Ministerie steunt studie Zeeuws vestigingsklimaat Handelaar dupe verhuizing douane Partij hasj vernietigd in Roosendaal lonbedrijf lil bouw van lestsilo bij 'uidzande Zeeuwse bibliotheek vraagt aandacht voor streekroman PAPIERWINKEL KOST EEDENAAR MOGELIJK KLANTEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZEEUWSE Nu aanzanding bij ingang van Eendracht PAGINA 9 we motie Ongerust VROUWEN MEEST FERVENTE LEZERS Surfplank STAATSSECRETARIS OP SYMPOSIUM: Investeringen Kansen r ZEELAND" ZATERDAG 15 NOVEMBER 1986 «zekerheid over omst tomograaf ISSINGEN- Het bestuur van de Stichting Streekziekenhuis Walcheren (SSW) heeft per tele- tn staatssecretaris drs D. J. Dees van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC), met klem jjev iagd de toezegging voor een rijdende computertomograaf aan Zeeland waar te maken. Tot ■toe is duidelijkheid over de financiering van het project - ondanks aandrang vanuit Zee- d- uitgebleven. Daardoor kunnen de voorbereidingen voor de komst van deze al lang ge- kste voorziening - een apparaat waarmee vroegtijdig tumoren en andere afwijkingen kun- i worden opgespoord - niet worden afgerond. Ineer de staatssecretaris het ad- fvan zijn ambtelijke top volgt, dan lt zelfs niet uitgesloten dat de com- jrtomograaf helemaal vergeten worden. De ambtenaren willen de Zeeuwse ziekenhuizen de ex- tatie van de voorziening - die een Lrimenteel karakter voor een pe- le van drie j aar heeft - helemaal zelf Tien. Gebruikelijk is echter dat tvoor een aparte regeling (op ld van artikel 18 van de wet zieken- Ivoorzieningen) geldt, waardoor de jiciering buitenom het gewone get plaats kan vinden. Het SSW- uur en de provincie vinden dat voor de computer-tomograaf de uikelijke regeling gevolgd moet ien. vrees bestaat dat de toezegging de computertomograaf 'een lege I dreigt te worden. Daarmee wor- |onder meer de inspanningen van tichting Kankerpreventie Zeeland let gedaan. Die club bracht door pel van een actie onder de bevol- en bedrijfsleven een bedrag van tveer 700.000 gulden op, waardoor entelasten van de investering ge- i kunnen worden. Die nadrukkelij- igen Zeeuwse inbreng was voor de |malige staatssecretaris van WVC, P. van der Reijden, mede aanlei- om de computertomograaf toe te Jen, ondanks het feit dat de bevol- [snormen (minimaal 450.000 men- [bij lange na niet gehaald werden. de houding van de ambtenaren jenc partementelijktheteropdatde |tiekel beslissing van Van der Reij- jlen 1 de praktijk niet uitgevoerd kan ^en. Volgens het bestuur van SSW ■t principieel onjuist en praktisch ■en mooie dag was het, toen wnlangs Ellen en Wouter te ■eere in de echt werden ver wonden. Met ernst ten stadhui- me en enige vrolijkheid daarna. V ont Wouter is brandweerman zijn collega's stonden erop Bfi brilidspaar in zo'n bakje WTjterlijk zeer in de hoogte te Wieken. ■oor Ellens moeder een mooi Wioment om even een traantje te pinken. Iedereen keek Woch naar boven en zo kon ze ■Rooi even haar emoties de ■rye loop laten ■ac/if ze. ■"ui één van de bruidsmeis- s, Gaby, keek niet omhoog. za9 haar oma wenen en Wieende, dat een geruststellend ■oord vereist was. hen komt zo weer terug hoor Tia 2e'ze kalmerend. onmogelijk de exploitatielasten uit de normale ziekenhuisbudgetten te beta len. In de 'noodkreet' aan staatssecretaris Dees wijst het ziekenhuisbestuur erop dat de voorbereidingen thans zover zijn gevorderd dat een bestelling kan worden geplaatst en dat de werving van personeel kan worden begonnen. Gevraagd wordt om ten spoedigste overleg tussen ziekenhuis Walcheren (die namens de overige ziekenhuizen als beheerder zal optreden), provin ciaal bestuur, ministerie en ziektekos- TERNEUZEN - De