w üiroenleer GToês b.v. 20,2 H/EEK-UIT NEEK-IN ubbers: wapens in loskou oofdzaak LETTEREN VOOR CLAUS Eén telefoontje met uw schilder brengt u in 'n zonnige stemming. Twee ernstig gewonden door gifwolk bij sauna vandaag Gooi ook uw oude CV- ketel eruit! Kruisraketten onderweg Strijk op die winterpremie LUBBERS ACHTER BRAKS voordeliger bestaat De wet naar de letter 9e jaargang no. 270 terdag 15 november 1986 Samen verder Tomograaf Meer gif n Haag Maatregelen pBTTC MD MïïHÏÏDT A\fFl«i ïKlJfj UtLK lAIJtUJfcKLAiil/öËi ARRESTATIES IN SURINAME RADSON -VJê ^knouo howf BEDRIJFS- BEVEILIGING Later ook zon lerst bewolkt en mogelijk regen, later onnige perioden en kans op een bui. Maximumtemperatuur rond 12 gra ten. Zwakke tot matige zuidwesten mnd. STILL trucks en haar service-organisatie een garantie voor tevredenheid A. PLESMANWEG 5 - ind.terrein 'De Poel I', 01100-12820. Zaterdagochtend open. iPZC De Nederlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland zetten een nieuwe stap op weg naar hereniging. PAGINA 2 De komst van de computerto- mograaf naar Zeeland is onze ker: de ambtenaren van het ministerie van wvc liggen dwars. PAGINA 9 Binnen- en buitenland: 2 en 3 Financiën, economie: 5 Sport: 7 Provincie: 9,11,12,13 en 15 De Islam en de harde lijn. Een studie over de Vergeten Opdracht Letters Lette ren: nieuw werk van Hella Haasse en Bob den Uyl Tho mas Leeflang, een filmschrij ver Lex Veelo, een entrée op maat bij het Zeeuws Orkest radio- en tv-programma's voor het weekeinde. PAGINA 17,18,19, 21 en 23 Danny Blind, Zeelands roem in Ajax-kleuren Zeeuwen schrijven hun verhaal Turks Dagboek: in het spoor van de familie Fidan Hoe lang gaat de zee nog mee als dumpplaats voor 's lands vuiligheden? Huib Eversdijk en de CDA- bloedgroepjes Gemeentebo de 'tot uw dienst' Dorst en na dorst: wie ruimt de rommel op? PAGINA 25, 27, 29 en 31 N HAAG (GPD) Premier Lub- s za' bij zijn bezoek aan Moskou, Sende week, vooral de wapenbe- rsing aan de orde stellen. Daar- 'st za' hij ook met de So vjet-autori- en praten over de kwestie van de nsenrechten in de Sovjet-Unie en r economische samenwerking. 'bers hoopt dat zijn gesprekken in skou een bijdrage kunnen zijn aan wapenbeheersingsoverleg tussen t en West. ,,De belangrijkste vraag I1 we dat overleg een zetje in de goe- ■richting kunnen geven", zei Lub- J gisteren na afloop van de minis- Baad. ■>bers noemde het redelijk dat, ■cht er een akkoord komen over de ■dellange-afstandkernwapens, ■rna onmiddellijk de gevolgen voor korte-afstandwapens aan de orde hen. De Sovjet-Unie heeft op dit hjent veel meer van deze wapens chikbaar dan het Westen. „De ver- e opbouw daarvan moet niet wor- voortgezet. Er moet worden ge- H01 n ovor een vermindering, zodat I !elejdelijk betere verhoudingen op I st» ed komen tussen Oost en I !t)"s 'egde er overigens de nadruk lat het Westen het recht heeft meer 1 dergelijke korte-afstandkernwa- ls te plaatsen als de Sovjet-Unie bereid is te beperken. „Maar ik batuurlijk liever dat de Sovjets aantallen verminderen", aldus de 'ster-president. de De Westduitse overheid meldt dat Ciba Geigy veel meer gif in de Rijn heeft geloosd dan tot nu toe werd gemeld. PAGINA 3 Burgemeester Peper van Rot terdam handhaaft het verbod op de wedstrijd Sparta-Den Haag. PAGINA 7 in visfraude DEN HAAG (GPD) Premier Lubbers is onthutst over de aan tijging van het PvdA-kamerlid Tazelaar, dat minister Braks (visserij) 'onjuiste mededelingen aan de Kamer' zou hebben gadaan. „Als je zulke dingen opschrijft, moet je heel stevig in de schoenen staan" zei Lubbers gisteren na afloop van de mi nisterraad. „Ik denk voorlopig dat dat niet zo is". Tazelaar ver wijt Braks, dat deze ontkend zou hebben op de hoogte te zijn van vishandel buiten de veiling om (dubbele boekhoudingen). Volgens Lubbers heeft Braks dat niet ontkend, maar zelfs toegegeven dat het ministerie over sterke aanwijzigin- gen beschikte dat van een dergelijk 'grijs circuit' sprake was. Volgens Lubbers suggereert Tazelaar dat het ministerie van landbouw en visserij medeplichtig