LACHTMAAND nog maar één varken in ondersteuningsfonds W2> PZC/ provincie ROTESTBIJEENKOMST GOES {W VEROORDELING DOOR POLITIERECHTER NCVB sprak over arbeid en individu t - ACH, NEEM DAN OOK EVEN DE TIJD VOOR DE BESTE VERZEKERING. HOORT. ZIETJ$ JM Al GEMENE ZEEUWSE/MIDDELBURG 15 mm tees Lisseveld en zijn moeder, de 85-jarige mevrouw J. Lisseveld-Oosdijk uit Poortvliet bij \et enige varken dat dit jaar in 'Het Ondersteuningsfonds' staat ingeschreven. MIDDELBURG - Schoppen in het gezicht is de grote specialiteit van de 26-jarige J. V. uit het Tholense Sint-Annaland. De man, die het kickboksen beoefent, laat zich erop voorstaan nooit iemand tegen de borst te raken, maar altijd tegen het hoofd. Dat bevestigde hij dinsdag op de zitting van de politierechter in Middelburg, waar hij terecht moest staan voor het mishandelen van drie jongelui die hij liet kennismaken met zijn 'sportieve' vaardigheden. IENSDAG 12 NOVEMBER 1986 iekenhuispersoneel wil eer cao-gesprek NZR S - Ruim honderd werknemers de stichting Oosterscheldezie- iuizen hebben dinsdag tijdens protestbijeenkomst in het Sint- maziekenhuis te Goes met alge- e stemmen een motie aangeno- van de gezamenlijke werkne- sorganisaties in de gezondheids- Daarin eisen de werknemers dat Nederlandse Ziekenhuis Raad R) terugkeert naar de onderhan- ngstafel. Eind september braken nderhandelingen over een nieuwe ectieve arbeidsvoorwaarden- eenkomst af. week worden overal in het land tgelijke protestbijeenkomsten ge houden, om op deze manier een CAO af te dwingen. Donderdag komen de bonden naar verpleeghuis Der Boede in Koudekerke voor de werknemers van de instellingen die zijn aangeslo ten bij de Stichting Verpleeg- en Rust huizen Zeeland (SVRZ). De huidige overeenkomst loopt per 1 januari af. In de motie eisen de werkne mers dan ook dat de NZR een nieuwe CAO afsluit met de bonden, die ten minste gelijk is aan de huidige CAO. Van de ziekenhuisdirecties wordt geëist dat ze zich houden aan de huidi ge CAO, zolang er geen nieuwe is. Dit heeft de directie van de Oosterschelde- ziekenhuizen inmiddels toegezegd. Bestuurslid J. van de Voorde van de Christelijke Federatie van Overheids personeel CFO zei geen extra ruimte te verwachten voor de onderhandelin gen. Na een uiteenzetting over de stand van zaken signaleerde hij dat veel werknemers zich ernstig bezorgd maken om de kwaliteit van de zorg, over de werkbelasting en de werkom standigheden. „Zij kunnen patiënten onvoldoende aandacht geven; in ver pleeghuizen worden patiënten pas laat uit bed gehaald en gewassen, zij krijgen het ontbijt pas halverwege de ochtend en ze moeten ook weer vroeg in bed, anders krijgen de verpleegkun digen en verzorgenden het werk niet af. Zo zijn er talloze voorbeelden uit al le sectoren". Namens de Abva-Kabo stelde be stuurder F. F. J. Kramer dat de werk nemers in de gezondheidszorg kwa lijk konden gaan staken, „maar als zoiets in de havens of in de industrie voorkwam, zou de boel plat gaan". Hij wees het personeel voorts op de eigen verantwoordelijkheid in de onder handelingen. „De werknemers moe ten niet alleen maar blijven moppe ren in de wandelgangen. Er zijn ander middelen dan staking om detflruk te verhogen. Het is aan u om een fatsoen lijke CAO afgesloten te krijgen". AbvalKabo-bestuurder F. F. J. Kramer (l) aan het woord tijdens de bijeenkomst. Rechts CFO-bestuurslid Jvan de Voor de. ''■'■eis- Tovember, slachtmaand. In Poortvliet brengt 'Het Ondersteunings- I fonds' elk jaar varkens naar de slachtplaats. Bijna negentig jaar gele- Bcn kreeg dat fonds gestalte met het doel