)ANNY w ...ik heb nu het gevoel dat ik een vak uitoefen. IN DE LEER BIJ CRUIJFF BLIND PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PAGINA 25 idvink snauwen weerstanden details geld fouten meedogenloos harnas koen mijnheer \NEEK ZATERDAG 15 NOVEMBER 1986 de hal van de flat is de rij aamplaat jes hier en daar erbroken. Nummer 331 meldt nbewoner, een blinde vlek. nny Blind probeert zijn privacy aarborgen. Bovendien is het nlolletje om onverwacht de ide op de koffie te krijgen. Een m van bescherming voor als er hte tijden aanbreken en de hang mort. lopig gaat het goed met Ajax. De terdamse Yupppies (young urban ssionals), spelen sterk in de nationale oetitie en bereikten in de ipacupstrijd inmiddels de derde ronde. :chter verwacht dat om die reden alle en openzwaaien heeft het mis. Voor en erktijd zijn Ajacieden spoorloos. Het irenlangs geijkte kanalen levert niets )e vedetten lijken eenvoudigweg niet te aan. :touderlijk huis van Danny Blind te ;-Souburg wordt niet al te enthousiast ageerd op het verzoek van een oonnummer. Het blijkt nogal geheim, ent toch wel van de krant", luidt het in te instantie argwanend. Bevestiging rtinderdaad een nummer op, maar een taak is niet zomaar gemaakt. „Wezijn juli met de training begonnen bij Ajax ndsdien ben ik nog maar één dag thuis geland geweest. Ik mis het ook niet echt, je bent hier zeven dagen in de week met bal bezig", aldus Danny Blind enkele nlater in de flat, die hij deelt met zijn idin Yvonne Traas. gauwigheid rekent de Zeeuwse Ajacied athij sinds het begin van het seizoen al 15wedstrijden speelde. „Maar dan nikde wedstrijden tegen clubs als Bal ttDak ook mee", zegt hijEen lagzonnetje zet de smaakvol ingerichte ikamer in het licht. Blind schuift de llennog wat verder open en wijst naar Ier lichtmasten van het Aj ax-stadion op iteenworp afstand. „Het is van hier uit minuten op de flets. Ik ga ook matig op de fiets naar de training. Dan ie volop commentaar van supporters je aan zien komen", ende werknemers vormen ook geen stiging van het beeld dat de aanhang Ajax heeft. Spelers worden ndersteld zich te verplaatsen per oen BX, die de sponsor hem ter hikking stelt. Blind is al bijna aan z'n de auto toe, want elke zes maanden er een nieuwe voor de deur. „Ik heb er die importeur over gesproken. Die sschijnen na zes maanden toch goed de vinden. Eerlijk gezegd heb ik nog t een auto hoeven kopen. Bij Sparta Eiker ook steeds één. Dit wordt m'n ode auto. Ik heb er vier total-loss den. Drie keer was het mijn schuld niet. (rij behoorlijk hard". iusver stapte hij er altijd zonder ■scheuren uit. Slechts één keer stond 'onnebril na een aanrijding in zijn >en gegroefd, maar de fysieke schade beperkt. Dat geluk is typerend voor cy Blind. In Souburg noemen ze hem l;oorniets 'goudvink'. Zijn balcarrière verloopt volgens het boekje, 'heeft hij niet te klagen, het komt hem ^hijnlijk aanwaaien. Hij neemt het ils vanzelfsprekend aan, maar beseft Jat hij de wind meeheeft. „Ik ben een ksvogel". kwalificeert hij zichzelf. „Bij ta heb ik ooit wat problemen gehad, (eigenlijk heeft het me nooit "gezeten". overgang van het noodlijdende Sparta Ajax had deze zomer ook iets weg van °agensdroom, die uitkwam, al cert Blind met de voor hem zo rende nuchterheid op de transfer. Alsof nijd al wist dat het eens zou lukken. Hij 'ue zijn leven af op die ene topclub, r,an hij voortdurend zeker van scheen, 'eb altijd gezegd, dat ik mezelf tot m'n -6e tijd zou geven om bij een grote terecht te komen. Sparta heeft me "aangeboden,maar die heb ik altijd 'fgerd. Ik wilde me op het voetbal f1 om ooit nog eens bij een topclub :llt te komen". sdat van de Zeeuwse prof verwacht mag ensloothij de race met de tijd winnend ewe.l hij altijd