is aan deze prak tijken van verschillende visafslagen. „Het tegendeel is waar", aldus Lub bers. „Toen het ministerie op de hoog te was van dergelijke praktijken, heeft het onmiddellijk de Algemene Inspec tiedienst (AID) ingeschakeld om de zaak te onderzoeken". Gisteren kreeg de Tweede Kamer van minister Braks van landbouw een no ta, waarin harde maatregelen worden aangekondigd tegen de vissers om de „visfraude" de kop in te drukken. Zo zal het aantal AID-ambtenaren wor den uitgebreid van 40 naar 50. Daar mee krijgt elke ambtenaar 12 vissers schepen onder zijn controle. Braks wil niet alleen de kapitein van een vissersschip laten vervolgen als de regels worden overtreden, maar ook de rederij. Om nog meer greep te krijgen op de administraties van zowel de vis sers als de afslagen, worden de vissers verplicht direct na binnenkomst in de haven de vangstopgave schriftelijk af te geven aan de AID-ambtenaar en niet pas drie uur na aanlanding zoals thans het geval is. De minister herhaalt in zijn nota wat hij vorige week in het mondeling over leg heeft gezegd dat sinds 1975 de AID steeds heeft gecontroleerd op naleving van de vangstbeperkingen. Sinds die tijd zijn door de AID zo'n 7500 proces sen-verbaal opgemaakt. Tot nu toe worden deze processen-verbaal op een pen geprikt bij justitie omdat al jaren lang rechters nadere vragen stellen aan het Hof van Justitie in Luxemburg over de rechtmatigheid van de Neder landse maatregelen in het kader van de Europese afspraken. In oktober deed de rechter in Zwolle opnieuw een beroep op het Europese Hof. Braks ontkent dat met medeweten van het ministerie dubbele boekhou dingen werden opgzet bij de afslagen. Vorige week heeft de minister letter lijk gezegd dat het ministerie over ster ke aanwijzingen beschikte van dubbe le administraties. Al geruime tijd worden de afslagen gecontroleerd door de AID met als ge volg dat de directeuren van de afsla gen van Stellendam, Urk en Lauwer- soog tijdelijk in hechtenis zijn geno men. DEN HAAG (ANP) - Koningin Beatrix heeft vrijdag in het Paleis Noordeinde in Den Haag de Prijs der Neder landse Letteren, groot 18.000 gulden, uitgereikt aan de auteur, dichter en toneelschrijver Hugo Claus uit Gent. De prijs was hem toegekend voor zijn gehele werk op eenstemmig advies van de jury, die de ministers van de Nederlandse Taal Unie hadden ingesteld. De koningin zei dat Claus als auteur, dichter en toneel schrijver een geheel eigen stempel heeft gedrukt op de naoorlogse Nederlandse letterkunde. Zijn veelzijdig heid vond ze indrukwekkend. Ze was vooral getroffen door de grote verbeeldingskracht, de scherpe waarne ming en het rijke taalgebruik. De jury meende in haar advies dat Hugo Claus in een carrière van veertig jaar veel genres heeft beoefend die hem zowel in het proza als in de poëzie en het toneel be stempelen tot een auteur van de allereerste rang. „Op grond van de verbluffende veelzijdigheid en de vol gehouden literaire kwaliteit van zijn oeuvre" is Hugo Claus naar het oordeel van de jury de auteur aan wie op dit ogenblik de belangrijkste literaire prijs van het ge hele Nederlandse taalgebied behoort te worden toege kend. mtmmmamm Couppoging tegen bewind Bouterse GREENHAM COMMON (AP) Een voertuig met lanceerinstallatie voor kruisraketten vindt zijn weg door modder en water tijdens een demonstra tie vrijdag op de omstreden Britse basis voor geleide wapens in Greenham Common. CVan onze correspondente) PARAMARIBO - In Suriname is een onbekend aantal personen gearres teerd die plannen had om het bewind van Desi Bouterse ten val te brengen. Het Surinaamse Persbureau heeft dit vrijdag bekendgemaakt. Het persbu reau meldde dat de militaire politie „enkele mensen heeft opgebracht die zich schuldig hebben gemaakt aan strafbare feiten, gericht op het omver werpen van het wettig gezag in Suri name". De gearresteerden zouden een volledi ge bekentenis hebben afgelegd. De meesten van hen zijn, volgens het pers bureau. betrokken geweest bij de mis lukte Rambocus coup in maart 1982. In dat verband is de naam van