15^23 NOV. Sanitair 4 Gévier PASSAGE GESCHRAPT IN VERTALING REDE HAVEL auto adria Andriessen bepleit rigoureuze aanpak EG-melkoverschot I AG AN GEEFT UITLEG andaag Rudolf Schock overleden mincier mans Met veel melk Ingres Geloofwaardigheid ONTDEK DE WONDERE WERELD OP EIGENHANDIG 'anderen \uotering meerpijpl lans Kok Ier stel kernenergie oetbalroem stijlvol en functioneel Lauffen/Sphinx Ambassadeur voor Pretoria EXTRA! KADOWIJZER )e jaargang no. 269 Ijdag 14 november 1986 - Veel bewolking fond-centrum Westhavendijk15CD.Goes. lel.01100-20<440 Rundvlees Landbouwschap S erkennen toch apensteun Iran ASHINGTON (UPI/DPA) - De Amerikaanse president, Ronald Reagan, heeft toegegeven dat erenigde Staten wapens hebben geleverd aan Iran in een poging contacten te leggen met atigde elementen in de Iraanse regering. Dit hebben Amerikaanse regeringsfunctionaris- in Üonderdag verklaard. Officieel bewaarde het Witte Huis gisteren echter nog het stilzwij- Bover de zaak. ;ns de regeringsfunctionarissen eagan de wapenleveranties toe in ;esprek met leiders van het Con- Het beleid had aanvankelijk tot toenadering te zoeken tot gema- Iraanse politici met het oog op de I om de opvolging van de bej aarde ïse leider ajatollah Khomeini, richtte zich later ook op de vrijla- |ig| .an de Amerikaanse gijzelaars in ion. Reagan verdedigde het be- Bd|ils „volkomen wettig", aldus de ingsfunctionarissen. lan zou donderdagavond (vrijdag- fnd 2 uur Nederlandse tijd) een iraak voor de Amerikaanse televi- llt aden over de Amerikaans-Iraan- rekkingen. Idvoerder van het Witte Huis Lar- leakes vertelde dat Reagan in zijn Iraak zoveel mogelijk openheid |u betrachten, maar bepaalde aspec- Jan de operatie niet uit de doeken ■oen. „De president is nog steeds pezorgd over de levens en de vei- d van de gijzelaars". tagen van journalisten bevestig- eakes dat Reagan toestemming had verleend aan de geheime contac ten met Iran, waaronder het bezoek van de voormalige nationale veilig heidsadviseur, Robert MacFarlane aan Teheran. Hij weigerde echter iets te zeggen over wapenleveranties aan Iran. Met zijn toelichting tegenover de vier Democratische en Republikeinse Con gresleiders gaf Reagan toe aan de druk vanuit het Congres opening van zaken te geven over de door Teheran onthul de Amerikaanse pogingen met Iran in contact te komen en kranteberichten dat de Verenigde Staten Iran wapens zouden hebben geleverd in ruil voor bemiddeling bij de vrijlating van drie Amerikaanse gijzelaars. Volgens regeringsfunctionarissen koestert Washington de hoop dat bin nenkort nog twee Amerikaanse gijze laars zullen worden vrijgelaten. Democratische congresleden uitten donderdag kritiek op de geheime ope ratie, die volgens hen de geloofwaar digheid van het Amerikaanse anti- terreurbeleid ondermijnt en alle Amerikanen in het Midden-Oosten tot potentiële gijzelaars maakt. „Hoe kunnen wij nu tegen onze NAVO- bondgenoten zeggen niet met terroris ten te onderhandelen, hun geen wa pens te verkopen en onbuigzaam te blijven?", zo vroeg de Democratische voorzitter van de Senaatscommissie voor de inlichtingendiensten, Patrick Leahy, zich af in een interview met de Amerikaanse televisie. Volgens de De mocratische senator Daniel Patrick Moynihan heeft de geheime operatie de positie van minister van buiten landse zaken, George Shultz, ernstig ondermijnd. „Aan zijn preken zal nu geen enkele waarde gehecht worden in Europa", zo meende Moynihan. (w.v.) Volgens berichten in Amerikaanse bladen heeft Israel als doorvoerhaven voor de geheime Amerikaanse wa penleveranties aan Teheran gediend. „Time" meldde deze week dat Israel dit jaar in totaal voor 40 miljoen