Theater Dance met Gershwin-pro j ekt kunst Zeeuws museuni zoekt sponsors Zuiveringsstation Philippine gaat in maart proefdraaien Zilveren eremedaille voor Goese jubilaris W. F. van Riet geridderd bij afscheid De Jager-Tolhoek PZC/ provincie AANKOOP SCHILDERIJ B EN W OVER BEGROTING 1987: GOED GEORGANISEERD SCHOONMAAKONDERHOUD schoon- ^1VJIT1 houden bv Mildere straf voor poging verkrachting uiiern CIHf^IIIIfjrjy Voorstelling Jeanne d'Arc gaat niet door Drs J. Minderhoud nieuwe veterinair inspecteur Zeeland en Zuid-Holland Informatie-avond over problemen mestoverschotten Vergaderingen van de culturele raad Nog geen oorzaak grondwateroverlast in Westerzicht Gewonden en grote schade bij botsing itfrlÊZ &a Wolf Vostell in de Stenge Radio gestolen uit geparkeerde auto GROTE MAATSCHAPPELIJKE VERDIENSTEN ZATERDAG 15 NOVEMBER 1986 n a ggM fibSPB &artr I Financiële ruimte van Duiveland wordt krap WA""»'/'"'"" De Theater Dance Workshop is een jazz- en tapgezelschap on der leiding van Benjamin Feliks- dal, dat streeft naar de professione le ontwikkeling van de jazz- en tap dans in Nederland. De groep richt zich op een breed publiek en streeft naar de ontwikkeling van een nieuw, dynamisch theateraanbod. De theaterproductie 'Jeanne d'Arc' is door de Stichting Zeno van het re pertoire genomen. De door Aposto- los Panagopoulos geregisseerde voorstelling met Josée Ruiter in de titelrol ging afgelopen zondag in de Groninger Stadsschouwburg in première. De reacties van publiek en pers waren overwegend nega tief. 'Jeanne d'Arc' zou de komende maanden in ongeveer zestig thea ters in het hele land worden ge speeld. De voorstelling op woens dag 17 december in de Middelburg se schouwburg gaat dus niet door. Volgens een woordvoerster van 'Tot en met', de produktiemaatschappij die 'Jeanne d'Arc' heeft uitgebracht, zijn de makers ook zelf ontevreden over de voorstelling. Die onvrede heeft geleid tot een breuk tussen Pa nagopoulos en Josée Ruiter, die de afgelopen jaren samen vier produk- ties hebben gemaakt. De breuk zou definitief zijn, wat betekent dat een voor volgend seizoen geplande voor stelling van 'Oresteia' van Aeschy- los ook van de baan is. Het van het repertoire nemen van 'Jeanne d'Arc' betekent volgens de woordvoerster van Tot en Met „een grote financiële strop, waarvan de gevolgen gemeenschappelijk gedra gen zullen worden". Over de hoogte van het verlies wilde zij zich niet uit laten, maar het bedrag zal ergens tussen de 100.000 en 200.000 gulden liggen. Josée Ruiter en Apostolos Panagopoulos waren niet voor com mentaar bereikbaar. De produkties zijn een samensmel ting van klassieke en moderne dansstijlen met jazz- en tapdans. Het gezelschap, nog onlangs te zien geweest in Zierikzee, presenteert het nieuwe programma 'Exploring Gershwin' donderdag 15 januari in de Middelburgse schouwburg. Vrij dag 30 januari volgt het programma 'New Yorick' in het Zuidlandtheater te Terneuzen en op vrijdag 13 fe bruari wordt in Zeeland een scholen- projekt gerealiseerd. Van de componisten van deze eeuw is het werk van George Gershwin (1898-1937), samen met dat van on der andere Strawinsky, Copland, Milhaud en Hindemith, beïnvloed door ragtime en jazz. Het jazz-ele- ment is echter in de muziek van Gershwin veel duidelijker verte genwoordigd dan in de muziek van zijn tijdgenoten. Zijn 'Rhapsodie in Blue' (1924), 'Pia noconcert in F' (1925), 'An American in Paris' (1928) en 'Porgy en Bess' (1935) vormen hoogtepunten in de hier bedoelde muzikale ontwikke ling. Een soortgelijke ontwikkeling redactie andré oosthoek is ook in de theaterdans van dei eeuw tot stand gekomen. De 'Model