lading hasj die woensdag in de haven van Terneuzen werd aangetroffen is donderdag in een vuilverbrandingsoven in Roosen daal vernietigd. In totaal ging het om achtduizend kilo hasj. De partij werd zoals gemeld gevonden aan boord van de onder Panamese vlag varende kustvaarder 'Kathe'. Het gaat om de grootste hasj-vondst van het jaar, met een totale waarde van 16 tot 20 mil joen gulden. ten-financiers. Het SSW-bestuur her innert eraan dat steeds voorop is ge steld dat de komst van een mobiele computertomograaf naar Zeeland, waardoor patiënten niet langer meer naar Zuid-Holland of België hoeven, duidelijke 'macro-economische voor delen' oplevert. Voorzitter J. J. van der Wel-Beije van de Stichting Streekziekenhuis Wal cheren toont zich erg ongerust over de gang van zaken. „Het is een experi ment. Er is een aanloopperiode nodig. Het kost allemaal wat meer geld. De financiering moet mede daardoor buiten het normale budget gaan". Mevrouw Van der Wel beklemtoont dat de Zeeuwse ziekenhuizen bereid zijn de kosten van de aansluitvoorzie- ningen voor de computertomograaf (die geen vaste plek heeft, maar bij de diverse ziekenhuizen komt 'voorrij den') voor hun rekening te nemen. Ook willen ze een bijdrage leveren in de per soneelsvoorzieningen. „Het kan zo niet langer. Er wordt een manier van handelen toegepast, die niet normaal is", betoogt voorzitter Van der Wel- Beije. Ze onderstreept dat, nu de amb tenaren dwars liggen, er op bestuurlijk niveau door de staatssecretaris kno pen moeten worden doorgehakt. Me vrouw Van der Wel stelt dat de inzet van de Zeeuwse bevolking gehono reerd dient te worden. DZANDE - Loonbedrijf A. Bras- wil een mestverdeelcentrum bou- bij het kruispunt Potjes tussen land en Zuidzande. In het kader Hde nieuwe mestwet krijgt elke re in ons land een bepaalde hoeveel- jmest toegewezen. Het is één van nanieren om het enorme mest- Ischot in ons land te verminderen. Iser wil de drijfmest die voor Zeeuwsch-Vlaanderen is be- 1 gaan distribueren. |ser heeft inmiddels grond aange- It. Een aanvraag voor de bouw van Hlo ligt momenteel bij de gemeente Stburg. Burgemeester C.T. Spijker- 1 verklaarde deze week in de com- |ie planologie dat er geen onover- Jelijke bezwaren tegen de bouw fan een mestsilo zijn. Een silo is een risch bedrijf, zodat het in het bui- ebied gebouwd mag worden, al- Spijkerboer. urgemeester stelde verder dat een bij een grote weg gebouwd moet len en dat het geen stankoverlast veroorzaken. Brasser is van me- dat hij aan die voorwaarden vol- Potjes is één van de grootste fpunten in West Zeeuwsch-Vlaan- i. Verder zal de silo een overkap- krijgen, waardoor er absoluut Istankoverlast zal zijn." lo zal een inhoud krijgen van drie- I'nd kubieke meter. De totale in dring bedraagt twee ton. Volgens ser slokt de overkapping het tste deel van dat bedrag op. MIDDELBURG - De streekroman - het stiefkind van de 'officiële' literatuur - krijgt de komende weken alle aandacht van de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. „Onder de korenmaat?" is de verzameltitel voor een reeks evenemen ten: een tentoonstelling, voordrachten door drie schrijfsters van streekro mans, een ontmoetingsdag, een literair-kritische bijeenkomst met medewer kers van universiteiten en een filmvoorstelling van 'De Vlaschaard'. Streekromans worden hoofdzakelijk gelezen door vrouwen tussen de 15 en 84 jaar, ontdekte de antropoloog drs J. Th. de Beukelaer, die woensdag zijn onderzoek zal toelichten op de ope ningsbijeenkomst in de aula van de bi bliotheek. De veronderstelling dat dit genre voornamelijk in trek is bij men sen met een lagere opleiding klopt niet. Ook middelbaar en hoger opge leide