dol lar aan Amerikaans militair mate rieel aan Iran heeft doorgesluisd in ruil voor de vrijlating van drie Ame rikaanse gijzelaars. PAGINA 4: Afgang VS en Israël Open: 11.00-17.00 u. en 19.00-22.30 u. Zaterdag en Zondag: 11.00-17.00 u. PZC I roducente Flory Anstadt leeft met haar zevende en te ens laatste 'Kinderen voor Iinderen' weer vakwerk afge leerd. PAGINA 2 de haven van IJmuiden heb- en vissers van '79 tot en met '4 met medeweten van de verheid de kans gekregen de G-vangstbeperkingen te om- dien. PAGINA 3 adertje Rijn rookt een zware PAGINA 4 Iolgens TNO was een gebrek lan dekens mede oorzaak van I? dood van kraker Hans Kok t een Amsterdamse politiecel. PAGINA 5 I r Avan der Zwan, president- \irecteur van de Nationale In- esteringsbank, is optimistisch Iver de economische ontwik- I''ting. PAGINA 7 fe Milieu Federatie valt gs bij vet het besluit om uitbreiding lan kernenergie uit het streek plan Zeeland te schrappen. PAGINA 19 tarco van Basten trad bij de Vtreiking van de Gouden |c/ioen in Parijs even uit de Thaduw van Diege Marado- PAGINA 25 ladio, tv en kunst: 2 finnen- en buitenland: 3 15 Ipinie en achtergrond: 4 financiën, economie: 7 [rijdagkrant: 9, 11, 13, 14 15 Irovincie: 17,19, 21 en 23 ■Port: 24 en 25 Advertentie Zuidvlietstraat 75, Goes, Tel. 01100-12420 Openingstijden toonzaal werkdagen 09 00-12 00 u 13 00 - 1 7 00 u donderdagavond 19 00-21 00 u zaterdags 09 30- 12 30 u De Wondere Wereld van Chriet Titulaer Groot Doe-Het-Zelfcentrum Kreatieve vrijetijdsbesteding (Rail) Hobby- en Modelbouw Zelfmaakmode (shows) etc. Publiekswedstrijd 'Creatiek' Alles over tuinieren en Xl beurs voor nuttige kado's en ideeën voor Sint en Kerst. I 'atige, soms vrij krachtige zuidelijke 11ind. Overigens veel bewolking en mo rn ehjk enkele spaarzame opklaringen, meen regen. Temperatuur 12 graden. I I WASHINGTON lANP) Presi dent Reagan stelde gisteren in Washington Edward Parkins als nieuwe Amerikaanse ambassa deur in Zuid-Afrika aan de me dia voor. Perkins is de eerste zwarte diplomaat op die post. BRUSSEL (ANP/GPD) Europees Landbouwcommissaris Frans An- driessen wil met vier rigoureuze maatregelen de Europese overpro- duktie van melk en rundvlees te lijf. De voorstellen die hij daarvoor doet heeft hij donderdag in Brussel offi cieel gepresenteerd. De voornaamste pinten eruit zijn de volgende: de melkquota moeten volgend jaar niet met de oorspronkelijk afgesproken twee maar met vier procent omlaag. Een jaar later moeten ze nog eens met twee procent dalen in plaats van met één procent. Volgens Andriessen moet ook de reeds bestaande superheffing (straf op over- produktie) omhoog. Hij wil die optrek ken van de huidige 75 procent van de richtprijs voor melk tot 100 procent. Dat zou betekenen dat de boeren voor elke teveel geproduceerde liter melk niet 56 cent maar 75 cent per liter su perheffing zouden moeten gaan beta len. Verder wil de Europese Land bouwcommissaris een verbod op de nu nog bestaande mogelijkheid om melk producenten hun melkquota te laten vergroten via direct aan de klant gele verde melk. Andriessen wil voorts de zogeheten vereveningsregel laten vervallen. Die maakte het tot dusverre mogelijk pro- duoenten die over hun produktiequo- ta heenschoten te helpen met de „overschotten" van boeren die hun quota niet helemaal op gebruikten. Verder wil Andriessen het dit jaar van kracht geworden opkoopsysteem voor melk uitbreiden. De grote overproduktie van rund vlees wil de Europese landbouwcom missaris inperken door de interventie vlees terug te schroeven. Voor in de koelhuizen onder te bren gen rundvlees wil hij voortaan maar 85 procent van de interventieprijs