ne jazzdans' vormt daar een duidi lijk voorbeeld van. Het werk dl Gershwin bij een groot publiek b kend maakte waren de muziek i songs die hij voor Broadway enHd ly wood componeerde. In dat opzie was hij één van de muzikale gron leggers voor de ontwikkeling van j populaire jazzdans naar nieuwe d namische theaterdansvormen. In Nederland is de muziek v Gershwin zelden tot uitgangspu: gekozen voor een choreograflsi programma. De Stichting Theat Dance Workshop heeft, met stel van het Ministerie van WVC, e| dansproduktie voorbereid waai het werk van Gershwin cento staat: 'Exploring Gershwin'. 'Exp ring Gershwin' is een dynamis avondvullend theaterprogramn Het dansvormen-skala van 'Exp ring Gershwin' is de op jazz- t£ dance georiënteerde theaterdai De produktie is evenals het we van Gershwin in hoge mate entert ning en expressief. De Theater Dance Workshop he in 'Exploring Gershwin' verschil! de choreografen uitgenodigd h muzikale keuze te maken uit 1 werk van Gershwin en een voor Workshop geschikte choreogra binnen de groep in te studeren. choreografen van het programi zijn: Delia Stewart (Houston), Ce Hess (Boston) en Benjamin Feli dal (Amsterdam). Vrijdag 21 november opent burge meester G. C. G. van den Heuvel een expositie van de Berlijnse kunste naar Wolf Vostell in De Stenge in Heinkenszand. Het werk dat naar Heinkenszand komt is van recente datum. De kunstenaar maakte een dertigtal tableaus samen met de popgroep BEP, een vooraanstaande van de voortrekkende muziekgroep in de Bondsrepubliek. De tentoonstelling in De Stenge, die te bekijken is van 21 november tot eind december, is in nauwe samen werking met galerie Inge Beacker uit Keulen tot stand gekomen. Er hangen gouaches, tekeningen en een enkel schilderij. De officiële opening begint om 20.30 uur. Ute Kirchhelle, directrice van het Goethe-instituut in Rotterdam, zal een inleiding houden over het werk van Wolf Vostell en de kunstbe weging in Duitsland die de twee jongste generaties naar buiten bre- nen. Organisatie: Stichting De Kern. Het Zeeuws Museum zoekt spon sors. Directeur 1st van Szénas- sy en zijn staf willen het schilderij 'Jacob hoedt de kudde van Laban' van Francois Ryckhals uit 1642 aan de collectie toevoegen en zijn daar toe op zoek naar fondsen. Dit werk van een der 'kleine' Middel burgse meesters is nu in studiedepot gegeven door de kunsthandel Dou- wes uit Amsterdam. Vrijdag 28 no vember presenteert burgemeester C. G. J. Rutten het schilderij en opent daarmee een tentoonstelling die tot 3 j anuari 1987 in het museum aan het Abdijplein te Middelburg te bezichtigen zal zijn. Drs. Szénassy: „Francois Ryckhals is een Middelburgs schilder die leef de van 1600 tot 1647. Hij verdient meer aandacht in de provincie Zee land dan hij tot nu toe gekregen heeft. Voor zijn tijd is hij een belang rijk schilder, die veel tijdgenoten in de Nederlanden inspireerde. Hij was bekend om zijn stillevens van pot ten, groenten, kruiken, schalen en tevens dieren, geplaatst tegen de donkere achtergrond van de 17e eeuwse boerenverblijven. Later schilderde hij pronkstillevens, met luxe voorwerpen, die de betekenis van welvaart, ijdelheid en verganke lijkheid dragen. Hij tekende en schil derde landschappen, die de plaj blijken te zijn van verhandeling van bijbelse vertellingen, zoalsl dit in studiedeponering gekrea schilderij. Dit schilderij kunnen a 1 kopen en presenteren in de vaste stelling van de collectie van Zeeuws Museum, zou het 17e eeuij Middelburg ere toekennen en i goede indruk geven van de beoefj de landschapschilderkunst en del vensmentaliteit Van de 17e eemf mens in de Nederlanden". Dit