RIJST niet bij nasi alleen I raaa tafel kwartel steeds meer in trek SPRUITJES een groente met een luchtje irish stew volgens traditioneel recept I belgische bieren onbeperkt houdbaar PZC/ vrijdagkrant 13 in stam jDAG 14 NOVEMBER 1986 rat je van ver haalt is lekker. Welnu, de afstand :n enkel beletsel meer. U dus in Nederland van de voortreffelijke rikaanse ingsprodukten genieten', resenteerde de voormalige assadeur L. Paul Bremer III imerikaniet zolang len een hele serie rikaanse produkten in rland. En dat was lef en, want het ging om ingsmiddelen. En waarom ïerika eigenlijk culinair nbekend?Omhet ieten junkfood. De snelle de hamburger van Wimpey IcDonald. is dat wat tekort gedaan, ergelijk beeld van de rikanen. Want wat niemand ealiseert is dat diezelfde rikanen ook een heel •timent aan rtprodukten hebben die emoeite waard zijn. Neem [nmaar de rozijnen uit [ornië. de pistachnoten en lifornische amandelen. En «vergeten, de |rikaanse rijst. Wat dat ft hebben de Amerikanen nkshun armzalige tuur toch beslist een iprong op ons eigen land. rijst is daar een even lepteerd produkt als iten in ons land. iderland eten we vooral de lit de bekende ikkingen van Toverrijst tot eBen. In veel gevallen lokt iee van vlug klaar en ïkt-altijd imago doet er nog ihepje bovenop, kende toverrijst is, om het el te verhalen, niet veel dan rijst die al lekookt is. Met als iammere 11 dat de voedingsstoffen I een deel verdwenen zijn. Ihet koken is inderdaad een Ie van een cent. lardig compromis tussen uine of zilvervliesrijst en emak dat de mens moet en is de zogeheten oiled-rijst. Een rikaans procédé waarbij de met vlies en al onder druk ■stoom behandeld wordt. De Bninen en mineralen uit het 1 worden op die manier voor Beel opgenomen in de ■iorrel, die daardoor wel larder wordt. Ir voor wie de angst voor het likken van het rijstkoken Bvonnen heeft blijft natuurlijk de bekende zilvervliesrijst het best. Ook dat is in veel gevallen Amerikaanse langgraanrijst, die de naam heeft een mooie droge korrel te hebben. Ook de in Nederland populaire Surinaamse rijst is vooral een langgraanrijst. wordt meer gebruikt als het eindresultaat pap moet zijn. Ook de gebroken rijst levert dat effect op. Rijst is lange tijd in ons land een veel te onderschat produkt geweest. Goed voor de nasi of De langgraanrijst wordt gebruikt voor toepassingen waarbij de korrel inderdaad droog moet zijn. Rondgraanrijst, vooral uit Italië afkomstig, met ragout. Een uiterst simpele benadering dus van het produkt. Maar de toepassingen zijn juist veelzijdig. Rijst is niet alleen een gezonde vervanger van de aardappel, maar het kan ook een ogenstreler zijn. Een snufje safraan meegekookt in de rijst en men heeft prachtige gele rijst. In soepen kan de rijst een toepassing krijgen. Er zijn rijstranden te maken al dan niet gevuld met groenten en vlees of souflé's. Want net als de pasta's is ook rijst een produkt dat zich bij uitstek leent om eindeloos mee te variëren en de fantasie de vrije loop te laten. Een rijstrand maken is even simpel als verrassend. Vier ons gekookte rijst wordt met 50 gram boter en wat fijngehakte peterselie vermengd. In een Verschillende soorten rijst, met onder meer rechts boven bruine langgraanrijst en rechts onder witte langgraanrijst. tevoren ingevette tulbandvorm doen en de rijst dan zachtjes aandrukken. Een paar minuten laten staan en daarna voorzichtig met een spatel de rijst van de rand losmaken. De vorm omkeren op een voorverwarmd bord en de rijstrand is klaar. Een kleine moeite voor een feestelijke presentatie. HUUB KLOMPENHOUWER Ook in Nederland is de kwartel niet