lezeressen grijpen zeer regelma tig naar een streekroman. Niet zozeer als 'vlucht uit de werkelijkheid' maar uit een behoefte aan ontspanning, een zekere nostalgie. De oplaag van stree kromans als 'Sil de strandjutter' van Cor Bruijn en 'Bartje' van Anne de Vries benadert het miljoen en van 'De Witte' van Ernest Claes werden I17drukken op de markt gebracht. De 'top' werd bereikt in de jaren '50 en '60. Door de komst van de televisie liep de belangstelling terug, al bracht het op treden van de boekenclubs -met keus uit een voorgeselecteerd aantal titels- een krachtig herstel van de omzet te weeg. „Onder de korenmaat?" wordt woens dag om 15.30 uur officieel geopend in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek. Na de inleiding van De Beukelaer pra ten de streekromanschrijfsters Anke de Graaf, Julia Burgers-Drost en An- kie Labordus-Hansma over hun werk. Gedeputeerde J.D. de Voogd krijgt het eerste exemplaar van een jubileum boek rond het vijftigjarig bestaan van Zomer en Keuning familieromans. Hij zal ook de manifestatie introduceren. De Zeeuwse Koorschool onder leiding van Evert Heijblok verzorgt de muzi kale omlijsting. De expositie over de streekroman - de kern van de reeks evenementen - duurt tot en met 3 januari. Op donder dag 27 november ontmoeten schrij vers van streekromans hun lezers. De ze bijeenkomst begint om 15 uur. Vrij dag 28 november om 14.30 uur is er een literair-kritische bijeenkomst over het genre met medewerkers van universi teiten. Ook ditmaal krijgt de zaal gele genheid tot discussie. Op 8,9 en 10 de cember tenslotte draait - steeds om 15 uur - 'De Vlaschaard'. Om met een snorrebot te spelen moetje wel goed opletten dat er niemand in de buurt is. MIDDELBURG - De Middelburgse Vleeshal staat volgende week dinsdag een uur lang bol van het gezoem en gegrom van zeker 25 snorrebotten. Dat zijn instrumen tjes die terug gaan tot de prehisto rie. De snorrebot heeft de eeuwen overleefd en wordt nu nog veelvul dig gebruikt door natuurvolken in Afrika en Azië. Aan het instrument worden magische krachten toe ge schreven. Veel volken denken in het zoemende geluid dat het snor rebot voortbrengt de stem van voorouders of goden te herkennen. De Middelburgse kunstenaar Phons Bakx, die het instrumentje in Middelburg heeft geïntrodu ceerd, kijkt er toch wat anders te genaan. „Het is de bedoeling datje het houtje aan een touw in het rond slingert waardoor het brommende geluid ontstaat", zegt hij. „Je kunt het harder en zachter laten draaien waardoor je de variatie ontdekt. Voor mij is het gewoon uitgegroei de speelsheid. Het geeft je hetzelfde gevoel dat je had, wanneer je als kind ineens ontdekte dat je heel veel herrie uit een trommelvel kon halen door er alleen maar met een stok op te slaan." Bakx is gek op volksmuziek. Een paar jaar geleden stortte hij zich op de mondharp. Hij hoorde via ken nissen uit Australië over een nog eenvoudiger muziekinstrument: het snorrebot. Hij leende van hen twee originele ingekerfde exempla ren van de Aboriginestam en maakte zijn eerste eigen instru ment daarvan na. Veel materiaal was er niet voor no dig. Een'stukje vrij zwaar hout, een sterke nylondraad en een paar pot ten verf, om de botten met traditio nele patronen te beschilderen. In tussen heeft hij een collectie van zo'n 25 instrumenten. Hij test ze uit op een achterplaatsje achter zijn huis in de Bellinkstraat. „Mijn buren weten allemaal dat er iets raars gebeurt achter die muur", zegt hij. „Mensen reageren vaak heel verbaasd, maar vinden het meestal wel een te gek geluid." Een snorrebot heeft ongeveer de vorm van een surfplank. Bakx heeft in zijn collectie grote en klei ne exemplaren. Hoewel