dan mede in relatie tot het I neel van Francjois Ryckhals, g| teld 'Een boerenschuurinterieur I 1640, door het Zeeuws Museum al gekocht in 1984, tentoongesteld de vaste opstelling van de collecj Het museum legt ook banden r het schilderij van Laurens Bernail een leerling van Ryckhals, geW 'Gezicht op het jachtslot Terlirj (1649). Ook tentoongesteld inde| te opstelling. De opening van de Ryckhals-1 sentatie is vrijdag 28 november l 16 uur. Het Zeeuws Museum is te\ zichtigen: maandag tot en met i dag van 10 tot 17 uur, vrijdag 21j zaterdag 27 december én zaterdi januari van 13.30 tot 17 uur. Gei ten op 25 december en 1 januani PHILIPPINE - De nieuwe waterzuiveringsinstallatie bij het pompstation Braakman in Philippine zal over vier maanden gaan proefdraaien. Het is de bedoeling dat de installatie in juni volledig in bedrijf komt. De NV Water maatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) kan vanaf dat moment per jaar vijf miljoen kubieke meter water zuiveren. Vrijdag werd het hoogste punt van de installatie bereikt. Directeur ir P. Sto ter van WMZ stortte voor deze gele genheid een bak cement uit over het dak van het waterzuiveringsgebouw. In een vergadering met de bouwers en ingenieurs ging hij in op de noodzaak van een goede planning voor de bouw: „We moeten namelijk de tijd hebben om onvermijdelijke kinderziektes te genezen voor we continu In bednjt gaan. Vanaf juni moeten we West- Zeeuwsch-Vlaanderen met deze zuive ringsinstallatie van drinkwater voor zien." Het water dat hiervoor nodig is komt uit de Belgische Isabella- en Zwarte Sluispolders bij Boekhoute, en wordt zolang opgeslagen in de Braakman bekkens. De bouw van de i ringsinstallatie ging op 13 start. Voorzitter W. Don van d| stortte toen eveneens als officia deling een hoeveelheid beton. IT le kosten van deze installatie I gen 25 miljoen gulden. De zui I inrichting is nodig omdat he J verbruik duidelijk is gestegen 1988 de waterfabriek van de w vinciale Zeeuwse Energie-Maag pij bij Terneuzen sluit. Naast n I uit België zal de installatie in T komst ook water uit de Bies <j grondwater van het oostelijk Sint Jansteen betrekken. KOSTENBESPAREND 20 VESTIGINGEN DOOR GEHEEL NEDERLAND VESTIGING: BEUKENHOF 14462 EN GOES, TEL. 01100-11220 GOES Tijdens de viering van zijn 40-jarig jubileum als werknemer bij Zandee Natuursteen B.V. in Goes, is de heer C. Bremen onderscheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De Goese burgemeester mr. W. Blanken speldde de verraste jubilaris de bijbe horende versierselen op in hotel Goes. De burgemeester schetste in een toe spraak de loopbaan en de verdiensten van de heer Van Bremen, die al als 15- jarige leerling-steenhouwer werd bij Zandee. Reeds in de leerperiode on derscheidde hij zich door zijn enthou siasme voor het vak, een deugd die hem, volgens Blanken, altijd is blijven sieren, ook toen machines veel van het oude handwerk gingen overnemen. ..Juist daarin ging de jubilaris erg met zijn tijd mee. maakte zich nieuwe tech nieken eigen maar vergat de oude niet. Dat laatste kwam weer goed van pas bij restauratiewerkzaamheden, waar in de heer Van Bremen zich tot grote deskundigheid wist te ontwikkelen". Die ontwikkeling liep, met de groei van het bedrijf naar een onderneming met meer werknemers, uit op een func tie in de praktische bedrijfsleiding, die de jubilaris nog steeds vervult. Burgemeester Blanken wees er nog op dat de onderscheiding moet worden gezien als een maatschappelijke blijk van waardering voor loyaliteit en des kundigheid en de bijzondere samen hang daartussen. NIEUWERKERK De financiële ruimte van de gemeente Duiveland