besefte als rechtsback oor in de etalage te staan „een uiger koopje niet, die maak j e" gde de goudvink uit Souburg zijn stie door een contract te tekenen bij -deenige club in Nederland die geen gers, maar louter aanvallers "eert. „Ik heb bij Sparta nooit eken tegen Ajax, maar het is tik wel een club met bluf en ™ing. Zoiets zal PSV nooit hebben. Johan Cruijff en Danny Blind foto hans van dijk Ajax is een begrip dat staat. En door Cruijff is dat nog aangewakkerd". „Aanpassingsproblemen heb ik hier niet gehad eigenlijk. Ik ging ineens veel meer trainen dan ik gewend was, maar fysiek heb ik geen moeilijkheden gehad. In het begin is Cruijff ook met ons rond de tafel gaan zitten. Ons, daarmee bedoel ik de nieuwelingen Wouters, Scholten, Dick en ik. We mochten zelf bepalen of we gas terug wilden nemen. Hij heeft ons gelijk ook gewaarschuwd. „Laatje niet 'piepelen' door de rest want Amsterdammers dat zijn kolerelijers", zei hijMaar daar heb ik geen moeite mee gehad". En de Amsterdamse humor? „Voetbalhumor is overal hetzelfde. Je moet hier alleen verschrikkelijk oppassen met wat je zegt. Ze hebben altijd een antwoord klaar. Hoe dat gaat? Nou, er heeft bijvoorbeeld een elftal van Ajax ergens gewonnen dan vraag ik: wie heeft de goals gemaakt. Dan zeggen ze hier al snel: de timmerman. Of ze zeggen: moesten ze gerepareerd worden dan". Opnieuw gaat het Danny Blind voor de windOok bij zij n nieuwe werkgever waar de druk van het moeten winnen meeregeert. Waar de kassa rinkelt bij winst en waar het centrum van een depressie als een donderwolk boven het stadion hangt bij verlies. Ajax, nog altijd synoniem voor succes. „Er wordt de hele dag over voetbal gesproken. Er hangen altijd journalisten rond. Je bent als groep de hele dag samen. Trainen, eten en met voetbal bezig zijn. Ik heb nu veel meer dan bij Sparta het idee dat ik een vak uitoefen. Er wordt ook veel zakelijker gedacht". De klas van Cruijff scoort tot nu toe bijna alleen voldoendes. De enige tegenslag dit seizoen was het verlies tegen FC Den Haag. Toevallig de club, die meer publiciteit krijgt door opstandige supporters dan door sportieve prestaties. Het voetbalvandalisme. Er moet hard tegen opgetreden worden, is Blind van oordeel. „Zo kan het niet langer. Voor mijn part laten ze FC Den Haag niet meer meedoen aan de competitie en verklaren ze hun wedstrijden ongeldig. Dat zou voor ons wel gunstig zijn natuurlijk, want wij hebben van Den Haag verloren. Maar zonder gekheid. Cruijff heeft al gezegd dat we van het veld lopen als er nog een keer rottigheid is. Als dat gebeurt komt er wel het één en ander los". Het verlies tegen FC Den Haag betekende overigens wel dat in de Meer de stormvlaggen gehesen werden. „Dan voel je ineens de druk. Iedereen gaat lopen morren. De mensen maken allerlei opmerkingen en bestuursleden reageren ineens snauwerig als je eens wat vraagt. Bewust wordt die druk dan opgevoerd, omdat je onder spanning vaak tot de beste prestaties komt. J e speelt hier tenslotte alleen maar om kampioen te worden. Als het even tegen zit, wordt de sfeer een stuk grimmiger. Er moet gewonnen worden. Cruijff schroomt ook niet om maatregelen te nemen. Er is een behoorlijke concurrentie en je moet op elke training en in elke wedstrijd tot het uiterste gaan". Van de nieuwelingen dit seizoen bij Ajax hebben alleen Jan Wouters en Danny Blind zich een basisplaats weten te verwerven. Allistair Dick speelde af en toe, maar raakte ernstig aan zijn knie geblesseerd in de thuiswedstrijd tegen Olympiakos en de Bossche vedette Arnold Schol ten heeft moeite om zich staande te houden in het prestatiegerichte Amsterdamse voetbalbedrijf. „Dat is jammer voor die jongen, maar zo werkt dat hier. Hi j is nu al in