Tiende boeriiinendag had feestelijk tintje Bonden: ouderenraad nodig in Middelburg Bestuur waterschap Tholen verdeeld over concentratie Brandweerhistorie SPUIT ELF GAF MODDER PZC/ provincie 10OFDINGELANDEN VERDEELD [ergadering basis- jeciaal onderwijs lonnebloem houdt lopavond zieken gehandicapten leid gestolen uit |mer bejaardenhuis resentatie I Smullen \in Zeeland Dl HOORT. ZIETJ$ 21 OES - De hoofdingelanden van het waterschap Noord- en Zuid-Beveland zijn verdeeld over concentratie van de Zeeuwse waterschappen. Het dagelijks bestuur is unaniem van mening teen Oosterscheldewaterschap - een derde naast een waterschap Walcheren en een water- hap Zeeuwsch-Vlaanderen - recht van bestaan heeft. Hoewel een meerderheid van de hoofd gelanden het eens was met de mening van het dagelijks bestuur - 26 van hen stemden voor het orstel - bleven 14 hoofdingelanden morrend van mening dat gekozen moet worden voor één, ee of zelfs vier waterschappen. Aanleiding Karakter MINDERHEID VOOR VOORSTEL GS Zoetwater BLOKVERWARMING 'S NACHTS UIT 1IJDAG 14 NOVEMBER 1986 *PELLE - De agrarische commissie van de Christelijke Plattelandsvrouwen ind (CPB) heeft donderdag voor de tiende keer een boerinnendag gehouden; n jaarlijkse studiedag, toegespitst op vrouwen in het agrarisch bedrijf. tiende boerinnendag werd met extra feestelijkheden omgeven, niet alleen nwege het jubileum maar ook omdat Marga de Jong, de coördinatrice voor 3Uwenzaken die drie jaar geleden de Christelijke Boeren en Tuinders Bond BTB) verliet om in Burkina Faso ontwikkelingswerk te gaan doen, een diase- >kwam vertonen over haar werk in Afrika. diaserie met de inleiding van Marga de Jong werd ook in het licht gezien van t thema van de studiedag: 'Werken en leven we gezond?'. Dr C. Klingers, dis- ctsverzekeringsgeneeskundige, en E. Poll, districtsarbeidsdeskundige bij de ■meenschappelijke Medische Dienst in Goes, hielden inleidingen over de ver tillende aspecten van leven en werken in het agrarisch bedrijf. Klingers stel de vooral de algemene veiligheid aan de orde in een wereld waarin mensen bijna dagelijks geconfronteerd worden met de gevolgen van allerlei milieurampen. Poll spitste zijn betoog toe op de samenwerking die de GMD heeft met bijvoor beeld het Landbouw Economisch Instituut (LEI). Hij wees erop dat ook binnen situaties waar bijvoorbeeld geen arbeidsongeschiktheid voorkomt, mogelijkhe den geschapen zijn om met speciale voorzieningen de veiligheid te verhogen. Volgens Poll heeft ieder agrarisch bedrijf recht op een gedeeltelijke vergoeding van allerlei voorzieningen, met als enige voorwaarde dat die nog niet moeten zijn aangebracht. Het gaat hierbij om eenvoudige handgrepen, die preventief kunnen werken. In de middag gingen de boerinnen creatief aan de slag met het thema 10 jaar boerinnendag. Een collage, een lied en een toneelstuk waren de resultaten, die dan ook meteen aan de groep werden gepresenteerd. Bevelanden' kiest voor vorming 3 waterschappen waterschap Tholen/Sint-Philipsland zijn van dezelfde aard en karakter". Hoofdingeland I. N. Lindenberg maak te zich sterk voor de totstandkoming van één waterschap. „Dan blijven we in de toekomst tenminste verschoond Van fusies of dreigende fusies. Eén wa terschap, goed menselijk en ambtelijk bestuurd, kan tegengas geven aan gs. Als één waterschap niet kan, dan maar twee. Walcheren hoort erbij".' Ook hoofdingeland C. J. Dieleman toonde zich een voorstander van vergaande concentratie. Volgens hem biedt één schap meer voordelen dan twee of drie. „Eén schap zou voor de provincie aan leiding kunnen zijn om niet verder te decentraliseren. Eén schap is autono- mer en