Ervoersbond mag eslag handhaven Proces over boekje met Rubik-vinding Gebrek aan dekens mede oorzaak dood kraker Hans Kok Ministerie wist van WIR-premie voor het ABP Na vonnis handhaving onder wij sbe voegdheid welzijnswet por Kamer Andriessen: ministers niet goed als manager janboer juwelier INISTER WIL BANEN VAN GEMEENTE BOERENVLOER Kolendamp maakt drie slachtoffers BEL NU 01184-17294 01140-13312 01110-3573 Drie échte Parker Vectors om precies te zijn. schrijft, ontdekt de geperfectioneerde Parker- Uitgevoerd in een combinatie van edelstaal en diverse kleuren hoogglanzend kunststof. Samen in een luxueuse geschenkverpakking. Tijdelijk voor een speciaal gereduceerde Sin- terklaasprijs. Dus samen voor een prijs waar je normaal gesproken hoogstens n paar gewone pennen voor kan kopen. Wie met de vulpen techniek. De rollerball combineert het schrijf- comfort van een vulpen met het gemak van een ballpen en het nieuwe type Vector ballpen geeft kilometers-langer schrijfplezier. Wie de ze set Parkers in z'n schoen vindt, zal roepen: "Oh, kom er 'ns kijken" en "Dit zijn geen pen nen, dit zijn Parkers!" f PARKER Interpretatie LaG 14 NOVEMBER 1986 HAAG (ANP) - Het vergt vijftig miljard gulden om [5 miljoen woningen in Nederland zodanig op te Lnen dat ze met nieuwbouw kunnen worden vergele- jHiervan is 42 miljard nodig voor achterstallig onder- |d en acht miljard voor voorzieningen die tegenwoor- lonontbeerlijk worden geacht, zoals een douche of een lentileerde keuken. Itssecretaris Heerma van volkshuisvesting heeft de lede Kamer donderdag schriftelijk op de hoogte ge bracht van de geschatte behoeften in de woningvoorraad. Daar zitten deze gegevens ook bij. Bijna één op de vijf woningen in Nederland vertoont „woontechnische" gebreken. Dat zijn tekortkomingen die op grond van de huidige normen onaanvaardbaar zijn, maar die er bij voorbeeld voor de Tweede Wereldoorlog niet waren. Woontechnische gebreken hebben niets te maken met achterstallig onderhoud, maar met de mate van com fort en de voorzieningen in een woning. eugdwerkplan niet et hulp bedrijven IN HAAG (ANP) - Het bedrijfsleven hoeft niet mee te doen aan het plan van minister De mng jonge werklozen tot en met 20 jaar gedurende zes maanden tot een jaar een baan te e 'en om werkervaring op te doen. De 35.000 boventallige banen voor dit Jeugdwerkgarantie- n (JWG) moeten voor het grootste deel worden gevonden bij de gemeenten. Jongeren die |ts zien in de baan die ze aangeboden krijgen, ontvangen geen uitkering. De vraag of een baan send is voor een jongere zal minder zwaar wegen dan bij andere werklozen. staat in twee notities van minister Koning (sociale zaken) over het gwerkgarantieplan ten behoeve een aantal gemeenten, de Vereni- ink van Nederlandse Gemeenten, de kgevers van instellingen die uit Imies en belastingen worden be- Bd en werkgevers en werknemers, notities zijn donderdag ook aan le Kamers gezonden. Koning wil het bedrijfsleven buiten ot laten omdat juist daar het ge- van concurrentievervalsing Bovendien is de marktsector p doende met uitbreiding van het Advertentie in wisselende breedtes, dik 22 mm., met of zonder V-groef. Van/-89^- nu voor 59^-p.m2 ongelegd. aantal leer- en arbeidsplaatsen. De Koning hoopt dat JWG-ers daar naar toe doorstromen en zo in reguliere ba nen terechtkomen. Overigens heeft een aantal gemeenten reeds laten we ten dat zij wel JWG-banen willen scheppen, maar slechts op voorwaar de dat het bedrijfsleven in de gemeen te ook een bijdrage levert. De gemeenten zullen verantwoorde lijk worden voor het JWG, dat thuis wonendejongeren een baan van 19 uur en zelfstandig wonenden een baan van 32 uur tegen het minimumloon wil ge ven. Het rijk betaalt de salarissen. Het totale plan zal jaarlijks