het stadium aangeland dat ze achter z'n rug lopen te dollen". Zelfheeft Blind eveneens de nodige weerstanden moeten overwinnen. Niet iedereen ontving hem in de Meer met open armen. Hij had en heeft niet de reputatie een spectaculaire speler te zijn en sceptici vroegen zich af wat Cruijff met hem aan mentor, leraar, prediker en goeroe van de jeugdige Ajax-selectie dwingt veel meer respect af dan welke voorganger ook. Een soort heldenverering? Blind: „je kijkt tegen hem op. Dat heeft hij afgedwongen en nu het goed gaat dwingt hij het dubbel en dwars af. Hij doorziet echt alles en tactisch is hij de beste die ik ooit heb meegemaakt. Soms wijzigt hij na vijf of tien minuten a iets aan de tactiek. Vaak is dat zo simpel, dat ik me afvraag waarom ik er zelf niet opkwam. De laatste weken laat hij wel eens woorden van tevredenheid horen, maar volgens hem zijn er altijd zaken, die voor verbetering vatbaar zijn. Of zoals hij zegt: 'detajels', dat is Amsterdams voor details. In de top zijn de verschillen erg klein en daarom moet je je voordeel pakken in kleine dingen". „Cruijffs wil is wet. Hij is de baas en niemand anders. Iedereen accepteert dat ook. Hij laat anderen goed voetballen. Dat was in de jaren zeventig al zo en dat is nog steeds zo. Hij slaagt erin je sterker te maken als voetballer. Dat eist hij nu ook van spelers als Rijkaard moest. „De echte Ajax-supporters hebben me kritisch gevolgd. Ze begrepen niet waarom Cruijff voor 5a 6 ton een verdediger kocht. Op de vleugels had Ajax Silooy en Boeve tenslotte al". „Voor veel mensen is het nu wel duidelijk geworden waarom ik gehaald ben. De meeste ploegen spelen met twee spitsen. Dan heb je twee man in de dekking en de anderen kunnen zich met de opboyw bemoeien. Dat is misschien wel de tragiek van Peter Boeve. Mij worden ijieer opbouwende kwaliteiten toegedicht, maar toch moet ik hier behoudender spelen dan bij Sparta waar ik regelmatig mee opkwam voor een voorzet van de achterlijn. Dat is bij Ajax moeilijker. De vleugelspitsen hebben hier het krijt van de lijnen aan hun schoenen. Als je dan buitenom wilt, moetje over de hekken. Achterin spelen we bijna altijd éen tegen één. Dan hou je altijd een vrije man over. De ene keer is dat Rijkaard en een andere keer ben ik dat of Silooy". Na vier maanden Ajax vertrouwt ook Danny Blind blindelings op de kwaliteiten van Johan Cruijff. De trainer, coach. en Van Basten. Zij hebben de kwaliteiten om anderen beter te laten spelen. De sfeer is trouwens prima en ik hoor van sommigen dat dat wel eens anders is geweest. Er is nu sprake van één groep. Vedetten? Daar merk je nauwelijks iets van. Ik weet in elk geval wel dat ik niet de vedette van Ajax ben". „Cruijff is een ongelooflij ke perfectionist. Of je nu aan het kaarten bent of aan het klaverjassen. Hij wil altijd winnen en altijd merkt hij wel wat op. Hij denkt altijd een stap verder dan je zelf doet. Dan vraagt hij Waarom gooi je die en die kaart nu op. Soms is dat wel eens beangstigend, maar aan de andere kant is hij ook goudeerlijk. Hard, maar eerlijk. Hij wil echt alles eruit halen. Hij ziet die details ook als geen ander. Op de training gaf hij eens een pass op de plaats waar ik had moeten staan. Dan vraagt hij waarom ik er niet stond. Achteraf denk ik dan: ik heb nog nooit met iemand gespeeld die zo'n pass kon geven. Als je gaat analyseren blijkt hij gewoon altijd gelijk te hebben". Inmiddels heeft Danny Blind ervaren dat de invloed van J.C. zich ook in de Nederlands elftal-selectie doet gevoelen. Tijdens bijeenkomsten van Oranje meldt de Ajax-vertegenwoordiging zich met een duidelijke opdracht in Zeist. Ajax rules the waves. Niemand anders. „Cruijff zegt altijd dat we het niet hoeven te pikken als