kan zelfstandiger optreden". als gemeld zijn gedeputeerde staten Zeeland (gedeputeerde J. D. de jd neemt een minderheidstand- nt in) voorstander van twee schap- in de toekomst. Eén bezuiden en benoorden de Westerschelde. Om toch nog enigszins te overtuigen het nut van meer waterschappen am het dagelijks bestuur na uitvoe- e studies tot de conclusie dat moet rden overgegaan tot de vorming neen Oosterscheldewaterschap. Vi- ■dijkgraaf ir J. Minderhoud, die de ke dijkgraaf G. J. de Jager verving, toogde donderdagavond tijdens een ;emene vergadering van het water lap in Goes dat 'dit waterschap zijn ;en boontjes wel kan doppen'. jMinderhoud erkende dat het dage- |s bestuur voor de toekomst zoveel ■wikkelingen ziet dat het water- pap Noord- en Zuid-Beveland 'ei- rlijk naar schaalvergroting toe zou neten om alles te kunnen behappen'. |ij willen een waterschap dat een ei- beleid kan voeren". Een v'erder- Iddelburg - De afdeling basis- en pciaal onderwijs van de provinciale jderwijsraad blikt woensdag terug (één jaar basisschool. Aan de hand 3 een discussiestuk van het provin- lal opbouworgaan stichting Zeeland Irdt gekeken of de basisschool ook Jadwerkelijk dichterbij is gekomen. Irder komen de instandhoudings- Iteria voor kleine basisscholen aan lorde. De vergadering begint om 14 Ir op het provinciehuis in Middel- I? IlSSINGEN De Zonnebloem, re- j Walcheren, houdt dinsdag 18 no- jnber, in samenwerking met Miro, fSintNicolaas-koopavond voor zie- gehandicapten en aan huis ge helen ouderen in het warenhuis. De ppavond is van 18.30 uur tot 21.00 Verplegend personeel, helpers en jstoelen zijn aanwezig. Inlichtingen Ir vervoer en dergelijke kunnen f'den verkregen bij mevrouw A. van g. Gravestraat 50, Vlissingen en ■vrouw A. Rienstra, Langevielesin- |18a, Middelburg. |RGH-HAAMSTEDE Uit een ka- r in het bejaardentehuis in Haam- Jde is woensdag een bedrag van 155 |den gestolen. De benadeelde, M. IS.was tussen 18.00 en 19.00 uur op haar kamer. Toen zij terug- pi was de hele kamer doorzocht en I geld verdwenen. De insluiper ver latte zich vermoedelijk toegang tot Tramer via de tuindeuren. gaande concentratie van de zeven Zeeuwse waterschappen tot één, noemde Minderhoud verwerpelijk. Dat is volgens hem financieel niet haalbaar. Daarnaast wordt het con tact met de belanghebbende minder en ontstaan er geografische proble men, aldus de vice-dijkgraaf. Een geïrriteerde Minderhoud riep de vergadering op om tot een eenslui dend oordeel te komen. Het voorstel van gs spreekt niet over vier schappen en niet over één, aldus Minderhoud. Hij toonde zich huiverig voor de kreet 'grotere bestuurskracht' bij één water schap. „Ik vind dat een abstracte zaak". Minderhoud herinnerde de al gemene vergadering aan de uitspraak van de vorige vergadering waarin de hoofdingelanden zich hadden uitge sproken dat twee waterschappen te weinig is. Het voorstel van het dagelijk bestuur om het waterschap Walcheren apart te houden moest niet worden opgevat als zou het Bevelandse waterschap, het waterschap Walcheren er niet bij willen hebben, verdedigde Minder houd het voorstel. „De waterschap pen Noord- en Zuid-Beveland, het wa terschap Schouwen-Duiveland en het MIDDELBURG - Mid delburg moet een oude ren-adviesraad krijgen om de stem van ouderen te laten horen in de plaatselijke politiek. Dit schrijft het Overleg orgaan van de Samen werkende Ouderenbon den in de Zeeuwse hoofdstad aan de ge meenteraad. De ouderen- en senioren raad, die voor meer dan de helft uit vertegen woordigers van de oude renbonden zou moeten bestaan, kan advies uit brengen over onderwer pen als: het bevorderen van de zelfstandigheid