvdA/PPR vindt het onjuist É1DDELBURG - De Middelburgse po- Jtie heeft J.H.S. uit die stad en W.J.C. lit Vlissingen aangehouden voor een Ibraak bij de Middelburger P. de V. ■an de Seislaan. let tweetal nam zondagmiddag voor lenduizenden guldens aan stereo- en Ideo-apparatuur, sieraden en geld g, Een deel van de buit is terugge- londen, een ander deel omgezet in ■ugs. In de woning van de Vlissinger lof de politie een hoeveelheid heroïne dat Veere 20.000,- uit het legesfonds wil gebruiken om het toerisme te be vorderen „terwijl niet duidelijk is waar de resultaten terechtkomen, zo die er zijn". Volgens hem zit de gemeente fi nancieel „in een riante positie" en blijkt dat uit het welzijnsprogram. „Maar wat u bij de inwoners de voor deur binnenbrengt, haalt u via de ach terdeur weer weg". Veere moet „de tering naar de nering zetten" en kiezen voor een andere ma nier van (sluitend) begroten, zegt zijn collega M. Brouwer- te Roller (VVD). Bij de liberalen stuit het plan om de onroerend goedbelasting aan te pas sen op een onwrikbaar ,nee', zolang b en w niet met beleidsombuigingen en structurele besparingen komen. Een bedrag van 15.000,- op een totale uit gavenpost van 11,5 miljoen gulden moet makkelijk te vinden zijn. Steun voor de belastingsplannen krijgt het college van het CDA. Dat wees op de slechte begrotingspositie en het feit dat Veere ook na het optrek ken van het tarief gunstig afsteekt bij andere gemeenten. Bovendien wordt de lastenverzwaring omgeslagen over alle inwoners/eigenaren „met toepas sing -tot op zekere hoogte- van het draagkrachtbeginsel". even. Het streven van b en w om Veere te „bevorderen" naar een hogere inwo nersklasse en zo de bezoldiging van de gemeente-ambtenaren te verbeteren, kreeg kritiek van PvdA/PPR. De frac tie vindt dat het probleem in de eerste plaats gezocht moet worden bij de sa lariskortingen van het kabinet Lub bers. Dat Veere zo'n bijzondere ge meente is, wilde er bij 'links' al even- CHARENDIJKE - De gemeenteraad In Middenschouwen heeft woens- Igavond bij de vaststelling van de Imeentebegroting voor 1987 beslo- In tot afwijzing van een voorstel van It college van burgemeester en wet- luders om Uit in Zeeland weer sub- ldie toe te kennen. Middenschouwen al sinds 1983 financieel niets leer bij aan deze stichting die voor- lellingen van podiumkunsten in de lovincie regelt. pewel het college zelf intern verdeeld 5 over het voorstel (VVD-wethouder I C. Hart ondersteunde het niet), 1 PvdA-wethouder W. G. Renden let instemming van burgemeester W. In Boer een warm pleidooi voor her- Ivoering van de subsidie van vijfdui- Ind gulden. Pogingen om de gemeen- Iraad onlangs bij de algemene be- |houwingen op dit punt van gedach- 3 te laten veranderen waren vruch- loos geweest. „Middenschouwen be- lort haar verantwoordelijkheid voor It betreft de regio weer op zich te ne- |en", vond Renden. Hij kreeg echter }een steun van zijn partijgenoot G. Cobussen. Ie gemeente moet eerst maar eens In haar eigen inwoners denken", zo (geerde bijvoorbeeld het CDA bij londe van mevrouw P. W. Berre- lets-Ringelberg. Zij zag liever het lid besteed aan een ijsbaan in Kerk- jerve en aan uitbreiding van de uren de bibliobus in Scharendijke. MSSINGEN - Bewoners van de piitvaartgracht in Vlissingen heb- i een handtekeningenactie gehou- Jn omdat ze bezwaren hebben tegen |n parkeerverbod in hun straat. Als Ivolg daarvan moeten de auto's nu Inde overkant van de straat worden Iparkeerd, onder de bomen, en daar Ibben de omwonenden nogal wat joeite mee. Ze vinden het te meer be- laarlijk, omdat op een inspraak- land over de veranderingen met |en woord over het parkeerverbod