W. F. van Riet bij afscheid geridderd DE DERDE WERELD IS NET ZO BELAI SGRIJK ALS 1 51 JUR] LAND Theater Dance met Gershwin-pro j ekt kunst Zeeuws museuni zoekt sponsors Zuiveringsstation Philippine gaat in maart proefdraaien AANKOOP SCHILDERIJ B EN W OVER BEGROTING 1987: GOED GEORGANISEERD 111 'J Drs J. Minder houd nieuwe veterinair inspecteur Zeeland en Zuid-Holland Vergaderingen van de culturele raad Informatie-avond over problemen mestoverschotten Nog geen oorzaak grondwateroverlast in Westerzicht Voorstelling Jeanne d'Arc gaat niet door PZC/ provincie Wolf Vostell in de Stenge ZATERDAG 15 NOVEMBER 1986 Financiële ruimte van Duiveland wordt krap NIEUWERKERK De financiële ruimte van de gemeente Duiveland wordt krap. De ontwerp- gemeentebegroting 1987 vermeldt een bedrag van ruim 77.000 gulden voor onvoorziene uitga ven, maar dat is voornamelijk te danken aan de hogere onderwijsvergoedingen. Overigens blijft het beleid van b en w erop gericht de gemeente een fraai aanzien te laten behouden en daarvoor binnen de mogelijkheden voorzieningen te treffen. Een aanzet daartoe is gegeven met een verhoging van de onderhoudsbegro- ting gemeente-eigendommen van 457.900 gulden naar 500.700 gulden, zo blijkt uit de vrijdag aan de raad Duive land aangeboden aanbiedingsbrief bij de gemeentebegroting '87. B en w vermelden dat de komende ja ren bij de gemeente personeelswisse lingen zijn te verwachten in verband VLISSINGEN - Drs J. Minderhoud is drs G. Jongeneel opgevolgd als veteri nair inspecteur van de volksgezond heid voor Zuid-Holland en Zeeland. De heer Minderhoud, die in 1939 in West-Souburg is geboren, was voor heen werkzaam in hetzelfde ambtsge bied als toegevoegd inspecteur. De heer Minderhoud studeerde aan de rijksuniverstiteit van Utrecht, waar hij in 1967 zijn dierenartsdiploma behaal de. Een jaar later vestigde hij zich als dierenarts met gemengde praktijk in Middelharnis. Sinds 1971 was hij ook plaatsvervangend hoofd van de vlees keuringsdienst Goeree-Overflakkee. Per 1 augustus 1980 werd hij benoemd tot adjunct-inspecteur voor het dis trict Zuidelijk Zuid-Holland, met als standplaats Rotterdam. Met ingang van 1 april 1984 werd deze functie dat gewijzigd in toegevoegd veterinair in specteur van de volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland. VLISSINGEN De Vlissingse Cultu rele Raad houdt volgende week de volgende vergaderingen: De sectie 'Uit in Vlissingen' komt dinsdag 18 november bijeen en praat onder meer over het ontwerpwelzijnsprogramma van de gemeente voor 1987. De evalua tie van De Grote Prijs van Nederland staat op de agenda, evenals het func tioneren van de werkgroep Jongeren. De vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in welzijnscentrum Bachten Komme. De sectie Amateuristische Kunst beoefening komt donderdag 20 no vember om 20.00 uur bijeen. Op de agenda staat behalve - opnieuw het welzij nsprogramma - de bespreking van subsidieverzoeken ingediend, door onder meer vereniging Vlijt en Volharding uit Souburg. ZIERIKZEE De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Schouwen-Dui- veland houdt woensdag 26 november in het Huis van Nassau in Zierikzee een voorlichtingsbijeenkomst over de mestoverschotten-problematiek. Het onderwerp wordt vanaf 19.30 uur inge leid door de heer J. Kodde, specialist bodemaangelegenheden van het Con sulentschap Akkerbouw en Tuinbouw in Goes. met vrijwillig vervroegde uittreding. Mede met het oog daarop is het de be doeling in de loop van volgend jaar een organisatiebureau in te schakelen om te komen tot een verantwoorde func tieverdeling en -waardering, in het licht van een moderne gemeentelijke organisatiestructuur. Het automatise ringsproces van de administratie wordt voortgezet. In het kader van de rampenbestrijding in eigen omgeving signaleren b en w van Duiveland de toename van het scheepvaartverkeer via het Keeten ten gevolge van het sluiten van de Oes- terdam (Thoolse Gat). „Onlangs is be wezen dat in zeer korte tijd gevaarlijke situaties voor het leefmilieu kunnen ontstaan". Het college deelt in dat ver band mee dat wordt gewerkt