België klaagt over hinder scheepvaart in Schelde-Rijn Snellere alarmering bij ramp Schelde-Rijn Waterschappen tegen korten rijksbijdrage waterkeringen Vlam in de pan kost 30 mille MAN ZWAAR GEWOND BU BEDRIJFSONGEVAL IN WATERSCHAPSGEBIEDEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IRAN SE TERUGZEND-OPTIE MET PZEM Onderzoek iter vergiftigd it 20 mille bij raak Kamperland Maatregelen GEVAARLIJKE VORM VAN BEZUINIGEN KEUKENBRAND KOUDEKERKE M A irc H|?pr üTT ATTÏF uKAiVij ollfJrJLIlfl X X&XS/v*JÊAX3*>c\ X XXI/ HAAG In augustus 1988 wordt bekend of het Rijk akkoord gaat met de wijze van terug- iing naar Nederland van hoogstralend kernsplijtingsafval (KSA) uit Frankrijk, bit val komt vrij bij de opwerking van uitgewerkte brandstofstaven van de kerncentrale in Bor /ele. Zoals gemeld hebben de Fransen besloten gebruik te maken van de terugzend-optie Met opwerkingscontract met de Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij (PZEM). ZE DINSDAG 11 NOVEMBER 1986 \lEUW- EN SINT JOOSLAND Zeeloods Jan Minder- oud uit Nieuw- en Sint Joosland heeft opnieuw eenron- egewonnen in de Avro-tv-quiz 'De Reis Rond de Wereld 80 Vragen'. Het spel bestaat uit vier ronden. Weet |finderhoud ook de volgende uitzendingen met goed re- ultaat af te sluiten, dan mag hij een reis rond de wereld haken op kosten van de omroep. finderhouds tv-debuut was op 13 oktober. Hij beant woordde toen vragen over Nederland, West-Duitsland, Zwitserland, Italië en Malta. Dit keer werd hij uitge vraagd over de oostkust van Afrika. Van de zestien vra gen over Egypte, Ethiopië, Tanzania en Zuid-Afrika wist hij er veertien goed te beantwoorden. Bij twee vra gen moest hij de hulp inroepen van zijn secondanten de heren Tramper uit Oost-Souburg en S. van Wijnen uit Vlissingen. Zij mochten die voor hem opzoeken. Het quiz-programma wordt eens in de vier weken uitge zonden. In de volgende uitzending zal Minderhoud op nieuw optreden. esluit transport ernafval in '88 (Van onze Haagse redacteur) Een transport van gebruikte brandstofstaven van de PZEM-kerncentrale in Borssele naar Cogema in Cap de la Hague in 1977. Vanaf 1988 komt het bij de opwerking van de staven ontstane afval hoogstwaarschijnlijk terug naar Borssele. kter R. W. de Korte van economi- Jzaken schrijft de Tweede Kamer kt de opwerkingsfabriek van Cogéma jet I 3A alleen mag terugsturen als Tvolledig veilig transport en een Te opslag mogelijk zijn. woordvoerder van zijn departe- H voegt er overigens aan toe dat de n dat Nederland het zeer radioac- I afval zal weigeren te verwaarlo- Het Britse bedrijf BNFL, dat bestraal de splijtstof van de kerncentrale in Do- dewaard opwerkt, heeft volgens de mi nister nog niet te kennen gegeven tot terugzending te willen overgaan. het gevaarlijke afval in verglaasde vorm en verpakt in roestvrij stalen containers wil terugzenden. Cogéma, aldus De Korte, heeft on langs ook haar andere klanten - in de Bondsrepubliek Duitsland, België, Zwitserland en Japan - ingelicht over het terugsturen van KSA. bns het tussen Cogéma en PZEM jloten contract heeft de Neder- le overheid twee jaar de tijd om te Iken of de Franse 'specificaties' ■transport en verpakking van het I aan de internationale eisen vol- Het kernsplijtingsafval van de PZEM zal zoals bekend waarschijnlijk 50 tot 100 jaar in Borssele worden opgesla gen. De Korte deelt mee dat het onderzoek naar de opslagmogelijkheden van radioactief afval het Rijk tussen 1980 en 1985 ruim 30 miljoen gulden heeft gekost. Voor dit jaar worden de kosten geschat op 4 a 5 miljoen gulden en voor volgend jaar op bijna zeven miljoen. Een deel van dat laatste bedrag wordt besteed aan verkennende studies naar opslag in zoutkoepels in het noorden en oosten des lands en opslag in internationaal verband. na maakte die specificaties op 22 Istus bekend. Daaruit blijkt dat zij IS1NGEN In de IJsselstraat in |ingen werd het afgelopen week- een kater vergiftigd. Het beest PJondag plotseling niet meer lopen in bovendien kwam er schuim uit zijn |ek. i e dierenarts constateerde dat er pe was van vergiftiging. Aan het kan de middag overleed het dier. en garagebedrijf aan de Edison- frerd in het weekeinde een waak- I bedwelmd met een verdelgings- Jel. Toen het beest buiten westen ■betraden de daders het gebouw Toten een spuitbus leeg in een daar rkeerde camper. Er wordt niets PERLAND - Bij een inbraak in omerwoning op een bungalow- n in Kamperland hebben onbe- :n zaterdag goederen ter waarde 0.000 gulden buitgemaakt, ist worden meubilair, siervoor- :n en huishoudelijke ay appara- 3e daders verschaften zich toe tot de woning door een deur open ken. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische minister van verkeer Her man de Croo heeft gisteren bij zijn Nederlandse collega mevrouw Neelie Smit-Kroes zijn beklag gedaan over de door Belgische schepen geleden vertragingen in het Schelde-Rijnkanaal. Door de gedeeltelijke sluiting van de Oosterscheldedam hebben de naar Antwerpen koersende schepen in het kanaal te kampen met een te genstroom die vertraging van vier tot vijf uur kan op leveren. Minister Smit-Kroes heeft haar Belgische ambtgenoot uitgelegd dat het slechts een tijdelijk probleem betreft, dat hoogst waarschijnlijk volgend jaar maart zal zijn op gelost. Het was niet duidelijk of De Croo de Nederlandse regering om vergoeding heeft verzocht voor eventuele schade. Desgevraagd verklaarde minister Smit-Kroes dat zulks slechts in exceptionele omstandigheden over wogen zou kunnen worden. Zij acht schadevergoeding niet uitgesloten, indien kan worden aangetoond dat aan bedrijven „buitengewoon grote schade zou zijn berok kend". Maar in eerste instantie zal Nederland de binnen scheepvaart op het Rijn-Scheldekanaal terzijde staan met informatie en scheepvaartbegeleiding, terwijl ook sleepbootdiensten beschikbaar zullen zijn. Minister De Croo verklaarde het volste vertrouwen te hebben in zijn Nederlandse collega en gerustgesteld te zijn door de me dedeling dat aan de situatie binnen een paar maanden een einde zal komen. SINT-MAARTENSDIJK De brand weer van de gemeente Tholen heeft naar aanleiding van de problemen met de hoge stroomsnelheden op de Schelde-Rijnverbinding de alarme ringsprocedure gewijzigd. Loco-bur gemeester P. van Schetsen van Tho len deelde dat maandagavond mee tij dens de begrotingsbehandeling. Met rijkswaterstaat zijn afspraken ge maakt om bij een eventuele stranding van een schip met gevaarlijke lading elkaar sneller te waarschuwen en in actie te komen. Tot voor de toename van de stroom snelheden in de Schelde-Rijnverbin ding ging rijkswaterstaat of de officier van dienst van de regio eerst kijken naar de aard van de melding. Als naar de mening van rijkswater staat of de officier van dienst niets aan de hand was, werd de brandweer vaak pas in een later stadium of helemaal niet gealarmeerd. De gewijzigde procedure houdt in dat zodra een melding binnenkomt bij rijkswaterstaat of de rijkspolitie te wa ter deze het voorval direct melden aan de alarmcentrale. Door deze versnelde procedure wordt onmiddellijk de officier van dienst van de regio gewaarschuwd, terwijl ook de brandweercommandant en de burge meesters van de betrokken gemeenten worden ingelicht. Die begeven zich vervolgens naar de plaats van het on geval om te kijken welke maatregelen genomen moeten worden. Het gelijktijdig alarmeren van meer korpsen is bewust achterwege gelaten, zei loco-burgemeester Van Schetsen, omdat dit zou betekenen dat er een flink aantal keren moet worden uitge rukt. Zoals gemeld heeft rijkswaterstaat een blusboot ingehuurd die tot voor het weekeinde patrouilleerde op de Schelde-Rijnverbinding. Het is nog niet bekend of deze boot voorlopig op de verbinding blijft gestationeerd. Rijkwaterstaat vergadert vandaag (dinsdag) over deze kwestie. Tevens komen vandaag de officieren en de be trokken commandanten van de regio bijelkaar om alle afspraken nog eens door te nemen. Bn provinciewege bereikte ■s onlangs een brochure over ft flankerend ouderenbeleid, wrin hebben we met rode djes zitten lezen, want wij 719ek op 'zelfredzame' oude- n. B>0™' deze passage trof ons: Baasi de zorgverlening zelf ■tt ook activiteiten van pre- wntieve aard, die gericht zijn B het voorkomen of doen afne- B-i van een concrete vraag V hulp, van groot belang voor B' flonkerend ouderenbeleid. Wtbsidie-aanvragen voor der- activiteiten zullen fitten de mogelijkheden van r reikwijdtebesluit - met de Idige souplesse worden be en". V willen best enige souplesse Bbrengen, maar we