langer alleen maar een populaire voliërevo- gel. De vooral in Frankrijk ge fokte nakomelingen van het Japanse ras raken hier steeds meer in trek. Gebraden dan wel te verstaan. De kwartel speelt nog geen rol in de officiële statistieken, maar importeurs schatten dat er in ons land onderhand ge middeld zo'n 4 a 5000 kwartels per week worden verkocht aan de horeca, aan instellingen en aan particulieren. De betere restaurants hebben al jaren kwartel op de kaart staan, maar tegenwoordig zijn er ook wegrestaurants waar dit het geval is. Een salade met reepjes kwartel, kwartelbouil lon, garnering met gepocheer de of gebakken kwarteleitjes, gebraden kwartel, gevulde kwartel: nog even en ook dit is hier allemaal heel gewoon ge worden. Wie wel eens een bezoek brengt aan massazaken als Maxis zal het opvallen dat de kwartel kennelijk een populair con sumptie-artikel aan het wor den is. Ook op rijk gesorteerde markten als de Albert Cuyp in Amsterdam is volop kwartel verkrijgbaar. Eerst waren het vooral buitenlanders als Italia nen en Spanjaarden die dit vo geltje kochten, maar, zeggen de marktkooplui, de Nederlan der heeft nu ook de smaak van kwartel te pakken. Voor zover valt na te gaan wor den in ons land (nog?) geen kwartels voor de consumptie gefokt. „Daarvoor is het nog een te klein produkt", zegt een woordvoerder van de firma Ruig in Oostzaan. Dit familie bedrijf is een van de grootste zaken in ons land op het gebied van de handel in en verwerking van wild en gevogelte. Het im porteert bijna al zijn kwartels uit Frankrijk. In dat land is kwartel (caille) al heel lang een gewild artikel. Daar zijn dui zenden kwartelfokkerijen. Ook in België worden nogal wat kwartels gefokt die naar Ne derland worden geëxporteerd. Het kant en klare kwartel-gerecht. „De firma Ruig verkoopt hier zo'n vijfhonderd kwarteltjes per week en beschouwt dit pro dukt als 'een aardige groei markt". Kwarteleitjes worden ook steeds populairder, zo deelt men desgevraagd mee. Vooral tegen feestdagen zijn die veel gevraagd. „Gewoon omdat het van die grappige eitjes zijn waar je leuke dingen mee kunt doen bij de garne ring", aldus de woordvoerder. „Want, als het je om een ei te doen is, kun je beter een kippe- ei kopen. Dat is veel groter en veel goedkoper. Een kwarte leitje kost in de winkel al gauw 30 a 35 cent. De kwartel zelf kost de consument drie gulden a drie gulden vijftig". De kwartel is evenals de pa trijs verwant aan de fazant. AI dit gevogeltje kan dan ook op dezelfde wijze worden bereid. Een beroemd kwartelrecept is het volgende: kwartels (2 per persoon) van binnen en buiten inwrijven met een beetje zout en peper, omwikkelen met plakjes vetspek en daarom heen druivenbladeren (wijn bladeren uit blik), de boel vastbinden en de vogeltjes rondom bruinbraden in boter (ongeveer 15 minuten). Met wat bouilon en een glas cog nac (even flink verhitten) kan van het braadvocht een lekke re jus worden gemaakt. De braadjus met truffeljus afma ken is een zeer smakelijke va riant. BERT STOUTMEIJER \i Is je het trappenhuis in liep, rook je het al. Je had I irst door weer en wind van l'hool naar huis gefietst, nat I '1 op de draad, en kwam dan |iet een ronkende maag het haal binnen stommelen, 'ruitjes vormden toen een I are foltering voor je scholie- l«maag en in nauwelijks Mindere mate voor je ruikor- pan. Fijngeprakt met voor iedere spruit een aardappel l> een half kopje vette jus I erkte je het miezemuizend I eK- Wie had ooit zo'n stomme Sroente kunnen bedenken? liet alleen tijden, maar ook I naken veranderen. En met I iden bedoel ik niet alleen het I «rtgaan der dagen en