beta len in plaats van 100 procent. Andriessen wil dat vlees eigenlijk op kopen voor de prijs die het waard is. Dat sluit aan op zijn idee dat de Euro pese landbouwproduktie zich veel meer op de markt moet gaan richten. Eerder al heeft Andriessen voorge steld om veeproducenten die zich spe ciaal op de mesterij richten een premie te geven. Dat voorstel handhaaft hij. Volgens Andriessen zal de uitvoering van zijn voorstellen de EG in de eerste jaren nog geld kosten. Volgend jaar is nog 590 miljoen extra nodig, maar in 1989 zal de EG al een voordeel van 3,2 miljard kunnen boeken. De EG-com- missaris constateert dat de regeling de consument stabiele prijzen kan bie den. Omdat de boeren het meest de ge volgen zullen ondervinden heeft An driessen voor '87 echter voorgesteld met een vergoeding voor de kleinere melkquota te komen. Volgens de voorzitter van de Neder landse Zuivelbond FNZ, C. J. Franc ken, is de Nederlandse melkproduktie dit jaar nog zes procent boven de toe- gestande hoeveelheid. Gehoopt wordt dat dit percentage in de komende win termaanden naar beneden gedrukt kan worden tot een aanvaardbaar ni veau. Gebeurt dit niet dan zullen de Nederlansdse veehouders opnieuw en kele honderden miljoenen aan super heffing moeten betalen. Het Landbouwschap karakteriseert de voorstellen als hard en ingrijpend en schoksgewijs, maar kan zich er op enkele punten wel in vinden, zo blijkt uit een eerste reactie. Van de plannen voor zuivel heeft het de grootste moei te met de verlaging van de interven tieprijzen omdat Andriessen niet pre cies aangeeft hoe groot de verlaging wordt en de verdere korting op de quota. Het schap vreest dat de verla ging zal leiden tot een te grote verla ging van de melkprijs. Het is in begin sel voor de afschaffing van de vereve ning, maar niet dit melkprijsjaar, dat tot 1 april 1987 loopt. Met de verho ging van de superheffing tot 100 pro cent heeft het geen problemen. ilLGORE (AP) - Een Amerikaan die 10 dollar had be- l iald voor een steen blijkt daarmee een saffier te heb- S n aangeschaft met een waarde van ongeveer 2,28 mil- j ien dollar ongeveer 5 miljoen gulden). De saffier is zo J root als een aardappel en mogelijk de grootste van de 3 ereld. 1 hetstine kocht de steen van 1.905 karaat in februari in 1 ucson, in de staat Arizona. Hoewel de waarde van de s een wordt geschat op 2,28 miljoen dollar hoopt Whet- ine er 1,5 miljoen dollar voor te krijgen. De zonen van Whetstine, Jonathan (11) en Stephen (4i hadden aan hun vader ieder 5 dollar meegegeven om een cadeautje te kopen op een tentoonstelling van ste nen in Tucson. Whetstine zag daar de ei-vormige bruin-zwarte steen in een doos tussen andere stenen die voor 15 dollar werd aangeboden. Op dat moment wist hij al dat hij een waar devolle vondst had gedaan. "Wilt U werkelijk 15 dollar voor die steen?", vroeg Whetstine aan de verkoper, die daarop de prijs liet zaken tot 10 dollar. KEULEN (DPA) - De Westduitse opera- en operettezanger Rudolf Schock is donderdag op 71-jarige leeftijd in zijn huis in Diiren-Gürzenich in de deelstaat Noordrijn-West- falen overleden. De politie van Düren heeft het overlij densbericht in Westduitse kranten donderdagavond be vestigd. In Keulen verschijnende kranten berichtten dat Schock overleed aan een hartaanval. Hij werd donderdagmorgen kort na negen uur dood op de vloer aangetroffen door zijn schoonzoon Wolfgang. Zaterdag trad hij voor het laatst op in de Festhalle van Birkesdorf in de buurt van zijn woon plaats. Rudolf Schock werd op 4 september 1915 geboren in Duis burg, waar zijn vader havenarbeider was. Na de Tweede Wereldoorlog veroverde hij met zijn krachtige