de instru mentjes veel weg hebben van een jojo mogen kinderen er van Bakx niet mee spelen. Daar vindt hij ze te gevaarlijk voor, omdat een flin ke tik met een snorrebot toch nog aardig aan kan komen. Het snorrebot of snorhoutinstru- ment is zeker 25.000 jaar oud. Op di verse plaatsen in Europa zijn er op gegraven. In tegenstelling tot de houten vorm uit Australië werden ze hier vaak van rendierbot ge maakt. Het geluid heeft iets naargeestigs. Soms lijkt het op het huilen van de wind dan weer op het verre geronk van een vliegtuig achter de wolken. Het zoemen komt het best tot zijn recht in een holle grotachtige ruim te. Bakx wilde graag eens horen hoe al zijn instrumentjes door el kaar klinken en vroeg daarom of hij de Vleeshal mocht gebruiken voor een demonstratie. Tussen twee ten toonstellingen in mag hij nu zijn gang gaan in een compleet lege Vleeshal. „Ik hoop dat er veel mensen ko men", zegt hij. „Ik wil zeker 15 mensen op een rij zetten en ze dan zelf met de snorrebotten laten spe len. Zo kan je een soort partituur laten horen waarbij het geluid af en aan golft." Het snorrebotfeest begint dinsdag 18 november om 20.00 uur in de Vleeshal van het stadhuis. HEINKENSZAND Het ministerie van economische zaken is bereid een stu die naar de concurrentiepositie van Zeeland financieel te steunen. „Want een annlyse van de sterke en zwakke punten van Zeeland is op z'n plaats omdat deze provincie te maken heeft met concurrentie vanuit het hier toch wel zeer nabij gelegen buitenland", zei staatssecretaris A. J. Evenhuis van economi sche zaken gisteren in Heinkenszand. Met zijn toezegging verblijdde hij de bijna honderdtwintig deelnemers aan een symposium dat de Centrale On dernemers Borsele had opgezet. 'On dernemen is samenwerken' was het thema van het symposium, waarop met name werd ingegaan op de rela ties tussen de Zeeuwse industrie en het midden- en kleinbedrijf in deze provincie. Het voorstel om een sterkte-zwakte- onderzoek te laten uitvoeren is afkom stig van de Acquisitiegroep Zeeland. De inventarisatie moet een beeld ople veren van wat op economisch gebied mogelijk is en van wat in Zeeland tot de onmogelijkheden behoort. „Zo ko men we dan tot een regioprofiel en daar overheen leggen we bedrijfspro fielen om te kijken welke investeerders we naar Zeeland zouden kunnen ha len", zei gedeputeerde drs R. C. E. Bar- bé in zijn toespraak, waarin hij zich over de toezegging van de heer Even huis 'heel content' toonde. Sprekend over concurrentieposities in Zeeland kon de staatssecretaris niet om de plannen voor de aanleg van een vaste oeververbinding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Beve land heen. „Zo'n verbinding zou een impuls kunnen geven aan de samen werking op economisch gebied in de Zeeuws-Belgische grensstreek. Overal langs de grens worden samenwer kingsprogramma's in gang gezet. Hoe wel ik besef dat het hier een gecompli ceerde zaak is door de aanwezigheid van havens van Gent en Terneuzen, denk ik dat moet worden nagegaan of hier voor Zeeland mogelijkheden lig gen. Mijn ministerie wil daarbij hel pen". Over het eigenlijke thema van het symposium, -de relatie tussen indus trie en midden- en kleinbedrijf, was de heer Evenhuis net zoals de meeste an dere sprekers van mening, dat aan toe leverende bedrijven steeds hogere ei sen worden gesteld. Opdrachtgevers besteden steeds meer uit, schroeven hun kwaliteits- en betrouwbaarheids eisen steeds verder op, en maken steeds meer gebruik van de kennis en diensten van toeleveranciers, die 'sub contractors' of 'co-makers' worden ge noemd. Staatssecretaris A. J. Evenhuis EEDE - De verhuizing van de Belgi sche grenspost bij Eede