geld bijeen te brengen waarvan He leden bij de dood van hun varken een tegemoetkoming kregen. Maakte he vereniging in het verleden glorieuze perioden door met tientallen var- liens in het fonds; dit jaar is de 51-jarige Cees Lisseveld de enige steunpi laar van de vereniging. Binnenkort is het op Tholen 'keutjes-avond'. Folk lorisme viert dan hoogtij, hoewel de traditie geen lang leven meer is be schoren. Bees Lisseveld is sinds vorig jaar lid lan de vereniging 'Het Ondersteu ningsfonds'. Het zevenkoppige be- jtuur zocht nieuwe leden. Cees trad |oe, hoewel hij al jarenlang trouw de Jlgemene ledenvergadering bezocht fcp naam van zijn moeder die sinds naar huwelijk in 1933 lid is. 'Het On dersteuningsfonds' telt op dit mo- nent 25 leden en viert woensdag 10 Hecember zijn negentigjarig be staan. I.Ik vind alles van het varken lekker lioor. De worst, het spek en de smul len. Dat zijn de gekookte dikke darm en de maag. Als het varken nog maar net geslacht is, vraag ik eerst om een Stukje zwoerte". De 85-jarige me- prouw W. J. Lisseveld-Oosdijk uit Poortvliet geniet al bij voorbaat van ne slachtmaand. Ieder jaar brengt fcij samen me't zoon Cees een varken paar de slachtplaats. Daar geeft ze He slager, die het beest in grote stuk ken verdeelt, aanwijzingen. Want thuis moet het dier verder worden •enverkt. In plastic zakjes voor de piepvies. Of in het zout voor de spek- jtonne. Oit jaar staat alleen het varken van Cees Lisseveld bij het fonds inge schreven. In 1897 was dat anders. Omdat de gevreesde vlekziekte toen pog niet was bedwongen, werden 135 ^arkens bij de vereniging aange- neld. Zestien stierven dat jaar. Vijf enzestig werden geslacht of ver- pocht. Het doel van de vereniging vordt omschreven in artikel 1 van fiet reglement en is 'een kas te vor- nen waaruit de leden bij het sterven hunner varken, tengevolge van ziek- Bte of eenig ander, buiten hun schuld, ontstaan ongeval, tegemoetkoming ontvangen in de schade, door dat pterven veroorzaakt'. is het varken van Cees Lisse- tveld vandaag door ziekte komt Ie overlijden, keert het fonds hem Vijftig gulden voor de eerste twin- f'g kilo uit. Voor het gewicht daar boven krijgt Lisseveld drie gulden per kilo. Ter vergelijking: in 1909 verd 35 cent per kilo uitbetaald. l'Het is me nog nooit overkomen", ?egt Cees die zijn éénhoevig dier Vestmest in het varkenskot achter het huis aan de Molenstraat waar hij en zijn moeder sinds 1954 wonen. een stuk karton in de schuur houdt Cees bij hoeveel baaltjes voer fij wanneer en voor welke prijs hij Bat heeft gekocht. „Dit varken heb IP op 12 maart gekocht voor 110 gul- Men en het woog toen 23 kilo vertelt ->ees. Per jaar is hij drie gulden con- fnbutie aan het fonds verschuldigd. Verder moet hij een dubbeltje per week afdragen omdat hij een varken bezit. Rond de eeuwwisseling kostte een big van zes weken oud ongeveer zes gulden. Een flink bedrag voor een gezin waarvan de vader meestal arbeider was en het aantal kinderen aanzienlijk groter was dan tegen woordig. Mensen die lid van het fonds werden, kwamen dan ook uit die bevolkingsgroep. De 72-jarige se cretaris A. C. Bolier daarover: „Er zat geen enkele boer in het fonds. Het varken was voor de gewone mensen een spaarpot. Je hoefde nooit naar de slachter om vlees te kopen, want dat had je zelf in de spektonne. De meeste hadden ook nog wel ergens een lapje grond om aardappels te verbouwen. En van kriel en afval kookte je dan varkens poten". Het bestuur vergadert nu eenmaal per jaar. Acht dagen daarna volgt de algemene ledenvergadering, want met het ene