jrunswijk ik at toe Albina Record-hasjvangst in haven van Terneuzen Nog geen beeld van schade door gifgolf U verzamelt zonnebloemen? Dan moet u 'ns de schilder daag KAMER ONEENS OVER SCHULD Strijk op die winterpremie Dat was me even een feest, daar bij De Vlijt in Goes en Middelburg... Jammer alleen dat het alweer is afgelopen ion Directe [fifgt in Parijs .—.aanslagen tegen Boek van Botha PZEM-politiek op kliekjesdag in de staten jaargang no. 267 Lnsdag 12 november 1986 jrijze vis Vakantieschool (akvrouwen I technisch-ambtelijke sector ft vakvrouwen. k zon-gat Ipslag \lgen DEN HAAG (GPD) Een meerderheid in de Tweede Kamer wil geen zondebok aanwijzen voor de gigantische kostenoverschrijding bij de bouw van twee onderzeeboten van het Walrus-type. Tijdens het slotdebat over deze nu al jaren slepende kwestie, deden dinsdagavond alle fracties pogingen de schuld op bewindslieden van andere partijen te schuiven en de eigen handen schoon te wassen. Mranje zwak ns OOK LOZING IN RIJN DOOR CIBA GEIGY Schadeclaims innige perioden L0g joeer en niet veel wind. In de tend zonnige perioden, maar van- Mag meer bewolking. Later in de Mag kans op mistbanken. Tempe- tur 12 graden. KAAG/PARAMARIBO (ANP) - ■Joep-Brunswijk heeft dinsdag blagen bij de Oost-Surinaamse blaats Albina. Leden van het Icommando hebben een brug 1 weg naar het vliegveld van Al- Ipgeblazen. Dit is vernomen van Tden in Paramaribo. J actie maakte de groep-Bruns- lebruik van de explosieven die 1 week werden gestolen van het ttbedrijf Suralco. Het is de derde lie de afgelopen dagen door het [commando is opgeblazen, jigen van het Surinaams verzet derland is vernomen dat het bid van Albina in handen is ge- van de groep-Brunswijk. Het le- [n door de vernielde brug niet bij de luchthaven komen. Een i van de Raad voor de Bevrij- an Suriname verklaarde dat het I commando Albina heeft omsin- |i dat de militairen zich hebben letrokken in het kampement, (fidele Surinaamse persbureau neldde dat maandag in Moengo jrporaal van het Surinaamse le- fgedood door een „scherpschut- ïolgens SNA is de aanslag „ver- llijk" het werk van „de terroris- Iwaarmee de groep-Brunswijk Ibedoeld. zc I He ministerie van landbouw isserij heeft in de jaren ze- metitïg Den Helder toestem- B§;a gegeven voor de verkoop par vis buiten de afslag om. PAGINA 3 stichting De Basis Buiten [kt hard aan de invoering |i basisscholen in bungalow- \ken en op campings. PAGINA 5 PAGINA 7 tenschappers maken zich istig zorgen over toenemen- tekort aan Ozon in de damp- ng boven Antarctica. PAGINA 9 [He bouwrijp maken van het 'slagterrein voor radio-actief Ial in Borssele kost de PZEM p miljoen gulden. PAGINA 11 it ui obie CVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG/TERNEUZEN In de haven van Ter- neuzen is zondag de grootste partij hasjiesj onder schept die ooit in ons land werd aangetroffen. De drugs bevinden zich aan boord van de onder Pana mese vlag varende kustvaarder 'Kathe'. Het gaat om een hoeveelheid van vermoedelijk achtdui zend kilo die een groothandelswaarde van 16 tot 20 miljoen gulden vertegenwoordigt. De politie van Den Haag maakte dinsdag bekend dat zes man nen, afkomstig uit Vlaardingen, Voorburg, Den Haag en Leer broek maandagmorgen vroeg zijn aangehouden en in verzeker de bewaring gesteld. Zij worden verdacht van handel en invoer van verdovende middelen. Het onderzoek op de in het Temeu- zense Zuiderdok afgemeerde coaster is nog gaande. Medewerksters van de douane inventariseren de inhoud van de 4 container. De donkere zak op de voorgrond bevat hasj-olie. Een veertien man tellend politieteam heeft bijna een jaar aan de zaak gewerkt voordat het 'een vinger achter deze handel kon krijgen' en kon toeslaan, aldus een politiewoordvoerder. De verdovende middelen zijn vermoedelijk afkomstig uit Liba non. Voor hasj uit dat land worden enorme bedragen neerge teld: gemiddeld 2000 gulden per kilo. Volgens