betekent mo gelijk een behoorlijke inkomstender ving voor kunstmest- en fouragehan- delaar A. van Parijs. Om zijn bedrijf te bereiken moeten Nederlandse vrachtwagens nu een aantal extra for maliteiten vervullen. De vrachtwa gens uit België moeten als gevolg van de verhuizing twee keer draaien in de bebouwde kom van Eede. Van Parijs verwacht dat klanten zijn bedrijf vanwege deze problemen zullen mij den. Op 1 november zijn de Belgische doua- niers van de grenspost Stroobrugge bij hun Nederlandse collega's aan de an- dere kant van de grens ingetrokken. k De gezamenlijke grenspost van Neder- land en België ligt vlakbij het kruis punt Rijksweg/Brieversweg. De grens bewakers uit België staan nu in de be- bouwde kom van Eede hun werk te doen. Het weggedeelte tussen hun ou de post en de huidige, zo'n vijfhonderd meter, is Nederlands grondgebied. Maar doordat het tot internationale weg is verklaard, hebben de Belgische douane-beambten de normale contro le-bevoegdheden. Het vrachtverkeer moet dus ook op dit punt in- en uitge klaard worden. Het bedrijf van Van Parijs ligt aan de internationale weg. Omdat hij wilde weten wat de consequenties van de verhuizing waren, heeft hij een brief gestuurd aan de Belgische douane. Deze liet hem weten dat zijn Belgische klanten zich eerst bij de douane moe ten melden. Vervolgens kunnen ze hun goederen bij Van Parijs ophalen, waar na ze weer naar het douanekantoor moeten om de lading uit te klaren. Deze zomer liet Van Parijs een 60 tons- weegbrug aanleggen. „Die was niet voor mij alleen bedoeld, maar ook voor anderen. Nu ze zich twee keer moeten melden verwacht ik dat ik geen vrachtwagens met aardappelen, bie ten, uien, witlof, wat dan ook, op die brug krijg." „Je begrijpt het niet", zegt Van Parijs, „Voortdurend lees je berichten over het weghalen van bordjes aan de grenzen en over het vereenvoudigen van de papierwinkel. Maar dan moet je niet hier komen." Hij durft de Bel gische douane nog niet te vragen wat er moet gebeuren als Nederlandse Een onlangs afgerond rapport van de Kamer van Koophandel liep als een rode draad door de toespraken van de zes inleiders. Uit het rapport is geble ken, dat slechts een klein deel van de investeringen door grote Zeeuwse in dustrieën, bij het midden- en kleinbe drijf in Zeeland terechtkomen. Bij het onderhoudswerk echter blijkt het midden- en kleinbedrijf in Zeeland wel in hoge mate te worden ingescha keld. Oorzaken: De grote industrieën weten niet altijd precies waartoe de kleinere ondernemingen in staat zijn; de groteren hebben behoefte aan spe cialistische kennis en apparatuur die in Zeeland niet voorhanden is; de kleineren zijn niet alert genoeg en zijn te 'lief in hun presentatie naar bui ten. Prof dr J. P. I. van de Wilde beet gister ochtend in De Stenge in Heinkens zand de spits af. Hij is algemeen secre taris voor de raad van het midden- en kleinbedrijf en buitengeoon hoogle raar aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. Naast comakership en sub contracting speelde de verhouding tussen bedrijfsleven en overheid een belangrijke rol in zijn exposé. De over heid moet zich in zijn ogen beperken tot het wegnemen van belemmerin gen; initiatieven moeten worden geno men door het bedrijfsleven. Gedeputeerde Barbê gaf te kennen dat het scheppen van een goed onder nemersklimaat niet tot de taken van de provincie, maar tot die van de ge meenten behoort. Hij wees de aanwezi ge ondernemers erop, dat een overheid bij het plaatsen van opdrachten geen protectie mag bedrijven en Zeeuwse bedrijven dus niet positief mag discri mineren. Wel kunnen er afspraken worden gemaakt over het inschakelen van Zeeuwse onderaannemers. En