aan ge richte rampenbestrijdingsmaatrege len. Over de aard van de maatregelen en de financiële gevolgen daarvan wil len b en w de raad nog nader informe ren. Uit de begrotingsbrief blijkt verder dat b en w van Duiveland het subsi die-niveau voor de instellingen vol gend jaar willen handhaven, ondanks de bezuinigingen op de rijksbijdrage voor het sociaal-cultureel werk. Daarnaast is het college voornemens om te komen tot een wijziging van de subsidie-methodiek voor een aantal instellingen, waarvoor de welzijns- commissie om advies zal worden ge vraagd. Voorts schrijven b en w dat na het op zetten van een integraal dorpsplan Ouwerkerk ook Oosterland binnen af zienbare tijd onderdeel gaat uitmaken van een integraal dorpsvernieuwings- beleid. Inmiddels zijn daarvoor reeds enkele projecten aangemeld voor pro vinciale subsidie, zoals verbetering dorpshuis Ouwerkerk, alsmede herin richting van het voormalig sportter rein en bouw van een nieuwe muziek tent in Oosterland. Burgemeester W. Blanken speldt W. F. van Riet bij diens afscheid de versierse len op. GOES - „U hebt het hele veld van maatschappelijke activiteiten be streken. Deze bemoeienissen op zowel sociaal-cultureel, kerkelijk als poli tiek terrein verdienen grote waarde ring". Aldus prees burgemeester mr. W. Blanken van Goes vrijdagmiddag zijn 65-jarige plaatsgenoot W. F. van Riet, die benoemd werd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Van Riet ontving de koninklijke onderschei ding tijdens een bijeenkomst ter gele genheid van zijn vertrek als directeur van bouwmaterialenhandel De Jager- Tolhoek, in een speciaal voor het af scheid opgezette tent aan de Houtka de te Goes. De directeur gaat met pen sioen. Volgens Blanken waren vooral de maatschappelijke verdiensten van Van Riet de basis geweest voor de door de koningin toegekende decoratie. Naar zeggen van de burgemeester was Van Riet zeker als directeur sinds 1954 van grote waarde geweest voor de ont wikkeling van diens bedrijf en de hele aanverwante branche. „Hij was met hart en ziel betrokken bij het eigen produkt, en er is wat de promotie daar van betreft bijvoorbeeld een indruk wekkende lijst van bestuurlijke func ties, niet alleen op regionaal niveau", merkte Blanken in dat verband op. „Maar de aandacht voor de wereld rondom heeft anderen ook maat schappelijk op het goede spoor helpen zetten", benadrukte de burgervader. Zo was Van Riet in het verleden onder meer kerkeraadslid van de gerefor meerde kerk in Goes en als bestuurslid actief in de plaatselijke kiesvereniging van een politieke partij. „Iemand met zoveel functies, met zoveel inzet voor zijn bedrijf en de hele gemeenschap heeft in alle opzichten een indrukwek kende carrière gehad", besloot Blan ken, die Van Riet vervolgens de ver sierselen op de revers speldde. De onderscheidene zelf gaf tenslotte aan waarom hij het altijd zo druk had gehad met allerlei bezigheden op ver schillende gebieden. „Ik kon nooit nee zeggen als ze me vroegen voor een be stuur, want ik vind dat je in het leven bent om je best te doen". Later op de middag volgde een receptie, waarop tevens het zestigjarig bestaan van het bedrijf De Jager-Tolhoek werd ge vierd. VLISSINGEN De oorzaak van de grondwateroverlast in de Vlissingse wijk Westerzicht is nog niet bekend. Ongeveer een maand geleden startte Provinciale Waterstaat een onder zoek in dat loopt tot begin 1987. Bewo ners uit Westerzicht klagen al sinds 1976 over grondwater dat doordringt tot de kruipruimten onder hun wo ningen. Dit veroorzaakt schimmel op de muren en stankoverlast. De gemeente Vlissingen vroeg daarom Provinciale Waterstaat een onderzoek in te stellen. De onderzoekers verwachtten in eer ste instantie dat de overlast werd ver oorzaakt door het kwelwater, afkom stig van het nabijgelegen Kanaal door Walcheren. Nu, echter, wordt geopperd dat de oor zaak kan liggen in de ondoordringbare kleilaag waarop sommige woningen in Westerzicht zijn gebouwd. Maar vol gens E. Leere van Provinciale Water staat is het nog te vroeg om conclusies te trekken. „Het onderzoek is nog niet afgerond." Het wijkcomité