de zegsman twijfelt de politie er niet aan dat het hasj- vervoer op touw is gezet door de georganiseerde misdaad die zich niet tot één gemeente beperkt. De hasj is waarschijnlijk voor de kust van Libanon door een an der schip aan boord van de 'Kathe' gebracht. Het team. waarin politiekorpsen uit Den Haag, Rotterdam, Vlaardingen, Maas sluis, Voorburg en Arnhem alsmede de Centrale Recherche In formatiedienst en de Rotterdamse douane-recherche samen werkten, begon de 'Kathe' vorige week in Het Kanaal in de ga ten te houden. Onverwachts liep het schip zondagmiddag de ha ven van Terneuzen binnen, waarna de politie in actie kwam. De coaster werd in beslag genomen en de bemanning is in de nacht van zondag op maandag in Terneuzen gearresteerd. De kapitein verklaarde tegenover de politie dat de acht ton hasj (Slot zie pagina 12 kolom 5) Walrus-affaire zonder gevolgen Twee jaar geleden werd bekend dat de bouw van de twee onderzeeërs onge veer tweemaal zoveel zou gaan kosten dan aanvankelijk geraamd (960 in plaats van 420 miljoen gulden). Zowel uit intern onderzoek op het ministerie van defensie, als uit een rapport van de Algemene Rekenkamer bleek dat vooral de marinetop hiervoor verant woordelijk moest worden gehouden. De marine heeft, geheel op eigen houtje, allerlei verbeteringen aange bracht in het oorspronkelijke ontwerp van de onderzeeërs, zonder daar het ministerie, laat staan de politiek ver antwoordelijke bewindslieden, van op de hoogte te stellen. Daarvoor zijn en kele topmensen van de marine dan ook met vervroegd pensioen gestuurd. De Tweede Kamer debatteerde giste ren over de politieke daden en verant woordelijkheden van achtereenvol gende bewindslieden (de staatssecre tarissen Van Eekelen, Stemerdink en Van Houwelingen). Daarover kon de Kamer het echter volstrekt niet eens worden. CDA-woordvoerder Frinking prees staatssecretaris van Houwelingen en diens minister De Ruiter (beiden CDA) voor de voortvarende manier waarop zij de Walrus-affaire uiteindelijk heb ben aangepakt. Zij hebben de organi satie op hun departement ingrijpend veranderd, waardoor de politieke top beter zicht heeft op de beslissingen die door de verschillende krijgsmachtson derdelen worden genomen. PvdA en D66 legden de nadruk op het feit dat de belangrijkste beslissingen, die tot de kostenoverschrijding leid den, genomen zijn tijdens het 'bewind' van staatssecretaris Van Eekelen (VVD), die nu minister van defensie is. Vooral het PvdA-kamerlid Van den Bergh deed alle mogelijke moeite Van Eekelen als de hoofdschuldige van het drama aan te wijzen. I He water van de Waddenzee is van giftige algen: vandaag li de beslissing over een her- fting van de mosselaanvoer. PAGINA 11 He Nederlands voetbalelftal kan in de aanloop van de wed- I ttr i tegen Polen geen vuist (fcerc. PAGINA 19 Hdio, tv en kunst: 2 Bi nen- en buitenland: 3 IOpinie en achtergrond: 4 Bianciën, economie: 7 Hria: 9 ■ovincie: 11,13,15 en 17 ^ort: 19 ^JS (AP) De links-extremisti- Mjroepering Action Directe heeft B|*acht van maandag op dinsdag f js drie bomaanslagen gepleegd fotest tegen de apartheid in ^^Jfiika en het bezoek van presi- |°tha aan Frankrijk, ^^aanslagen die waren gericht te- Ihjse vestigingen van het auto- Ibedrijf Peugeot, het oliecon- fotal en de industrie Pechiney [Kuhlmann raakte één persoon tewond en werd veel materiële aangericht. explosies vonden bijna gelijk- Plaats om ongeveer kwart over tandagnacht. Bij de aanslag op fgeot-vestiging werd een bewa il het complex licht gewond, a deze aanslagen stuurde Ac- Jirecte het Franse persbureau rn verklaring, waarin geprotes- perd tegen de steun van Frank- est-Europa en de Verenigde Sta- a de Zuidafrikaanse regering en trtheidsbeleid in dat land. PARIJS (AP)—Marcel Koudari omhelst zijn zoon op het vliegveld Orly bij Parijs. (Van onze correspondent) PARIJS De twee door de Libanese 'organisatie voor revolutionaire gerechtigheid' vrijgelaten