varken van Lisseveld is er niet veel werk aan de winkel. Het spreekwoord 'Vele varkens maken de spoeling dun', gaat dan ook niet op voor de vereniging die genoeg in G/ kas heeft om elke vijfjaar een feestje te houden. Bolier: „Het is voor de ge zelligheid dat de vereniging blijft be staan. Er zijn tenslotte nog 25 leden en dan hef je het fonds niet zomaar op. En van het geld houden we een broodmaaltijd voor het bestuur, de leden en de echtgenotes". „Het zwaarste varken dat ik heb op gefokt, woog 472 pond", herinnert Cees zich, „en die van vorig jaar was maar 320 pond. Die deed niets an ders dan schreeuwen en de boel af breken. Deze hoor je nooit. Als hij maar eten heeft dan is het goed", wijst Lisseveld op het blanke knor rende zwaargewicht in het varkens kot. Tot op heden heeft de varkenfs- ihouder nog nooit de bijstand inge roepen van een veearts. „Als het beest veel moest hoesten, dan gaven we hem Haarlemmerolie. Dat hielp altijd". Als de borg (gecastreerde beer) niet groeien wilde, deed as uit de kolenkachel wonderen. „Als je dat gaf met een berg gras, dan knap ten ze op", meent Cees. Voor var kens die na een ziekte niet helemaal de oude werden, kende het fonds ook een regeling. Die 'kwijnende' toe stand moest bij het bestuur worden gemeld, waarna het varken 'in het bijzijn van een der bestuursleden' werd verkocht en de opbrengst ge noteerd. De handel in biggen was in de ja ren van armoede en gebrek le vendig. Elke eerste zaterdag in ok tober was er een grote biggenmarkt in Sint-Annaland. Die wordt, zij het op bescheiden schaal, nog steeds ge houden. In andere dorpen op het ei land werden op de markt ook var kentjes verkocht, maar de handela ren kwamen ook langs de deur. In 1964 schrijft de notulist van de alge mene ledenvergadering: 'Er is niet meer zo'n activiteit dan jaren gele den. De leden houden zoo ongeveer 50 procent minder varkens dan tien jaar geleden'. Twee jaren daarna verbiedt de gemeente het slachten aan huis. Daarmee verdwijnt ook het branden van het varken met stro om de haren van de huid te ver wijderen. Op de dag van de slacht is het 'keutjes-avond'. „Dat was een feest voor de mensen. De familie en ken nissen kwam dan de verse worst proeven en een borreltje drinken. Het was net een verjaardag", vertelt Lisseveld. Voor het zover is, is er die dag al veel werk verricht. Vlees en spek worden door de vleesmolen ge draaid om er als worst weer uit te ko men. Het vlees wordt daarna gezou ten en flink gekneed. „De hammen gaan altijd onderin de spektonne", weet mevrouw Lisseveld-Oosdijk uit ervaring. „De gaten vullen we op met oren en knuven (beenderwerk van poten en rugstreng). Dan de bae- kensspek, onderop de stukken vet spek en bovenop het buikspek". Het houden van varkens zoals Lisse veld doet is een uitstervend ver schijnsel. In de zeven kernen van de gemeente Tholen zijn ze op één hand te tellen. Maar 'keutjes-avond' is enigszins in ere hersteld. Sinds enke le jaren wordt dat feest deze maand gehouden in het bejaardentehuis 'Sint-Maartenshof in Sint-Maar tensdijk. Een gezamenlijke brood maaltijd voor de bewoners met worst, gebakken spek, brandewijn en sterke verhalen. Volgens folklo ristisch gebruik zal op oudejaarsdag een handvol kinderen de herinne ring aan de spaarpot voor de arbei ders hoog houden als ze zingend met de rommelpot (gemaakt van een conservenblik, riet en varkensblaas) langs de deur komen: 'k Heb zo lang met de rommelpot ge lopen, 'k heb geen centje om een broodje te kopen. Iedeboedenie-ie- deboedena, geef me een centje in de rommelda. 