van ouderen via aanvul lende hulp op de profes sionele thuiszorg en het gemeentelijk beleid op terreinen als ruimtelijke ordening, volkshuisves ting, recreatie en ver keer. De nieuwe raad kan wor den geleid door een onaf hankelijk voorzitter, bij gestaan door een ambte lijk secretaris. In hun brief aan het ge meentebestuur bena drukken de bonden nog eens, dat ouderen gelijk waardig zijn aan andere leden van de samenle ving. Zij willen voorko men dat deze bevol kingsgroep wordt gezien als „louter object van zorg en leiding". „Uw mening is voor ons aanleiding geweest voor drie waterschappen. Het dagelijks bestuur meent dat drie schappen een goede invulling is. Ze ker na gesprekken met de andere dijk graven". Op een reactie van Linden- berg dat alles 'maar bijeen moet' rea geerde Minderhoud geprikkeld met de woorden dat 'een dergelijke op merking ongenuanceerd is'. Na een schorsing diende hoofdinge land Lindenberg een motie in voor één waterschap. Hoofdingeland I. J. Ha- verhoek riep de algemene vergadering op deze motie te ontraden. „We praten over een eenduidig beleid naar gs toe. Groot hoeft geen waarborg te zijn voor efficiënt beheer. Drie is veel meer te verkiezen boven één". De motie van Lindenberg werd met zeven stemmen voor verworpen. Een motie van me vrouw ir M. J. van der Weele-Minder- houd voor twee waterschappen werd met zes stemmen verworpen. Het voorstel van het dagelijks bestuur kreeg tijdens de rumoerige vergade ring 26 hoofdingelanden mee. Het da gelijks bestuur bestaande uit tien man stemde automatisch voor. Veertien hoofdingelanden stemden tegen het voorstel of onthielden zich van stem ming. Minderhoud toonde zich bijzonder te leurgesteld over de hele gang van za ken met betrekking tot de concentra tie van de waterschappen. Hij achtte het van groot belang dat het water schap Noord- en Zuid-Beveland juist in deze kwestie unaniem met een nieuw voorstel naar gs stapt. MIDDELBURG - De drie vrouwe- pce burgemeesters in Zeeland Fijgen vrijdag 28 november het prsie exemplaar van het boekje Vnullen in Zeeland' van culi- pair journalist Pieter Taselaar ongeboden tijdens een bijeen komst in café-restaurant braai- tapperij De Mug in Middelburg Rd nieuwe boekje, een gids door M land waar ook het culinaire weven goed kan zijn, is uitgegeven Itoor de Provinciale VVV. Tase- iaar 'keurde' en beschreef 65 be- pbjven, verspreid over de pro- Pfcie. e drie burgemeesters die de pri- renr in ontvangst nemen zijn FesP. mevrouw J.L. Niemantsver- r nri~Leenheer van Westen- fedouwen, mevrouw G.W. van °ntfrans-Hartman van Veere ff mevrouw E JHoogendijk-van jnjn van Kortgene. ePresentatie is om 12 uur en zal arden omlijst met ondermeer IWwcft Zeeuwse gerechten. Ook yordt' Beaujolais Village35 Pri- enr en Muscadet Primeur ge zonken. SCHERPENISSE - Het dagelijks be stuur van het waterschap Tholen is verdeeld over de reorganisatie van het Zeeuwse waterschapsbestel. De kleinst mogelijke meerderheid van het college van dijkgraaf en gezwore nen is voor een concentratie tot drie waterschappen: Zeeuwsch-Vlaande ren, Walcheren en een Oosterschelde waterschap. In dat laatste zouden de huidige drie waterschappen Noord en Zuid-Beveland, Schouwen-Duive land en Tholen/Sint-Philipsland moe ten opgaan. De grootst mogelijke min derheid ziet - als het dan toch tot een concentratie moet komen - meer in het voorstel van gedeputeerde staten: één waterschap voor Zeeuwsch- Vlaanderen en één voor het midden en noorden van Zeeland. Beide stromingen in het dagelijks be stuur van het Thoolse waterschap handhaven overigens het standpunt dat het huidige waterschap Tholen zo wel in bestuurlijk