is (apt. In totaal hebben 17 mensen |n handtekening gezet. bewoners spreken er hun teleur- flling over uit dat deze zaak niet is |sProken op de hoorzitting over de l'anderingen aan de Schuitvaart- Tcht. De leden van de gemeenteraad |Wt verzocht het parkeerverbod te pigen en parkeren langs de huizen p mogelijk te maken, leen begeleidend schrijven bij de ^tekeningen laten ze weten dat de Imen vocht in druppelvorm afschei- dat zeer moeilijk van de lak te ver loeren is. Ook het bladverlies werkt pend als de bladeren via de ventila- jin de auto terecht komen. Verder pat er op gewezen dat bij wind en Pw veel takken van de bomen waai- *at schade aan de voertuigen op Ja'everen. Andere bezwaren zijn: vo- ip°ep, in- en uitstappen levert hin- |j ''an modder en hondenpoep op, ('Wassen van de auto is nu alleen nog Tar mogelijk met een lange slang, P'appen voor kleine kinderen wordt (partijker, het uitrijden van zijstra- r wordt gevaarlijker en er ligt meer rjoanpoep omdat - volgens de brief Pde omwonenden - men niet meer Pt ,e h°nd aan de lijn langs de water- 0 aan lopen en op de stoep is aange- min in: „Vele gemeenten hebben hun eigen problematiek, of dat nu Woens- drecht, Amsterdam of Borsele is". De VVD ziet opwaardering „als een prestatietoeslag dan wel een verkapte loonsverhoging". Dat de werkdruk te hoog is kan verschillende oorzaken hebben, meent mevrouw Brouwer: de werkomvang is te groot, de top te zwaar belast of de organisatiestruc tuur niet optimaal. Haar fractie wilde dan ook de resultaten van een nader onderzoek afwachten. 'Klein rechts' zet -niet als enige- vraag tekens bij het promotiebeleid van b en w. SGP/GPV/RPF vindt dat het aan tal toeristen al groot genoeg is, nog af gezien van de stroom, die kan worden verwacht na de ingebruikname van de weg over de stormvloedkering. Frac tievoorzitter C. de Visser vreest aan tasting van het leefklimaat van de ei gen bevolking en het familiekarakter van een badplaats als Vrouwenpolder. VVD en PvdA/PPR voelen op dit mo ment niets voor het opzetten van een promotiestichting („laat de WV's eerst maar eens een goede samenwer king opbouwen", adviseerde mevrouw Brouwer), het CDA maakt zich vooral zorgen om het geheel van wegen, fiets paden en parkeerterreinen, dat de be zoekersinvasie moet opvangen. Het project 'Herinrichting Veersedam' dient te worden uitgebreid tot voorbij het kruispunt Vrouwenpoldersedijk/ Dorpsdijk, meent de fractie. De raad zou voor 6 december een krachtig standpunt moeten laten horen bij Rijkswaterstaat. De begrotingsvergadering van de Veerse raad wordt vandaag (donder dag) om 14 uur voortgezet. B en w zul len dan antwoorden op de algemene beschouwingen. Tevens moet het ge meentelijk huishoudboekje dan offi cieel worden vastgesteld. VVD-raadslid mevrouw M. Brouwer- Te Roller. PvdA-raadslid J. van Nieuwenhuizen. Van één onzer redacteuren ANTWERPEN - Een sterk geïndus trialiseerd gebied als West-Europa is ook bij een niet-nucleaire oorlog bij zonder kwetsbaar. Door de aanwezig heid van allerlei chemische bedrijven en kerncentrales kan een aanval met conventionele wapens een catastrofe veroorzaken met onvoorstelbare ge volgen. Dat is de belangrijkste con clusie die getrokken kan worden uit een afgelopen weekeinde in Antwer pen gehouden symposium. Op de bij eenkomst bogen verschillende spre kers zich over de gevolgen van een niet-nucleaire aanval op een moderne industriestad als Antwerpen. De or ganisatie van het symposium, dat werd bijgewoond door een kleine 300 artsen uit België en Nederland, was in handen van de Medische Werkgroep Tegen Atoomwapens (MWTA). Dat is een Belgische organisatie van