tussen de 50 en 100 miljoen gulden kosten. De CDA-fractie gaat zich opnieuw be raden over waarborgen dat de twee miljard gulden die krachtens het re geerakkoord de komende vier jaar be schikbaar is voor werkgelegenheids beleid daadwerkelijk zal worden uit gegeven. Twijfel over de hardheid van die afspraak leidde bij de algeme ne beschouwingen al tot een motie van CDA-fractievoorzitter De Vries. Die eiste dat het bedrag echt beschik baar zou komen. Bij het feitenonderzoek naar de begro ting van sociale zaken en werkgelegen heid erkende minister De Koning don derdag dat hij 350 miljoen gulden aan „committeringsruimte", de ruimte om financiële verplichtingen aan te gaan, heeft prijsgegeven. ptONINGEN (ANP) De Vervoers- d FNV mag het beslag handhaven de bond heeft laten leggen op een 1 van de onroerende goederen van Groningse expeditiebedrijf Nij- a BV. Nijdam had tegen dit beslag P HAAG (ANP) De Tweede Ka- f heeft donderdag de Welzijnswet genomen. CDA, VVD, D66 en PvdA nden voor. PvdA-Kamerlid Buur- ijer verklaarde dat zijn fractie on- doende reden zag om tegen te nmen, ondanks zware teleurstel- ;en die zij kreeg te verwerken in de tste fase van de behandeling in de ner. verden een motie en een wijzigings- rstel van de PvdA om aan bezuini gen op het sociaal-cultureel werk te komen in komende jaren verwor- Maar er zijn nog steeds mogelijk en om uiterlij kovervierjaarde rei- jdte van de wet uit te breiden, met ee met de maatschappelijke istverlening. Die verwachting P mee om de aarzelende PvdA- tie over de streep te trekken, ikhorst (PPRi rechtvaardigde de mstem van de PPR-fractie met een wijzing naar het tekortschietende icht op voldoende financiering van welzijnswerk en het ontbreken van samenhangend ouderenbeleid. Welzijnswet voorziet in een over igsfase van vier j aar waarin geleide- de rijkssubsidie voor de welzijns- tor, inclusief openbare bibliothe- en sportvoorzieningen, wordt f'geheveld naar gemeenten en deels w de provincie. Die krijgen een grote eidsvrijheid om het geld naar eigen icht te besteden. WSTERDAM (ANP) - De Hongaar Rubik. die eerder de wereld in de ban wacht van de door hem uitgevonden magische kubus, wil nu een einde 'naken aan de schending van het auteurs- en merkrecht voor Nederland ran zijn nieuwe puzzel door uitgeverij Mondria en de boekhandels van °runa. 9if heeft zijn raadsman, mr C. Crul uit Amsterdam, donderdag meege teld. Rubik heeft een kort geding tegen Mondria en Bruna aangespan- ne", dat volgende week donderdag dient voor de president van de recht bank in Amsterdam. Volgens mr Crul heeft Mondria een boekje uitgegeven, waarin de oplos- Sljl9 van de door Rubik ook in Nederland op de markt gebrachte puzzel Maat. In dat boekje staat bovendien een afbeelding van de nieuwe puzzel. Mondria maakt dus gebruik van de puzzel van de Hongaar en dat is in yijd rriet het auteursrecht en de aan Rubik verleende merkrechten, aldus t advocaat. Bruna wordt door hem gedagvaard omdat het boekje van Mondria in de winkels van deze onderneming te koop wordt aangeboden. lt9everij Mondria deelde woensdag mee dat Rubik in afwachting van het or' geding beslag heeft laten leggen op de vooraden van het boek. De ltQever liet weten daarover „zeer verbaasd" te zijn. Hij trachtte de onrust die dit veroor zaakte in de CDA-gelederen onmiddel lijk weg te nemen met zijn verwach ting dat hij in 1990 gedwongen zal zijn zoveel geld voor werkgelegenheid te bestemmen, dat het bedrag van twee miljard gulden met een overloop in de jaren na 1990 toch wordt gehaald. De minister denkt dat dit moet kun nen lukken als twee werkgelegen heidsplannen goed gaan lopen. Het gaat om werkloze jongeren die met een loonkostensubsidie makkelijker aan een betaalde baan moeten komen en om het