als in financieel op zicht in staat is zijn takenpakket uit stekend te verzorgen. Dijkgraaf en ge zworenen zijn evenwel tot de conclusie gekomen dat het zelfstandig laten voortbestaan van de huidige zeven wa terschappen waarschijnlijk geen poli tieke haalbaarheid meer heeft in pro vinciale staten. Een of andere vorm van concentratie ligt dan ook voor de hand. Het waterschapsbestuur durft de stelling aan dat de provinciale poli tiek waarschijnlijk een ander stand punt zou hebben ingenomen als de wa terschappen voortdurend eensgezind zouden hebben vastgehouden aan hun blijvende zelfstandigheid. De meerderheid en de minderheid ge ven in de reactie van het dagelijks be stuur op het voorstel van gedeputeer de staten over de waterschapsconcen tratie beide de argumenten voor hun keus. Voor de vorming van twee water schappen benoorden de Westerschel de pleit dat het waterschap Walcheren een ander karakter en andere aan dachtspunten heeft dan de water schappen rondom de Oosterschelde. Zo kenmerkt het college van dijkgraaf en gezworenen Walcheren als een ver stedelijkt gebied, in tegenstelling tot het hoofdzakelijk agrarische karakter van de andere delen van midden en noord Zeeland. Ook in de taken zijn er verschillen. Het waterschap Walcheren tieeft in zeer beperkte mate de wegenzorg. Op Schouwen-Duiveland, Tholen, Sint- Philipsland en de Bevelanden speelt de problematiek van de zoetwater voorziening in de landbouw. Dit deel van Zeeland is bovendien ten nauwste betrokken bij het beheer van de storm vloedkering en de inrichting van het Oosterscheldegebied. Tholen en Sint- Philipsland, zo is verder de opvatting van de meerderheid in het dagelijks bestuur zullen in een Oosterschelde waterschap een grotere invloed op het beleid kunnen hebben dan met Wal cheren erbij. Dat laatste argument gebruiken de voorstanders van twee Zeeuwse water schappen ook. Ze menen verder dat de kans op districtskantoren in de voor malige waterschapsgebieden groter is bij de vorming van één groot water schap benoorden de Westerschelde. Een zelfstandig waterschap Walche ren beschouwt de minderheid in het bestuur als 'niet reëel', omdat het 'lou ter een politieke oplossing' wordt ge noemd. Twee waterschappen in Zee land. is de overtuiging van deze be stuursleden, zijn een definitieve oplos sing voor de toekomst. Ook financieel zien ze voordelen: een geringere verho ging van de zuiveringsheffing en een grotere verlaging van het geschot. De algemene vergadering van het wa terschap bespreekt de reorganisatie van het Zeeuwse waterschapsbestel dinsdag 25 november in het Holland Huis te Scherpenisse. De vergadering begint om 14 uur. De 'historici!spuitgasten' van de Terneuzense brandweer. Van links naar rechts: Bas Hamelink, Mark Pieters, Cees Geensen en Fons Agterhuis. De uitdrukking 'spuit elf geeft modder' is waarschijnlijk in Terneuzen ontstaan. „Vroeger werd er bluswater uit het riool gehaald, en daar voor moest dan eerst met een sleutel een verbinding gemaakt worden met het kanaal. In 1908 brak er een brand uit in de Donze Visserstraat waarbij de sleutelbeheerder gewoon door het alarm heen sliep. Gevolg was dat de brandweerpomp geen water maar de modderige inhoud van het riool op zoog". Mark Pieters, die dit vertelt, is lid van de vrijwillige brandweer in Ter- neuzen. Samen met collega-brand weerlieden Cees Geensen, Bas Ha melink en Fons Agterhuis is hij sinds een jaar bezig met het achter halen van de geschiedenis van de Terneuzense vrijwillige brandweer. Oorspronkelijk was het bedoeld als' een aardigheidje, maar inmiddels slokt het een groot deel van hun vrij e tijd op. Bas Hamelink: „Meer