Oemra- sing genoemd. De staatsgreep ont leent zijn naam aan de leider van de coup, luitenant Rambocus. Hij werd gevangen genomen en op 8 december 1982 en samen met acht anderen gee- xecuteerd. Volgens het persbureau blijkt uit de verklaringen die zijn afgelegd dat een deel van de gearresteerden heeft sa mengewerkt met rebellen-leider Ron nie Brunswijk. Anderen zouden buiten deze groep illegale activiteiten hebben ontplooid. Volgens het persbureau hebben de militairen de bevolking ge waarschuwd dat streng zal worden op getreden tegen coup-plannen. Volgens de Surinaamse televisie is Ronnie Brunswijk gewond geraakt bij gevechten in Albina. Over de aard van de verwondingen werden geen details bekendgemaakt. Het nationale leger beweert de grensplaats volledig in handen te hebben, maar de overgeble ven bewoners zeggen dat er nog hevig gevochten wordt. Volgens zelgslieden in Suriname lijkt het Surinaamse leger echter in de knel te raken. Militairen zouden geïsoleerd zitten in het kampe ment, waaromheen door de groep Brunswijk explosieven zouden zijn ge plaatst. Het Surinaamse leger heeft aangekon digd dat een schip van de Scheepvaart Slot zie pagina 3 kolom 6) Advertentie (Advertentie) IAdvertentie Bespaar honderden guldens. Kies de allerzuinigste. konventionele CV-ketel. De ER Electronic zonder waakvlam. Blijvend rendement: 92,7% (o.w.Of de Thermo Punaise HR-ketel. De betaalbare hoogrendementsketel Vraag dokumentatie bij: Goes Zuid vliet straat 75 telefoon 01100-12420 Alleenvertegenwoordiging voor Z W. Ned. Levering uitsluitend via de installateur spaart u energie Wie gunt z'n typiste een verrijd- en in hoogte (d.m.v. gasve- ren) verstelbare stoel voor urenlang zitplezier. voor 235.- incl. BTW? Vlissingen: 01184-10740-Terneuzen: 01150-12304 GEAUTO RISEERD DEALER SCHRIJF MACHINES Advertentie Publikatie van het .«i J» Bedrijfschap Schildersbedn|f te Ri|swi]k Z.H. (Advertentie) sportieve volnerf-leder herenschoen m de modekleuren zwart en grijs. Sterke rubber zool Mt 40 - 46 Winkelpr. 59.95 Bristolpr, 45.- alléén vandaag slechts Het geval van mevrouw Fidan lijkt verdacht veel op dat van de uit Egypte afkomstige Middelburgse me vrouw Yaacoub, aan wie begin dit jaar een verblijfsvergunning werd gewei gerd omdat zij niet voldeed aan de ei sen van justitie. Ook toen gold: wet is wet. Een vreemdeling, die niet aan de normen voldoet loopt grote kans uit het land te worden gezet, want justitie voert een terughoudend beleid als het gaat om de uitgifte van verblijfsver gunningen. De hoogbejaarde me vrouw Yaacoub moest dat tot haar schade ondervinden. Mevrouw Fidan vergaat het al niet anders. Een vreem deling, lees buitenlander, die zich in Nederland wil vestigen, moet aan een aantal voorwaarden voldoen. Schiet hij of zij daarin tekort dan wordt een verblijfsvergunning geweigerd en volgt onherroepelijk uitzetting, on geacht de consequenties. Justitie zal die gevolgen altijd bagatelliseren: het is allemaal niet zo erg. Betrokkene zal heus de weg wel vinden in het land van oorsprong, wordt in die gevallen sus send opgemerkt. De praktijk vertelt helaas een ander verhaal. Wie de afge lopen dagen de lotgevallen van me vrouw Fidan in de Turkse stad Istan bul heeft gevolgd, kan slechts tot de conclusie komen, dat deze mevrouw en haar zoontje groot onrecht is aange daan. Hier is weer eens gehandeld naar de letter van de wet; de geest van de wet komt in het boek van Korte-Van Hemel niet voor. Haar verklaringen in de Tweede Kamer wijzen slechts in één richting: voor mevrouw Fidan en haar zoontje is geen plaats in Neder land, louter en alleen omdat de regels dat niet toelaten. Ooit is er een tijd geweest, dat Ne derland een veilige haven was voor politieke vluchtelingen en voor al degenen, die om een of andere reden hun land van herkomst hadden verla ten. Dat was in de tijd dat onze voorva deren hun pas verworven vrijheid als zelfstandige natie met iedereen wilden delen. Slechts hij die onder verdruk king heeft geleden, weet wat het bete kent zich in volle vrijheid te kunnen ontplooien. Dit