wordt krap. De ontwerp- gemeentebegroting 1987 vermeldt een bedrag van ruim 77.000 gulden voor onvoorziene uitga ven, maar dat is voornamelijk te danken aan de hogere onderwijsvergoedingen. Overigens blijft het beleid van b en w erop gericht de gemeente een fraai aanzien te laten behouden en daarvoor binnen de mogelijkheden voorzieningen te treffen. Een aanzet daartoe is gegeven met een verhoging van de onderhoudsbegro- ting gemeente-eigendommen van 457.900 gulden naar 500.700 gulden, zo blijkt uit de vrijdag aan de raad Duive land aangeboden aanbiedingsbrief bij de gemeentebegroting '87. B en w vermelden dat de komende ja ren bij de gemeente personeelswisse lingen zijn te verwachten in verband met vrijwillig vervroegde uittreding. Mede met het oog daarop is het de be- doeling in de loop van volgend jaar een organisatiebureau in te schakelen om te komen tot een verantwoorde func- ZIERIKZEE De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Schouwen-Dui- veland houdt woensdag 26 november in het Huis van Nassau in Zierikzee een voorlichtingsbijeenkomst over de mestoverschotten-problematiek. Het onderwerp wordt vanaf 19.30 uur inge leid door de heer J. Kodde, specialist bodemaangelegenheden van het Con sulentschap Akkerbouw en Tuinbouw in Goes. tieverdeling en -waardering, in het licht van een moderne gemeentelijke organisatiestructuur. Het automatise ringsproces van de administratie wordt voortgezet. In het kader van de rampenbestrijding in eigen omgeving signaleren b en w van Duiveland de toename van het scheepvaartverkeer via het Keeten ten gevolge van het sluiten van de Oes- terdam (Thoolse Gat). „Onlangs is be wezen dat in zeer korte tijd gevaarlijke situaties voor het leefmilieu kunnen ontstaan". Het college deelt in dat ver band mee dat wordt gewerkt aan ge richte rampenbestrijdingsmaatrege len. Over de aard van de maatregelen en de financiële gevolgen daarvan wil len b en w de raad nog nader informe ren. Uit de begrotingsbrief blijkt verder dat b en w van Duiveland het subsi die-niveau voor de instellingen vol gend jaar willen handhaven, ondanks de bezuinigingen op de rijksbijdrage voor het sociaal-cultureel werk. Daarnaast is het college voornemens om te komen tot een wijziging van de subsidie-methodiek voor een aantal instellingen, waarvoor de welzijns- commissie om advies zal worden ge vraagd. Voorts schrijven b en w dat na het op zetten van een integraal dorpsplan Ouwerkerk ook Oosterland binnen af zienbare tijd onderdeel gaat uitmaken van een integraal dorpsvernieuwings- beleid. Inmiddels zijn daarvoor reeds enkele projecten aangemeld voor pro vinciale subsidie, zoals verbetering dorpshuis Ouwerkerk, alsmede herin richting van het voormalig sportter rein en bouw van een nieuwe muziek tent in Oosterland. VLISSINGEN De Vlissingse Cultu rele Raad houdt volgende week de volgende vergaderingen: De sectie 'Uit in Vlissingen' komt dinsdag 18 november bijeen en praat onder meer over het ontwerpwelzijnsprogramma van de gemeente voor 1987. De evalua tie van De Grote Prijs van Nederland staat op de agenda, evenals het func tioneren van de werkgroep Jongeren. De vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in welzijnscentrum Bachten Komme. De sectie Amateuristische Kunst beoefening komt donderdag 20 no vember om 20.00 uur bijeen. Op de agenda staat behalve - opnieuw het welzijnsprogramma - de bespreking van subsidieverzoeken ingediend, door onder meer vereniging Vlijt en Volharding uit Souburg. VLISSINGEN De oorzaak van de grondwateroverlast in de Vlissingse wijk Westerzicht is nog niet bekend. Ongeveer een maand geleden startte