iemand niet functioneert zoals wij dat willen, als we met zeven man bij Oranje zitten, moeten wij van Cruijff beslissen wat er gebeurt. Als iemand dwarsligt, zorg je gewoon dat je hem eruit speel. Dan speelt je hem bijvoorbeeld op een rotmanier aan. Het kost mij wel moeite om zo te denken, maar dat leer je wel". De praktij k heeft ook geleerd dat Blind zij n eigen plaats bij Oranje (voor het moment) kwijt is. Na de bar slechte en met 1-0 verloren oefeninterland in Praag werd hij voor het kwalificatieduel tegen Hongarije niet meer opgeroepen. „Een beetje lullig dat ik min of meer het slachtoffer ben geworden van die wedstrijd. Niet dat ik op dat moment iets te claimen had hoor. Ik speelde gewoon slecht, maar dat gold voor de rest ook in die wedstrijd. Ik heb er deze week nog met Dick Advocaat over gesproken. In principe ben ik er nog bijzei hijAls één van de vleugelverdedigers wegvalt, word ik weer opgeroepen". Bij Ajax is Blind in korte tijd wél uitgegroeid tot een vaste waarde en deelt hij mee in de winstpremies, die in verhouding tot het basissalaris van de spelers hoog is. Ajax-spelers ontvangen behalve een basissalaris bij winst een premie van 2000,- en er is maar weinig fantasie en rekenwerk voor nodig om tot de conclusie te komen dat de Zeeuwse Ajacied zo langzamerhand éen van de best betaalde spelers in Nederland is. „Voetbal is nu echt een vak geworden", zegt hij nogmaals. „Dat gevoel had ik bij Sparta wat minder, hoewel ik full-prof was. Hier ben je de hele week, elk dag, met voetbal bezig en ik denk ook datje er recht op hebt een flink salaris te verdienen. Net als artiesten vermaak je toch mensen. Dat zijn er duizenden. Probeer die maar eens in een theater te krij gen. Ik geloof wel dat er in Nederland hier en daar overbetaald wordt, maar bij Ajax niet denk ik". „Er zijn in Nederland een paar clubs waar sommige spelers meer verdienen dan de meeste Ajax-spelers. Dat zijn de slimme jongens. Want hebben die jongens recht op zoveel, vraag ik me af. Ik zit daar verder niet zo mee. Bij Ajax wordt nooit over geld gesproken. Iedereen weet toch dat er goed verdiend wordt. Bij Sparta werd er veel meer over geluld. Daar waar minder wordt verdiend is geld sneller een onderwerp van gesprek. De gedachte leeft zo snel bij mensen, dat je te veel verdient. Zeven van de tien zeggen: zo'n plezierig leven en nog zoveel betaald ook. Maar ze vergeten dat er steeds gepresteerd moet worden. Dat je verantwoordelijkheden hebt en dat je toch steeds onder druk staat". Eens te meer blijkt het onvermijdelijk: Blind komt opnieuw terecht bij Cruijff, die dat verantwoordelijkheidsbesef bij de spelers aanwakkert. Zelf beslissingen nemen, het voortouw pakken, zegt Blind, daar gaat het om. Hij heeft het aan den lijve ondervonden. Niet voor niets wordt hij in de Meer gezien als één van de routiniers. De Cruijff-doctrine is alleen niet van gisteren op vandaag te doorgronden. Dat vergt tijd. „Tegen AZ", haalt Blind een voorbeeld aan. „valt Aaron Winter in. Op een gegeven ogenblik komt hij zo'n beetje als rechtsbuiten te spelen, waardoor Van 't Schip, die geen meter kan verdedigen, naar achter gedrongen wordt. Na afloop krij gen Spelbos en ik kritiek van Cruijff. We hadden in moeten grijpen". „Zover ben ik misschien niet", bekent hij dan. „Ik ben in het veld nog te veel met mezelf bezig. Ik wil die basisplaats vasthouden, daarom zie ik de fouten van anderen misschien niet zo snel. J an Wouters pakt dat bijvoorbeeld veel beter op dan ik. Misschien heb ik het ook helemaal niet in me. Ik praat wel veel. maar niet gelijk om zaken in het veld om te zetten. Meer aanwijzingen geven in mijn directe omgeving. Cruijff verwacht van alle elf dat ze de boel sturen. Of hij nu