werkers in de gezondheidszorg die zich inzetten voor de vrede. Volgens de Vlaamse huisarts en voor zitter van de MWTA J. de Loof is het mogelijk elke industriestad in de as te leggen door slechts een paar conven tionele bommen gericht af te werpen. Ook de andere fracties, met uitzonde ring van de SGP/RPF, zagen de aanleg van een ijsbaan wel zitten. Maar PvdA-er Cobussen wilde voor de bekostiging van het vijftienduizend gulden vergende project een verho ging van de toeristenbelasting, die als een van de weinige gemeentelijke hef fingen was ontsnapt aan een verho ging van vier procent. Het door Cobus sen ingediende amendement op de be groting, om de toeristenbelasting met een stuiver te verhogen naar vijfenvijf tig cent per overnachting, werd echter verworpen. De PvdA-er Cobussen, SGP/RPF-raadslid J. L. F. Bolleman en de VVD-er J. M. van Langeraad ble ken voor. PvdA-wethouder Renden, zijn VVD-collega Hart plus de CDA-ers C. W. Boot en P. W. Berrevoets-Ringel- berg waren tegen. MIDDELBURG In de eerste klas he ren van de Middelburgse bedrijfsvol- leybalcompetitie zegevierde Seroos- kerke I met 3-0 over Premier Middel burg en Hoechst I won met dezelfde cijfers van Kruitmolen/Dauwendae- le. Serooskerke I gaat alleen aan de kop in de eerste klas dames. De Seroos- kerkse volleybalsters wonnen met 3-0 van Middelburg-Zuid. Jong Ambon I klopte Oostkapelle I met 3-0. De overige uitslagen, heren, tweede klas: Oostkapelle I - Amor I 3-0, Smash Streek school - De Pantalon 12-1, Maco I - Hoechst II3-0; derde klas: Pechiney I - Profiel '85 2-1, 't Zand II - VPS I 0-3, SV Duo I - LW 3-1; vierde klas: PZC - WBVM 1-1, Installatiebe drijf Goes - Gemeente Middelburg II 3-0, Klarenbeek - De Pantalon II3-1vij fde klas Provincie II - Douane 2-1, Gieterij Middel burg - PGV II 2-1, Zuiderduin - Maco II 3-0; zesde klas: VT Walcheren - Toorenvliedt 1-2, Dauwendaele II - Amor II 3-1. Dames, tweede klas: De Wellinge - SV Duo 1-1, Herstaco II - LW I 1-2, De Wellinge - Dauwendaele 3-0; derde klas: Astrow II - LVV II 3-1, De Waayenburgh - MPSO 0-3, Zonneveld II - Serooskerke III 0-3. De stand is, heren, eerste klas: 1 Tecona 7-13, 2 Amnesty International 7-10,3 Serooskerke 18-10,4 Young Boys/Toekomst 7-8,5 't Zand 17-7, 6 Hoechst I 7-7, 7 Dauwendaele/Kruit- molen 7-7, 8 Gemeente Middelburg 6-5, 9 Stegink 7-5,10 Tonny Leynse 6-3,11 Premier Middelburg 7-1; tweede klas: 1 Oostkapelle 6-12, 2 Lijnbach 6-10, 3 De Wellinge 6-10, 4 Smash Streekschool 6-7,5 Amor 7-7,6 PGV I 6-6,7 De Pantalon 6-4,8 Maco 16-2,9 Provin cie 6-2, 10 7-2; derde klas: 1 Serooskerke II/ Herder 6-12,2 Pechiney 16-10,3 SV Duo 6-9,4 Middelburg Zuid 6-8, 5 VPS 6-7, 6 Profiel '85 7-6, 7 LVV 7-6, 8 't Zand II 6-4, 9 De Wellinge II6-0,10 MPSO 6-0; vierde klas: 1 SSW 6-12,2 Franken Machinefabriek 6-10, 3 Installatie bedrijf Goes 6-8,4 Astrow 6-8,5 WBVM 6-7, 6 Klarenbeek 6-5,7 PZC 6-4,8 Mammoeters 6- 4,9 De Pantalon II7-2,10 Gemeente Middel burg II 7-0; vijfde klas: 1 Riagg 6-10, 2 Zuiderduin 6-10, 3 Douane 6-9, 4 Gieterij Middelburg 6-9, 5 Maco II7-7,6 PGV II7-5, 7 Oostkapelle II 6-4, 8 Kruitmolen 6-4, 9 Pro vincie II6-3,10 MSVS 6-0; zesde klas: 1 Toor envliedt 6-10, 2 VT Walcheren 6-8, 3 VPS II 6-8, 4 MDGO 6-6, 5 De Waayenburgh 6-6, 6 Brandweer 6-6, 7 Dauwendaele II 6-6, 8 Bachtenkomme/Atlanta 6-4, 9 Amor II 7-4, 10 SV Duo II 5-2. Dames, eerste klas: 1 Serooskerke 7-12, 2 't Zand 6-10, 3 Herstaco 6-9.4 Zonneveld 7-8,5 Astrow 6-6, 6 Provincie 6-6, 7 Jong Ambon 7-6, 8 PZEM 6-3, 9 Zonneveld 7-8, 10 Oostka pelle 6-1tweede klas: 1DVC De Abdij 6-11,2 SV Duo 7-10, 3 Bijou Lederwaren 6-9, 4 LVV 7-8, 5 De Wellinge 7-8, 6 Dauwendaele 7-6, 7 