schatten, B/ 7llel zo heel veel ouderen jj71 tekst kunnen doorgron- w". Benmin nis jongeren. B relkwijdte zal dus niet zö oot zijn. Redzaamheid'dat blijft de odschap. Een brandweerman controleert of het vuur in de keukenkastjes is gedoofd. KOUDEKERKE Een keukenbrand in een wo ning aan de Koudekerk- se Weststraat richtte maandagavond voor on geveer 30.000 gulden schade aan. Volgens brandweercomman dant P. Boogaard van de vrijwillige brandweer in Koudekerke werd er vooral rookschade aan gericht. De brand ontstond toen er tijdens het koken de vlam in de pan sloeg. De afzuigkap en de keuken kastjes vatten daarop vlam. De brandweer ruk te met acht man uit en had het vuur snel onder controle. Het sein 'brand meester' werd om kwart voor negen -tien minu ten nadat de melding was binnengekomen- ge geven. Er deden zich geen peT- soonlijke ongelukken voor. De bewoners van het huis zijn tegen brandschade verzekerd. BORSSELE - Een 23-jarige inwoner van Made is gistermiddag ernstig gewond bij een bedrijfsongeval op het terrein van de kolencentrale in aanbouw van de PZEM in Borssele. De man, J.P. M. N., was bezig met takelwerkzaamheden op de begane grond toen er van 70 meter hoogte een zogenaamde harpsluiting naar beneden viel die zijn veiligheidshelm doorboorde. N. werd met ernstig hoofdletsel naar het Bethesda-St Josephziekenhuis in Vlis singen vervoerd en later overgebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis in Tilburg. Het ongeval deed zich voor om 15.35 uur. De arbeidsinspectie onderzoekt de toedracht van het ongeval. UTRECHT - De Unie van Water schappen vindt halvering van de rijksbijdrage-regeling in onderhoud van waterkeringen niet aanvaard baar. Het is een verkeerde en ge vaarlijke vorm van bezuinigen. Het gevolg is onder meer dat de kosten worden afgewenteld op een beperkt deel van het land en op een beperkte groep burgers, die toevallig vlak achter de dijken wonen. „Wie het water deert, die het water keert gaat ons Nederlanders allemaal aan", zei de voorzitter van de Unie van Water schappen, ir W. J. L. J. Merkx, maan dag tijdens de ledenvergadering in Utrecht. De Unievoorzitter wees erop dat de bezuinigingsplannen eerst werden goedgepraat met het excuus dat er een vermeend geringer nationaal be lang bij veilige waterkeringen is, dan eerder is vastgesteld. Onlangs kwam de aap uit de mouw, toen minister drs N. Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat toegaf dat het louter om een bezuinigingsvoornemen gaat. Ir Merkx beklemtoonde dat op het dijkonderhoud echter niet kan wor den bezuinigd. „Dijkonderhoud moet immers gebeuren onder alle omstandigheden", aldus de voorzit ter van de Unie. Merkx gaf aan dat het plan van de minister feitelijk dan ook een af schuiving van lasten betekent: van het nationale niveau, waardoor alle Nederlanders aan de dijkzorg meebe talen, naar een beperkt deel van het land dat direct langs de kust en de ri vieren is gelegen. „Binnen deze re gio's moeten deze lasten dan boven dien nog weer worden opgebracht door een beperkte groep, namelijk de eigenaren van onroerend goed", be toogde ir Merkx. Hij herinnerde er aan dat Smit-Kroes bij de ingebruik name van de Oosterscheldekering opgemerkt heeft dat zonder het stel sel van waterkeringen tweederde van Nederland zelfs geen bestaans mogelijkheid zou hebben en zou op houden te bestaan. „Dat was destijds onder andere de rechtvaardiging voor de instelling van de rijksbijdra ge, waardoor een substantieel deel van de kosten op de schouders van alle Nederlanders werd gelegd. In de ze rechtvaardiging is geen wijziging gekomen", meende de Unievoorzit ter. Ir Merkx maakte duidelijk dat met de ingebruikname van de storm vloedkering soms de indruk gewekt is dat de Deltawerken daarmee vol tooid zijn en dat Nederland nu veilig is. „Maar Nederland is nog lang niet veilig; er dienen nog honderden kilo meters zeedijken, rivierdijken en IJs- selmeerdijken te worden versterkt. Het zal nog tot het eind van deze eeuw duren voordat het gigantische veiligheidswerk dat we na de ramp van 1953 zijn begonnen, gereed zal zijn". De voorzitter van de Unie noemde het wat dit betreft 'verheu gend' dat ondanks bezuinigingen de einddata 1990/1998 voor het verster ken van de zeedijken en rivierdijken