Jeugdwerkgarantieplan. LONDEN (RTR/UPI) De 33-jarige zoon van premier Margaret Thatcher van Groot-Brittannië, Mark, heeft zich woensdag volgens een annonce in de Londense Times, verloofd met de 25-jarige Amerikaanse Diane Burg- dorf, dochter van een welgestelde handelaar in tweedehandsautomobie len in Texas. Mark Thatcher werkt in Dallas voor een Britse automobielmaatschappij. Mark Thatcher heeft een bewogen carrière achter de rug, als zakenman, dressman en autocoureur. In 1982 kwam hij in het nieuws door tijdens een autorally in de Sahara zes dagen zoek te zijn. Margaret - van ijzer of niet - kon in die dagen tijdens het vervullen van een officiële verplichting haar tranen niet bedwingen. Foto: Mark Thatcher met zijn verlofde Diane Burg- dorf. een kort geding aangespannen. De president van de Groninger recht bank mr. P.P. Lampe heeft het ver voersbedrijf in het ongelijk gesteld. De Vervoersbond was tot zijn stap ge komen om uitbetaling af te dwingen van achterstallig loon aan dertien chauffeurs. Het gaat daarbij om een bedrag van ruim 21.000 gulden. Daar naast moet het bedrijf aan de Ver voersbond een dwangsom betalen van 67.000 gulden nadat het gerechtshof in Leeuwarden deze zomer bepaalde dat Nijdam de CAO moest naleven en tot betaling moest overgaan van bepaal de loonsverhogingen aan chauffeurs die in de CAO waren vastgelegd. Dit op straffe van een dwangsom van 1000 gulden per overtreding. Toen het bedrijf het arrest van het ge rechtshof maar ten dele uitvoerde, liet de Vervoersbond beslag leggen op de bedrijfshallen en twee woningen op het terrein van Nijdam. In een eerste reactie op de uitspraak van de rechtbank zei de directie van Nijdam wel tot betaling van het ach terstallig loon over te zullen gaan. „Dat zal wel moeten". Dit betekent volgens de directie nog niet dat het be drijf het hierbij laat. Ook kon de direc tie niet zeggen of zij de dwangsom aan de FNV zal betalen. WIERDEN (ANP) Een team van rijks- en gemeentepo litie heeft in de regio Almelo 36 arrestaties verricht we gens wapenhandel en verboden wapenbezit. Er zijn 35 vuurwapens en 2000 stuks munitie in beslag genomen. Dit is donderdag in Wierden bekend gemaakt. Veel van de in beslag genomen wapens en kogels zijn aangetroffen bij wat de politie zware criminelen" noemt. Het ging ondere meer om twee families die al ja ren met elkaar overhoop liggen. Zij wilden hun vete met wapens beslechten. Zes gevonden handvuurwapens zijn in Nederland nog niet eerder aangetroffen. Ze zijn in de Bondsrepubliek Duitsland gekocht. Ook zijn wapens buit gemaakt bij in braken in Almelo en Wierden, zo is uit de verhoren van de verdachten gebleken. Foto: De in beslaggenomen wapens. KERKRADE (ANP) De 48-jarige Le- ny Göbbels - Weusten en haar twee dochters, de 9-jarige Margeret en de 13-jarige Sabine uit Kerkrade zijn door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Hun stoffelijke overschotten zijn dins dag in de woning van de vrouw aange troffen zo heeft de politie donderdag bevestigd. Volgens de politie is de koolmonoxyde of kolendamp vermoedelijk ontstaan door een slecht werkende kachel of door een verstopte schoorsteen. Advertentie Parker Pen Benelux B V'Breda, Tel. (076) 710160 AMSTERDAM (GPD) Het niet verstrekken van een matras en dekens en de kou in de cel zijn mede oorzaak geweest van het overlijden van Hans Kok in een politiecel. De eerste doodsoorzaak is het gebruik van drugs geweest. Van geweld tegen of mishandeling van Hans Kok is geen sprake geweest. Het weekblad Vrij Nederland meldt dat de rijksrecherche tot deze slotsom is geko men mede op grond van een geheim rapport van TNO. Minister Korthals Altes van justitie wil dit rapport niet vrij geven zo lang het onderzoek tegen de drie bewaarders in het