Serooskerke II6-5, 8 Herstaco II6-5, 9 Oost kapelle II 6-1, 10 Scheldemond 6-1; derde klas: 1 MPSO 7-12, 2 Astrow II 6-10, 3 Mara- thorn 6-10, 4 Serooskerke III 7-10, 5 LW II 7-8,6 't Zand II6-6,7 Jong Ambon II6-2,8 SV Duo II6-2,9 Zonneveld II6-2,10 De Waayen burgh 7-2. ZONNEMAIRE - Het dorp Bommene- de waar in vroeger tijden de bevol king leefde van de visserij en de land bouw, is verleden tijd. De zee heeft in de loop der jaren genomen en is niet bereid geweest ook maar iets terug te geven. Bommenede leeft alleen nog maar in de gedachten van historici en op geschiedenis verzot zijnde Zeeu wen. Sinds oktober is daarbij een se lect gezelschap gekomen. Profduiker en pensionhouder René de Groot uit het dorp Zonnemaire heeft van de provincie ontheffing gekregen om tot april volgend jaar duiktochten te houden naar Bommenede. De verwachting dat diep onder het zoute Grevelingenwater nog een com pleet dorp te aanschouwen valt, be rust op fabeltjes. Daarvoor heeft Bom menede te veel te verduren gehad. Stormvloeden, de Spaanse overheer sing, financiële wantoestanden. Het kan zo gek niet lopen of Bommenede heeft het allemaal meegemaakt. De oorzaak van alle 'ellende' is Hertog Jan van Beieren die in 1412 de Schor ren van Bommenede vrijgaf voor be dijking. Toen dat eenmaal voltooid was, ontstond een dorpje met wat hui zen, een haven en een kerk. Aanvanke lijk ging het de bewoners voor de wind. Concurrentie met vissers uit Brou wershaven en het dijkonderhoud dat veel geld vergde, zorgden er echter voor dat Bommenede een kort leven was beschoren. De Allerheiligenvloed in 1570 zette Bommenede onder water, doordat slecht onderhouden dijken het bega ven. Na de Spaanse bezetting in 1575 gedurende de 80-jarige oorlog, kwam de handel langzaam op gang. In 1653 kreeg het dorp weer te maken met het niets en niemand ontziende zeewater. Een j aar later besloot de Graaflijkheid van Holland zijn handen af te trekken van het door rampspoed getroffen dorp. In januari 1682 verdween Bom menede voor de tweede maal onder water. De bewoners gaven de strijd te gen het water en zwakke bedijking op en vertrokken, met medeneming van al hun bezittingen. Een deel van hen stichtte vervolgens 'Nieuw Bommene de' bij Zonnemaire, dat nog steeds be staat. De resten van het dorp kwamen bij laagwater sporadisch naar boven met als meest karakteristieke kenmerk de kerktoren. Sinds het begin van de vori ge eeuw heeft niemand meer iets van het dorpje gezien. Zelfs niet bij een la ge waterstand. Wat van Bommenede is overgebleven is puin. Niets meer en niets minder. Voor de sportduiker blij ken die resten toch interessant te zijn. In de zomer is het verboden om in de Geul van Bommenede te duiken in verband met de drukke recreatievaart op het Grevelingenmeer. Van oktober tot en met april - het winterseizoen - is dat aanzienlijk minder. René de Groot: „Voor duikers is het een mooi duikstuk. Op bepaalde duik- stekken in het Grevelingenmeer wordt zo vaak gedoken, dat je niets meer ziet. Van het dorpje is misschien weinig te zien. Het is een grote puin- heuvel van losliggende stenen. Je kunt in ieder geval niet meer zien dat 't muren zijn geweest. Daar is het te oud voor. Maar de vis en de begroei ing gaan naar die stenen toe". Totdat de ontheffing werd verleend, werd er nooit legaal gedoken op het dorpje Bommenede. Daardoor is de flora en fauna nog nauwelijks aangetast. De Groot: „Je kunt je onder water voor stellen, hoe de Grevelingen er tien tot vijftien jaar geleden uitzag. Het is nog helemaal intact. En dat is geen recla mespreuk, het is echt waar". Wel zijn de resten aangetast door zan- Een 'gewone' aanval op