Witschge heet of Winter". Het zijn allemaal onderdelen van de nieuwe denkwijze bij Ajax, gestoeld op de visie van Cruijff. Vorig jaar ging Ajax op de beslissende momenten de fout in dank zij de te opportunistische tactiek van de maestro, maar dit seizoen lijkt de Cruijff-aanpak succesvol. Het concept werkt. „Vorig jaar heeft hij misschien te veel op de jongens afgevuurd. Dat zegt hij zelf nu ook. Het gaat nu wat geleidelijker. Dat is wat beter te volgen. Hij heeft zelf ook geleerd dat het niet allemaal ineens kan. Nu loopt het perfect". Bovendien houdt de technisch directeur de spelers op scherp. Of het nu op zaterdagmorgen is voor de wedstrijd van zondag of op zondag na de wedstrijd van zaterdagavond. Er wordt altijd voluit getraind zonder een moment van verslapping. „Bij Sparta liep je op maandag wel eens te lanterfanten op de training, maar dat is er hier niet bijEr wordt wel eens wat gedold, maar daarna wordt er weer serieus getraind. Alles gebeurt met een doel. De concurrentie is ook veel groter. De wisselspelers trainen echt om in het eerste elftal te komen, om terug te knokken. Bij Sparta hadden de wisselspelers zich min of meer neergelegd bij het feit dat ze niet tot de vaste kern behoorden. Cruijff eist bij Ajax van de wissels nog meer dan van de basisspelers. Maar als je er eenmaal in staat moetje dubbel en dwars op je hoede zijn". Hij geeft vervolgens aan veranderd te zijn sinds zijn indiensttreding bij Ajax. Harder vooral, want aan de top is het spel vaak meedogenloos. Ook buiten het veld is het ieder voor zich. Moeiteloos verloopt die verandering niet. Het ligt niet in zijn aard, maar soms verlegt hij in een mum van tijd zijn grenzen. „We speelden laatst op de training vijf tegen vijf. De partij waarin ik zat werd compleet weggespeeld. Toen heb ik er één een ram gegeven en speelden we vijf tegen vier. Speelden we toch wat beter op balbezit. Cruijff vindt dat niet erg. Je moet natuurlijk wel uitkijken wie je een ram geeft. Spelbos of Wouters pakje niet zo snel. Wie ik wel koos? Aaron Winter in dit geval De stap van Sparta naar Ajax heeft Blind aan het denken gezet. Vooruit kijken, „want het einde komt zo ontzettend snel". „Voor je het weet zit je carrière erop. Ik wil stoppen als ik 31,32 jaar ben. Tenminste zo zie ik het nu. Als er tegen die tijd één of andere malloot met de geldbuidel rammelt wil ik nog wel even doorgaan, maar ik zie op tegen de weg terug. Ik denk niet dat ik dat zou willen. Ik hoef niet meer naar een mindere club als het niet meer loopt bij me. Ik ben nog maar 25 jaar, maar het is niet slecht om over je toekomst na te denken. Ik heb drie jaar bij Ajax getekend. Die jaren probeer ik zo succesvol mogelijk in te vullen, maar straks ben ik 28 jaar. Dan komt je carrière al in een eindfase. Bij Ajax kunnen we cursussen volgen. Binnenkort ga ik een cursus volgen voor een middenstandsdiploma. We doen dat met een groepje. Bosman en Menzo willen het ook proberen geloof ik". „Ik ben daar niet dagelijks mee bezig, maar de laatste tijd denk ik er toch wat vaker aan. Ik heb in zeven jaar nog maar vijf wedstrij den moeten missen, maar het kan snel met je gebeurd zijn. Als ik 30,32 jaar ben, heb ik er 13,14 jaar profvoetbal opzitten. Dat zou ik genoeg vinden. Ik zou er niet veel moeite mee hebben afstand te doen van het voetbalwereldje. Veel spelers zouden het niet kunnen missen, maar zo ben ik niet. Je mag gerust weten dat ik me nu al verheug op de tijd dat ik alles kan doen waar ik zin in heb. Als er nu kennissen zijn die de stad in willen ga ik niet altijd mee. Je hebt zo snel de naam een stapper te zijn. Dat is toch een beetje het harnas van Ajax waarin je zit".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 25