tolerante Nederland is nog slechts geschiedenis; anno 1986 voert ons land, zoals zovele andere Eu ropese landen, een behoudend beleid als het gaat om de toelating van vreemdelingen. Hun wacht al lang geen gastvrij onthaal meer. Wie wijst op verzachtende omstandigheden en een beroep doet op humanitaire gron den spreekt tegen dovemansoren. Ook al spannen individuelen zich tot het ui terste in, zoals de Middelburgse Els Verhage, ook al staat de gehele plaat selijke gemeenschap achter een actie en ook al komen Kamerleden in het ge weer, al deze activiteiten en inspan ningen blijken onvoldoende om een staatssecretaris te overtuigen van haar ongelijk. Mevrouw Korte-Van Hemel houdt zich bij het boekje: fout is fout, verzachtende omstandigheden spreken haar niet aan. Neen, de staats secretaris wil en zal het beter weten. Beter dan al die duizenden, die het hart laten spreken en die lak hebben aan formele regels. Het gaat intussen al lang niet meer om gelijk of ongelijk. De vraag is of de staatssecretaris ook een menselijk gezicht durft te verto nen. Haar beslissing moge juridisch volkomen verantwoord zijn, in een ge val zoals dat van mevrouw Fidan moet de staatssecretaris durven erkennen dat overwegingen van humanitaire aard de uitzondering vormen, die de regel bevestigen. Daar is (politieke) moed voor nodig. Bij deze staatssecre- i taris is die ver te zoeken. Dim fAdvertentie Toegangscontrole, bewegings detectie, video-observatie etc. Percep werkt ongemerkt Bel Radio-Holland voor alle informatie. 01180 - 29911 donderdag koopavond tot 21.00 uur Dr. Staverman- straat 61-63 4382 LE Vlissingen Tel. 01184-12862. RADIO-HOLLAND 'S-HEERENBERG (ANP) - Een 23-jarige vrachtwagenchauffeur uit Enschede en een 50- jarige eigenaar van een sauna in 's-Heerenberg zijn vrijdag met ernsti ge vergiftigingsver schijnselen in een zie kenhuis opgenomen na inademing van chloor gas. De gaswolk ontstond na dat een tank zoutzuur van de sauna per onge luk met chloor werd bij gevuld. Dit heeft een woordvoer der van de rijkspolitie in 's-Heerenberg vrijdag meegedeeld. De sauna heeft zowel een zout zuur- als een chloortank nodig voor het op peil houden van de water kwaliteit in een zwem bad. Volgens de politie moest de zoutzuurtank worden gevuld. Vermoe delijk is door een verwis seling van gecodeerde afsluiters op de tankau to chloor in plaats van zoutzuur in de tank ge spoten. Over de toestand van beide slachtoffers was vrijdagavond nog niets nader bekend. De omgeving van de sau na heeft volgens de poli tie geen gevaar gelopen door het ongeluk. De ar beidsinspectie stelt een onderzoek in. Ministerie geen partij raar komt een eind aan de formele kant van een zaak en waar moeten mense lijke factoren de doorslag ge ven? In het gedenkjaar van de grote humanist Desiderius Eras mus is deze vraag uiterst actueel, nu staatssecretaris mevrouw Korte-Van Hemel bij haar beslissing blijft de Turkse mevrouw Nurcan Fidan met haar vijfjarig zoontje een verblijfsver gunning te weigeren. De tot voor kort in Middelburg woonachtige vrouw is, zoals bekend, naar Turkije terugge stuurd als gevolg van een uitspraak van de Haagse rechtbank. De Turkse mevrouw voldeed niet aan de normen: zij verbleef illegaal in Nederland; vol doende redenen voor justitie om haar het land uit te zetten. Met de wettek sten in de hand is het gelijk honderd procent aan de kant van de staatsse cretaris. Dat is de formele kant van het verhaal. Maar er is ook nog zoiets als menselijkheid. Dat mevrouw Fidan al acht jaar in Nederland woonde, dat zij - nu 25 jaar oud - al zeventien jaar weg was uit haar geboorteland en dat zij een geaccepteerd en gerespecteerd lid was van de Middelburgse samenle ving, dit alles telde niet mee voor de staatssecretaris. Regels zijn regels, nietwaar. Daar mag niet van worden afgeweken. Humanitaire redenen wa ren in dit geval niet aanwezig, volgens de staatssecretaris. Als Erasmus nog had geleefd, zou hij het wijze hoofd hebben geschud over zoveel intoleran tie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1