't Vaerkje ei vier voetjes, vier voetjes en een staert, vaerkje is geen centje waerd. Ouwjaer uut, nieuwjaer in, 't busje stae open en steekt er wat in'. Arie de Viet Flinke boetes voor Thools drietal dat terroriseerde Dat gebeurde tijdens de nieuwjaars- reur op Tholen uitoefende. Sommige meer van dergelijke dingen kunnen ge viering in het stadje Tholen. V. was daar met zijn makkers W. A. J. K. (24) uit Halsteren en J. J. G. (23) uit Sint- Maartensdijk met veel alcohol het nieuwe jaar aan het inwijden. Op een gegeven moment gooide een jongen een rotje in hun richting dat niet ver van het drietal klapte. Dat was aanlei ding voor V. om tot de aanval over te gaan. Hij trof de jongen zodanig aan het hoofd dat hij op straat bewusteloos ineenzakte. Later in de nacht moesten ook nog twee bezoekers van de bar Het Anker aan de Markt eenzelfde behandeling ondergaan. Één van hen zou gepro beerd hebben V. zijn das af te pakken, zo voerde hij zelf ter verontschuldiging van zijn optreden aan. Dat hij nogal snel op zijn teentjes ge trapt is demonstreerde hij ook of> de braderie die van de zomer in Sint-An naland gehouden werd. In de drukte werd hij aangestoten door een andere braderiebezoeker die hij vervolgens met een bierglas in het gezicht sloeg. De verwondingen van het slachtoffer werden met negen hechtingen behan deld. V. liet weten de klap beslist niet zo bedoeld te hebben. „Ik had toeval lig dat glas in mijn hand", verweerde hij zich. De twee andere leden van het drie manschap lieten in juni vorig jaar tij dens een popconcert in de sporthal van Tholen zien wat zij met hun vuis ten teweeg konden brengen. K. (die ka rate als hobby heeft) kreeg het aan de stok met een jongeman die hij verweet steeds veel te hard te rijden in de straat waar hij (K.) zijn hond uitliet. Op diens mededeling dat hij helemaal geen auto had, stompte hij hem in het gezicht waarbij zijn bril werd vernield. K. had de jongen verward met zijn broer. „Ze lijken ook zo op elkaar", ver klaarde hij voor het hekje. Ook G. wist een goede reden voor de klappen die hij een andere concertbe zoeker gaf: „Hij trok iemand bij me weg met wie ik aan het vechten was". De vredestichter had weinig plezier van zijn tussenkomst; hij werd onmid dellijk knock-out geslagen en kreeg nog een trap toe toen hij op de grond lag. G. beoefent de bokssport, maar werd enige tijd geweerd uit de lessen omdat hij het geleerde buiten de boks- ring in praktijk bracht. Het doornemen van de processen-ver baal had politierechter mr J. D. C. J. Janzen-Van Oosten tot de overtuiging gebracht dat het drietal een ware ter- GOES - Voor het eerst onder voorzit terschap van de nieuwe presidente, Ina van Gelder, hebben de afdelingen van het gewest Zeeland van de Neder landse Christen Vrouwenbond (nevb) de najaarsvergadering gehouden in de Oostkerk in Goes. Binnen het aan dachtsgebied arbeid, dat de NCVB- vrouwen voor de duur van twee jaar kozen, spraken de ruim 100 vrouwen deze keer over de individualisering. Mevrouw M. Hack uit Haamstede hield een inleiding over de economi sche aspecten van de individualise ring van de vrouw: welke consequen ties heeft het kiezen voor betaalde ar beid, bijvoorbeeld. De Goese mevrouw G. Doedens ging in op de emontionele factoren en mevrouw E. A. van Liere paste de theorie op de praktijk toe door haar ervaringen te vertellen als alleenstaande, die én het huishouden én het kostwinnerschap voor haar re kening neemt. Na de drie inleidingen discussieerden de vrouwen met een forum. Actuele maatschappelijke zaken als deeltijd arbeid en basisinkomen werden uit