meerdere in dustriegebieden kan het begin zijn van vele honderden Seveso's, Bhopals en Tsjernobyls tegelijkertijd. De kernfysicus G. Eggermont stelde dat kerncentrales zeker een doelwit zullen vormen in een conventionele oorlog. Hij vertelde in dat verband dat er bij de bouw van de kerncentrales Doel 1 en 2 geen rekening is gehouden met de kwetsbaarheid bij een militaire aanval. De nieuwere centrales in Doel zouden beter beveiligd zijn. Een ander doelwit in oorlogstijd is volgens Egger mont Woensdrecht, waar 48 kruisra ketten zullen worden gestationeerd. Woensdrecht ligt hemelsbreed maar enkele tientallen kilometers van de chemische en nucleaire industrieën in het Antwerpse havengebied. De kern fysicus noemde de gevolgen van een chemische ramp in combinatie met de verwoesting van een of meer kerncen trales niet te overzien. Evacuatie van de bevolking is in zo'n geval een onmo gelijke opgave omdat het gaat om een te groot gebied waar te veel mensen wonen. De heer E. Kusters, bedrijfsarts bij BASF in Antwerpen, sprak over de ge volgen van een militaire aanval op de chemische industrie. De gebieden rond Antwerpen en Rotterdam zijn volgens Kusters enorm kwetsbaar om dat daar grote hoeveelheden gevaarlij ke stoffen liggen opgeslagen. Als die voorraden getroffen worden zal dat lei den tot branden en explosies. Daarbij zullen allerlei giftige gassen vrijko men. De ontstane chaos zal voor een algehele psychologische verwarring zorgen en doordat het onmogelijk is doeltreffende maatregelen te nemen, zal de toestand alleen nog maar verer geren, aldus Kusters. dopwervelingen in het verleden, maar dat vormt geen beletsel voor De Groot en zijn veelal Duitse en Belgische gas- ten. „Het hele leven daar is zo mooi, JvOCKSrOCD NO 1011261* omdat het Grevelingenwater zo - schoon is". Metgezellin Anneke Klee en tevens duikster: „Het lijkt alsof je middenin een aquarium zit. Ik kan rus tig een tijdje op de grond blijven zitten om overal naar te kijken". Als één van de weinige binnenwateren in Neder land is het zicht onder water in het Grevelingenmeer in de winter zo'n twintig meter, 's Zomers is dat aan zienlijk minder door de groei van aller lei algen en wieren. Voorwerpen met historische waarden zijn dus niet meer terug te vinden in het water en zand. René de Groot ver biedt zijn gasten ook stelselmatig om iets mee te nemen uit het Grevelingen water, overeenkomstig de bepalingen in de provinciale duikverordening. De Groot: „Je maakt daardoor je eigen duikgebied kapot. Ik neem die spullen niet mee en ik verwacht van anderen dat die het ook niet doen. Ik moet die mensen niet aan boord hebben", waar schuwt hij potentiële 'sportduikers' op zoek naar voorwerpen. „Ik heb goede verhoudingen met de rijkspolitie te water en dat wil ik zo houden". TERNEUZEN - De Amsterdamse roek-groep No Longer Music maakt een toernee door Zeeuwsch-Vlaande- ren. Vrijdag 21 november treedt de groep op in het gebouw van de Pink stergemeente in Terneuzen zaterdag in het Houtkwartier in Hulst en zon dag in Den Hoekzak in Oostburg. De aanvangstijd van de drie concerten is 20.00 uur. TERNEUZEN - De harmonie 'De Vliegende Hollander' in Terneuzen sluit het seizoen vrijdag af met een grote feest/dansavond in de grote zaai van 'Het Zeldenrustcollege'. De leden en donateurs zijn er welkom vanaf 21.00 uur. De muzikale omlij sting is in handen van een tien man tel lend Belgisch dansorkest, dat ook een eigen d.j. meeneemt. De harmonie heeft een druk seizoen achter de rug met optredens in België, Frankrijk en natuurlijk in Nederland zelf. Steekhoudend aanbod. --

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 19