dan een jaar geleden stonden er in de krant stukken over de geschiedenis van Terneuzen, en toen realiseerden we onszelf hoe weinig er eigenlijk be kend was over de achtergrond van de brandweer. We wilden eigenlijk alleen wat gegevens bij elkaar zoe ken om er een stenciltje van te ma ken voor gebruik binnen het korps. Maar hoe meer gegevens we kregen, hoe enthousiaster iedereen werd. Daarom willen we nu proberen er een boekje van te maken". Voor hun gegevens duiken de brand weerlieden regelmatig in het archief van de gemeente. Ook van de heer P. J. Baert uit Terneuzen. die zich al langere tijd met de geschiedschrij ving van zijn woonplaats bezig houdt, krijgen ze veel informatie. Andere (maar minstens even be langrijke) bronnen zijn vaak de ver geten familiestukken op stoffige zol ders. Affiches waarin de vier om ou de foto's en kranteknipsels vroegen leverden al dertig reacties op. Eén van de belangrijkste vondsten wa ren de statuten: „We weten nog niet honderd procent zeker wanneer de vrijwillige brandweer officieel is op gericht. Vroeger mocht je de archief stukken nog lenen en het gevolg daarvan is nu dat er gaten in de ge schiedschrijving zijn gevallen, om dat niet alles werd teruggebracht. De statuten die we kregen, van een familie die vroeger zelf brandweer mannen in de familie had, zijn waar schijnlijk gemaakt bij de oprichting van het vrijwillige korps. Helaas zij die niet gedateerd, dus kunnen we alleen maar gissen naar hun ouder dom. Waarschijnlijk stamt de brandweer van Terneuzen in haar huidige vorm uit 1913, en is daar in 1922 officieel melding van gemaakt in de gemeenteraad", zegt Fons Ag terhuis. ie oudste papieren uit het ge- 'meente-archief melden dat er in 1720 al een garnizoensbrandweer was. De spuitgasten werden door loting aangewezen en moesten ver plicht lid worden van de brand weer. Erg populair was brandblus- sen in die tijd niet. Veel mensen be schouwden het zelfs als minder waardig werk. Om van deze verplichting af te ko men waren er twee oplossingen mo gelijk: ofwel voor een vervanger zor gen, of afkopen. Volgens het archief bedroeg deze afkoopsom in 1906, toen er nog steeds een brandplicht voor de leden was, vijf gulden. In die tijd een aanzienlijk bedrag, wat er toe leidde dat bijna iedere werkman in Terneuzen tussen de dertig en vijf tig jaar in het korps terechtkwam. Het gebrek aan animo voor de brandweer was er de oorzaak van dat er begin deze eeuw een vrijwillig korps werd opgezet. Voor die tijd moest er ieder jaar volgens een ge meentelijke verordening een brand- schouw worden gehouden. Dit hield in dat er in ieder huis gecontroleerd moest worden of er soms geen brandgevaarlijke situaties voorkwa men en of de schoorstenen wel goed geveegd waren. Deze controle was onder de brandweerlieden even im populair als de brandweerplicht zelf. Toen in 1906 het college van b en w met veel moeite de brandweerlieden tot een dergelijke controle had ge dwongen, namen sommige van hen dan ook zoveel tractaties aan dat ze het einde van hun route niet eens meer haalden. Om de dronkeman nen weer op de been te helpen was de hulp van een dokter nodig. De slechte naam die de brandweer hierdoor opliep zorgde ervoor dat de brandschouw haar langste tijd had gehad. Bas Hamelink: „We willen in de hoofdstukken van het boekje per on derwerp de geschiedenis van de Ter neuzense brandweer behandelen. Dus er komt bijvoorbeeld een hoofd stuk over het materiaal, een hoofd stuk over de leden en een over de jaarlijkse kosten. Zo kun je goed zien hoe die zaken zich ontwikkeld heb ben. De begroting van 1869 ziet er - om maar eens iets te noemen - met een totaalbedrag