nog te weinig vormen Zeeuwse en niet- Zeeuwse bedrijven combinaties om een opdracht in de wacht te slepen, meent de heer Barbé. KNOV-voorzitter mr J. A. Oosterhoff lanceerde het idee om te komen tot een landelijke databank, waardoor buitenlandse ondernemingen te weten kunnen komen welke produkten of diensten door welke Nederlandse klei ne en middelgrote bedrijven kunnen worden geleverd. De vestigingsdirecteur van Hoechst in Vlissingen-Oost, prof ir H. P. van Heel tenslotte gaf een overzicht van kansen die het bedrijfsleven in Zeeland heeft laten liggen. „Zo komt een deel van ons laswerk nog steeds uit het buiten land, zo woont ons schildersbedrijf nog steeds ver van onze fabriek en is er nog steeds niemand die ons een compleet kantinepakket kan leveren. Kansen genoeg, die na al die jaren nog door niemand zijn opgepakt". Fouragehandelaar Van Parijs bij zijn nieuwe weegbrug: „Ik verwacht dat er weinig gebruik van zal worden gemaakt. boeren bij hem kunstmest willen ko men halen. „Ik ben bang dat die zich ook twee keer moeten melden. Eerst met een lege kar. En op de terugweg zeker met een bewijs dat ze de mest bij mij gekocht hebben. Weer een for mulier." De Belgische vrachtwagens die moe ten draaien in Eede leveren veel ver keersproblemen op. De ruimte die er bij de oude grenspost was om te draai en is er bij het kruispunt in Eede duide lijk niet. Overdag helpen de douaniers de vrachtwagenchauffeurs nog wel met het keren op de weg. 's Avonds is dat echter te gevaarlijk, aldus een douane-beambte. De wagens gaan dan door het dorp. Wanneer de Belgische douane zou wil len, kan ze alle personenauto's scherp controleren. Ook de auto's die aan de internationale weg moeten zijn. „Maar dat doe ik niet", zegt de Belgische douanier. Wel maant hij alle automo bilisten om langzamer te rijden. En wanneer er schoolkinderen willen oversteken zet hij het verkeer hele maal stil. Overigens heeft het VVD-raadslid J. Dees uit Aardenburg deze week vra gen gesteld aan het college van b en w over de gevolgen van de verhuizing. Burgemeester E.F. Jongmans heeft toegezegd dat het zo snel mogelijk uit gezocht worden. BERGEN OP ZOOM - Nadat rijkswaterstaat de afgelopen weken is geconfronteerd met problemen door ontgrondin gen in de Eendracht tussen Tholen en West-Brabant, moe ten nu maatregelen worden getroffen tegen verzanding. In ruim een week tijd is aan de dam van de noordelijke inloop van dit gedeelte van de Schel- de-Rijnverbinding over een gebied van ongeveer 100 bij 400 meter een laag zand afge zet die op sommige plaatsen 2,5 meter dik is. De scheepvaart kan, zo deelde een woordvoerder van rijkswa terstaat mee, hinder van deze aanzanding ondervinden. Vooral ook omdat bij de inloop van het kanaal dwarsstromin- gen optreden. Vandaar dat een zuiger in de loop van volgende week een begin zal maken met het opruimen van de zandaf- zettig. Het gaat in totaal om ruim 100.000 kubieke meter zand. Nu de stormvloedkering het getijverschil op de Ooster- schelde en daarmee de stroom- snelheden in de Eendracht be perkt en mede ook door de deze week voltooide extra bestor- tingen in het kanaal, zijn geen forse ontgrondingen meer ge constateerd. Daar kan het af gezette zand dus niet vandaan komen. De theorie is, vertelde de rijkswaterstaat-woordvoer- der, dat het zand door de aan vankelijk zeer hoge stroom- snelheden in de Eendracht is meegenomen naar het Volke rak. Nu wordt het bij de ingang van het kanaal afgezet. Het meeste zand ligt aan de weste lijke kant. Daar is de diepte normaal NAP - 6 meter. Peilin gen deze week kwamen uit op diepten van 4 en 5 meter bene den NAP.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 9