Dubbel-West (dat de belangen behartigt van bewoners uit West-Souburg en Westerzicht) verga dert dinsdag 18 november over deze kwestie. De vergadering begint om 20.00 uur en wordt gehouden in buurt huis Aldegonde. Advertentie KOSTENBESPAREND Gom houden bv 20 VESTIGINGEN DOOR GEHEEL NEDERLAND VESTIGING: BEUKENHOF 14462 EN GOES. TEL. 01100-11220 ook lezingen en bijeenkomsten. Eens per maand is er een open avond op woensdag, iedere derde donderdag ochtend van de maand wordt er ie mand uitgenodigd om over een actu eel onderwerp te komen spreken on der de leus 'Koffie drinken meten op aanvraag zijn ze altijd bereid in formatie te verstrekken over het werk of de doelstelling. Op 26 novem ber is er bijvoorbeeld een avond over de relatie tussen de Zeeuwse boeren en die uit de Derde Wereld die suiker bieten of -riet verbouwen. De winst die de winkel maakt wordt di rect teruggestort in het bedrijf. Van den Heuvel: „Het geld hebben we hard nodig voor diaseries en de reiskosten van sprekers. Maar om veel geld gaat het niet. Onze winkel is vrij kleinscha lig. Het is niet de bedoeling dat we veel verkopen en aan veel mensen ons ver haal kwijt kunnen. En zodra we mer ken dat een ander bedrijf de verkoop van een bepaald artikel wil overne men, dan vinden we dat goed. We ver kopen bijvoorbeeld geen reformspul len meer. Toen we pas begonnen was MIDDELBURG - „Velen denken dat de Derde Wereld te ver weg is om er' iets te kunnen veranderen. Wij den ken dat niet. Om de Derde Wereld moet je je net zozeer bekommeren als om een buurland", zegt Emmie van den Heuvel van de Wereldwinkel in Middelburg. Zij was al actief bij de winkel vanaf het prilste begin in 1969. Het team dat de Wereldwinkel in Mid delburg leidt bestaat uit zes vrijwilli gers. Zij bemannen de winkel, houden voordrachten en geven de klanten in formatie over de artikelen die ze verko pen. De artikelen zijn afkomstig van kleine coöperaties in de Derde Wereld. De arbeiders ontvangen een loon dat in verhouding staat met de verkoop prijs naar het buitenland. De SOS We reldhandel werkt samen met deze be drijfjes. Van den Heuvel: „SOS We reldhandel betaalt ze een loon dat meestij gt met de wereldprijs maar niet meedaalt. Je kunt denken dat onze ar tikelen zoals koffie en suiker daardoor veel duurder zijn, maar dat zal niet veel uitmaken. De koffie is bijvoor beeld zo goed datje er minder van no dig hebt, dat drukt de prijs dan weer een beetje." Naast koffie verkoopt de Wereldwin kel ook 'huisvlijtartikelen' zoals pop petjes, kettingen en plaatjes met vlechtwerk uit de Derde Wereld. Begin deze maand hield zij een driedaagse actie. De straten in de buurt van de winkel kregen een folder met de artike len in de bus die op die dagen te zien en te koop waren. De winkel zorgde voor de verspreiding van de folder en SOS Wereldhandel leverde de artikelen. Gewoonlijk kunnen de klantergde aan geboden artikelen bestellen, nu kon den ze ze eerst zien. „De mensen waren erg blij dat ze al die spulletjes in het echt konden bekijken, velen gingen dan ook met meer naar huis dan ze ge pland hadden", aldus Emmie van den Heuvel. Behalve verkoop zijn er in de winkel Mevrouw Van de Heuvel toont een klant een jute zak uit Bangla Desh. daar geen winkel voor in Middelburg, nu die er wel is, hebben zij die handel overgenomen." Kleinschalig is het ook wat betreft de onderwerpen. Niet alles kan meer aan bod komen. „Als ik 's ochtends de brie venbus leeg dan liggen daar stapels brieven en aankondigingen van acties. In het begin werd ik er nog door over donderd, nu kies ik er alleen de actuele dingen uit en daarmee doen we dan wat", zegt Van den Heuvel als woord voerster van het team ÉSfer- 1 4 "S w/ww - De Theater Dance Workshop is een jazz- en tapgezelschap on der leiding van Benjamin Feliks- dal, dat streeft naar de professione le ontwikkeling van de jazz- en tap dans in Nederland. De groep richt zich op een breed publiek en streeft naar de ontwikkeling van een nieuw, dynamisch theateraanbod. De theaterproductie 'Jeanne d'Arc' is door de Stichting Zeno van het re pertoire genomen. De door Aposto- los Panagopoulos geregisseerde voorstelling met Josée Ruiter in de titelrol ging afgelopen zondag in de Groninger Stadsschouwburg in première. De reacties van publiek en pers waren overwegend nega tief. 