jaren, 1 >ch vooral de bereidingstijd, ■ij nee, laten we eerlijk zijn velen van u, kookten I Tuitjes véél te lang. Logisch I 't het hele huis, of sterker I >g. de halve straat naar tot el- nde gekookte lompe kool lonk. Vandaag de dag weten Is gelukkig beter. We koken I 'i produkt niet meer stuk en I - behouden de vitamine. I ar't spruiten zijn zeer rijk aan I tamine en mineralen. Hon- I !fd gram spruitjes bevat 150 I S vitamine Cen dat is net zo- I iel als de vitaminerijke papri- I Ook met het vitamine B-ge- I "te staan spruitjes op de eer- Ie Plaats. Overigens levert de I evige kost per ons 226 KJ (of- h 54 kcal). Kook de kleinere spruitjes zo'n tien minuten, dat is lang zat. Ze zijn dan nog een beetje knap perig en smaken fris-zoet in de witgele kern. Bak gerookte dobbelsteentjes spek uit en fruit in het vet een uitje (fijnge snipperd) aan. Werk vet, uitge bakken spekjes en uitjes door de spruitjes heen en dien ze op. Op die manier is het eten van spruitjes een uitje... Waarom hebben we spruitjes op het menu deze week? Sim pel, want het aanbod aan deze kleine groene kooltjes is werkelijk fantastisch. Vorige week passeerden vijf miljoen kilo de klok; de helft ongeveer wordt geëxporteerd naar het buitenland. Vooral onze Oos terburen lusten er wel peultjes van, maar ook wij schijnen ech te spruitenfreaks te zijn. Per hoofd van de bevolking eten we 2,5 kilo spruitjes per jaar. De groente is, ondanks de beden kelijke geur, die jaren en jaren rond dit produkt heeft gehan gen, erg geliefd. Zeventig pro cent van de Nederlanders koopt spruitjes. Men vermoedt dat de groente rond het jaar 1500 is ontdekt, betrekkelijk laat dus. Pas in de negentiende eeuw werden de spruitjes in cultuur ge bracht. De stammen worden zestig centimeter tot een me ter hoog; aan de stam groeien de kleine kooltjes uit, die hoofdzakelijk machinaal wor den geplukt. Spuiten zijn een echte winter- kost. Maar zoals met vele groentesoorten in Nederland zien we wel duidelijk een ver lenging van het seizoen, zowel naar voor als naar achter. De eerste spruitjes komen nu al in juli en de laatste eind maart. De hoofdperiode ligt vanaf sep tember tot het vroege voorjaar. Spruiten worden veel geteeld op de Zuidhollandse eilanden en gevield op veiling Zuid-Hol- land-Zuid in Barendrecht. Vo rig seizoen werd daar ongeveer De spruitjes worden gesorteerd. de helft van de zestig miljoen kilo voor de klok gebracht. Erg blij zijn de spruitentelers niet dezer dagen. Door het gro te aanbod zijn de prijzen enorm gezakt, hetgeen natuurlijk voor de consument een aan trekkelijke zaak is. Spruitjes moetje nu kopen. Het geld dat je nu bespaart steek je in een extra mooi stukje wild. Heer lijk. spruitjes met hazerug en gestoofde zoete appeltjes of peertjes. Vraag om de ouder wetse Giesser Wildeman. St. Remy of de vrij zeldzame Win- terrietpeer. Wie eens geen stoofpeertjes wil maakt stoofappeltjes. Gebruik daarvoor kleine goedkope Goudreinetjes en zet ze op met rode wijn, een pijpje kaneel, kruidnagel, honing en wat rode confiture. Nog even de goedkope groen ten op een rijtje: witlof, prei, waspeen, alle soorten kool, bleekselderij, venken en de ge rehabiliteerde spruitjes. Duur zijn: radijs, aubergines, cour gettes, gele paprika en won derwel spinazie. De appelen zijn in het algemeen goed koop, de peren daarentegen iets duurder. De komende we ken eten we eens wat lekkere verse wintergroente, te begin nen met spruitjes. Later kom ik bij u terug met prei en peen tjes. PIETER HARCKSEN Een lezeres vroeg mij om eens een recept te geven voor een echte Irish Stew. Zij had wel iets dat er op leek, maar