van 166 gulden wel iets anders uit dan de begroting die we nu hebben." Hoe het drukken van het boekje gefinancierd moet worden is nog niet helemaal duidelijk. De vier brandweermannen denken er aan om een intekenlijst op te stellen. Voorlopig rekenen ze op een afzet van tweehonderd boekjes. Honderd aan brandweermannen binnen de gemeente Terneuzen en de resteren de honderd voor andere mensen die inmiddels interesse getoond heb ben. Inmiddels is er een bankrekening geopend voor donaties. Geld staat er nog niet op. Cees Geensen: „We hopen dat er ook bedrijven zijn die een bijdrage willen leveren in de pro- duktie van het boekje. Voor ons gaat het er alleen maar om dat het geheel kostendekkend is. Het moet vooral een naslagwerk worden voor de brandweer, iets waar we nu nog niet de beschikking over hebben. Infor matie over het brandweerverleden is trouwens ook nog steeds welkom, want vooral over de periode 1850 - 1922 is ons nog weinig bekend. Het is niet erg als we dingen dubbel krij gen, want we zoeken er gewoon het beste materiaal uit voor het boekje. Als alles een beetje meezit hopen we het binnen een jaar af te hebben." Jaapjan Rijlaarsdam *11# lil Bejaard echtpaar in de kou Het bejaardentehuis 's nachts kou lijdt. Vlooswijk in Terneuzen waar het echtpaar Meeder TERNEUZEN - Het echtpaar Meeder in het bejaardentehuis Vlooswijk in de binnenstad van Terneuzen is ten einde raad. Het is in hun hoekapparte- ment 's nachts ijs- en ijskoud nu de gu re novemberwind om de muren blaast en de eigenaar van het gebouw de ka chel 's nachts op een laag pitje zet. De andere bewoners hebben niet zo'n last van de kou en zijn er daarom op tegen dat de kachel na elf uur 's avonds ge woon door blijft branden. Uit nood heeft mevrouw E.A. Meeder-Arnouts (72) daarom maar een los radiatortje gekocht om het toch nog maar be haaglijk te hebben. „Maar waarom moet dat nou? Ik huur toch een huis met verwarming en dan moet die ook branden. Zeker nu al het al november is." Ze vraagt het niet voor zichzelf, maar voor haar man. de heer E.P. Meeder (79) die erg ziek is. Om sanitaire redenen moet hij er 's nachts vaak uit maar volgens zijn vrouw wordt hij door de kou in het flatje alleen maar zieker. „De andere bewoners zeiden dat als wij de verwar ming 's nachts aan wilden hebben dat zij het dan zo warm kregen, maar dat is niet zo. Zij kunnen hun eigen verwar mingskraantje dichtdraaien." Iedere flat in Vlooswijk heeft een eigen ver warmingskraantje in de meterkast, sa men met een meter die de hoeveelheid bijhoudt. Volgens H. van der Meulen, hoofd bouwzaken van de Humanisti sche Bejaardenhuisvesting hoeft het stoken 's nachts geen probleem te zijn, „maar dat hangt er helemaal vanaf hoeveel begrip de andere bewoners er voor kunnen opbrengen. De bewoners kunnen dat met elkaar bepalen. Dat is het nadeel van een collectieve verwar ming." Van der Meulen adviseert daar om het gebruik van een apart kachel tje op het lichtnet. De bouwwijze van de flat is volgens mevrouw Meeder ook een oorzaak van nachtelijke kou. De buitenramen zijn van enkel glas en als het buiten waait is binnen de koude wind te voelen. Nu is er in de kamer wel een glazen tussen wand met dubbele beglazing) maar de deur is eruitgehaald omdat deze bij openklappen de serre barricadeert. „Maak die kachel toch zo dat de radia toren op de gangen 's nachts uit zijn en dat alle mensen zelf mogen weten of ze de kachel aan of uit doen in hun ei gen huis" vindt mevrouw Meeder, „Ik wil hier mijn eigen baas zijn. Je voelt je nu zo onmondig, net alsof je een stel kleine kinderen bent."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 37