stem de har ten van de Duitsers en werd een van de eerste Westduitse ster-zangers. In miljoenen aantallen gingen zijn opnamen van opera-, operette- en oratoriumaria's, schlagers en kerstliederen, over de toonbank. Als acteur schitterde hij in een film over zijn grote voor beeld, Richard Tauber, en maakte diens "Du bist die Welt für mich", nog eens zo beroemd. De overleden tenor zijn vele onderscheidingen ten deel ge vallen. In 1954 kreeg hij tot zijn grote vreugde de eretitel van 'Kammersanger" van de Weense Staatsopera. Hij was ermee af van het beeld dat hij alleen maar de lichte muziek diende. De melkplassen en boter bergen in de Europese Gemeenschap zijn niet van vandaag of gisteren. Maar ze zijn wèl met het jaar groter geworden en inmiddels bijna niet meer te overzien. Alle tot nu toe genomen maatregelen ten spijt produceert de landbouw in de twaalf landen van de EG zo veel te veel dat alleen drastische maatregelen nog kunnen voorkomen dat de gemeenschappelijke zuivel- markt volledig in elkaar stort. Vanuit die filosofie heeft de EG-commissie - het dagelijks bestuur van de gemeen schap in Brussel - aangekondigd dat de overproduktie van melk met een stelsel van nog grondiger beperkingen dan er al zijn, zal moeten worden aan gepakt. De Nederlandse EG-land- bouwcommissaris mr Frans Andries sen heeft gisteren bekendgemaakt wat die voorstellen inhouden. En hij waar schuwde dat de overschotten echt ont wrichtend gaan werken wanneer er niet snel en doortastend wordt inge grepen. Als het aan de EG-commissie ligt wordt de melkproduktie op twee manieren verder aan banden gelegd: de aan veehouders toegestane produk- tiehoeveelheid melk (quota) wordt dubbel zo snel verlaagd als aanvanke lijk de bedoeling en de zogenaamde su perheffing (belasting op hogere melk produktie dan toegestaan) wordt ver der aangescherpt. Het klinkt allemaal nogal dreigend vanuit Brussel. Andriessen heeft met opzet voor deze dramatische aanpak gekozen, omdat de problemen met de overschotten de pan beginnen uit te rijzen. Bovendien kent hij het moeizame besluitvormingsproces van de raad van ministers van de afzonder lijke landen die het met elkaar eens moeten worden. Vaak blijft er van de voorgestelde maatregelen maar een slap aftreksel over. En door deze ge bruikelijke gang van zaken - het grote verschil tussen wat nodig is en wat per slot van rekening mogelijk blijkt - is er eigenlijk zelden zicht op werkelijke op lossingen. De overproduktie van zui vel is het schoolvoorbeeld van het ge brek aan evenwicht tussen vraag en aanbod op de EG-markt. De gemeen schappelijke markt van meer dan 300 miljoen consumenten, die samen een kwart van hun inkomen aan levens middelen besteden. Miljoenen boeren opereren op die markt, maar hebben zich in feite teveel van die markt afge wend. Daarom wordt al jaren vanuit Brussel luid verkondigd dat het land bouwbeleid van de gemeenschap aan herijking toe is. Mr Andriessen heeft daarover in 1985 een 'groenboek' sa mengesteld: een diagnose van de ern stige ziekte waaraan de gezamenlijk heid in de twaalf landen van de EG lijdt. De jongste aankondiging van maatregelen moet worden gezien als een poging om de patiënt voor verdere verslechtering te behoeden. Het is nu al duidelijk dat de manier waarop EG-landbouwcommissa- ris Andriessen het vraagstuk van de zuiveloverschotten wil aanpakken her en der op grote bezwaren zal stuiten. Het gaat immers ook om niet meer en niet minder dan een forse aanslag op het inkomen van de boer. Een inko men dat doorlopend onder zware druk staat. Afgelopen week nog kwamen in de staten van Zeeland cijfers op tafel over de zorgwekkende inkomensposi