'Jeanne d'Arc' zou de komende maanden in ongeveer zestig thea ters in het hele land worden ge speeld. De voorstelling op woens dag 17 december in de Middelburg se schouwburg gaat dus niet door. Volgens een woordvoerster van 'Tot en met', de produktiemaatschappij die 'Jeanne d'Arc' heeft uitgebracht, zijn de makers ook zelf ontevreden over de voorstelling. Die onvrede heeft geleid tot een breuk tussen Pa nagopoulos en Josée Ruiter, die de afgelopen jaren samen vier produk- ties hebben gemaakt. De breuk zou definitief zijn, wat betekent dat een voor volgend seizoen geplande voor stelling van 'Oresteia' van Aeschy- los ook van de baan is. Het van het repertoire nemen van 'Jeanne d'Arc' betekent volgens de woordvoerster van Tot en Met „een grote financiële strop, waarvan de gevolgen gemeenschappelijk gedra gen zullen worden". Over de hoogte van het verlies wilde zij zich niet uit laten, maar het bedrag zal ergens tussen de 100.000 en 200.000 gulden liggen. Josée Ruiter en Apostolos Panagopoulos waren niet voor com mentaar bereikbaar. Vrijdag 21 november opent burge meester G. C. G. van den Heuvel een expositie van de Berlijnse kunste naar Wolf Vostell in De Stenge in Heinkenszand. Het werk dat naar Heinkenszand komt is van recente datum. De kunstenaar maakte een dertigtal tableaus samen met de popgroep BEP, een vooraanstaande van de voortrekkende muziekgroep in de Bondsrepubliek. De tentoonstelling in De Stenge, die te bekijken is van 21 november tot eind december, is in nauwe samen werking met galerie Inge Beacker uit Keulen tot stand gekomen. Er hangen gouaches, tekeningen en een enkel schilderij. De officiële opening begint om 20.30 uur. Ute Kirchhelle, directrice van het Goethe-instituut in Rotterdam, zal een inleiding houden over het werk van Wolf Vostell en de kunstbe weging in Duitsland die de twee jongste generaties naar buiten bre- nen. Organisatie: Stichting De Kern. De produkties zijn een samensmel ting van klassieke en moderne dansstijlen met jazz- en tapdans. Het gezelschap, nog onlangs te zien geweest in Zierikzee, presenteert het nieuwe programma 'Exploring Gershwin' donderdag 15 januari in de Middelburgse schouwburg. Vrij dag 30 januari volgt het programma 'New Yorick' in het Zuidlandtheater te Terneuzen en op vrijdag 13 fe bruari wordt in Zeeland een scholen- projekt gerealiseerd. Van de componisten van deze eeuw is het werk van George Gershwin (1898-1937), samen met dat van on der andere Strawinsky, Copland, Milhaud en Hindemith, beïnvloed door ragtime en jazz. Het jazz-ele- ment is echter in de muziek van Gershwin veel duidelijker verte genwoordigd dan in de muziek van zijn tijdgenoten. Zijn 'Rhapsodie in Blue' (1924), 'Pia noconcert in F' (1925), 'An American in Paris' (1928) en 'Porgy en Bess' (1935) vormen hoogtepunten in de hier bedoelde muzikale ontwikke ling. Een soortgelijke ontwikkeling redactie andré oosthoek is ook in de theaterdans van dez| eeuw tot stand gekomen. De 'Modei ne jazzdans' vormt daar een duidi lijk voorbeeld van. Het werk Gershwin bij een groot publiek bi kend maakte waren de muziek ei songs die hij voor Broadway en Hol ly wood componeerde. In dat opzich| was hij één van de muzikale grom leggers voor de ontwikkeling van dj populaire jazzdans naar nieuwe d; namische theaterdansvormen In Nederland is de muziek vai Gershwin zelden tot uitgangspui gekozen voor een choreografiscl programma. De Stichting Theati Dance Workshop heeft, met steufl van het Ministerie van WVC, eefl dansproduktie voorbereid waarif het werk van Gershwin centra: staat: 'Exploring Gershwin'. 