in het huidige regeerakkoord zijn vastgelegd. Merkx onderschreef het steeds meer ingang vindende beginsel van 'sa menhangend waterbeheer'. Hij plaatste er wel de kanttekening bij dat zulks géén aanleiding is voor een hernieuwde organisatie van het wa- terschapsbestel over het hele land. In het algemeen achtte ir Merkx het bestaande bestel zeer wel in staat om een samenhangend waterbeheer te voeren. „Dit betekent natuurlijk niet dat er in sommige delen van het land in het geheel geen aanleiding meer zou kunnen zijn voor wijzigin gen in het waterschapsbestel. De be hoefte daaraan moet zich bij voor keur van onderop aandienen". De Unievoorzitter wilde er niet zon der meer van uitgaan dat de zorg voor hoeveelheid en hoedanigheid van het oppervlaktewater per se in één hand dienen te zijn. Merkx: „De wenselijkheid moet worden afgewo gen tegen andere zaken, zoals de ei sen die de waterkeringszorg stelt of de nadelige gevolgen, die schaalver groting voor de belanghebbenden kan betekenen. De categorieën van degenen die direct belang hebben bij het waterkwantiteitsbeheer zijn nu eenmaal niet dezelfde dan bij het wa terkwaliteitsbeheer. Al verdient een heid van beheer de voorkeur, dit be ginsel dwingt niet om onder alle om standigheden het kwantiteits- en kwaliteitsbeheer in één hand te bren gen". De Unievoorzitter kondigde een rap port aan met aanbevelingen voor de waterschappen om in de uitvoerende sfeer tot meer samenhang op het ge bied van het kwaliteits- en kwanti- teitsbeheer van het oppervlaktewa ter te komen. Hij pleitte verder voor snelle duidelijkheid over de reorgani satie en financiering van het wegen- beheer. Ook al gaat de overdracht van waterschapswegen naar provin cies en gemeenten niet door, dan moet in elk geval het financierings systeem herzien worden. Ir Merkx constateerde dat over de water schappen en hun werkzaamheden nog altijd teveel onbekendheid be staat. Hij was ervan overtuigd dat er meer gedaan moet worden om dat manco op te heffen. UTRECHT - Minister ir G. J. M. Braks van landbouw en visserij vindt dat de waterschappen 'een for se bijdrage' kunnen leveren aan uit breiding van de mogelijkheden voor Ir G. J. M. Braks openluchtrecreatie. Hij heeft daar bij met name het oog op recreatief medegebruik van grond en water die bij de waterschappen in beheer zijn. „Er zijn bijna geen andere voor beelden te vinden waar op relatief zo goedkope wijze zoveel op het ter rein van de openluchtrecreatie tot stand kan worden gebracht", stelde Braks maandag tijdens de ledenver gadering van de Unie van Water schappen in Utrecht. Als voorbeeld noemde hij de vele ki lometers aan waterlopen. De be windsman deelde mee dat het minis terie en de Unie van Waterschappen binnenkort gezamenlijk gaan werken aan de ontwikkeling van het recreatief medegebruik van water schapsterreinen. Hij wees erop dat landelijk een commissie bekijkt hoe voor de rijkseigendommen inhoud aan recreatief medegebruik kan wor den gegeven. Rijkswaterstaat heeft de mogelijkheden al nagegaan. Braks hoopte dat zodoende het te kort aan recreatiemogelijkheden kan worden verminderd. De minister stelde vast dat de water schappen steeds meer betrokken ra ken bij de 'groene belangen' van na tuurbescherming en openluchtre creatie. Hij gaf aan dat waterbeheer één van de belangrijkste raakvlak- kèn is, ook in de richting van de agra rische sector. Ir Braks onderstreepte, dat tegen de achtergrond van de overproduktie de landinrichtings plannen gericht moeten worden op kostprijsverlaging en niet op pro- duktieverhoging. De bewindsman maakte duidelijk dat de aanpak van de mestproblema tiek en de andere lucht-, bodem- en waterverontreiniging van het lande lijk gebied de komende jaren veel aandacht moet krijgen. Ir Braks zei dat het weren van verontreinigende stoffen uit het landelijk gebied voor op hoort te staan. Zulks ter bescher ming van de bodem, de handhaving van de vruchtbaarheid en de kwali teit van het agrarisch produkt. Hij liet weten dat er in 1987 spelregels van kracht worden voor gebruik van zuiveringsslib in de landbouw. Nu voldoet ongeveer tien procent van het slib dat in de landbouw wordt af gezet, niet aan de kwaliteitseisen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1986 | | pagina 9