Franse gijzelaars zijn dinsdagavond bij hun aankomst in Parijs door premier Chirac en leden van zijn kabinet op het vliegveld afgehaald. De 54-jarige Marcel Koudari en de 84-jarige Camille Sonntag werden in Beiroet door hun gijzelaars uit een auto gezet. Ze werden daarna door Syrische autoriteiten meege voerd en in Damascus aan de Fran sen overgedragen. Premier Chirac dankte na de aankomst van de twee ex-gijzelaars in Parijs de regeringen van Syrië, Saudi-Arabië en Algerije voor hun hulp en bemiddeling. Uitlatingen van minister van bui tenlandse zaken Raymond, dinsdag via de televisie gedaan, duiden er op dat de regering hoop koestert op ook de vrijlating van de vijf nog in Libanon gevangen gehouden Fran sen. Minister Raymond vertelde dat hij binnenkort een document zal te kenen waarbij de Franse regering bereid is een schuld aan Iran van een miljard dollar uit te betalen. Lange onderhandelingen gingen aan deze transactie vooraf, die van Franse zijde voor een belangrijk deel werden beheerst door de wil de Franse gijzelaars die zich in Liba non in handen van sjilieten bevin den, zo spoedig mogelijk vrij te krij gen. De dinsdag in Parijs aangekomen 84-jarige Camille Sonntag was in mei van dit jaar in Beirut ontvoerd, Sonntag woonde al dertig jaar in Li banon. Terwijl de 54-jarige Marcel Koudari al in februari van dit jaar van de straat werd opgepakt, maakte de 'organisatie voor revolutionaire ge rechtigheid' pas afgelopen oktober bekend dat Koudari in hun macht was. In gijzeling bevinden zich nu nog de diplomaten Carton en Fontaine, de cameramannen van het tweede tv- net Cornea en Normandin en de journalist Kaufmann. Koudari zei uit betrouwbare bron in Libanon te hebben vernomen dat Michal Seu- rat, over wie de ontvoerders hebben gezegd dat hij is geëxecuteerd, in derdaad is overleden. Maar hij is een 'natuurlijke dood' gestorven, al dus Koudari. Het lijk is van Seurat is nooit gevonden. WD-woordvoerder Bolkestein richtte zijn pijlen op staatssecretaris Stemer dink, die in het kabinet Van Agt II ver antwoordelijk was voor defensiemate rieel. Hij verweet Stemerdink onder meer de Kamer een ronduit misleidend ant woord te hebben gegeven op de vraag hoe groot de kostenoverschrijding was. Maar ook de huidige staatssecretaris. Van Houwelingen, kreeg het van Bol kestein te verduren. Bolkestein vroeg zich af waarom Van Houwelingen zo lang had gewacht met de Kamer mee te delen, dat de kosten ten minste 750 miljoen gulden zouden bedragen, ter wijl hij dat al halverwege 1983 wist. Minister Van Eekelen en staassecreta- ris Van Houwelingen zullen de Kamer vandaag antwoorden. PvdA-woord- voerder Van den Bergh overweegt nog met een motie te komen die tegen de huidige minister is gericht. Of hij dat zal doen, hangt mede af van het antwoord van de minister. Vast staat echter al, dat een dergelijke mo tie geen kans van slagen heeft. Een meerderheid van de Kamer (CDA en VVD) voelt er niets voor Van Eekelen als zondebok aan te wijzen. BAZEL (ANP) Een Sandoz-werknemer in een isolatiepak tijdens het oprui men na de brand in deze chemische fabriek. DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) vermoedt dat allerlei bedrijven langs de Rijn misbruik hebben gemaakt van de gifgolf uit Bazel door illegaal chemicaliën te lozen. Dat verklaart volgens haar dat de concentraties ge vaarlijke stoffen hoger waren dan op grond van metingen bovenstrooms mocht worden verwacht. De minister zei dit gisteren in de Twee de Kamer tijdens het wekelijkse vra genuurtje. Gelijkertijd kwam uit Zwit serland de mededeling dat het chemi sche concern Ciba Geigy in Bazel een dag voor de explosie bij het nabijgele gen chemische bedrijf Sandoz 'per on geluk' een grote hoeveelheid gif op de Rijn had geloosd. Daarvan was geen melding gemaakt aan de autoriteiten. In de Europese ministerraad is dins dag in Brussel ernstige kritiek gele verd op de houding