Provinciale Waterstaat een onder zoek in dat loopt tot begin 1987. Bewo ners uit Westerzicht klagen al sinds 1976 over grondwater dat doordringt tot de kruipruimten onder hun wo ningen. Dit veroorzaakt schimmel op de muren en stankoverlast. De gemeente Vlissingen vroeg daarom Provinciale Waterstaat een onderzoek in te stellen. De onderzoekers verwachtten in eer ste instantie dat de overlast werd ver oorzaakt door het kwelwater, afkom stig van het nabijgelegen Kanaal door Walcheren. Nu, echter, wordt geopperd dat de oor zaak kan liggen in de ondoordringbare kleilaag waarop sommige woningen in Westerzicht zijn gebouwd. Maar vol gens E. Leere van Provinciale Water staat is het nog te vroeg om conclusies te trekken. „Het onderzoek is nog niet afgerond." Het wijkcomité Dubbel-West (dat de belangen behartigt van bewoners uit West-Souburg en Westerzicht) verga dert dinsdag 18 november over deze kwestie. De vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in buurt huis Aldegonde. VLISSINGEN - Drs J. Minderhoud is drs G. Jongeneel opgevolgd als veteri nair inspecteur van de volksgezond heid voor Zuid-Holland en Zeeland. De heer Minderhoud, die in 1939 in West-Souburg is geboren, was voor heen werkzaam in hetzelfde ambtsge bied als toegevoegd inspecteur. De heer Minderhoud studeerde aan de rijksuniverstiteit van Utrecht, waar hij in 1967 zijn dierenartsdiploma behaal de. Een jaar later vestigde hij zich als dierenarts met gemengde praktijk in Middelharnis. Sinds 1971 was hij ook plaatsvervangend hoofd van de vlees keuringsdienst Goeree-Overflakkee. Per 1 augustus 1980 werd hij benoemd tot adjunct-inspecteur voor het dis trict Zuidelijk Zuid-Holland, met als standplaats Rotterdam. Met ingang van 1 april 1984 werd deze functie dat gewijzigd in toegevoegd veterinair in specteur van de volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland. OOSTERLAND Bij een aanrijding met een tractor donderdag om 13.15 Burgemeester Blanken speldt Van Bremen de medaille op terwijl wie- uur op de Oud Heiligeweg in Ooster- vrouw Van Bremen toekijkt. land zijn een 78-jarige automobilist en zijn echtgenote gewond geraakt. W. C. N. uit Oosterland reed op zijn tractor met aanhanger over de Oud Heiligeweg en wilde linksaf slaan. De automobilist A. R. H., eveneens uit Oosterland, haalde hem op hetzelfde moment links in, raakte het voorwiel van de tractor, botste tegen een straat lantaarn en kwam tot stilstand tegen een boom. H. liep schrammen in het gezicht op door de gebroken voorruit. Zijn vrouw, I. A. H.-N. is door een plaat selijke arts overgebracht naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zie rikzee. Zij is opgenomen met een ge broken schouderblad en knieletsel. De tractor liep schade op aan de voorzijde en de auto en de lantaarnpaal werden geheel vernield. DEN HAAG Het Haagse gerechts hof heeft vrijdag de 30-jarige S. E. de Z. uit Groede wegens een poging tot verkrachting veroordeeld tot drie maanden voorwaarlijke gevangenis straf met aftrek en met een proeftijd van drie jaar, een boete van duizend gulden en voorwaardelijke tbr, met een proeftijd van eveneens drie jaar. Als bijzondere voorwaarde in het von nis geldt dat wanneer de reclassering het nodig acht, verdachte zich onder behandeling van een psychiater moet stellen. Procureur-generaal mr P. Bos had te gen de Z. een straf geeist van zes maan den onvoorwaardelijke gevangenis straf met aftrek, een voorwaardelijke tbr en de bijzondere voorwaarde van behandeling door een psychiater. Hij had zijn eis van een waarschuwing ver gezeld doen gaan. Het is niet de eerste maal dat De Z. voor een soortgelijk