tie van veel landbouwers. En dan is de ze provincie nog niet eens bij uitstek een veeteeltgewest. Trouwens, in de ogen van Andriessen kan de Neder landse agrarische sector in vergelij king met wat er elders in de land- en tuinbouw binnen de EG aan de hand is, best een stootje velen. Met zo'n op merking - hoe waar op zichzelf ook - ligt het probleem van de zuivelover schotten precies in het schootsveld waar het steeds weer zo onoplosbaar is gebleken. Juist omdat bij dringende maatregelen ieder land voor zichzelf opkomt is er steeds die handicap van de besluiteloosheid. En waar halve maatregelen moeilijkheden in het kwadraat nooit echt kunnen terug dringen is meteen de zwakte van het gemeenschappelijke landbouwbeleid aangegeven. Met veel te veel melk is de boer in de EG tot in lengte van jaren te weinig mans. Andriessen weet op voor hand hoeveel beleidsruimte hij heeft. vdM. Advertentie ROTTERDAM (ANEFO) Prins Bernhard heeft gisteren de veelbesproken Erasmusprijs uitgereikt die dit jaar was toegekend aan de Tsjechische schrijver Havel. Foto: (vlnr) koningin Beatrix, professor Janouch—die de prijs voor Havel in ontvangst nam en prins Bernhard. ROTTERDAM (GPD) In de uitge deelde Nederlandse en Engelse ver talingen van het dankwoord van de Tsjechoslowaakse schrijver Vaclav Havel voor de hem gisteren uitge reikte Erasmusprijs is een belang rijke passage geschrapt. De zin, waarin Havel zijn dank voor de prijs uitspreekt mede namens Char ta '77, is in de vertaling weggeval len. De aanvaardingsrede van Ha vel die zelf om politieke redenen niet in Rotterdam aanwezig kon zijn werd voorgelezen door de in de Verenigde Staten woonachtige Tsjechische acteur Jan Tryska. In de oorspronkelijke Tsjechische tekst bedankte Havel zich met de volgende woorden: „In de bekroning die -al is het indirect- Charta '77 door mij ontvangt, voel ik echter nog meer: een erkenning van al degenen die in dat deel van Europa waar ik nu eenmaal leef -ondanks alle moei lijkheden- een leven in waarheid na streven, die ook hier proberen har dop te zeggen wat ze denken, on danks alle dwang tot ontmenselij king de zijde van de mens kiezen en zich proberen in te zetten voor een betere wereld". In de Nederlandse vertaling is het eerste deel van deze zin gewijzigd in: „Inde bekroning die ik ontvang". De verwijzing naar Charta '77 is daar door weggevallen. De Erasmusprijs zou eerst aan deze Tsjechische men senrechtenorganisatie worden uit gereikt, maar onder druk van minis ter Van den Broek (buitenlandse za ken) werd uiteindelijk Charta-verte genwoordiger Havel gekozen. Vaclav Havel Toen in de dankrede van Havel ver wijzingen naar Charta bleken te staan, moesten die eerst, met oog op de aanwezigheid van het Koninklijk Huis, geschrapt worden. Pas nadat de Tweede Kamer zich daarmee had bemoeid, veranderde Van den Broek van idee. Jana Beranova. de vertaalster van de rede.: „In de oorspronkelijke Tsjechische tekst stond die bewuste zin er wel degelijk in. Ik heb hem ook vertaald. Maar toen kreeg ik bericht van de Erasmusstichting dat in sep tember met Havel overeen is geko men die zin eruit te laten. In Rotterdam ging donderdag de be schuldigende vinger opnieuw naar minister Van den Broek. Een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag zei desgevraagd dat Van den Broek „niets, maar dan ook niets" met wij ziging van teksten te maken heeft gehad. Hij wees erop dat de publika- tie van Havels toespraak onder ver antwoordelijkheid valt van de stich ting Praemium Erasmianum. Bij de in Amsterdam gevestigde stichting was niemand voor commentaar aan wezig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 35