van de Zwitsers na de milieuramp in Bazel. Minister Smit- Kroes zei tijdens het overleg: „De term open riool voor de Rijn is nu nog veel te zwak uitgedrukt". Er is volgens Smit-Kroes nog geen beeld van de schade die de gifgolf heeft veroorzaakt. Niettemin beloofde zij de Tweede Kamer vandaag in het overleg met de milieuministers van Zwitser land, Frankrijk en West-Duitsland een, eis tot schadevergoeding op tafel zal leggen. Sandoz heeft zich inmiddels bereid getoond een financiële regeling te treffen. Op vragen van PvdA-kamerleden meldde de bewindsvrouw dat vooral lagere waterorganismen „een flinke dreun" hebben gehad, wat ook wel ge volgen zal hebben voor de vissen. De tweede gifvlekken die nog op weg zijn naar Nederland geven het ecosysteem helemaal „een ongelooflijke dreun", aldus Smit-Kroes. Zij zei verder dat de hoeveelheid kwik, die vorige week in de Rijn stroomde gelijk staat met wat nor maal op jaarbasis wordt getolereerd. Het zware metaal hecht zich aan slib, wat zal neerslaan in het Ketelmeer, de monding van de Rijn en het Haring vliet. Aal en snoekbaars op die plaat sen zullen daardoor niet meer te eten zijn als gevolg van te hoge concentra ties kwik die in de vis komen. Minister Nijpels (milieubeheer) ant woordde op Kamervragen dat hij bin nen afzienbare tijd een wetsontwerp zal indienen, waarin bedrijven ver plicht worden te rapporteren over de opslag van milieugevaarlijke stoffen en de daarbij genomen veiligheids maatregelen die moeten voorkomen dat het spul bij een ongeluk in het mi lieu komen. Dit is een regeling die voortvloeit uit verplichtingen in Euro pees verband. Nijpels kondigde aan initiatieven te nemen dat Zwitserland, dat niet van de Europese Gemeen schap deel uitmaakt, dezelfde regeling overneemt. De Nederlandse sportvissers hebben gisteren tijdens een vergadering van de Vereniging van Sportvissersfede raties besloten een schadeclaim in te dienen bij de Zwitserse chemische fa briek Sandoz. Volgens woordvoerder J. Wijnstroom van de vereniging heeft vooral de jon ge en pas uitgezette vis in de Rijn erg te lijden onder de gifstroom. De milieuorganisaties in ons land vin den dat minister Smit-Kroes namens alle Nederlandse overheidsorganen schadeclaims moet indienen bij San doz. De organisaties hebben gevraagd een diepgaand onderzoek in te stellen naar de gevolgen van de ramp voor het stroomgebied van de Rijn, de Noord zee, de Waddenzee en voor de drinkwa tervoorziening op langere termijn. De piek van de gifstroom in de Rijn is gisteren in het Rotterdamse gebied en de IJssel bij Kampen aangekomen. Metingen hebben uitgewezen dat het gehalte aan giftige stoffen inmiddels sterk is afgenomen. Wanneer het verontreinigde water het IJsselmeer bereikt, zal het nog slechts enkele pro centen bevatten van de oorspronke lijke concentratie giftige stoffen. Toch is het drinkwaterbedrijf van Noord-Holland geadviseerd de eerst komende dagen nog geen water uit het IJsselmeer in te nemen. PAGINA 4: Bazel wakker geschud De slotdag van de begro tingszitting van de sta ten van Zeeland is per defini tie een kliekjesdag: de rest jes worden met enige frisse tegenzin opgeruimd, zonder dat de meute in opstand komt. Dat beeld heeft jarenlang stand gehouden, ook al moest bij meer dan één gelegenheid worden geconstateerd, dat het spel pas is uitgespeeld als de laatste troef kaart op tafel ligt. Toch kon slechts bij uitzondering van een boeiende aange legenheid worden gesproken, want na twee lange, inspannende dagen van debatteren bleef op de derde dag zel den iets over dat de moeite van het ver melden waard was. Het dit jaar voor het eerst beperken van de begrotings zitting in de staten van Zeeland van twee tot drie dagen als gevolg van de schriftelijke uitwisseling van de alge mene beschouwingen heeft van de slotdag toch nog een boeiend gebeu ren gemaakt. Politiek boeiend wel te verstaan, want altijd weer kan de vraag worden