'Expl: ring Gershwin' is een dynamise] avondvullend theaterprogramm: Het dansvormen-skala van 'Expli ring Gershwin' is de op jazz- ta] dance georiënteerde theaterdai De produktie is evenals het we van Gershwin in hoge mate entert: ning en expressief. De Theater Dance Workshop heel in 'Exploring Gershwin' verschillei de choreografen uitgenodigd muzikale keuze te maken uit bi werk van Gershwin en een voor Workshop geschikte choreograi binnen de groep in te studeren, choreografen van het programi zijn: Delia Stewart (Houston), Car: Hess (Boston) en Benjamin Felikj dal (Amsterdam). Het Zeeuws Museum zoekt spon sors. Directeur 1st van Szénas- sy en zijn staf willen het schilderij 'Jacob hoedt de kudde van Laban' van Francois Ryckhals uit 1642 aan de collectie toevoegen en zijn daar toe op zoek naar fondsen. Dit werk van een der 'kleine' Middel burgse meesters is nu in studiedepot gegeven door de kunsthandel Dou- wes uit Amsterdam. Vrijdag 28 no vember presenteert burgemeester C. G. J. Rutten het schilderij en opent daarmee een tentoonstelling die tot 3 januari 1987 in het museum aan het Abdijplein te Middelburg te bezichtigen zal zijn. Drs. Szénassy: „Francois Ryckhals is een Middelburgs schilder die leef de van 1600 tot 1647. Hij verdient meer aandacht in de provincie Zee land dan hij tot nu toe gekregen heeft. Voor zijn tijd is hij een belang rijk schilder, die veel tijdgenoten in de Nederlanden inspireerde. Hij was bekend om zijn stillevens van pot ten, groenten, kruiken, schalen en tevens dieren, geplaatst tegen de donkere achtergrond van de 17e eeuwse boerenverblijven. Later schilderde hij pronkstillevens, met luxe voorwerpen, die de betekenis van welvaart, ijdelheid en verganke lijkheid dragen. Hij tekende en schil derde landschappen, die de plaal blijken te zijn van verhandelinge| van bijbelse vertellingen, zoals 1 dit in studiedeponering gekregel schilderij. Dit schilderij kunnen aan kopen en presenteren in de vaste oj stelling van de collectie van hl Zeeuws Museum, zou het 17e eeuw^ Middelburg ere toekennen en i goede indruk geven van de beoefel de landschapschilderkunst en de ll vensmentaliteit van de 17e eeuwsj mens in de Nederlanden". Dit dan mede in relatie tot het pi neel van Francois Ryckhals, ge| teld 'Een boerenschuurinterieur'r 1640, door het Zeeuws Museum aai gekocht in 1984, tentoongesteld 1 de vaste opstelling van de collecti| Het museum legt ook banden r het schilderij van Laurens Bernard een leerling van Ryckhals, getitel 'Gezicht op het jachtslot Terlindl (1649). Ook tentoongesteld indeva| te opstelling. De opening van de Ryckhals-pm sentatie is vrijdag 28 november ol 16 uur. Het Zeeuws Museum is tebf zichtigen: maandag tot en met i dag van 10 tot 17 uur, vrijdag 26 e. zaterdag 27 december én zaterdm januari van 13.30 tot 17 uur. Ges!| ten op 25 december en 1 januari. PHILIPPINE - De nieuwe waterzuiveringsinstallatie bij het pompstation Braakman in Philippine zal over vier maanden gaan proefdraaien. Het is de bedoeling dat de installatie in juni volledig in bedrijf komt. De NV Water maatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) kan vanaf dat moment per jaar vijf miljoen kubieke meter water zuiveren. Vrijdag werd het hoogste punt van de installatie bereikt. Directeur ir P. Sto ter van WMZ stortte voor deze gele genheid een bak cement uit over het dak van het waterzuiveringsgebouw. In een vergadering met de bouwers en ingenieurs ging hij in op de noodzaak van een goede planning voor de bouw: „We moeten namelijk de tijd hebben om onvermijdelijke kinderziektes te genezen voor we continu in bedrijt gaan. Vanaf juni moeten we West- Zeeuwsch-Vlaanderen met deze zuive ringsinstallatie van drinkwater voor zien." Het water dat hiervoor nodig is komt uit de Belgische Isabella- en Zwarte Sluispolders bij Boekhoute, en wordt zolang opgeslagen in de Braakman bekkens. De bouw van de waters ringsinstallatie ging op 13 maaij start. Voorzitter W. Don van de 1 stortte toen eveneens als official deling een hoeveelheid beton. Dei le kosten van deze installatie I gen 25 miljoen gulden. De zuiveri inrichting is nodig omdat het 1 verbruik duidelijk is gestegen e I 1988 de waterfabriek van de N vinciale Zeeuwse Energie-MaaG pij bij Terneuzen sluit. Naast he l uit België zal de installatie m l komst ook water uit de Biesld grondwater van het oostelijk a Sint Jansteen betrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 12