vergrijp werd ver oordeeld: op veertienjarige leeftijd in 1981, 1982 en 1983 stond hij ook al te recht wegens aantasting van de eer baarheid. De man probeerde op 15 juni 1985 na discotheekbezoek in Oostburg het meisje K. L. te verkrachten. Door te gillen trok zij de aandacht van buiten staanders, die haar ontzetten. Ver schillende artsen en psychiaters heb ben zich met het probleem van De Z. beziggehouden. Verdachte zelf spoel de overigens kuurtabletten door het toilet. De verdediger van De Z., mr J. J. ten Brugge, voerde aan dat er geen sprake was van een poging tot verkrachting. Verdachte was volgens hem van plan het meisje te verkrachten op een nabij gelegen tennisveld. Zover kwam het echter niet, het meisje werd ontzet in een brandgangetje. Wel gaf hij toe dat De Z. de voorbereidingshandeling pleegde. Mr Ten Brugge vond dan ook dat een eis van zes maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf wel erg hoog was. Wel kon hij zich vinden in de voorwaardelijke tbr. De Middelburgse rechtbank veroordeelde De Z. in okto ber 1985 tot vijf maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf met aftrek en tbr. TERNEUZEN In de nacht van don derdag op vrijdag is uit een auto op parkeerterrein Schoollaan in Terneu zen een radio-cassetterecorder gesto len. Eigenaar J.J.P. uit Hontenisse ontdekte de diefstal vrijdagmorgen. W. Blanken van Goes vrijdagmiddag zijn 65-jarige plaatsgenoot W. F. van Riet, die benoemd werd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Van Riet ontving de koninklijke onderschei ding tijdens een bijeenkomst ter gele genheid van zijn vertrek als directeur van bouwmaterialenhandel De Jager- Tolhoek, in een speciaal voor het af scheid opgezette tent aan de Houtka de te Goes. De directeur gaat met pen sioen. Volgens Blanken waren vooral de maatschappelijke verdiensten van Van Riet de basis geweest voor de door de koningin toegekende decoratie. Naar zeggen van de burgemeester was Van Riet zeker als directeur sinds 1954 van grote waarde geweest voor de ont wikkeling van diens bedrijf en de hele aanverwante branche. „Hij was met hart en ziel betrokken bij het eigen produkt, en er is wat de promotie daar van betreft bijvoorbeeld een indruk wekkende lijst van bestuurlijke func ties, niet alleen op regionaal niveau", merkte Blanken in dat verband op. „Maar de aandacht voor de wereld rondom heeft anderen ook maat schappelijk op het goede spoor helpen zetten", benadrukte de burgervader. Zo was Van Riet in het verleden onder meer kerkeraadslid van de gerefor meerde kerk in Goes en als bestuurslid actief in de plaatselijke kiesvereniging van een politieke partij. „Iemand met zoveel functies, met zoveel inzet voor zijn bedrijf en de hele gemeenschap heeft in alle opzichten een indrukwek kende carrière gehad", besloot Blan ken, die Van Riet vervolgens de ver sierselen op de revers speldde. De onderscheidene zelf gaf tenslotte aan waarom hij het altijd zo druk had gehad met allerlei bezigheden op ver schillende gebieden. „Ik kon nooit nee zeggen als ze me vroegen voor een be stuur, want ik vind dat je in het leven bent om je best te doen". Later op de middag volgde een receptie, waarop tevens het zestigjarig bestaan van het bedrijf De Jager-Tolhoek werd ge vierd. Advertentie GOES - „U hebt het hele veld van maatschappelijke activiteiten be streken. Deze bemoeienissen op zowel sociaal-cultureel, kerkelijk als poli tiek terrein verdienen grote waarde ring". Aldus prees burgemeester mr. Burgemeester W. Blanken speldt W. F. van Riet bij diens afscheid de versierse len op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 36