cellenblok nog niet is afgerond. Advocaat mrHenk Kersting ziet in het uitlekken van het TNO-rapport - waar uit letterlijk wordt geciteerd - zijn eerdere oordeel bevestigd dat niet de drie bewakers die betrokken waren bij de verzorging van Hans Kok in een politiecel, maar de hulpofficier van justitie I. strafrechtelijk vervolgd zou moeten worden. Kersting: ..Dat is de man die verantwoordelijk is voor het niet verstrekken van een matras en dekens. Dat is ook de man die Hans Kok al die tijd gezien heeft. Ik heb steeds geroepen dat ook die man als verdachte gehoord zou moeten wor den. Niet alleeen als getuige. Als dat nu alsnog gebeuren gaat. betekent het weer een halfjaar vertraging voor zo'n man voor de rechter komt". Of ook hoofdcommissaris Valken en burgemeester Van Thijn als eindverant woordelijken vervolgd moeten worden, wil Kersting niet zeggen. Uit het uit gelekte rapport in Vrij Nederland zou moeten blijken dat de situatie in het cellencomplex van het hoofdbureau van politie al langere tijd aan kritiek on derhevig was. MAASTRICHT (GPD) Hoewel ABP-juristen, mr. drs. Ed Masson incluis, nu ontkennen dat het innen van WIR-premies verhuld moest worden, is zeven jaar geleden zeer voorzichtig gehandeld en heeft men het niet aan de grote klok durven hangen dat men wél premies ontving via deelname in particulie re BV's. Toch heeft het ministerie van financiën er destijds al weet van gehad. Dit bleek donderdag tijdens het getui genverhoor van een ABP-jurist op de zesde dag in de strafzaak Masson voor de rechtbank in Maastricht. Mr. N. A. M. Fennes (42) was tot 1982 hoofd afde ling onroerend goed bij het ABP en sa men met Masson nauw betrokken bij de financieringsconstructie van de sporthallen van A. Poot. Anders dan Masson verklaarde Fen nes dat hij én Masson volledig op de hoogte waren. Masson daarentegen bekent weliswaar dat hij de geestelijke vader is van de WIR-constructie maar ontkent betrokken te zijn geweest bij de verdere juridische uitwerking waar uit de valsheid in geschrifte zou zijn ontstaan. Volgens Masson had niet hij als adjunct-directeur beleggingen de verantwoordelijkheid maar Bogaard, de inmiddels overleden directeur van de afdeling. „Er hoefde niets verhuld te worden. Het was overigens niet de eerste zaak. Al in het World Trade Centre in Am sterdam hebben we samen met de Fries-Groningse-Hypotheekbank een BV opgericht om WIR-premies te krij gen. Natuurlijk waren we prudent. We gingen het niet van de daken schreeu wen. Anders zou de overheid de gaten in de wet dichtmaken. Dat is later trouwens ook gebeurd. Maar toen was het een volstrekt legale zaak", aldus Fennes. Rechtbankvoorzitter J. Wortman hield hem een schriftelijk advies van ABP-jurist Wouters voor, die wees op het verbod in de Beleggingswet dat een pensioenfonds belegt in particulie re BV's. Fennes: „Ik deel die mening niet". Officier van justitie mr. J. Lau- men reageerde daarop met de vraag: „Kan het ABP dan de wet opzij zetten in de zin van het doel heiligt de midde len?" Fennes repliceerde dat de Beleggings wet dateert uit 1918 en dat er over de interpretatie van de wet in deze kwes tie overleg is geweest met het ministe rie van financiën. „We hebben dat niet in een achterkamertje geregeld maar overleg gevoerd met financiën of we ook op een andere wijze konden beleg gen dan gebruikelijk was". Gisteren bleek ook dat Fennis kenne lijk niets wist van de gewijzigde finan cieringsconstructie. Fennis wist dat er met Poot een concept was afgespro ken waarin het ABP 100 procent zou fi nancieren, maar dat daarvan 91 pro cent verstrekt werd als hypotheek en 9 procent ais onderhandse geldlening, Neue Heimat Alfons Lappas (57), de voorzitter van de BGAG. de houd stermaatschappij van de Westduitse