voerig belicht. Tijdens de vergadering werd aanwezi ge NCVB-vrouwen ook gevraagd al vast te denken over een nieuw aan dachtsgebied. In tegenstelling tot voorgaande jaren, toen een bepaald thema werd uitgekozen door het hoofdbestuur, moeten de afdelingen nu zelf met voor hen interessante the ma's komen. Vanuit de basis zal dan een beleidslijn worden vastgesteld. mensen wilden niets ten nadele van hen tegen de politie zeggen uit angst voor represailles. Alle drie zijn al eer der voor geweldsdelicten veroor deeld. Officier van justitie mr R. L. E. Arend- se vreest dat er in de toekomst nog wel beuren. Uit de reacties van de jongelui tijdens de behandeling van hun zaak maakte zij op dat zij niet erg zwaar til den aan wat ze op hun kerfstok had den. Met het oog daarop eiste in al drie zaken naast boetes voorwaardelijke gevangenisstraffen. De eis tegen V. luidde duizend gulden en twee weken voorwaardelijk en te gen de twee anderen 800 gulden en één week voorwaardelijk. De politierech ter veroordeelde V. conform de eis, hoewel zij zelf aan onvoorwaardelijke gevangenisstraf gedacht had. In K.'s geval verminderde zij de boete tot 400 gulden en voor G. werd het bedrag 600 gulden. Zij liet de vonnissen vergezeld gaan van de waarschuwing dat als de jongelui opnieuw hun handen (en voe ten) niet zouden kunnen thuishouden, zij onherroepelijk achter de tralies zouden verdwijnen. VLISSINGEN De Zeeuwse School voor de Zeevisvaart (Maritiem Instituut De Ruyter afdeling LMBO) in Vlissin- gen verwacht in maart 1987 een visopsporings-simulator in haar bezit te hebben. De simulator is aangeschaft in het kader van het Informatica Stimuleringsprogramma (INSP) en zal een plaats krijgen in het gebouw van het Ma ritiem Instituut aan de Boulevard Bankert. „Het is de bedoeling dat alle vijf visserijscholen in Neder land volgend jaar zo'n simulator in hun bezit hebben. De kosten van de simulator bedragen 150.000 gulden. Het vis serijschap betaalt 10.000 gulden en de ministeries van on derwijs en wetenschap pen en van economische zaken de rest. De simulator is ontwikkeld aan het Humberside Colle ge in Huil, Engeland", zegt directeur L. van Heulen van de Visserijschool aan de Adriaen Coortelaan in Vlissingen. De simulator wordt ingebouwd in een nagebouwde scheepsbrug waar verder nog radarapperatuur en naviga tiemiddelen staan. „Het is de bedoeling dat de leerlingen met de apparatuur werken om een idee te kr ij genhoeheter in werkelijkheid aan toe gaat op vissersschepen". Volgens de heer Van Heulen is het niet mogelijk de viswateren ge heel leeg te vissen ondanks deze verfijnde apparatuur. „Ik moet wel zeggen dat ik geen expert ben op dit gebied maar de visstand wordt goed in de gaten gehouden door de vis sende EG-landen". Omdat het toch moeilijker wordt om vis op te sporen voor de vissers en zij verder van de thuishaven hun vangst moe ten ophalen, is een sonar ideaal, aldus Van Heulen. „Het is nu mogelijk om in de diepe Oceaanwateren vis op te spo ren, bijvoorbeeld koolvis. Die zit erg diep en daar is nog ge noeg van. Met zo'n sonar kan je een school snel opsporen en vangen". Het is de bedoeling dat naast de leerlingen van de visserij- school ook vissers zullen werken met de simulator. „De meeste schepen zijn tegenwoordig uitgerust met sonar. Voor vissers die een nieuw schip aanschaffen is dit een uit stekende kans te leren werken met een sonar tijdens simu latiecursussen op de visserijschool". (Advertentie) DAG IN DAG UIT KRANTEN BEZORGD VOOR 'N NIEUWE SURFPLANK? 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 25