dat was afkomstig uit het noorden van Engeland en ze had het idee dat het niet he lemaal je ware was. Nu wil het toeval dat ik net een nieuw kookboekje ontving waarin het Ierse recept staat. De En gelse Keuken van Wendy Sa vory is verschenen bij uitgeve rij BZZTóH, tegelijk met De Zuidamerikaanse en Caribi sche Keuken van Theodor Böt- tiger en Koken met de Wad- jang van Bridget Jones. Het Engelse kookboekje bevat vooral traditionele recepten en er staat in grote lijnen in hoe je wijn moet maken. Dit laatste tamelijk onvolledig. Er staat bijvoorbeeld niet in dat je tij dens de gisting op fles beter een waterslot kunt toepassen dan een vaste kurk. Tenminste als je alles heel wilt houden. Ik geef er echter graag het Stew- recept uit weer en vervolgens een bereidingswijze voor lams- niertjes uit Ecuador. In de wad- jan(g) kun je met gebruikma king van een rooster ook goed stomen, waarvan hieronder een voorbeeld. Traditionele Irish Stew Ingrediënten: 4 magere lams- lapjes, 6 a 8 geschilde aardap pelen, 4 a 6 middelgrote ge schilde uien, 6 dl koud water, peper en zout, peterselie. Bereiding: Stop de lamslapjes in een pan. Schik de aardappe len en uien er bovenop - in de traditionele Ierse keuken wor den aardappelen en uien altijd in hun geheel gebruikt. Giet het water er bij en sprenkel er peper en zout over. Afdekken en een uur of twee op laag vuur stoven (het kan ook in de oven: ruim twee uur op 170 graden Clesius). Voordat u de stew op dient kunt u hem nog binden - proef in ieder geval of er krui den bij moeten. Garneer met peterselie. Serveer er een zuur bij van rode kool. Lamsniertjes Ingrediënten: 8 lamsniertjes, 2 eetlepels boter of olie, 1 gesnip perde ui, 1/4 kopje peterselie, 1 kopje witte wijn, 1 blikje do perwten, 1 kopje bruine saus (van een pakje), 4 dunne plak jes doorregen gerookt spek, 2 fijngeprakte hardgekookte eie ren. Bereiding: de niertjes in gram aardbeienjam, witte bas terdsuiker. Bereiding: zeef het zelfrijzend bakmeel in een kom en voeg er vet en zout aan toe. Roer met water tot een soepel deeg. Kneed het licht uit en rol het uit tot een lap van ongeveer 20 bij 25 cm. Smeer de j am over het midden van het deeg, laat rondom een rand van 1 cm vrij. Vouw de rand naar binnen, be vochtig de randen met een beetje water en rol het deeg op. Leg deze Roly-Poly op een groot stuk beboterd alumi niumfolie en pak hem goed in. Leg de rol op het rooster in de wadjan en giet daar water in tot aan het rooster. Breng aan dunne plakjes snijden en sa men met de ui en de peterselie in een grote braadpan aanbra den. Blussen met de witte wijn en 5 minuten zachtjes laten ko ken. De erwten in de bruine saus aan de kook brengen en bij de niertjes doen. Zolang la ten koken tot de niertjes gaar zijn. De niertjes met de saus op een voorverwarmde schaal leg gen, garneren met de plakjes spek en stukjes ei. Jam Roly-Poly Ingrediënten: 225 gram zelfrij zend bakmeel, 100 gram fijnge sneden rundemiervet, een snufje zout, 1,5 dl water, 350 de kook en doe het deksel op de wadjan. Laat de roly-poly an derhalf uur zachtjes stomen. Neem de rol uit het aluminium folie, leg hem op een warm bord en bestrooi met de basterdsui ker. Warm eten. 