vakverbond DGB, is afgetreden. Dit is donderdag van de BGAG in Frankfort vernomen. Lappas had een sleutelpo sitie in de transactie, die leidde tot het beruchte schandaal bij dé DGB: de verkoop, zes weken later gevolgd door het terugkopen voor het symbolische bedrag van 1 mark, van de failliet ge- gane woningbouwvereniging Neue Heimat. die Poot kon aflossen met de helft van de WIR-premie. Poot zegt evenwel dat Masson op het allerlaatste ogenblik veranderingen in de contracten heeft gemaakt waar door hij 20 jaar langrente moest beta len over 100 procent van het hypo theekbedrag terwijl hij maar 91 pro cent in handen zou krijgen. Ook Fen nes moest gisteren toegeven dat de feitelijke cijfers er anders uitzien dan was afgesproken. Onduidelijk bleef de rol welke Fennes hier in gespeeld kan hebben, ook al bestaat er een brief van Fennes aan de ABP-directie uit die tijd waarin hij 'essentiële wijzi gingen' aankondigt daags voordat de twee sporthallen in de Centrale Be- leggingsraad van het ABP aande orde kwamen. DEN HAAG (GPD) Ministers en hun ambtelijke top bestaande uit secretarissen-generaal en di recteuren-generaal zijn niet in staat hun departementen te lei den. Dit en niet de luie ambtena ren veroorzaakt een bureaucra tische onmacht bij de overheid. Dr. J.E.Andriessen, die van 1963 tot 1965 minister van economi sche zaken is geweest, schrijft in het economenblad ESB dat mi nisters wel deskundig zijn om hun produkt aan de man te bren gen maar weinig overtuigende managers zijn. Volgens Andriessen, die volgend jaar voorzitter van het Neder lands Christelijk Werkgeversver bond (NCW) wordt, kennen mi nisters hun bedrijf slecht en heb ben blijkbaar weinig tijd het goed te leren kennen. Bovendien hebben ze volgens Andriessen geen zakelijke filosofie waardoor ze onvoldoende bezig zijn met de vraag wat de overheid wel of niet moet doen. Loopt het in een onderneming niet goed dan is dat niet de schuld van de werknemers maar van de directie. Dat geldt volgens Andriessen ook voor de overheid. Advertentie Prachtig massief, gouden dames polshorloge, mineraal glas. Gewone prijs 2.995,- m «z Ganzepoortstr. 20 Goes 01100-11328 DEN HAAG (ANP) - On derwijsgevenden die onvoorwaardelijk zijn veroordeeld wegens een misdrijf zullen niet meer automatisch hun bevoegdheid tot het ge ven van onderwijs kwijt raken. Bovendien zal de minister van onderwijs niet langer de mogelijk heid hebben bij een strafrechtelijke veroor deling de bevoegdheid te ontnemen of te beper ken. De Tweede Kamer ging donderdag met een wetsontwerp van deze strekking met algemene stemmen akkoord. Het was ingediend omdat volgens minister Deet- man (onderwijs) velen de koppeling tussen ener zijds een strafrechtelijke veroordeling en ander zijds het van rechtswege vervallen van de be voegdheid tot het geven van onderwijs als onge wenst beschouwen. Daardoor wordt immers de beleidsruimte van de rechter beperkt, omdat deze ermee rekening zal houden dat een veroor deling automatisch leidt tot het vervallen van de bevoegdheid tot het ge ven van onderwijs. Ook het openbaar minis terie zal om die reden bij zijn beslissing om al dan niet een strafrechtelijke vervolging in te stellen, rekening houden met het vervallen van deze bevoegdheid. Als ook de Eerste Kamer dit wetsvoorstel aan vaardt, zal het gevolg zijn dat onderwijsgeven den die meer dan vijfjaar vóór de inwerkingtre ding van de wet de be voegdheid tot het geven van onderwijs hebben verloren en deze niet on voorwaardelijk hebben teruggekregen, deze be voegdheid terugkrijgen op de dag dat de wet in werking treedt. Is de pe riode vijf jaar of korter dan wordt de bevoegd heid vijf jaar na het ver lies daarvan teruggege ven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 5