gesteld of 'het grote pu bliek' - wat daar dan ook onder moge worden verstaan - nu wel zo gechar meerd is van de speldeprikken over en weer tussen de dames en heren politi- Nochtans: de tweede, tevens slot dag van de begrotingszitting 1987 was in tal van opzichten uiterst verhel derend. Bij CDA en WD, zo vaak en bij zoveel gelegenheden op hetzelfde spoor, voltrok zich gisteren een schei ding der geesten toen de PZEM-fusie ter sprake kwam. De christen-demo craten voelden zich in de steek gelaten door de liberalen, die in het spoor van alle andere partijen - uitgezonderd ver der de SGP - een uit 1984 daterende statenmotie over PZEM-samenwer- king met Brabant en Limburg om zeep hielpen. Hoewel in de staten niet ge sproken kan worden van een rege ringspartij en van een oppositie - im mers, CDA, WD en PvdA hebben elk twee gedeputeerden geleverd - zien de christen-democraten een dergelijke stap van de WD toch als een lichte vorm van verraad. Verraad aan het principe, dat het juist CDA en WD zijn, die altijd samen optrekken tegen de gevestigde anti-kemenergielobby. CDA-woordvoerder Roose kon niet nalaten er op te wijzen dat de energie maatschappij in Zuid-Holland 'mordi cus tegen kernenergie is en sluiting van de kerncentrale in Borssele ter dis cussie stelt.' Nu viel de WD in de ogen van het CDA uit de boot. Een eventuele fusie van de PZEM - afgedwongen door landelijke ont wikkelingen - ligt al lang niet meer lek ker in Zeeland. Twee jaar geleden stel den de staten van Zeeland vast, dat Brabant en Limburg geëigende fusie partners waren, maar sinds die twee elkaar stevig hebben opgevreeën en zij Zeeland heel duidelijk als het derde wiel aan de wagen beschouwen, is de Zeeuwse liefde wat bekoeld. Zuid-Hol land is als mogelijke fusiepartner zeer nadrukkelijk in beeld gekomen, het geen met name in linkse kringen in de ze provincie met gepast gejuich is be groet. Brabant en Limburg worden niet ten onrechte gezien als christen democratische bolwerken van macht, zeker als het gaat om gevestigde insti tuten als de elektriciteitsbedrijven. Los van de politieke consequenties is het uit puur zakelijke overwegingen een goede gedachte niet op één paard (Brabant/Limburg) te wedden, maar de optie Zuid-Holland nadrukkelijk open te houden. Uit een oogpunt van onderhandelingstactiek heeft een der gelijke opstelling zo zijn voordelen. De politieke partijen in de staten hebben de afgelopen weken hun instemming betuigd met het besluit van de raad van bestuur van de PZEM de fusiebesprekingen op te schorten. Via een motie van de D'66-er Dijkwel werden de staten er nog eens extra bij bepaald, dat een dergelijke houding gevolgen heeft. Daar lag nog altijd de oude motie van de staten van 1984, waarin een voorkeur werd uitgespro ken voor samenwerking met Brabant en Limburg. Staatsrechtelijk en be stuurlijk zijn die twee uitgangspunten niet met elkaar te verenigen. Dijkwel voelde dat goed aan door in zijn overi gens zeer gematigde motie voor te stel len 'inzake de toekomstige ontwikke ling van de produktiestructuur van de PZEM) alle thans denkbare opties open te houden.' In het licht van het besluit van de raad van bestuur van de PZEM en van de opstelling van de Zeeuwse politiek een logische zaak. De CDA - kennelijk toch bang dat Bra- bantLimburg uit het beeld zouden verdwijnen ten voordele van Zuid-Hol land; hoewel, iedere rechtgeaarde Zeeuw ziet toch liever een zelfstandige PZEM - wilde en kon de motie niet steunen. De VVD had er minder moei te mee. Vandaar de teleurstelling bij het CDA. dat zich in de steek gelaten voelde. Het gaf een extra dimensie aan de slotdag van de begrotingszitting 1987, die - bij gebrek aan grote, bewo gen politieke onderwerpen - niet bo ven een middelmatige statenvergade ring uitsteeg. Dim Advertentie i Publikatie van het Bednjfschap Schildersbedn|f te Rijswijk Z.H. f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 1