'De Engelse Keuken' Wendy Savory ISBN 90 6291 2257 'De Zuidamerikaanse en Caribi sche Keuken' Theodor Böttiger ISBN 90 6291 196 X 'Koken met de Wadjang' Bridget Jones ISBN 90 6291 2036 Prijs 16,50 Uitgeverij BZZTÓH, Den Haag. RIEN VAN REEMS Onbeperkt houdbaar, er zijn weinig Nederlandse brouwers die dat van hun bier kunnen of durven beweren. De Belgen tonen op dat punt meer moed en zelfvertouwen. Alle gueuzes en kriekbieren op ba sis van lambiek heten 'onbe grensd houdbaar' en wie zal dat durven betwijfelen of con troleren. Zelden immers zal een bier de tijd krijgen echt oud te worden. Wijnliefhebbers omringen het produkt van hun passie met moederlijke zorg. Voorzichtig worden de flessen neergevlijd in rekken en kelders die net niet te droog en net niet te vochtig zijn en waar het hele jaar door een vrijwel constante temperatuur heerst. Dan ziet de koesterende bezitter er nauwgezet op toe dat zijn wijn langzaam rijpend tot volle was dom komt zonder het hoogte punt in de ontwikkeling te overschrijden. Kan dat met bier ook? Ja. hoor je steeds meer zeggen, mits het bier voor bewaren geschikt is. De brouwers van de befaamde Belgische 'Gouden Carolus' garanderen zelfs in gouden let ters op de fles dat hun bier nim mer zal bederven. Zolang je het goed ehandelt, want bier is moeiteloos kapot te krijgen. Licht is funest en een week in de zon is vernietigend. Daarom adviseren veel brouwers hun bier binnen een bepaalde tijd te drinken, een advies dat ze ker opgaat voor pils. Dat neemt niet weg dat het de moeite loont om eens een spe ciaal bier dat daarvoor in aan merking komt een tijdje weg te leggen. Zo'n bewaarbier moet aan een paar voorwaarden vol doen: het moet voldoende on- vergiste suikers bevatten en een dosis gist. Pasteurisatie is dus uit den boze. Meestal staat op de fles of het bier nog gist be vat. Bieren met hergisting op fles ondergaan in een koele kelder een langzame derde gisting die de smaak beinvloedt. Sui kers worden afgebroken en omgevormd tot koolzuur en hogere alcoholen, de gist sterft af en het bier wordt droger. Zoete bieren kunnen zo bin nen vijf jaar een portsmaak ontwikkelen, overgaand in een sherrysmaak. Sommige bieren worden Madeira-ach- tig- Rose Blancquaert, de vrouwe lijke brouwmeester van Lief mans, drinkt haar kriek vóór ze vijfjaar oud is, maar nipt regel matig een Gouden Band van 25 jaar oud weg. „Zestien jaar ge leden sloeg ik wat flesjes Lief mans kriek op in mijn kelder om ze prompt te vergeten. Twee jaar daarna verdacht ik een vijftienjarig neefje er ten onrechte van vier kriekjes te hebben 'opgesnoept'; de flesjes lagen leeg in de rekken. Achteraf bleek dat de kurken er door de koolzuurdruk uitge schoten waren. Zo af en toe proef ik nu van het restant dat een wijnachtig karakter heeft gekregen". Sommige bieren verzuren al na een maand of drie zoals het Westvlaamse Oerbier. Toch experimenteren de brouwers van dit krachtige zoetzure bier met een Reserva die twee jaar is gelagerd en nog eens twee jaar op fles gerijpt. Proeven met Chimay blauw (9 procent alcohol) toonden aan dat dit Trappistenbier na vijf jaar portachtige kwaliteiten krijgt. Vaak ontstaat op den duur een champagne-achtige koolzuurvorming. Dat is het geval met Sloth Triple van 1981 en 1982. Helaas wordt dit Nederlandse bier niet meer ge brouwen sinds uitvinder Jaap Hiddinga met het recept van De Steeg naar Schotland ver huisde. Bier-auteur Michael Jackson die bij Chimay naar zijn zeg gen altijd op een Trappist van een kwart eeuw oud wordt vergast (verrukkelijk droog) mocht onlangs in Dorchester (Engeland) een bier uit 1937 en een Thomas Hardy's Ale uit 1968 proeven. Vergelijkingen met sherry en Madeira waren niet van de lucht. Brouwer El- dridge Pope gaat dit laatste bier nu in gekurkte en van jaartal voorziene flessen uit voeren naar Amerika, voor de yuppies die wijn te gewoon vinden. RIEN VAN REEMS Vier bieren: Chimay (glas en grote fles). Cambell's Gold Label, Sloth Triple en Gouden Carolus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 13